JINGEN '"VOORBIJGAAN Een populair beroep is deurwaarder nooit geweesf Leiden Regio STADSGEZICHT ERDAG 25 SEPTEMBER 1999 CHEF WIM WEGMAN. 071-5356414, PLV.-CHEF ANNET VAN AARSEN, 071-5356436 nic ben eigenlijk bij toeval in >iden terechtgekomen. Ik :en tijdje onderwijzeres ge in het bezit van een lakte. Maar dat leverde op, ik kreeg haast lej cent betaald. Dat beroep k dus vaarwel gezegd en ik wat anders. Zo kwam ik n typeschool terecht. En kreeg ik weer het adres van las Johannes van der Heij- lie een rechtskundig bu- op de Hoge Rijndijk had. ek me wel wat. Een uitda- hetv s weer eens wat an- met de Blauwe Tram 't Wachtje in Den Haag. iek Korevaarstraat stapte ik lit en dan ging ik door met idstram naar de Hoge ijk. Een behoorlijk lange ik er een uur over deed, at vlug. Maar ik wist niet Om negen uur was ik op lor. Later ging ik met de op en neer. En vanaf het van de jaren zestig met ini'n- er Heijden deed veel in de [Sti ran vorderingen en gaf veel adviezen. Zo behandelde hij ook pachtzaken. Meestal op vrijdag. Dan kwamen de boeren op kantoor. Die trokken eerst hun schoenen uit en kwamen dan boven. Op kousevoeten. Ach, van alles kwam hier over de vloer. Ook heel belangrijke cliënten. Professor Klein kwam hier bijvoorbeeld zijn adviezen halen. Ik had daar inhoudelijk niets mee van doen, hoor. Ik keerde de brieven op de band, typte de stukken uit en ontving de mensen. Een echte kantoor baan. maar wat Van der Heij den deed had wel mijn belang stelling. Van der Heijden had zichzelf opgewerkt, het was een zeer goed rechtskundige. Een be kende naam in Leiden. Hij was Ridder in de orde van Oranje Nassau. En vlak voor zijn over lijden kreeg hij nog een eredoc toraat in de rechten. Hij was mijn grote voorbeeld. Door hem ben ik gaan studeren, voor gerechtsdeurwaarder. Fanatiek. Dat heeft ook, denk ik, met mijn jeugd te maken gehad. We hadden het thuis niet breed. 1 eegers: „Ik ben nooit een bullebak geweest hoor, ik ben altijd irmaal gebleven." foto henk bouwman Vader overleed al vroeg. Mijn moeder heeft keihard geknokt om ons een opleiding te kun nen laten volgen. Het was grotendeels zelfstudie. De boeken haalde ik uit de ei gen bibliotheek van Van der Heijden. En ik kreeg les van een Delftse deurwaarder. In 1954 ben ik geslaagd. Als er een deurwaarder met vakantie was, viel ik in. In Leiden, maar ook in Alphen. Zodoende ben ik ook in de praktijk gerold. Als er een vacature was, solliciteerde ik. Maar de kantonrechter, De Koning, wilde geen vrouw als deurwaarder. Ook al zei hij dat niet hardop. Uiteindelijk ben ik toch benoemd, bij de recht bank in Den Haag, met als standplaats Leiden. Dat was pas op 1 juli 1974. Ik ben toen een praktijk begon nen aan de Lage Rijndijk. Num mer 17, waar vroeger rederij Boot zat. Midden in een volks buurt. Ik heb daar een paar jaar gezeten. Niet leuk. Het was een rommelige buurt en de kamer tjes in het pand waren donker. Maar goed, je moet toch ergens beginnen. En de praktijk liep meteen als een trein. Op een geveven moment had ik zelfs zes medewerkers. Ik werkte zelf keihard mee. Ik hield vooral van het buitenwerk. Niet alleen in volksbuurten hoor, ik stapte overal op af. Leiden gold in deurwaarders kringen als een niet-makkelijke stad. Daar bedoel ik niet mee, dat de Leidenaars buitenge woon agressief waren, of ge welddadig. Nee, het was vooral een kwestie van beloven en niet doen. 'Ja, ja, we zullen snel be talen', zeiden ze dan. Maar dat deden ze dus lang niet altijd. Dat Leidenaars zo ad rem zijn, wat sommigen beweren, daar heb ik niet echt iets van ge merkt. Ze proberen wel overal onderuit te komen. Bedreigd? Ik ben hier op kantoor wel eens uitgescholden. En ja, ze dreig den me wel eens kwaad te doen. Maar dat gebeurde niet vaak. Dat kwam niet omdat ik een vrouw ben. Iemand die over de rooie gaat, denkt niet De Korevaarstraat, beeld uit vervlogen tijden. Het was jarenlang het eindstation van Petra Zeegers' reisje met de Blauwe Tram uit Den Haag. foto gemeentearchief/herman kleibrink op die manier. Ik