Nieuwe hobbel voor skatepark Alkemade De Vergulde Wagen begint aan nieuw leven Rijn Veenstreek m m mm Langverwachte verbouwing Johannes .23 College begint Millenniuminformatie voor inwoners Alphen Conflict Oude Rijnstromen met hoogheemraadschap over afvoer boezemwater Koopprijsgrenzen Rijnstreek omhoog ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1999 Gratis internetcursus bij Alphense bieb alphen aan den rijn» Kennis maken met internet en een website maken zijn twee onderdelen van het programma ter ere van het veertigjarig bestaan van de openbare bibliotheek in Alphen aan den Rijn. De bieb viert haar verjaardag op zaterdag 30 oktober met gratis activiteiten voor iedereen. De workshops over inter net zijn 's middags tussen 13.30 en 15.30 in het hoofdfiliaal aan de Thorbeckestraat. Deelnemers moeten zich, vanwege de be perkte ruimte, van tevoren aanmelden. Zij krijgen na afloop van de cursus een tegoedbon voor een kwartier gratis internetten op het netwerk van de bieb. Aanmelden kan via telefoonnummer 0172-475771. Maandelijks spreekuur GroenLinks alphen aan den rijn Inwoners van Alphen aan den Rijn kunnen vanaf maandag 27 september op een maandelijks spreekuur hun vragen, problemen, suggesties of nieuwe initiatieven voor leggen aan de raadsfractie van GroenLinks. Ze kunnen ook in gaan op voorstellen van burgemeester en wethouders die de fractie in de commissie- of raadsvergadering aan de orde wil stellen. Onderwerpen die op landelijk gebied spelen, legt de fractie zonodig voor aan de Tweede Kamerfractie. GroenLinks wil met het spreekuur de kloof tussen de politiek en de Alphen se bevolking verkleinen. Het spreekuur is op de maandag vóór de raadsvergadering van die maand en begint om 19.30 uur in het stadskantoor. Delegatie uit Ter Aar naar Tsjechië ter aar Twee volle personenauto's uit Ter Aar reizen volgende maand af naar de zustergemeente Dobruska in Tsjechië. In de ene auto nemen waarnemend burgemeester Lyklema, de wet houders Jonker en Born en plaatsvervangend secretaris Van Iperen plaats. De andere auto is bestemd voor vertegenwoordi gers van de vier raadsfracties. Het uitwisselingsbezoek duurt van 18 tot 21 oktober. Informatieavonden Bentwoud benthuizen Gedeputeerde J. Heijkoop is woensdagavond aan wezig op een voorlichtingsavond over het Bentwoud in Benthuizen. Bezoekers krijgen informatie over de stand van za ken van het bosproject en kunnen vragen stellen. De avond wordt gehouden in dorpshuis De Tas, De Dam 3 in Benthuizen. De aanvang is 20.00 uur. Wie verhinderd is, krijgt een herkan sing op 6 oktober in Zalencentrum Het Nieuwe Trefpunt, Stati onsstraat 18 in Waddinxveen. Alphen geeft 13 mille voor Turkije alphen aan den rijn Burgemeester N. Schoof van Alphen aan den Rijn heeft gisteren een cheque van 13.000 gulden overhan digd aan de Turks Islamitisch Kulturele Vereniging (TIKV). Deze Alphense organisatie heeft na de aardbeving in Turkije vorige maand zelf 37.000 gulden opgehaald. Een collecte aan huis en in de Alphense winkelcentra door 44 Turkse vrijwilligers bracht 28.000 gulden op. De TIKV stelde vervolgens 9.000 gulden ter beschikking. Uit waardering voor de grote inzet van de Turkse gemeenschap heeft Alphen het bedrag gisteren afgerond naar 50.000 gulden. Bingo in Dienstencentrum Jacobus alkemade In Dienstencentrum Jacobus wordt maandag 27 september de eerste grote bingoavond van het nieuwe seizoen gehouden. De bingo is bedoeld voor alle ouderen in de ge meente Alkemade. Zij zijn vanaf 19.30 welkom in Jacobus aan de Saskia van Uylenburchlaan 1 in Oude Wetering. De bingo begint om 20 uur. Wethouder komt geld tekort Het beoogde skatepark in Alkemade dreigt steeds duur der te worden. Voor het park denkt wethouder D. Nagte- gaal meer geld nodig te hebben dan de begrote 135.000 gulden. Ook is nog niet duidelijk waar de skateplaats komt. De Meerkreuk, de straat waar men, maar hij laat doorsche de halfpipes volgens de eerste