Potgrondhandel Culvita in ruimtenooi 5 Het is voor mij allemaal abacadabra' Rijn Veenstreek PAK krijgt geen kans om zijn excuses aan te bieden Werkstraf van 238 uur wegens incest met dochter Vennemeer wordt weer bereikbaar over water Nepdrempels moeten automobilist afremme Werk op Samsomgroi^1 begint volgende maan Politie controleert strenger op verlichtin TI Inwoners van Alkemade willen betei aanpak probleemjeugd en vandalisn e VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1999 chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv.-chef marieta kroft, 071-5: Twee gewonden bij kop-staart-botsing oud ade Twee mensen uit Assendelft zijn gewondgeraakt bij een kop-staart-aanrijding op rijksweg A4. Zij zaten in een auto die gistermiddag botste op een langzame rijdende file, die ter hoogte van Oud Ade in de richting van Amsterdam kroop. Vier auto's raakten betrokken bij de kop-staart-botsing. De slachtof fers, een 29-jarige man en een 24-jarige vrouw, zijn met lichte verwondingen overgebracht naar het Rijnland-ziekenhuis in Leiderdorp. Verbouwing Alphens café voltooid alphen aan den rijn Na een intensieve verbouwing opent het ca fé Santé van Robert Grootenhuijs in De Ridderhof morgen zijn deuren. Het pand, dat een totale metamorfose heeft ondergaan, krijgt een ingang voor mensen die iets willen eten en een aparte ingang voor de bar. De oppervlakte van het interieur is uitge breid met twintig vierkante meter. Het terras blijft gehandhaafd. De verbouwing heeft totaal acht weken geduurd. Bedrijf slaakt noodkreet tijdens behandeling nieuw bestemmingsplan Rijn en rijksweg hazerswoude-rundijk Ter Aar benoemt nieuwe secretaris ter aar vloed hadden op de procedure, De potgrondhandel Culvita in Hazerswoude-Rijndijk verkeert in ruimtenood. Het aan de Rijndijk gevestigde bedrijf wil uitbreiden, maar jarenlange onderhandelin gen met de gemeente hebben nog niets opgeleverd. zo'n grensgeval. Wij zijn niet te verplaatsen want dat zou ons miljoenen guldens kosten." Geen van de commissieleden reageerde op de noodkreet van Schouten. Hij bgzocht de verga dering omdat het nieuwe be stemmingsplan voor het gebied tussen Rijn en rijksweg op de agenda stond. Culvita valt in dit marieta kroft ,,Ik ben het ermee eens dat je het Groene Hart open moet houden", sprak H. Schouten, vertegenwoordiger bij het be drijf, gisteravond tot de com missie ruimtelijke ordening. „Maar er zijn grenzen. Wij zijn gebied. De vertegenwoordiger van het tienkoppige bedrijf had echter ook geen reactie ver wacht. „De besprekingen voor het bestemmingsplan verkeren nog in een pril stadium. Ik zorg ervoor dat ik er meteen bij ben." Wethouder F. Uljee, die wei nig voelt voor uitbreiding van niet-agrarische bedrijven in het toch al dichtslibbende gebied tussen de Rijn en rijksweg, be loofde niettemin binnenkort een gesprek met Schouten. Ulj ee wil dat de laatste stukken weiland in het gebied groen en open blijven. Hooguit mogen de agrarische bedrijven uitbrei den, als dat hun voortbestaan verzekert. Want door deze be drijven kan het gebied openblij ven. De eerste bespreking over het ontwerp-bestemmingsplan Rijn en rijksweg 11 leverde een drie uur durende discussie op. Som mige politici pleitten voor meer recreatiemogelijkheiden langs de Rijndijk en een actievere rol van de gemeente om bedrijven uit de woonkernen te verplaat sen naar bedrijventerreinen. H. Demoed (CDA) vindt de vrijko- mende plek van vleeswarenfa- briek Offerman, die dit voorjaar sluit, een geschikte plaats om er toerisme en recreatie te bevor deren, in combinatie met wo ningbouw. Uljee gaf aan dat hij al twee dagen achter'Offerman aanzit om te praten over de in vulling van de plek. Hij vond het te ver gaan om andere be drijven