Leiden Regio Scholieren spijbelen veel minder 'Leids beleid illegale woonwagens is onduidelijk' Digitaal Lokaal tegen knoppenfobie T)e Stemming PvdA verwacht snel nieuw college »Sint Jan Wethouder doet mee aan demonstratie 'Die diefstallen schoten niet op> met berovingen ging het veel harder iTERDAG 25 SEPTEMBER 1999 a wegman. 071-5356414, plv -chef annet van aarsen, 071-5356436 Computersoos voor afasiepatiënten jiden De droom van Atie Köbben-van Vessem is uitgekomen. Gisteren opende deze 71-jarige logopediste een soos in woon- en zorgcentrum Robijn, waar afasie-patiënten kennis kunnen maken met de onbegrensde mogelijkheden van de computer. De Leidse zet zich al sinds 1971 in voor deze groep patiënten, mensen die door een hersenbeschadiging moeite hebben met Köbben-van Vessem ontwikkelde voor hen onder meer het computerprogramma Kompro 2000, met zo'n 25.000 taaloefe ningen een geslaagd hulpmiddel om afasiepatiënten opnieuw ;e leren praten. Nieuw onderkomen Pjeuterpalet leiden Kindercentrum Peuterpalet heeft gisteren zijn nieuwe onderkomen aan de Oppenheinmstraat feestelijk in gebruik ge- ïomen. Het gebouw wordt overigens al sinds enkele maanden ievolkt door 130 kinderen maar gisteren was de tijd rijp om of- icieel stil te staan bij de ingebruikname. Het pand wordt ge- oemd vanwege de milieuvriendelijke manier waarop het is ge- louwd: op het dak zijn zonnecollectoren aangebracht, op ener- ;ie wordt bespaard door goede isolatie en een slim verlichtings ysteem en de toiletten worden gespoeld met regen- in plaats ?an drinkwater. koninklijke onderscheiding iiden Hoogleraar klinische psychiatrie en hoofd van de afde- ing psychiatrie van het LUMC, H. Rooijmans, is benoemd tot iidder in de Orde van Oranje-Nassau. Rooijmans kreeg de on- lerscheiding gistermiddag na zijn afscheidsoratie uit handen an voorzitter Buruma van de raad van bestuur van het LUMC. looijmans werd in 1976 benoemd tot hoogleraar aan de Uni- ersiteit van Leiden. Mede door zijn inzet werden de eerste aca- emische Psychiatrische Consultatieve Dienst en Ziekenhuis- isychiatrische afdeling opgericht. Ook is hij mede-oprichter en relid van het Nederlands Consortium voor Consultatieve Psy- hiatrie. Rooijmans was lid van de Boerhaave commissie en oorzitter van het Consilium Psychiatricum van de Nederlandse 'ereniging voor Psychiatrie. Van deze vereniging was hij ook oorzitter. Hij was tevens bestuurslid en waarnemend voorzit- :r/hoofdredacteur van het Nederlands Tijdschrift voor Genees- unde en bestuurslid van de Riagg Leiden. Speelpleintje Voorstraat klaar iden Nieuwe speeltoestellen, gekleurde hekken en een fiet- insluis. De opknapbeurt van het speelpleintje aan de Leidse oorstraat is klaar. Tijd dus voor een feestelijke opening waarbij inderen kunnen meèdoen aan een spelletjescircuit en pannen- oeken kunnen bakken. Wethouder J. Laurier opent het speel- ïintje morgen om 11.00 uur. Daarna kunnen de kinderen teke- ingen van hun lievelingsdieren op witte paaltjes inkleuren. Het aat om de winnende tekeningen van een eerder gehouden te- anwedstrijd onder de kinderen. De festiviteiten duren tot 13.00 ar. De opknapbeurt valt onder het project Kijk op de Wijk, een ïmenwerkingsverband tussen politie, de Le'idse Welzijnsorga- isatie, de woningbouwverenigingen en de gemeente Leiden. roekoop afwezig tijdens 3 oktober iden Voor het eerst in 19 jaar is oud-burgemeester Goekoop iet in Leiden tijdens de 3-oktoberfeesten. Hij gaat naai' Zuid- •ankrijk, waar hij op uitnodiging van de Nederlandse Vereni ng een lezing geeft. Het onderwerp van de lezing is overigens oktober. Goekoop zei dat gisteren bij de opening van het Digi- ae Lokaal in de Centrale Bibliotheek. Hij liet weten de tijd na jn afscheid als burgemeester goed door te komen. Hij is voor tter van een aantal verenigingen, waaronder die van de Be- aafplaats Rhijnhof. Goekoop wordt ook de