uvs? 'Alles draagt een jasje, iedereen is opgedirkt, prachtig )ngekend spannende titelstrijd in Formule 1 ieihard trainen, trainen en nog eens trainen Sport ATERDAG 25 SEPTEMBER 1999 chef willem spierdijk. 071-5356464, plv.-chef janet van dijk. 071-5356463 ick Advocaat terug in Eindhoven voor PSV-Rangers Ijn wereld is een grote voetbal. Nooit anders geweest. Voeger, bij de amateurs, ging ik zomers kijken hoe het ras groeide. Toen had ik die kronkel ook al." Vijftien Jaanden geleden verliet hij PSV, morgen keert Dick Ad- icaat (51) voor de eerste keer terug in Eindhoven, als loach van de Glasgow Rangers. „Als ik bij een nieuwe |ub zit, gooi ik er alles in." En gaat het leven langs hem ien. ,,M'n moeder is in januarj overleden, het is nu ■ptember, maar het is soms net of het nog maar een èk geleden is." ren en daarom werd Dick Ad vocaat gehaald. Hij kwam bin nen als een grote trainer. En vindt dat ook terecht 'als je bij PSV en het Nederlands elftal hebt gewerkt. Dan hoeft nie mand aan je te twijfelen'. Instituut Glasgow Rangers (van 1873) is een instituut - het Ibrox Stadi um (van 1899) een antiek en imposant stadion. Geen vier kante doos in een weiland of op een kaal en naargeestig indu strieterrein. Een lustoord voor voetbalfreaks. .Alles ademt hier voetbal, dat vind ik mooi." Het logo van de club ligt overal ver ankerd, op de vloer, in de glas- en-loodramen; de kleur blauw straalt je van alle kanten tege moet. Tot de 50.000 stoeltjes in het stadion toe. De Schotse recordkampioen (48 titels) heeft de uitstraling van een topclub, met stijl en al lure, en straalt passie en harts tocht uit. Het is de ongeremde liefde van het protestantse deel van de bevolking. Met de 'Old Firm' als de hoogmis van de Schotse competitie. „Als je de kampioenswedstrijd bij Celtic met 3-0 wint", zegt Advocaat met glimmende oogjes, „dan kun je hier voor je leven niet meer stuk." Het was één van de drie hoofdprijzen die hij in zijn eerste seizoen met de Rangers won. Dick Advocaat is pas de elfde manager in 126 jaar. Zijn con tract loopt nog drie jaar door. „Toen ik hier kwam, was het eerste wat de supporters tegen me zeiden: jij gaat de Europa ASGOW ALBERT GEESING iatst zat Sean Connery hier, eerste James Bond. Hij kent na Turner goed en wil haar agen of ze haar hit 'Simply best' wil aanpassen in 'Ran- rs simply the best'. Benieuwd het lukt. Zou toch fantastisch n. Bij PSV vond ik het al ge- ;ldig, hier lopen mij de koude ^Jlingen nog steeds over de rug de spelers het veld opgaan een heel stadion 'Simply the st' zingt." Voor Dick Advocaat is de dingers één groot spannend ngensboek. Het is de 'day after', de dag Rangers-Bayern. De gezich- in Ibrox Stadium staan jider vrolijk dan anders. De luinlijke gelijkmaker van de ïitsers in de laatste minuut de wedstrijd heeft z'n spo- nagelaten. Dick Advocaat er nochtans fris en uitgesla- ii uit. Goed gehumeurd ook. was al vroeg uit de veren. „Elke morgen om half negen k. ngt hij aan de lijn. Goed ge pen Dick? Hij belt elke dag, of zeven keer op een dag. ar hou ik wel van. Korte lij- i. Zoals bij PSV met Frank lesen. Dat werkt het beste." lij, dat is David Murray (47), puissant rijke president van Rangers FC Ltd. Hij verloor v ar een auto-ongeluk z'n bei benen, niet zijn levenslust, .voorspraak van voetbalma- kiaar Ton van Dalen haalde i« irray de 'kleine generaal' ia it Glasgow. Murray wil Man- -ster United achterna - de stngers moet Europa verove- Cup winnen. Zo enorm leeft dat hier. Maar dat zal heel moeilijk worden. Het is belangrijk voor de Rangers dat de club weer op Europees niveau mee kan doen. Maar een echt grote prijs win nen, nee op dit moment nog niet. Kwaliteit heeft toch met geld te maken. Wij hebben vorig jaar 25 miljoen pond (88 miljoen gulden) netto uitgegeven voor zeventien spelers. Manchester United 30 miljoen pond voor drie spelers. Dit jaar heb ik ge woon niks kunnen