meren dat dat geen eenvoudig plannen zou komen, is allang karwei wordt. ,,Het gaat nog niet meer de enige kandidaat, lang niet over rozenblaadjes", aldus de wethouder. De zoektocht naar een geschik te plek voor het parkje, waarin verschillende toestellen moeten komen, duurt al sinds mei vorig jaar. Aanvankelijk zouden de skatetoestellen op de parkeer plaats aan de Meerkreuk ge plaatst worden. Uit onderzoek van akoestisch bureau Bles graaf bleek echter dat de halfpi pes op die plek te veel geluids overlast zouden veroorzaken. Een alternatief was het grasveld in dezelfde straat. Die grasmat zou echter eerst verhard moe ten worden. Hierdoor stegen de kosten van 89.000 naar 135.000 gulden. Op dit moment laat het ge meentebestuur een aantal an dere plekken in Alkemade on derzoeken. Het onderzoek duurt zo lang, omdat Nagtegaal hierbij ook de omwonenden en de skatejeugd wil betrekken. Bij een eerdere zoektocht bleek al dat niet iedereen op skatende jongeren voor zijn deur zit te wachten. Een andere oorzaak van de vertraging is het feit dat Nagtegaal het trefpunt voor jongeren zo veel mogelijk in de kern van Roelofarendsveen zoekt. Als het terrein op een te grote afstand van de gebruikers ligt, is de kans groot dat ze de skatebaan niet gaan gebruiken. Eerdere alternatieven zoals de Molenweg in Nieuwe Wetering of het terrein van tafeltennis vereniging De Treffers vielen om deze redenen af. Welke plekken op dit mo. ment onderzocht worden, wi Nagtegaal niet zeggen. Nog nie alle omwonenden zijn inge licht. Wel weet hij nu al zekei dat het beschikbare bedrag van 135.000 gulden niet toereiken! is voor het definitieve plan „Daar redden we het lang nie voor", aldus de wethouder, hoop dat ik dekking gevondei heb als ik het plan in novembe presenteer." De leerlingen staan nu nog buiten, maar na de verbouwing passen ze allemaal in de aula. Rechter schorst bouwvergunning De gemeente Alkemade moet de besluitvorming over de bouw van twee containerunits voor huisvuil aan de Irenelaan op Kaageiland overdoen. De Haagse bestuursrechter mr. J. Aerts schortte de bouwvergun ning voor de containers op. Vo rige week uitte bestuursrechter Aerts op de zitting reeds kritiek op de gemeente omdat deze verzuimd heeft een welstands advies over de containers in te winnen. Vier bewoners van de Irenelaan stapten naar de rech ter omdat de containers tegen over hun woningep het uitzicht op de polder bederven. Daar naast vrezen zij voor stank. Zij geven er de voorkeur aan dat de containers voor de bewoners van de vakantiehuisjes op 't Hoekstuk bij de kampeerboer derij van Vlug geplaatst wor den. Dat stuit echter op bezwa ren bij de gemeente Alkemade, omdat de vuilniswagen niet tot aan de kampeerboerderij kan rijden. De gemeente kan haar fout herstellen door alsnog een wel standsadvies in te winnen. roelofarendsveen janneke de jonge Het wachten van het Johannes 23 College in Roelofarendsveen wordt eindelijk be loond. Over ongeveer zes weken begint de verbouwing van de school, waarop de be trokkenen al anderhalf jaar wachten. Vol gens plan hadden bouwvakkers in mei vo rig jaar al aan de slag moeten gaan, maar een financieringsprobleem verhinderde dat. Volgens directeur C. Beurze kostte het 'ontzettend veel tijd' om een aannemer te vinden die de klus voor het beschikbare be drag op zich wilde nemen. „En in het on derwijs kun je er dan niet zomaar wat geld bij doen." Voor de verbouwing is ongeveer 2 mil joen gulden beschikbaar. Daarvan komt 1,8 miljoen gulden voor rekening van de ge meente Alkemade. Volgens Beurze had de verbouwing wel eerder uitgevoerd kunnen worden, maar dan kon de school minder fors uitbreiden. „We hebben ervoor geko zen langer te wachten in plaats van sneller te bouwen. Liever wat laat en goed dan toch weer een te kleine aula", aldus de di recteur van de school voor mavo en onder bouw havo en vwo. De school aan de Piet de Jongstraat kampt al jaren met ruimtegebrek. Er