M N Katwijk -Quick Boys De 21ste derby O (AG 24 SEPTEMBER 1999 jk verkoopt zaterdag tot t geen alcohol, daarna Ier alleen in plastic bekers ichonken. Deze maatre- It ook voor andere 'risi- itrijden'. In april besloot ituur van Quick Boys tot irtgelijke maatregel: tij wedstrijden tegen Kat- irdt geen bier meer ge- ken op Nieuw-Zuid. Dit anleiding van de vecht- n na de laatste ontmoe- opi ssen de twee Katwijkse waarbij ook met bierfles- rd gegooid. Het eerste icident op De Krom ge in het najaar van 1993, atwijk de zaterdagama- an Ajax ontving. De sup- die een bierflesje naar de :chter smeet, kreeg van VB een 'stadionverbod' n jaar. iltuur ïad erby ferkorting van derby- rfZelfde als Eng. Bowler- - ide herenhoed, syn. ga lm loec^' 2" En^" naar c'e Gj an herkomst Derby, w Derbyshire. 3. sport- jd tussen twee ploegen r Ifde plaats of streek. Ing. genoemd naar de (nemer, de 12de Earl of vedren over vijf mijl jj iejarige paarden, in de l^a 'or of na Pinksteren te gehouden.(Van Dale Woordenboek der Neder- 'aal, twaalfde, herziene ric rste I ite competitieduel tus- st vijk 1 en Quick Boys 1 s hi speeld op 14 november Nieuw-Zuid (1-1). Het oelpunt werd gemaakt ge n Aandewiel. Hij nam mo «rste strafschop, die twijk-keeper Teun van bode werd gestopt. andewiel i Derder Gert Aandewiel g na een tweeja- itapje bij de profs weer :rby als speler van Quick mee. Hij heeft louter goe- rinneringen. „De allereer- as in mijn ogen de meest )0 lie. Heel beladen. Ik Jde de 1-0 en Marco van morgen er ook weer oorde de gelijkmaker, staat die 6-3 me nog voor ogen omdat we toen lijk van een grote achter- terugkwamen maar uit lij k toch dik verloren. Wat lektakel. In mijn periode betaalde voetbal zat ik bij tby op de tribune. Ik zal et overdrijven maar ik het wel. Het speciale ge taakt zich nu al een beetje ij meester." Sportpark De Krom vormt morgen vanaf 15.00 uur het decor voor het 21ste competitieduel tussen Katwijk en Quick Boys. Op deze pagina een terugblik en een vooruitblik. Van Aandewiel tot Zwaan. Tekst en samenstelling: Gerard Baas, Janet van Dijken Loman Leefrnans. met medewerking van Nico van Duyvenbode. De foto s komen uit het archief van het Leidsch Dagblad. F* Typisch Katwijkse namen als Van Duyn m of Van der Plas kwamen in het verleden Iveelvuldig voor op het wedstrijdformu- am III6 lier van de derby. Toch stonden er zel den of nooit familieleden op het veld. Floor van Duyn, nu bij Ter Leede maar jarenlang namens Quick Boys een van de hoofdrolspelers in de derby, is bijvoorbeeld geen bloedverwant van Hugo van Duyn, de keeper van de oranjehemden. Volgens Van Duyn (Floor dus) wa ren alleen Hans en Marco van der Plas familie van elkaar. „Maar dus niet omdat ze Van der Plas heten. Hans is getrouwd met een meisje Haasnoot en dat is een nichtje van Marco, geloof ik." Floor van Duyn had zelf kunnen zorgen voor de enige rechtstreekse fa milierelatie tussen een Quick Boys-speler en iemand van Katwijk als hij nog bij Quick Boys zou hebben gespeeld. Zijn broer Piet is namelijk assistent-trainer op De Krom. GQPI c In de twintig competitiederby's werden 55 goals gescoord. Een gemiddelde van 2,75 doelpunt per wedstrijd. Een duel eindigde in 0-0, dat was op 6 april 1991. De meest doelpuntrijke wedstrijd werd gespeeld op 16 september 1995 toen Kat wijk met 6-3 won. De uitslag die het meest voor kwam was 1-0 (ze ven maal). Marco de Ridder scoorde negen keer, nummer twee op de