Noordwijkers zijn hangjongeren beu 'Hoe wij op onszelf leven vind ik ook niet goed' springtij Duin Bollenstreek Jonge inbreker voorlopig vast Politiek Hillegom wil Treslong niet kwijt Willibrordschool klaar voor toekomst Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/38,95 ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1999 chef roza van der veer, 071-5356451plv.- chef wim van wanrooy, 071 -5356452 Afrit A44 naar Voorhout afgesloten sassenheim In verband met asfalteringswerkzaamheden aan de rijksweg A44 wordt in de richting naar Den Haag de afrit naar Voorhout tijdelijk afgesloten. Deze afsluiting vindt plaats in de nacht van vrijdag 1 oktober op zaterdag 2 oktober van 21.00 uur tot 6.00 uur en van maandag 4 oktober tot woensdag 6 oktober tussen 21.00 uur en 6.00 uur. Het verkeer wordt met routebor den omgeleid. Revalidatiecentra gaan samenwerken katwijk» Het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk gaat nauwer samenwerken met vier andere revalidatiecentra. Volgende week ondertekenen de directies van het Zeehos, de Sophia Stichting en de Adriaanstichting uit Rotterdam, De Waarden uit Dor drecht en Revalidatiegeneeskunde Zeeland uit Goes een inten tieverklaring. De instellingen werkten in het verleden al inci denteel samen. Samenwerking op het gebied van beleid, mana gement, opleiding en onderzoek zijn de onderwerpen waarop de directies nader gaan studeren. Voorhoutse gaat voor vrijwilligerswerk naar El Salvador den haag/hillegom Het Haagse gerechtshof acht de kans op herhaling te groot om een tot drie jaar cel veroordeel de 21-jarige inbreker uit Hille- gom een tweede kans te geven. Zowel de advocaat van de ver dachte als de procureur-gene raal vroegen het hof twee we ken geleden om de celstraf te gen de jongen schorsen en hem naar een begeleid-wonen-pro ject te sturen. Daar zou de Hil- legommer geholpen kunnen worden met zijn gok- en drugs problemen. Die verslavingen zorgden ervoor dat de verdach te eind vorig jaar 21 inbraken pleegde in Hillegom en omge ving. Het hof oordeelde gisteren dat het behandelplan voor de jongen op dit moment nog te mager is om hem uit de gevan genis vrij te laten. De verdachte zal eerst uitgebreider onder zocht moeten worden. Binnen drie maanden zal een nieuwe zitting plaatsvinden en tot die tijd blijft de verdachte achter de tralies zitten. 'Klachten buurt wel serieus nemen hillegom lieke de kwant Een meerderheid van de Hil- legomse gemeenteraadsleden wü partycentrum Treslong bin nen de gemeentegrenzen hou den. Het beroemde horecabe drijf is volgens hen bepalend voor de uitstraling van het dorp. Er moeten echter wel dringend maatregelen worden jenomen tegen overlast in de juurt, aldus de politici. Directeur L. van der Zon van partycentrum Treslong maakte deze week bekend dat het be drijf overweegt om over drie tot vier jaar te verhuizen naar een 'plek in de weilanden'. Dat zou de enige echte oplossing zijn voor de toenemende spannin- jen in de buurt. Omwonenden Wagen al jaren over lawaai. Fractievoorzitter C. Jong bloed van oppositiepartij WD kent de klachten van omwo nenden. „Ze zijn terecht. Vooral sinds de oude sporthal ook als èestzaal in gebruik is geno men, worden de normen daar overschreden. Daar moeten we natuurlijk iets mee. Ik zou het echter wel heel jammer vinden als Treslong verdwijnt. Het be drijf is landelijk bekend, draagt bij aan de uitstraling van Hille gom en schept werkgelegend- heid." Jongbloed stelt, evenals T. Adamse van D66, voor meer isolerende,maatregelen te ne men. Ook de fractie van de PvdA ziet Treslong niet graag ver dwijnen. Voorzitter A. van Res teren wil proberen binnen de gemeente een andere locatie voor het bedrijf te vinden. „Denk aan het evenementen terrein op sportpark de Zande rij." De fracties van BBH (Bevol- kings Belangen Hillegom), Groenlinks en het CDA maken zich minder druk om het moge lijke vertrek van het partycen trum. R. Jansen van Groen links: „Als de klachten terecht zijn moeten deze