nieuwe voorzitter n de Vereniging Cultureel Erfgoed ZuidHolland. Cees Goekoop opende gisteren het Digitaal Lo kaal. De oud burgmeester heeft zich aan gemeld voor een cursus in ternet. FOTO MARK LAMERS Het schoolverzuim in Leiden is het afgelopen schooljaar sterk teruggelopen. Het aantal leerlingen dat geregeld ongeoorloofd wegblijft bij lessen van basisscholen daal de van 110 naar 79, een afname van bijna 28 procent. leiden victor engbers Leiden heeft sinds gisteren een Digitaal Lo kaal. In een zaaltje van de openbare biblio theek staan tien computers opgesteld waar ouderen en jongeren aan de slag kunnen met internet. Oud-burgemeester Cees Goe koop opende de nieuwe computerruimte. Het is de bedoeling om binnen een jaar op dertien andere plekken in de stad een aan tal computers op te stellen. Het lokaal zal, als 'digitale hangplek', zo'n vijf keer per week geopend zijn voor jongeren tussen 12 en 21 jaar. Zij kunnen bij de Leidse Welzijns Organisatie een pasje halen en vervolgens gratis internetten. Ook wordt er aan 55-plussers een beginnerscur sus aangeboden. Tijdens twee bijeenkom sten worden de ouderen wegwijs gemaakt met zaken als surfen op het internet en e- mail. De cursus kost 70 gulden voor leden van de bibliotheek en het dubbele voor niet-leden. Zo'n honderd ouderen, waar onder Cees Goekoop, hebben zich al inge schreven voor de cursus en krijgen vanaf maandag instructielessen. Wie zich wil in schrijven kan dat doen via de bibliotheek. Bij zijn afscheid vorig jaar gaf Goekoop aan dat hij een dergelijk lokaal cadeau wil de geven aan de Leidse bevolking.Een spe ciaal opgericht comité verzamelde vervol gens 80.000 gulden. Daarnaast leverden ook de Leidse Welzijns Organisatie, de ge meente, de VSB-bank en de bibliotheek een financiële bijdrage. De apparatuur en de inrichting van het lokaal kostten 150.000 gulden, de exploitatie gaat jaarlijks eenzelf de bedrag kosten. Volgens de directeur van de bibliotheek Hans Veen is het digitaal lo kaal bedoeld om ouderen en jongeren die minder snel in aanraking komen met inter net van hun drempelvrees af te helpen. Goekoop sprak in dat verband van 'een knoppenfobie van ouderen'. Veen:„internet is een schatkamer aan kennis, maar het is ook een moeras. Zinvol met internet omgaan vereist bepaalde vaar digheden." In de toekomst zullen ook in al le buurthuizen en de andere bibliotheekfili alen vier of vijf computers worden opge steld. In totaal gaat het om dertien plaat sen. Veen: „De ambitie is om dat binnen een jaar voor elkaar te hebben." Verder krijgt de bibliotheek in november een onli- ne-catalogus op het internet. Leden kun nen dan thuis kijken of een gewenst boek aanwezig is. herman joustra Ook in het voortgezet onderwijs liep het aantal spijbelende kin deren terug, van 180 naar 150, een afname van ongeveer zes tien procent. Dat blijkt uit het rapport van de gemeentelijke dienst cultuur en educatie, 'Schoolverzuim en leerplicht- beleid'. Het rapport geeft ook een compleet overzicht naar het verzuim per nationaliteit en ge slacht. Het aantal wegblijvers onder Nederlandse kinderen op basisscholen daalde licht, van 50 naar 43. De afname in ver zuim van Turkse en Marok kaanse kinderen was duidelij ker, respectievelijk van elf naar zes en van 28 naar negentien. Uit de cijfers blijkt verder dat meisjes iets vaker spijbelen dan jongens: 41 om 38. In het voortgezet onderwijs is het precies andersom. Daar blijven meer jongens zonder opgaaf van redenen van de les sen weg dan meisjes. In getal len: 92 tegen 58. Vooral het aantal spijbelende allochtonen daalde sterk. Zo bleven het af gelopen schooljaar in het voort gezet onderwijs twaalf Marok kaanse kinderen regelmatig weg. Het jaar daarvoor waren dat er nog 27. De daling is vooral te danken, denkt de dienst, aan een betere bezetting bij het bureau leer plichtzaken, waarvan de mede werkers scholen bezoeken om adviezen te geven over de ma nier waarop het verzuim kan worden aangepakt. Dan wordt ook vaak gezocht naar een ma nier om de situatie in overleg met de betrokken ouders, het kind en eventuele jeugdhulp verleningsinstellingen op te los sen. Scholen zijn nu eerder ge neigd leèrplichtzaken om raad te vragen en in te schakelen. Reden voor een hoerastem- ming is er vooralsnog niet, vindt de gemeente. 