Oost-Timor onder gezag van VN Kras en win! 'Oom' Andreotti hoeft niet te zitten Farao Mubarak regeert maar door Zo werkt het... 4* Buitenland Van Aartsen wil macht - Veiligheidsraad inperken Stuwdam stuk na aardbeving ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1999 Echtpaar ondergaat sekseverandering Budapest Een Hongaars echtpaar heeft besloten letterlijk van plaats te verwisselen. Beiden ondergaan een behandeling om van geslacht te veranderen. Ziekenhuispersoneel moest het transseksuele paar na een onderzoek in het geheim naar huis brengen om een groot aantal journalisten te omzeilen. Het tweetal wil zijn identiteit niet bekend maken en schuwt elk con tact met de media. Typhoon eist meer levens Tokyo» De wervelstorm die sinds gisterochtend het zuid-wes ten van Japan teistert, heeft tot nu toe aan zeker 26 mensen het leven gekost. Verscheidene mensen verdronken in vloedgolven, anderen werden gedood door onder meer rondvliegend glas. De winden van de typhoon Bart bereikten een snelheid van 238 kilometer per uur. Veel huizen zijn door het water verwoest en zeker 2300 woningen zijn ondergelopen, zo verklaarde de poli tie. Bijna 7000 mensen hebben elders hun toevlucht moeten zoeken, onder hen zijn 438 gewonden. Fraude burgemeester Parijs iRusDe neo-gaullistische burgemeester van Parijs, Jean Tibe- ri, is opnieuw in opspraak geraakt. De Franse justitie blijkt bezig te zijn met een onderzoek naar Tiberi in verband met mogelijke verkiezingsfraude. Het dagblad Libération meldde gisteren dat de uitslagen in twee districten in Parijs tijdens de gemeente raadsverkiezingen van 1995 zijn vervalst. Al jarenlang worden Jean Tiberi en zijn echtgenote Xavière achtervolgd door schan dalen. Vorig jaar werd mevrouw Tiberi enige tijd in arrest geno men. Justitie verdacht haar van corruptie en het ontvangen van salaris voor fictieve werkzaamheden. Tiberi wordt door de Franse justitie ook verdacht van vriendjespolitiek. Hij wist ge daan te krijgen dat vrienden en kennissen mooie appartemen ten in Parijs konden bemachtigen tegen belachelijk lage huren. Montblanctunnel nog jaar dicht nimes De Montblanctunnel, die eind maart voor een groot deel verwoest werd bij een felle brand, gaat in de herfst van het vol gend jaar weer open voor het verkeer. Dat hebben de regerin gen van Frankrijk en Italië gisteren meegedeeld aan het einde van hun bilaterale top in de Zuid-Franse stad Nimes. Bij de brand kwamen 39 mensen om het leven. Met de branden in de Montblanctunnel en de Oostenrijkse Tauerntunnel afgelopen mei in herinnering wil Frankrijk dat de EU-landen hun veilig heidsbeleid voor het verkeer door de Alpen aanpassen. Recordaantal executies in VS Washington In de Verenigde Staten is dit jaar een recordaantal doodvonnissen voltrokken. De afgelopen maanden zijn al 76 14 j terdoodveroordeelden geëxecuteerd. Sinds de herinvoering van eli de doodstraf in de VS in 1976, zijn er jaarlijks niet meer dan 74 mensen ter dood gebracht (1997). Het Centrum voor Informatie ;b° over de Doodstraf meldt uit Washington dat de komende drie maanden nog zeker 15 executies zijn gepland. Dit aantal kan nog stijgen, aldus het centrum. Hondurezen vluchten voor water Tegucigalpa De Hondurese regering heeft het bevel gegeven 100.000 mensen te evacueren, omdat twee weken zware regen val grote overstromingen hebben veroorzaakt. Bovendien kan de belangrijkste stuwdam van het land het overvloedige water bijna niet meer verwerken. Al zes mensen zijn verdronken en o 100 huizen en negen bruggen zijn verwoest door de overstro- o ningen in het land, dat ook nog te kampen heeft met de gevol- ;en van de orkaan Mitch die er vorig jaar huishield. F! Weer bombardementen op Grozny Ie iqznyDe Russische luchtmacht heeft opnieuw omvangrijke jombardementen uitgevoerd op de Tsjetsjeense hoofdstad .rozny. De Tsjetsjeense regering meldt dat er 23 doden zijn ge- vallen door de bommenregen. De meeste bommen vielen op ijken waar behalve woonhuizen ook olieopslagplaatsen en - raffinaderijen staan. De Tsjetsjeense president Masjchadov riep vloskou op onderhandelingen te beginnen met de deelrepu- >liek. Als de Russische regering bereid is tot onderhandelen, ran