Speelse en educatieve winter SiniMR Pajama Sam en Spy Fox: succes verzekerd Multi Media Austin Powers: pittige quiz n: oap fERDAG 25 SEPTEMBER 1999 SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT Nederlandse software-importeurs presenteren indrukwekkend aanbod zou natuurlijk best kunnen dat de naam Austin Powers niet liddellijk een bel doet rinkelen. Maar dan moet je wel zo onge- een filmhater zijn, nooit naar een filmprogramma op tv kijken e reclameborden rond lantaarpalen negeren. Austin Powers is lmheld van het jaar. 'The Spy Who Shag- Me', een parodie op de befaamde film, bracht in de Verenigde Staten eer dan 200 miljoen dollar in het la- n trekt ook in alle landen van Europa volle zalen. eel I liet Austin Powers zich aan het van het hippietijdperk invriezen om een jaartje geleden weer te laten ont- en. Wie zo'n dertig jaar niet op deze wereld rondgekeken valt natuurlijk in een vreselijk gat. Er zijn allerlei dingen gebeurd, waar ;rs geen weet van heeft, fgelopen dertig jaar vormen de basis van rom, die naar de films werd gemaakt, ration Trivia' is een quiz-achtig spel, aan minstens zoveel plezier valt te bele- ils aan de films. bij het spelen niet de fout te denken dat llemaal flauwekul is. Het is niet eenvoudig ie neiging te onderdrukken, want het leven iustin Powers is tenslotte één vrolijke boel doordrenkt van seks. Austin Powers is zo ongeveer 24 uur per horny' en wil elke dame die zijn pad kruist 'shaggen'. Voor de enis van dat laatste woord, moet u maar een Engels erotisch denboek raadplegen. derhalve geen spelletje voor kinderen. En niet alleen vanwe- erotische lading. Om met redelijk succes te kunnen deelne- aan de quiz (alleen of met zijn tweeën) moet je de afgelopen inia bewust hebben meegemaakt. Moet je vrij veel van films uziek weten. De presentator stelt namelijk honderden vragen :t gebied van film, muziek en televisie. Vragen die door jonge- iet of nauwelijks beantwoord kunnen worden, ation Trivia is een heerlijk spel met een enorme snelheid en elt eigenlijk geen moment, al is het alleen maar door de durende stroom opmerkingen van Austin Powers of zijn te- iol Dr. Evil. Je hoeft nauwelijks te wachten op de (al dan niet antwoorden en qua grafisch spektakel is een meesterstuk :verd. Een ronde hoeft niet al te lang te duren, omdat je de n in een redelijk tempo kunt beantwoorden. systeemeisen: Pentium 90, 16 Mb RAM, 50 Mb ruimte op de schijf, 4-speed cd-romdrive, Wiqdows 95/98. Prijs: 49,95 1 n. Beschikbaar gesteld door Homesoft. amsterdam frank buurman Computerbezitters hoeven zich in de aanloop naar het jaar 2000 niet te vervelen. De belangrijkste Nederlandse impor teurs, verenigd op de M3, de 'multimediameeting' die deze week in Amsterdam werd gehouden, lieten een keur aan programma's zien waarmee de donkere wintermaanden plezierig kunnen worden doorgebracht. Vooral spellen, maar ook veel educatieve software, waarmee de geest op een aangename manier kan worden verrijkt. Op de opvallende stand van Homesoft uit Haarlem, waar een Amerikaanse politieauto was neergezet en twee bijbe horende agentes driftig het publiek liepen te 'bekeuren', werd de aandacht gevestigd op het spel 'Driver'. In dit spel draait het om de misdaadbestrijding door een 'undercover'- agent in vier grote steden, waaronder New York, waarbij er meer gebeurt dan alleen maar bloedstollende achtervolgin gen. Het spel is al een groot