'Het blijft zorgelijk dat er al bij kinderen van zo jonge leeftijd sprake is van onregelmatig schoolbe zoek'. connie van uffelen Het Leidse beleid omtrent overbezet ting van en illegale bouwsels op het Trekvaartplein is zo onduidelijk dat de gemeente een illegale woonwagen niet zomaar mag weghalen. Dat stelde ad vocaat M. Evers gistermiddag voor de Leidse commissie beroep- en be zwaarschriften namens een vrouw die van de gemeente haar illegale woon wagen van het Trekvaartplein moet verwijderen. De vrouw wil dat Leiden haar woonwagen laat staan, omdat er volgens haar al jaren sprake is van een gedoogbeleid. De vrouw woont sinds september 1997 op het Trekvaartplein. Eerst in een caravan met aanbouw, later in een woonwagen. De vrouw verklaarde dat het haar bedoeling was maar tijdelijk in de caravan te wonen, omdat zij naar een in te richten woonwagenkamp in Roomburg wilde. Maar omdat dat kamp niet van de grond kwam en zij in haar caravan geen sanitair had, ruilde zij de caravan in april dit jaar in voor een woonwagen. De advocaat van het gemeentebe stuur, R. Lever, zei dat de vrouw de woonwagen moet weghalen, omdat Leiden overbezetting na 1 januari 1997 niet meer gedoogt. De gemeente han teert sinds maart dit jaar een scherper beleid om illegale bouwsels te verwij deren. Volgens de advocaat van de vrouw zouden bewoners dit echter nooit zwart op wit hebben gezien. Boven dien had de vrouw haar caravan al in geruild voordat er sprake was van dit nieuwe beleid, zo vond Evers. Er zou alleen sprake zijn van een 'mondeling convenant' dat 'overbezetters' na l ja nuari 1997 weg moeten. En dat zou niet aan alle bewoners zijn meege deeld. De commissie geeft binnen zes tot acht weken een advies aan het college. bezorgde de stad de reputa- ian een plek waar het goed ten is voor illegalen, zwer en andere mensen die voor dagelijks brood hun hand- ïoeten ophouden. Waar krij- daklozen een woonkosten slag op hun uitkering? Waar ven illegalen niet bang te 3voor de Koppelingswet? En r kan een frauderende uit- rgstrekker vrolijk doorgaan de boel te belazeren, om- Lijn buurman alleen maar riem durft te klikken? Juist, eiden. I I er achter al deze pogingen m van Leiden een waar ntrekkersparadijs te maken, >or iedereen tot ver buiten tadspoorten zo klaar als een itje. Dat is Jan Laurier, wet- ler namens Groenlinks en lenoemd beschermheer der e sloebers. Onze Jan, die ineer er weer eens een on- oek wordt gepubliceerd drin staat dat Leiden toch de gemeente is die het best voor zijn minima, meteen batterij ambtenaren aan sverk zet om het tegendeel wijzen. Ian is sinds deze week ook louder van financiën, weten inmiddels dat Huib flijt niet bepaald met zijn gat Ie gemeentelijke schatkist Dat wil zeggen: hij probeer- j r-i et wel, maar hij werd keer eer door zijn lieve collega- de hoek in gezwiept. Zo'n ige schatkistbewaarder is chien op de lange termijn joed voor de stad, maar leb je daar aan als op sco- leluste bestuurder? i moest weg, en het werk Q de CDA'er werd voorlopig keurig verdeeld onder de erblijvers. Alexander mag we wegen inslaan door de cultuur ook het be- lieven onder zijn hoede te v en. Hans kan experimente- net zijn verlengde school- nu hij niet alleen over de len, maar ook over de thuizen gaat. En Jan, Jan ;ewoon zijn gang gaan nu s wethouder leuke-dingen- •de-arme-mensen ook nog de sleutel van de schatkist ak heeft. Ja, de Sint is vroeg dit jaar. Want als Sint Jan uitpakt, dan doet hij dat goed. Dus