OR Leiderdorp overwoog om op te stappen Regio Bladluis veroorzaakt gebroken dijbeen Kennismaken met computers 'Milieuvriendelijke waterafvoer debet aan vochtproblemen' Wassenaarse politiek blij met omslag VVD Schoolpleinverbod voor hangjongeren ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1999 chef erna straatsma, 071 -5356437,plv -chef judy nihof, 071-5356416 Info-avond verhuizing Fortgensschool voorschoten Over de verhuizing van de Voorschotense Ds. Fortgensschool naar het voormalige pand van het Vlietlandcol- lege aan de Van Beethovenlaan wordt woensdagavond een in formatieavond gehouden. De aandacht zal ondermeer uitgaan naar de verkeersveiligheid in de omgeving van de school. De avond begint om 20.00 uur in verzorgingshuis Adegeest aan de Bachlaan 21. Jeu de boulen in Voorschoten voorschoten In de Voorstraat in Voorschoten wordt zondag weer het jeu de boules recreantentoemooi gespeeld. Behalve recreanten kunnen ook licentiehouders meedoen. Een licentie houder kan alleen deelnemen met een niet-licentiehouder. In schrijven is vandaag mogelijk in 'Het Wapen van Voorschoten' of zondag vanaf 10.00 uur op locatie. De wedstrijd begint om 11.00 en deelnemen kost tien gulden per persoon. Zestiende Turfrace in Warmond warmond Liefhebbers van historische schepen kunnen van 8 tot en met 10 oktober hun hart ophalen. Dan wordt de zestien de Turfrace gehouden. Deze start op 8 oktober om 7.30 uur in Warmond. De soms wel honderd jaar oude platbodems varen dan vanaf park Groot Leerust naar Vinkeveen. Zaterdag varen de boten volgeladen weer terug. In de loop van zondag 10 okto ber worden ze weer in Warmond verwacht. Om 16.00 uur reikt burgemeester in Groot Leerust de prijzen uit. leiderdorp afke van der toolen Een elfjarige scholiere van de Koningin Julianaschool in Lei derdorp heeft vorige week haar dijbeen gebroken toen ze uit gleed over een plak honing dauw. Dat is afscheiding van bladluis die, eenmaal nat, spie gelglad wordt. De luis zit in de indebomen langs het ventweg- jetje bij de parkeerplaats van de basisschool. De politie vindt dat de gemeente wat aan het vaker voorkomende probleem moet doen, maar de gemeente ziet daar geen noodzaak toe. Vorige week maandag kwa men op deze plek kort na elkaar vijf scholieren ten val. Een van len liep een lelijke breuk in laar bovenbeen op, die met vee pinnen moest worden ge let. Moeder A. Brummer: „Het daar al jaren een gevarenzo- te." Dat wordt echter door zo- [vel de gemeente als school- 'toofd T. Paulides ontkend, 'aulides: „Ik denk dat dit een inieke situatie was. Ik heb er in ieder geval nog nooit eerder iets van gemerkt." Een woordvoerder van de ge meente legt uit dat de gemeen te bewust niet met chemische bestrijdingsmiddelen werkt. „Dit is een natuurverschijnsel, dat zich slechts in een beperkte periode van het jaar voordoet. En dan nog alleen als het lang durig droog is geweest en daar na nat wordt. Dat is geen reden om te zeggen: die bomen moe ten we kappen." En als reactie op de verontwaardigde moeder: „Mochten de ouders menen dat de gemeente nalatig is ge weest, dan kunnen ze proberen de gemeente aansprakelijk te stellen." De politie meent dat er wel sprake is van een structureel probleem. Een woordvoerder stelt dat de gemeente daar een blijvende oplossing voor moet vinden. Vorige week is het spul door de brandweer van het wegdek gespoten, 'maar deze ellende komt ieder jaar terug', aldus de woordvoerder. Zoeterwoude wil plantenbakken Joor bewoners laten verzorgen oeterwoude Us Zoeterwoudenaars dat wil- en, kunnen ze vanaf volgend aar de openbare plantenbak-. i in hun straat gaan verzor- en. Ze kunnen dan