Kunst Balanceren tussen kunst en reclame 1 P I Schone Schijn eestige en meeslepende nachten met Sjahrazaad Sappige spaghettislierten uit zwierende kelen ■hl Rinus has left the building ATERDAG 25 SEPTEMBER 1999 hef jan rijsdam, 071-5356444, plv chef caroline van overbeeke 071-535644c Singer-collectie naar Washington laren Doeken van onder anderen Mauve, Hart Nibbrig, Breit - ner en Israëls uit het Singer Museum in Laren zijn van 26 sep tember tot en met 3 december te zien in Washington DC. Dit gebeurt in het kader van de jaarlijkse vergadering van het Inter nationaal Monetair Fonds en de Wereldbank. Het initiatief is genomen door onder meer de Nederlandse ambassade in Was hington en De Nederlandsche Bank in Amsterdam. De getoon de kunstwerken werden verzameld door de Amerikaanse schil der W. Singer. Van hem is ook werk te zien. 'Bollenzifter' in Noordwijkerhout noordwijkerhout» Op de nieuwe rotonde die het kruispunt nabij De Ruigenhoek in Noordwijkerhout rervangt, komt een standbeeld te staan. Rotonde en het beeld 'De bollenzifter' worden op 1 oktober feestelijk 'in gebruik genomen'. Het kunstwerk is ontworpen en ver vaardigd door het kunstenaarsecht paar Frans en Truus van der Veld uit Lisse. De onthulling van het kunstwerk is om 16.00 uur. foto pr J' ÖSÏ' Een waanzinnig idee dat is geboren met de zin 'Who the fuck is Rembrandt?' theater recensie susanne lammers orstelling: De vertellingen van 1001 lit door Theaterfirma Rieks Swarte. gie en decor: Rieks Swarte Tekst Niek rendsen. Muziek Ron Ford. Spel: Elsje Wijn, Ali Qfteci, Fenneke Wekker, !ha vander Linden, Joussef Idilbi e.a. 24/9 LAK-Theater, Leiden Nog te zien 25/9, aldaar. vijf jaar diepte Rieks Swarte inieuw de vertellingen van lizend-en-één-nacht op uit sprookjeskist. En wat een e, est. Grote kleurige kleden lig- n op het toneel, er wordt ge- eeld op trommel en tamboe- n en terwijl de zaal volloopt, k nkt het geroezemoes als in n Oosterse souk. De aankle- ng, simpel maar suggestief, iet veel verwachten, en de ler is al goeddeels gemaakt, aaie, plooiende kostuums, te lals en tulbanden, handige ppen, wat kussens en rookjesachtig licht doen de p°git. En de verhalen zelf na- urlijk. Die zijn gebed in een raam- 'o rtelling, zoals in het boek. ie' ltan Sjahriaar wordt bedro ll door zijn innig geliefde juw, en als hij dat ontdekt, sluit hij dat hij voortaan elke cht een andere geliefde zal men om haar de volgende itend te doden, let land is al bijna leeg, zoals Elsje de Wijn, de eerste vertel ster, het droogweg stelt, als de knappe Sjahrazaad besluit aan die gang van zaken een einde te maken. Zij vertelt de sultan elke nacht een verhaal, maar als de dag aanbreekt, is het nog niet uit. Zo weet ze telkens respijt te krijgen, totdat de sultan defini tief tot inkeer komt. Sjahrazaads verhalen sprin gen heen en weer tussen gedra gen verteltoon en fris, tegen het burleske aanleunend spel in al ledaagse taal en het contrast tussen die twee werkt hoogst komisch. De personages die ze oproept hebben op hun beurt weer een verhaal dat verteld moet worden, en zo daal je steeds dieper af in de tovergrot- ten van duizend-en-één-nacht. Hoogtepunt is het verhaal over de sjouwer en de drie dames van Bagdad, dat met al zijn complicaties steeds spannen der wordt en toch helder blijft en waarin bovendien de inkeer van de kwaaie sultan in gang gezet wordt. Daar doet hij voor het eerst mee, als speler en dus weer verteller. Deze. 