FSV moet wel fuseren met FNV Einde aan file met slimme cruise control Economie 'Boze ballonnen' bij Gasunie ederlander werkt ruim alf jaar voor belasting 'Mobielgekte duurt nog minstens tot eind 2000' Cisco Systems wordt vier keer zo groot De alternatieve troonrede iTERDAG 25 SEPTEMBER 1999 kzo mag met virus-test Amerika in ilkzc oxtel* ixtel Organon Teknika, de pillenpoot van Akzo Nobel, mag en door haar ontwikkelde test om het CMV-virus op te sporen p de Amerikaanse markt verkopen. Gisteren gaf de Food and )rug Administration de markt voor het product vrij. In Europa erkoopt Organon de test al anderhalf jaar. Met name mensen [ie een transplantatie ondergaan of besmet zijn met het HIV-vi- us hebben baat bij de test. Het virus, dat veel mensen bij zich iragen, kan dodelijk zijn bij niet tijdige behandeling met medi- ijnen. Het Organon-product Iocaliseert in vroeg stadium wan neer het CMV-virus actief wordt. Organon verwacht in de VS en omzet van enkele tientallen miljoenen. Ineco zet kabelbedrijf in de etalage ïïterpam Energiebedrijf Eneco is op zoek naar samenwerking jor het kabelbedrijf. Verkoop wordt niet uitgesloten. Volgens aeco wordt het moeilijk om het bedrijf met 580.000 aansluitin- :n in de regio Rotterdam, de Drechtsteden en de zuidkant van uid-Holland zelfstandig te laten bestaan. ,,We zijn te klein om kosten voor productontwikkeling en beheer op te brengen", lus een woordvoerder. Eneco moet alleen nog om de tafel iet de gemeente Rotterdam. Bij verkoop van het kabelnet is af- esproken Rotterdam het eerste recht tot koop heeft. Een aantal edrijven, waaronder Casema, Dutchtone en UPC heeft zich al ij Eneco gemeld. UPC is actief in twaalf Europese landen en Is- iel en bedient 8,7 miljoen huizen met een kabelaansluiting. Ilokkade Belgisch bankpersoneel tussELWerknemers van Belgische banken voerden gisteren ndelijk actie. Zij blokkeerden de hoofdkantoren in Brussel, J jik en Charleroi, omdat de CAO-onderhandelingen over ar- I eidsduur, lonen en verzelfstandiging van bankkantoren op- ;uw zijn vastgelopen. Eén van de doelwitten was het hoofd- ntoor van bank-verzekeraar Fortis in hartje Brussel, waar nor aal zo'n 3.500 mensen werken. De bonden zijn van plan ver- ir actie te voeren bij vestigingen die zaterdagopening hebben, at zou in Wallonië betekenen dat klanten pas weer dinsdag te- jj cht kunnen bij hun bank. In verband met een feestdag sluiten Edrijven in Zuid-België maandag hun deuren. lenzine maandag twee cent duurder tterdam De geadviseerde benzineprijzen gaan met twee nt per liter omhoog. Vanaf maandag kost euro loodvrij 2,32 ïlden per liter, ongelode super 2,38 gulden en super met lood- lin rvanger 2,44 gulden. Diesel krijgt een adviesprijs van 1,616 oiilden en wordt daarmee een cent duurder. Ifd taking bagagepersoneel Zaventem üssel Op de Brusselse luchthaven Zaventem is het bagage- elk rsoneel gisteren in staking gegaan. Vluchten liepen een tot n t iderhalf uur vertraging op en enkele werden geannuleerd. De w; 0 laders zijn het niet eens met de plannen om extra werkne- ers die waren aangenomen voor de zomerdrukte, te ontslaan. Versplintering van de spoorwegsector is reden voor samengaan vakbonden 'De versplintering van de spoorwegsector' is volgens FSV-voorzitter G. Hardeveld de reden waarom zijn vak bond wil fuseren met FNV Bondgenoten. „Met ledenver lies heeft het niets te maken", bezwoer hij gisteren bij het bekendmaken van de plannen. De grote veranderin gen bij de NS treffen vooral deze specifieke NS-bond: spoorwegpolitie, nieuwbouw en plattelandslijntjes wor den afgestoten. ken zijn bij het CAO-overleg bij sommige voormalige NS-activi- teiten. „Betrokkenheid bij het arbeidsvoorwaardenoverleg is altijd ons uitgangspunt ge- utrecht anp Door die versplintering zou de Federatieve Spoorweg Vakver eniging (FSV) niet meer