krijgen de leerlingen van de Lorentz- school vrolijke parapluutjes in alle kleuren van de regenboog. Sint Jan gaat naar het asielzoe kerscentrum met een doos vol hotelbonnen, en levert onder weg in Meerburg nog even een nieuwe speeltuin af - als dank voor de tolerante opstelling je gens de andersgekleurde mede mens. De krakers van Eurodus- nie krijgen van de wethouder een pluim en paar flacons Head 8e Shoulders en iedere uitke ringstrekker krijgt een heuse speerpunt van beleid. Het zal voorlopig de laatste keer zijn dat al die minderbedeelden zo in het zonnetje worden ge zet. Nog een maand of zo, en dan pikt de WD de schatkist in. En met een WD'er op de kist, kun je wel vergeten dat er ooit nog iets uit komt. Sint Jan is vroeg. Maar het is nou eenmaal zijn laatste kans. Gewoon afkijken Het is eigenlijk helemaal niet moeilijk. Zelfs niet voor een wethouder die altijd maar druk, druk, druk is. Je moet er alleen zo af en toe aan denken. Je zegt bij voorbeeld: „Klaas, wat ben ik blij dat we jou het toezicht op de verbouwing van het stadhuis hebben toever trouwd. Dat gaat heel fijn." Je geeft eens een schouderklop je. Zo van: „Joh, Quirinus, wat goed dat je dat opknappen van die lekke Lorentzschool gekop peld hebt aan de nieuwbouw van het kinderdagverblijf. Die kinderen zitten even in de drup, maar wij sparen straks wel een paar ton uit." Je moet er even bij stilstaan. Je blijft niet stoïcijns doorwerken als er een kop koffie op je bu reau wordt gezet, maar zegt vanachter je stapel nota's: „Ha, lekker! Dank u wel, juffrouw Jannie." Zo hou je je werkne mers gemotiveerd. Dan lopen ze een stapje harder en dat merk je als gemeente dan weer in je portemonnee, 't Is helemaal niet moeilijk, maar op het stadhuis in Leiden kunnen ze het niet. De wethou ders en de andere bazen zijn zo horkerig, dat ze nog geen com plimentje over hun lippen kun nen krijgen, klaagt het perso neel. Dus lopen de Leidse amb tenaren alleen een stapje har der als ze op zoek gaan naar een leukere baas. Dat de directeuren niet deug den hadden de wethouders wel verwacht. De sfeer was al een tijdje niet goed in het stadhuis en de ambtenaren waren stuur loos. Die sjokten alle kanten op. Dat de wethouders zelf ook niet deugen - dat ze een deel zijn van het probleem zoals dat te genwoordig heet - was een ver rassing voor personeelswethou- der Hans Baaijens. Wat toch merkwaardig mag heten, als je bedenkt dat uit eerder onder zoek al is gebleken dat ene wet houder niet weet wat de andere doet. Maar geen nood: burgemeester en wethouders hebben al een oplossing bedacht. Voor 125.000 gulden gaan ze met z'n allen een cursus 'compliment jes geven' volgen. Met een beet je pech worden de ambtenaren daar dan straks weer misselijk van. Maar het hoeft helemaal niet zoveel te kosten. De wethou ders zouden eens wat beter naar CDA-fractieleidster Mar jan de Jonge moeten luisteren. Die heeft dan wel haar fractie naar een onbewoond eiland ge stuurd, maar ze heeft één gave. Ze begint elke zin met een be dankje of een compliment. Bij haar gaat dat vanzelf. De wet houders hoeven alleen maar de kunst af te kijken. tekst: ruud sep en aap rietveld tekening: maarten wolterink PvdA-leden moeten er in prin cipe op rekenen dat ze over twee weken een oordeel moe ten geven over het nieuwe col legeprogramma. Dat zei fractie leider Ron Hillebrand gister avond tijdens de algemene le denvergadering van de PvdA. Wanneer de onderhandelingen over het nieuwe college met daarin de WD zijn afgerond, krijgt de ledenvergadering zoals gebruikelijk het laatste woord. Hillebrand adviseerde de leden daarvoor alvast vrijdag 8 okto ber in hun agenda te zetten. Hillebrand gaf de leden giste ren uitgebreid uitleg over de za ken die tot de huidige college crisis hebben geleid. Doorgaan met het zwaar gehavende CDA zou volgens de fractieleider na het opstappen van Huib Kruijt en