Rustenborch woedend op Van Wijckerslooth 'Naargeestig gebouw krijgt warme uitstraling' Zoeterwoude verwijdert groen bedrijventerrein Omwonenden toko gaan naar rechter Regio Wereldwinkel pakt uit AANDAG 27 SEPTEMBER 1999 Rijverbod voor Wassenaarder vassenaar Een bekeuring en een rijverbod had de Wassenaar- e politie zaterdagnacht in petto voor een 21-jarige automobi- ist, die met drank op achter het stuur was gekropen. De politie de Wassenaarder met hoge snelheid over de Van Zuylen van lijeveltstraat rijden. De man werd aangehouden en moest een ilaastest doen. Autokraker ontsnapt wassenaar Een autokraker is zaterdagnacht ontsnapt aan de lolitie, nadat hij met zijn maat een auto had opengebroken op e Langstraat in Wassenaar. De politie hield het duo, dat op een romscoooter zat, even later aan op de Rijksstraatweg. Ze ble- en inbrekerswerktuigen bij zich te hebben. De 22-jarige Hage- aar die voorop zat verzette zich tegen zijn aanhouding. Terwijl e politie hem in de handboeien sloeg, ontsnapte de ander, een 0-jarige Hagenaar. Mishandeld door voorbijganger oorschoten Een 20-jarige vrouw uit Leiden is zaterdagmid- ag mishandeld op de Papelaan in Voorschoten. Ze stond - eels op het fietspad - te praten met een groepje vrienden, toen een man en een vrouw langsreden. Zij maakten een opmer- ng over het feit dat de vrouw het pad versperde. Er ontstond :n woordenwisseling, die erop uitliep dat de man de keel van Leidse dichtkneep. Zij kon de politie een goed signalement in de dader geven. nbraak in supermarkt iderdorpDe Cl000 aan de Leiderdorpse Laan van Ouderzorg I vanmorgen in alle vroegte bezocht door inbrekers. Uit de su- ermarkt is een tiental sloffen sigaretten verdwenen. De inbre- prs zijn binnengekomen door de toegangsdeuren te forceren. Nekletsel door botsing pERDORPEen 46-jarige Haagse automobilist heeft gisteroch- Ind nekletsel opgelopen toen hij op de A4 ter hoogte van Lei- brdorp werd aangereden door een bus. De 29-jarige chauffeur In de bus zag te laat dat de auto die voor hem reed remde. De pgenaar is naar het Rijnland Ziekenhuis gebracht. insjesavond WD Wassenaar i|assenaar De WD Wassenaar houdt vanavond haar traditio- fle Prinsjesavond. Het Tweede Kamerlid M. de Vries geeft sa- jen met M. Sluimers (ambtenaar ministerie van financiën) een jelichting op de rijksbegroting voor 2000. Belangstellenden innen om 20.00 uur terecht in cultureel centrum Warenar in Kerkstraat 75. Wilma Atsma, directeur kinderopvang Voorschoten, enthousiast over Vlietlandcollege: VOORSCHOTEN JAN PREENEN Soms mist Wilma Atsma 'haar' kinderen. Dan loopt ze een lo kaal binnen, neemt een baby- 'tje in de arm en geeft het de fles. „Ik vind dat heerlijk. Na tuurlijk ligt m'n hart bij die kin deren. Daar doe je het toch voor." Toch zou de 38-jarige Atsma 'voor geen goud' willen stop pen als directeur van de CSKV, de Centrale Stichting Kinderop vang Voorschoten. Veel hoof den van scholen houden het leidinggeven voor gezien, om dat ze graag weer voor de klas willen staan. Weg met dat gere gel en het vergaderen en ge woon lekker lesgeven. Voor Ats ma gaat dat niet op. De Voor- schotense heeft het juist uitste kend naar haar zin. „We heb ben het nodige neergezet en er staat iets moois voor de deur. En gelukkig zijn we nog niet zo groot dat ik helemaal los sta van die kinderen." De Voorschotense heeft er 'bepaald geen spijt' van dat ze vijfenhalf jaar geleden de eerste directeur is geworden van de CSKV. Daarvóór had ze een be- drijfscrèche opgezet voor de Willem van den Berghstichting in Noordwijk, het centrum voor verstandelijk gehandicapten. In Voorschoten was net een fusie geweest van de dagverblijven Bibelebon en De Hummelhof. Atsma moest de nieuwe organi satie een gezicht geven en van 'twee aparte clubs één toko' maken. Ze moest het aantal kindplaatsen uitbreiden en voor meer activiteiten zorgen. Dat gezicht is er nu, stelt Ats ma glunderend vast. Met vol wassen