I Earner: verhoging )ZB een schande Politiek kiest toch voor supermarkt Dorpsstraat Raadslid Van Dijk (BBL) mag niet meer e-mailen Fitnessmimte voor 'moeilijke' jeugd Regio Aladdin -ok voor herwend gezin Notulen plan Lange Voort inzet conflict emeente gaat fietspad bekijken Ondernemersvereniging heeft het nakijken Blije raadsleden, maar boze ge zichten bij de leden van de On dernemers Vereniging War mond (OVW). Die waren er gis teravond na afloop van de raadsvergadering. Daarin be sloot de Warmondse politiek unaniem om de ontwikkeling van de kop van de Dorpsstraat in gang te zetten. Op de Dorpsstraat moet een supermarkt komen met vier tot zes 'verswinkels' eromheen. Maar ook De Baan wordt niet vergeten. Wethouder K. van den Aardweg (WD) beloofde, na aandringen van Progressief Warmond (PW), ook De Baan bij de ontwikkeling van de Dorpsstraat te betrekken. „Het is niet: de kop van de Dorps straat en de rest laten we lig gen", aldus de wethouder. „Er moet iets totaals komen. Ook het oude raadhuis en de gym zaal vallen daaronder." De OVW had de gemeente een maand uitstel van de be slissing over de supermarkt ge vraagd, maar op dat verzoek gingen de fracties niet in. Bin nen die maand hadden de on dernemers onderzoek willen doen naar de haalbaarheid van een supermarkt op De Baan. De ondernemers vinden dat de ge meente de mogelijkheden op deze locatie onvoldoende heeft laten onderzoeken. De OVW denkt er sterk over - aldus voorzitter L. Schouten na afloop - om toch zo'n onder zoek te laten doen, ook al moet de supermarkt van de gemeen te op de kop van de Dorpsstraat komen. De supermarktketen Vomar is bereid aan het onder zoek mee te betalen. De Vomar wil zich heel graag in Warmond vestigen, maar behoort niet tot de ketens die de gemeente heeft uitgekozen. Dat zijn Sper wer (Plusmarkt) en Schuitema (Cl000). Wethouder Van den Aardweg wist de fracties van PW en WD, beide tot dusver zeer gechar meerd van De Baan als plek voor de supermarkt, gister avond wél te overtuigen van de voordelen van de kop van de Dorpsstraat. Van den Aardweg gaf toe dat hij geen onderzoek had gedaan naar de mogelijk heden van het verwerven van panden op De Baan. Het enige dat hij weet is dat het KPN-ge- bouw niet te koop is. Maar vol gens hem is De Baan hoe dan ook een te krappe plek voor een supermarkt. De suggestie dat de klanten maar moeten parkeren bij het nieuwe cultureel centrum wees de wethouder resoluut van de hand. „Daar kampen we al met een parkeerprobleem, waar we nog eens goed over moeten ste ggelen. Er staan mooie bomen: die willen we niet opofferen." WD-raadslid J. Kwestro was hierop bereid het boek van De Baan te sluiten. PW-raadslid H. Goudsmit niet. PW ging pas ak koord na de toezegging van de wethouder om niet alleen de kop van de Dorpsstraat aan te paicken, maar om gelijktijdig ook iets met De Baan te doen. Oppositiepartij CDA ging van meet af aan voor een super markt op de 'kop'. Volgens CDA-raadslid A. Lemmers had het college geen nieuw onder zoek hoeven doen om tot die locatie te komen. Die uitkomst stond ook al in het zogeheten Masterplan van enkele jaren te rug, aldus Lemmers. „Het klopt dat de 'kop' in het Masterplan staat", merkte de wethouder op. „Maar dat was niet geba seerd op objectieve criteria." MOOIE SERRES ZIEN? Kom vandaag nog naar de showroom van Lieftink en bewonder de mooiste serres die u ooit zag. Klaar voor dit grote woonplezier? JDAG 24 SEPTEMBER 1999 isluiping woning Voorschoten itter. ^SCHOTENEen 31-jarige Voorschotenaar heeft gisteren aan- ']ld- ie gedaan