betrok- weest", aldus Hardeveld. FNV en FSV waren altijd el- kaars rivalen. „Ook op de werk vloer", geeft Hardeveld toe. „Maar toch was er ook altijd sprake van een bepaalde ver bondenheid. Wij hebben elkaar nodig. Het gaat om de toe komst. Samen zijn we sterker." Volgens FNV-bestuurder L. Vlek werken kaderleden al steeds va ker op allerlei fronten samen. „Het zou gek zijn als je daar je ogen voor sluit." Jarenlang leek een fusie van een FNV-bond met de gestaal de kaders van de FSV, immer tot staken bereid, onmogelijk. Vorig jaar nog wond de FNV- bond zich op over een FSV-sta- king in Friesland. Maar volgens Vlek valt het met het radicalis me van de FSV de laatste tijd wel mee. „De FSV heeft zich ze ker de laatste tijd laten kennen als een bond met maatschap pelijke verantwoordelijkheid", zegt Vlek nu. Cultuurverschillen zorgden er nog in 1995 voor dat een fusie poging stukliep; overigens tot verdriet van de toenmalige Ver- voersbond FNV. De FSV vond eind vorig jaar alsnog onderdak bij de Unie. Maar echt lekker voelde de spoorbond zich er niet, onder andere omdat de Unie ook ruimte biedt aan de superradicalen onder het spoorwegpersoneel, verenigd in deWMC. Voorzitter J. Teuwen van de Unie noemt de 'FNV-ovema- me' van de FSV een zwaktebod. Beide bonden kampen volgens hem met ledenverlies. Hij ver wijt de FSV de afgelopen maan den met een dubbele agenda te hebben gewerkt: zonder opgave van redenen Unie-partner UOV afwijzen en inmiddels praten met FNV Bondgenoten. „Dat zegt alles over het be stuur van deze spoorwegvak bond. Ik ben benieuwd naar de reactie van de FSV-leden. In de achterliggende maanden zijn al ruim duizend FSV-leden over gestapt naar de WMC", aldus Teuwen. Volgens hem heeft de WMC inmiddels zo'n 2.500 le den, de helft van het rijdend NS-personeel. ECONOMIE WIJZER erlandse werknemers werk- vorig jaar tot 16 juli voor de is. Daarna gingen zij voor zelf geld verdienen, blijkt :en studie van de Europese ;geversorganisatie Unice de belastingdruk (inclusief ale zekerheid) in de EU-lid- druiven waren het zuurst Belgische loontrekkenden. werkten tot 29 augustus de belastingdienst. In geen industrieland is de situa- ilgens Unice slechter. De Idelde werknemer in de ese Unie ging na 26 juli 'eigen rekening' werken, iners hadden op 4 mei al lasting betaald, Amerika- op 16 mei en Canadezen investeert st koffie Ik fors in thee op 4 juni. Iets beter dan in België is het in Zweden (15 augustus), Duits land (13 augustus), Denemar ken (10 augustus), Italië (8 au gustus) en Finland (7 augus tus). Nederland bezette een po sitie in de middenmoot. Van al le EU-landen is de belasting druk, gemeten naar de Unice- methode, het minst in Groot- Brittanië (13 juni). Unice berekende dat de be lastingontvangsten (inclusief sociale premies) in de EU in 1998 42 procent van het bruto binnenlands product bedroe gen tegen minder dan dertig procent in de VS en Japan. In Nederland bedroegen die 43,4 procent. Zweden (53,3 procent) spande de kroon, Portugal (34,5 procent) scoorde het laagste. Toekomstig KPN-topman Paul Smits utrecht gpd De huidige hausse in de ver koop van mobiele telefoons en het daarmee gepaard gaande gevecht om marktaandeel zal nog zeker tot eind volgend jaar voortduren. Danbreekt het moment aan dat de vijf aanbie ders de balans opmaken en duidelijk wordt wie doorgaat en wie rijp is voor overname dan wel fusie. Dat verwacht de nieuw aan gewezen KPN-topman ir. Paul Smits. Hij deed zijn voorspel ling tijdens een debat onder het motto 'Het gevecht om de klant op de Telecom-markt'. Hieraan namen ook Libertel-directeur ing. Cees Pannekoek en Telfort collega Wim Verbeek deel. „De totale markt groeit als een gek", aldus Smits. Evenals zijn collega's van Libertel en Telfort bestrijdt hij de kritiek dat de consument door het gro te aantal aanbiedingen door