is ge brek. aan praktijk- en theorielokalen en groepjes leerlingen die bijles krijgen moe ten soms uitwijken naar de kamer van de directeur. Een bibliotheek is er niet meer. De natuurkundeboeken staan in een na- tuurkundelokaal en de historische encyclo pedieën hebben een plek bij de leraar ge schiedenis, zodat de lege bibliotheek dienst kan doen als leslokaal. In de fietsenkelder is een technieklokaal ingericht. De fietsen die Historische vereniging Alplien blij niet onderkomen kees van kuilenburg Het pand van historische ver eniging Alphen is nieuw, maar de naam is oud. De Alphense oudheidvorsers kozen een bijna vergeten naam voor hun onder komen aan de Van Boetzelaer- straat. De Vergulde Wagen heet het pand, naar een oud-Al phens hotel-restaurant annex stalhouderij. „Ons gebouw staat nog net op de grond die bij het hotel hoorde", zegt be stuurslid en bouwbegeleider Jan Dierdorp. „Door de keuze van deze naam voor ons onder komen houd je iets van het Al phense verleden in de herinne ring." De resten van een brand uit de zestiger jaren hebben de vrijwilligers vakkundig wegge werkt bij het nieuwe pand van de Alphense historische vereni ging. „We hebben zelfs het dak gedeeltelijk vernieuwd, omdat de balken door de vlammen waren aangetast", zegt Dier dorp over de activiteiten van de vijf 'bouwvakkers'. „We zijn al lemaal gepensioneerden en vutters die vanaf januari bezig zijn geweest om de voormalige glasblazerij als verenigings ruimte in te richten. Het was een gigantische puinhoop. Maar met zijn allen hebben we er iets moois van gemaakt", zegt Dierdorp tijdens een rond gang door De Vergulde Wagen. Het pand waar de vereniging sinds vorige week in is geves tigd is gebouwd in 1913, zoals de bouwtekeningen aangeven. Achtereenvolgens waren er een timmermanswerkplaats, druk kerij, een opslagplaats voor kof fers en tassen en een glasblaze rij in gevestigd. Vorig jaar ver trok de glasblazer en kwam het gebouw in handen van een Al- phenaar, die het vervolgens Dsitieruimte vlag kan aan de Van Boetze- laerstraat. Na maanden van werken is De Vergul de Wagen, het nieuwe eniging, ge opend. FOTO voor tien jaar verhuurde aan de historische vereniging. „Wie dat is vertellen we niet, want hij wil beslist niet genoemd worden", aldus Dierdorp. „Wij zijn er in elk geval zeer mee in ons schik. Vooral als je het vergelijkt met ons vorige pand aan de Rijnka de, waarin we sinds 1953 huis den. Dit is beter bereikbaar, er is voldoende parkeerruimte in de directe omgeving en de ex positieruimte is op de begane grond. Ook is er meer ruimte en hoeven we het gebouw niet te delen met een ondernemer. Als vereniging krijgen we meer mo gelijkheden." De afgelopen maanden werk ten vrijwilligers hard om het pand zo goed als nieuw te ma ken. „Het interieur is helemaal gesloopt. Veel is opnieuw ge bruikt. Zo is de oude trap ver zaagd en vervolgens gebruikt om een nieuwe trap te maken. Wat we hebben weggegooid is minimaal. We hebben 75.000 gulden gekregen van de VSB- bank om het pand te verbou wen. Dat is een mooi bedrag, maar we hebben gemerkt dat bouwen een dure liefhebberij is. Vandaar dat we zuinig heb ben gewerkt. Bovendien had den we geen personeelskosten. Als we een aannemer hadden ingeschakeld, waren we mini maal 250.000 gulden kwijt ge weest. Vandaar ook dat we zo trots zijn op het resultaat." De Vergulde Wagen heeft op de benedenverdieping een ex positieruimte, toiletten en een zogenoemde erf goed winkel. „Het is de opzet dat we daar de betere souvenirs gaan verko pen. Geen weggooispul, maar iets dat met Alphen te maken heeft, zoals boekjes en ansicht kaarten. Zo geven we bijvoor beeld vier keer per jaar een eer- ste-dag-enveloppe uit met een speciale postzegel en een stem pel van het oude raadhuis. Op de enveloppe een foto of teke ning van oud-Alphen. Leuk voor verzamelaars van postze gels, maar ook voor degenen die wat aardigs van Alphen wil len hebben." Boven in het