zoals Fasson al de wacht aan te zeggen. Het onafhankelijke commis sielid B. Oostdam kwam nog met het idee om in de ecot sche strook tussen de rijks en het spoor een skatebaan te leggen. „Als je ziet hoe mensen op de rijksweg ska wandelen en fietsen... Datu gelopen na de ingebruikn van de weg in december." houder Uljee veegde het snel van tafel omdat het toegestaan is om een pad een natuurstrook te laten pen. De komende maanden spreekt de gemeente het cept-bestemmingsplan mei woners en bedrijven tim brouwer de koning De nieuwe toon die oppositie partij PAK aanslaat, is nog niet besteed aan waarnemend bur gemeester L. Lyklema. Hij ha merde gisteravond tijdens een extra raadsvergadering een stemverklaring van het Progres sief Akkoord af, omdat die vol gens hem een herhaling van zetten betekende. De verklaring bevatte echter ook excuses van de partij, die hij net als de ge meenteraadsleden nu alleen schriftelijk kreeg uitgereikt. Het PAK stemde blanco bij het eni ge agendapunt, de benoeming van de nieuwe gemeentesecre taris M. Timmer. Alle andere partijen stemden voor. De Gou wenaar, die door omstandighe den afwezig was, gaat vanaf 1 januari 2000 in Ter Aar aan de slag. Het PAK voelt zich als oppo sitiepartij nog steeds buitenspel gezet bij de selectie van de nieuwe secretaris. De progres sieven vinden dat zij geen in- omdat fractievoorzitter A. Otto van het CDA namens alle frac ties plaatsnam in de selectie commissie. PAK-voorvrouw E. Kraak gaf toe dat zij er niet in is geslaagd om anderen te over tuigen van het belang dat haar partij hecht aan politieke in vloed op de procedure. Boven dien bood zij haar excuses aan omdat zij zich niet had afge meld voor een gesprek met drie sollicitanten op 8 september. Van waarnemend burge meester Lyklema kreeg Kraak gisteravond niet de gelegenheid haar excuses uit te spreken. Na zijn interruptie dreigde de op positieleidster even te vervallen in haar oude toon. „Het is toch niet te geloven dat u erin slaagt mij in de war te brengen", zei zij zich toen zij verslikte in haar felicitaties aan het adres van de nieuwe secretaris. Om er vervolgens op poeslie ve toon aan toe te voegen: „Maar misschien leren wij hier ooit met open oor naar elkaar te luisteren." moet hij 10.000 gulden smar tengeld aan zijn dochter beta- den haag/alphen aan den run Een 54-jarige Alphenaar is gis teren veroordeeld tot zes maan den cel plus zes maanden voor waardelijk wegens incest met zijn dochter, van haar derde tot haar elfde jaar. Na aftrek van zijn voorarrest heeft de man de straf laten omzetten in 238 uur dienstverlening. Hiermee kwam de rechter te gemoet aan de wens van de ad vocaat van de man. Wel volgde hij de officier van justiüe wat betreft de proeftijd en het smartengeld. Een lange proef tijd van drie jaar moet de Al phenaar ervan weerhouden in herhaling te vallen. Bovendien len. De man gaf twee weken gele den voor de meervoudige ka mer in Den Haag toe dat hij zichzelf gemiddeld twee keer per week had laten prikkelen door onder andere met zijn dochter te douchen en met haar in bed te stoeien. Dat de man ook geprobeerd heeft zijn dochter te verkrachten, acht de rechtbank niet bewezen. De rechter gaat uit van het verhaal van de dochter dat haar vader voor het eerst incest pleegde toen zij drie was. Volgens de Al phenaar was zij enkele jaren ouder. Verwijdering dammen kost waterschap acht ton oud ade/rupwetering janneke de jonge De dammen in de Akkersloot tussen Oud Ade en Rijpwetering verdwijnen in maart. Na twintig jaar is het Vennemeer dan ein delijk weer rechtstreeks vanuit Rijpwete ring te bereiken voor schaatsers en vaar tuigen. Op dit moment worden de dijken langs de sloot opgehoogd. Als deze verste vigd zijn en het waterpeil