succes op de PlayStation, en is nu aangepast voor de PC: eind september is het beschik baar. Fans van het avonturenspel Diablo van Blizzard kijken al ja ren verlekkerd uit naar het tweede deel, dat er volgens Homesoft nu echt zit aan te komen. Andere titels: Home- world, ruimtestrategie waarbij de speler met zijn vloot de weg naar zijn thuisplaneet moet zien te vinden, het 'adven ture' Gabriel Knight III (ingesproken door onder andere Jim Carrey) en Drakan. In Drakan is de speler een vrouwelijke drakenridder, die moet vechten en raadsels oplossen. Bij Atollsoft Benelux was er de nodige opwinding over de nieuwe 128-bits spelcomputer Dream - cast van Sega, die alle concur renten in de schaduw zou moe ten zetten. Maar Sony ligt met de PlayStation 2 op de loer. De Dreamcast biedt inderdaad in drukwekkende beelden en zal dit najaar, in ieder geval eerder dan de PlayStation 2, beschikbaar zijn. Maar ook voor de PC importeert Atollsoft lustig door en kunnen we via uitgever Eidos titels als Cutthroats (piratenavontuur) en Tomb Raider IV venvachten. Hasbro Voor Hasbro Interactive zijn bordspellen altijd een uitgangspunt geweest bij het maken van een computer spel en dus zijn er computerversies van klassiekers als Risk, Stratego, Triviant en Monopoly te verwachten. Maar dan wel met allerlei multimedia-uitbreidingen. Zo kan een kind bij het spelen van Monopoly Junior (Nederlandstalig, met pretparkattracties in plaats van straten) boetes halveren door middel van een ingebouwd spelletje. Hasbro doet ook Mi- croprose en dat levert titels als Diplomacy, Risk II, de Spirit of Speed (racen met een Bugatti) en het indrukwekkende B-17, Flying Fortess II op: bom bardeer Duitsland en probeer de rol- l len van de tien bemanningsleden onder de knie te krijgen. Het Franse Ubisoft brengt de ko mende tijd veel sportspellen uit, waaronder de Football World Mana ger 2000 en Monaco Grand Prix, maar ook Pit Droids, een Star Wars-spel en t vervolg op het populaire strategische spel Seven Kingdoms. Infogrames Benelux uit Eindhoven is er klaar voor om de markt dit najaar te bestormen. Heel veel spellen, waaronder Atlantis II, LeMans 24, Mission Impossible, UEFA Striker en Napoleon 1813. Een zeer interessante titel is verder de educatieve cd-rom het Anne Frank Huis, voor PC en Apple. Dit virtuele bezoek aan het beroemdste onderduikadres ter wereld zal zeer compleet zijn, met meer dan 1000 historische fo to's, vier uur geluid en de enige bewegende beelden van Anne Frank die er bestaan. Elk plekje van het 'Achterhuis' kan op de computer worden bekeken. Easy Computing uit Haarlem staat bekend om zijn serieuze toe gankelijke software: de Grote Encyclopedie 2000, sterk vernieuwd, komt er bijvoorbeeld alweer aan. Maar binnenkort zal het bedrijf tevens zijn eerste grote spel, Go Kart, op de markt brengen. Pro ject Two Interactive, ook uit Haarlem, bekend van Jazz Jackrabbit 2 gaat nu ook spelen ontwikkelen voor de Nintendo 64 en Game boy Color, waaronder het plaformspel Bounced. PMR Internatio nal zit inmiddels ook niet stil en gaat onverdroten verder met zijn goedkope 'Best Buys'-serie (goede programma's voor een tientje) en de kindertitels: Mulan, Pocahontas en vele andere 'sprookjes'. Ook bij Halloween zijn de kleintjes goed uit, want er komen 21 nieuwe titels, met onder andere de hond Guus en de populaire Howie in de hoofdrollen. Denda Multimedia uit Oldenzaal