pand zijn een opslagruimte, het ar chief, een ontvangstruimte waar dia's kunnen worden ver- Het blijft gissen: komen er met de millenniumwisseling proble men die de veiligheid in gevaar brengen of de openbare orde verstoren? En hoe zijn de ge meente en de hulpdiensten daarop voorbereid? De Alphe- naren kunnen daarover de ko mende maanden informatie verwachten van hun gemeente. Voor het eind van het jaar frist Alphen de campagne 'Hoe te handelen bij een ramp' op. De inwoners moeten precies weten wat zij moeten doen als er rond 31 december hulp no dig is en de telefoon is uitgeval len. In de maanden november en december komt er drie keer een millenniumspecial van een of twee pagina's uit bij de weekagenda in het Witte Week blad. Weliswaar geeft het Rijk een Nationale Miüenniumkrant uit, maar die informatie is vrij meen. Voor de gemeente is he dus zaak concrete informatie bieden over de lokale situatie schrijft de projectgroep die zie! hiermee bezighoudt aan burge meester en wethouders. E kern van de boodschap moi volgens de projectgroep zijn da de gemeente, politie, brand weer en GGD er alles aan doe om zich voor te bereiden mogelijke problemen. Maar di inwoners ook een eigen verani woordelijkheid hebben. Het bedrijfsleven en de zoif instellingen worden daar vi aparte informatiebij eenkon sten nog op gewezen. In de dei de week van december vei spreiden B en W huis-aan-hu een brief met de laatste info matie over mogelijke probit men. Met de extra voorlichting een bedrag van 19.000 guide gemoeid. daardoor niet in de kelder terecht kunnen, staan nu onbeschermd op het plein. De au la heeft 200 zitplaatsen, maar de school telt 360 leerlingen. In het nieuwbouwgedeelte komen straks een grote aula, twee grote praktijklokalen voor muziek en tekenen, vier theorieloka len en een bibliotheek. Dit gedeelte wordt in een gebogen vorm om de gymzaal heen gebouwd. Als de verbouwing klaar is, gaat de ingang aan de Piet de Jongstraat dicht. De leerlingen komen de school dan binnen via de nieuwe ingang aan de Meerkreuk. Beurze hoopt dat de verbouwing in mei of juni 2000 klaar is. Tot die tijd moeten de leerlingen en leraren nog heel wat overlast, met name geluidshinder, dulden. Werk zaamheden die veel herrie veroorzaken, wordt wel bij voorkeur in de schoolvakan ties uitgevoerd. toond, koffie gedronken en ver gaderd. „Ook is het de bedoe ling dat de rondwandelingen door Alphen onder leiding van de gidsen beginnen bij het ver enigingsgebouw. De gidsen kunnen dan voor aanvang bin nen een korte inleiding hou den. Tot voor kort gebeurde dat op straat. Vooral bij regenachtig weer is dat niet ideaal." Het is de bedoeling dat er om de twee maanden een thema expositie is. „Er zijn voldoende thema's te bedenken. Zo be staat de Rabobank honderd jaar, wil de werkgroep Zwarn- merdam een tentoonstelling houden en jubileert het Al phens Mannenkoor. Maar ook straten, bedrijven of verenigin gen kunnen er terecht. Het is bedoeld als verenigingsgebouw, waarin we ruimte willen bieden aan zulke activiteiten." Inmiddels is de eerste thema expositie al ingericht. Dat zijn de vondsten uit het Alphens bo demarchief. Grote trekpleister daarbij is een skelet uit een graf dat eerder dit jaar is gevonden bij opgravingen bij de Advents- kerk. Maar dat is noig niet alles, zegt expositie-inrichter Jacques Plomp. „Ook aardig is een steen met een Romeinse in scriptie. Tufsteen dat afkomstig is uit Duitsland. Maar dit is een afgietsel van het origineel, dat wordt geconserveerd bij de uni versiteit in Nijmegen." Foto's die gemaakt zijn bij Archeon la ten zien hoe de Romeinen des tijds leefden. „Het aardige is dat het vrijwel allemaal spullen zijn die kort geleden uit de bodem zijn gehaald. Zoals een vrijwel gave pot. Die is zo uniek, dat di verse musea interesse hebben getoond." De Vergulde Wagen is op woensdagmiddag van 14 tot 16 uur en op zaterdag van 11 tot 16 uur geopend. rob onderwater Het