Alleenstaande ouder met kleuter moet werk zoeken 'Werksfeer in veel ondernemingen is rot' vantiMïïEfflsïin Duitsers willen duidelijkheid nu Noordtak is geschrapt FRANS EIKEN EETTAFEL Binnenland KPN Telecom eist correctie uitspraken over wanbetalers Heel voorzichtig. Discriminatie neemt toe in Nederland BIJ VAN TIL ITERDAG 25 SEPTEMBER 1999 Treinreizigers kiezen de benenwagen Gestrande treinreizigers tussen Rotterdam en Gou- hebben gisteravond massaal voor de benenwagen gekozen. Imstreeks zes uur kwamen drie treinen tussen Rotterdam en ouda tot stilstand door een stroomstoring. De reizigers, het loeten er volgens de Nederlandse Spoorwegen honderden zijn •vveest, besloten te voet over de spoorbaan naar Rotterdam te aan, een afstand van naar schatting een kilometer of vier. Dat ad tot gevolg dat de NS op het nog te berijden gedeelte geen einen durfden te laten rijden in verband met de veiligheid, laardoor kwam het hele treinverkeer tussen Rotterdam en ouda tot stilstand. Omstreeks kwart voor acht hadden de laat- treinreizigers-te-voet het station van Rotterdam bereikt en onden de treinen weer gaan rijden. De stroomstoring was ver- loedelijk het gevolg van een kapotte stroomafnemer van een Vielklem ter plekke betalen ten isterdam Foutparkeerders met een wielklem in Amsterdam p, aeven vanaf maandag niet meer naar een kantoortje van [adstoezicht om de boete te betalen. Ze kunnen een medewer- r van die dienst bellen om naar de auto te komen. Ter plekke n in de transactie worden voldaan, waarna de wielklem wordt 1 10 rwijderd. Pay go heet de maatregel. Het is de bedoeling dat sep adstoezicht binnen vijftien dertig minuten ter plekke is. Be- ein ling kan met pinpas of creditcard. De dienst plaatst zo n 1.000 wielklemmen per jaar. De boete bedraagt maximaal vei 18.50 gulden. [uidinfectie jongeren na schuimparty - de ilten Enkele tientallen jongeren uit Holten, Overijssel, heb- aot in zich na een schuimparty bij de huisarts gemeld met een Ev( lidinfectie. Alle jongeren hebben in hun woonplaats op 9 sep- orn mber deelgenomen aan het plaatselijke Keunefeest. De mas- Ie besmetting werd niet direct opgemerkt. Dat gebeurde pas *oc en er bij de huisartsen een grote toeloop ontstond door jon- ren met klachten over huidontstekingen. Het aantal meldin- n bedraagt 35 en loopt nog steeds op. „Het gaat om ontste- igen in de vorm van vochtige plekken die besmettelijk zijn. j huidcontact kan de besmetting worden overgedragen", zegt n woordvoerder van de GGD-Twente. De huidinfecties wor- n met antibiotica bestreden. kerkstraf voor plagen dove meisjes ®r!j [STERDAMVijf jongens tussen de 13 en 16 jaar zijn door de isterdamse kinderrechter veroordeeld tot taak- en celstraffen, molesteerden twee slechthorende meisjes in een Amster- mse metro. De straffen waren conform de eis van de officier n justitie. De slachtoffertjes van 12 en 13 jaar oud werden in ïart door een groep jongens belaagd, geschopt, geslagen en dreigd met een aansteker. De meisjes waren van hun school or speciaal onderwijs in Amsterdam-West op weg naar hun ining in Zuidoost. Zij maakten pas sinds kort gebruik van het enbaar vervoer. Het incident riep veel verontwaardiging op was voor Amsterdam aanleiding om een aantal maatregelen te kondigen tegen geweld in openbare ruimten. andelijke actie tegen armoede af(. haag» De anti-armoedebeweging in Nederland voert maan- een landelijke actie tegen armoede. Lokale armoedevereni- gen bieden ruim 200 gemeente- en provinciebesturen sug- ties aan voor verbetering van het armoedebeleid. De actie eft de naam