lijst is Hans Zwaan met zeven treffers. Katwijk maakte in totaal 32 doelpunten, tegen 23 voor Quick Boys. Topscorers van de blauwwitten zijn Gert Aandewiel en Floor van Duyn met vier goals. Ivereniging Katwijk staat I als de volksclub, de *j.e in de gewone man. De an Quick Boys, bewo- n wat vaak de mooiste irsportaccommodatie derland wordt genoemd, iran oudsher nogal neer iranjehemden, die vanaf ;in van hun bestaan in armetierige accommo- ^on ipeelden, tot de club in irhuisde naar sportpark m, waar de weg naar de P' jon en oude rekeningen 1,11 lick Boys werden veref- Ni ien Katwijk in 1994 voor iö;de keer landskampioen Ik had niet zo'n last van maar binnen onze club veel mensen zich ach- ild en soms vernederd, g bij sommigen heel ver. :ede landkampioen- erloste veel mensen van eboel opgekropte frus- PJ| zei 'mister Katwijk' Cees ot tegen het Leidsch d. loys ziet zichzelf graag nette club, een principi- ook. Pas toen het water wwitten tot aan de lip- gestegen (de club was ,ig jaar geen kampioen eworden) werden spe- buiten 'gehaald'. Quick nog altijd de club met itste aanhang en de c ritische. Die maakt niet en duidelijk haar on- 11 :n kenbaar vanaf de tri- Jsponsors en ontevreden 'esf lers roeren zich ook P1] ens op bestuursvergade- Bij Katwijk gebeurt veel Dat de club vorig sei- m0 liner Bob Kootwijk op vot tief stelde, was behoor- ienbarend. Je zou bijna dat Katwijk tegenwoor- lettere club is, maar jk zal vertellen dat dat iel tijr ritje Vers in het geheugen liggen nog de incidenten die de twintigste derby in april van dit jaar 'ontsieren'. Katwijk supporters verven in de nacht voor de wedstrijd de doelpa len op Nieuw-Zuid oranje en ontvreemden de middenstip. Daarom, en omdat het vuur werk zo oorverdovend is dat de scheidsrechter niets anders meer hoort, begint de wed strijd een paar minuten te laat. Na afloop gaan beide supportersgroepen massaal met elkaar op de vuist. Het sulligste incident in twin tig kustkrakers komt op naam van Quick-Boysverdediger Jurgen Faerber, die op 27 ok tober 1997 te laat komt. Hij verkeert in de veronderstelling dat de wedstrijd om drie uur begint. Het KNVB-blad Voetbal Totaal zorgt in 1996 voor commotie. In een wedstrijdverslag over de derby Quick Boys-Katwijk staat dat Katwijk-middenvel der Pim Langeveld oogt 'als een regelmatig bezoeker van perron nul'. Het blad moet de gewraakte zin rectificeren. Op het veld loopt het nooit echt uit de hand. En als er al wat gebeurt, dan is de scheidsrechter het slachtoffer. I ncidenten Zo vallen de spelers van Quick Boys na de met 2-1 verloren derby op De Krom massaal over de scheidsrechter, die Marco Dijkhuizen rood gaf en geen blessuretijd bijtelde. De spelers krijgen steun van de supporters, maar aanvoerder Hans van der Plas en Katwijk se suppoosten kunnen voor komen dat het uit de hand loopt. Het arbitrale trio moet na de wedstrijd op 1 april 1995 (3-3) in een cordon van stewards van w Katwijk naar de kleed kamer. Woedende Quick- Boyssupporters willen hun gram halen omdat Katwijk een strafschop kreeg waardoor Hans Zwaan 2-2 kon maken. Drie minuten voor tijd kreeg Quick Boys ook een penalty, maar Katwijk-keeper Teun van Duyvenbode stopte het schot van Hans van der Plas. Op de foto Henk Langemaat, gewond geraakt na een bot sing met Martin Steenvoorden in de tumultueze en spannen de Katwijk-Quick Boys (0-2) op 24 april 1993. JDe Heerenveen-aanvaller en kortstondig 0-ff pgw