trekken ('We zijn ge groeid van 138 naar 216 kind plaatsen'), een goede neus voor nieuwe zaken (het gastouder bureau en meer samenwerking met scholen), oren voor ouders, leidsters en de politiek, een mond voor de vele onderhan delingen („We hebben de ver houding tussen gesubsidieerde en bedrijfsplaatsen volgens af spraak op 30:70 gebracht") en scherpe ogen voor onder meer de tekeningen die ze voor zich uitspreidt en waarmee ze naar de toekomst kijkt. „Dit wordt ons nieuwe onderkomen. Beter en completer dan wat we nu hebben." De blik is gericht op het voor malige Vlietlandcollege aan de Van Beethovenlaan, waar straks kinderen van de CSKV en de protestants-christelijke ds. Fortgens worden opgevangen. Medio 2000 trekken de 0 tot 4- jarigen en de 10 tot en met 12- jarigen van de buitenschoolse opvang (BSO) erin. In een later stadium bezetten de leerlingen van de basisschool hun negen lokalen. De naam voor het kinderdag verblijf lijkt al bekend. Onder aan de tekeningen heeft de ar chitect het woord Vlietland ge zet. Wilma Atsma schrikt. „Dat is me nog helemaal niet opge vallen, maar dat wordt het ze ker niet. Dat roept alleen maar herinneringen op aan het colle ge dat hier heeft gezeten. Nee, geen Vlietland. Wat het wel wordt? Dat bepalen de leidsters en de oudercommissie." Het kan ook zijn dat er een gezamenlijke naam komt. Hoe wel nog veel moet worden doorgesproken, is Atsma bij voorbaat enthousiast over de samenwerking met de basis school. „Het is toch vrij uniek dat school en kinderopvang in één gebouw zitten. Wat is er niet mooier dan dat je kind na school zo een andere ruimte in kan stappen voor de BSO? Fort gens kan overdag in het lokaal dat na schooltijd door ons wordt gebruikt. En onze peu ters kunnen, als het slecht weer is en ze niet naar buiten mo gen, de gymzaal van de school in. Mogelijkheden genoeg. Kin deropvang, school en buiten schoolse opvang kunnen elkaar fantastisch aanvullen." Ze trekt daarbij een vergelij king met de 'al even unieke' combinatie van 0-4-jarigen en bejaarden in het verzorgings centrum Adegeest aan de Bach- laan. „Die twee groepen gaan heel natuurlijk met elkaar om. Ze vieren gezamenlijk de kerst en kinderen gaan bij de oude ren op bezoek als die jarig zijn. Voor ouderen zijn kinderen heel vertederend. Oma's wor den door kinderen geassocieerd met gezelligheid. Ze zorgen voor leven en afwisseling zon der dat er ook maar iemand klaagt." Het verschil met het Vliet landcollege is echter dat Ade geest voor de CSKV een tijdelijk onderkomen is. Net als het In- novamgebouw bij het station waar kinderdagverblijf De Ster renboom en de directie nu nog inwonen. „Ik zeg niet dat het hier maar behelpen is voor ons. Zeker niet. De ruimte voldoet aan alle eisen, maar straks heb ben we iets van onszelf, zoals dat ook geldt voor onze kinder dagverblijven Bibelebon in Noord-Hofland en De Hum melhof aan de Johan Willem Frisolaan. Daar kunnen we pre cies doen wat we willen en in het Vliedandcollege kunnen we bovendien tien extra BSO- plaatsen creëren." Vooral daaraan is behoefte. Daarom is ook in overleg met de gemeente besloten om de stimuleringsgelden (720.951 gulden) die Voorschoten van het ministerie van VWS krijgt als eind 2002 60,2 extra opvang plaatsen zijn gerealiseerd, voor al in buitenschoolse opvang te steken. Daarvoor wordt naar stig gezocht naar nieuwe ruim te, omdat het Vlietlandcollege niet voldoende is. Mede dankzij de steun uit Den Haag is de CSKV onlangs akkoord gegaan met het plan om de door de ge meente gesubsidieerde plaat sen geleidelijk terug te brengen van 89,5 naar 60. B en W willen daarmee de lagere inkomens meer dan tot nu toe laten profi teren van de subsidies. „Per saldo komen er meer plaatsen. Dat gaf voor ons de doorslag. En die ruimte vinden we wel. Als het maar niet ver snipperd wordt. Zo'n Vlietland college is ideaal." Ze wordt op nieuw lyrisch als ze er over praat: „Een aparte speelhal, personeelskamers, praktischer ingedeelde slaapkamers. Nu is het nog een naargeestig ge bouw, maar straks heeft het een warme uitstraling. Dan is het toch bepaald geen straf om di recteur te zijn?" 