'Interreligieuze oorlog dreigt over Jeruzalem' Geloof Samenleving 'Uitspraken op gespannen voet met katechismus' Emmaus armoede neemt to MAANDAG 27 SEPTEMBER 1999 VANDAAG rt-7 De talrijke Vincentius-verenigingen die de we- L. I reld rijk is, hebben vandaag de gelegenheid SEP hun naamgever te eren. Vincent de Paul, of Vincentius a Paulo, heeft volgens zijn biografen het nodige eerbetoon verdiend. Hij leefde van 1580 tot 1660 en stelde zich gedurende het grootste deel van deze jaren ten dienste van arme, zieke, gewonde en onderdruk te mensen. Zijn priesterlijke loopbaan begon in Clinchy, een buitenwijk van Parijs. Maar zijn talent voor zielzorg maakte, dat hij naar de koninklijke galeien werd gestuurd om daar de gevangenen bij te staan in hun troosteloze en harde slavenarbeid. Vincentius nam het met zoveel vuur voor hen op, dat zijn superieuren hem liever uit de schijn werpers haalden. Daarom werd hij naar een afgelegen dorp gestuurd. Dat weerhield hem er niet van opnieuw initiatieven te ontplooien ten behoeve van de nooddrufti- gen. Een en ander resulteerde in de oprichting van een priestercongregatie, de Lazaristen, en aansluitend ook een vrouwenorde (filles de la charité). Tot op de dag van van daag zijn er groepen religieuzen die zich door Vincentius en zijn idealen laten inspireren. Ze hebben de afgelopen eeuwen talloze mensen geholpen, en staan erom bekend weinig acht te slaan op extreem gevaarlijke omstandighe den. NBG werft 15.000 leden harderwijk Een ledenwerfactie van het Nederlands Bijbelge nootschap (NBG) heeft dit voorjaar 15.538 nieuwe leden opge leverd. Het NBG maakte het resultaat zaterdag tijdens de alge mene vergadering in Harderwijk bekend. De organisatie voor bijbelvertaling en -verspreiding had zich een aanwas van 25.000 leden ten doel gesteld. Het NBG kampt al jaren met ledenver lies. In tien jaar is het aantal leden met bijna 9 procent afgeno men. Vorig jaar keerden bijna 9.700 leden het NBG de rug toe. Op 31 december 1998 had de organisatie 233.641 leden en 72.171 donateurs. Herdenkingsdienst Helder Camara egmond binnen Met een eucharistieviering in de Sint Adelbert- abdij in Egmond Binnen hebben zondag enkele honderden vrienden de vorige maand overleden Dom Helder Camara her dacht. De 'rode bisschop' leidde van 1964 tot 1985 het bisdom Olinda en Recife in het arme noordoosten van Brazilië. Dom Helder was het levend evangelie geworden, waardoor hij zoveel gezag kreeg, zei mgr. Jan van Cauwelaer, emeritus-bisschop van Inongo in Zaïre, die tijdens het Tweede Vaticaans Concilie met Camara bevriend was geraakt. Dom Helder heeft als eerste het martelen van politieke tegenstanders door de militaire dictatuur in Brazilië (1964 - 1984) in de openbaarheid gebracht. Daarmee werd hij het symbool van verzet tegen de militaire junta, die hem op alle mogelijke manieren dwarszat. Ook het Vaticaan legde hem tweemaal een spreek- en reisverbod op. In zijn In memoriam wees de Nederlandse oud-secretaris van Camara, ing. Frans Mooren, erop dat indertijd koningin Juliana en later koningin Beatrix de bisschop bescherming boden door hem veelvuldig te ontvangen. Ook het eredoctoraat, dat de VU in 1975 aan Dom Helder verleende, droeg daartoe bij. Australische bisschop treedt af Canberra De anglicaanse bisschop van Canberra en Goulburn, George Browning, treedt af, omdat hij vijftien jaar geleden een buitenechtelijke relatie met een vrouw uit zijn gemeente heeft gehad. De 56-jarige kerkleider besloot af te treden nadat de vrouw bij het hoofd van de Australische anglicaanse kerk, aarts bisschop Keith Rayner, had geklaagd. De vrouw vertelde dat ze een relatie had gehad met een kerkelijke functionaris, waarop Rayner een onderzoek instelde. In een brief aan zijn gemeente leden heeft Browning om vergeving gevraagd. Hij schrijft dat hij zich ervan bewust is dat velen zich door hem in de steek gelaten voelen. De bisschop zegt dat hij niet uit gebrek aan motivatie af treedt, maar omdat hij denkt niet meer goed te kunnen functio neren. In tegenstelling tot hun rooms-katholieke collega's mo gen anglicaanse bisschoppen wel in het huwelijk treden. Brow ning is 34 jaar getrouwd. Aanhangers Falun Gong voor rechter hongkong China heeft de eerste aanhangers van de verboden religieuze beweging Falun Gong in staat van beschuldiging ge steld. Minstens tien mensen die bij de publicatie van geschrif ten waren betrokken moeten in oktober voor de rechter ver schijnen. Hen