ten slotte komt onder meer met zijn eerste rollenspel, Septerra Core, het spionnenspel Gorky 17 en Earth 2150, het vervolg op het suc cesvolle Earth 2140, nu geheel driedimensionaal. Een wekelijkse rubriek waarin een aantal websites wordt be licht dat nieuw of origineel is, dan wel inspeelt op de actuali teit. Als we aan eten denken gaat het over het algemeen om normale kost en soms over exotische ge rechten. Over een Hollandse stampot, een pizza of een Indo nesische rijsttafel. Het eten van bijvoorbeeld insecten laten we liever over aan dieren of wel licht aan een of ander natuur volk in Verwegistan. Is dat te recht? Sommigen vinden van niet en blijken allerlei al dan niet vliegende diertjes op aan gename wijze te kunnen berei den. Krekels met een chocola desausje, koekjes van meelwor- men? Het kan. Eet smakelijk. www.eatbug.com Over Emile Ratelband wordt heel verschillend gedacht. Erg zwart-wit. Een tussenweg lijkt er niet te zijn. Of je geeft je vol ledig aan hem en zijn ideeën over of je vindt hem de grootste ouwehoer, blaaskaak en geld- uit-de-zak-klopper, die op twee benen rondloopt. Die tweede groep kan de rest van dit tekstje overslaan. De anderen zouden kunnen surfen naar de site waar de Tsjakka's en de Je kunt het's je om de oren vliegen. De site ziet er behoorlijk uit, maar straalt natuurlijk wél uit dat Ra telband zichzelf ongeveer de meest fantastische man vindt van het heelal. www.ratelband.com Het maken van een website is niet zo eenvoudig als het soms lijkt. En al helemaal niet als je door een lichamelijk handicap niet goed in staat bent om een computer te besturen. Het was dan ook voor het groepje eer stejaars studenten van de Haar lemse Business School een hele uitdaging om samen met zes jonge lichamelijk gehandicap ten een site te maken voor het woon- en voorzieningencen trum Nieuw Unicum in Zand- voort. Maar het was een goede test voor de nieuwkomers, om dat doorzettingsvernogen, crea tiviteit en enthousisme belang rijk zijn voor de studie aan de HBS. www.unicum.demon.nl Dagkalenders hangen bij voor keur op het toilet. Uitzonderin gen daargelaten komt iedereen tenslotte elke dag wel een keer tje in die ruimte, zodat het bij houden van de kalender geen probleem is. Op het internet worden ook diverse 'scheur'ka- lender gepresenteerd. Nieuwste loot aan de boom is De Soap Dagkalender met voor elke dag iets interessants uit de geschie denis van soap-televisie. Je kunt op het internet steeds een week bekijken, maar wie Goede Tij den, Slechte Tijden, Onderweg naar Morgen en Goudkust tra ditioneel wil ervaren: het ding is er ook gewoon op papier. Voor op het toilet dus. LiaijltaL n /.soapkalender.nl Kaasboerinnetje honderdduizendste Het Kaasboerinnetje bezorgde Comelis Parlevliet onlangs een vreugdevolle dag. Niet omdat de Haarlemmer zo gek is op kaas of op boerinnetjes, maar omdat hij onder www.hetkaas- boerinnetje.nl de honderdui- zendste Nederlandse domein naam kon vastleggen. Dat mooie ronde nummer zat er al een tijdje aan te komen en de grote vraag was, wie het zou mogen doen. Het aardige daar bij was natuurlijk dat het een kwestie van geluk was, waarop geen enkele internethost in vloed kon uitoefenen. Voor Parlevliet, directeur van Cor-E-Business, was het overi gens geen moment om lang bij stil te staan, want de stroom is niet meer te stoppen en dus dromen providers al van de 200.000. ,,Dat zal niet