Doet u mij maar een eik' i Rijp en Groen Formele tuin wint terrein Weidevogelnesten succesvol beschermt VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1999 GREET BUCHNER In onze tijd wisselen de diver se modes aanmerkelijk sneller dan in minder welvarende en goed geïnformeerde tijden. Modes gingen soms meerdere generaties mee en dan vooral als we het hebben over de in richting van huis en tuin. Daarin is wel het een en ander gewijzigd. We leven niet alleen sneller, ook de tuin is in afme ting iets kleiner geworden. Ook wensen velen een tuin die niet teveel onderhoud vergt. Besteedt men het on derhoud van een be werkelijke tuin uit aan beroepskrach ten, dan loopt het in de papieren. Zelf veel tijd besteden aan geregeld onder houd, ligt niet ieder een, al zijn er ook nu nog wel echte lief hebbers. Maar ik heb de indruk dat het er niet zo veel meer zijn. Het is dus niet zo 3o£os™ vreemd dat de ont werpers van, met name stads tuinen, steeds meer hun heil zoeken in de zogenaamd for mele richting. Dat wil zeggen, in een tuin die in geometri sche vakken is verdeeld met daartussen paden en eventu eel een terras. Vaag doen deze formele tuinen denken aan hun fraaie voorbeelden in de Renaissance, toen veel grond en veel tijd voor onderhoud geen problemen vormden voor de aristocraten die deze tuinen aan lieten leggen en in hun bezit hadden. Veel voor oorlogse tuinen waren nog in deze stijl uitgevoerd, al nam toen de zogenaamde land schapstuinen in landschaps stijl, geïmporteerd uit Enge land de grootste plaats in. Daarvan zijn dan weer onze kleurige bordertuinen met grasveld in het midden afge leid. Maar een border met geva rieerde beplanting vereist veel werk, evenals het onderhoud van het gazon. Dat kan niet gezegd worden van de formele tuin met vrijwel onderhouds arme paden en vakken die met een en dezelfde soort planten worden gevuld. Dat kunnen dan zowel eenjarige planten als ook laagblijvende struiken of vaste planten zijn. Over de vaste planten wil ik het nu hebben. Men moet im mers een heel vak met één en dezelfde planten zien te vullen en daar heeft men, afhankelijk van de grootte, een flink aan tal van nodig. Geen probleem. We gaan ze zelf kwe ken, nee, niet stek ken, want dat duurt te lang. We gaan gro te, flink uit de kluiten gewassen vaste plan ten nu scheuren. Dat wil zeggen, in een zo groot mogelijk aantal kleine stukjes verde len. Elk stukje moet een bos worteltjes en een stukje stengel w hebben en al die klei- ne stukjes zetten we op ruim 20 cm af stand in een leeg vak tussen de haagjes. Zijn de haagjes nog niet geplant, dan zetten we onze vaste planten eerst in de maak op een beschut stuk je grond in de tuin. Rond deze tijd zullen de nieuwe vaste planten snel aanslaan. Er is nog voldoende warmte, vooral de grond is nog warm. De lucht is vochtig en na het planten gieten we ze even flink aan om de grond tussen de wortels te spoelen. Blijft de vraag welk soort vaste planten geschikt is voor dit doel. Dat zijn dan alle, vrij laag blijvende en bossig groei ende planten zoals veel van de populaire tuingeraniumsoor- ten, laagblijvende astersoor ten, de zogenaamde hemel sleutel, Sedum spectabiles, di verse potentilla's enzovoort. Eerst kijken wat de eigen tuin biedt, kijken bij vrienden met veel vaste planten en dan aan het werk. Niets is zo dankbaar als vakken die met eigen teelt zijn gevuld. Vrijwillige weidevogelbescher ming heeft zin. Afgelopen voor jaar zijn in Noord-HoLland door ongeveer 12000 vrijwilligers en 1000 boeren naar schatting 17.000 nesten van weidevogels beschermd. En dan blijkt dat er vijftig tot tachtig procent meer eieren uitkomen van vooral kie vit, grutto, scholekster en turel uur. Door een nest te markeren, zodat een boer om het nest heen kan maaien, is de kans dat een nest uitkomt tachtig pro cent hoger dan als er geen be scherming is aangebracht. Door het plaatsen van nestbe schermers wordt vertrapping u door vee tegengegaan. In deze karweitjes zijn maar liefst 62.400 vrijwillige uren gaan zit ten. Naast de bescherming van de algemene weidevogelsoorten zijn er in 1999 ook verschillen de nesten van zeldzame weide vogels beschermd zoals van de kemphaan en de watersnip. Het gaat dus goed met de weidevo gels in Noord-Holland. Maar er zijn nog steeds vrijwilligers no dig die de boer