international laat in vrijwel ieder inter- view weten dat het een van zijn wensen is om ooit mee te doen in de Katwijkse der by. „Als ik over een aantal jaar ben uitge- voetbald op profniveau en beide clubs nog altijd uitkomen in de hoofdklasse, dan meld ik me aan bij Kat wijk", zegt Talan. „Vooral aan de eerste derby's, toen Katwijk net naar de hoogste klasse was gepromoveerd, bewaar ik goede herin neringen. Veel volk, vuurwerk, een echte happening. Zaterdag kan ik er niet bij zijn omdat ik verplichtingen heb bij Heerenveen. De spannendste wedstrijd die ik me kan herinneren, was die ene die ging om het kampioenschap. We verloren toen met 3-2", zegt hij. KDrie tanken met duizend liter bier, goed anti 06 voor Pa^cwe8 12.000 biertjes. Plus twaalf vaatjes met vijftig liter bier op het 'bierei land'. Vijftig kratten frisdrank. Honderd flessen verschillende soorten wijn. Dui zend broodjes, 480 kroketten, 160 kilo patat. Drie buitenposten, dertig kantinemedewerkers, twee weken voorbereiding (gegevens verstrekt door Katwijkvrijwilliger Ben Duik, al zeven jaar kantinebeheerder op De Krom). H 01*00 - Afspraak tussen de hoofdklassers uit de Leidse regio om niet buiten de besturen akkoord om voetballers te ronselen. Quick Boys zegde het akkoord met Kat wijk per direct op in het voorjaar van 1998 toen Pieter Slootweg bekendmaakte dat hij bij de w Katwijk ging voetballen. Het was oorlog in Katwijk, al beweerde de Valken burger dat hij zich zelf had aangemeld bij de oranjehemden. Maar eigenlijk viel er helemaal niets op te zeggen voor Quick Boys, want twee jaar daarvoor zegde Katwijk het akkoord al op, toen het bestuur hoorde dat de mensen van Nieuw-Zuid contact hadden gelegd met twee Katwijk-sterren, Pim Langeveld en Carlo van Zeist. In die periode stapten ook drie jeugdspelers van Katwijk over naar Quick Boys. Katwijk klom trouwens op naar de hoogste afdelingen van het za- terdagamateurvoetbal met 'afgedankte' Quick-Boysspelers. In de eerste derby's speelden heel wat oranjehemden met een van oor sprong blauw-wit hart: Piet van Duyn, Kees Krayenoord, Dennis- Jan Mieras, Pim Langeveld. Ook Katwijk-aanvoerder Marco van der Plas speelde bij Quick Boys. In de jaren dertig gebeurde het andersom, toen ging het slecht met Katwijk en is een aantal voetballers naar Nieuw-Zuid overgestapt. Het ronselen gebeurde toen op de boulevard, op zondagen voor en na kerktijd. Groepjes Quick-Boysspelers zetten spelers van Kat wijk onder druk om de overstap te maken. agendijk Arie. De Leidse trainer stond in het verleden bij beide vereni gingen aan het roer en met suc ces. Toch loopt hij niet warm voor het duel van morgen. Het fenomeen derby heeft voor La gendijk een beetje afgedaan. „En verder ben ik voor de volle honderd procent met Ter Leede bezig. De Katwijkse derby be heerst mijn gedachten echt niet. Doordat in de laatste jaren er veel clubs uit de regio in de hoofdklasse bij zijn gekomen, is de echte derbysfeer verdwenen. Wedstrijden tussen Quick Boys en Noordwijk of Rijnsburgse Boys trokken vroegen moeite loos 6000 man. Later kwam daar Katwijk - Quick Boys bij en dat was in het begin natuurlijk bijzonder. Een apart potje, maar al lang niet meer wat het is geweest. De aantrekkings kracht binnen Katwijk zal nog wel blijven, maar de uitstraling die dat duel op de hele Leidse regio had, is verdwenen." Op de vraag welke van de twee Katwijkse clubs zijn voorkeur geniet, houdt