ondernemers een andere plek zoeken. En daar wens ik ze veel succes bij. Sloop van het gebouw zou ik wel betreuren." job de kruiff „Als je gaat reizen, kom je al leen andere reizigers tegen", zegt ze. Het 'jaartje buitenland' van Tanya wordt daarom geen toeristische Tibet-Nepal-Indo- nesië-Australië-trip. Ze vertrekt woensdag naar El Salvador. De 23-jarige Voorhoutse gaat er een jaar vrijwilligerswerk doen. Ze wilde een andere cultuur le ren kennen, maar ze wilde daar dan ook een bijdrage leveren, bedacht ze begin dit jaar. In het Midden-Amerikaanse land kan ze in elk geval in een creche en een buurthuis terecht. En ze hoopt eigenlijk er met haar vak, de muziektherapie, aan de slag te kunnen. „Ik werkte afgelopen jaar bij een verzekeraar, 's Avonds mensen bellen. Het was leuk hoor, om in het bedrijfsleven rond te kijken. En mijn colle ga's waren prachtige mensen. Maar het is niks voor mij. Ik kan niet acht uur op een stoel ach ter een bureau zitten. En als ik dingen niet tegen een klant mag vertellen, heb ik het gevoel dat ik lieg." Bleijenberg wilde op reis. Het Oostblok of de derde wereld, maar het liefst naar Zuid-Ame- rika. „Ik heb de Novib gebeld, kreeg allerlei adressen, maar de meeste organisaties zijn op reli gieuze basis." Uiteindelijk kwam ze bij de IJU, de Stichting Internationale Jeugd Uitwisse ling terecht. Die heeft, behalve in Europa, contacten met orga nisaties in de Filippijnen, Gha na, India en El Salvador. Dat laatste had meteen haar voor keur. En er was plaats. Het hele avontuur gaat haar elfduizend gulden kosten, maar die had ze gespaard. En bovendien: „Ik kan er wel wat voor kopen, maar dat wordt zo materialis tisch. Dat jaar nemen ze me nooit meer af." Ze gaat werken in een dorpje, San Carlos Lempa, waar de mensen nog steeds bezig zijn om na de oorlog van tien jaar geleden een bestaan op te bou wen. Wat er precies te doen is, moet ter plekke blijken. Het is, toch maar even in reistermen, een 'nieuwe bestemming'. Er is tot dusver alleen iemand van de IJU geweest om contact te leg gen. Ze heeft tijdens een infod- ag foto's gezien, maar ze is de eerste die er een jaar gaat blij ven. Dat wil zeggen, als het be valt en als er genoeg te doen is. „Het is vrijwillig, en ik heb een open ticket." Wat Tanya nu weet is dat ze in een crèche begint, om de taal te leren, en vervolgens komt te werken in een buurthuis dat net is opgezet in een poging om de trek van jongeren naar de grote steden tegen te gaan. Ver dere mogelijkheden zijn mee werken op een boerderij ge rund door vrouwen, in land bouwprojecten of bij een orga nisatie die mensen met oorlog strauma's helpt. Een lokale organisatie bege leidt haar. En wat al wel zeker is: ze komt te wonen bij een gastgezin en heeft daar geen ei gen kamer. „Dat lijkt me wel lastig, geen privacy. Maar ik probeer wel wat te creëren. En hoe we in Nederland op onszelf leven, dat vind ik ook helemaal niet goed. Sommige mensen kennen hun eigen buren niet eens." Bleijenberg is in Amersfoort afgestudeerd als muziekthera- peute. Als het aan haar ligt, wil ze ook daar iets mee gaan doen De slachtoffers van de orkaan Mitch helpen bijvoorbeeld. „Het is, in mijn ogen, de per fecte behandeling. Het is non verbale therapie. Ik laat mensen dingen spelen en ik analyseer dat. Door mee te spelen pro beer ik vervolgens iemand ertoe te bewegen zich op een andere manier te uiten. Het gaat er niet om hoe goed-ie speelt, maar je maakt iemand op een hele on schuldige manier duidelijk hoe hij dingen vormgeeft. En door creatief te zijn leren ze ook met hun problemen creatief om te gaan." Over welke muziekinstru menten ze eventueel de be schikking krijgt, ziet ze daar wel. En Salvadoraanse muziek kent ze ook nog niet. „Andere maatsoorten, dat zou wel eens moeilijk kunnen zijn." Bleijen berg lijkt verder nergens tegen op te zien. Sterker nog, haar ka mer en baan zijn opgezegd, ze wil weg. „Natuurlijk is het eng. Je weet niet wat je te wachten staat en hoe je er zelf op gaat