Ruud Breedveld de geloof waardigheid van het bestuur te zeer hebben aangetast. Om een solide college te kunnen vor men, konden PvdA, Groenlinks en D66 in deze situatie niet om de WD heen, aldus Hillebrand. De leden accepteerden deze uitleg, zij het dat dat bij sommi gen niet van harte ging. Eén aanwezige zei te vrezen dat de collegepartijen met de WD 'het paard van Troje' binnenhalen. Hillebrand liet weten het volste vertrouwen te hebben in de sa menwerking met de WD. „On ze inschatting is dat we met de WD goed kunnen samenwer ken. We hebben bovendien ver trouwen in Melanie Schultz en Berry Vos, die door de WD naar voren zijn geschoven." connie van uffelen Gemeentes moeten worden verplicht meer aandacht en 25 procent meer geld te geven aan het maatschappelijk werk. Me dewerkers van de Stichting Al gemeen Maatschappelijk Werk Leiden (AMWL) en wethouder H. Baaijens gaan maandagmor gen naar het Binnenhof in Den Haag om die (landelijke) eisen kracht bij te zetten. Maandag praat de Vaste Ka mercommissie van het ministe rie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport (VWS) over de Be leidsvisie Geestelijke Gezond heidszorg van minister Borst. In deze visie geeft de minister aan dat het maatschappelijk werk moet worden uitgebreid, maar laat zij dat verder aan de ge meenten over. Het landelijk maatschappelijk werk vindt echter dat Borst de gemeentes moet verplichten om zich hieraan te houden, omdat het vreest dat er anders niets van terecht komt. Volgens W. Bettonvil van de AMWL is er steeds meer vraag naar buurt- maatschappelijk werk en wil de politiek dat het maatschappe lijk werk een soort poortwach ter wordt voor mensen die hulp nodig hebben van de psychia trie en de Riagg's. De toeloop naar deze instanties zou dan een beetje in de hand kunnen worden gehouden. „Dat zijn hele uitdagende taken, maar we kunnen die niet naast ons hui dige werk uitvoeren." De AMWL biedt maandag al leen in crisissituaties hulp. Het hoofdkantoor bereikbaar onder telefoonnummer 5222727, of men kan terecht op het kantoor Langegracht lb. den haag/leiden persbureau cerberus Twee Leidenaars van 23 en 31 jaar oud hoorden gisteren bij de rechtbank in Den Haag respec tievelijk vijf en vierenhalf jaar onvoorwaardelij ke celstraf tegen zich eisen wegens een reeks straatroven en diefstallen met geweld. Officier van justitie mr. M. van der Plas ging met haar eis voorbij aan psychologische rap portages, die in een behandeling in combinatie met een deels voorwaardelijke straf voorzagen. Van der Plas concludeerde dat alleen een lange onvoorwaardelijke vrijheidsstraf tegenover de traumatische gevolgen voor de slachtoffers kon worden gesteld. Namens die slachtoffers eiste ze ook dat schadevergoedingen met een totaal bedrag van enkele duizenden guldens zouden worden toegekend. De verdachten bekenden in maart en april van dit jaar in Leiden vier straatroven te hebben gepleegd. Nietsvermoedende Leidenaars die stonden te pinnen of op straat liepen, werden daarbij beroofd van geld, mobiele telefoons en sieraden. De 31-jarige had niet meegedaan aan de be roving van een 73-jarige Katwijkse. Die bejaar de vrouw werd in '96 door de 23-jarige verdach te duizend gulden afhandig gemaakt. Naast de straatroven stond ook een aantal winkeldief stallen op de dagvaarding. De overvallers hadden veel geld nodig voor drugs en waren allebei al vaker veroordeeld we gens winkeldiefstallen. „De diefstallen schoten niet op, met berovingen ging het veel harder", verklaarde de jongste van de twee eerder tegen de politie. De rechtbank doet over twee weken uitspraak in de zaak van de 31-jarige verdachte die vie renhalf jaar tegen zich hoorde eisen. De zaak van de 23-jarige verdachte werd op het laatste moment aangehouden wegens een extra psy chisch onderzoek. Op 5 november wordt die zaak voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13