Torenhoge schulden als gevolg van zaktelefoon Structuur Chinese horeca 'ongezond' Consument koopt weer volop 'Betrokkenheid via aandelen leeft nauwelijks' Economie 'KPN is niet bang voor concurrentie kabelaars' Aerobics bij banenmarathon ENW uit naam nieuwe energiereus geschrapt België verplicht bedrijven jongeren aan te nemen IDAG 24 SEPTEMBER 1999 iiinige warmtecentrale op Schiphol ijPHQL Een zuinige warmtecentrale gaat zorgen voor zowel verwarming als de koeling van een groot aantal gebouwen r_ Schiphol. De dertien miljoen gulden kostende installatie i mt te staan op het dak van de terminal. Vanwege de uitbrei- i ig van de lounge en het bemanningcentrum is extra verwar- ag s- en koelingscapaciteit nodig. De luchthaven besloot uit 0 lieu-overwegingen tot de aanschaf van een nieuwe installa- 1 Met de nieuwe centrale denkt Schiphol het energieverbruik 5 de uitstoot van zowel verzurende stoffen als het broeikasgas 0 )2 fors terug te dringen. De aanleg kost 25 miljoen gulden. eeuws eroticabedrijf naar Beate Uhse lj iTERDAMHet Duitse eroticabedrijf Beate Uhse neemt voor i nog onbekend bedrag het Zeeuwse postorderbedrijf in ero- ihe artikelen Pabo over. Door de overname ontstaat een im- rium met activiteiten in bijna geheel Europa. Eind juni werd 1 ;end dat beide bedrijven onderhandelingen voeren. Beate ise is met een omzet van omgerekend 190 miljoen gulden een it ik groter dan Pabo, dat vorig jaar 48 miljoen omzette. 2] iommunicatie-chef Hoogovens weg kn-noord Hoofd corporate communications van Hoog- as C. Brink vertrekt per 1 januari of mogelijk eerder naar de i! lobank-organisatie. Hij wordt er directeur communicatie. In inieuwe functie zal hij met name bestuursvoorzitter H. its (voorheen topman bij Schiphol) ondersteunen. De 50-ja- jBrink is blij dat hij is gevraagd, ,,'t Is de mooiste baan die je unt voorstellen." Brink heeft ruim drie jaar bij Hoogovens i'erkt. De voorgenomen fusie met British Steel heeft, geeft hij imeegespeeld in zijn beslissing het bedrijf te verlaten. dEx weer terug op Europese markt (YORK De Amerikaanse koeriersdienst Federal Express nt volgende week een knooppunt voor Europese vluchten in ijs. FedEx trok zich zeven jaar geleden grotendeels terug van Europese markt na verliezen tot een miljoen dollar per dag. i de 125 vestigingen in Europa bleven er maar negentien r en verdwenen 6.600 arbeidsplaatsen, waarvan honderd in Ierland. Het bedrijf heeft van de aftocht geleerd dat het niet er de volle concurrentie moet aangaan met de rivalen TNT (Groep, DHL en UPS. clijke eisen marktbonden CNV ten» De drie marktbonden van het CNV hebben voor vol- d jaar een looneis van drie procent. De Bedrijvenbond, de it- en Bouwbond en de Dienstenbond lopen hiermee in de met de eigen vakcentrale CNV. Het is voor het eerst dat de bonden met een gezamenlijke eis komen. De Bedrijven- id hoopt dat de samenwerking een aanzet is tot een fusie. De 1 l'-bonden willen bij de komende CAO-onderhandelingen r de laagstbetaalden een extra uitkering van 1.000 gulden erkstelligen. Incassobedrijven zien belschuld sterk toenemen amsterdam anp De enorm gestegen verkoop van mobiele telefoons levert de incassobureaus steeds meer werk op. Het aantal on betaalde rekeningen loopt fors op. De Nederlandse Ver eniging van Incasso-ondernemingen (NVI) becijfert dat dit jaar voor zo'n vijftig miljoen gulden aan rekeningen blijft openstaan bij bedrijven als KPN, Libertel en Telfort. Hij schat dat elk jaar weer zo'n 80.000 gebruikers hun re kening niet betalen. De gemid delde vordering loopt op tot 700 gulden per persoon. Som migen hebben zelfs een schuld van 5.000 gulden. „Waarschijn lijk hebben die mensen erg