een catastrofe worden afgewend, aldus de president. Hij loemde de bombardementen een verspilling van tijd, geld en racht. Groen licht San Marcoplein enetie Het San Marco-plein in Venetië wordt opgehoogd. Het ;roene licht voor het project is gisteren gegeven door een tech- lisch comité, dat door de stedelijke autoriteiten enige tijd gele- 13 len was ingesteld. Het plein overstroomde regelmatig met wa- er van de lagune waar het aan grenst. De werkzaamheden, die laar verwachting vier jaar zullen duren, worden uitgevoerd 4 loor het consortium Venezia Nuova. Met het project is ruim ïonderd miljoen gulden gemoeid. - (at leidt politieke partij iden De vierjarige rode kater Mandu heeft gisteren het ge- eelde leiderschap van de Britse 'Official Monster Raving Loony arty' (Officiële Enorm Volslagen Geschifte Partij) op zich geno- nen. Mandu en zijn eigenaar Howling Laud Hope eindigden na 0 Ie verkiezingen voor het partijleiderschap met een gelijk aantal nl. temmen. Hope had als partijvoorzitter de beslissende stem, naar wilde niet tegen zijn kat stemmen. Hij stelde daarom een ;edeeld leiderschap voor. De partij moest een nieuwe leider f| iezen, omdat hun vorige boegbeeld Screaming Lord Sutch drie naanden geleden zelfmoord pleegde. allln kies bus,nessPack businessabonnement calltogether krijg win nog meer prijzen Ga naar de dichtstbijzijnde Dutchtone Shop of kijk op www.wanadoo.nl Get close with internet (y/anadoo Indonesië schorst nieuwe veiligheidswet op na bloedige onrust De eerste Indonesische troepen zijn gisteren van Oost- Timor teruggetrokken. Het is de bedoeling het gezag over het omstreden gebied maandag over te dragen aan Interfet, de troepenmacht van de Verenigde Naties. De Indonesische minister van defensie en legerleider Wiranto heeft dat bekendgemaakt. Overigens zullen 4.500 Indonesische militairen in Oost-Timor achterblij- jakarta theo haerkensBij hun vertrek uit Dili staken correspondent de militairen voormalige over heidsgebouwen in brand waar Wiranto gaf toe dat het Indone- zij de laatste tijd waren onder- sische leger de situatie in Oost- gebracht. De situatie in de vrij- Timor niet onder controle had. wel volledig vernietigde hoofd stad van de regio was gespan nen, maar incidenten bleven uit. Eerder op de dag arresteer de Interfet op Oost-Timor Cai- tano da Silva, de leider van Ai- tarak, een van de pro-Indonesi- sche militieleiders die verant woordelijk zijn voor de gruwe len en de terreur van het laatste half jaar tegen de bevolking. In Genève is de VN-mensrechten- commissie bijeengeweest om te overleggen of er een internatio naal onderzoek moet komen op Oost-Timor. Indonesië is daar tegen en wil dat zelf doen. Ja karta wordt daarin gesteund door een aantal Aziatische lan den. Ondertussen proberen hulp organisaties voedsel te brengen naar de Oost-Timorezen die huis en haard hebben verloren en in primitieve kampementen in de bergen bivakkeren. De Wereldvoedselorganisatie heeft aangekondigd de komende twee weken voedsel af te wer pen om zo de kans te vermin deren dat ze doelwit worden van sluipschutters. Het Indone sische leger heeft twee van de vier vrachtwagens met rijst in beslag genomen die onderweg waren naar vluchtelingen even buiten de stad Dili. Na twee dagen van bloedige demonstraties in de hoofdstad Jakarta en andere steden heeft de Indonesische regering de omstreden wet opgeschort die het leger in crisissituaties speci ale bevoegdheden geeft. Presi dent Habibie zal de veiligheids wet, die unaniem door het par lement werd aanvaard, voorlo pig niet tekenen. Volgens rege ringswoordvoerder generaal - majoor Sudrajat heeft de helft van de bevolking de bedoeling ervan niet begrepen. De Australische ambassade in Jakarta is gisteravond op nieuw beschoten. Volgens be richten van het ambassadeper soneel en de politie is de scha de beperkt gebleven. Tijdens de nacht van donderdag op vrijdag was Jakarta het toneel van bloe dige rellen waarbij ten minste vier doden vielen en 115 men sen gewond in het ziekenhuis belandden. De rellen hielden de hele nacht aan. De studen ten zien in de nieuwe veilig heidswet een regelrechte be dreiging van de prille democra tie. Taipei Een