Hardlopers stampen rijksweg 11 aar Rijn Veenstreek 'De kloof om mee te besturen is Muzikaal onthaal voor vissen Hoogmade krijgt inzicht in dorpshai56 MAANDAG 27 SEPTEMBER 1999 Open dag bij Sociale Werkplaats alphen aan den run De Sociale Werkplaats in Alphen aan den Rijn (SWA) doet op zaterdag 2 oktober mee aan de Open Bedrij ven Dag. Van 10-17 uur staan de deuren van de vier vestigingen open. De SWA bestaat dit jaar 45 jaar en heeft een grote ontwik keling doorgemaakt. Het begin in 1954 was kleinschalig met slechts negen personen in dienst. Inmiddels is de SWA een veel zijdig banenbedrijf, dat werk biedt aan ruim 500 mensen, de meesten met een verstandelijke of lichamelijke handicap. In een mix van vakmanschap en moderne technologie ontplooien zij activiteiten met metaal, kunststof, motoren, elektronica, groen, grafische techniek, etc. De hoofdvestiging van de SWA is aan de Eikenlaan 237, de industriële vestigingen aan de Eiken laan 4, A. Einsteinweg 27 en Magazijnweg 2. Opvolger dijkgraaf snel bekend leiderdorp* Binnen een maand wordt bekend wie de opvolger wordt van dijkgraaf Dick Kemp van het Waterschap de Oude Rijnstromen. De vertrouwenscommissie selecteert uit 44 sollici tanten de volgens hen meest geschikte kandidaat. Het algemeen bestuur (de verenigde vergadering) besluit op 25 oktober of hij instemt met deze man of vrouw. De Kroon moet deze persoon uiteindelijk benoemen, maar dat is dan nog maar een formali teit. Secretaris D. de Blaeij, tevens lid van de vertrouwenscom missie, is blij met het 'behoorlijke aantal kandidaten' dat heeft gesolliciteerd. De meesten hebben al ervaring met het water schap. De belangstellenden komen uit het hele land en hebben een leeftijd tussen de 35 en 55 jaar. Slechts drie vrouwen zijn af gekomen op de advertentie in het vakblad Waterschap en het Binnenlands Bestuur. Onder de sollicitanten bevinden zich ook bestuurders van De Oude Rijnstromen. Dijkgraaf Kemp gaat met ingang van 1 maart met pensioen. CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356417. PLV.-CHEF MARIETA KROFT, 071-53! Organisatie verwacht 3000 deelnemers aan eenmalige OpeN 11 Loop Hardlopers gaan vlak voor de opening van het stuk rijks weg 11 tussen Alphen aan den Rijn en Zoeterwoude de weg aanstampen. Op zondag 12 december staat het maagdelijke asfalt voor één keer ter beschikking aan deelnemers aan de OpeN 11 Loop, die zowel in Alphen als in Zoeterwoude om 11 minuten over 11 begint. De organisatoren Nico de Bruijn en Tjeerd Scheffer ver wachten 3000 aanmeldingen voor de wedstrijd. Behalve individuele ereprijzen stelt de organisatie ook een prijs beschikbaar voor de winnaar van de tweestrijd tussen Alpense en Hazerswoudse deelnemers aan de ene kant en Leidse en Zoeterwoudse deelnemers aan de andere kant. 15 of 16 december als richtda- tum. Als de agenda dat toelaat, verricht een minister op één van die dagen de officiële ope ningshandeling. „Maar ik denk dat ons 'voorprogramma' meer aandacht trekt", zegt Scheffer lachend. Als voorzitter van de Leiden Road Runners Club, or tim brouwer de koning Pas onlangs gaf rijkswaterstaat de organisatoren groen licht voor het eenmalige hardloop evenement. Voor de officiële opening van het stuk rijksweg neemt de eigenaar van de weg ganisator van de Leidse mara thon en directeur van VW/Lei den Promotie weet hij hoe hij aan de weg moet timmeren. „En we hebben nog 2 1/2 maand om de loop, die niet in het landelijke trimloopboekje is opgenomen, te promoten." Zijn Alphense collega-organi sator De Bruijn ontleende het idee voor de loop aan een groot initiatief om de brug over de Sont tussen Denemarken en Zweden in te wijden. Al 125.000 