veel met het buitenland gebeld." Het aantal opdrachten van de telecomsector om de schulden te innen is enorm gestegen, al- NVI-secretaris mr. R. van der Starre, werkzaam bij het Haag se incassobureau Intrum Justi- tia, is niet verbaasd over dat miljoenenbedrag. Nederland telt immers miljoenen zaktele foongebruikers. „Van alle con tracten komt twee tot vijf pro cent bij de incassobedrijven te recht", zegt hij. dus Van der Starre. De schul denberg is verdeeld over alle la gen van de bevolking, hoewel de lagere sociale klassen er meer last van hebben. Op ter mijn groeit die berg nog meer, want draagbare telefoons zijn nog maar relatief kort op de markt. Met zorg kijkt de secretaris ook naar internet. Steeds meer mensen kunnen producten ko pen met creditcards. Van der Starre is ervan overtuigd dat de incassobureaus hier over een paar jaar ook aan de slag moe ten. De vereniging constateert dat de Nederlanders steeds hebbe riger worden en daarom steeds meer lenen. „We gaan de VS achterna. Daar lenen mensen meer dan ze sparen. Ze besef fen gewoon niet wat het alle maal kost. Veel mensen denken bijvoorbeeld dat ze recht heb ben op een tweede vakantie." Meer schulden betekent meer werk voor de incassobu reaus. Maar leuk vinden ze het niet, beweert voorzitter P. Sch- nellen. „We straffen de mensen een beetje af. Dat is niet gezel lig, geld raakt mensen emotio neel." Soms wordt hij er wan hopig van. „Dan kom je jonge lui tegen met een schuld van 80.000 gulden. Dat is bijna niet meer te incasseren." Topman Smits daagt tegenpartij uit amsterdam anp Het concurrerende telefoonnet dat de tv- kabelbedrijven aanleggen, maakt KPN niet bang. Integendeel: KPN-topman P. Smits roept de concurrenten juist op om allemaal mee te doen aan het plan. Hij noemde het gisteren onbegrijpelijk dat er kabelbedrij ven zijn die niet meewerken. Smits, beoogd opvolger van de huidige bestuursvoorzitter W. Dik, zei dat op het Kabelcongres 1999. Onlangs werd bekend dat kabelbedrijven Casema, UPC, Castel en Palet Telekabel hun krachten bundelen. Daarmee bereiken ze 68 procent van de be volking. Smits snapt niet waarom de overige ka belbedrijven niet meedoen. „Ze kunnen sa men een nieuw netwerk opbouwen dat concurreert met dat van ons. Daarmee kunnen ze volwaardig concurreren. Onder linge problemen zorgen ervoor dat het nog niet helemaal van de grond komt. Ik be grijp dat niet." Smits is blij met de concurrentie. „Dat meen ik echt. Concurrentie is goed voor de markt. Kijk maar eens naar de enorme ont wikkeling van mobiele telefonie. In de wet is opgenomen dat er naast KPN nog twee netwerken zouden komen. Nu komt er ein delijk een van de grond." Voor een derde netwerk zou ook een li- lorbond FSV log naar FNV poorwegvakbond FSV en Bondgenoten onderzoe- if een fusie per 1 februari lijk is. Na eerste gesprek- ifgelopen zomer maakten partijen vanochtend be- hun krachten te willen elen. de fusie verenigen wor- .000 van de 23.000 werk- rs bij de Nederlandse wegen samengebracht, bonden hebben ongeveer rengrote achterban bij de SV zegt dat beide partijen nodig hebben. FSV en Bondgenoten hebben de ipen periode gemerkt dat standpunten minder ver iliggen dan enkele jaren en. De in 1961 opgerichte old lang als een groep ra- vakbonders die, naar de in FNV Bondgenoten, te naar het stakingswapen 'N-car kit kt de beste (dam anp eurmerkinstituut heeft sa- net Veilig Verkeer Neder- WN) carkits van diverse en fabrikanten onder- Het apparaat van KPN >m blijkt als enige aan alle van het instituut te vol- rmee verdient de voorzie- die bestuurders in staat jdend te telefoneren met landen aan het stuur, het 'Goedgekeurd Keur- istituut'. Het predikaat