kopen. Al leen Mols, voor vier miljoen pond. Meer geld was er niet." In Nederland denkt men al gauw Glasgow, dat is grauw en grijs, het regent er altijd, ze spe len kick- and rushvoetbal in een Mickey Mouse-competitie. „Ach dat laatste zeggen ze ook van de Nederlandse competitie. Daar zijn alle toppers toch ook weg. Ajax wint toch ook maar niet meer zo van RKC? We moeten niet zo neerbuigend doen over de Schotse competi tie. Onderschat het voetbal hier niet. Het is volop strijd, volop emotie, je moet vol aan de bak. Als je tegen Hibernian speelt, is het echt ploegen om te winnen. In Nederland heb je meer tijd om te voetballen. Daar had Van Bronckhorst in het begin veel moeite mee. De Schotse com petitie is moeilijker dan de Ne derlandse, neem dat gerust van mij aan." „Maar, en dat klopt, het is voor de Rangers moeilijk om de echte top naar Glasgow te ha len. Je wilt niet weten met hoe veel spelers ik bezig ben ge weest. Steeds was het: Glasgow Rangers sorry hoor. Van Bronckhorst en Numan zouden normaal gesproken ook niet naar de Rangers zijn gekomen." „Valencia, ja, daar gaat wel iedereen heen. Lopez, de Ar gentijn, laat gewoon een bod lopen van Lazio en Juventus omdat hij daar 5,5 miljoen gul den verdient. Netto. Dan praat Dick Advocaat: „Als je bij PSV en het Nederlands elftal hebt gewerkt, hoeft niemand aan je te twijfelen." je wel over een speler die 15 miljoen pond kost. Onze duur ste speler heeft 18 miljoen gul den gekost. En dat is al veel te veel geld, vind ik. Is gekken werk, ja." „De Champions League een patserige bedoening? Als de voorzitter van Willem II dat vindt, dan doet hij toch niet mee. Wij zijn dolgelukkig dat we mee mogen doen. Celtic en Rangers kunnen niet leven van de Schotse competitie. Alleen de naam, die klopt niet meer. Wij zijn de kampioen van Schotland, maar we moeten eerst twee voorronden spelen om te worden toegelaten tot het hoofdtoernooi. We kunnen ons niet eens normaal voorberei den. Eind mei was de competi tie afgelopen, eind juni moes ten we al weer beginnen. De spelers hebben net vier weken vakantie gehad. Na zo'n sei zoen. Dat kan toch niet." „In Barcelona kan Van Gaal het zich permitteren Dani op de bank te zetten. Toch een speler van tien miljoen pond. De Boer, Zenden idem dito. Dat zijn spelers die bij elke andere topploeg in de basis staan. Als Eiber bij Bayern geblesseerd is heeft Hitzfeld Jancker of Sergio. Die luxe ken ik niet. Alle top- ploegen hebben een dubbele bezetting op topniveau en kun nen roteren. Ik heb twaalf tot loral Ferrari is nerveus burg/alkmaar andre hoogeboom strijd om het wereldkampioenschap 21 mule 1 is, met nog drie wedstrijden gaan, ongekend spannend. Er zijn vier kandidaten voor de wereldtitel, situatie die in de geschiedenis van autosport nauwelijks een precedent t. Dertien jaar geleden, in 1986, stre- vier man om de titel, Prost, Piguet,* isell en Senna. Uitendelijk won ^st. Dit jaar gaat hem om Hakkinen Laren), Irvine (Ferrari), Frentzen dan) en Coulthard (McLaren). je r heerst grote spanning bij de top- ns. Vooral Ferrari is uiterst nerveus. Italiaanse stal verkeert ook in een ier onmogelijke positie. Eigenlijk wil- de Italianen helemaal niet dat hun rt ite rijder, Eddie Irvine, wereldkampi- wordt. Teamchef Jean Todt liet zich n ier deze week al ontvallen dat Ferrari u een heil meer in ziet, dat er sinds de h van Michael Schumacher geen vooruitgang meer is geboekt, dat Irvine niet in de schaduw kan staan van zijn Duitse teamgenoot. Ondertussen testte Ferrari de afgelo pen week uitputtend, het komt dit week einde op de Nürburgring tijdens de Grand Prix van Europa met een nieuw model en 'het team heeft tijd gewonnen ten opzichte van McLaren. Irvine zei zelfs dat 'de auto beter is dan ooit.' De Italianen weten dat er een unieke kans is om de titel (de laatste was in 1979) te pakken. Maar moet dan uitgere kend Irvine met die eer gaan