mensen meldden zich aan voor de halve marathon (21,1 kilo meter) die aan de opening van dat bouwwerk op zondag 11 ju ni 2000 - toevallig marathondag in Leiden - voorafgaat. „Ook onze loop is eenmalig", zegt De Bruijn. „Maar het bijzondere bij ons is de dubbele start. Ik ken geen enkele andere loop waar elders gestarte deelnemers el kaar ergens halverwege ont Auto in sloot, drie gewonden hazerswoude-dorp Drie van de vijf inzittenden zijn zaterdagavond gewond geraakt toen de auto waarin ze zaten in de sloot langs de Burmadeweg in Hazerswoude-Dorp terecht kwam. Toen de hulpdiensten arriveerden, hadden de vijf zich al in veiligheid gebracht. Het betroffen een 20-jarige vrouw en een 24-jarige man uit Ha zerswoude-Dorp, twee jongens van 18 en 10 jaar uit Alphen en een 16-jarige jongen uit Leider dorp. Met onbekende verwon dingen zijn drie van hen met de ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Volgens de inzitten den is de auto ondanks een snelheid van zo'n 60 kilometer per uur uit de bocht gevlogen en in het water geraakt. Schuur in brand alphen aan den run In een tuinschuur aan de Be zembinder in Alphen aan den Rijn heeft gisternacht brand ge woed. Rond 5 uur werd het vuur, dat ook een schutting aantastte, ontdekt. De brand weer bluste de brand. Dronken joyrider alphen aan den run De politie heeft een 17-jarige Nieuwkoper in een personen auto aangehouden op de Oran je Nassausingel in Alphen aan den Rijn. Het voertuig, dat de jongen zich zonder toestem ming van de eigenaar had toe geëigend, bleek defect. Uit een ademanalyse bleek dat de jon gen te veel alcohol had gedron ken. koudekerk aan den run Dat narde muziek en vissen goed sa mengaan, bleek afgelopen zater dag op de Oude Rijn in Koude kerk aan den Rijn. De 75-jarige muziekvereniging KNA trom melde en blies in een open boot over het water, terwijl zo'n 35 hengelaars van de hengelsport vereniging Albatros aan de kant poogden zo veel mogelijk vis te vangen. „De vissers zeiden wel: 'rot op joh, zo vang ik niks', als de boot voorbij kwam", zei een laaiend enthousiaste KNA-voor- zitter Meiny van Asperen. „Maar ze lachten erbij. Ze waren geinig nijdig." Het optreden van KNA in combinatie van een viswedstrijd is, als het aan Van Asperen ligt, voor herhaling vatbaar. Na af loop was er een prijsuitreiking van zowel de vis- als de ballon nenwedstrijd in café De Hoek. Winnaars van de viswedstrijd waren Gerrit de Wit uit Koude kerk aan den Rijn (mannen), Ri- ny Zeilstra uit Woubrugge (vrou wen) en Robbie Paling uit Kou dekerk aan den Rijn (jeugd). De ballonnen van Arjen den Blan ken en Wouter Schinkel die eind mei tijdens de jubileumfestivi teiten van KNA werden opgela ten, kwamen het verst, namelijk in de buurt van Sneek. 'FOTO MARK LAMERS Progressief Akkoord voert al een kwart eeuw opppositie in Ter Aar tim brouwer de koning Het Progressief Akkoord heeft openheid al een kwart eeuw hoog in het vaandel. Na 25 jaar progressieve dorpspolitiek in Ter Aar ging de kurk echter achter de schermen van de fles. Het PAK hoefde voor één keer niet zo nodig in de schijnwer pers. Want de partij staat na een periode met ups en downs weer net zo geïsoleerd als op die tiende september 1974, toen zij tot de gemeenteraad toetrad. Na een korte flirt met het wethouderspiuche in 1998 was de kater groot, maar inmid dels lijkt de 'eeuwige oppositie partij' de rancune voorbij. „Soms lijkt het alsof er in de Ter Aarse politiek niets is ver anderd." Die zin is er uit voor Ton van Deudekom. oud-voor zitter en oud-raadslid, er erg in heeft. Hij plaatst de opmerking na een opsomming van zaken die zijn partij - een bonte verza meling van D66, PvdA en