plantjes iphalen bij de gemeente, maar e moeten die dan wel zelf po en en na verloop van tijd noeien. „Als mensen er prijs ip stellen dat hun wijk wat euriger wordt, kunnen ze het ns laten weten en kunnen we raar mogelijk tot privatisering an de bakken overgaan", aldus wethouder H. van der Kooi. De emeente komt in de loop van olgend jaar met uitgewerkte oorstellen. Het plan wordt aangekondigd in de begroting voor 2000 en vormt een onderdeel van de be zuiniging die B en W willen doorvoeren op het groenplan, waarmee drie jaar geleden is begonnen. In plaats van de eer der door de raad vastgestelde verhoging van 154.000 gulden voor het onderhoud van het groen wil het college deze post komend jaar laten stijgen met 88.000 gulden. Naast de besparing op de plantenbakken wordt onder meer gedacht aan het terug schroeven van het onderhoud van grote en monumentale bo men, het minder intensief op ruimen van zwerfvuil en het be zuinigen op ecologisch berm beheer. leiderdorp Kleine kinderen die er willen spelen zijn nog steeds welkom op de Leiderdorpse schoolpleinen. Hun opa's en oma's ook. Voor hen zijn de nieuwe bordjes met Verbo den Toegang die sinds kort bij de scholen - zoals hier bij De Hobbit - zijn opgehangen, dan ook niet bedoeld. Politie en gemeente hopen dat de bordjes jongeren afschrikken die het plein willen gebruiken als hangplek. Om iets tegen de toenemende overlast van 'hangjonge ren' te doen, kwam de politie medio juni met het plan voor de borden. Dan zouden agenten een wettelijke grond heb ben om bekeuringen uit te delen. Die mogelijkheid hadden ze tot voor kort niet. Het enige dat de politie eerst kon doen, was de jongeren verwijzen naar de speciale jongeren ont moetingsplekken in Leiderdorp. Volgens de politie blijft het openbare karakter van de schoolpleinen ondanks de bordjes gewaarborgd voor bepaalde groepen. „De grootvader die zijn kleinkind op een wipkip zet op het schoolplein blijft bui ten schot. Maar rondhangende en vernielende jongeren zijn een ander verhaal", aldus teamchef A. Gravekamp. FOTO HIELCO KUIPERS 'Probleem lag ook in gebrek aan leiding bij SDW' De ondernemingsraad van de gemeente Leiderdorp heeft vorig jaar overwogen om op te stappen naar aanleiding van de chaotische toe standen rond de sociale dienst (SDW). Drie medewerkers werden van de ene op de andere dag geschorst, omdat de afdeling het werk niet meer kon bijbenen. afke van der toolen Een extern bureau legde de schuld bij de 'verziekte cultuur' die door een aantal 'informele leiders' in stand werd gehou den. De OR heeft ongezouten kritiek op die zienswijze. „Voor de OR stond vast dat ook de leiding en met name het ont breken daarvan als belangrijke oorzaak gezien moest worden. De OR heeft dit ongenoegen duidelijk aan directie en bestuur duidelijk gemaakt." De kritiek staat in het jaarverslag 1998 van de ondernemingsraad. Daarin staat ook dat de OR destijds niet is geraad pleegd over de ingrijpende personele maatregel. De raad stond vervolgens voor de keus om 'uit protest collectief af te treden', of te 'trachten een bemidde lende rol te vervullen' tussen de directie en het personeel. „Na overleg met de af deling is tot het laatste besloten. Op die manier is een bijdrage geleverd aan het begin van het herstel van de onderlinge verhoudingen." De schorsing van de drie ambtenaren zorgde voor veel onrust onder de colle ga's op het gemeentehuis. In het interne personeelsblad werd gerept van een 'overvalstrategie'. Verantwoordelijk wet houder A. Roest (CDA) gaf destijds toe dat men zich zorgen maakte: „Het is be kend dat men zich afvraagt: wat is hier aan de knikker, zij vandaag, morgen