van insluiping in zijn woning aan de Leidseweg. De ïner- sluiper heeft twee tassen uit de hal van zijn huis meegeno- >n. In de tassen zaten onder meer zijn rijbewijs, een paspoort een paar ier inbraken Oegstgeest geest Bij vier huizen in Oegstgeest is gisteren ingebroken, politie vermoedt dat alle inbraken door dezelfde dader zijn pleegd. In alle gevallen forceerden de inbrekers het slot van n deur. De inbraken vonden plaats in twee woningen aan de rckwervelaan en de twee aan de Jan Zwartlaan. De schade s vanochtend nog niet bekend. Een computer, een leren jas, eques en cadeaubonnen vormden de buit. LEIDERDORP AFKE VAN DER TOOLEN Vragen staat vrij, maar niet per e-mail. Althans, zo is het in Leiderdorp. Het Leiderdorpse raadslid Arnold van Dijk mag zijn vragen niet meer per elektro nische post aan de ambtenaren of de collegeleden voorleggen. Want: .Ar nold een beetje kennend heeft hij een nieuwe wijze ontdekt om snel iets on der de aandacht van de gemeentelijke organisatie en het college te brengen." Aldus een interne ambtelijke memo. Een brief van burgemeester en wet houders aan Van Dijk noemt een heel andere reden om hem te unpluggen „Aangezien de organisatie nog niet is toegerust voor het werken met e-mail dienen vragen per brief of per fax te worden ingediend." Van Dijk benaderde een ambtenaar met een 'simpel verzoek om informa tie', zoals die het in de interne memo uitdrukt. Die ambtenaar vindt dat geen gewenste situatie. Want: „Ik ben bang dat hij (Van Dijk, red.) veelvuldig gebruik gaat maken van e-mail om de 'organisatie' vragen te stellen." De ambtenaar draagt alvast een mogelijke oplossing aan: „Ik kan Arnold van Dijk terug e-mailen met daarin in ieder ge val de mededeling dat het vanwege onvoldoende rechtswaarborg niet ge wenst is vragen aan de organisatie te stellen via e-mail." De zorg van de ambtenaar wordt al vier dagen later op het hoogste niveau opgepakt: in de wekelijkse vergadering van het college van burgemeester en wethouders. Met als resultaat de ge noemde brief, waarin Van Dijk te ver staan wordt geven dat elektronische post niet meer welkom is. Was gete kend, de burgemeester en de gemeen tesecretaris. De BBL'er vindt de hele gang van za ken 'bespottelijk'. „Ik moet toch ge woon informatie kunnen krijgen als raadslid. Het is duidelijk dat mijn ge voel juist is, dat dit college zo min mo gelijk informatie wil verstrekken. Dit hoort toch niet meer bij deze tijd van snelle communicatiemogelijkheden?" Van Dijk weet niet of hij aan het dringende verzoek van het college zal voldoen. „Daar moet ik nog even over nadenken. Ik heb overdag een drukke baan, dus voor mij is e-mail een pretti ge manier om snel antwoord te krijgen op bepaalde vragen." s Ke het 5.00 en*! iCHOTEN NE BARBIER is, a frtike ouderwets circus in een lUCjer !me verpakking': die type- voe- is circus Aladdin volgens 3thej jfsleider P. Lanza op het 1933 eschreven. Aladdin streek /Ve,k:en in V°1 ornaat neer op mge Burgemeester van Haar- Nadat de Poolse en Rus- ^"i'i kleinkunstenaars hun b.v an hadden geïnstalleerd dsen Ie tent de lucht in. Arties- n beesten vertonen er drie Rip i lang hun kunsten voor londerd toeschouwers. 70n is voor een sterk staaltje Idansen of een paardend- ur moet wél 's middags in mo- genda een plekje vrijma- 00+- Aladdin doet geen avond- e tellingen omdat het circus ikba "egt tegen de tv en com- (regi i is de ervaring van Lanza, circus lijdt daar gelukkig rader. „Wij draaien goed: S it zit altijd vol." tel. 