strijken? Dat is het dilemma van de Scuderia. Op de keper beschouwd zal de bekoelde re latie tussen team en coureur zijn effec ten hebben. Heeft dat waarschijnlijk al gehad. De laatste Grand Prix, in Monza, werd Irvine zesde. Teamgenoot Salo ein digde voor de Noord-Ier, wiens duidelij ke afkeer voor alles wat Italiaans is zo langzamerhand tegen hem begint te werken. Irvine zal echter ook beseffen dat hij in een unieke positie verkeert. Het is niet waarschijnlijk dat hij ooit nog zo'n kans zal krijgen wereldkampioen te worden. Volgend jaar, bij Stewart zeker niet. En dan is hij al 35. De Nürburgring is een, zoals de kenners zeggen, Ferrari-circuit, met veel bochten en acceleratiepunten. Maar dat zegt weinig dit seizoen. Op McLaren- (snelle) circuits als Hocken- heim won Ferrari, in Hongarije, kort en bochtig, won McLaren. Bij McLaren is het ook onrustig. De vraag bij de stal van Ron Dennis is: wel of geen stalorders. David Coulthard is ook nog kandidaat voor de wereldtitel, heeft twaalf punten achterstand op de leiders Hakkinen en Irvine. Coulthard heeft gezegd dat hij na de GP van Euro pa orders zal accepteren, dat hij op de Nürburgring nog gaat voor zijn eigen kansen. „Ik begrijp niet dat iedereen zo krampachtig doet over stalorders. Bij andere sporten is het de gewoonste zaak ouwer zeilt in Australië met nieuwe partner Cleyndert e mooiste haven van de we- V zag bondscoach Jaap Ziel- de zeilsters Carolijn Brou- en Marleen Cleyndert trai- en wat hij zag deed hem De coach: „Hun snelheid, nanier waarop ze overstag i en andere manoeuvres 10 neren, dat is zeer hoopge- dney halen binnen een het is een bijna onmogêlij- pgave. Dat vindt niet alleen bis, dat vinden de vrou- zelf ook. Het bereiken van wereldtop in een nieuwe kost normaal gesproken ile jaren. Carolijn Brouwer, nachtig in Voorhout, wil ipische kwalificatie afdwin- in de 470-klasse, een twee- oonsboot. Cleyndert (31), 'ierf in 1988 bekendheid als anningslid op de vrouwen- EF Education tijdens de kware Whitbreadrace om 'ereld. ouwer zelf werd vorig jaar uitgeroepen tot beste zeil- Van de wereld en won met macht de Sydney Harbour Jta in haai" geliefde Euro- lasse. Maar om vorige week nationale ploeg in een we boot op het olympische t te kunnen trainen, moest !6-jarige Voorhoutse stie- als 'assistent-coach' wor- binnengesmokkeld. Het is Tan ge gevolg van de strijd Margriet Matthijsse om De Voorhoutse Carolijn Brouwer (links) zeilt met Margreet Cleyndert in de haven van Sydney. Op de achter grond Harbour Bridge. foto anp olympische kwalificatie, die Brouwer verloor. De wonden zijn bijna geheeld. „Ik geloof dat ik het nu wel weer aankan." En nu wacfit er weer een nieu we strijd. Voor de uiteindelijke beslissing welk Nederlands team in de 470 naar Sydney mag, moet het nieuwe koppel bewijzen sterker te zijn dan de al twee jaar samenvarende Lisa Westerhof en Alexandra Ver beek. Volgens Brouwer een goede zaak. „De 470 is in Ne derland toch een beetje inge dut. Zo komt er weer wat leven in de brouwerij en kunnen we samen het niveau opschroe ven." De voormalig solozeilster Brouwer is prima te spreken over de samenwerking met Cleyndert. Het klikt goed, zowel in de boot als daarbuiten. „Dat moet ook wel, want we zitten vier uur per dag met elkaar op het water en we leven hier in Sydney maandenlang in dezelf de kamer. Je bent echt bijna met elkaar getrouwd." „Het is misschien ook best goed voor me, samenwerken", probeert Brouwer er het posi tieve van in te zien. Alleen in zo'n boot, daar word je toch wel egoïstisch van. Cleyndert veertien aardige spelers, geen 24. Maar ik zal nu ook een beet je moeten gaan wisselen, an ders redden we het niet." Werklust „Natuurlijk komt er een Euro pese competitie, daar is alles op gericht. Maar wel naast de na tionale competitie, want die moet wel blijven. Als trainer vind ik dat mooi. Van wedstrij den als tegen Bayern