Leiden Regio Extra geld voor opvang verslaafden Walewein in spijkerbroek aanbieden aan schooljeugd Rechtzaak dreigt bij Groot Rijnland Geen brug maar een tunnel Gouden Speld Max de Clercq Overrhijn komt van de grond Zorgen GroenLinks over vervolging illegale prostituees Leiden ondertekende i jrieven verkeerd VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1999 :hef wim wecaaan. 071-5b56414. plv.-chef annet van aarsen. 071-5356436 Begin bouw warmte-krachtinstallaties leiden Energiebedrijf EWR begint maandag met de bouw van warmte-krachtinstallaties van de twee flatgebouwen aan het Jacques Urlusplantsoen en van verzorgingshuis Rijn en Vliet en verpleeghuis Zuydtwijck in Leiden. Deze installaties leveren warmte en produceren tegelijkertijd elektriciteit waardoor ener gie wordt bespaard en het milieu minder wordt belast. Hierdoor zijn bewoners goedkoper uit. Wethouder A. Pechtold geeft maandag om 16.00 uur bij verpleeghuis Zuydtwijck aan de Aal tje Noordewierlaan 50 het startsein voor de werkzaamheden. Weer slachtoffer babbeltruc leiden Voor de derde keer in korte tijd is een bejaarde dame liet slachtoffer geworden van een zogenaamde babbeltruc. Een 76-jarige bewoonster van een huis aan de Beethovenlaan kreeg gisteren bezoek van twee jongens van ongeveer achttien jaar. Terwijl de ene haar aan de praat hield, zag de andere kans om achter haar rug om naar binnen te glippen. Uit een portemon nee wist hij een klein bedrag aan geld weg te nemen. Het twee tal droeg witte honkbalpetjes en sprak met een buitenlands ac cent. leiden peter groenendijk In de naam van de roos, Kruistocht in spijkerbroek en Maerlants Wereld. Het zijn zomaar drie titels van succesvolle boeken die de middeleeuwen als the ma hebben. Maar zo populair als deze werken onder een breed publiek zijn, zo slecht is de situatie van romans uit vroeger tijden in het middelbaar on derwijs. De belangstelling voor ons li teraire verleden is daar vaak ver te zoe ken, zonder dat duidelijk is of dit nu aan leraren, leerlingen of anderen ligt. Tijdens de Leidse Letterendag zullen morgen vier docenten Oudere Letter kunde aan de Universiteit Leiden hun mening geven over oorzaken en moge lijke oplossingen van dit probleem. „Het zou wel eens een emotionele discussie kunnen worden." Karei Bos- toen, universitair docent Oudere Let terkunde van 1500 tot 1800, beseft dat zijn toespraak zaterdag niet door ie dereen gewaardeerd zal worden. Bos- toen keert zich hierin tegen de huidige selectie van literaire werken, die vol gens beleidsmakers op de middelbare scholen bestudeerd moeten worden. „Bij de keus van die werken wordt te ruggegaan op wat men in de 19de eeuw belangrijk vond. Die selectie is echter zwaar achterhaald: er werd ge zocht naar werken, die volgens de toen geldende traditie hoogstaand waren. Dat zegt echter niets over wat er in de tijd van de boeken zelf belangrijk was." Daarom is het volgens Bostoen helemaal niet zo vanzelfsprekend, dat scholieren voornamelijk 'klassiekers' als Gijsbrecht van Aemstel moeten le zen. „Neem nu die Gijsbrecht. Dat stuk werkt als toneelstuk helemaal niet, het wordt ook nog amper opge voerd. We weten ook dat in de zeven tiende eeuw stukken van bijvoorbeeld Jan Vos of Gerrit de Veer veel populair der waren. Die zul je in de literatuur geschiedenis echter niet vinden." De ze canonvorming is van groot belang voor het middelbaar onderwijs, meent Bostoen. „Om op scholen beter met oudere letterkunde uit de voeten te kunnen zulllen we die literatuur in een breder kader moeten plaatsen. Maar hoe kun je een goed cultuurhistorisch beeld schetsen, als je niet de belang rijkste boeken uit die tijd als uitgangs punt neemt?" Ludo Jongen, universitair docent