'Verpleeghuispikt onze unit in' orschoten In en om de Dorpskerk in Voorschoten was zaterdag :l te zien, te doen en te koop tijdens het jubileumfeest van de atselijke wereldwinkel. Het feit dat de wereldwinkel sinds vijfjaar i vast onderkomen heeft - in de Dorpstoren - was voor de vrijwilli- s aanleiding om eens flink uit te pakken. Bezoekers konden onder er hun handen laten beschilderen, kijken naar modeshows, luiste ren naar een gospelgroep en een ritje maken in een riksja. Voor september 1994 leidde de wereldwinkel een zwervend be staan. De verkoop geschiedde respectievelijk vanuit een wagen, een winkel op de Voorstraat, een bouwkeet, vanuit een woning en via de markt. De Voorschotense wereldwinkel is een van de kleinste in Ne derland. foto mark lamers De directeur van het Oegstgeestse verzorgingshuis Rus tenborch, J. Krom, zegt dat verpleeghuis Van Wijcker slooth zijn 'verpleegunit' inpikt. De noodzakelijke ver bouwing van Rustenborch kan daardoor geen doorgang vinden. „En wij hebben die juist keihard nodig om onze exploitatie draaiende te houden." Krom zegt dat de verpleegu nit die De Soeten wil bouwen, eigenlijk zijn verzorgingshuis toekomt. „We zijn al met bouw tekeningen bezig, maar nu zegt meneer De Soeten dat Rusten borch en van Wijckerslooth ei genlijk één complex vormen en die verpleegunit ook wel bij hem kan. Weet je wat: ik poot 'm gewoon op mijn eigen ver pleeghuis, denkt De Soeten. Maar daardoor hebben wij een groot probleem." Rustenborch heeft de ver- ERNA STRAATSMA De directeur van Van Wijcker slooth, J. de Soeten, is van plan om een verpleegunit met dertig bedden te bouwen op zijn ver pleeghuis. Hij verwacht bin nenkort van het College voor Ziekenhuisvoorzieningen toe stemming te krijgen voor de bouw van een vierde laag. De gemeenteraad van Oegstgeest ging donderdagavond al ak koord met het bouwplan. pleegunit nodig als compensa tie voor een vermindering van het aantal verzorgingsplaatsen, zegt Krom. De huidige kamers in het verzorgingshuis zijn vol gens het rijk te klein en worden volgens plan een stuk groter. Gevolg daarvan is Rustenborch van 150 naar 110 bewoners te ruggaat. Krom: „Wij zijn daar mee akkoord gegaan, maar wel op voorwaarde dat we er een verpleegunit voor terugkrijgen. We hebben nu al voldoende mensen in huis voor zo'n ver pleegunit." Krom zegt dat samenwerking met De Soeten op problemen stuit. „Ik heb voordat hij met zijn bouwplan kwam al tegen hem gezegd: laten we nou in godsnaam eerst eens kijken hoe Van Wijckerslooth en Rusten borch als complex verder moe ten. Maar hij loopt nu te ver voor de muziek uit. Hij stelt ons telkens voor voldongen feiten. Hij financiert zijn eigen renova tie met ónze verpleegunit. Daarom maken we ons grote zorgen." De Soeten gaf vorige maand toe dat de verpleegunit die hij wil bouwen 'eigenlijk in ons zorgcentrum Rustenborch' thuishoort. Maar omwille van de tijd enkt hij dat het beter is dat Van Wijckerslooth de ver pleegunit bouwt „Vanwege de lange wachtlijsten is het het beste dat de extra plaatsen zo snel mogelijk worden ge bouwd", verklaarde De Soeten in augustus. De directeur van Van Wijckerslooth was vanoch tend niet bereikbaar voor com mentaar. Leiderdorpse raadsleden die een e-mailtje naar het gemeentehuis sturen hoeven niet te rekenen op sympathie. Ambtenaren kunnen het snelle medium niet aan. En de Wassenaarse burgemeester is een beetje van slag nu hij weet dat hij binnenkort vertrekt naar Delft om daar dijkgraaf te worden. 