hij zich op de vlakte. „Ik heb bij beide met plezier gewerkt, maar mijn pe riode bij Quick Boys ligt al meer dan vijftien jaar achter me. Bij Katwijk werkte ik acht jaar lang in een meer recenter verleden en dus is de verbondenheid verser. Ik denk dus dat die club gaan winnen." ikaël De tweede zoon van de Kat wijk-trainer Wim van Zwam kwam in de nacht van maandag op dinsdag ter wereld. Door de geboorte van Mikaël heeft Van Zwam deze week de training moeten overlaten aan zijn as sistenten, want 'er zijn belang rijker dingen op de wereld'. Van Zwam voegt zich morgenoch tend bij zijn selectie en is niet van plan bij een Katwijk-doel punt de 'Bebeto-act' uit te voe ren. „Dat laat ik aan mijn spe lers over." egen Het Leidsch Dagblad geeft sinds het seizoen '97/'98 cijfers aan spelers van de regionale clubs in de hoofdklassen. Bij de derby is eenmaal het cijfer '9' uitgereikt. Raymond Flaton was op 17-10-'98 de uitblinker bij de 0-1 winst van Quick Boys op De Krom. De laagste waardering was voor Marco Kleijn, die op 25-10-'97 een vier kreeg. Quick Boys verloor die dag op Nieuw Zuid met 0-4. pstelling Beide trainers willen niet meer zeggen dan dat hun elftal van morgen 'erg op dat van vorige week lijkt'. Als dat klopt zien de formaties er aldus uit: Katwijk: Hugo van Duyn; Hey- mans, Van der Meer, Robbers, Bon; Hajji, Peter van Duyn, Van der Plas; Raven, Dubbeldeman, De Ridder. Quick Boys: Van der Niet; Star, Van Dijk, Aandewiel, Ravens- bergen; Van Hooy, Flaton, Van Schijndel; Bounif, Rutten, Viereck. lias Hans, van der. 'Mister Quick Boys' zal morgen voor het eerst de derby niet als voetbal ler meemaken. Van der Plas, 35 jaar, zal er wel als toe schouwer bij zijn. Als hij ten minste op tijd is, want om elf uur is de start van de Halve Marathon van Katwijk. „Het is de eerste keer dat ik zo'n eind ga lopen en het schijnt nogal zwaar te zijn met grote stuk ken door de duinen en de laatste zes kilometer over het strand. Ik zou niet weten hoe lang ik over die 21 kilometer ga doen. Of ik met pijn in het hart naar de wedstrijd ga kij ken? Joh, ik heb helemaal geen tijd gehad om me daar over druk te maken. Ik ben g stopt met voetbal." QUICk Opgericht op 1 februari 1920,1850 leden, heeft van alle regionale voetbalclubs de B Oy S meeste landelijke uitstraling. Allerlei re denen zijn daarvoor te vinden: Quick Boys heeft, als enige zaterdagclub, altijd op het hoogste niveau gevoetbald, er vielen 26 kampioenschappen (waaronder een algeheel amateurkampioenschap in 1992) te vie ren en het sportcomplex Nieuw Zuid wordt door velen beschouwd als het mooiste van het land. Zelfs een professor in de Godgeleerd heid, prof. dr. Van de Beek, heeft zich ooit over het verschijnsel Quick Boys gebogen. „In een besloten gemeenschap mocht vroe ger niet veel. In de zaken die wel werden getolereerd werd meteen veel energie gestoken. Daar schaarde het hele dorp zich achter, dat werd 'onze club', daar heerste het wij-gevoel." R Ontegenzeggelijk de meest clb06n kleurrijke trainer die ooit op Nieuw Zuid de scepter zwaaide, was Melbi Raboen. Zijn periode bij Quick Boys eindigde begin jaren negentig na een conflict met een tussentijds vertrek, maar als de Hagenaar praat over zijn oude werkgever overheerst de hang naar nostalgie. „Een geweldige club die ik altijd ben blijven volgen. Ik heb er met fantastische mensen gewerkt. Het is ook een club die het aan zijn stand, de supporters en de