'vertellingen' zijn een waar sprookje: een vóór alles geestig, maar ook evenwichtig en knap gezelschapsspel, on dersteund door een meeslepen de warreling van kleuren en prikkelende klanken. Gaat dat zien! Ze lopen allebei met een mobiele telefoon en vertel len lekker onderuitgezakt in een stoel het verhaal van een droom die werke lijkheid werd. Ze nemen een groot risico met de he dendaagse kunstmanifes tatie 'Rembrandt 2000' waarvan de kosten grofweg een miljoen bedragen. Hun hele leven, reputatie, laatste stuivers - het kan fi nancieel nog fout gaan - zetten ze op het spel. Mar cello (45) en Sis Jossip (40) zijn de mannen achter een waanzinnig idee dat werd geboren met de zin 'Who the fuck is Rembrandt?'. Een idee dat zonder over heidssteun, maar met hulp van een cateringbedrijf realiteit werd. Zijn deze heren slimme marketing boys annex beeldend kun stenaars of twee waaghal zen? den haag roos van put ,,Ik denk dat we dat allemaal zijn", reageert Marcello. „Maar het ene bijt het andere niet", vult Sis Jossip aan. „We zitten er echt met ons hele leven in, behalve dat we aan het eind niet dood gaan, maar voor de rest draait alles nu om 'Rem brandt 2000'. En ach, het zijn de gebruikelijke risico's die op je weg komen als je zaken doet. Wij spiegelen ons qua instelling aan de zeventiende-eeuws mentaliteit, toen waren kunste naars ook zakenlieden. Je ba lanceert in feite op de grens tussen kunstenaar en reclame jongen, maar je creativiteit is nu inzetbaar op verschillende fronten. Ik kan gemakkelijk ter wijl ik aan het schilderen ben over de mobiele telefoon on derhandelen". 'Contemporary Rembrandt 2000' is een kunstmanifestatie- tentoonstelling die plaats heeft in het oude ABN-Amrogebouw aan de Kneuterdijk in Den Haag. Voor de gelegenheid draagt dit imposante complex nu de naam Contemporary Museum. Vele hedendaagse be kende namen - onder wie Rob Scholte, Micha Klein, Herman Brood, Danielle Kwaaitaal, Pe ter Klashorst en Jurriaan van Hall - waren bereid, toen het project nog in een pril stadium verkeerde, deel te nemen. Alle kunstenaars (van 25 tot 84 jaar) hebben werken ge maakt die zijn geïnspireerd op de grote meester. Dat gaat van klassieke schilderijen (variaties op bekende Rembrandts) en vrije interpretaties in oude technieken tot video- en ge luidsinstallaties. Er is onder meer een interactieve spiegel- installatie te zien, een erotisch getint kunstwerk van Micha Klein, fotografie van Paul Blan- ca, striptekeningen met Haagse Harry en een varken op sterk water dat is getatoeëerd door Hanky Panky. Sis Jossip schilderde een he dendaagse variatie op 'De Nachtwacht' met daarin zelf portretten van Rembrandt van jong tot oud, op ware grote, waarbij zelfs het hekje om de bezoekers op afstand te houden dezelfde afmetingen heeft als het origineel in het Rijksmuse um. Ook de identieke blusap paratuur is present. Naast een bezoek aan de ten toonstelling, kunnen bedrijven en particulieren zalen huren (voor vergaderingen, lunches, feesten, recepties en dergelijke), waarbij uiteraard het kunstzin nige aspect in relatie tot lekker eten een prominente rol speelt. En wie wil, kan deelnemen aan workshops, gegeven door kun stenaars. Structuren van goud, boetseren van Rembrandt, acti on-painting. Noem het en je vindt het bij 'Rembrandt 2000'. Bovendien heeft het Contem porary Museum een galerie waar zeefdrukken van deelne mende kunstenaars te koop zijn. Kortom, een megamanifesta- tie, geïnspireerd op een groot kunstenaar. Juist omdat er zo ontzettend veel te zien, te koop muziek recensie lidy van der spek Tno Colacce: Maria Rosenmöller, sopraan, Machteld van de Putte, mezzosopraan en Fleleen Heeres, alt, m m.v Ireen Thomas, luit. Gehoord 24/9, Lokhorstkerk, Leiden. Ze zingen keurig alledrie mét (stem)vork en staan voluit ach ter het gebodene: geen steriele