is aar geleden geïntrodu- als opvolger van twee an- keurmerken, waaronder n de Nederlandse Vereni- an Huisvrouwen. erkend door het minis- ('an Volksgezondheid, en ook gesteund door de or- itie Consument en Veilig- Het Keurmerkinstituut nt ook andere predikaten, KOMO- en Milieu-keur. rijst al enige tijd op de ri- van telefoneren tijdens ■den, onder meer via ad- lies en billboards langs Ivveg. ecteur RAI Ëigt U-prijs Amsterdam Klokslag zeven uur gaf voorzitter Erica Terpstra van de kamercommissie voor sociale zaken en werkgelegenheid vanochtend het startsein voor een 42 uur durende ba nenmarathon. Uitzendbureau Manpower organiseert deze grote personeelswervingsmanifestatie in de hoofdstad. Naar Japanse traditie werden voorafgaand aan het dagelijkse werk de spieren even soepel gemaakt met wat aerobics-oefeningen. foto anp koen suyk 'Nauwelijks ruimte voor privéleven rotterdam anp De structuur van de Chinese horeca, waarin nog altijd vier vijfde van de Chinese be roepsbevolking werkt, is onge zond. Dat blijft uit onderzoek van het Instituut voor sociolo gisch en economisch onder zoek van de Erasmus Univer siteit in Rotterdam. Volgens de onderzoekers draait alles om het bedrijf en is er nauwe lijks ruimte voor een privé-le- ven. De concurrentie onderling is hard en dat vereist een grote inzet van de eigenaren en hun gezin en van de werknemers. Lange dagen hard werken te gen geringe beloning, is geen uitzondering. Dit leidt volgens ISEO tot ontduiking van de wetten en regels, zoals de ho- reca-CAO en tot weinig tijd voor gezin en deelname aan het sociaal verkeer. Er zijn ongeveer 67.000 Chi nezen legaal in ons land. De meesten komen uit de China, Hong Kong, Singapore en Ma- cao. Ze hebben vaak moeite met Nederlands spreken. Vooral de 50-plussers zijn me de daardoor sociaal geïso leerd. De tweede generatie vindt veel beter aansluiting met de samenleving, maar ook die heeft nog problemen met de taal, met zowel Nederlands als Chinees. Dat laatste bemoei lijkt de communicatie tussen ouders en kinderen. De onderzoekers conclude ren dat de eenzijdige gericht heid op de horeca de proble men alleen maar versterkt. Het gaat niet goed in de res taurants en alleen door kei hard te werken kunnen de fa milies het hoofd boven water houden. Werknemers worden daardoor een kwetsbare groep. voorburg anp Het vertrouwen van de Nederlandse consument in de economie is groot. Voor het komend jaar is de koper optimistisch over de eigen financiën en is hij bereid grote aankopen te doen. Volgens het CBS is het vertrouwen na de dip in september en oktober vorig jaar bijna terug op het recordni veau van juni 1998. In september zei 24 procent positief te zijn over het economisch klimaat. De maand daar voor was dat zes procent. Het CBS noemt de stij ging uitzonderlijk. Ook voor het komende jaar overheerst het optimisme. Een kwart van de on dervraagden zei in september de toekomst van de Nederlandse economie zonnig in te zien tegen achttien procent in augustus. Het aantal somberaars daalde van twintig naar twaalf procent. Voor het eerst sinds september vorig jaar zijn er meer optimisten dan zwartkij kers. Overigens is het afgelopen jaar de bereid heid om grote aankopen te doen, zelfs in de 'sombere' periode van vorig jaar, nooit omgesla gen in koopangst. centie zijn afgegeven, maar de houders doen er niets mee. „Daar zou OPTA wat aan moeten doen", aldus Smits. De KPN'er heeft overigens geen goed woord over voor de OPTA. „De toezicht houder zou de concurrentie moeten active ren. In plaats daarvan houdt OPTA KPN kort." KPN doet enorme investeringen in het kabelnetwerk terwijl de concurrentie dat niet doet. Volgens Smits