de bomen het bos niet meer ziet. De verwarring is volgens Tel fort-directeur Verbeek slechts een overgangsverschijnsel en 'een kwestie van wennen'. „We komen uit een fase waarin de consument niet kon kiezen. Die mogelijkheid heeft hij nu gekregen. Het is een stuk gewenning. Dat er zoveel typen auto's worden aangeboden, Bellen in 't weekend vanaf Ave Egberts beslist binnen jaar over een miljoenenin- ring in zijn theefabriek in 5. Het gaat om nieuwe I ïologie in de verpakkings- lines. „Het is niet de be ng dat er banen verdwij- lsverzekert voorzitter Mey- i van de raad van bestuur ,n iara Lee/DE. iej ïysman stelde donderdag iar ure samen met commissa- an de koningin Nijpels de I n we fabriek voor vloeibaar >er econcentraat in gebruik. apaciteit wordt erdoor ver- en leid tot 24 miljoen liter ge- jl0 entreerde koffie per jaar. r0_ van kunnen 4,8 miljard ien koffie worden gezet. De er. ive fabriek kostte 46 mil- er_ gulden. rj: esland is nu nog de enige ter wereld waar Sara aal DE automatenkoffie jer t. Ruim tachtig procent t geëxporteerd. Daarvan ten bijna de helft naar de VS. is logisch om de volgende hij tiding aan de overkant van en. rote plas te doen", aldus ea man. Daarbij zal kennis bij unde uit Joure moeten en ..getransplanteerd". e| e nieuwe installatie komt es op tijd", aldus vesti- directeur Rentier. „We open nog maar nauwelijks je. de vraag voldoen. In de -jjg. vakantie hebben we zelfs en doorwerken." jk ïdaag komen in Joure 250 oonpers uit de hele wereld 11 voor de introductie van i ze "ieuw systeem: de 'conten der 'et gaat om een kleinere ,an- kking koffieconcentraat den en bijbehorend apparaat rme tiee in twee seconden kof hei n worden gezet. Daarmee Jouwe Egberts de markt kleinere instellingen en gl ren aanboren. amsterdam anp ct/min. 's Nachts en gedurende het hele weekend belt u binnen uw eigen regio voor 2 cent per minuut. Starttarief: 10 cent per gesprek. De Amerikaanse netwerkleve rancier Cisco Systems wil de komende drie tot zes jaar haar Amsterdamse vestiging uitbrei den met 1.500 werknemers. Hiertoe wordt zo snel mogelijk een kantoor gebouwd, vlakbij de huidige vestiging in Amster dam Zuidoost. Dat heeft de raad van bestuur in de VS be sloten. Nu werken zo'n 500 mensen bij de Nederlandse vestiging van het concern dat in 1998- 1999 een omzet van 25,5 mil jard gulden boekte. Amsterdam is het Europese hoofdkantoor voor de afdelingen logistiek, den haag hans sonders Vergroting van de capaciteit van autosnelwegen, verhoging van het rijcomfort en bevorde ring van de veiligheid. Dat zijn de drie sterke punten van de 'intelligente cruise control', een apparaatje in de auto dat auto matisch de afstand tot de voor ligger bepaalt en vervolgens de rijsnelheid hieraan aanpast. Het belangrijkste punt is de capaci- teitsvergroting van de snelwe gen, waardoor minder of geen files meer zullen ontstaan. Dr., M. Minderhoud is on langs gepromoveerd tot doctor in de civiele techniek op het onderzoek naar de effecten van zo'n slimme cruise control. Dat gebeurde aan de Technische Universiteit Delft. „Voor het vergroten van de capaciteit van de snelwegen met dit apparaat is het wel nodig dat de auto's op een afstand van minder dan dertig meter van elkaar gaan rij den", legt hij uit. Volgens hem treedt capaci- teitsverlies op als de afstand groter wordt. „Maar als mensen bereid zijn om bij een snelheid van honderd kilometer per uur op slechts twintig meter van el kaar te rijden, is de capaciteits winst zeker 25 procent. Als ten minste alle auto's ermee zijn uitgerust." Vol'gens Minder houd is de slimme cruise con trol de eerste stap naar volledi ge automatisering van het ver keer. Dan hebben automobilis ten zelf geen vat meer op hun snelheid. Sensoren in het weg dek en zenders naast de weg zullen de snelheid van de auto's automatisch aan de