plaats verplicht is om bij de bo venste drie mee te draaien. Gebeurt dat niet, zoals in de afgelo pen jaren, dan is er wat mis, want voetbal know-how zit er ge noeg. Als ik lees dat Floor van Duyn en Hans van der Plas tegen hun zin zijn verdwenen en ik hoor dat ze een spits van Scheve- ningen hebben gehaald, dan is dat niet meer het Quick Boys dat ik ken. Ik denk dat ik maar eens ga kijken. Het is toch een wed strijd als geen andere." SHet affiche Quick Boys-Katwijk of Katwijk- aaj Quick Boys staat helemaal niet garant voor spanning, sensatie en aantrekkelijk voetbal. 'Derby wordt afknapper' kopt het Leidsch Dagblad boven het verslag van de eerste derby op 14 november 1989. 'Saaie derby omgeven door fantastische voetbalsfeer op Nieuw Zuid', 'Katwijk se kraker vat geen vlam', zijn latere krantenkoppen. De verslagen zelf zijn soms ook niet misselijk. 'Oh ja, daar tussen door hobbelden ook nog eens de voetballers. In de eerste helft konden zij de toets der kritiek nog enigszins doorstaan, maar na de rust leidden zij alleen maar de aandacht van het alleraardige, En gels aandoende verbale gevecht tussen de fans van oranje en blauwwit'. Of: 'Veertien keer speelden QB en Katwijk voor de com petitie tegen elkaar. Het werden veelal spannende en onvoorspel bare wedstrijden, maar aflevering vijftien ontbeerde de aantrekke lijke ingrediënten.' En: 'De Katwijkse derby vormde geen uitzonde ring op de sportief tegenvallende wedstrijden tussen de rivalen in de bollenstreek.' En: 'De spanning moest voor de 4000 toeschou wers zoals zo vaak een hoop leed verzachten. Fraaie staaltjes voet bal vielen amper te ontwaren op sportpark De Krom waar de sfeer en ambiance uiteraard weer wel dik in orde waren.' Tot slot: 'De Katwijkse derby van 10 april 1999 was er een met heel veel gerommel op het middenveld, verschrikkelijk veel balverlies en weinig uitgespeelde kansen.' CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356463 I oeschouwers Een betere indicatie voor de populariteit van de Katwijkse derby dan de toeschouwers aantallen is nauwelijks te ge ven. En wat blijkt na bestude ring van de cijfers, de belang stelling is duidelijk tanende. Trok het duel in het begin van de jaren negentig regelmatig boven de 4000 bezoekers, bij de laatste edities blijkt de ge zamenlijke aanhang net aan de 2000 te overtreffen. De al lerlaatste tweestrijd van vijf maanden geleden geldt als dieptepunt. Daar kwamen naar schatting iets minder dan 2000 kijkers opdagen. Nog niet slecht voor een ama teurduel, maar het staat in schril contrast met bijvoor beeld het treffen in april 1993 op De Krom (Quick Boys won met 0-2) waar tegen de 8000 supporters het veld omzoom den. Katwijk - Quick Boys was dat weekeinde op FC Gronin gen - FC Utrecht na het best bezochte treffen in Neder land, al moet daar eerlijk heidshalve worden bijgezegd dat er in de eredivisie slechts een beperkt programma werd afgewerkt in verband met de interland Engeland - Neder land. UBij FC Utrecht spelen momenteel twee Katwijkers, Dirk Kuyt en Hendrik van trecht Beelen. Kuyt en Van Beelen zijn de laat ste twee voetballers uit het dorp die naar een profclub zijn gegaan, maar zeker niet de eerste. Onder anderen Gert Aandewiel (naar Sparta), Björn Raven (Dordrecht '90), Jeffrey Talan (ADO Den Haag), Pim Langeveld (ADO Den Haag) en Leon Meijs (Wil lem II) gingen hen voor. Jan Schaap had afgelopen zomer de vol gende in de rij