eens zo gek lang meer duren", denkt Parlevliet. „Ondernemers be ginnen massaal het belang in te zien van het hebben van een ei gen naam op het internet, al is het alleen maar om die naam te af te schermen voor misbruik door derden." Veel ondernemers doen nu nog weinig of zelfs helemaal niets met hun domeinnaam, maar realiseren zich dat ze straks niet meer onder e-commerce activi teiten uitkomen. Wie te laat is en zijn naam al ingepikt ziet door een ander bedrijf, hoeft niet te wanhopen. Diverse be drijven stellen gratis sub-do meinen ter beschikking. Zo heeft Parlevliet de namen inko- pen.nl en verkopen.nl ter be schikking. Wie blauwe balpen nen met een rode dop wil ver kopen, zou zich bij hem kun nen melden en het internet kunnen bestormen met de do meinnaam 'blauwepennenme- trodedop.verkopen.nl'. Meer informatie: www.registre- ren.nl Richard Scarry voor de allerkleinsten laamse softwarebedrijf I posia, meesters in het n Nederland en Vlaanderen 10' ken en vertalen van Ame- ise kindersoftware, pakt eikeI eind van de zomer weer link uit met maar liefst ichitterende titels tegelijk, ia Sam beleeft zijn tweede uur en geheel nieuw is Beide interactieve te uts zijn weer afkomstig umongous Entertain- Amerikaanse makers irdere juweeltjes als Putt- Freddi Fish. Sam 2 - Doe niet onder er: liksem en Donder - is be- voor kinderen van vier Sam maakt per ongeluk Ie weersysteem in de war, J het sneeuwt in de Sahara snikheet wordt in Am- m. Om alles weer in orde ,'en moet Sam de weer- nes die regen, zon, wind iuw maken weer zien te NDERWERK ich herstellen. Ontbrekende machi neonderdelen liggen echter her en der verstopt, en die moeten dus eerst met veel klikken en slepen weer bij elkaar worden gezocht. Onderweg beleeft Sam allerlei avonturen, kunnen spel letjes worden gespeeld, en wordt er en passant nog heel wat verteld over hoe het weer in elkaar steekt ook. Door de sterke toevalsgenerator volgt het spel elke keer dat je het speelt weer een ander sce nario. Nieuw is dat je ook zelf kunt ingrijpen in het verloop van het spel, door voor een an der scenario te kiezen. Bestemd voor een nog vrij nieu we doelgroep van Transposia, de jeugd vanaf acht jaar, is het eerste avontuur van Spy Fox, een aalgladde geheim agent met vossenstreken. In Operatie 'Melk Weg' moet hij door het volbrengen van allerlei op drachten en het oplossen van talloze puzzels en problemen zien te voorkomen dat de hele wereld alleen nog maar geiten melk te drinken krijgt. De snoodaard Billy de Sik wil alle koeienmelk verbannen, en onze geheim agent moet daar een stokje voor zien te steken. En dat valt nog helemaal niet mee, getuige de vele, vele uren die onze proeftesters er mee zoet zijn geweest, het prachtige zomerweer buiten ten spijt. Maar nee, het spel moest en zou worden uitgespeeld. En dus zaten ze braaf te kwartetten met Kornelis Vetzwijn, luister den ze naar de tango's van Johnny Gekko, peuterden ze in formatie los bij Maatje Haring en Beppie Beer, en worstelden ze zich met allerlei 'spionnen- spullen' door de moeilijkste op drachten en puzzels heen. Be langrijk aspect bij het oplossen van de problemen is het goed luisteren naar wat de tegenspe lers zeggen, omdat daarmee weer een klein puzzelstukje op zijn plaats kan vallen. 