wij? In het personeelsblad werden ook vraagtekens gezet bij het feit dat het ma nagement buiten schot bleef. In het verslag wordt erop gewezen dat de OR al veel eerder had gewaarschuwd voor het gebrek aan structurele leiding van de sociale dienst. Om die reden ging de OR ermee akkoord dat de directie het nieuwe afdelingshoofd voorzag van ex terne begeleiding. Die maatregel bleek niet voldoende, waarna de drie ambte naren werden geschorst. Wethouder A. Roest (CDApersonele zaken) verklaar de de haast van de maatregel uit een dreigende hoge boete van het rijk, van wege de werkachterstanden. Die drei ging bleek later loos alarm. Behalve aan de ingrijpende personele maatregel heeft de ondernemingsraad zich ook gestoord aan dit soort uidatin- gen van Roest. 'Ongenuanceerd en een zijdig', noemt de OR de manier waarop 'met name sommige leden van het ge meentebestuur' de kwestie naar buiten brachten. Want daardoor werd ten on rechte de indruk gewekt dat er zware boetes dreigden en alleen het personeel van SDW de oorzaak was van het pro bleem. Het jaarverslag komt op een moment dat de sociale dienst alweer met nieuwe problemen kampt. De afdeling doorliep het afgelopen jaar met succes - mede door inzet van duur extra personeel - een door het minsterie van sociale zaken opgelegd 'verbetertraject'. Inmiddels zijn er echter weer nieuwe achterstan den, als gevolg van één langdurig zieke op de afdeling. Die forse achterstand kan op korte termijn niet worden ingelo pen, aldus B en W in een mededeling aan de gemeenteraad. Het ministerie is hiervan in kennis gesteld. Er is inmid dels wel een formatieplaats toegevoegd aan de sociale dienst, maar daar is nog niemand voor gevonden. Warmondse ouderen kunnen zich opge ven voor een kennismakingscursus met computers. De cursus wordt gegeven in 't Meerpunt aan de Dorpsstraat en be staat uit acht lessen van anderhalf uur, op vrijdagochtend. De curusus is be doeld om inzicht te krijgen in de wer king van de computer en om de moge lijkheden ervan te ontdekken. De eerste les is op 8 oktober. Opgeven kan bij de Stichting Welzijn Ouderen (0252-231805) tussen 9.00 en 15.00 uur. oegstgeest suzanne barbier De vochtige kruipruimtes in het eerste gedeelte van de nieuwe wijk Poelgeest in Oegstgeest zijn het gevolg van de milieu vriendelijke manier van water afvoer waarvoor de gemeente zelf heeft gekozen. Dat zegt H. Segijn van projectontwikkelaar Eurowoningen uit Rotterdam die de eerste huizen in Poel geest heeft gebouwd. „In Poel geest wordt duurzaam ge bouwd. Dat betekent dat de drainage niet is aangesloten op het hoofdriool, wat gebruikelijk is, maar op de sloten in de buurt. Ook het regenwater moet over het straatwerk naar de sloot toe. Als er in de huizen water onder de vloer staat, is dat inherent aan de keuze die de gemeente heeft gemaakt. Wij hebben een perfect drainage systeem aangelegd waarin het water in verschillende water putten wordt opgevangen. De tweede stap, de afvoer naar de sloot waarvoor de gemeente zorg draagt, hapert." De projectontwikkelaar rea geert hiermee op een uitspraak van de gemeente Oegstgeest eerder deze week. De gemeente is van mening dat de water overlast rond de lac P. Thijs- selaan te wijten is aan de aan nemer, firma Slokker uit Zoe- termeer. Die zou fouten heb ben gemaakt bij de aanleg van het ondergrondse afwaterings systeem. Slokker liet daarop weten zich nergens van bewust te zijn. Slokker zou slechts de plannen hebben uitgevoerd zo als hij die van de gemeente heeft gekregen. Opdrachtgever Eurowoningen heeft bovendien zijn fiat gegeven voor de aanleg, aldus Slokker. Volgens Segijn van Euro wo ningen gaat