Aanpak '99 meegekregen. De verenigingen doen der meer suggesties op het gebied van inkomensverhoging, rkgelegenheid en de gevolgen van armoede voor kinderen, voorstellen zijn volgens de verenigingen gebaseerd op pro- men waar minima in de praktijk tegenaan lopen. Volgens woordvoerster van Aanpak '99 nemen bestuurders armoede t serieus genoeg. Doel van de actie is dat arme mensen, on- wie veel uitkeringsgerechtigden, meer betrokken worden bij armoedebeleid. u™ ithousiasme over griepmedicijn al! housiast over een nieuw middel tegen griep. Volgens direc- prof. dr. A. Osterhaus gaat het om het eerste medicijn dat g is en tegen zowel influenza A als B werkt. Nog dit jaar nt het middel in Nederland op de markt. Het nieuwe genees- Idel is een poeder dat via de mond moet worden geïnha- rd. Door deze manier van toedienen komt het direct in de htwegen terecht en nemen de symptomen af. „Het medicijn et binnen 48 uur na de eerste griep verschijnselen ingeno- n worden en liefst nog eerder. Normaal duurt een griep vijf zeven dagen, maar als dit middel tijdig is ingenomen, kun- mensen twee tot drie dagen eerder zijn opgeknapt", zegt erhaus. Het nieuwe medicijn zal overigens niet de griepprik rangen, die risicogroepen elk jaar ter preventie kunnen krij- hoolbrengdag zonder auto haag» In de regio Haaglanden roepen 97 basisscholen ou- iie 1 s op hun kinderen één dag, 28 september, niet met de auto r school te brengen. Deze eerste regionale Schoolbrengdag et vervolg op een initiatief van de gemeente Den Haag. Daar rden vorig jaar 67 basisscholen actie om ouders en kinderen :n" de auto te houden. Veilig Verkeer Nederland (WN), dat de .off looibrengdag ondersteunt, schat dat dagelijks zo'n 230.000 deren per auto naar de basisschool gaan. En dat vier keer per ize buur smeert honing op de ruiten tEPEen 48-jarige man uit het Noordlimburgse Gennep ft zo'n hekel aan zijn buren, dat hij gisteren de ramen van i woning met honing heeft ingesmeerd. Ook de oprit had hij de zoetigheid bewerkt. Als gevolg van die actie kregen de en erg veel last van bijen en wespen. De politie heeft de P. n, die toegaf de honingpot te hebben gehanteerd, op de bon ingerd. ion ANP Algemeen Nederlands Per Kabinet wil met voorstel meer mensen aan het werk krijgen Een alleenstaande bijstandsmoeder of -vader met een kind jonger dan vijf jaar, moet 24 uur in de week gaan werken. Gemeenten mogen per geval beslissen of de bij- standsouder geheel of gedeeltelijke ontheffing krijgt van deze parttime arbeidsplicht. Het kabinet wil met dit voorstel meer mensen aan het werk krijgen. Nu hoeft een bij- standsouder met een kind onder de vijf jaar niet te werken. Als de Tweede Kamer ak koord gaat, moet die straks een baan zoeken of zich laten om- of bijscholen om mak kelijker aan het werk te komen. den haag gpd-anp Een alleenstaande bijstandsou- der met kinderen boven de vijf jaar heeft nu al volledige ar beidsplicht. Het kabinet gaat er vanuit dat een gemeente zorgt dat er voldoende mogelijkhe den zijn voor kinderopvang. Het voorstel voor een gedeelte lijke arbeidsplicht is onderdeel van de nota Arbeid en Zorg die staatssecretaris Annelies Ver stand naar de Kamer heeft ge stuurd. Het CDA heeft grote be zwaren tegen de voorgestelde regeling. De partij wil dat al leenstaande ouders in de bij stand worden vrijgesteld van arbeidsplicht totdat hun kinde ren twaalf jaar zijn. Bijstands moeders moeten zelf kunnen kiezen of ze willen gaan werken of niet. Het CDA is 'falikant te gen een sollicitatieplicht die door de overheid wordt opge legd'. De Socialistische