geleidelijk op boezempeil is gebracht, kunnen de dwars- dammen eruit. Bewoners ergeren zich al jaren aan de dammen. Zij zijn onhandig omdat ze de doorvaart stremmen en geven de prachti ge vaart een lelijke aanblik. Vijf jaar gele den gaf Waterschap De Oude Rijnstromen aan dat de dammen er over een jaar of vijf uit zouden gaan. Nu is het dan zo ver. Volgens waterschapswoordvoerder D. de Blaeij had de verwijdering van de dam men altijd een lage prioriteit. De eerste taak van het waterschap ligt immers bij het droog houden van het land. Daarna komen pas taken die bijvoorbeeld met re creatie te maken hebben. „Je moet niet vergeten dat we zo'n 800.000 gulden kwijt zijn aan de hele operatie. Maar voor het totaal is het beter dat er weer een verbin ding is tussen Rijpwetering en Oud Ade. Dan kunnen er weer bootjes door, en dat is leuk voor de recreatie." Omwonenden van de Akkersloot zijn blij dat de dammen verdwijnen. „Het knapt hier wel op", zegt een bewoonster van de Pastoor van der Plaatstraat in Rijp wetering. Ze heeft al die jaren stiekem zit ten wachten op de verwijdering van de dammen. „Wij gaan nu wèl een bootje ko pen. Eerst moesten we onder al die brug gen door en daar hadden we geen zin in." alphen aan den rijn Gefopt. De verkeersdrempels die vanaf volgende week woensdag op twee plaatsen in Alphen aan den Rijn op de weg liggen lijken net echt, maar zijn dat niet. Alphen doet mee aan een proef met driedimensiona le wegmarkering. Die sugge reert dat de automobilist een wegversmalling of drempel na dert, zodat de bestuurder vaart mindert. De nepdrempels worden op 29 september aangebracht op de Kalkovenweg ter hoogte van het Groen College en op het kruispunt van de J.C. Hoogen- doornlaan/Goudse Rijpad in de polder tussen Alphen en Zwammerdam. Het Provinciaal Orgaan -Ver keersveiligheid Zuid-Holland (POV) voert de proef uit. Het doel is te onderzoeken wa vergelijking met andere verkeersdrempels, het van de 3D-markering is verkeersveiligheid. Daai gaat het POV drie keer mi voordat de drempels zijn gebracht, direct daarna e: een nog later tijdstip. Da kijken de onderzoekers na; snelheid voor, bij en na kering, de verkeersintens geluid en gedrag zoals ab afremmen of uitwijken, middel van interviews wi POV achter de ervaringen de gebruikers komen. In 1998 mocht Numans (in de Hoekse Waard) de se uitvinding als eerste meente in Europa uitprob De positieve resultaten tot een tweede, uitgebre proef. Naast Alphen doei acht andere gemeenten nt( Ai Ai alphen aan den rijn saskia buitelaar Binnen een maand beginnen de eerste werkzaamheden op het stuk grond in Kerk en Za- nen waar uitgeverij Samsom een nieuw gebouw neerzet. Burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn Stellen de gemeenteraad voor 110.000 gulden uit te trekken om het terrein bouwrijp te maken. Het groen moet worden verwijderd, er komt een bodemonderzoek en een onderzoek naar de ener gievraag van het gebouw. Om het verlies van de groene strook te compenseren ontwik kelt de gemeente elders in de wijk een ander groengebied, in nauw overleg met de natuuror ganisatie IVN. Die heeft als eni ge bezwaar gemaakt tegen het bouwplan. „We zijn niet het bouwplan op zich" cretaris C. Stekelenburg vr IVN. „Maar we willen coi satie voor het stuk groen op het gebouw komt te Er gaat een behoorlijki grond verloren." Op welke plek in de w natuur straks haar eigen kan gaan, is nog niet steld. Volgens een wooi der van de gemeente ka overal in Kerk en Zanen dus ook op de voormalij cheongrond. Daarover g< phen en het IVN in gespri Wat Stekelenburg bel de zaak daarmee rond en het bezwaarschrift ingetro „Ik moet er nog met de vc ter over praten en de gein een formele reactie geven, daar komen we wel