droge, kruimelige kost, maar weelderige sappige spaghettis lierten. En er wordt voor de pauze niet eens Italiaans ge zongen: Spaanse liedjes van een anonymus uit de 17de eeuw, oud-Engelse songs van Purcell en Morley. De inzet 'El segundo Rey' is al meteen breeduit Bourgondisch present. Vibreren mag, slinge rende dynamiek eveneens, en goed laten horen dat je stem een eigen verhaal heeft te ver tellen is ook niet verboden. Omdat 'Colacce' (keeltje) ook werkelijk iets te melden heeft, zijn deze vóórs, of zo je wilt té- gens mooi meegenomen. Want ook transparant, homogeen en pianissimo staan in het muzi kale alfabet van dit trio, verras send mooi te horen in Ay som- bra alegre's 'duizendmaal ze gen ik U, mooie nacht'. De klank van de mezzoso praan Machteld van Putte is ge weldig in de twee songs van Henry Purcell. Heilig, lieflijk, smachtend in zijn karakteristiek dalende intervallen: met dui zend listen weet Van Putte het hart van de luisteraar te beko ren. Na de pauze is de schorrige wat geknepen klank in het hoogste register van de sopraan Maria Rosenmöller spoorslags verdwenen. Veel dramatischer en klankvoller zingt zij in de prachtige liedjes van Bartók, waarin felheid met spot jong leert in het geestige 'Kerelpeste rij'. Ook de uitspraak lijkt aan genaam authentiek in teer uit gesponnen zinnen als 'meny- ben üdvösséget Osztogatja', voor ons toch lichtelijk abaca- dabra. Heieen Heeres bezit een klei nere, minder voluptueuze alt stem, die heel simpel en ade quaat zich voegt in de sopra- nengloed. Dit drietal bezit als en te doen is - waarbij de laag drempeligheid niet uit het oog is verloren - vraag je je af of 'Rembrandt 2000' kunst met een grote K, entertainment of een mengvorm is. Marcello: „Diezelfde vraag zou je kunnen stellen bij de tentoonstelling die is te zien in het Mauritshuis. Wat wij doen, is geen entertain ment, wij tonen kunst, maar de manier waarop zou je kunnen onderbrengen onder de noe mer entertainment. Vergelijk baar met hoe het Mauritshuis het doet. En wat wij tonen, is ook niet laagdrempelig, alle kunst is kunst omdat het uniek is. Het ene hoeft het andere niet in de weg te staan. Juist niet. Rembrandt was ook een man van het gewone volk en wat wij doen, is onder meer laten zien wat hedendaagse kunstenaars met zijn gedachtengoed doen". Als klap op de vuurpijl is er voor de curiosaverzamelaars en kunsthistorici met een liefde voor kitsch een heus winkeltje met alle denkbare Rembrandt- hebbedingetjes. Van kussenslo pen, onderzetters, pressepa- piers tot het T-shirt met de tekst 'Who the fuck is Rem brandt?'. Rijst toch de vraag waarom deze geestige werktitel plaats heeft moeten maken voor de wat gedegenere versie 'Rembrandt 2000'. Marcello: „Ik had al ten tijde van de grote Vermeertentoon stelling een 'Who the fuck-pro- ject' gedaan. Dat was een enorm succes. Juist nette men sen wilden graag zo'n T-shirt met zo'n opdruk. Toen Clinton naar Nederland kwam, heb ik hetzelfde geintje uitgehaald en ook dat sloeg in als een bom." Sis Jossip: „Het werd 'Rem brandt 2000' om een link te leg gen naar de volgende eeuw, maar ook om aan te geven dat Rembrandt altijd nog 'leeft' on der de mensen." klein minpunt nog niet het ver mogen om zich te beperken, om geraffineerd te timen, om op gezette tijden staccato te zingen. Zwieren ligt Colacce meer dan hinkelen. De luitist Ireen Thomas over tuigt met exact, gearticuleerd en muzikaal spel, wat de zang ten goede komt. De 'Toccata cromatica' van Alessandro Pic- cini (1566-1638) maakt bedui dend meer indruk dan Satie's 'Gnossienne I'. Dat moet Rein- bert de Leeuw maar blijven spelen... op de piano dus. f -9-1999 Afsluiting van het irinus van der Lubbe jaar. Na i documentaire, een bus ir Leipzig met historische nptoeristen, een gedenk en aldaar en één in Leiden, i toneelstuk, een expositie t heuse séance, de roep om herstel en officiële apotheo- biedt Het Stedelijk Museum Lakenhal tweehonderd kist- aan met kunstuitingen rond der Lubbe. De opbrengst it naar de totstandkoming ihet derde gedenkteken In rlijn. Directeur Jetteke Bolten klaart in speech dat dit een irdige manier is om Van der IT )be jaar af te sluiten. 