omstandig heden aanpassen. „Het voor deel is dat geen grote aanpas singen aan de weg voor nodig zijn." Een Duits automerk dat aan kondigt binnenkort de duurde- Slimme sensoren in de neus van de files. re types met de intelligente cruise control uit te rusten, ver wacht dat het apparaat rond de tweeduizend gulden gaat kos ten. „Bij massaproductie zal dat aanzienlijk lager uitkomen", auto moeten een eind maken aan foto gpd denkt Minderhoud, die voorziet dat in de toekomst de apparaat jes ook met elkaar gaan com municeren. „Het invoegen op de snelwegen zal dan een stuk eenvoudiger worden." Groningen Uit protest tegen de bezuinigingsplannen bij de Gasunie voerde het personeel gisteren een ludieke actie in de hal van hoofdkantoor in Groningen. Personeel liet duizend rode ballonnen op met de tekst 'boos' en een kaartje met een persoonlijke grief. Daarmee gaven de mede werkers uiting aan hun verontwaardiging over het afketsen van een sociaal akkoord en het schrappen van ruim tweehonderd banen. De aandeel houders Esso, Shell, DSM en het ministerie van economische zaken vergaderden op dat moment op de bovenste verdieping van de Gasunie. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de Gasunie dat personeel actie voert. Bestuurder Henk Korthof van FNV Bondgenoten 'Er wordt met een traditie gebroken.' foto wfa jos schuurman daar hoor je toch ook nooit ie mand over," aldus Libertel-di recteur Pannekoek. De stormachtige ontwikke ling van de mobielmarkt heeft ook de aanbieders zeer verrast. „Het gaat harder dan wij ons hebben durven realiseren", al dus Verbeek. Het grootste pro bleem voor Telfort is dan ook voldoende personeel te krijgen om de ontwikkeling van de markt 'te kunnen mannen'. consumentenservice en finan ciën. Als het aan de gemeente Am sterdam ligt wordt het nieuwe kantoor van 80.000 m2 zo snel mogelijk gebouwd. Wethouder Krikke kondigde eerder aan dat ICT de nieuwe pijler moet worden onder de Amsterdamse economie. Op dit moment zitten er zo'n 1.500 van dit soort bedrijven in de hoofdstad. Ook de grootste chipfabrikant ter wereld Intel en het intemet- veilinghuis eBay overwegen een vestiging in de hoofdstad te openen. Londen en Kopenha gen zijn echter geduchte con currenten. De ontwikkeling is nog niet uitgekristalliseerd. Zo detec teert het apparaat nog geen ob jecten die stilstaan. De automo bilist dient dus nog goed op te letten. Ook is nog veel onduide lijk over de juridische aspecten. Want wie draait er op voor de schade als de computer plotse ling uitvalt en de betreffende auto een ongeval veroorzaakt? Ook moeten nog regels wor den opgesteld voor de gewenste volgafstand tot de voorligger. De capaciteitswinst op snelwe gen wordt alleen gehaald als de afstand tot de voorligger 1,2 se conden of minder bedraagt. De automobielindustrie lijkt er nu op uit te zijn de automobilist de keuze te geven om het apparaat in te stellen tussen één en twee seconden. „De overheid zou hier regulerend moeten optre den", zegt Minderhoud. „Maar er is jammer genoeg nog hele maal niets geregeld." Het was een mooie troonre de. De boodschap straalde te vredenheid uit over de perio de die achter ons ligt, sprak over de kwaliteit van onze sa menleving en geeft aan dat het kabinet vol goede voorne mens is. Wat een verschil met de troonrede van vorig jaar. Toen werden we nog gewaar schuwd voor zware tijdèn. We zaten in de ban van de crisis in Oost-Azië maar die ban is reeds lang gebroken. Er lijkt geen vuil tje aan de lucht te zijn. Althans dat wil het kabinet ons via de koningin doen geloven. Belangrijk is het te weten dat de overheid volgend jaar bijna net zo veel wil innen als het wil uitgeven. Uit dat voorne men resulteert een laag tekort; ongeveer 0,5 procent van het totale bin nenlandse product (BBP). Dat is mooi want dat ziet de Europese Unie graag. Dat