uit. bou infns z: kan: van at wi aart irs h< gewc v ken rj iudir ond. De i: -lid 1 li ingek el in Be u luids dig. sch r 'o^est-T trek! Vastl Mobiele Knoppenwinkel leert ouderen uit Rijnwoude omgaan met moderne apparatuur hazerswoude-rijndijk marieta kroft De tachtigjarige J. van Vliet wijst naar een woordje op zijn afstandsbediening van de vi deorecorder. „Play, wat bete kent dat nou? Ik kan geen En gels", zegt hij terwijl hij veront schuldigend zijn schouders op haalt. „Play betekent spelen", vertaalt de negen jaar jongere W. Dijksterhuis in multifunctio neel centrum 't Anker in Ha zerswoude-Rijndijk. Samen zit ten ze aan een tafeltje. Met veel geduld legt Dijksterhuis zo een voudig mogelijk de werking van de afstandsbediening uit. Van Vliet luistert aandachtig. Hij heeft de videorecorder al twee jaar en al die tijd maar vier keer gebruikt, vertelt zijn dochter B. Ouwerkerk uit Koudekerk aan den Rijn. „Ik las dat we vandaag uitleg konden krijgen en zei: pap, kom mee." Vooral ouderen komen deze donderdag af op de mobiele knoppenwinkel in 't Anker, die door de plaatselijke ouderenor- ganisaties van Rijnwoude is uit genodigd. Telefoons, een mag netron, televisie, video en alar- meringsapparatuur: de Stich ting Mobiele Knoppenwinkel uit Zwolle heeft voor 60.000 gulden aan apparatuur uitge stald. Niets is te koop. De be zoekers, zo'n zeventig, krijgen alleen uitleg over de werking er van. Een computer ontbreekt. „Die hebben we bewust niet aan onze verzameling toege voegd", zegt coördinator J. Mie- remet van Nederlands enige mobiele knoppenwinkel. „Wij gaan ervan uit dat iemand die een computer kan kopen, ook wel de fmanciële middelen heeft om een cursus te beta len." Mieremet is één van de Actie bij het aanbreken van donkere dagen drovt ilg. W ;ve pl runstreek marieke de wit De politie in de regio Rijn streek legt fietsers en brom fietsers die met onvoldoende of geen licht rijden, vanaf eind oktober direct een boete op. Bovendien gaat ze op gro te schaal bromfietsers contro leren op hun verlichting. Voorafgaand aan dit lik-op- stuk beleid organiseert de Re gionale Projectgroep Ver keersveiligheid Rijnstreek (RPV), in samenwerking met de politie, een aantal activiteb ten om iedereen op de hoogte te brengen van de actie. De actie vindt juist plaats omdat 'de donkere dagen' weer aanbreken, zegt secreta ris van de RPV Martin Luijk. Het blijkt dat fietsers en bromfietsers vaak slecht ver licht rondrijden. „We willen er de aandacht op vestigen hoe gevaarlijk dat is." Op za terdag 25 september kunnen bewoners van gemeentes in de Rijnstreek van tien tot half vier hun fietsverlichting laten keuren. Fietsenmakers voeren ter plekke kleirie reparaties uit tegen kostprijs van de materi alen. Voor grote reparaties krijgen mensen een kortings bon van tien procent voor de fietsenmaker. De PRV verspreidt posters en stelt voor scholen lesmate riaal beschikbaar. In de perio de tot eind oktober deelt de politie waarschuwingen uit aan mensen die niet aan de wettelijke verlichtingseisen voldoen. „Maar daarna is het menens", zegt Luijk. Rijden zonder licht levert een fietser dan een boete van 50 gulden op, een bromfietser betaalt 70 gulden. Ook voor een incom plete verlichting wordt be keurd. Het ontbreken wiel- of trapperreflectc kost een fietser bijvoorbe 40 gulden. Het bekeuren gaat een tal maanden door en daa wordt met een zelfde actie tra aandacht gevestigd op lichting van auto's. De wil ieder jaar rond deze zo'n actie voeren. Luijk: eindelijk hoop je dan mensen spontaan zorj voor goede verlichting en: alleen als er bekeurd wordi De keuringen van fiets* lichting zijn in Alphen den Rijn (De Vest), Ter (Westkanaalweg nabij handel), Hazerswoude-I dijk (Frederik van Eedenpl