9-1999 Marinus gesigna- td in Mc Donald's. Een oude tzegt een klant te hebben n in wie hij, aan de ietwat J logen houding, ontegenzeg- ijk Rinus herkende. De nstdoende kassajongen kan I leen verlegen klant herin- en die binnensmonds zijn telling (frietjes met extra s en een grote cola) mom- de. De kassajongen heeft de ,tg( die de man heeft vergeten, 1 bewaard. 0-1999 De commissie 'Van sprekend Van der Lubbe' Jdt opgericht. Doelstelling: beheren van de nalaten ap van Leidens godenzoon, commissie ontfermt zich t de pet en stuurt hem naar anderzoeksgroep die zich ijkl tijds heeft gebogen over de vade van Turijn. Het dsch Dagblad kopt op de irpagina: 'Patat met mayo- 0ef Rinus' favoriete kostje'. 1-1999 Ontevreden over de gvan zaken bij de commis- Vanzelfsprekend van der "4I1 ibe' en met de kritiek 'die zien we nooit meer terug' M 1 een groep mannen die de log net niet hebben meege- ikt een splintergroepering In De Lakenhal worden vandaag tweehonderd kistjes ter herdenking van Nederlands bekendste brandstich ter, Marinus van der Lubbe, aangeboden. foto henk bouwman op met de naam 'Club van mannen die Rinus mogen zeg gen'. Onder de bezielende lei ding van door de wol geverfd journalist Coos van Heere pro beert de mannengroep de her innering aan Marinus levend te houden. 17-11-1999 Marinus voor de tweede maal gesignaleerd. Dit maal bij een Shell benzinestati on. De kassier zegt dat de man hem niet opgevallen zou zijn als hij niet een shaggie zou ro ken. Toen hij er wat van zei mompelde de man iets, drukte zijn shag uit in een bloembak en liep weg. De peuk wordt per manent tentoongesteld in De Lakenhal. De 'Club van mannen die Rinus mogen zeggen' legt de rokende Rinus in een brandgevaarlijke benzinepomp uit als een pro test tegen het grootkapitaal en verspreidt een perscommuni qué waarin de mannen, ook die ene pijprokende, zich voorne men voortaan alleen maar zwa re shag te roken. 31-12-1999/1-1-2000 In de mil- lênniumnacht gaat in Leiden een benzinestation in vlammen op. Aangestoken. De initialen M.L. staan geschreven op de te gels van de parkeerplaats. Het bericht haalt de landelijke pers. De commissie 'Vanzelfspre kend Van der Lubbe' distanti eert zich van 'D.C.V.M.D.R.M.Z' 2-1-2000 De Rijksdag verdub belt zijn beveiliging. 25-1-2000 Onder het motto 'Die pet past ons allemaal' richt een groep van twaalf vrouwen een actiegroep als tegenbewe ging voor 'de macho tyrannie van de D.C.V.M.D.R.M.Z. Citaat uit het manifest: Wij zijn het zat dat mannén Marinus clai men en hem misbruiken als een jongensboek dat maar niet uitwil. Wij zijn van mening dat Marinus een macho status krijgt opgedrongen waar hij zelf he-le-maal niet blij mee zou zijn. Marinus was gewoon een lieve jongen." Actiegroep Mari na is een feit. 8-7-2001 'Marinus the movie' van Paul Verhoeven komt uit. Danny de Munk speelt de rol van een gloedvol orerende Ma rinus die op het nippertje de Duitse rechter niet weet te overtuigen. Marinus krijgt iets waardevols met een Duitse SS- officier Helga genaamd en ge speeld door Sharon Stone. Hel ga zweert aan het einde van de film het nationaal-socialisme af en wordt directeur van wat later het brandwondencentrum Be verwijk wordt. Actiegroep Mari na protesteert tegen het stereo typebeeld van de vrouw. 