Twee kapiteins op 'Stad Amsterdam' ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1999 ■m ening van de clipper Stad Amsterdam. Jongensdroom komt uit voor marineman Robin Snouck Hurgronje Het is een jongensdroom die uitkomt. Lang, langgeleden ravotte Robin Snouck Hurgronje met zijn 'BM-metje' in de Hollandse sloten en kreken. Over negen maanden is hij een van de twee kapiteins op de driemast getuigde Clipper Stad Amsterdam. In de periode ertussen liggen 32 varensjaren bij de Koninklijke Marine, op onderzeeboten, fregatten, het bevoorradingsschip Zuiderkruis en het marine-zeilschip Urania. Ondanks al die ervaring zit Snouck Hurgronje, afkomstig uit de Wieringerwaard, de komende maanden weer in de schoolbankjes. Want een dwarsgetuigd schip, nee, daarop is hij nog nooit de baas geweest. In meters is de Clipper Stad Amsterdam niet veel meer dan een notendop vergeleken bij het bevoorradingsschip Zuiderkruis, waarover Snouck Hurgronje tot voor kort het commando voer de: ruim 60 meter (lengte over dek) voor de driemas ter, tegen meer dan 169 meter voor het marineschip. Toch vindt Snouck Hurgronje het een eer om de tweede kapitein te worden van de clipper, naast Pie- ter Brantjes, die al in januari tot schipper was verko zen. Twee kapiteins op een schip, dat is toch als vloe ken in de kerk?! Frits Goldschmeding, oprichter van Randstad Uitzendbureau, multimiljonair en nu met de gemeente Amsterdam de belangrijkste vennoot in Rederij Clipper Stad Amsterdam, weet dat maar al te goed. Maar hij weet uit ervaring ook wat het is om 360 dagen per jaar keihard te werken. „Het is de be doeling dat de clipper vanaf september volgend jaar doorlopend zal varen. Naar Europese havens, maar zeker ook naar het Caribisch gebied, waar het in de Hollandse winter goed toeven is. Alles bij elkaar is dat wat veel voor één kapitein", aldus Goldschme ding tijdens de bekendmaking van de benoeming van Snouck Hurgronje, onlangs op de Hiswa te Wa ter in IJmuiden. Een benoeming die overigens mooi uitpakt voor zowel de rederij, die een ervaren zeeman in de schoot geworpen krijgt, als voor de marine, die Snouck Hurgronje voor tenminste drie jaar uitleent. Want de clipper kan voor de marine het symbool Snouck Hurgronje belast met de organisatie van de activiteiten die tot certificering van de Clipper Stad Amsterdam in het Lloyd's Register of Shipping moe ten leiden. „Sinds de rampen met de Herald of Free Enterprise en de Estonia, zijn de toch al hoge eisen die aan passagiersschepen werden gesteld, nog eens verder aangescherpt. Volkomen terecht natuurlijk, maar het vereist wel enorme inspanningen en bedra gen om dergelijke certificaten te krijgen. Hetzelfde geldt voor wat van de bemanning wordt verwacht. Volgende maand al begint de selectie van de kern van zestien opvarenden, die met nog eens zes be manningsleden wordt aangevuld als er langere toch ten op het programma staan." Een marinecommandant en een oud-koopvaardij- man als de kapiteins van een clipper. Zal de sfeer on der de bemanning anders zijn onder het commando van schipper Snouck Hurgronje? „Ach, de Stad Am sterdam is natuurlijk geen militair schip, maar er moet wel degelijk discipline heersen. Dat is inherent aan het varen op zee, daar denken Pieter Brantjes en ik niet verschillend over." JURRIAAN GELDERMANS Robin Snouck Hurgronje, de tweede kapitein van de 'Amsterdam': „De Stad Amsterdam is geen militair schip, maar er moet wel degelijk discipline heersen." foto gpd joop boek zijn van Hollands Glorie, waar nog altijd veel jonge lui door worden aangetrokken. Immers, als het de zee is die trekt, als het avontuur lonkt en verre kus ten erom schreeuwen 'ontdekt' te worden, dan is een bureaustoel achter een beeldscherm in het hart van een fregat niet de eerste associatie die boven komt. „Het is een andere uitstraling, die een goede aanvulling kan zijn op het beeld dat jongelui hebben van de marine", denkt ook Snouck Hurgronje. Snouck Hurgronje lijkt de ideale man om ook dat andere imago over te brengen. Zelf verwoed zeiler, vanaf zijn jongensavonturen in een kleine BM tot aan het jacht dat hij nu vaart, kent hij de sfeer aan boord. Ook al doordat hij geruime tijd schipper is ge weest op de Urania, het bijna 24 meter lange zeil jacht dat de marine als opleidingsschip gebruikt. Daarnaast heeft hij op bijna ieder type oorlogs schip gevaren. Als commandant op de onderzeeboot Zwaardvis, als eerstverantwoordelijke op het fregat Bloys van Treslong en tot voor kort als commandant op het bevoorradingsschip Zuiderkruis. En toch moet Robin Snouck Hurgronje voor bijna een half jaar terug naar de schoolbanken, omdat hij een be langrijke leerschool nooit doorliep: die van de grote zeilvaart. De Clipper Stad Amsterdam is niet te vergelijken met de huis-tuin-en-keuken cruiseschepen die het Am- werkgelegenheidsproject en over sterdamse IJ op- en afvaren. Met als basisi het lijnen- boekingsmogeliikheden, is te krijgen door plan van de razendsnelle clippers die in de vorige te bellen met telefoon 020-569.10.30. eeuw thee, koffie, kaas en 'genever' rondzeulden over de wereldzeeën, zal het schip de dagen van de Onedin Line doen herleven. Het mooie is dat ont werper Gerard Dijkstra, gewapend met computer programma's, aqua-dynamische modellen en een enorme kennis van zowel wedstrijdzeilen als jacht bouw, nauwelijks verbeteringen kon aanbrengen ten opzichte van zijn inspiratiebron: de oorspronkelijk stalen clipper 'Amsterdam'. De nieuwe clipper, gebouwd als werkgelegen heidsproject, wordt dus een getrouwe replica van de zeilschepen van weleer, hoewel het schip zal zijn uit gerust met de modernste snufjes. En de voortstu wing is eveneens onveranderd. Er staat een stevige dieselmotor in de machinekamer, maar de clipper is toch vooral afhankelijk van de wind, die de 2200 vierkante meter zeildoek zal doen bollen. Het is juist dat aspect dat Snouck Hurgronje nog onder de knie moet krijgen. Daartoe is hij onlangs afgereisd naar Panama, om twee maanden mee te varen op de Eagle, een dwarsgetuigd schip dat onge veer even groot is als de Stad Amsterdam. Later dit najaar vaart hij het zeegat uit met een driemaster van de Duitse marine, en nog weer later stapt hij naar de Zeevaartschool Enkhuizen, waar de bemanningen van de bruine vloot worden opgeleid, onder meer om dwarsgetuigde schepen te varen. Volgend jaar zomer zal Snouck Hurgronje zijn diploma kapitein grote zeilvaart hebben, waarna het echte werk kan beginnen. Voor zover de marineman dan niet meteen uit vaart voor bijvoorbeeld de maidentrip naar Brest, is tekening nederlands scheepvaartmuseum Kapitein Pieter Baantjes op de werf waar de clipper 'Amsterdam' wordt gebouwd. foto archief gpd cees mooij

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 47