't Is droevig gesteld met de wegen in Leiderdorp. Als je al niet elke ochtend bumper aan bumper staat in een poging op tijd op je werk te komen, breek je wel je strotten hoofd op een losse stoeptegel of je been op een plak bladluisspuug. Geen wonder toch, dat raadslid Ar nold van Dijk liever niet lijfelijk naar het gemeentehuis gaat om gauw wat informatie uit te wisselen. Gelukkig hoeft dat ook helemaal niet in deze moderne tijden. We hebben andere wegen voor'com- municatie. Elektronische wegen. Zo ook Arnold van Dijk, van die lokale partij Burgerbelangen Leiderdorp. De naam zegt het al. Van Dijk be hartigt de Belangen van de Burgers in Leiderdorp. Nu wist hij het toe vallig niet van die losse stoeptegel en dat bladluisspuug, anders had hij absoluut bij het gemeentehuis aan de bel gehangen. Pardon. Dan had ie een e-mailtje gestuurd. Zoeff. Binnen een paar seconden je boodschap op de Statendaalder. Da's een stuk makkelijker dan die omweg via de polikliniek. Te makkelijk, vinden ze echter op het gemeentehuis. Arnold een beet je kennende, zo mailde een amb tenaar bezorgd aan z'n baas, zou hij wel eens veelvuldig gebruik kunnen gaan maken van deze soepele ma nier om gladde bruggetjes en ka potte lantaarnpalen onder de aan- dacht.te brengen. Dat moeten we natuurlijk niet heb ben. Burgemeester en wethouders stuur den daarop een e-mailverbod naar Arnold van Dijk. Per brief, uiter aard. De postbode is in het ziekenhuis te bezoeken van twee tot drie uur. Hij herstelt van zijn verwondingen op de afdeling gebroken ledematen. Keurig De keurigheid zelve, is Piet Hein Schoute. Althans, meestal. Afgelopen week ging het namelijk even mis. Hij was er al bang voor. Zo aan het eind van je burgemees terschap liggen fouten op de loer. „Dat brengt mij in een beetje vreemde positie", zei Schoute vori ge week maandag, tijdens de begro tingscommissie algemene en be stuurlijke zaken. Nu Schoute be kend heeft gemaakt dat hij dijkgraaf wordt bij het Hoogheemraadschap van Delfland wordt er extra op hem gelet. „Nu moet je de komende maanden geen fouten maken, dacht ik." Voorzichtigheid is gebo den, want Schoute wil natuurlijk niet dat er straks in afscheidsspee- ches wordt gesproken over eventu ele blunders. Maar erg voorzichtig zijn heeft ook weer nadelen: „Dat geeft je in die laatste fase soms iets krampachtigs." Tijdens een korte discussie over het Wassenaarse 'uitstallingenbeleid' viel de burgemeester een half uurtje later ineens ongemeen fel uit naar de winkeliersvereniging Langstraat.' Die twee keer per jaar een braderie organiseert. „Ik schaam me dood", aldus Schoute. De burgemeester vindt marktkraampjes waar je 25 paar sokken voor vijf gulden kunt kopen ordinair. „Ze moeten al die rommel niet willen etaleren", vond Schoute, die daarbij een beetje tri omfantelijk om zich heen keek. Heerlijk om dat nou es even kwijt te kunnen. Even later viel Schoute we derom uit. „Wat voor idioterie is het dat alle Wassenaarders hun auto met twee wielen op het voetpad Er is wat te zeggen voor de 'natuurlijke' aanpak. Een zonnepaneel op je dak is be ter dan een kerncentrale in de achtertuin. En de eerste activist tegen onbespoten tomaten moet nog opstaan. Natuurlijk is goed. Maar er is ook wat voor te zeggen om op een zeker moment een streep te zetten onder het 'back to nature'-idee. Voor de bewoners van de nieuwe Oegstgeestse ecowijk Poelgeest is het tijd om die grens héél scherp in de gaten te houden. Vorige week werd duidelijk dat daar de ondergrondse waterafvoer niet deugt. Geen gunstig uitgangspunt voor een buurt waar elke regenbui 'zijn natuurlijke weg' moet vinden. Vooralsnog kringelt er slechts een muffe vochtlucht uit de kelder op, maar voordat je het weet rukt de natuur ongewenst ver op naar de bewoonde wereld. Oceaangeluiden zijn ontzet tend rustgevend, zolang ze maar uit je cd-speler komen. foto ap parkeren." Het schuim stond hem heel even op de lippen. En dan hebben we het nog niet over Schoutes uitval eerder op de avond, over de Wassenaarse samenwerking met Haaglanden. Tijdens dat be toog viel de met kracht uitgespro ken term prut met peren. Wethouder Els van Dijk probeerde het braderie-incident