te kort komt weer bij de staats schuld maar omdat de totale productie sneller groeit dan die schuld, loopt de schuld als percentage van die totale productie terug naar 62,6 procent. Ook dat ziet de Eu ropese Unie graag. Het gaat dus goed met de BV Nederland. Terwijl de rest van Europa nog steeds kwak kelt, loopt de Nederlandse economie als een trein. Elke dag komen er nieuwe banen bij en de vraag is nu hoe be drijven hun vacatures kun nen vullen. Toch is in de reacties op de troonrede veel gemor te ho ren. De gezondheidssector is ontevreden, de milieubewe ging teleurgesteld, mensen uit het hoger onderwijs wa ren zelfs enigszins ontsteld en dan was er de troonrede, een alternatieve troonrede waaronder ook ik mijn naam heb gezet. Vanwaar al dat geklaag, zal u zich waarschijnlijk afvragen. Is het dan nooit goed? Het is maar waar je kijkt. Kijk rond in de kapitaalkrachtige we reld van de managers en be stuurders, jonge, nieuwe on dernemers en carrièremakers of in de opmerkelijk welva rende wereld van de tweever dieners - dan klopt het beeld dat de troonrede geeft. Dan gaat het ongelooflijk goed met BV Nederland. In dat licht zijn de belasting plannen van Vermeend en Zalm goed te begrijpen. Kapi taalkrachtige en onderne mende typen hebben de ruimte nodig en daarom wil je ze minder zwaar belasten. De alternatieve troonrede wil duidelijk maken dat we ook anders naar de huidige situa tie kunnen kijken. De situatie ziet er gewoon veel minder rooskleurig uit vanuit het ge zichtspunt van de miljoen Nederlanders die moeite hebben de eindjes aan elkaar te knopen, de werkers zonder een hoge oplei ding, alleenstaan de moeders, ge zinnen met één verdiener, leraren en mensen die werkzaam zijn in de zorgsector. Deze groep vormt de meerderheid en zij ziet de voorspoed aan ARJO KLAMER zich voorbijgaan. Hoogleraar economie Zij merken dal Erasmus Universiteit het nieuwe belas- tingstelsel hen niet of nauwelijks goed doet. Natuurlijk, ook de koningin liet namens het kabinet we ten dat verbeteringen in het onderwijs en de zorg gebo den zijn en dat versterking van de solidariteit in onze sa menleving wenselijk is. Maar dit lijken eerder plichtmatige opmerkingen te zijn dan dui delijke verplichtingen. De alternatieve koningin, de Rotterdamse huisvrouw Het ty Westgard, wees op de keer zijde van de medaille. De prijs voor de economische voorspoed blijkt een toene mende tweedeling in onze samenleving te zijn en ge kortwiekte zorg- en onder wijssectoren. Hoe rijk we ook met ons allen zijn, we kun nen blijkbaar het geld niet opbrengen om onze leraren en verpleegsters behoorlijk te waarderen. Ellenlange wacht lijsten voor mensen die drin gend professionele verzor ging nodig hebben, hebben blijkbaar geen prioriteit. Van daar de alternatieve troonre de op initiatief van de Socia listische Partij. Van het debat in de Tweede kamer hoeven we weinig te verwachten. Kok cs hebben de (economische) wind mee en kunnen daarmee elke waarschuwing of tegenwer ping afwimpelen. Worden de eisen serieus dan kan Zalm ze gemakkelijk teniet doen door te verwijzen naar Brussel. Want die bezuinigingen moe ten van de Europese Unie. Het is een vernietigende be vestiging van het gevoel van machteloosheid aan de ande re, minder bedeelde kant van onze samenleving. Wet Inkomstenbelasting 2001 De door de regering voorgenomen stelselherziening is van belang voor ieder van onze cliënten en relaties. KPMG Meijburg Co, belastingadviseurs, organiseert voor haar cliënten en relaties een aantal bijeenkomsten over dit onderwerp op 5, 7,12 en 14 oktober a.s. in het kantoor aan de Dreef 22, Haarlem. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Hardy Korver, telefoon 023 515 2250. rbhtii i V Meijburg Co Belastingadviseurs Oreef 22 2012 HS Haarlem

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7