reageren. Maar ik hoef in elk geval geen duur ticket te kopen om in een ander land het nieu we millennium te vieren." Voor informatie over uitwisse lingsprojecten van Stichting IJU: tel. 026-4454649 Omwonenden Duinpark uiten hun grieven in brief aan burgemeester Bewoners van de groene long in het Duinpark in Noord- wijk hebben zich bij burgemeester en wethouders be klaagd over buitensporig gedrag van hangjongeren in hun wijk. In een door alle bewoners van het Jan van Kanhof, Jan Cramerhof, Hendrik Vinkhof en Leendert Hellenberghof ondertekende brief wordt onderstreept dat hangjongeren zich ernstig misdragen. De omwonen den eisen maatregelen van politie om de overlast in te dammen. De brief wordt ondersteund door het bestuur van de wijkvereniging Duinpark. noordwijkrob onderwater het dealen van softdrugs, mu ziekinstallaties die luid spelen Vuile portieken, jongeren die en het keihard rijden met op een aanstootgevende ma- brommers over voetpaden. Dat nier vrijen, alcoholmisbruik, zijn de voornaamste grieven van de bewoners in de wijk Duinpark. Zelfs kinderen tus sen de zes en acht jaar zijn er al stickies rollend door de bewo ners aangetroffen. Omwonen den zijn met hun klachten meerdere keren naar de politie gestapt. „Maar dat heeft tot op heden weinig effect gehad", schrijven de bewoners in hun brief aan burgemeester J. van der Sluijs. Sommige bewoners durven de jongeren niet op hun gedrag aan te spreken uit angst voor represailles. Ook laten gezinnen hun kinderen niet meer in de wijk spelen. Omdat de bewo ners bang zijn dat de situatie escaleert, hebben zij zich ge wend tot de gemeente. Burge meester Van der Sluijs is met wethouder Th. Sweers ter plek ke geweest om zich van de situ atie op de hoogte te stellen. De burgemeester treedt binnen veertien dagen in gesprek met een delegatie van de klagende bewoners. Sweers heeft reeds om de tafel gezeten met een aantal jongeren. Het gesprek heeft ertoe geleid dat de ge meente harder op zoek gaat naar een zogeheten JOP, een Jongeren Ontmoetings Plaats. Die zou moeten komen op de scheiding van de bebouwde kom en het buitengebied. Bij de voetbalvelden van SJC heeft Noordwijk al een hangplek ge realiseerd. Van der Sluijs: „De jongeren hebben in dat gesprek met Sweers aangegeven dat ze iets zoeken. Daar kunnen we ons best in vinden. Alleen: waar vinden we een plek? We kun nen natuurlijk geen plek aan wijzen, als we van tevoren we ten dat we allerlei advocaten van omwonenden op onze nek krijgen." Noordwijk worstelt met het probleem van hangjongeren. Van der Sluijs: „Het heeft onze aandacht. De politie surveilleert ook in de wijk Duinpark vaker dan gebruikelijk. De politie gaat er zelfs vaak op eigen initiatief heen." Van der Sluijs vindt het op lossen van het probleem 'hang jongeren' moeilijk. ,,Ik krijg af en toe het gevoel dat jonge in woners van Noordwijk nergens meer naar toe kunnen. Sommi ge inwoners vergeten dat ze zelf ook jong zijn geweest en klagen snel over overlast. Aan de Einde re kant moeten de jongeren zich niet bezondigen aan bui tensporig gedrag." In Rijnsburg weten ze niet om te gaan met hun cultuurgoed. Zo'n prachtig monument als de molen 'De Hoop Doet Leven' moest bruut wijken voor de commercie. De gebouwenblokken van het Florapark namen de arme molenaar de wind uit de wieken. Met als gevolg dat de molen niet meer welkom was in Rijnsburg. 'Optillen en wegwezen!', was het devies. Nee, dan Voorhout. Daar ontvingen ze De Hoop Doet Leven met alle égards. Natuurlijk was er een plekje in on lit cultuurminnende dorp en latuurlijk was niets dan het 'v leste plaatsje goed genoeg voor li iet monument dat eeuwen had koi noeten zwoegen om de de voe- |8 en van de polderbewoners Iroog te houden. In het lande- ijk gebied nabij sportpark Els- ■li [eest zou de molen schitteren vi Js nooit tevoren. Niet gestoord irzj loor bedrijfspanden en opslag- ;w oodsen, vrij van de commercie, ik oals het kunst en cultuur ei- b ienlijk betaamt, enminste, zo was het