Partij vindt het idee volstrekt verwer pelijk en meent dat het meteen in de kiem gesmoord moet worden. De partij heeft daarom een spoeddebat aangevraagd. In de nota staat ook het voor stel om mensen die thuis lang durig zieken hebben, het recht te geven onbetaald zorgverlof op te nemen. Een werkgever kan dit weigeren als hij aan toont dat dit in strijd is met het bedrijfsbelang. Onbetaald zorg verlof kan ook in deeltijd wor den opgenomen en geldt ook voor werknemers die hun zieke ouders willen verzorgen. Hoe lang onbetaald zorgverlof mag duren, moet nog worden be paald. Het kabinet wil werknemers de mogelijkheid geven om jaar lijks tien procent van hun bruto jaarsalaris op te sparen voor het opnemen van verlof. Sparen kan in geld en tijd, via verlofda gen. De gespaarde tijd wordt omgerekend in geld. Er 'mag voor maximaal een jaar verlof worden gespaard. Dat gespaar de geld is dan een appeltje voor de dorst, dat wordt uitgekeerd tijdens het onbetaalde zorgver lof. Een werknemer mag niet sparen om eerder met pensioen te gaan. zuidlaren Heel voorzichtig en met uiterste beheersing schikt één van de zestig deelnemers aan de recordpoging domino een steen temidden van de eerste half miljoen andere die al in het gelid staan in de Prins Bernhard Hoeve in Zuidlaren. Een karweitje voor iemand met stalen zenu wen. Op 5 november doen de zes bouwers uit Nederland en Duitsland een aanval op het wereldrecord door tweëenhalf miljoen stenen te laten vallen. Dat zijn er een miljoen meer dan vorig jaar in Leeuwarden omgingen. Het thema van de recordpoging is dit keer 'Europa zonder gren zen'. FOTO ANP DENNIS BEEK haarlem gerard van putten KPN Telecom heeft gisteren het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Incasso-onder nemingen met klem verzocht de uitspraken van secretaris mr. R. van der Starre over het al maar groeiende leger wanbeta lers onder mobiele bellers in het openbaar te herroepen. Het bestuurslid van de Nederlandse Vereniging van Incasso-onder nemingen heeft volgens KPN Telecom-woordvoerder E. Moeksis ten onrechte de naam van zijn bedrijf in één adem ge noemd met andere aanbieders van mobiele telefonie aangaan de een totaalbedrag van rond vijftig miljoen gulden aan onbe taalde rekeningen. „Ten op zichte van vorig jaar is het aan tal uitstaande vorderingen bij ons juist met eenderde gedaald. Dat sinds anderhalf jaar men sen die bij ons abonnee willen worden hun kredietwaardig heid moeten aantonen, heeft daar alles mee te maken. Die maatregel heeft geleid tot een sterk verminderd aantal op drachten aan de vier incasso bureaus, die voor ons de invor dering van achterstallige reke ningen verzorgen. Wat die man heeft beweerd, is nergens op gebaseerd en dus volstrekt be zijden de waarheid." Ook bij Libertel worden vraagtekens gezet bij de alar merende opmerkingen van Van der Starre dat incassobureaus namens providers jaarlijks 80.000 nalatige mobiele bellers alsnog tot betaling moeten dwingen. Woordvoerder A. de Zeeuw: „De trend is dat het be talingsgedrag van de abonnees verbetert. Natuurlijk is de markt nog steeds groeiende, maar daarin zit ook een pre paid-ef fect in. Met name jongeren ma ken gebruik van een betaal kaart. Met dat systeem van vooraf betalen worden ze tege lijkertijd in bescherming geno men. Als het beltegoed op is, houdt alles op." Telfort-medewerker De Boer drukt zich in ongeveer gelijke bewoordingen uit. NVI-secreta- ris Van der Starre, in Den Haag werkzaam bij een incassobu reau dat namens KPN Telecom is belast met de invordering van uitstaande schulden, was