de aannemer ook niet helemaal vrijuit. Die heeft de tekeningen waarop de verza- melputten staan te laat gele verd. De projectontwikkelaar zegt inmiddels actie te hebben ondernomen om de fouten te verhelpen. .Aannemer en ge meente moeten in goed overleg tot een oplossing komen. De aannemer moet duidelijk ma ken waar de verzamelputten zitten en de gemeente moet er voor zorgen dat de afvoer goed is." Overigens is Eurowoningen niet op de hoogte van de vocht problemen. „Voor de opleve ring was er wel sprake van wa teroverlast. Toen zijn leidingen doorgespoten. Sinds de huizen bewoond zijn, hebben we geen klachten meer ontvangen. Ik heb niet de indruk dat het om een structureel probleem gaat." De gevolgen voor de huisbezit ters zijn niet al te groot, denkt de ontwikkelaar. „Er mag wel wat water onder de vloer staan, alleen gevoelsmatig vinden wij dat het niet hoort in een nieuw huis." aam: Kim de Berg eroep/functie: vicaris her- ormde emeente in Warmond eeftijd: 27 jaar urgerlijke staat: ongehuwd Woonplaats: Warmond Vat is uw slechtste eigenschap? kan moeilijk 'nee' zeggen, lat vind ik een hele vervelende igenschap van mezelf. Als ik at toch een keer doe, kan ik aar nog een halve dag mee indlopen. let wie u zou een week willen Uien? p de stoel van de secretaris- ineraal van de Verenigde Na- es zou ik wel eens plaats wil- n nemen. Ik vraag me af hoe :r zijn invloed eigenlijk reikt, ovendien zit hij bovenop het ereldgebeuren; het lijkt me oeiend om dat een tijdje te er- 'at is uw kostbaarste bezit? ijn vrienden. Het klinkt soft, laar mijn vrienden zorgen er- tor dat mijn leven in balans ijft en leuker wordt. in wie heeft u het beste advies 'had en hoe luidde dat? at advies heb ik van bisschop ir gehad. Die zei in een per- lonlijk gesprek 'Dient de Heer Jt vreugde'. Ik denk daar vaak n, omdat ik zijn woorden zo spirerend vind. Nieuwe investeringsplannen met deel van reserves erna straatsma Vreugde alom is er bij de Wassenaarse frac ties over de wens van het college om de ko mende jaren fors te investeren. Vooral het CDA is verheugd dat de WD nu eindelijk 'om' is. „We zijn het er, denk ik, allemaal wel over eens dat vorige colleges wel wat te zuinig zijn geweest", zei R. Everard (CDA) gistermiddag tijdens de behandeling van de begroting 2000 door de raadscommissie financiën. Wassenaar gaat de komende vier jaar flink interen op haar reserves, nu nog in to taal 108 miljoen gulden. Wassenaar'wil hier 44 miljoen gulden uithalen. Zo is onder meer 15 miljoen gulden gereserveerd voor renovatie/nieuwbouw van het Sterrenbad en 12 miljoen gulden voor de bouw van een sociaal-cultureel centrum. Ondanks alle vreugde is er bij sommige fracties ook bezorgdheid over de omvang van het investeringsprogramma. Het CDA en de WD vragen zich vooral af of het ambtenarenkorps van Wassenaar wel groot genoeg is om alle plannen op tijd en goed uit te voeren. Het CDA heeft de afgelopen periode meermalen bij WD-wethouder E. van Dijk (financiën) aangedrongen op het aanspre ken van de reserves. Daarvoor was ze lange tijd niet te porren. Inmiddels is ze er van overtuigd dat het wel nodig is, ook al om dat er door het zuinige beleid van de afge lopen jaren sprake is van 'achterstallig on derhoud' bij een aantal voorzieningen. „Die omslag waarderen we", aldus Eve rard. „Daar is in menige college-onderhan deling in het verleden hard voor geknokt. We zijn door zuinigheid van vorige colleges voor een deel gedwongen tot het maken van een inhaalslag. De WD vraagt zich af of de Wassenaar - ders wel zullen begrijpen dat er ondanks de forse investeringen toch een aanzienlijke belastingverhoging wordt doorgevoerd. De onroerende-zaakbelasting stijgt in het jaar 2000 met elf procent, om de exploita tiebegroting van de gemeente rond te krij gen. Met welk gebod heeft u de mees te moeite? 