hangen gevangenisstraffen tot vijfjaar boven het hoofd. Dat meldt het in Hongkong gevestigde Informatiecen trum voor mensenrechten. Volgens de organisatie zijn de rechtszaken de opmaat tot de vervolging van Falun Gong-lei ders in het hele land. Ongeveer vijftig leiders zouden op dit mo ment vastzitten. Voor sommigen van hen dreigt een gevange nisstraf van meer dan tien jaar. De Chinese regering verbood de beweging in juli en arresteerde honderden leiders en aanhan gers. Israëlische activist Michael Marchawski: UTRECHT ANP Godsdienstige aanspraken op Jeruzalem door joden, christe nen en moslims dreigen de stad tot inzet van een interreligieuze oorlog te maken. Het Palestijns- Israëlische conflict is vergele ken met zo'n strijd niet meer dan een 'picknick'. Voor de Israëlische activist Michael Warchawski is het glas helder: „Religieuze argumenten mogen geen enkele rol spelen in de discussie over de status van Jeruzalem." Een discussie nota met dat standpunt van de Raad van Kerken in Nederland kreeg in 1997 forse kritiek van joodse, hervormde en rooms- katholieke woordvoerders. Warchawski heeft het met name gemunt op het misbruik van godsdienst aan Israëlische kant. De kwestie-Jeruzalem heeft volgens hem slechts met onroerend goed te maken. „Re ligie is niet meer dan een alibi om meer Palestijnse grond te bezetten en te annexeren." Wat Israël in Jeruzalem doet, is niets minder dan 'bestuurlijke etni sche zuivering', aldus de direc teur van het Alternative Infor mation Center in Jeruzalem, een gezamenlijk initiatief van Israëli's en Palestijnen. De eerste stap op weg naar een oplossing voor Jeruzalem is volgens Warchawski het bestrij den van de 'foute, misdadige en gevaarlijke opvatting', dat Jeru zalem aan één groep toekomt. „De strijd om Jeruzalem is geen Palestijns-Israëlisch conflict, maar een strijd waarbij elke persoon, elke religie en elke cultuur die de stad koestert be trokken is." Warchawski sprak in Utrecht bij de presentatie van de Mis siekalender 2000, een project van de protestantse Nederland se Zendingsraad (NZR) en het rooms-katholieke Centraal Mis- Joodse kinderen spelen in de nederzetting Beitar lllit op de Westelijke Jordaanoever, met uitzicht op de Palestijnse stad Nahalin. Het Israëlische ministerie van volkshuisvesting heeft toestemming gegeven voor de bouw van opnieuw 2600 huizen in nederzettingen in dat gebied. 'Duiven' in de regering en vredesgroepen zijn woedend. Zij vrezen dat het besluit leidt tot stagnatie van de vredesbesprekingen met de Palestijnen. foto ap sie Commissariaat. Die bevat met het oog op het 2000-ste ge boortejaar van Jezus miniatu ren van de Palestijnse christen Zaki Baboun. „Een aardig ge baar", vindt de Palestijnse the ologe Jean Zaru. „Een herinne ring aan het feit dat de Pales tijnse christenen ondanks alle moeilijkheden sinds de tijd van Jezus hebben standgehouden." De miniaturen van de kun stenaar uit Bethlehem over het leven van Jezus bevatten enkele verwijzingen naar de huidige politieke actualiteit. Zijn afbeel ding van Jeruzalem toont een Palestijn die bij een Israëlische wegversperring wordt tegenge houden. De hervormde Raad voor Kerk en Israël heeft in een brief geklaagd, dat de joodse identi teit van Jezus in het werk van kunstenaar Baboun te weinig uit de verf komt. Volgens alge meen secretaris G. van Butse- laar van de Nederlandse Zen dingsraad wilden de uitgevers de Palestijnse kunstenaar alle ruimte geven om zijn visie op het evangelie en zijn beleving van de werkelijkheid te verbeel den. Dat de kalender daarmee niet helemaal 'politiek correct' is, nemen ze op de koop toe. Leertouwer: Eijk geen professor maar een draaikont groningen anp De opvattingen over homosek sualiteit die bisschop Eijk van Groningen in zijn collegedicta ten presenteerde, staan op ge spannen voet met de rooms-ka tholieke katechismus. Die spreekt veel opener over (ho mo) seksualiteit dan Eijk sugge reert. Dat zei de rk-godsdienst- psycholoog J. van der Lans gis teren tijdens een debat in Gro ningen naar aanleiding van de ophef rond Eijks collegedicta ten. Het oecumenische studen tenpastoraat had dat georgani seerd uit zorg om het behoud van het 'open kerkelijke kli maat' in het bisdom. Volgens Van der Lans is in het kerkelijk spreken over sek sualiteit de scheiding tussen li chaam („de zetel van te over winnen kwaad") en geest vaak nog richtinggevend. De kate chismus ziet seksualiteit daar entegen als