zesjarig jongetje is gisteren door reddingswerkers levend onder het puin vandaan gehaald van een flatgebouw dat dinsdag tij dens de aardbeving in Taiwan was ingestort. Zuid-Koreaanse en Japan se reddingswerkers hebben het jongetje, Chang Ching-hung, voorzich tig uitgegraven, waarna het naar een ziekenhuis is overgebracht. Chang had ruim 87 uur onder het puin gelegen. Gisteravond maakte het Taiwanese rampencentrum bekend dat er inmiddels 2160 lijken zijn geborgen. Nog steeds liggen er naar schatting bijna 300 mensen onder het puin begraven. Het aantal gewonden van de zware aardbe ving bedraagt 8.400. Bij Tunghi in midden-Taiwean werd een stuw dam door de aardbeving verwoest. foto ap/cna rome» hans geleijnse correspondent 'Oom Giulio' hoeft niet te zit ten. Volgens het gerechtshof in Perugia heeft de 80-jarige Giu lio Andreotti, zeven keer Itali aans premier en 33 maal minis ter en senator voor het leven, niets te maken met de moord in 1979 op schandaal-journalist Mino Peccorelli. De officier van justitie had levenslang geëist te- gén Andreotti en vijf mede-be klaagden, van wie vier regel rechte maffiosi. Maar het assis enhof (twee beroeps- en zes le- kenrechters) sprak het zestal gisteravond vrij na een proces dat tweeënhalf jaar heeft ge duurd. Andreotti was zelf niet in de rechtszaal aanwezig, maar liet later via zijn advocaat Franco Coppi weten 'tevreden' te zijn. De natie, vier dagen in span ning gehouden door het hof, kon het allemaal in een directe tv-uitzending volgen. Een ge lukkige Andreotti liet zich later in Rome door de Italiaanse tele visie interviewen. „Ik dank de Heer. Het is altijd spannend als je berecht wordt, maar ik bleef rustig. Ik wist dat de rechters in Perugia zeer objectief zijn", zei hij ontspannen. Andreotti, ikoon van de op komst en ondergang van de Ita liaanse christen-democratie, kan nu ook ontspannen toele ven naar de afloop van zijn tweede proces. Dat wordt ge houden in de Siciliaanse hoofd stad Palermo en draait om de beschuldiging dat Andreotti deel uitmaakte van de maffia. Ook de bewijslast in die zaak komt voornamelijk van 'penti- ti', maffia-verklikkers die in ruil voor strafvermindering de 'omerta (zwijgplicht) van deze criminele organisatie hebben gebroken. Een van de kroongetuigen in' beide processen is voormalig maffia-bons Tommasso Buscet- ta. Zijn beschuldigingen over de criminele relaties tussen An dreotti en de maffia dreigden een historische beerput te ope nen. In het proces-Peccorelli werd Andreotti ervan beschul digd opdracht te hebben gege ven tot de moord op de journa list. Peccorelli stond op het punt onthullingen te publice ren over Andreotti's betrokken heid bij de ontvoering en moord op de christen-demo cratische partijvoorzitter Aldo Moro een jaar eerder. Volgens een zuster van de journalist, Rosita Peccorelli, is de beerput nu een doofpot ge worden. „Ik ben in tranen uit gebarsten en totaal verbitterd", zei ze voor de tv-camera's. Gro te blijdschap was er echter bij rechtse politici die zelf van cor ruptie worden beschuldigd op basis van door 'pentitf geleverd bewijsmateriaal. „Hoera, het recht en de realiteit hebben ge zegevierd", zei een van hen, oppositieleider en mediamag naat Silvio Berlusconi gisteren. De vrijspraak van gisteren past in de sluipende ondergang van Mani Pulite (Schone Han den), de keiharde justitiële campagne tegen corruptie en machtsmisbruik die acht jaar geleden begon en een einde maakte aan bijna een halve eeuw christen-democratische regeringsmacht. Slechts enke len van de meer dan vierdui zend beschuldigden zijn in de gevangenis beland. i washington john wanders I correspondent Minister Van Aartsen (buiten landse zaken) heeft gisteren in zijn rede tot de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties vraagtekens gezet bij het vetorecht waarover de vijf permanente leden van de Vei ligheidsraad beschikken. In dien zich ergens op aarde een ernstige humanitaire crisis voltrekt, zou de internationale gemeenschap zich volgens Van Aartsen niets moeten aantrekken van een eventueel veto in de Veiligheidsraad dat militair ingrijpen verbiedt. Tijdens de Koude Oorlog was het vetorecht een effectie ve buffer