PORT Derby beslist door blunder arbiter Hollands Davis Cup-feestje in Guayaquil ustralië en r ankrijk de finale Europa geeft de Ryder Jup weg aan Amerika Krajicek heeft eerst wat uit te leggen UIDAG 27 SEPTEMBER 1999 ■"IHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 Linger nog niet speelgerechtigd viTERBOJerrel Linger heeft zijn debuut voor Viterbese Calcio B moeten uitstellen. De voormalige speler van FC Lisse is nog niet speelgerechtigd. Afgelopen donderdag was er bij de KNVB nog geen verzoek tot vrijgave van de speler binnengekomen. De ver- wachting is dat Linger het komend weekeinde zijn debuut maakt voor de club in de Italiaanse Serie C. Zwemster Heyns breekt records durban Zwemster Penny Heyns blijft haar grenzen verleggen. De 24-jarige Zuid-Afrikaanse zwom gisteren in Durban haar tiende en elfde wereldrecord in amper negen weken. De twee- 1 voudig olympisch kampioene tikte op de 100 meter schoolslag (kortebaan) aan in 1.05,40. Daarmee was ze 0,17 seconde snel- 1 Ier dan haar recordrace op 5 september in Johannesburg. Enke le minuten later startte Heyns op aandringen van haar suppor ters in het King's Park bad alleen in een recordrace over 50 me ter schoolslag. Zij tikte aan in 30,60 seconden en verbeterde het oude record van de Chinese Han Xue van 30,77 in Gelsenkir- chen februari 1997. Het publiek wilde vervolgens dat Heyns ook startte op de 200 meter maar dat weigerde zij. De twee records van gisteren brachten haar totaal op veertien. Elf daarvan ves tigde zij de afgelopen twee maanden. Bonfrère ontslagen bij Qatar Dubai Jo Bonfrère is ontslagen als bondscoach van Qatar. De voorzitter van de nationale bond (FFQ) maakte bekend dat de al Limburger is vervangen door de Bosniër Jamal Hajji. Bonfrère had sinds februari de nationale selectie van het olièstaatje on der zijn hoede. Hij was er al eens eerder werkzaam, maar slaag- r de er toen niet in met Qatar successen te boeken in het Aziati sche kwalificatietoernooi voor het WK in Frankrijk. Bonfrère, die met de olympische ploeg van Nigeria goud veroverde in At- iklanta, was na zijn eerste dienstverband in Qatar enige tijd werk zaam bij Al Wahda, de topclub van de Verenigde Arabische Emiraten. Daar werd hij in februari, toen hij opnieuw in Qatar I tekende, opgevolgd door Ruud Krol. Die werd daar al na twee maanden weer op het vliegtuig naar huis gezet. Van der Sloot blesseert zichzelf I( eandvoort Sandra van der Sloot heeft zichzelf geblesseerd aan le hand. De Alphense autocoureur, titelkandidaat in de Citroen Saxo Cup, viel gisteren op het circuit van Zandvoort uit door ?en gebroken gaskabel, terwijl zij aan kop lag. „Ik was zo kwaad a lat ik met mijn hand hard op de stuurrand sloeg", aldus Van Ier Sloot. „Toen ik later in de duinpan zat te wachten op het ;inde van de race, ging die hand toch wel pijn doen wat zeer loen." In het ziekenhuis werd een zware kneuzing geconsta- eerd. Van der Sloot denkt volgende week toch te kunnen star- nnend staan en toch verlie- Dit overkwam het Europe- twaalftal in de golfklassieker de Ryder Cup. Het team de Verenigde Staten ver- htte op de laatste dag in de lividuele partijen matchplay onmogelijke en heroverde Brookline (Massachussetts) begeerde cup: 14 1/2 punt ;en 13 1/2. tier punten stond Europa na ee twee uitputtende dagen Dr: 10-6, maar de Amerika - verrichtten het wonder. Ze rden opgezweept door hun luvinistische supporters. )avis Love (tegen Jean van de de), Tom Lehman (tegen Lee istwood), Phil Mickelson (te- Jarmo Sandelin), Hal Sut- (tegen Darren Clarke), Da- Duval (tegen Jesper Parne- en Tiger Woods (tegen An- ;w Coltart) wonnen de eerste partijen en bogen de ach- ''S-team verricht 'wonder' in golfklassieker Het beslissende moment in beeld. Marco van der Plas mikt de bal vanaf vijf meter net langs de paal. Peter Kruit, Raymond Flaton, Glen van Dam, Ronald van Dijk en Richard van Schijndel kunnen het op de doellijn niet voorkomen. foto kees van hoocdalem Katwijk krijgt twee punten in de schoot geworpen; woedende Quick Boys-supporters willen scheidsrechter te lijf terstand van vier punten om in een voorsprong. Europa was op dat moment nog niet verloren omdat Colin Montgomerie (tegen Payne Ste wart), Jose Maria Olazabal (te gen Justin Leonard) en Paul Lawrie (tegen Jeff Maggert) in hun partijen op voorsprong stonden en Padraig Harrington niet wilde opgeven tegen Mark CfMeara. De jeugdige Sergio Garcia stond op verlies tegen Jim Furyk. Zijn landgenoot Mi guel Angel Jiménez kon niet op tegen Steve Pate. Harrington hield de spanning tot het laatst overeind door O'Meara op de laatste hole te verslaan, maar waar Lawrie ge makkelijk zijn 4 holes voor sprong verdedigde, kwamen Montgomerie en Olazabal gelijk te staan. Zij hadden nog slechts twee holes om de overwinning te bevechten. Leonard won de zeventiende hole van Olazabal en schonk zijn land het laatste benodigde halve punt. Een carambole of een terugspeelbal? Drieduizend toe schouwers bij Katwijk - Quick Boys hadden gezien hoe de bal via de rug van een speler van Katwijk voor de voe ten van doelman Tom van der Niet was gestuiterd. Het was alleen arbiter Jochems ontgaan. Toen de keeper van Quick Boys de bal opraapte, floot de scheidsrechter voor een terugspeelbal. Marco van der Plas schoot de bal uit de vrije trap, een meter of zes van het doel, langs de muur in de uiterste hoek: 2-1. Het zou nog lang onrustig blijven op sportpark De Krom. rechter te lijf te gaan. Pas na tien minuten kon arbiter Jo chems de wedstrijd voortzetten. Ook na afloop was de situatie dreigend toen supporters van Quick Boys met provocerende aanhangers van Katwijk op de vuist wilden. De hele affaire kostte Quick Boys niet alleen twee punten, ook aanvoerder Gert Aandewiel had een rode kaart opgelopen in het tumult. „Ik heb nooit ge scholden", bezwoer Aandewiel. „Eerst vroeg ik de scheidsrech ter hoe hij nou zo'n beslissing kon nemen. Daar kreeg ik geel voor. Ik zei daarop dat ik aan voerder ben, dat ik best wat mocht vragen en dat hem de wedstrijd boven het hoofd groeide." De aanvoerder van Quick katwuk willem spierdijk Zonder arbitrale blunder zou de laatste Katwijk - Quick Boys van de eeuw niets'bijzonders zijn geweest. De 21ste Katwijkse derby zou in de annalen en de vergetelheid verdwijnen met de kwalificatie: 'soms aardig, soms gezapig.' Maar de fout van de scheidsrechter leverde commo tie op, Katwijk een doelpunt en de overwinning (2-1). Een en ander was bovendien de aanlei ding voor supportersrellen, een zeldzaamheid in het amateur voetbal. Na het dubieuze Katwijkse doelpunt betraden boze sup porters van Quick Boys het veld. Suppoosten, politie en spelers van Quick Boys weer hielden hen ervan de scheids- Boys had het er na afloop nog moeilijk mee. „Ik speel bij Quick Boys om leiding te geven aan jonge spelers. Dan ga ik niet een potje tegen de scheids rechter lopen schelden. Boven dien vind ik dat spelers het goe de voorbeeld moeten geven als de sfeer tussen de supporters al zo gespannen