'succes is nog jong. Lanza term twee jaar geleden samen djn compagnon Duitshof itcus over dat er behoorlijk T lei aan toe was. De wagens ïn meteen opnieuw ge- n en de verlichting werd srTI oller gemaakt. Het circus ee- tging niet alleen een uiter- oon verandering, ook de in lie kritiek Den Haag op Leiderdorp Tweede Kamer wordt met verbijstering gereageerd iet voornemen van de gemeente Leiderdorp om vol- d jaar de onroerend zaakbelasting (OZB) in één klap 32,5 procent te verhogen. Daarmee wordt het kabi- sbeleid om de lasten te verlichten doorkruist, oorde de parlementariërs eenstemmig. mg/leiderdorp Gen is waanzin", vindt CDA- nk,e >de Kamerlid M. van der P^ren. „Leiderdorp moet een raaid goed verhaal hebben dit te kunnen verkopen." Leidse WD-Kamerlid P. id vindt de maatregel van irdorp 'onbestaanbaar', is geen behoorlijke manier besturen." Ook zijn D66- J. Hoekema oordeelt over Leiderdorp. „Het is chande." de Leiderdorpse -wethouder A. Roest (fi- iën) is de drastische verho- van de OZB nodig om de rieningen op peil te hou- Dat Leiderdorp straks de atTvjste gemeente in de regio en ook tot de duurste in rland behoort, is jammer, burger kan helaas niet buiten schot blijven", al- toest. ucl et is niet goed dat een ge- mnite te veel afwijkt binnen een regio. Daar moet Leider dorp nog eens goed naar kij ken", raadt Hoekema aan. De Democraat vindt een 'milde re primande' voor het gemeente bestuur op zijn plaats. „Niet fraai", zegt PvdA-Kamerlid GJ. van Oven uit Oegstgeest. „Dit kun je je burgers moeilijk aan doen. Je mag van elke gemeen te verwachten dat ze haar bur gers niet met zulke enorme ver hogingen in de belastingen confronteert." Brood gaat het voornemen van Leiderdorp bespreken met zijn collega R. Luchtenveld. Die is volgende week woordvoerder van de liberalen in een discus sie met minister Peper (binnen landse zaken) over de lokale lasten. Luchtenveld vindt overi gens dat Leiderdorp de proble men zelf moet oplossen. Dat Roest de problemen wijt aan een korting op het gemeen tefonds gaat niet op. „Ik heb niet de indruk dat de gemeente er bij de kortingen op het ge meentefonds slechter vanaf is gekomen dan andere, vergelijk bare gemeenten. Die hebben ook een oplossing gevonden. Leiderdorp moet maar eens goed kijken naar het eigen wen- senlijstje en dan nieuwe keuzes maken," zegt Luchtenveld. „Dit is eigen beleid. Leiderdorp kan zich niet verschuilen achter het rijk", vindt ook Vein der Hoe ven. Met Brood is Luchtenveld het eens dat Leiderdorp met de aangekondigde verhoging van de belasting in gaat tegen het beleid van het rijk om de lasten voor burgers juist te verlichten. „Dit is natuurlijk niet de bedoe ling. De gemeentepolitiek moet andere prioriteiten stellen zo dat zo'n lastenverzwaring niet nodig is", stelt Luchtenveld. „Maar de gemeente is zelfstan dig in deze zaken. Daar heeft de Kamer uiteindelijk niets over te zeggen", benadrukt Brood. „In derdaad, gemeenten zijn vrij te bepalen hoe ze hun geld bin nenhalen", beaamt PvdA- woordvoerder S. Noorman-Den Uyl. „Het is niet verstandig ge weest om de belastingen kunst matig laag te houden, want nu moet je óf snijden in je voorzie ningen óf de belastingen abrupt verhogen. Dat betekent dat mensen met een kleine beurs in grote problemep komen." ILG VAN VOORPAGINA loof If an der Heeden kan zich zelf niets herinne- an het ongeluk. Maar een getuige heeft de van zijn val gehoord, en daarna geconsta- dat er een doormidden gebroken stoepte- last het fietspad terecht was gekomen. 