maar iefst drie weken. Want zo kort iuurde het, voordat ook Voor- lout in de gaten kreeg dat zo'n 1T1e nolen alleen maar een sta-in- 2 le-weg is, als het om geld ver vat tenen gaat. Want bijna vier K Heter hoge reclameborden pi ings de boorden van het sport- ek ark. die brengen centen in het ,on aatje. En zo'n monument, dat ;0c ost alleen maar geld. En dus ei lemden de leden van de com pel aissie voor ruimtelijke orde- ling woensdagavond van harte Nee, het is geen pindakaasreclame. En het is ook geen nieuwe combinatie van bal- en vechtsport. Maar de waarheid is net zo grappig. Een groep Noordwijkse gabbers voetbalde deze week tegen een elftal van de ge meente. Met jongerenwethouder Koos Smit als coach en Theo Sweers (integrale veiligheid) in het doel, ze gevierde de gemeente met 8-3. Niet alleen balcontrole van Sweers was daar overigens debet aan: de gab bers waren met hun hoofd al bij de ontmoeting van komende dinsdag. Dan spelen ze tegen hun 'angstgeg- ner', de politie. foto hielco kuipers in met het plaatsen van de re clameborden, ook al ontnemen zij het zicht op de net verhuisde molen. Tsja, moest wethouder Leo van Steijn toegeven, die borden zijn niet fraai. „Maar in mijn verde diging gaat het niet om estheti ca." Nee, het gaat in het geval van voetbalclub Foreholte - net als in de Champions League - om de poen. Daarom ligt er een alternatief plan in de kast om ook de molen flink te besticke- ren. Met reclameborden als wieken, dat vangt extra wind. En als er maar genoeg schreeu wende reclame op wordt ge plakt, dan zijn de bewoners van de Leidschevaart vanzelf tevre den met een paar van die kleine reclamebordjes op Elsgeest, zo lang ze de molen maar aan het zicht onttrekken. Misschien werkt dat, Leo, want hoop doet tenslotte leven, maar leven kost wel geld... Vuurwerk Burgemeester Cor de Ronde en wethouders Paul van Riet en Leo van Steijn - we hebben het nog steeds overVoorhout - zijn van bovenstaande stelling het levende bewijs. Want in hun huishoudboekje staan niet al leen de kosten van brood, melk en schoonmaakspullen, maar is ook nog eens een aparte post opgenomen voor de bekeurin gen die elke burger wel een keer oploopt. Zo stak het vrolijke Voorhoutse drietal vorige week tijdens de najaarsfeesten elk een vuurpijl af, als startschot voor de lam- pionnenoptocht. De volgende dag al lag er een boze brief van de politie op de deurmat: vuur werk afsteken, dat mag alleen met oud en nieuw. Wie zich daar niet aan houdt, krijgt een bekeuring en die konden de be stuurders dus tegemoet zien. De Ronde reageerde furieus. Valt er na al het gedoe van de laatste tijd in Voorhout einde lijk weer iets te vieren, krijgt hij de politie op zijn dak. Bij de politie zijn ze inmiddels aardig geschrokken van de blaf fende Cor. Ze doen toch im mers alleen maar hun werk? Desondanks hebben ze toch maar een radiostilte afgekon digd. Begin volgende week gaan burgemeester, officier van justi tie en districtsschef om de tafel zitten voor een topoverleg. 'Om de zaak uit te praten'. En dan ging het nu alleen nog maar om een vuurpijltje. We zijn be nieuwd hoe het Voorhouts col lege de betaling van hun par keerbonnen afhandelt. Overigens mag voor de tegen standers van Daan IJdo, die hem de laatste maanden keer op keer verweten zich niet aan de regels te houden, niet onver meld blijven dat Daan het enige collegelid is dat zich niet heeft bezondigd aan een overtreding van de vuurwerkvoorschriften. eric de jager en job de kruiff noordwuk peter blok Pachter parkeerplaats Wantveld wil graag blijven een afvalcontainer. Daarnaast wil hij de indeling van het terrein veranderen, waardoor niet alleen meer parkeerplaatsen ontstaan maar ook de par keervakken logischer zijn in te rijden. Het zomerseizoen, waarin hij het parkeerter rein exploiteert, mag van Krul worden verkort tot de periode van 1 juni tot 1 september. „Daarmee wordt de verkeersdruk in de woonwijken in april en mei en september stukken minder", aldus Krul. „Daar is