zorgt KPN voor zestig tot zeventig procent van de investe ringen. „En vervolgens neemt OPTA KPN in de teugels. Dat staat vooruitgang in de weg." Naam: Leen Zevenbergen Leeftijd: 41 Beroep: directeur Origin Ne derland Burgerlijke stand: gehuwd Kinderen: vier Auto: BMW 728 Hobby's: tennis en golf Leen Zevenbergen is directeur van Origin Nederland, een in- formatietechnologie(IT)-bedrijf ooit ontstaan uit het samenvoe gen van BSO en de IT-activitei- ten van Philips. Ondanks de drukte van het directeursbe- staan heeft Zevenbergen, on langs een oude droom kunnen vervullen. Hij kocht in Frankrijk in de Dordogne (van de truffels en het foie gras) een oude boer derij met een lapje grond van zes hectare. Eerst moet daar nog flink geklust worden, maar de komende zomer brengt de familie Zevenbergen er de va kantie door. De boerderij is volgens Zeven bergen een statig hoog huis. Het is nog in de originele staat want de vorige eigenaren waren boeren. De enige kink die nog in de kabel kan komen is dat andere Franse boeren interesse hebben in boerderij plus land. De Franse wet schrijft voor dat het eigen volk binnen twee maanden na een buitenlands bod, een beter bod mag doen. Als de lokale boeren niet tegen werken, kan de verbouwing be ginnen. „De buitenkant is hele maal in orde maar aan de bin nenkant moeten we nog wel een jaartje werken", aldus Ze venbergen. „En we laten nog een zwembad aanleggen. Alles bij elkaar, aankoop, verbou wing en zwembad, kost het huis iets meer dan één miljoen gulden. We hebben volgens mij een beetje geluk met deze prijs. In Frankrijk zijn de huizen nog steeds goedkoper dan in Neder land. Dat geldt in elk geval voor de materialen en de arbeids krachten." foto cpd De slechtste aankoop die Ze venbergen ooit deed was een horloge van ruim 10.000 gul den. „Ik heb er dagenlang spijt van gehad", aldus de topman. „Ik kocht het min of meer als impuls in 1995 in Zwitserland. Het was een heel duur horloge maar vooral erg ingewikkeld. Als ik de tijd probeerde te ver stellen moest ik tegelijkertijd al lerlei andere instellingen als de maanstand veranderen. Ik heb het horloge maar een dag ge dragen en vrij snel weer ver kocht." In hetzelfde jaar deed de top man ook zijn beste of beter ge zegd leukste aankoop. In de VS kocht hij een Saab Cabrio. „Een oud model dat inmiddels uit productie is. Het was destijds de enige Cabrio waarin je met vier mensen kan zitten. Het mooie eraan was dat het een van de laatste eigenwijze mo dellen van Saab was. Tegen woordig lijken alle auto's veel meer op elkaar. Maar goed, ik heb hem helaas moeten verko pen. Tegenwoordig heb ik vier kinderen en die krijgen ooront steking als ze achterin zitten." Als financiële wijsheid geeft Ze venbergen de aanschaf van in- ternet-aandelen mee. „Daar zit een hele hoop lucht tussen", al dus de directeur. „Maar er zijn ook bedrijven als Cisco die het internet daadwerkelijk aanleg gen. Eén ding is zeker; internet gaat verder groeien." haarlem-leiden Drie maanden na de officiële fusie schrapt energiebedrijf NUON-ENW al het Noord-Hol landse deel uit de fusienaam. Het hoofdkantoor verhuist bo vendien van Baarn naar Am sterdam. Volgens de concern leiding is NUON als merk ster ker dan de gecombineerde naam. Het bedrijf stond op het punt de totale huisstijl aan NUON- ENW aan te passen. Door al leen als NUON verder te gaan, bespaart het bedrijf zich deze miljoenenoperatie. Voetbalclub Vittesse en de reclameborden in het stadion Gelredome moe ten wel weer de oude NUON- uiting krijgen. Amsterdam is volgens het be drijf een geschikte plaats voor een hoofdkantoor van een van de grootste Nederlandse ener giebedrijven met internationale