kunnen zijn. De Quick Boysspeler kon naar FC Utrecht, maar koos voor Nieuw Zuid en zijn studie aan de Eras mus Universiteit in Rotterdam. M Het is twijfelachtig of er morgen vuur- werk van de Katwijk-supporters zal zijn. m# De verantwoordelijke daarvoor, Katwijk-6 W U U PW6TK aanvoerder Henk van den Bosch, is na melijk een weekeindje weg met zijn mo torclub en heeft zich niet met de vuur werkorganisatie bemoeid. „Als er net zoveel vuurwerk als normaal zou zijn, had ik het wel gehoord." Van den Bosch en zijn kornuiten begonnen een jaar of zeven geleden met het vuurwerk. „We had den een 100.000-klappertje over van oud en nieuw. Dat hebben we bij een thuiswedstrijd afgestoken en dat beviel wel. Sinds die dag hebben we bij alle topduels wat gedaan. Jammer dat aan die tradi tie misschien een einde komt." Van den Bosch gaat zaterdag overi gens wel regelmatig bellen naar De Krom voor de tussenstand. „Dat is ook voor mijn vrouw Greet, die is nog fanatieker dan ik." W' Boelhouwer van, burgemeester: „Ik ga zeker kijken. Ik volg drie van de vier wed strijden Vein deze clubs, de vierde zater- O U W6 dag ga ik naar KRV. Een van de selectie criteria voor de burgemeesterspost van Katwijk is dat je van voetbal houdt. En van haring. En dat je diplomatiek bent, inderdaad. Als er gescoord wordt, moet ik mijn handen in mijn zakken houden. Ik hoop op een leuke wedstrijd, en ik ben niet ontevreden met een gelijkspel." X Vreemdelingenhaat (die in Katwijk niet enofobie meer lijkt te bestaan). Nog niet zolang ge leden hanteerde het bestuur van Quick Boys de regel dat in het eerste elftal mini maal acht Katwijkers moesten spelen. In het, waarschijnlijke, elftal van morgen verschijnen vijf dorpsjongens aan de start: Tom van der Niet, Wil- bert Star, Ronald van Dijk, Gert Aandewiel en Martijn Ravensber- gen. Katwijk stelt twee 'echte' Katwijkers op: Hugo van Duyn en Marco van der Plas. Quick Boys en Katwijk hebben geen last van xenofobie. Y Onbetwist de beste club ssel meervogels ui<de his,°ri<: ,he' terdagvoetbal. Is IJssel- meervogels-Spakenburg ook De Derby van het amateurvoetbal of wint Katwijk-Quick Boys? „Ik kan me voorstellen dat daar in beide ge meenten anders over wordt gedacht", zegt Vogels-voorzitter Ar thur van der Berg diplomatiek. „Wat in óns voordeel pleit, is dat Spakenburg de helft kleiner is dan Katwijk en dat hier toch ook zesduizend man op de derby af komen. Het leeft enorm. Verder spelen ze in Katwijk ieder seizoen tegen elkaar en wij maar eens in de vier a vijf jaar, terwijl de velden toch echt naast elkaar liggen. Dat maakt het toch wat specialer. Omdat er wat animositeit heerst tussen de 'rooien' en de 'blauwen' - zeker nu er twee spelers van IJsselmeervogels naar Spakenburg zijn overgestapt - is niet ieder een er rouwig om dat we in verschillende hoofdklassen zijn inge deeld. Uit angst dat er iets gebeurt." Voorlopig is Katwijk - Quick Boys dus in ieder geval de enige dorpsderby. ZKatwijkspits Hans Zwaan stond jarenlang waan garant voor doelpunten. Zo maakte hij er in de ontmoetingen tegen Quick Boys ze ven. Zijn laatste seizoen als Oranjehemd was niet zo succesvol. Op 10 april '99 speelde Zwaan maar twee minuten mee en in zijn voorlaatste derby (15-10-'98), miste de boomlange aan valler in de slotminuut een penalty. Quick Boys won toen met 0-1 door een benutte strafschop van Hans van der Plas.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25