is." Aandewiel kreeg steun van de trainer van Katwijk, Wim van Zwam. „Je ziet dat er in zo'n wedstrijd pittige overtredingen worden gemaakt, die onbestraft blijven. Het is triest dat Aande wiel dan twee keer geel krijgt voor praten." Al in de eerste helft was het optreden van scheidsrechter Jo chems opgevallen. In de tiende minuut brak Marco de Ridder door, toen hij door Glen van Dam werd gestuit. De aanhang van Quick Boys moest voor een rode kaart vrezen, maar Jo chems gaf alleen een vrije trap en deelde niet eens een waar schuwing uit. Na een half uur maakte hij dat aan de andere kant goed. Patrick Heijmans vloerde Marnix van der Gun in het strafschopgebied. Penalty, dachten de meesten van de 3500 toeschouwers, alleen de arbiter had niets gezien. Het was tekenend dat deze twee momenten tot de meest besproken van de eerste helft behoorden. Quick Boys had daarin het betere van het spel. Roscoe Viereck deed het goed achter de spitsen en links op het middenveld liep Karim Ha jji vaker achter Peter Kruit aan dan andersom. Toch werd Quick Boys te weinig gevaarlijk voor het doel van Katwijk. De thuisploeg speelde zonder veel bezieling, hanteerde erg vaak de lange trap naar voren en kreeg daarom ook nauwelijks een kans. Vlak voor rust kwam Quick Boys aan de leiding. Michel van Hooy draaide zich goed vrij, Mamix van der Gun was weg gelopen van directe tegenstan der Edwin Robbers en de jonge Hagenaar zorgde voor 0-1. Van der Gun stond voor de eerste keer in de basis. „Het was een enorme opsteker dat ik meteen scoorde", vond de ex-speler van HW. De andere spits, Jeffrey Rut ten, had de wedstrijd in het be gin van de tweede helft moeten beslissen. Hij kwam alleen voor keeper Hugo van Duyn en had alle gelegenheid de bal rustig in het doel te tikken. Hij raakte echter het been van verdediger Robbers in plaats van de bal. „Cruciaal", noemde Cees Tem pelaar, de trainer van Quick Boys, de fout van Rutten. „Als hij 2-0 maakt, winnen we de wedstrijd gewoon." De misser van de spits kan Quick Boys nog wel langer ach tervolgen. Natuurlijk kostte hij niet meer dan drie punten, aan de andere kant maakt het voor het moreel van de ploeg nogal wat uit of je derde staat op de ranglijst, of (op doelsaldo) in het rechterrijtje nog achter Ter Leede. Zeker met de thuiswed strijd tegen FC Lisse op het pro gramma, en de schorsing die het centrum van de defensie (Ronald van Dijk en Gert Aan dewiel) boven het hoofd hangt. Nu kreeg Katwijk alle kans om terug te komen in de wed strijd. Van Zwam vond zijn ploeg in de eerste helft veel te slap acteren. „Ik heb de spelers in de rust gevraagd of ze eigen lijk wel wilden winnen. Ik ga na de wedstrijd naar huis, ben een nederlaag na een dag vergeten en ga me maandag voorberei den op een nieuwe tegenstan der. Maar de jongens uit Kat wijk kunnen pas over een half jaar revanche nemen. Ook voor hen moesten we veel feller spe len." Na de misser van Rutten nam Katwijk het initiatief. Barry Dubbeldeman was uit een cor ner al dicht bij de gelijkmaker, maar hij kon niet bij de bal. De volgende, strak door Marco van der Plas geplaatste hoekschop, knikte hij wel goed in: 1 -1 Een paar minuten later be zorgde de arbitrale blunder de drie punten bij Katwijk. Ook na afloop hield scheidsrechter Jo chems ('Ik heb een leuke mid dag gehad') vol dat de caram bole een terugspeelbal was. „Ik zag duidelijk dat de speler van Quick Boys de bal naar de kee per wilde terugspelen. Ik ben er honderd procent zeker van dat ik het