GroenLinks-stemmers - wél heeft helpen veranderen. Van Deudekom, in zijn huiskamer met buurman en PAK-raadslid Anton Visser aan zijn zijde, is vooral blij dat de Vieram- bachtspolder door aanhouden de oppositie in de tachtiger ja ren niet is omgetoverd tot één groot glastuinbouwgebied. In zijn ogen toonde dat verzet aan dat het mogelijk is om Ter Aarders te mobiliseren. Ook het ombudswerk van de partij heeft zijn vruchten afgeworpen, want veel ingezetenen zijn mondiger geworden. „In het verleden maakte de gemeente misbruik van de onwetendheid van ge wone mensen", aldus Van Deudekom. Alle emancipatie van de plat telandsbevolking ten spijt zijn er ook veel PAK-wensen onver vuld gebleven. Zo zijn de vurig gewenste milieuvriendelijke windmolens er nog steeds niet in de gemeente, is de verkeers veiligheid nog steeds een zor genkindje en krijgt de opposi tiepartij, na een korte periode op het pluche, opnieuw geen kans in de gemeenteraad. „Voor een constructieve oppo sitiepartij is de kloof om mee te besturen groot. Maar we heb ben ook nooit een eerlijke kans gehad." Een verklaring daarvoor ziet Van Deudekom in de Ter Aarse manier van politiek bedrijven, waarbij het vaak meer over per sonen dan over zaken gaat. Ook hem is het niet ontgaan dat PAK-fractievoorzitter Emma Kraak bij andere partijen weer standen oproept. Toch verde digt hij haar met verve. „Zij is door alle kritiek op haar ziel ge trapt. Het is allemaal zo per soonlijk, dat kan toch niet in de politiek." Visser, nog feller dan zijn buurman: „Emma heeft in middels drie gele kaarten ge had, die we alle drie terecht hebben aangevochten." De beide PAK-mannen kun nen echter niet ontkennen dat het ombudswerk de controver siële Kraak beter afgaat dan be sturen. Twee wethoudersperio des (1993/94 en 1998) waren van korte duur. Had het PAK geen andere kandidaat naar vo ren moeten schuiven? Van Deudekom bekent dat hij zich- zelf die vraag ook wel eens heeft gesteld. Maar drukke an dere bezigheden weerhielden hem ervan. „Vergeet bovendien niet dat Emma als parttime wethouder zestig uur per week werkte. Dat kan niemand an ders opbrengen." Na de afzetting van wethou der Kraak in november 1998 was het PAK, dat drie van de dertien raadszetels bezet, zijn doorgaans frisse presentatie even kwijt. Maar na een jaartje oppositie lijken de diepste won den gelikt. Zelfs de vaak vinnige Kraak probeert in de raadszaal moeten. Daardoor krijg je ook één groot lint van lopers. Afsnij den door over de vangrail in de middenberm te klauteren heeft geen zin. Wie dat doet komt zonder geregistreerde tijd over de finish. We gebruiken name lijk chips die ook bij de mat op het keerpunt zijn aangebracht." Veel werk Voor de organisatoren is er nog veel werk aan de winkel. Zij moeten nog bepalen of een klassieker over tien Engelse mij len (ruim 16 kilometer) haal baar is. Mocht het parcours daarvoor te kort zijn, dan kie zen zij voor 15 kilometer. Deel nemers aan de halve afstand krijgen een busrit over het nieuwe asfalt naar de andere kant van de weg aangeboden, zodat zij kunnen finishen op de plaats van hun voorkeur. Deel name kost vermoedelijk 11,00 gulden. De opbrengst van de loop gaat naar één of twee nog te bepalen goede doelen. Voor deelnemers ligt een bijzonder aandenken klaar, maar geldprij zen loven De Bruijn en Scheffer niet uit. „Geldwolven mogen meelopen", zegt Scheffer, „maar ze krijgen bij ons geen cent." Voor liefhebbers van skates en skeelers is op de laatste 'au toloze zondag' op het stuk rijks weg 11 geen plaats. Scheffer: „We hebben wel overwogen om voor hen iets te organiseren. Tenslotte maken zij ook nu al druk gebruik van het asfalt. En", met een toespeling op het recente grote skeelerongeluk in een tunnel bij de Dam tot Dam- loop tussen Amsterdam en Zaandam: „Er zit geen tunnel in ons parcours. Maar een skeeler wedstrijd geeft te veel romp slomp." De Bruijn, ook bedre ven op de wieltjes: „Het zoab-wegdek is nu al niet zo 1.0 schikt voor skaters en skee laat staan als het 's winter! 