giste ren niet voor commentaar be reikbaar. NVI-medewerkster Ligt gaf gistermiddag deze klas sieke reactie: „Bepaalde uit spraken van Van der Starre zijn door de pers uit hun verband gerukt. Betreurenswaardig. Wij overwegen KPN Telecom als nog genoegdoening te schen ken." Organisaties krijgen steeds meer klachten apeldoorn gpd In Nederland wordt steeds meer gediscrimineerd. Dat blijkt uit het aantal meldingen dat in de eerste helft van dit jaar bij de registratiepunten is binnengekomen. Het Bureau Discriminatie Zaken in Den Haag meldt zelfs een stijging van 25 tot 30 procent in de eer ste zes maanden van dit jaar in vergelijking met 1998. Ook het Landelijk Bureau ter bestrijding van Rassendiscrimi natie (LBR) constateert dat het aantal klachten toeneemt. On danks het verdwijnen van ex treem rechts van de politieke landkaart, waardoor volgens LBR-woordvoerder Visser 'de pure haat is afgenomen', ko men er bij de vijftig meldpun ten in Nederland meer klachten binnen. Landelijke cijfers zijn niet beschikbaar. Visser zegt dat daarin binnenkort verandering komt doordat gewerkt wordt aan het operationeel maken van een landelijk registratiesys teem. Wel is duidelijk waar het meest wordt gediscrimineerd: op de werkvloer en bij sportver enigingen. De Commissie Gelijke Behan deling meldt eveneens een toe name van het aantal klachten. Daarbij gaat het om enkele honderden, zo blijkt uit het laatste jaarverslag. De toename wordt vooral toegeschreven aan het feit dat allochtonen mondi ger worden en 'in meer lagen van de bevolking participeren'. Bij de stichting RADAR in Rotterdam is het aantal meldin gen de eerste zes maanden van dit jaar met vijftien procent af genomen. Het verschil met de cijfers van Den Haag is volgens woordvoerder Karin Knippers verklaarbaar. „Daar is begin dil jaar een publiciteitscampagne gevoerd en het gevolg is dan al tijd dat er veel meer meldingen binnenkomen." 'Zuidtak Betuwelijn is veel belangrijker' dusseldorf anp-gpd De Duitse deelstaatregering van Noord-Rijnland- Westfalen wil duidelijkheid van het Nederlandse kabinet over de nieuwe plannen met de Betuwe route. De regering wil vooral weten op welke ba sis het kabinet verwacht dat er in 2015 maar 55 goederentreinen per dag bij Emmerich de grens overgaan. Dat heeft een woordvoerster van ver keersminister Steinbrück van de deelstaat ge zegd. De woordvoerster bevestigt dat er de afge lopen weken contact is geweest tussen Neder land en Duitsland over het schrappen van de Noordtak. De Duitse overheid heeft jaren geleden overi gens al laten weten veel meer te verwachten van een spoorverbinding via Venlo. Deze zuidelijke lijn vanaf Rotterdam zou volgens de Duitsers be langrijker zijn dan de hoofdroute van de Betuwe lijn en de Noordtak samen. Voor Duitsland geldt nog steeds het Verdrag van Wamemiinde uit 1992, waarin over de hoofdroute en de noordelij ke èn zuidelijke aftakking van de Betuwelijn af spraken zijn gemaakt. Pas als de Nederlandse re gering met nieuwe, onderbouwde cijfers komt, wil Duitsland dat verdrag openbreken, aldus de woordvoerster. De deelstaatregering heeft volgens de woord voerster nog niets officieels uit Nederland ge hoord over een eventuele financiële bijdrage aan het aanpassen van het spoor tussen Zevenaar en Emmerich. Duitsland heeft zelf een investerings programma van 2,5 miljard gulden opgezet om de spoorverbinding naar Oberhausen geschikt te maken voor een forse toename van het goede renvervoer. De PvdA-bewindslieden Pronk (milieu) en Ne telenbos (verkeer) benadrukten gisteren dat 'mensen langs