bij het juiste eind had." Raymond Flaton, de weer sterk spelende linksachter van Quick Boys, dacht daar heel an ders over. „Ik had het idee dat wij tegen twaalf man speel den." Katwijk: Hugo van Duijn; Heijmans, Van der Meer, Robbers: Bon, Hajji (89. Molenaar), Peter van Duijn, Marco van der Plas (87. Kwestro); Raven (62. Slootweg), Dubbeldeman, De Ridder. Quick Boys: Van der Niet; Van Dam, Aandewiel, Van Djjk, Flaton; Van Schijndel, Viereck, Van Hooy, Kruit; Rutten, Van der Gun (68. Bounif). Jan Siemerink zorgt met winst in laatste partij voor handhaving in wereldgroep ider al te veel problemen iben de tennisteams van nkrijk en Australië zich ge- atst voor de finale van het mooi om de Davis Cup. nkrijk rekende zaterdag in al af met België (4-1). Au- ilië liep in Brisbane via 2-1 naar 4-1 tegen Rusland, let ervaren koppel Fabrice itoro/Olivier Delaitre beslis- aterdag in Pau het duel met gië in een vroegtijdig stadi- Via drie keer 6-3 werd het etal Xavier Malisse- istophe van Garsse gede- iseerd. ustralië dankte de zege op land vooral aan tiener Lley- Hewitt. De nieuwkomer Daarmee kwam de thuis- eg op een beslissende voor- Mig van 3-1. e grootste sensatie van de fis Cup was de degradatie bekerhouder Zweden. Oos- ijk drukte de zevenvoudige naar naar de zone Europa- ika. Markus Hipfl won gis- n in de beslissende partij Magnus Gustafsson: 6-1 6- 5, onmiddellijk nadat Mag- Norman de stand gelijk had okken tegen Stefan Koubek: -1 6-4 6-2. guayaquil martün van beeten Latijnse taferelen, chauvinistisch en vij andig publiek. De Nederlandse Davis Cup-ploeg kreeg in Guayaquil een sfeer voor de Idezen die in tennis nauwelijks voorkomt. Soms intimiderend, vaak in spirerend. Paul Haarhuis, Jan Siemerink en Sjeng Schalken bleven kalm. En dat was een prestatie. Uiteindelijk hadden de Nederlanders het laatste woord en schalden Hollandse klanken door de Club Nacional. Maar wat moesten de meegereisde fans lang wachten. Drie punten was Schalken verwijderd van de overwinning op Nicolas Lapentti, die Oranje het be slissende punt zou opleveren. Maar pas ruim drie uur later barstte het feest los. Niet de Limburger, maar Jan Siemerink was de gevierde man. Tegen Luis More- jon, mondiaal de nummer 198, had hij vier sets (6-4 7-5 3-6 6-3) nodig en was zijn spel nooit sprankelend. Maar dat is iedereen vergeten als wordt geloot voor de eerste ronde van de wereldgroep. Vooraf werd het dubbelspel van zater dag als doorslaggevend ingeschat. Ook door de Zuidamerikanen, die met 6023 man tegelijk waren toegestroomd. Een record in het Ecuadoraanse tennis. Een volksfeest moest het worden voor de la- tino's die met hun land in de hevigste economische crisis sinds zeventig jaar verkeren. De terugkeer in de wereld groep - waar Ecuador halverwege het vorige decennium uit verdween - zou voor een deel moeten worden bewerk stelligd door de 39-jarige Andres Gomez. Deze linkshandige virtuoos, ooit num mer één van de wereld in het dubbelspel en vierde in de single, stond aan de zijde van de nieuwe held Lapentti. De man die nog nooit deel uitmaakte van de elite van het teamtennis. Een tiental leden van de 'Sur Oscura', de harde supporterskem van de plaatse lijke voetbalclub Barcelona Guayaquil, zweepte het publiek nog eens extra op. Bondscoach Michiel Schapers kreeg een paar muntstukken naar het hoofd ge slingerd en zijn spelers zagen ijsblokjes langsvliegen. Maar Andres Gortiez bleek na zeven sublieme games niet meer de fut te hebben om zijn landgenoten in