kunnen spelers enorm veel leren. Dan komen er toch andere spannin gen bovendrijven. Dan is het net even iets anders om over eind te blijven. Het kost alleen ontzettend veel energie. Vooral als je wat minder individuele kwaliteit hebt. Dan zul je er toch iets anders tegenover moeten zetten. Wat meer werk lust dus." „Woensdagavond was Franz Beckenbauer hier. Als zo'n man z'n ogen uitkijkt, dat zegt toch wel iets over de uitstraling van de club. Dat maakt het voor een manager ook heel zwaar." Dat geldt zeker voor hem. „Als ik aan een nieuwe club begin, ga ik er heel diep in. Dat is een beetje mijn probleem. Ik ben niet iemand die 's avonds thuiskomt, de tas in de hoek gooit en alles vergeet. Dan ga ik toch weer video kijken. Bij PSV was ik nog wel eens weg om drie uur, hier werk ik tot vijf, zes uur. Dan ben ik zo intensief be zig dat ik andere dingen ver geet. Het is geen sociaal leven dat je leidt. Zonde is het wel dat ik de leuke contacten die ik heb opgebouwd zo verwaarloos." „Nee, ik ben nooit terug ge weest bij PSV. Ook niet in Zeist, daarvoor ook niet bij Roda en VW. Heel spijtig eigenlijk. Een hele vervelende eigenschap van me. Ik gun me niet de tijd om te bellen met Frank Arnesen of Harry van Raay. Terwijl ik bij PSV toch een fantastische tijd heb gehad. Dat geldt ook voor m'n vrienden. Soms bel ik ze een half jaar niet. Ik ben eigen lijk een hele ongezellige man voor dat soort mensen. 'Op zich is het de mooiste baan die ik hebben wil. Maar het gaat wel altijd weer ten koste van ande ren. Ik kan geen afstand ne men, dat is mijn probleem. Het leven gaat daardoor langs je heen. Het liefst zou ik maandag even naar de Herdgang rijden, maar dan moet ik weg bij de ploeg. Dat kan ik dus niet. Ik wil er met m'n neus bovenop zit ten." .Andere managers in Enge land doen dat rustig. Howard Wilkinson van Leeds United ging's middags voor de Europa Cup-wedstrijd tegen PSV in alle rust een paar uurtjes golfen. Hier is dal normaal, in Neder land niet. Alex Ferguson zie je bij Manchester United niet al tijd op een training, ik sla geen training over. Ze moesten er hier wel even aan wennen." Dinsdagavond PSV-Rangers. Een nostalgische weerzien. Over en weer. De inzet is hoog. De Champions League fantas tisch om mee te maken, vindt Advocaat. „Alles en iedereen heeft een mooi jasje aan, ieder een is opgedirkt. Het is toch prachtig om daaraan mee te doen. Daarom snap ik die voor zitter van Willem II ook niet. We zitten in een zware groep, maar voor de naamsbekend heid is de Champions League voor de Rangers fantastisch." van de wereld. En als ze komen, zal ik me er bij neerleggen." Mika Hakkinen steekt niet in de aller beste vorm. Zijn stuurfout in Monza was daarvan het bewijs. Hij verspeelde daar mee een zekere overwinning en een ste vige koppositie in de strijd om de titel. Maar de Fin kan de druk aan. Vorig jaar won hij dankzij een uitstekende race op het circuit in de Eifel, hij heeft nu al zes pole-positions op rij en zal ongetwijfeld opnieuw als snelste trainen. De race is een ander verhaal, weet ook de concurrerende teambaas Eddie Jor dan. „Ze hebben al zoveel fouten ge maakt dit seizoen. McLaren had het kampioenschap allang kunnen beslis sen. Ze hebben de snelste auto, maar maken ook de meeste fouten." Jordan geeft zijn eigen coureur, Frentzen, de beste kansen. „Heinz Harald heeft een sterk seizoen. Hij is voor mij de belang rijkste kandidaat voor de titel. Als Frent zen finisht, scoort hij punten." merkt het zo af en toe: ,Als stuurvrouw vergeet Carolijn soms dat ik ook in de boot zit en vertelt me niet dat we een boei hebben geraakt of dat er een schip aankomt. Ze moet nog beter leren communiceren. En twee paar ogen zien toch meer dan een." Het komende halfjaar blijft het nieuwe koppel Brouwer- /Cleyndert op het zuidelijk half rond. „De trainingsomstandig heden hier zijn ideaal. En dat is wat er moet