een „kenmerk van Leertouwer: felle kritiek op Eijk. archieffoto marklamers de hele mens, dat verbonden is Hoewel de katechismus ho rnet alle aspecten van de men- moseksuele handelingen als te- selijke persoon als eenheid van gennatuurlijk veroordeelt, lichaam en geest." spreekt ze met 'realisme en res pect' over het verschijnsel ho moseksualiteit. Kuisheid, waar toe homoseksuelen volgens de katechismus geroepen zijn, is iets anders dan seksuele ont houding, aldus Van der Lans. Het betekent veeleer losmaking van onderworpenheid aan pas sies en integratie van seksuali teit in de gehele persoon. Voor zijn visie dat homoseksualiteit een ontwikkelingsstoornis is, vindt Eijk in de katechismus geen steun, aldus Van der Lans. De godsdienstwetenschapper L. Leertouwer maakte gehakt van het wetenschappelijk ge halte van Eijks dictaten. Het ar gument dat die niet voor open baarmaking bestemd waren, deugt volgens de voormalig rec- tor-magnificus van de Universi teit Leiden niet. „Wie pas ach teraf, als het dictaat op straat ligt, laat weten dat men die tekst met een korreltje zout moet nemen, is geen professor maar een draaikont." Eijks opvattingen over homo seksualiteit zijn volgens Leer touwer een gepromoveerd arts onwaardig. „Dr. Eijk kan zijn artsexamen, laat staan zijn doc torsgraad, niet hebben gehaald zonder minstens te vermoeden dat zijn opvattingen over de fy siologie, de neurologie en de psychologie van homoseksue len niet in overeenstemming zijn met de huidige stand van de medische wetenschap." Voor zijn stelling dat wat de RK-Kerk in de middeleeuwen de joden zou hebben aange daan, schromelijk wordt over dreven, voert Eijk volgens Leer touwer geen deugdelijke bron nen aan. „Geschiedkundig flod- derwerk", oordeelt hij. Het is wellicht toch goed dat hij bis schop is geworden, vond Leer touwer. „Stel je voor dat hij - Rome staat voor niets - ergens tot hoogleraar in de kerkge schiedenis was benoemd." REDACTIE AAD RIEiyELD, 071-5351 orleans anp Armoede neemt toe, ook het rijke Nederland. He zelfde geldt voor het aant mensen zonder dak bovi hun hoofd. Die worden laatste twintig jaar bovei dien hoe langer hoe jonge Dat is de mening van vee tien afgevaardigd' Emmausgroepen uit Nede land. Zij waren de afgelopi dagen bij de bijeenkon van zo'n vijfhonderd v* antwoordelijken uit 37 la den in de hele wereld, eens in de vier jaar woi gehouden. Ditmaal had plaats in het Franse 0 léans, tegelijkertijd met viering van de 50ste verja; dag van de beweging. Toen de nu 87-jarige A bé Pierre, een capucijn monnik en indertijd linl radicaal Kamerlid, in 19 de beweging opricht hoopte hij die binnen zienbare tijd te zien v< dwijnen als iedereen w< een dak boven zijn hoi had. Die wens is niet vi vuld. Emmaus heeft zi uitgebreid over de hele v reld, is allesbehalve over! dig en kan nauwelijks a de vraag voldoen. „Elk jaar moeten we h vaak 'nee' verkopen bij brek aan ruimte," verte Xander van Asperen Emmaus in Utrecht. Bep van den Berg uit Den H; zegt dat ook. Emmaus-D Haag biedt jaarlijks ond dak aan twintig tot dei mensen, die anders straat blijven. In Nederland zetten n driehonderd mensen in ven autonome leefgemei schappen en elf vrijwi gersgroepen zich actief v Emmaus in. Er is even een tekort aan dragei krachten op langere mijn. „We hebben men: nodig die zo'n drie tot jaar blijven," zegt Van peren. Emmaus biedt in ginsel tijdelijk onder* aan mensen, die ervoor 1 zen niet alleen en vi zichzelf te leven, maarlgi een gemeenschap. k< In 1949 begon Abbé Pjgi re zijn beweging van 'vjst denrapers', daklozen leefden van het oph< herstellen en verkopen afgedankte kledij en an< spullen. In Nederland is jzi voddenrapers geen sprjdt meer, ook wegens de ste|,A strengere milieuwetgei en het milieubewustzijn. Daar ligt ruimte voor llza maus, inmiddels on turnd tot 'kringloper', voorbeeld: opslag van plicht terug te nemen kasten is goedkoper in lokalen dan bij de winke Afvalverwerking is een drijf geworden. Aan ons mensen daarin op te lei en eventueel een baai bezorgen, redeneert maus. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Finland: Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Later op dinsdag kans op re gen, verder meest droog. Middag- temperatuur tussen 8 en 12 gra den. Noorwegen: Tamelijk bewolkt en van tijd tot tijd regen. Maxima dalend en dinsdag van 8 graden in het noor den tot 15 graden in het zuiden. Zweden: Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Maxima van ongeveer 8 graden in het noorden tot 16 graden in het zuiden. Denemarken: Veel wolken en enkele buien, mo gelijk met onweer en windstoten. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Half tot zwaar bewolkt en buien, mogelijk met onweer. Middag- temperatuur tussen 13 en 18 graden. België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en enkele bui en, mogelijk met onweer. Mid dagtemperatuur ongeveer 18 gra den. Noord- en Midden-Frankrijk: Tamelijk bewolkt en perioden met regen, ook kans op onweer. Tussendoor ook opklaringen. Vooral maandag in het oosten nog flink wat zon. Maxima van 17 gra den in het westen tot iets oven de 20 graden in het oosten. Portugal: Perioden met zon, alleen in het uiterste noorden ook wolkenvel den en mogelijk een bui. Maxima tussen 20 en 25 graden. Madeira: Perioden met zon en kans op een bui. Maxima rond 24 graden. Spanje: Flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Maxima uiteenlopend van 22 graden in Galicie tot 28 graden in het zui den en zuidoosten. Canarische Eilanden: Zonnig, maar aan de noordkant van de eilanden ook wolkenvel den. Maxima ongeveer 29 gra den. Marokko: Westkust: flink wat zon en droog. Middagtemperatuur 25 tot 30 graden. Tunesië: Flink zonnig en droog. Maxima ongeveer 32 graden. Zuid-Frankrijk: In het zuiden en eerst ook oosten geregeld zon, maar naar het noor den toe bewolkt en buiig, met kans op onweer. Maxima van 22 graden langs de westkust tot 25 graden in het zuidoosten. Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden, maar eerst nog kans op een bui. Maxima onge veer 28 graden. Italië: In het zuiden zonnige perioden. Elders meer wolken en enkele re gen- of onweersbuien. Maxima tussen 26 en 31 graden, bij bui en lager. Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, ook met onweer. Middag temperatuur ongeveer 27 graden. Malta: Zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur rond 30 graden. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon en droog. Maxima tussen 26 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig. Droog. Maxima tus sen 25 en 30 graden. Duitsland: Maandag geregeld zon en op veel plaatsen droog. Dinsdag bewolkt en buiig, ook kans op onweer. Maxima tussen 17 en 22 graden. Zwitserland: Wisselend bewolkt en regen- of onweersbuien, de meeste op dinsdag. Middagtemperatuur on geveer 19 graden. Oostenrijk: Half tot zwaar bewolkt en van tijd .tot tijd buien, ook met onweer. Maandag in het noorden droger met zonnige perioden. Middag temperatuur omstreeks 21 gra den. Polen: Zonnige perioden en maandag op de meeste plaatsen droog. Dins dag van het westen uit een toene mende kans op enkele regen- of onweersbuien. Middagtempera tuur omstreeks 19 graden. Tsjechië en Slowakije: Maandag veelal droog en zonnige perioden. Dinsdag van het westen uit een aantal buien, ook met on weer. Middagtemperatuur rond 22 graden. Hongarije: Nu en dan zon. Maandag op de meeste plaatsen droog, dinsdag enkele buien, ook met onweer. Maxima ongeveer 23 graden. DINSDAG 28 SEPTEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.36 Zon onder 19 25 Maan op 21.20 Maan onder 11.04 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.15 18.36 05.48 18.09 Laag 01.45 14.04 01.26 13.45 O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn— TELEFAX Advertenties 071-. 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstn het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- ko betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnei worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. bewolkt HS. 7' onweer warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk -- mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEI Veenstreek Voor mensén die moeilijk lezen, slech Tij chef eindredactie regio hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenv van het regionale nieuws uit het Leid Dagblad op geluidscassette beschikba informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gr D.C. van der Plas, J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: w.leidschdagblad.nl MA)L redactie.ld@damiate.hdc.nl K N H U I Z onbewolkt licht bew. nno2 onbewolkt w.s. 0 19 17 0.0 27 22 0 9 19 13 00 30 22 0 0 30 21 0.1 22 8 0.0 31 21 0.0 Vancouver onbewolkt ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17 00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 ka

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10