1.05 gent of vriest." Hardlopen het snelle asfalt moet daare gen volgens Scheffer een se |.3( tie zijn. „Het geeft een raai voel om op zo'n recht rijksweg te lopen. Dat ga< deelnemers ook voelen." Eén van hen is burgemei Nico Schoof van Alphen, di ,5£ 12 december de halve afs (van Zoeterwoude naar woonplaats) aflegt. Ook hij een bijdrage leveren in het denduel tussen Alphen/Ha woude en Leiden/Zoeten de. Winnaar is de groep m< .29 snelste gemiddelde tijd. aantal hardlopers speelt da geen rol. Iedereen mag zich .00 Scheffer bij één van de par .30 aansluiten. „Ronselen is tc staan." .00 De nieuwe centrumplannen voor Hoogmade liggen over twee weken ter inzage. Op maandag 11 oktober presente ren de plaatselijke onderne mers B. van Dinten en T. van Wieringen hun ambitieuze plan om het dorpshart een nieuw gezicht te geven tijdens een ver gadering van de commissie ruimtelijke ordening, waarvoor de gehele gemeenteraad van Ja- cobswoude is uitgenodigd. Een dag later organiseren de onder nemers een bijeenkomst voor hun dorpsgenoten. Van Dinten wil nog geen de tails prijsgeven over de plannen voor het gebied rond de Kerk straat. Wel geeft hij aan dat het ontwerp ambitieus is. Het dichtgespijkerde hotel Rijnland, de inmiddels gesloten bakkerij van George Jansen en de scheepswerf van de gebroeders Colijn verdwijnen definitief uit het dorpsbeeld. Volgens Van Dinten krijgt het hele dorp een impuls door het nieuwe plan, dat, als het goed is, weer een bakker krijgt. Dat de Ontwikkelingsmaat schappij Hoogmade, zoals de twee ondernemers hun samen werkingsverband noemen, hun plannen nu pas presenteren, verklaart Van Dinten uit de ge weldige milieuproblematiek. Niet alleen de grond bij sch werf Colijn, maar het hek bied moet voldoen aan str milieueisen. Daarnaast hoopt Van Di dat het gemeentebestuur Jacobswoude vaart wil m met het plan. „Ik signaleer bepaalde stroperigheid ir besluitvorming", zegt Van ten. „Ook de wethoudersw 57 ling (Haasbroek volgde n gemeenteraadsverkiezingei van maart 1998 wethoude Lange op) heeft maander kost. Maar de uitnodiging de presentatie van de plar volgens Van Dinten een vo pig ontwerp, neemt de meente voor haar rekening een aardiger toon aan te slaan. „Emma laat zich wel coachen", zegt Van Deudekom, die de veerkracht van zijn partij roemt. Hij betreurt het dat de aange zwengelde discussies aan de andere partijen nauwelijks zijn besteed. En waarnemend-bur gemeester Louis Lyklema kan in zijn ogen niet tippen aan good old Piet Verhoef, die tot 1993 burgemeester van Ter Aar was. „Met hem kwam je door discussies op een hoger niveau. Hij kon mij soms midden in de nacht opbellen, maar dan toon de hij wel begrip voor ons standpunt." Visser: „Van Ver hoef is ook de uitspraak: Hoe krachtiger de oppositie, hoe sterker ik word." Toch wil het PAK het verle den niet al te zeer verheerlijken. Helemaal aan het begin, op 1 februari 1974, was er namelijk nog hoegenaamd niets van hun gading in de gemeente. De uit Amsterdam afkomstige Van Deudekom keek vreemd op toen hij ontdekte dat er in zijn nieuwe woonplaats niet eens een openbare school was. Ook voor een openbare bibliotheek moest hij strijd leveren. En meer dan christelijke partijen bevatte de gemeenteraad toen ook niet. In die tijd besteedde het lijf blad PAK-papier nog uitgebreid aan