hoogheemraadschap van Rijnland heeft bouwwerk zaamheden van het water schap De Oude Rijnstromen in de Zilkerpolder laten stil leggen. Het betreft de afslui ting van boezemsloten door plaatsing van een damwand langs de Haarlemmertrek vaart. De werken zijn volgens Rijnland illegaal. De Oude Rijnstromen beweert het te gendeel en is daarom naar de rechter gestapt. Dijkgraaf D. Kemp van de Oude Rijnstro men: „Rijnland heeft ons mondeling toegezegd dat ze medewerldng zouden verle nen, alleen hebben we dat niet op schrift." De Oude Rijnstromen voert de werkzaamheden uit om de waterstand van de bollengronden in de Zilker polder te verlagen. Dat ge beurt op verzoek van de bol- lentelers. Het pootseizoen is reeds begonnen. Een te hoge waterstand heeft aanzienlijke schade tot gevolg voor de te lers. Kemp: „Als we deze werkzaamheden niet uitvoe ren, krijgen wij schadeclaims aan onze broek. Vooruitlo pend op het afgeven van de vergunning zijn we begon nen. Het werk kon niet meer worden uitgesteld." De dijk graaf is niet gelukkig met vol gens zijn zeggen 'harde maatregel' van Rijnland. Daarom heeft hij zich ge wend tot de provincie. Kemp hoopt dat gedeputeerde Heijkoop een bemiddelende rol kan spelen in deze kwes tie. „Ik heb ook nog gebeld, met Rijnland. Ik ben met ie dereen in gesprek om een oplossing te zoeken." Rijnland wil onder bepaal de voorwaarden instemmen met de werkzaamheden. In de directe omgeving moet naar vervangend boezemwa ter worden gegraven. Als dit niet gebeurt ontstaat er een extra risico op wateroverlast in de omgeving. Tijdens een milieucontrole stuitte Rijn land op de werkzaamheden van De Oude Rijnstromen. Rijnland liet het werk stilleg gen omdat De Rijnstromen niet heeft aangegeven hoe zij de wateroverlast gaat com penseren. Provincie willigt verzoeken in alphen aan den run marieta kroft Het wordt moeilijker voor men sen van 'buiten' om in de Al phense regio een huis te kopen. De koopprijsgrens van wonin gen in Alphen, Rijnwoude, Ja- cobswoude, Ter Aar, Liemeer en Nieuwkoop gaat uiterlijk met ingang van 1 december 1999 omhoog naar 350.000 gul den. De zes dienen hiertoe een verzoek in bij de provincie Zuid-Holland. De provincie wil ligt de verzoeken in, zo beves tigde een woordvoerster van de provincie gisteren. De koopprijsgrenzen liggen in de dorpen rondom Alphen nu nog op 250.000 gulden. In Alphen aan den Rijn ligt de grens op 156.000 gulden. Al phen deed de afgelopen jaren tevergeefse pogingen om die grens op te trekken om zo hui zenkopers van binnen de regio voorrang te kunnen geven bij het kopen van een huis. Wet houder D. van der Veen Meer- stadt is dan dan ook blij dat dat nu wel gaat gebeuren. „Vanuit mijn liberale achtergrond ben ik tegen koopprijsgrenzen, maar nood breekt wet. In heel Alphen is bijna geen kippenhok meer te koop. Met de koop prijsgrens van 350.000 is onJ woningvoorraad aardig ge verd." De huidige grens 156.000 vindt hij een lachert „Geen huis is meer te k( voor dat bedrag, zelfs in de I vossensteeg in Leiden niet." Overigens is de verhoging' de koopprijsgrens een tijdeli maatregel. Het ministerie i VROM is bezig met de heri ning van de Huisvestingsv De verwachting is dat deze h ziening een andere formule I vat om tot een koopprijsgre te komen. Wanneer de niei wet ingaat is nog de vK Ambtenaar J. Boon van Rijnstreekberaad, het same werkingsverband van de Rijnstreekgemeenten, verwat dat die wet er niet op korte mijn komt. Anders zou de vincie niet met deze tijdel maatregel komen, aldus Boot Wie een huis onder de kot prijsgrens wil kopen, heeft vergunning van de gemeei nodig. De gemeente heeft een instrument in handen kandidaat-kopers uit de ei| regio het eerst aan bod te lat komen. Een bijkomend voordeel dat de koopprijsgrens de dof stroming in de woningvoorra bevordert. "at ui Üt cu m latuu leste ïetm Jnoete as luurd i le-we; Hen er pi angs c T. aissie lingw

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18