had ook vaak dwangbevelen van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Die stapelden zich werkelijk op. Het was een keer in de winter, het was al vroeg donker. Ik met zo'n dwangbevel naar een invalide man toe. Kom maar boven, riep hij. Daar zat hij dan, met onder zijn stoel een fles drank. Ik gaf hem het stuk van het hoog heemraadschap, het ging maar om een klein bedrag. Hij be keek het papier, en ineens stond hij op. Heel boos. Ik schrok me dood en ben snel de trap af gestommeld. Ach, een populair beroep is deurwaarder nooit geweest. Nu nog niet. Veel mensen denken toch al gauw dat een deurwaar der een onprettig, hard mens is. Dat is echt niet zo. Ja, vroeger had je Van der Woude, op de Hogewoerd. Dat was een echte bullebak, daar stond hij om be kend. Hij was erg kort en bon dig en hij legde vlot beslag. Maar ik ben nooit een bullebak geweest hoor, ik ben altijd heel normaal gebleven. Gewoon aanbellen: 'Meneer ik ben de deurwaarder, ik heb hier een dagvaarding voor u'. En dan uitleggen. Als een deurwaarder aan de deur komt, gaat het echt niet altijd om geld. Ik kreeg eens een vonnis van een proces tussen twee echtelieden. Dat moest ik ten uitvoer leggen. Het draaide om een hond, die was toegewezen aan de vrouw. Ik moest het beest gaan halen in de Paul Krugerstraat en ik had de politie gevraagd om mee te gaan. Ik met twee agenten naar het huis, een benedenhuis. Er bleek niemand thuis te zijn. Een van de agent schoof daar om een raam omhoog om bin nen te komen. Hij had een ver dovingsmiddeltje voor de hond bij zich. Voor het geval dat het beest nogal wild was. Nou, dat was dus niet nodig. De hond ging kwispelend mee naar het politiebureau. Krakers, die heb ik genoeg ont ruimd in Leiden. Die in de Ke- telboeterssteeg, in november 1984, herinner ik me nog erg goed. Dat was niet bepaald een vrolijke klus. Maar goed, een deurwaarder hoort dat te doen. Je bent deurwaarder van A tot Z. Een medewerkster vroeg nog of ik zenuwachtig was. Maar nee hoor, dat was ik niet. Ik re kende ook op de politie. Het was gebruikelijk dat er agenten meegingen met een ontrui ming. Ik liep dan wel voorop, maar zij verleenden bescher ming als dat nodig was. De deur bleek gebarricadeerd te zijn. Daar stond ik dan met het hele politiegezelschap. De Breestraat was afgezet door de politie. Daar stonden een hoop nieuwsgierigen, in de steeg hoorde je het gedruis. Maar goed, ik had een grote toeter bij me waarmee ik de krakers som meerde het pand te verlaten. Dat gebeurde niet en dus moesten een paar mannen met gereedschap de deur openbre ken. Dat duurde een poos. En toen bleek dat ze binnen de boel ook gebarricadeerd had den. De monumentale trap was ingesmeerd met groene zeep en was niet te gebruiken. Met een ladder zijn we uitein delijk toch naar boven geko men. Ik stak als eerste mijn hoofd door de opening van de zolder. Daar zaten ze dan, de krakers. De latere wethouder Hans de la Mar zat er ook bij. De krakers voerden in hun op tiek oorlog tegen de leegstand. Uiteindelijk zijn de krakers weggegaan. Maar in het pand was het een ongelooflijke troep. Ze hadden overal hun behoefte gedaan. Dat gebeurde overi gens wel meer in kraakpanden, omdat er zelden water was. Ik had het in elk geval niet zo op dat kraken. Het druiste in tegen mijn gevoelens. Ik begreep het wel, maar ik was niet zo opge voed dat ik het kon goedkeu ren. Dat ze zich toegang ver schaften tot andermans eigen dom. Ook al stonden de pan den lang leeg. Toen ik stopte met werken, ben ik in Leiden blijven wonen. Ik hou vooral van buiten en hier aan de Hoge Rijndijk zit je zo buiten. Ik heb een volkstuin in Cronesteyn. Ik wilde ook niet in het centrum wonen. De bin nenstad, de steegjes, vind ik prachtig. Ik vind het heerlijk om vanaf het terras van V&D over de stad te kijken. De Hartebrug- kerk, de Pieterskerk, de Hoog landse kerk. Prachtige kerken, ik ga er vaak heen voor de mu ziek. En dan de Witte Singel en de Hortus. Ik ben dan wel Haagse van origine, maar in de loop der jaren ben