euforie te krijgen. Haarhuis en Sie merink herstelden zich na een 5-2 ach terstand in de eerste set en hielpen Ne derland met 7-5 6-3 7-5 aan een zakelij ke overwinning. Sjeng Schalken leek Ecuador gisteren al in de vierde partij in een tenniscrisis te duwen, maar liet het zelfgemaakte kunststukje tegen Lapentti na twee sets uit zijn handen vallen. Groots was zijn tennis tegen de net als vrijdag tegen Sie merink bloednerveus gestartte Lapentti. Met 6-1 en 6-3 kreeg de Ecuadoraan in Zonder kopman Richard Krajicek, maar als een eenheid heeft de Davis Cup-ploeg zich in Ecua dor gehandhaafd in de wereldgroep. De 3-2 overwinning in het bloedhete Guayaquil was zakelijk en knap. Maar, weten de tennissers en bondscoach Schapers, zonder de nummer ne gen van de wereld lijkt het onmogelijk om een rol van betekenis te spe len in de wereldgroep. Voor de verloren zoon wordt verwelkomd, heeft hij echter eerst heel wat uit te leggen. Paul Haarhuis, Jan Sie merink, Sjeng Schalken en reserve Edwin Kem- pes maakten in Ecuador een homogene indruk. Krajicek staat er toch om bekend dat hij voorna melijk met zichzelf bezig is. Iets wat werd beves tigd door zijn afmelding voor hèt duel in Ecuador. Of Krajicek begin fe bruari welkom is voor de eerste ronde van de we reldgroep, liet Siemerink nog in het midden. „Ik ben niet anti-Krajicek, maar ik ga nu ook niet roepen dat hij gewoon weer mee kan doen. Eerst moet duidelijk zijn wat we aan elkaar heb ben." Ook Schapers wei gerde in de euforie van de overwinning te roe pen dat de Muiderberger niet meer nodig is. „Maar ik wil wel tekst en uitleg. In december vorig jaar hadden we afgespro ken dat iedereen het hele jaar beschikbaar zou zijn. Dat Krajicek toch niet mee ging, was te leurstellend. We gaan eerst met het hele team evalueren. Ook met Ri chard, ja." zijn geboorteplaats de schrik van zijn le ven. Schalken benutte zijn status van outsider, maar verloor zijn kalmte toen hij tot favoriet uitgroeide. De Limburger was kansloos in de derde set (6-0), maar verzuimde toe te slaan toen Lapentti in de vierde set (7-6) maar liefst zeven set- points onbenut liet. Op 5-5 liet Schalken na een breakpoint te verzilveren, zoals hij in de beslissende set ook vijf break points liet liggen. Lapentti won uiteinde lijk de partij en maakte van de een uur lang muisstille aanhang weer een dwaze menigte. Waardoor de Limburger na acht en kelspelen in de Davis Cup nog steeds wacht op zijn eerste aansprekende zege. Want winstpartijen tegen de Nieuwzee- lander James Greenhalgh en tweemaal tegen Luis Morejon (vorig jaar in Eind hoven won hij in twee sets toen dat Da- vis Cup-treffen al was beslist) horen niet in die categorie. Wel heeft Schalken in Guayaquil, waar hij vijf jaar terug een challenger-toernooi won, de nare smaak van anderhalf jaar terug weggespoeld. Toen blameerde hij zich in Brussel door de beslissende vijfde partij tegen de Bel gische nobody Christophe van Garsse te verliezen. Het was aan Siemerink om de rust te bewaren en dat lukte tegen gravelbijter Morejon. Zelden was zijn spel van een acceptabel niveau, maar voor publiek dat Ecuador naar de overwinning wilde schreeuwen, deed de Rijnsburger pre cies genoeg. In de tweede set overleefde hij op een 5-4 achterstand een setpoint en na het verlies van de derde set hield Siemerink Nederland toch in de wereld groep. Jan Siemerink zwaait met de Nederlandse vlag na de 3-2 zege op Ecua dor. foto anp

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17