6 itiewoordvoerder Van Egmond zegt, dat de agenten die bij het ongeluk werden geroe- het gat provisorisch hebben :r is er nog niets aan het fietspad gedaan. Dli dvoerder H. Scheurleer van de gemeente n|efrdorp geeft in een reactie te kennen, dat werkers de schade aan het fietspad langs de ried Bomansstraat zullen opnemen, en zo- ko ;repareren. De politie heeft uitvoerig 'nazorg' gepleegd. Mieke van der Heeden is zaterdagochtend ge beld, en maandag is een agent langs geweest met de fietshelm van haar man, die op de plaats van het ongeluk was blijven liggen. Volgens Van der Heeden heeft de agent haar verzekerd, dat de ge meente zou worden ingelicht over de kapotte straattegel. De artsen weten nog niet hoe het met de stem van Jan van der Heeden zal gaan. Eén van de stembanden is kapot, en het is nog niet bekend of die zal herstellen. Mogelijk is er een zenuw af gescheurd. Als hij moeilijk blijft praten kan dat voor Van der Heeden problemen opleveren op zijn werk. Hij verzorgt presentaties voor een pro jectontwikkelaar, op dit moment in Alphen aan den Rijn. Harry van der Hulst (I) en Fred Westgeest in de Wassenaarse boksschool, die nu ook een fitness-afdeling heeft. Nieuwe Wassenaarse voorziening geopend SUZANNE BARBIER Laagdrempelig. Dat is het woord dat elf jaar geleden werd gebruikt om de boksschool 'De Wassenaarse Slag' te beschrij ven. Gisteravond, bij de ope ning van de nieuwe fitness ruimte en de verbouwde boks school, viel het woord weer. Een laagdrempelige sportvoor- ziening om de jeugd van de straat te houden: dat was, en is het doel van de stichting jeugd en jongerenwerk Wassenaar (SJW). Of zoals wethouder Els van Dijk zei 'om de moeilijk te motiveren jeugd' een betaalba re sportclub te geven." Harry van der Hulst, oud bokser en coach in de sport school aan de Van Bellelaan, werkt vanaf het begin met de jongeren. Uit heel Wassenaar komt de jeugd 'van 12 tot 25' bij hem sporten en pas één keer heeft hij iemand naar buiten moeten werken die liep 'te don- derstralen'. Van der Hulst spreekt duidelijke taal. „Jonge ren houden van makkelijk, dan moet je het ze niet onnodig moeilijk maken. Ze komen hier graag, omdat ze geen contribu tie hoeven te betalen of lid te worden. Voor vijf gulden kun nen ze zich vier uur per dag uit leven." Fitness is volgens de trainer nog gemakkelijker dan boksen. „Bij boksen moet je consequent trainen, dan valt er niets te kwekken. Bij fitness kun je jé eigen tempo bepalen, dat is aantrekkelijk." Trots laat hij de nieuwe in richting zien. Twee klaslokalen zijn verbouwd tot een grote bokszaal, met op de vloer een splinternieuwe paarse mat. Aan de muur kijken Joe Louis en an dere kampioenen van weleer strijdlustig de ring in. Daar naast ligt de nieuwe fitness ruimte waar tien computerge stuurde toestellen geduldig staan te wachten op de eerste sporters. „Zo goed als nieuw", wijst Van der Hulst. „Alle spier groepen kun je hier trainen: borst, benen, billen, wat je wilt." Cyrano (17) en Ludo (16) wil len niet naar een andere sport school. „Waarom niet? Omdat die veel te duur zijn." Boven dien schept zo'n lidmaatschap verplichtingen, vindt Cyrano. „Moet je eerst op de wachtlijst en dan elke week gaan. Hier is het gezellig, samen met vrien den. En je kan het erbij doen: bijna iedereen voetbalt ook of- zo." Ludo vindt dat de appara tuur er heel professioneel uit ziet. Hij is ook blij dat er gelijk tien toestellen staan, en niet vier of zoiets: dat getuigt van een se rieuze aanpak. Volgens Fred Westgeest, drie jaar geleden de Nederlandse kampioen zwaargewicht, is hij zelf het sprekende voorbeeld dat sporten je leven positief kan veranderen. Drinken, blowen: dat werd allemaal verleden tijd toen hij ging boksen in De Was senaarse Slag. Westgeest zegt elk jaar tientallen jongeren te zien die hem daarin navolgen. 