de bestaande spoorroute Elst-De- venter-Hengelo zich geen zorgen hoefden te ma ken'. Er mag volgens de ministers niet meer over last komen op bestaand spoor door het extra goederenvervoer. Pronk: „Ik ben minister van overlast. Daar mag men mij op aanspreken. In die hoedanigheid zal ik binnenkort zeer serieus met de regio gaan praten". Netelenbos wil de studie naar het belang van de Zuidtak (Elst-Venlo) versnellen zodat die op hetzelfde moment klaar is als een studie naar de IJzeren Rijn. Dit is de goederenspoorlijn tussen Antwerpen en Duitsland. De ministers wil deze twee studies in samenhang met elkaar bekijken. Ze benadrukte voorts de belofte aan Nijmegen, dat er tot 2015 niet meer dan acht goederentrei nen per etmaal door de stad zouden rijden. De oppositie en D66 zijn zeer teleurgesteld over het besluit en vinden dat de argumenten om de hele Betuwelijn aan te leggen nu niet meer gelden. D66 klampt zich er nog aan vast dat het kabinet de deur openhoudt om het besluit in 2002 alsnog te heroverwegen. WD is niet over tuigd dat de Noordtak moet worden geschrapt en PvdA is tevreden. KPMG bevestigt conclusies onderzoek FNV Bondgenoten .DESIGNCENTRUM amstelveen john oomkes Volgens deskundigen van KP MG laat de sfeer op het werk in Nederland zeer te wensen over. Het grootste Nederlandse con sultancybureau bevestigt vol mondig de conclusies die FNV Bondgenoten deze week trok op basis van eigen onderzoek. Daaruit bleek onder meer dat twee op elke vijf werknemers in Nederland de werksfeer als on prettig ervaart. Een op de twin tig noemt die sfeer ronduit be dreigend. FNV Bondgenoten zag in het onderzoek deze week reden óm van 'psychoterreur op het werk' te spreken. Als oorzaak ziet on derzoeker Wim van Veelen de toenemende, hoge werkdruk, die de relaties tussen mensen zou verzieken. Hoewel de kwa liteit van het management na drukkelijk in het geding is, nam ondernemend Nederland bij monde van het VNO het onder zoek voor kennisgeving aan. De afdeling Integrity Consul ting van KPMG wordt door zo wel het bedrijfsleven als open baar bestuur veelvuldig inge schakeld. Ze onderzoekt bij zo'n driehonderd opdrachtge vers de omvang van incidenten als pesten op het werk, psychi sche belasting en seksuele inti midatie. Samen met de Eras mus Univisiteit in Rotterdam Ongewenste intimiteiten op de werkvloer. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER heeft KPMG een onderzoeks methode - de integriteits-ther- mometer- bedacht, die het pro bleem op de werkvloer in kaart brengt. Eigen onderzoek bracht aan het licht dat 34 procent van de Nederlandse werknemers zich wel eens gepest voelt door col lega's, 30 procent ervaart machtspelletjes of vriendjespo litiek, vijf procent klaagt over aanrakingen. „Het gaat daarbij om deels subjectieve gegevens omdat het over gevoelens gaat", geeft adviseur omvangs- vormen Joke van IJzeren toe, „Maar als je mensen niet seri eus neemt die klachten uiten, ga je hoe dan ook aan het pro bleem voorbij." KPMG functioneert op dit specialistische terrein als onaf hankelijk adviseur voor een zeer diverse klantenkring. Het bureau wordt ingeschakeld als de problematiek op de werk vloer zo hoog is opgelopen dat er sprake is van 'uitslaande brand' en als de kwaliteit van de samenwerking op de werk vloer drastisch verbeterd moet worden. Volgens Van IJzeren is er bin nen bedrijven meer gaande dan je denkt. Leidinggevenden lo pen weg voor hun verantwoor delijkheden, verzuimen in te grijpen. „In veel bedrijven is het niet gebruikelijk, om elkaar op de eigen verantwoordelijkhe den