wereldwijde onderwerpen zoals kruisrakketten. Met dat soort discussies hoeven de pro gressieven niet meer aan te ko men. In de dichtgetimmerde gemeenteraad krijgt de partij er de ruimte niet voor. Van Deudekom ziet een andere taak weggelegd voor 'zijn club'. „We moeten meer steun voor onze ideeën zoeken bij hogere over heden zoals de provincie. Mis schien kunnen wij dan als kata lysator werken." „Leidsch DagbladARCHIEYEN ANNO 1899 Woensdag 27 September LEIDEN - Een voor Leiden hoogst belangrijke uitgaaf heeft het licht gezien: 'Kaart der ge meente Leiden op last van het Gemeentebe stuur vervaardigd door H.L.A. Van Campen'. Dit plaatwerk is door den uitgever, den heer A.W. Sijthoff, opgedragen 'aan den Edelacht- baren Heer Mr. F. Was, Burgemeester der Ge meente Leiden, onvermoeid strijder vóór de uitbreiding van haar grondgebied, bevorderaar van haar welvaart en bloei'. ,27 43 49 De kaart is vervaardigd op de schaal van 1250 en geeft in verschillende kleuren aan gebouwenden terreinen, eigendom der gemc te, het buitenwateren de bruggen met hout dekken, terwijl de polderslooten en brugger met steenen dek wit zijn gelaten. Wegens de uitvoerige schaal, waarop deze kaart is bewerkt, is ze van grooten omvang kan ze voor alles wat den platten grond betrjERSL tot vraagbaak dienen. n 1 ANNO 1974 Donderdag 26 september LEIDEN - De productie-afdeling van Tokheim NV aan de Lammenschansweg zal waarschijn lijk worden overgeplaatst naar Schotland. Hoe wel de directie van het bedrijf een en ander niet wilde bevestigen, moet het niet uitgeslo ten worden geacht dat hierdoor een groot aan tal ontslagen zal vallen. Volgens districtsbe stuurder D. Nederveen van de Industriebond CNV, die vanochtend door de directie is bena derd, is nog niet meegedeeld op welke termijn de produktie-afdeling in Leiden zal worden ge sloten. Bij het bedrijf zijn ongeveer 120 man werkzaam, van wie het grootste gedeelte op de productie-afdeling. Op 1 augustus werd er bij Tokheim al een werktijdverkorting ingevoerd. Volgens districtsbestuurder Nederveen moet de reden van het afstoten van de produktie-af- deling worden gezocht in het feit dat de olie maatschappijen niet of nauwelijks meer inves teren in benzinepompen, het hoofdproduct van Tokheim. LEIDEN - Algemeen arbiter Karens sprak op de gisteren in de Groenoordhal gehouden 38ste VEBO niet alleen over het beste vee de Randstad, hij durfde na afloop zelfs te s len, dat onder de ruim 400 dieren op de Le se veetentoonstelling het beste vee van Net land voorkwam. De jury sprak in haar beoor ling vele malen van 'beste koe' en 'uniform groep' waar het fokfamilies betrof. De kam| oensvanen gingen naar de Rijnstreek en de Haarlemmermeer. Kampioene bij de ouder koeien werd Tiny 8 van C.J. Verduyn in Alp ,'t' a.d. Rijn. Truus 8 van P. N. van Stralen uit Woubrugge kreeg het predikaat reserve. j ha Bij de jongere koeien werd Jannie 18 van van Schie uit Nieüw-Vennep kampioene. V\ 00p bruggenaar Van Stralen bracht de reserve i Maria 37. C. Uit den Boogaard uit Warmon ging strijken met de kampioensprijs (vrouw,, lijk) in de rubriek 'jong vee geschikt voor m[ terij'. De beste groep vrouwelijk vee werd ii, ja zonden door P. Roos uit Ter Aar, mannelijk door Van Duineveld uit Lisse. Bij de schapi kreeg Jac. A.M. Verkley het kampioenslint, :k'. oegstgeest Ondanks het slechte weer was het gisteravond bij de Soos voor kamerbewoners een geler H ge barbecue. foto archief leidsch da 19 Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op le sturen nat Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door c< *|BÈ Dagblad aan de Roos* *g| -

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14