'Kritisch denkwerk en pro bleemoplossend handelen', noemt Transposia het zelf. Voor wie er even niet meer uitkomt is er een zeer uitgebreide help functie met tal van tips en hints opgenomen, terwijl ook op In ternet nog heel wat uit de doe ken wordt gedaan (www.trans- posia.be). Met Pajama Sam en Spy Fox voegt Transposia opnieuw twee schitterende titels toe aan haar toch al zo rijke catalogus. Bo vendien verschijnt dezer dagen ook nog eens het derde deel van Putt-Putt, de serie interac tieve tekenfilms over het dap pere autootje. Min. systeemeisen: Windows: 486/33 MHz, 8 Mb RAM, 256 kleuren, Windows 3.1; Macin tosh: 68040/25MHz of Power PC, 256 kleuren, System 7.0. Prijs van beide cd-roms: 99 gulden. maak, de schijfjes die het Am- sterdamse softwarebedrijf Hal loween onlangs op de markt bracht zijn primair bedoeld voor het leren en dan speciaal voor de allerkleinsten. De groep dus die voor het eerst in aanra king komt met lezen en reke nen. Belangrijk is daarom dat het allemaal heel eenvoudig wordt verteld. Dat kun je wel over laten aan Richard Scarry, populair maker van prenten boeken, die bij velen bekend zijn in de Nederlandse uitvoe ring. 'De Drukke Wereld' is een leesavontuur, terwijl in 'Bezig- stad' de eerste beginselen van het rekenen worden bijge bracht. Kinderen die al kennis hebben gemaakt met de boe ken van Scarry zullen ongetwij feld de Figuren herkennen. Het zijn Hukkie de Kat en Wimpie Worm die de kleintjes aan de hand nemen. In De Drukke Wereld kan wor den gekozen uit vijf moeilijk heidsniveaus. In elke omgeving' voeren de kinderen samen met Hukkie en Wimpie opdrachten uit, zodat de grote mensen de tijd hebben om verhalen te schrijven. Die zijn bestemd voor de Verhalenauto en het moge duidelijk zijn, dat die zo royaal mogelijk geladen moet worden. In Bezigstad zitten vijftien re- kenspelletjes die moeten leiden tot het vinden van een aantal onderdelen, die de rekenma chine van meneer Fiks weer aan de praat kunnen krijgen. Kinderen vanaf een jaar of vier kunnen aan de slag, zij het niet met alle spelletjes. Voor het maken van breuken, delen en vermenigvuldigen moeten ze iels ouder zijn. Het voordeel is dat het cd'tje daardoor een aantal jaren gebruikt kan wor den. Min. systeemeisen: Windows: 486/33 MHz, 8 Mb Ram (Windows 3.1) of 16 Mb Ram (Windows 95/98), 256 kleuren. Macintosh: 68040/33 MHz, 8 Mb Ram, 256 kleuren, systeem 7.1. Beide schijfjes kosten 49,95 gul den. gram ntaal: 1Alternatieve Duitse rivier (4); 4. Drukte die ik afschaf! (5); 7. Heeft al zijn wezen van het land (7); 8. Boom met een hoorbaar merkteken (3); 9. Er is nog ïs mogelijk, hij is rond! (3); 10. Duivelse natuur van een verwarde dominee (7); loen van een toneelschrijver (7). al: 2. Vedette met een eindeloze rustbank (4); 3. De slons van de garde maakt 'r «p van (6); 4. Geen kerk van recente datum (8); 5. Ondanks z'n stijfheid toch lar in de tuin (4); 6. Je handen branden (6); 9. Pelgrimage zonder snelheid (4); istje voor de sloop (3). 'ing van donderdag: ntaal: 1. Mangostan; 9. elan; 10. memo; 11. uk; 12. oei; 14. ar; 15. vendu; 19. boa; 21. ons; 22. mok; 23. spa; 25. oer; 27. flint; 30. os; 32. obi; 33. cd; 3tt 36. para; 38. miniatuur. al: 1. Meute; 2. alk; 3. na; 4. gnoe; 5. smid; 6. te; 7. ama; 8. noria; 13. ene; 'af; 16. uboot; 18. top; 20. oke; 23. stoom; 24. rib; 26. radar; 28. lori; 29. nipt; 33. cru; 35. en; 37. au. STRIP p-£ b-l-a-'k-e-n a-a-m p-£ t-a k-k-£-h en Af T-rru-a-e-N ff-£-<Sr.fi/-H-e-H e-£.H A-nd 'R

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 35