middelnederlandse letterkunde, ziet niet de werken maar de taal als voor naamste barrière voor scholieren. „Willen we scholieren soms middel eeuws Nederlands leren? Nee dus. We willen dat jongeren kennis nemen van de stof. Maar die taal is voor hun een groot struikelblok. Daarom: vertalen!" Het presenteren van middeleeuwse werken in modern Nederlands vindt inmiddels al op bescheiden schaal plaats, maar Jongen wil nog veel ver der gaan. „We zouden die oude wer ken moeten bewerken, zodat ze meer op de wensen van jongeren aanslui ten. Verhalen als Karei ende Elegast zou je dan ook al veel vroeger kunnen aanbieden, zelfs al op de lagere school. Waarom zou een ltind Kruistocht in spijkerbroek wel leuk vinden, en de Roman van Walewein niet? Als je iets aan de taal en de verhaallijn doet, en enkele voor kinderen onbegrijpelijke fragmenten verwijdert, zouden ridder romans op grote schaal op de lagere school worden gelezen. Daar ben ik van overtuigd." De Leidse letterendag, met als the ma 'Het millennium: angsten en kan sen', begint morgen om 9.30 uur in het Centraal Faciliteitengebouw aan de Cleveringaplaats 1. Na elke van de vier lezingen is gelegenheid tot dis cussie. De letterendag wordt afgeslo ten om 16.00 uur. Leiden krijgt tien procent van het extra budget dat mi nister Borst (volksgezondheid en welzijn) beschikbaar stelt voor maatschappelijke opvang en verslavingszorg. In geld betekent dat 3,55 miljoen gulden bovenop de 2,72 miljoen gulden die Leiden al van het ministerie zou krijgen. den haag/leiden hans jacobs Het gemeentebestuur mag zelf bepalen hoe het geld wordt ge bruikt. Alleen Rotterdam en Arnhem ontvangen een nog groter deel van de 35 miljoen die Borst heeft te verdelen. Minister Borst had eerder al besloten tot een betere verde ling van de hulpgelden te ko men die zogenaamde centrum gemeenten krijgen voor versla vingszorg en zorg aan dak- en thuislozen. Bij het bestuderen van de mogelijkheden bleek dat dit eigenlijk niet zou kunnen zonder het beschikbare budget te verhogen. Anders zouden er gaten vallen in de zorg. Ge meenten mochten er, zo be sloot de bewindsvrouw, per sal do ook niet op achteruit gaan. Dat was toen begin dit jaar de eerste voorstellen werden ge presenteerd nog wel het geval. Bij het opstellen van de crite ria voor de verdeling van de gel den is onder andere gekeken naar het aantal inwoners, uitke ringsgerechtigden, minima en jongeren. Behalve extra geld voor ver slavingszorg krijgt Leiden bo vendien meer geld voor vrou- wenopvang dan nu het geval is. Aanvankelijk dreigde de bijdra ge nog met enkele honderddui zenden guldens te worden ge kort, maar in de gisteren aan de Tweede Kamer gepresenteerde plannen ontvangt Leiden 3,89 miljoen gulden, zo'n anderhalf miljoen gulden meer dan voor heen. leiden ruud sep Een nieuw schandaal dreigt voor de stichting Thuiszorg Groot Rijnland. Kwam de thuis zorginstelling vorige maand nog uitgebreid in het nieuws in verband met het wegsluizen van miljoenen naar aparte stichtingen, nu is de kans groot dat Groot Rijnland binnenkort voor de rechter staat. De Raad van Toezicht ontsloeg vorige week de vertegenwoordiger van de cliëntenraad in haar mid den. Maar volgens deze ontsla gen toezichthouder - Jan Huur man - is de Raad daar helemaal niet toe gemachtigd. Als de Raad van Toezicht niet uiterlijk aanstaande maandag inbindt, dreigt de cliëntenraad naar de rechter te stappen. Sinds 1997 zijn grote zorgin stellingen verplicht een cliën tenraad in het leven te roepen. Die cliëntenraad heeft onder meer het recht om een binden de voordracht te doen voor een vertegenwoordiger in de Raad van Toezicht. Huurman was begin dit jaar de eerste cliën tenvertegenwoordiger bij