aan te spreken." „Alle cijfers die we op basis van onze metingen binnen krij gen, spreken duidelijke taal", zegt Louis Dell. Bij KPMG Inte grity Consulting begeleidt hij juist de bedrijfsleiding in haar omgang met de mensen op de werkvloer. Dell: „Het is op grote hoogte ook waar. Maar ik denk ook wel eens: hoe subjectief is de beleving van de werknemer? Wij spelen vaak met zowel lei dinggevenden als werknemers het spel 'Bekijk de Werkelijk- heid met Andere Ogen'. En dan blijken ook andere emoties een rol te spelen. Vijf jaar geleden was je misschien tevreden met een halve of hele ton en nu niet meer. Nu verdient je buurman misschien wel veel meer. Dan wordt de beleving ook anders." Gevoelens van onveiligheid - bijvoorbeeld na weer een fusie of reorganisatie - spelen een niet te onderschatten rol bij ui tingen van psychisch of fysiek geweld. Van IJzeren: „Wij heb ben bijvoorbeeld een multina tional doorgelicht na een fusie. De cijfers waren schrikbarend. Mensen die zich onveilig voe len, gaan in al hun volwassen heid, hun eigen positie in extre- mo beschermen. Ze hanteren dan bijvoorbeeld uitsluitings mechanismen: zo van hij en zij behoren bij onze eigen ploeg en die en die komen van de fusie partner, en horen er dus niet bij. De buitenstaanders lopen dan een verhoogd risico er te worden uitgeknikkerd op het moment dat de spanningen op de werkvloer oplopen. Dat gaat soms zo ver dat werknemers thuis bedreigd worden, dat er pistolen in bureauladen wor den aangetroffen." Ook seksueel geweld komt in bedrijven veel voor als gevolg van onmacht om met macht om te gaan. Volgens het FNV- onderzoek ondervindt zo'n ze ven procent van de werkne mers ongewenste handtastelijk heden. Joke van IJzeren: „En het overkomt vaak de zwaksten in het systeem. Onze aanpak is gericht op signalering, het be spreekbaar maken, vervolgens een gezamenlijke gedragscode afspreken en die in gezamen lijkheid afspreken voortaan te hanteren." Amsterdam heeft eigen startbaan schiphol richard mooyman De hoofdstad heeft nu ook een eigen startbaan. De oude korte baan op Schiphol-Oost wordt tegenwoordig door de luchtha ven aangeduid als Amsterdam- baan. Amsterdam schaart zich daarmee in het rijtje gebieden met geluidshinder waarnaar eerder startbanen zijn ver noemd: Zwanenburg, Aals meer, Kaag en Buitenveldert. Vanwege de toenemende drukte moeten op het 'verge ten' baantje steeds vaker grote re toestellen landen. Bij harde westenwind levert dat een hoop lawaaihinder op boven de grachtengordel en de statige Vondelparkbuurt. Tussen Am sterdam en de luchthaven ont stond een Fikse ruzie over het aantal vliegtuigen dat via deze route mag landen. De erken ning van het lawaaiprobleem lijkt compleet, nu de informa tietelefoon van Schiphol mel ding maakt van de Amsterdam- baan. „Het begrip 'kleine baan op Schiphol-Oost' zegt nie mand wat", legt woordvoerster De Bie van Schiphol uit. „In de prakfijk wordt de baan toch vaak in verband gebracht met de route over Amsterdam." Een naam voor de geplande vijfde baan is er volgens haar nog niet. Gezien de ligging lij ken Haarlemmerliedebaan en Spaarnwoudebaan eengoede kans te maken. ns designcentrum vindt u honderden afels van bekende merken. In allerlei an, materialen en modellen. eZll »!s getoond to(240 x 90cmj AANBIEDING 2995,- Mdiv kleuren leder) AANBIEDING 595,- Een stoer ontwerp, met 4 cm dik blad en een onderstel van "gescheurd" hout. dat de volle nerf zichtbaar laat. In alle maten leverbaar en goed voor jarenlang gebruiksplezier!

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3