iedereen bij gebaat." De pachter van parkeerterrein Wantveld in Noordwijk, P. Krul Beheer BV, wil bijven. En het liefst voor langere tijd. Hij vraagt de gemeente daarom de pachtperiode niet weer met een enkel jaartje, maar met een meerdere jaren te verlen gen. Krul wil op het parkeerterrein permanente voorzieningen aanbrengen, zoals een wachthuis je met daarin een kantoor, toiletten, telefoon en ACHTERGROND door Peter Blok Met het vertrek van Lydia van Wilgenburg als directeur van de rooms-katholieke basisschool St. Willibrord in Lisse is volgens ingewijden 'eindelijk' een einde gekomen aan de ruim zeven jaar durende 'ernstig verstoor de' arbeidsverhoudingen op de school. De samenwerking en de communicatie tussen de direc teur enerzijds en de leerkrach ten en de ouders anderzijds is in die periode 'verre van opti maal' geweest. Volgens de ruim vijftig ouders, die maandag morgen voor het begin van de nieuwe schoolweek het ver trouwen in de directeur hebben opgezegd, was de situatie op de school zelfs 'onwerkbaar'. De medezeggenschapsraad (MR) van de school spreekt dat laatste nadrukkelijk tegen. Vol gens de MR is de samenwerking en de communicatie tussen de leerkrachten onderling 'altijd gezond en optimaal' geweest. De samenwerking en commu nicatie met de directeur was volgens de MR daarentegen 'verre van ideaal'. Of zoals de Sophia Stichting, het algemeen bestuur, van de school het noemt 'ver onder de maat'. Niet voor niets besloot deze stich ting ruim een half jaar geleden om een professioneel onder zoek té laten verrichten naar de conflicten op de werkvloer van de Willibrordschool. Die bleken zo ernstig te zijn dat directeur en leerkrachten sindsdien pro fessioneel moesten worden be geleid. De problemen, of beter ge zegd het probleem, is niet meer. Of zoals de afgelopen da gen door diverse betrokkenen is gezegd: „We zien de toekomst weer met het volste vertrouwen tegemoet. De 'rotte appel' is er uit." De directeur stapte woensdag naar eigen zeggen 'in het belang van de school' op, nadat de Sophia Stichting daar nadrukkelijk op had aange drongen. Met Van Wilgenburg zijn de problemen verdwenen. Maar waarom vormde zij nu ruim ze ven jaar het probleem? En wat was daarvan de oorzaak? „Ze heeft een kwalijke rol gespeeld rond het vertrek van de vorige directeur De Klerk. Dat is, was en blijft onvergeeflijk. Dat heeft de onderlinge verhoudingen flink en voorgoed vertroebeld", aldus ingewijden. De controverse tussen Van Wilgenburg en de leerkrachten kent een lange (voorgeschiede nis. Van Wilgenburg kwam in 1981, uitdrukkelijk tegen de wil van het toenmalige team leer krachten, als hoofdleidster naar kleuterschool Mariënburcht, toentertijd het 'voorportaal' van de Willibrordschool. Daarmee was het eerste conflict geboren. Toen onder leiding van minis ter W. Deetman van onderwijs in 1985 de basisschool, waarbij de lagere school en de kleuter school in elkaar werden gewe ven, het levenslicht zag, ont stond een tweede conflict. Van Wilgenburg werd, hoewel zij al - tijd had aangegeven geen lei dinggevende baan in het on derwijs te ambiëren, adjunct directeur. Na het gedwongen vertrek van directeur De Klerk, die vol gens betrokkenen zijn financië le huishouding niet op orde- had, promoveerde Van Wilgen- burg in 1992 tot directeur. Zij zou toen een omstreden rol hebben gespeeld. Zelf geeft ze, daartoe uitgenodigd, geen en kei commentaar. ,,lk voel et niets voor om de vuile was bui ten te hangen." Tot deze week bleef Van Wil genburg directeur, totdat de Sophia Stichting haar verzocht terug te treden. 'Om de kwali teit en de continuïteit van het onderwijs in de toekomst te waarborgen' en om 'de rust op de school te laten weerkeren.' De medezeggenschapsraad van de St. Willibrordschool 'hoopt nu dat alle ouders die hun (in totaal vijftig, red.) kin deren door de crisis deze week bij andere scholen hebben aan gemeld, voor de school behou den kunnen blijven'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19