voor het gemeentehuis), muiden: Dr. Stapenseasti (bij brandweerkazerne), geraar (Kerkplein van 9.00 10.30 uur mobiele post). onj p ifleC Klachtenlijn voor wegenonderhoud Het echtpaar Van Beek laat zich precies uitleggen hoe de video werkt. vijf vrijwilligers van de stichting die mensen die in de knoop lig gen met knoppen uit de brand wil helpen. De kosten van de dag, zo'n 2200 gulden, komen voor rekening van de gemeente Rijnwoude en de Rabobank. Meneer Van Beek (82) uit Ha zerswoude-Rijndijk wil wel eens weten hoe de treinkaar- tenautomaat werkt. Tot nu toe kan hij altijd nog aan het loket in Leiden of Alphen aan den Rijn terecht. „Maar ja, het is er wel eens druk. En als je ziet hoe snel die jongélui een kaartje uit de automaat trekken, dat moe ten wij dat toch ook kunnen." Er is geen automaat aanwezig, maar coördinator Mieremet laat meneer en mevrouw Van Beek een video zien die uitleg geeft. Of ze voortaan bij de au tomaat hun treinkaartje kopen, betwijfelt het echtpaar echter. „Als je ervoor staat, is het toch weer anders." De bijna tachtigjarige me vrouw Van Beek vindt alles 'ge weldig interessant'. „We willen een andere telefoon. Hier kun nen we rustig kijken welke mo gelijkheden er zijn. Als je in een wankel ernaar vraagt, hebben ze vaak zo weinig tijd voor je." De heren Van Vliet en Dijks terhuis zijn nog steeds druk in gesprek. Het gaat maar over één onderwerp: de afstandsbe diening. De gebruiksaanwijzing ligt voor ze op tafel. De bejaar de Leidenaar kan nog niet en thousiast worden over de voort schrijdende techniek. „Ik ben zo dom", stamelt dé bejaarde Leidenaar. Dijksterhuis spreekt dat met nadruk tegen. „Nee, het is geen kwestie van dom- FOTO TACO VAN DER EB heid." Hij staat op om een ver taallijst van Engelse woorden erbij te pakken. Van Vliet zucht van inspan ning. Hij ziet zichzelf vanavond nog geen film opnemen. „Het is voor mij allemaal abacadabra. Mijn achterkleinzoon is nu tien jaar. Hij slaat het op en weet meteen hoe het werkt. Nu hoor ik heel veel. Dat moet ik ver werken. Ik zou u het liefst wil len vragen", zegt hij terwijl hij zich naar Dijksterhuis wendt, „kom nog een keer om het uit te leggen." janneke de jonge De inwoners van Alkemade vinden dat gemeente en politie zich onvoldoende inzetten tegen van dalisme en voor de jeugd. Dat blijkt uit een en quête die gemeente en politie vorig jaar onder de bevolking hielden. Ook het onderhoud van wegen en trottoirs en de aanpassing van verkeersonveilige wegen staan hoog op hun verlanglijstje. B en W openen daar om binnenkort een klachtenlijn met een apart te lefoonnummer voor klachten over het wegenon derhoud. Zij onderzoeken nog of het klachten nummer ook gebruikt kan worden voor andere klachten. De klager krijgt binnen 48 uur te horen wat er met de melding is gedaan. Om vandalisme tegen te gaan stellen burge meester en wethouders voor de omgevir ik jongeren zo in te richten dat er weinig valt. Om vandalisme te voorkómen zouden len de houding van kinderen en jongeren ten veranderen. Ook moeten ouders, leef t ten en buurtbewoners meer sociale contrdjn oefenen en wil de gemeente burgers om sneller aangifte te doen als zij getuig van vandalisme. In totaal kwamen er van de ruim 5500 0 teformulieren onder de inwoners van Alkf slechts 1355 terug, zo'n 24 procent. De vrag bestond uit twintig gesloten vragen over andere jeugd, wonen, verkeersveiligheid f lieu. Daarnaast mochten de invullers bij de naamde open vragen eigen opmerkingen Wellicht houden gemeente en politie ov* jaar opnieuw een publieksonderzoek. irtyce lekt c rhuiz de wi tie hi De di met lijkt im vij irtycei de taroin er eei ig van schre' reslor intake Jrnwi im Ti

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18