Groot Rijnland. „Van het begin af aan is mij duidelijk gemaakt door de an dere leden van de Raad van Toezicht dat ik niet welkom was", verhaalt Huurman. „Mij werd onomwonden gezegd dat de cliëntenraad hoogst onfat soenlijk had gehandeld door gebruik te maken van haar wet telijk recht op een voor- dracht.Het werd mij zelfs on mogelijk gemaakt om een werk bezoek af te leggen. Alleen al de vraag om kennis te maken met de organisatie werd als onfat soenlijk betiteld." Dat de andere leden van de Raad van Toezicht hem liever zagen gaan dan komen, was voor Huurman ook wel te be grijpen. „Ze hebben liever niet iemand in hun midden die zeer kritische vragen stelt over het functioneren van Groot Rijn land. Want het gaat niet goed met Groot Rijn'and. Er is een hoog ziekteverzuim, er zijn lan ge wachtlijsten en de waarde ring door de cliënten is laag." Toen de Raad van Toezicht moest besluiten over het over maken van drie miljoen gulden naar een nevenstichting van Groot Rijnland, werd het de cli- entenvertegenwoordiger echt te grijs. „Ik heb gezegd: dat vind ik onmaatschappelijk. De afgelo pen jaren is hier steeds discus sie geweest over de sluiting van consultatiebureau's. Maar tege lijkertijd hield Groot Rijnland wel een miljoen per jaar over! Het kan niet dat dat geld ver volgens wordt weggesluisd naar een stichting waarop geen en kel toezicht is." De bom barstte vorige week nadat Huurman had toegege ven dat hij vorige maand con tact heeft gehad met een jour nalist van Vrij Nederland die vervolgens een vernietigend ar tikel over Groot Rijnland schreef. „Ik heb hem alleen maar dingen verteld die hij ook in het stichtingsregister had kunnen lezen", verdedigt Huurman zich. Maar duidelijk is dat hij ervan wordt verdacht vertrouwelijke informatie te hebben gelekt. Al die verwikkelingen doen wat voorzitter Arnold Wenink van de cliëntenraad betreft nu niet ter zake. „Waar het mij om gaat, is dat we als cliëntenraad van de wet een opdracht gekre gen die een zware maatschap pelijke verantwoordelijkheid met zich mee brengt. Wij kun nen eenvoudigweg niet accep teren dat er gebeurt wat er nu gebeurt. Als de Raad van Toe zicht niet bereid is haar stand punt te heroverwegen, dan zie ik geen andere mogelijkheid dan de zaak voor te leggen aan een bevoegde rechter", aldus Wenink. Directeur Lia Berkhout van Groot Rijnland laat voor com mentaar doorverwijzen naar voorzitter Jan van den Hoek van de Raad van Toezicht. Maar ook deze wil niet al te veel kwijt. „We zien geen mogelijkheden meer om met de heer Huurman verder te gaan. Zeker nu de zaak onder de rechter dreigt te komen, lijkt het me niet oppor tuun om hier verder op in te gaan." Wax de Clercq, scheidend voor- ötter van het College van re- enten van de Stichting Gere- jrmeerd Minne- of Arme Oude Mannen en Vrouwenhuis, heeft gistermiddag uit handen van Wethouder H. Baaijens de gou den speld voor externe relaties tan de gemeente ontvangen. IM De Clercq werd in 1963 pen- lingmeester en in 1986 voorzit- er van voornoemde stichting lie nu het Woon- en Zorgcen- I I rum het Huis op de Waard ex- iloiteert. Hij heeft zich zeer in- om de leefomstan- ligheden te verbeteren van de iewoners, die vaak niet meer in itaat waren op verantwoorde wijze voor zichzelf te zorgen. Dit resulteerde onder andere in de bouw van het Huis op de Waard. Eerder was De Clercq actief in het bestuur van de Stichting Van der Willigenhof. Daarnaast besteedde hij veel aandacht aan het opzetten en instandhouden van de geestelijke veerzorging in verschillende Leidse verzor gingstehuizen. Momenteel is hij nog juridisch adviseur van de oudervereniging van het Rijn lands Zeehospitium in Katwijk. Hij werkte hierbij onder meer aan de totstandkoming