tegen het uiteenval len van de VN, zei Van Aartsen. Maar in het huidige tijdperk waarin niet langer sprake is van twee elkaar be strijdende machtsblokken blijkt het vetorecht van de VS, China, Rusland, Frankrijk en Groot-Brittannië keer op keer een blok aan het been van de internationale gemeenschap, met alle dramatische gevolgen van dien. Het leidt ertoe dat de Veiligheidsraad, en daar mee de VN, steeds verder in de marge worden gedrongen. Feitelijk gaat het daarbij vooral om het vetorecht van China en in iets mindere mate Rusland. Een recent voorbeeld is Kosovo. Terwijl Servische eenheden de bur gerbevolking van de provincie Kosovo terroriseerden, wier pen Rusland en China in New York een blokkade op tegen een humanitaire interventie in een zo benadrukten Moskou en Peking soeverein land. President Clinton besloot tot een militair ingrijpen in NAVO-verband, waarmee hij de blokkade in de Veiligheids raad omzeilde. De VN op papier de voornaamste be schermer van de wereldvrede stonden daarmee buitenspel op een moment dat zich op de Balkan de grootste crisis sinds de Tweede Wereldoorlog vol trok. De al langer lopende discus sie over de geleidelijke ver schuiving in de balans tussen territoriale integriteit enerzijds en humanitaire interventie anderzijds stond deze week prominent op de agenda van de jaarlijkse Algemene Verga- Dutchtone Shop: Grote Houtstraat 125-127. Haarlem Vriend en vijand noemen de al achttien jaar lang heersende Mubarak de laatste farao van Egypte. Zij verwijzen daarbij naar zijn natuurlijke leider schap. Zijn tegenstanders be klemtonen het ondemocrati sche karakter van Mubarak's regime. Morgen gaan de Egyp- tenaren naar de stembus om middels een referendum Mu barak een nieuwe ambtster mijn te geven. De oud-luchtmachtcomman- dant Mubarak wordt gelauwerd en verguisd in binnen- en bui tenland. De politiek kleurloze officier werd in de presidents zetel geschoven na de moord op Anwar Sadat in 1981. Muba rak heeft diens beleid voor een groot deel voortgezet. De vrede met Israël in 1979 heeft Egypte jaarlijks 4 miljard gulden opge bracht aan economische en mi litaire steun van de VS. Het qua inwoneraantal (60 mil joen) verreweg voornaamste Arabische land raakte door Sa dat's historische zet geïsoleerd in de Arabische wereld. Dankzij de voorzichtig en pragmatisch manoeuvrerende Mubarak is Egypte echter weer een leider onder de Arabieren en geniet aanzien in Oost en vooral West. In het binnenland staat Muba rak er echter slecht voor. Zijn trefwoord is stabiliteit, maar het lijkt eerder op stagnatie en vol gens sommige critici achteruit gang. Egypte lijkt een econo misch gestagneerde politie staat. Mubarak's keiharde strijd tegen religieuze extremisten is succesvol, maar de staat houdt daarbij verkrampt het openbare leven in zijn greep. De nood toestand die na de moord op Sadat is ingesteld, is nog steeds van kracht. De acties van het enorme poli tieapparaat hebben gewapende fundamentalistische groepen vrijwel uitgeroeid. De gevange nissen puilen uit met duizen den strijders, sympathisanten en tal van onschuldige verdach ten. Anderzijds is de samenle ving sinds de eind jaren jaren zeventig aanzienlijk conserva tiever geworden om de vreed zame islamitische oppositie te sussen. Mubarak perkte de afgelopen tien jaren de bescheiden poli tieke vrijheid verder in. Opposi tie wordt getolereerd, zo lang niemand er maar wat van merkt. Demonstreren is verbo den en de persvrijheid is aan strenge censuur onderworpen. Beroepssyndicaten, vakbonden en de rechterlijke macht zijn volledig onder regeringscontro le. Verldezingen zijn notoir frauduleus. De getolereerde op positie heeft niets in te bren gen. Mubarak's partij, de Natio naal Democratische, krijgt doorgaans vrijwel alle stem men. Mubarak's ijzeren greep op de politiek moest samengaan met economische liberalisering. Dit laatste lijkt nu te mislukken. Privatiseringsprogramma's zijn gestrand door falende uitvoe ring en door de reusachtige bu reaucratie. Volgens tal van Egyptische economen is het be langrijkste probleem dat de po litieke en de economische libe ralisering niet hand in hand gaan. Mubarak trekt zich dit alles niet aan. Hij