ik Leiden steeds mooier gaan vinden." HERMAN JOUSTRA* Leidsch DagbladARCIIIIÏVlilV ANNO 1899 Maandag 25 September KATWIJK - Het aantal badgasten van het afge- loopen jaar, bedraagt 1100, tegen 878 in 1898; wel een bewijs, dat Katwijk gerekend mag worden tot die badplaatsen, welke zich in een steeds toenemenden bloei mogen verheu gen. Het buitengewoon schoone zomerweder heeft zeker ook gedurende dit jaar niet weinig tot een druk bezoek medegewerkt. Ingeleverd zijn 345 badlijsten. BOLLENSTREEK - Naar wij uit goede bron vernemen, worden ernstige pogingen in het werk gesteld tot oprichting eener districtstele- phoon Hillegom-Lisse-Sassenheim. Naar ons ter ooren gekomen is, zal de abon nementsprijs per jaar, wanneer minstens 100 personen zich aansluiten, niet meer dan 30 a 35 gulden bedragen. Mocht dit zoo zijn, dan is het niet aan twijfel onderhevig, dat zeer velen zich in deze welva rende, handeldrijvende streek zullen aboo- neeren. ANNO 1974 Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op testuren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de RoosevclLstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. a ra Zeegers werd op 5 juni 1917 «ren in Den Haag. In 1947 kwam ze te itio ken voor het rechtskundig bureau van lt, imas Johannes van der Heijden op de m je Rijndijk in Leiden. Sindsdien is ze steeds meer gaan hechten aan deze hoewel ze Den Haag nog steeds in *flr hart draagt. Eerst reisde ze dagelijks heen en weer, nu woont ze al jaren naar haar zin in Leiden. In deze aflevering van 'De dingen die voorbijgaan' vertelt Zeegers over haar arbeidzame leven in de stad, eerst als assistente van Van der Heijden en later als gerechtsdeurwaarder, de eerste vrouw met deze functie in Leiden. Leidenaars blikken terug op hun verleden atrastraat. foto hielco kuipers Woensdag 25 september LEIDEN - De Leidse wet houder A. Verboom (54) heeft van zijn voormalige werkgever, de NKF Kabel IV. in Delft, te verstaan gekregen, dat hem niet gegarandeerd kan worden, dat hij na afloop van zijn ambtstermijn bij het be drijf zal kunnen terugke ren. Verboom is per 1 sep tember wethouder gewor den en dat wordt door de NKF, een onderdeel van Philips, als beëindiging van de arbeidsovereen komst beschouwd. De wethouder heeft zelf zijn contract niet opgezegd. Hij is bijzonder gebelgd over de gang van zaken en is van plan de hulp van de vakbond in te roepen. "Mijn grootste grief is, dat een collega van mij, die vier jaar geleden wet houder in Delft werd (H. W. Fahrner) schrifte lijk bevestigd heeft gekregen dat hij opnieuw in dienst zou kunnen treden als hij dat wilde. Nu heeft men opeens een ander standpunt, Ik vind het een vreselijke zaak. Ik heb 21 jaar bij de NKF gewerkt; het is een stuk van mijn leven geworden. Dat zo'n groot bedrijf op dergelijke wijze zijn werknemers behandelt, vind ik een bedenkelijke zaak". Verboom heeft de kwestie aangekaart bij de'ondernemingsraad van de NKF. Bij een stemming bleek, dat achttien van de 21 leden er voor waren, hem de garantie wel te geven. Bij de drie tegenstemmers behoorde echter directeur Goedbloed, die een vetorecht LEIDEN -ASC speelde op de tweede voetbalavond tegen Stormvogels. Een actie van ASC'er Douwe Splinter leverde niets op. Stormvogels won met 7-0. foto archief leidsch dagblad heeft. Verboom vermoedt, dat rancunes een rol spelen, omdat hij jarenlang actief is geweest in 't vakbondswerk en als lid van de onderne mingsraad. De heer M. H. van der Loo, chef personeelszaken bij de NKF, verklaarde desge vraagd, dat de Delftse wethouder Fahrner des tijds inderdaad een schriftelijke garantie heeft gekregen. ,,Wij erkennen wel degelijk, dat wij een verantwoordelijkheid hebben tegenover de gemeenschap. Maar wij hebben te maken met zo'n vijftig gemeenten." In een brief aan Ver boom deelt de NKF dat hij na afloop uiteraard bij het bedrijf kan solliciteren. "Er kan dan on derzocht worden of er een passende vacature aanwezig is", aldus de brief.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15