vrijdag recht te breien, tijdens de raadscommis sie financiën. Sussende woorden, hij had het vast allemaal niet zo be doeld. En dat had hij de boze win keliersvereniging inmiddels ook al per brief laten weten. En nee, zij zou zulke harde woorden nooit hebben gebruikt. Afijn, zand erover. Maar waren dit nou die fouten of die krampachtigheid waar Schoute zo bang voor is? AFKE VAN DER TOOLEN ERNA STRAATSMA EN SUZANNE BARBIER ZOETERWOUDE ERNA STRAATSMA Nog voor het voorjaar verwij dert Zoeterwoude het 'weelde rige groen', dat op de midden bermen van het bedrijventer rein Grote Polder groeit. Dat ge beurt op verzoek van de onder nemers, die de gemeente heb ben aangegeven welke verbete ringen het hardst nodig zijn. Ook de bewegwijzering moet snel beter, vinden de onderne mers. „De huidige bewegwijze ring kan zo de schroothoop op", aldus J. Hinnen, secretaris van het overlegplatform Grote Polder. De ondernemers hopen verder dat de gemeente haast maakt met de verkoop/verhuur van de zogeheten multi purpose -stroken naast de bedrijfsperce- len. Veel ondernemers willen deze stroken inrichten als par keerruimte. De drie onderwerpen zijn door de ondernemers naar vo ren gebracht in een overleg met wethouder J. Stuijt. Beide par tijen vergaderden over de ge plande opknapbeurt van het bedrijventerrein. Die is in ge vaar door het wegvallen van rijkssubsidie. Zoeterwoude be kijkt nu de mogelijkheden van een kleinere opknapbeurt. „We zijn bijzonder teleurge steld dat de grote face-lift die de gemeente nastreeft op de lange baan dreigt te komen", zegt Hinnen, secretaris van het overlegplatform Grote Polder. „We hebben sinds vorig jaar juli heel veel tijd en ernergie gesto ken in de plannen en nu zie je dat de gröte face-lift waar schijnlijk niet haalbaar is. Er komt wellicht vertraging, het is allemaal nog een beetje vaag hoe het verder gaat." Stuijt zegt dat het burge meester en wethouders nog geen standpunt hebben over de verkoop of verhuur van de stro ken naast de bedrijfspercelen. „Ik heb wel toegezegd dat de lange strook struikgewas nog voor het voorjaar wordt verwij derd. Er komt waarschijnlijk gras voor in de plaats.Later kan het eventueel een voetgangers- strook worden. De huidige be wegwijzering is inderdaad geen goede entree, daar moet ook snel wat aan gebeuren." AFKE VAN DER TOOLEN De vestiging van een Indonesi sche afhaaltoko in het oude dorp blijft inzet van een conflict tussen de gemeente Leiderdorp en een aantal buurtbewoners. De gemeente wijst alle beden kingen die de buurt tegen de toko heeft af. De omwonenden zijn inmiddels naar de rechter gestapt. Het oude dorp moet levendi ger worden en de nieuwe Indo nesische toko in de Dr. De Bruijnestraat draagt daar een steentje aan bij, vindt de ge meente. Maar de omwonenden stellen dat dit soort zaken al leen daar thuishoren in het ou de dorp, waar vroeger al horeca was gevestigd: in de Hoofd straat. Bewoonster L. van Gooi: „Bovendien, dat idee dat het oude dorp ineens helemaal ho reca moet worden, dat is nieuw beleid en daar zijn de bewoners nooit over gehoord." Terwijl procedure na procedure loopt - bezwaarschriften, bedenkingen tegen het bestemmingsplan, protest bij de provincie, arron dissementsrechtbank - draait de toko al op volle toeren. En dat valt niet mee, vertelt Van Gooi.Alles wat we van tevoren hebben vermoed is uitgeko men: extra verkeer, en geluids- en geuroverlast." De gemeente blijft erbij dat de toko goed is voor de leef baarheid van het oude dorp: er is een voorziening op horecage- bied bij, en bovendien heeft het leegstaande pand - voorheen een supermarkt - weer een be stemming in plaats van leeg te staan. Van Gooi: „De gemeente heeft in het oude dorp zelf een aantal dingen gedaan die hele maal niet goed voor de leef baarheid zijn. Er zijn een hele boel functies aan het oude dorp onttrokken, de markt bijvoor beeld."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13