gebeuren, keihard trainen, trainen en nog eens trainen. Iedere minuut telt", al dus Brouwer. De eerste wedstrijdtest staat gepland in oktober, tijdens de open Australische kampioen schappen. In december volgt nog een reeks wedstrijden, ge volgd door een verblijf van een maand in Nieuw-Zeeland in fe bruari volgend jaar. Pas in maart keert het duo terug naar Nederland. Een paar kilo zwaarder en breder in de schouders, als het aan Brouwer ligt, want daar schort het bij de frêle lichtgewichten nog aan. Een wereld van verschil voor Carolijn Brouwer. Van wereld kampioen tot beginneling. ,Ach, dit heeft ook wel iets. We gaan nu met enorme sprongen vooruit, terwijl er in de Europe bijna geen verbetering meer in zat." Het geloof in eigen kunnen is nog altijd groot. Haar ogen glin steren. „Als we straks naar Syd ney gaan, dan doen we natuur lijk niet mee voor een T-shirt." De selectie bleef vrijwel compleet, de oefencampagne verliep succesvol, UVS zou daarom in de bovenste helft van de ranglijst meedraaien. Drie wedstrijden en veertien tegendoelpunten la ter, staat 'blauwwit' puntloos onderaan. „Ik bén wel de laatste die er iets over kan zeggen. Ik heb UVS niet zien spelen en niet zien trainen. Ik wens ze succes, dat is alles wat ik kan zeggen. Want het is toch een beetje mijn club. Jan Oudshoorn, supporter bij uit- en thuiswed strijden: „Het is niet zo moeilijk om te zien wat er mis is bij UVS. Die nieuwe gasten brengen niet wat ze moe ten brengen. Afgelopen zondag sprak ik voor de wedstrijd met Ton du Chatinier, de trainer van Argon, de tegenstander van UVS. Ik zei: dat wordt een makkie voor je. Dat klopte, na 18 minuten kon-ie met z'n gezicht in de zon gaan zitten. Ik loof dat het intern ook niet helemaal goed zit in de selectie. En ik heb m 'n twijfels over de trainer. Die kan het dan leuk gedaan hebben in de tweede of derde klasse, de hoofdklasse is toch heel wat anders. Optimistisch ben ik niet. Zondag krijgen ze tegen Tonegido weer om de oren. Ik denk dat UVS nooit meedraait in de top van de hoofdklas- Piet Meeder, directeur van hoofdsponsor Het Motorhuis, 'kandidaat-schoonvader' van eer- ste-elftaispeler Marco Akerboom: leid, dat wil ik absoluut niet. Jan Verkuyien, oud-speler van UVS 1, nu sponsor en supporter: „Ik vind dat UVS te onsamenhangend speelt, het is soms niet gedisciplineerd genoeg. Te veel jon gens spelen naar voren, er moet naar evenwicht worden gezocht. We hebben nu 14 tegentreffers in drie wedstrijden om de oren gekregen. Dat is nog nooit gebeurd, nog niet in de slechtste perio de in de hoofdklasse. Het is belangrijk clat de steunpilaren van UVS beter gaan draaien, want ook die hebben de vorm nog niet. Ab dit gebeurt, zie ik het best zitten. We hebben er vertrouwen ge- Bart van Leeuwen, voorzitter: „De situatie van UVS is zorgelijk door de vele blessures. Het herstel van Marco Akerboom en Berry Charité gaat nog maanden duren. Zondag tegen Tonegido wordt het weer lastig. Het is niet zo dat ik word geplaagd met de resultaten van UVS, mensen kunnen dat goed scheiden. Ik be- tekst, willem spierdijk moei me ook helemaal niet met het technisch be- foto: henk bouwman „In de 20 jaar dat ik bestuurslid hen, ben ik niet verwend met goede resultaten. Natuurlijk lijkt het me ook eens leuk om een kampioenschap mee te maken. Als de resultaten goed zijn, is de sfeer binnen je club ook wat beter. Iedereen is be reid een stapje meer te doen, het is gemakkelijker om sponsors te vinden. Dit jaar hadden we het gevoel dat het beter zou gaan. maar het heeft ons de eerste wedstrijden niet meegezeten. Maar we geven echt de moed niet op. Het zou toch treurig zijn als de voorzitter al na drie wedstrijden de moed verliest. Ik houd me vast aan mijn lijf spreuk, die b van Vondel: 'De tijd ten lange les ten, keert cle zaken nog ten besten'. Echt, dat komt heel vaak uit.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23