15-8-2001 Onderzoeksresulta ten uit Turijn eindelijk binnen. Na intensief koolstof-14 onder zoek en gaschromatografie blijkt de pet 80 procent wol, 20 procent lycra. (Geheel overeen komstig het merkje, volgens één van de onderzoekers). En aangezien lycra niet was uitge vonden ten tijde van Marinus kan de pet nooit van Marinus zijn geweest. 16-8-2001 Na het verwerken van deze teleurstelling pikt Lei den de volgende historische hy pe op: in de ketel van Cornelis Joppensz zat geen hutspot maar couscous. pablo cabenda Bezoekers als kunstobject in Museum van Oudheden leiden nienke ledegang „Kijk, ik ben warmer aan de zij kant en jij meer op je hoofd." Minke Holleman stoot haar vriendin Anne Marie aan. Op een scherm wordt het tweetal geprojecteerd in felle kleuren; groen, rood, geel. Het is het ef fect van de digitale warmteme ter die de twee vriendinnen nauwlettend in de gaten houdt. Op een tweede scherm trekt de gescande versie van Holleman's tas aan ons voorbij. Nee, dit is niet de nieuwe Starwars. Evenmin staan we bij de douane op het vliegveld. Dit is het Rijksmuseum van Oudhe den. Gewoon, aan het Rapen burg in Leiden. Nog twee dagen is hier, vanwege de opening van de nieuwe zuidvleugel van het museum, tijdelijk de opmerke lijke tentoonstelling KKEP Ar- che-Vision te zien. Uitgangspunt van KKEP Ar- che-Vision is 'history is now' De kunstenaars Stef en Selene Kolman van KKEP zien de ar cheoloog van de toekoms vooral als iemand die elektroni sche en digitale informatie ont cijfert. Bovendien leggen zij na druk op de snelheid waarmee informatie veroudert. Niet pot scherven maar nieuwe media zijn het bronnenmateriaal van de archeoloog van de toekomst, zeggen broer en zus Kolman. Op de tentoonstelling valt te zien wat dat inhoudt. Door het via barcodes en camera's regi streren van gegevens als naam, aankomsttijd, consumpties, li chaamstemperatuur en tas-in- houd maken bezoekers onmid- delijk deel uit van de museum collectie. Daarvoor worden kostbare apparatuur als infra- roodcamera's en röntgenscan- ners gebruikt. Bezoekers krijgen op de videoschermen als het ware een nieuwe, vluchtige identiteit. Kledingmerk en kap S kkeparche_vision: rmo. oc&üj. red. uropi. RhidaTa. heuueLmdn Een warm hoofd, een koeler kledingstuk: de warmtemeter van het kunstwerk Arche-vision drukt temperatu ren uit in kleur. foto pr» seis worden onbelangrijk. De reacties op het tijdelijke kunstwerk lopen uiteen. „Span nend", zegt de één. Is dit al les?" vraagt de ander. Een van de bezoekers merkt op dat ar cheologie in de toekomst wel eens een ingewikkelde aangele genheid kan worden. „Alles gaat tegenwoordig per telefoon en e-mail. Niks geschriften. Hoe ze dat willen onderzoeken wordt me uit deze... eh...'tentoonstelling', niet dui delijk." KKEP Arche-Vision is geen tentoonstelling waar je de hele middag onder de pannen bent, zo blijkt uit het feit dat de meesten het na tien minuten voor gezien houden. Na een poosje doet de inhoud van je partners tas je niet zoveel meer, vinden ze, laat staan de con sumptie van andere museum bezoekers. Maar goed, dat ne men ze voor lief. Want noem eens één ander museum waar het publiek tegelijkertijd bezoe ker en museumstuk is... KKEP Arche-Vision is nog tot en met 26 september in het Rijks museum van Oudheden te zien, aan het Rapenburg 28 in Lei den. 1 Rechts: Bezoeker kijkt naar een 'kunstwerk' van zichzelf tijdens de Arche-Visiontentoonstelling. foto mark lamers

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 33