speelt de wijze vaderfi guur en veel Egyptenaren zien hem uiteindelijk ook zo. Ze ma ken grappen over de 'onnozele' president, maar ze zijn blij dat hij niet zo'n ambitieuze gokker is als zijn beide voorgangers, Nasser en Sadat. Toen Jihad-ex- tremisten in 1995 Mubarak be schoten tijdens een OAE-top in Addis Abeba ging er een schok door de Egypte. Ook na de amateuristische aan slag van 6 september was Egyp te even bezorgd over wie Mu barak zou moeten opvolgen. Het antwoord geeft hij zelf via het referendum van zondag: Mubarak. Met kabinetswijzigin gen en andere manoeuvres zorgt de farao ervoor dat nie mand in zijn schaduw kan staan. Hij wil naar verluidt zijn hele leven regeren. Het is nie mand nog gelukt ook maar de indruk te wekken dat hij Muba rak's rivaal of plaatsvervanger Egypte maakt zich op voor de her verkiezing van Hosni Mubarak. foto afp marwan naaman dering van de VN in New York. Mag de internationale gemeenschap met militaire middelen tussenbeide komen als een soeverein land (een deel van) haar eigen bevolking terroriseert? De Westerse we reld vindt van wel. Ze wordt daarbij op hoofdlijnen ge steund door de Afrikaanse se cretaris-generaal van de VN, de Ghanees Kofi Annan, die vol afschuw terugdenkt aan de massaslachtingen in Rwanda een volkerenmoord waarbij de internationale gemeen schap toekeek zonder in te grijpen. „Het is zeer modieus om te zeggen dat de mensenrechten i van groter belang zijn dan het grondbeginsel van soevereini teit", schamperde de Chinese minister van buitenlandse za ken deze week in zijn rede tot de Algemene Vergadering. China, dat worstelt met een onafhankelijkheidsbeweging in Tibet en dat hardop droomt van een inlijving van Taiwan, is de belangrijkste woordvoer der van de stroming die j meent dat het in het Handvest van de VN vastgelegde begin- sel van nationale soevereini- j teit onder geen beding mag worden aangetast. Indien de VN zich met militaire midde- i len ongevraagd zouden men- gen in de binnenlandse aan gelegenheden van een soeve rein land, zou dit tot zeer ern stige ontwrichting leiden, stelt Peking. Ook het dichtbevolkte India dat zo zijn eigen pro blemen heeft in Kashmir staat op dat standpunt. Eerder deze week drongen Kofi Annan en de Amerikaan se president Clinton aan op een actievere rol voor de VN- vredesmacht in die gevallen waar burgers op grote schaal j het slachtoffer worden van het t brute optreden door hun ei- j gen regering. De Duitse minis ter van buitenlandse zaken, Fischer, opperde het idee om de vaste leden van de Veilig heidsraad de verplichting op te leggen om een eventuele blokkade tegen militair ingrij pen toe te lichten tegenover de Algemene Vergadering, op dat het voor de hele wereld zichtbaar wordt dat het be treffende veto veeleer een na- I tionaal dan een internationaal belang dient. Van Aartsen schaarde zich achter dit plan. EU wil schulden armste landen verder verlagen brussel gpd De Europese Commissie wil ruim één miljard gulden ont wikkelingsgeld dat al jaren on gebruikt op de plank ligt, inzet ten om de schuldenlast van de allerarmste landen te vermin deren. Het initiatief van de Commissie krijgt de steun van minister Zalm van financiën en .staatssecretaris Herfkens van ontwikkelingssamenwerking. Volgende week bespreken de rijke landen, de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) de mogelijkheden hoe de landen met de grootste schuldenlast geholpen kunnen worden. Donderdag bezochten de popzangers Bono (U-2) en Bob Geldoff de paus in Rome om de aandacht op hetzelfde probleem te vestigen. Binnen de Europese Unie heeft naast Nederland ook Groot Brittannië zich de laatste tijd sterk ge maakt voor een schuldsanering van de armste landen. De Britse minister van financiën Brown wil daarvoor 2,2 miljard gulden inzetten. Het geld waaiop Brown, Zalm en Herfkens hun oog laten vallen, zit in het Euro pese ontwikkelingsfonds. Bij gebrek aan voldoende goede projecten blijven grote sommen geld vaak jaren ongebruikt lig gen. Staatssecretaris I lerfkens schatte enkele maanden gele den tijdens een bezoek aan Brussel deze 'stille reserve' op 25 miljard gulden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5