'Gij zult niet begeren'. Het is moeilijk om je eigen plek te vin den zonder je constant af te meten aan anderen: wat ande ren zijn en kunnen. Welke paragraaf had u willen toevoegen aan de troonrede? Theoloog Kuitert heeft een boekje geschreven dat heet 'Al les is politiek, maar politiek is niet alles'. Op Prinsjesdag draait helemaal alles om poli tiek en economie. Ik heb niet de behoefte om daar nog een pa ragraaf toe te voegen. Het lijkt Welke dagzoii u willen over doen? Ik ben niet zo overdoenerig. Herinneringen zijn bijzonder omdat je iets maar één keer meemaakt. Wat is uw ambitie? Ik wil iemand worden van enige importantie in de Nederlandse kerk. Bewondering heb ik voor dominee Hans Visser die een maatschappelijke discussie op gang heeft gebracht. Het is ook mijn ambitie om de kerk zicht baarder te maken in de samen leving. Wat is uw remedie tegen herfst depressies? De herfst is mijn favoriete jaar getijde, dus ik heb er zelf geen last van. Ik zou zeggen 'geniet van de melancholie'. Waar kunnen ze u 's nachts voor wakker maken? Voor een verhaal dat niet kan wachten. tekst: suzanne barbier foto: dick hogewoning Raadsvragen na commentaar op braderieën Schaamtegevoel burgemeester Schoute wekt verbazing erna straatsma De Wassenaarse politiek is verbaasd over de schaamtege voelens die burgemeester P. Schoute koestert ten opzichte van de braderieën in de Lang straat. Maar zijn maandag ge uite 'hartekreet' is volgens de fracties vast 'goed bedoeld'. Tijdens de gistermiddag ge houden raadscommissie fi nanciën/economische zaken vroegen de fracties wethouder E. van Dijk (WD) om ophel dering. Wat bedoelde de bur gemeester maandag met zijn opmerking dat hij zich 'dood schaamt' voor het feit dat er af en toe marktkramen in de Langstraat staan waar je 25 sokken voor vijf gulden kunt kopen? En wat betekende zijn uitspraak dat je op die brade- riën wordt 'belazerd bij het le ven'? R. Everard (CDA): „Ik was heel erg verbaasd over die uit spraken. Wij vinden het alle maal heel erg leuk, die brade rieën. We hebben juist veel waardering voor het initiatief van de winkeliersvereniging Langstraat." Zijn fractiegenoot C. Overdevest sprak van een 'fout' van de burgemeester. „Wij maken allemaal wel eens fouten." A. Sanders (Pv- dA/D66): „Wassenaar bestaat niet uitsluitend uit liefhebbers van klassieke muziek en litera tuur. Maar de burgemeester zal zijn opmerkingen wel ge maakt hebben in het kader van de kwaliteitsimpuls die de Langstraat moet krijgen." Alleen A. Claassen (Groen- Links) steunde de uitlatingen van de burgemeester. „Een beetje peper in de kont van de winkeliersvereniging kan geen kwaad. Het is al te gemakkelijk om naar het middel van bra derieën te grijpen als je een winkelstraat aantrekkelijker wilt maken. Per slot van reke ning zit Zeeman ook al 52 we ken per jaar in de Langstraat. Heel goed dat er wat over de braderieën wordt opgemerkt." Wethouder Van Dijk toonde zich minder gelukkig met de uitspraken van Schoute. „Wel licht hadden zijn bewoordin gen anders gekund, minder hard. Maar ik denk dat het de bedoeling is geweest om een positieve bijdrage te leveren aan de discussie over kwali teitsverbetering van de Lang straat. Inmiddels heeft de bur gemeester een brief geschre ven aan de winkeliersvereni ging om zijn uitspraken uit te leggen. Laten we nu niet meer terugkijken en kijken hoe we er in de toekomst het beste van kunnen maken."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17