aspiraties. Het is ook goed voor het evenwicht tussen de fusie partners, zo wordt geoordeeld. Het Gelders/Friese NUON heeft 51 procent van de aande len in het nieuwe bedrijf. Het Amsterdamse ENW moet het doen met 29 procent. Het Leid- se EWR en het Zutphense GA- MOG hebben elk tien procent. Een woordvoerster kon nog niet zeggen of de keus voor Am sterdam gevolgen heeft voor het sponsorcontract met het Arnhemse Vitesse. Over dat contract wordt jaarlijks onder handeld. Met als tegenprestatie maandelijkse subsidie brussel anpook maatregelen bevat om scholing en opleiding te verbe- De Belgische minister voor ar- teren, is vandaag in de Belgi- beid Onkelinx wil dat bedrijven sche ministerraad besproken, per 25 werknemers één school- Volgens Onkelinx kost het ba- verlater in dienst nemen. Als de nenplan voor jongeren van 18 jongere alleen middelbaar on- tot 25 jaar 330 tot 385 miljoen derwijs heeft genoten krijgt de gulden. België telt 72.000 jonge, werkgever een jaar lang een langdurig werklozen, subsidie van maximaal 8.000 Werkgeversorganisatie VBO frank per maand (ruim 400 gul- reageerde gisteren direct afwij- den) en wordt hij vrijgesteld zend. De bedrijven verzetten van werkgeverslasten. zich tegen de verplichting om De jongeren moeten een nor- werknemers in dienst te ne- maal loon ontvangen en zeker men. Bovendien heeft volgens een jaar bij het bedrijf in dienst de VBO het ene bedrijf meer blijven. Het geldt ook voor de jongeren nodig dan het andere, publieke sector. Het plan, dat CNV Bedrijvenbond onderzoekt beleggingsmotieven leden HOUTEN GPD De betrokkenheid van werknemers bij de eigen onder neming door het bezit van aandelen is niet zo groot. Maar tien procent van de leden van de CNV Bedrij venbond zou aandelen in het eigen bedrijf willen heb ben. Van de leden die al aandelen hebben, heeft 66 procent ze omdat ze verwachten daar meer rende ment op te maken dan op spaargeld, zo blijkt uit een gisteren gepresenteerde enquête van de CNV Bedrij venbond. Een kwart van de leden heeft aandelen. Belangrijk ste redenen om ze te kopen zijn de financiële ver wachtingen en omdat het spaargeld te weinig ople vert. Een klein deel (zeven procent) doet het voor de spanning. De meeste aandelenbezitters van de bond (twintig procent) kiezen niet bewust voor bepaalde aandelen, maar laten zich adviseren of doen mee in een fonds of een pakket van de werkgever. Volgens CNV Bedrijvenbond-voorzitter Bruggeman leeft de betrokkenheid bij het bedrijf via aandelen niet zo bij de leden van de bond. „Het merendeel van de leden is betrokken bij het bedrijf door medezeggen schap, zoals de ondernemingsraad of via de vak bond", aldus Bruggeman. De werknemers die al aandelen hebben, laten zich overigens positiever uit over de betrokkenheid. Als het zou kunnen, zou 35 procent aandelen willen hebben van de eigen onderneming uit betrokkenheid. Lang niet alle werknemers kunnen aandelen in de eigen on derneming kopen, omdat veel bedrijven niet beursge noteerd zijn. Een derde van de werknemers met aandelen zou wel eigen aandelen willen hebben als extraatje naast de normale beloning. Van alle leden is 8,2 procent hiervan een voorstander. Volgens de bedrijvenbond kopen de meeste werk nemers de aandelen niet zonder nadenken. Zo'n 26 procent van ondervraagden zegt geen aandelen te ko pen van ondernemingen die de mensenrechten schenden. Cok het vervuilen van het milieu en slecht personeelsbeleid zijn voor veel werknemers (respec tievelijk 19,7 en 18,3 procent) redenen om geen aan delen te kopen. Vijftien procent zegt geen aandelen te kopen als het product hun niet aanstaat.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9