van een samenwerkingsovereenkomst van de bewonersraad en de di rectie en aan de instelling van een klachtenregeling. innie van uffelen ie gemeente Leiden heeft in 997 brieven waarin zij be- :'j jaarschriften ongegrond ver- L laart, niet juist ondertekend, brieven werden door het fd van de gemeentelijke ienst Milieu en Beheer van handtekening voorzien, onder dat hij daar een man- aat voor had. Dat bleek gister- ïiddag bij een zitting van de aad van State, waar omwo- ende J. Kloeg in hoger beroep izwaar maakte tegen twaalf itredens met muziek op het rouwenkerkplein. In de brieven ging het over b w-besluiten om Kloegs be- raar tegen vergunningen voor itredens tijdens de Lakenfees- en tijdens Koninginnedag igegrond te verklaren. Kloeg idt met name de optredens lens de Lakenfeesten een ■elling vanwege de geluids- :rlast. „Ik ben niet tegen eve- :menten, maar tegen het aan- evenementen", verklaarde ij na afloop van de zitting. Tij- is de Lakenfeesten is er in irte tijd sprake van zeven op- idens bij café 't Praethuys. N. Kettenis liet namens de gemeente weten dat Leiden er destijds vanuit ging dat ambte naren de brieven wel konden ondertekenen, omdat het ging om besluiten die officieel door b en w waren genomen. Bij be sluiten die te maken hebben met de Algemene Plaatselijke Verordening moet echter de burgemeester dergelijke brie ven tekenen. Indien het gaat om de Wet Geluidhinder moe ten burgemeester en wethou ders ondertekenen. Ambtena ren mogen alleen tekenen in dien zij een mandaat hebben. Kettenis liet weten dat Leiden inmiddels alle brieven laat on dertekenen door b en w. Wat de voorzitter van de Raad van Sta te, B. Eekhof, deed verzuchten dat dat 'nou ook weer niet hoeft'. Onlangs nog oordeelde de rechter in een andere rechts zaak die Kloeg had aangespan nen dat Leiden het verkeerde artikel uit de Algemene Plaatse lijke Verordening had gebruikt om ontheffingen te verlenen voor optredens bij het café. De rechter had echter geen be zwaar tegen de ontheffingen zelf. De Raad van State doet over zes weken uitspraak. leiden Langs de Willem de Zwijgerlaan en ingeklemd tussen de Pie- ter Bothstraat en de Albertine Agnesstraat zijn inmiddels de funda menten gelegd voor 'Overrhijn'. Dit nieuwe zorg- en behandelcen trum in het Noorderpark moet in het najaar van 2000 gereed zijn. Het biedt dan plaats aan 120 bewoners, terwijl er daarnaast ruimte is voor de dagbehandeling van 20 patiënten. De nieuwbouw kost 25 mil joen. FOTO HIELCO KUIPERS 'Uiterst negatieve gevolgen voor strijd tegen vrouwenhandel' leiden ruud sep Actieve opsporing van illegale prostituées leidt er alleen maar toe dat deze vrouwen terecht komen in de ongrijpbare circuits van de 06-lijnen en de escortservice. Het voornemen van de politie Hollands Midden om illegale prostituées actief op te sporen heeft dan 'uiterst negatieve gevol gen' voor de strijd tegen de vrouwenhan del. Dat stelt de fractie van GroenLinks in schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders. GroenLinks is geschrokken van een pas sage in het 'Jaarplan 2000' van de politie Hollands Midden, waarin wordt gesteld dat de politie zich volgend jaar met name zal richten op prostitutie door illegalen. Voor de politie maakt dit deel uit van een actief beleid dat is gericht op de bestrijding van vrouwenhandel. Maar volgens GroenLinks wijst de ervaring die inmiddels in Amster dam en Den Haag is opgedaan uit, dat de situatie van illegale prostituées door deze aanpak eerder verslechtert dan verbetert. GroenLinks vraagt burgemeester en wet houders om die reden om een stokje te ste ken voor het voorgenomen vervolgingsbe leid van de politie. Een woordvoerder van de politie Hollands Midden wil op dit