'Gigantisch mooi' vind hij het om te zien hoe de straatjeugd meer zelfvertrouwen krijgt. Hij gelooft er niks van dat boksen jongeren agressief maakt. „Als je keihard traint raak je afgemat en word je rustig. En oké, vechtsport heeft nou eenmaal een grotere aantrekkingskracht dat cricket." OEGSTGEEST ERNA STRAATSMA De notulen van de Oegstgeeste raadsvergadering van 1 juli zijn inzet van een nieuw conflict tussen de gemeente en bewo ners van de Lange Voort en om geving. De Oegstgeestenaars vinden dat er sprake is van een onjuiste weergave van een dis cussie over de herinrichting van het winkelgebied. Burgemees ter E. Timmers zei gisteravond dat de geluidsbanden van de vergadering opnieuw worden uitgewerkt: er komt een woor delijk verslag van. De verstandhouding tussen beide partijen is volledig ver stoord, zo bleek gisteravond tij dens een raadsvergadering. De toezegging van de burgemees ter stelde de buurtbewoners niet gerust. Een aantal van hen overweegt de geluidsbanden van de vergadering op te eisen. „Ze kunnen anders nog steeds manipuleren." De onvrede over de notulen betreft het ontbreken van pas sages over een twee jaar gele den opgesteld 'programma van eisen' voor de verbouwing van Oegstgeestse winkelgebied. Wel is een aantal uitgangspunten geformuleerd, maar die vinden de buurtbewoners veel te vrij blijvend. Ze beschouwen de concept-notulen daarom als 'hoogst bedreigend'. „Als deze notulen worden vastgesteld geeft de gemeenteraad burge meester en wethouders carte blanche om het bouwplan uit te voeren zoals ze willen", aldus Lange Voort-bewoner J. Ekel. De buurtbewoners zijn ook boos over het voornemen de zogeheten 'klankbordgroep' op te heffen. Deze groep van zestig buurtbewoners en winkeliers praatte lange tijd mee over het bouwplan Lange Voort. Het overleg leverde veel conflicten op met WD-wethouder M. Smitsloo (economische zaken). Om de situatie te verbeteren wil de gemeente verder met een veel kleinere overleggroep. „Ik dacht juist dat de raad in juli had uitgesproken dat ze het contact met de klankbordgroep wilde herstellen", zei Ekel. Smitsloo liet weten dat het niet zijn idee is om de klank bordgroep op te heffen. „Ik heb er zelfs voor gepleit die te hand haven, maar het college heeft dat voorstel afgewezen." FOTO TACO VAN DER EB mee kunnen we jaarlijks in zes tig steden en dorpen in Neder land terecht. Wel willen we on ze voorstellingen perfectione ren. Maar zolang het circus voor het hele gezin blijft, is het goed." houd werd gemoderniseerd. Lanza: „De entourageris steeds belangrijker geworden in het circus: dat is Circe du Soleil-ef- fect. Wij hebben nu veel aan dacht voor de muziek en de verlichting. Weet je wat het is, de mensen zijn verwend, heb ben alles al gezien. Dan ontkom je niet aan vernieuwing." Ver andering in het circus is na tuurlijk wel een beperkt begrip. De jongleur bij Aladdin is ge bleven, alleen is zijn act om kleed met housemuziek. Slan genmeisjes, Fakirs en clowns passeren nog steeds de revue, maar dan in een mooier decor. Ambitie om groter te worden heeft Aladdin niet. Lanza: „We willen geen grotere tent. Hier De circustent werd gistermiddag neergezet op het Burgemeester van der Haarplein. Showroom: Produktleweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn tel. 0172 43 26 21 Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17