mo ment nog niet ingaan op de kwestie. De korpsleiding beraadt zich op dit mo ment nog op een reactie in de richting van burgemeester en wethouders. Mocht hij zelf kiezen dan had Blij ongetwijfeld zijn voorkeur juitgesproken voor een brug. Het liefste een beweegbare g. Want bij leven en welzijn ras hij vooral een groot lief- lebber van varen. En van het doorvaarbaar maken van zijn geliefde stad. Maar Joop Wa lenkamp is niet meer. En dan lemen anderen de beslissin- ;en voor je. het is een daarom een tunnel geworden die postuum naar hem is vernoemd. De tunnel onder het station Leiden Cen traal. Een project waarvoor de te jong (48) gestorven oud-wet houder van Economische Za ken en Financiën zich destijds met hart en ziel heeft ingezet. Mede om die redenen vonden zijri collega-politici het pas send om aan dat 'kloppend hart van de stad' de naam van Joop Walenkamp te verbinden. En wees niet bang. Ze kunnen van boven af rekenen op een De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. geruststellend en toegeeflijk knikje. 'Tuurlijk, jongens, jullie hebben gelijk', heft hij bezwe rend de handen. 'Per slot van rekening heb ik ook de porte feuille Verkeer beheerd.' Carolien, Marieke en Marleen, zijn drie nog jonge dochters, mochten gisteren om half vijf aan twee kanten van de tunnel de Leidse vlag wegtrekken en daarmee de naam van hun va der onthullen. En het moet ge zegd, burgemeester en wet houders hebben zich er dit maal niet met een Jantje van Leiden vanaf gemaakt. Nu eens niet zo'n standaard blauw naambordje, nauwelijks zicht baar in het half-donker van de overigens fraaie bus- en fiets- tunnel die het stationsplein verbindt met het LUMC-ter- rein. Nee, er is gekozen voor een mooie, roestvrijstalen pla quette met helder opschrift. Als het goed is, bestand tegen weer en wind. In het Informatiecentrum van het Leiden Centraal Project memoreerde loco-burgemees ter Tjeerd van Rij in een kort woord nog even de daadkracht die zijn oud-collega Walen kamp destijds aan de dag legde bij de tot standkoming van het nieuwe station. „Het had er nooit zo mooi uitgezien als Joop, op de hem bekende en thousiaste wijze, niet van meet De dochters van Joop onthullen met zichtbaar plezier de naam van hun vader. af aan de lat hoger had gelegd dan te doen gebruikelijk. Wat dat betreft schatte hij de bete kenis van het project op z'n juiste waarde in. Voor de eeuw wisseling, zo stelde hij toen al, moet de entree van Leiden voor tientallen jaren op orde zijn. Het is nog niet helemaal klaar, maar op orde zal het ko men." Van Rij sprak vooral voor fami lieleden van de in 1997 overle den Joop Walenkamp. Kort voor zijn plotselinge verschei den had hij afscheid genomen van de gemeente Leiden om zich na een lange en actieve carrière in de Leidse politiek, in het bedrijfsleven te storten. Bij een bank, gevestigd in het zui den van het land. De charismatische CDA-er Wa lenkamp was mateloos popu lair bij de Leidenaars. Hij had het dan ook vast wel aardig ge vonden als de gemeente voor deze korte ceremonie een paar vertegenwoordigers uit de ver schillende lagen van de bevol king had uitgenodigd. Omdat er nu slechts een handvol poli tici op het appèl verscheen, kreeg het geheel een wat sober FOTO TACO VAN DER EB en besloten karakter. Dat was jammer. Had Joop het ook in deze nog zelf voor het zeggen gehad, dan had hij ge opteerd voor een feest met een (stations)plein vol mensen. Ze waren misschien nog altijd treurig geweest om zijn ver scheiden maar natuurlijk ook blij zijn nagedachtenis te eren met de onthulling van dat mooie naambord. Om daarna nog eenmaal te klinken op de ze joviale man. ad van kaam

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13