helpen bij het beschermen van nesten. Voor meer informatie Landschaps beheer Noord-Holland: 023- 5143237. Vraag naar volgroeide bomen stijgt De moerbei met dakkroon is bij steeds meer tuiniers geliefd. De gouden regen is een boom die dankzij twee stammen in een boog is te vormen. ALEX VAN HOOF Boomkwekers beleven gouden tijden: de vraag naar een eik, berk, of esdoorn neemt fors toe. Maar van jonge, kleine bomen willen veel tuiniers niets weten, ze zijn op zoek naar uit de klui ten gewassen exemplaren. Die speurtocht vindt de komende weken plaats, want bomen mo gen vanaf november weer wor den geplant. Het oude gezegde 'boompje groot, plantertje dood', gaat te genwoordig niet altijd meer op. Wie met een eikeltje begint, ziet tijdens een gemiddeld mensen leven een boompje uitgroeien tot een imposant en vele me tershoog exemplaar. Een eik kan een mens ruimschoots overleven. Menigeen echter mist het geduld voor het lang zame groeiproces van zo'n boom en laat meteen een opge schoten exemplaar van rond tien jaar oud aanrukken. „Tuiniers hebben geen geduld, maar bezitten wel voldoende geld: dat verklaart de enorm stijgende vraag naar grote en kostbare bomen", zegt direc teur Hans Blokzijl van Bomen- centrum Nederland uit Baarn. Blokzijl biedt onder meer bo men vanaf zes tot en met ze ventien meter aan. Kwekers praten echter niet over de hoogte van een boom: wanneer ze de omvang aangeven, heb ben ze het over de dikte van de stam. „Een boom van tien me ter heeft een stam van ongeveer vijftien tot achttien centimeter en dergelijke exemplaren gaan grif over de toonbank. Nog niet zo gek lang geleden verkocht Blokzijl jaarlijks ge middeld vijftig grote bomen aan particulieren, tegenwoordig zijn dat er 2500. „Vooral de es doorn, peer, berk en rode kas tanje vinden gretig aftrek. Ook leibomen waarvan de takken en bladeren de vorm hebben van een parasol, dak of piramide zijn geliefd", vertelt de direc teur van de grootste bomen- kwekerij in Nederland. Op het zestig hectare metende bedrijf van Blokzijl groeien 200.000 bo men. Opvallender is echter de verscheidenheid van 750 soor ten waardoor Bomencentrum Nederland het uitgebreidste aanbod heeft. Enorm kapitaal Hoewel Bomencentrum Neder land een breder assortiment heeft dan zijn concurrenten, zijn de prijzen van grote bomen bij de circa duizend Nederland se kwekers ruwweg gelijk. „Vanaf ongeveer duizend gul den is een grote boom verkrijg baar, de meeste particulieren willen tot vijfduizend gulden gaan. Vrij populair in deze cate gorie is de veldesdoom die bij mij 2100 gulden kost", vertelt de directeur. „Ruim tien keer per jaar verkoop ik een eik van vijftien meter hoog, waarvoor ongeveer 15.000 gulden moet worden betaald. Af en toe krijg ik klanten over de vloer die een enorm kapitaal spenderen, zo als een Rotterdamse liefhebber die enige tijd geleden in zijn tuin voor 350.000 gulden aan bomen liet planten." Het leeuwendeel van de bomen bij kwekers wordt gekocht door gemeentelijke groendiensten. Het gros van de particulieren haalt zijn boompje bij het tuin centrum. Die zaken bieden in tegenstelling tot kwekers echter geen al te grote exemplaren aan. De bomen die ze wel ver kopen, hebben ook een ietwat mindere kwaliteit. „Onze bo men zijn weliswaar duurder dan bij een tuinwinkel, maar ze leven ook langer. Een leiboom bij een tuincentrum kost door gaans 250 gulden, terwijl bij mij daarvoor 1500 gulden moet worden neergeteld. Verschil is echter dat die voordelige exem plaren stammetjes hebben van twee tot drie centimeter en de enkele takjes aan een eenvou dig en breekbaar bamboerekje vast zijn gebonden. Mijn leibo men zijn zeven jaar oud en de parasol- of dakvorm in de kroon is dank zij een stevig alu minium frame gecreëerd. Bo vendien zijn de exemplaren van tuincentra niet vaak verplant en dicht op elkaar gekweekt. Ge volg daarvan is dat deze bomen vrij snel het loodje leggen." Transport Belangrijk voor een succesvolle kweek is dat de boom om de pakweg drie jaar wordt ver plant, zodat een goed vertakt wortelstelsel kan ontstaan. Van daar dat een groot exemplaar bij aflevering een compacte en forse kluit moet hebben. „Voor dat de boom op transport naar de eigenaar gaat, wordt hij eerst gesnoeid', vertelt Blokzijl. „Lig gend op een trailer brengen we de aankoop thuis, waarna een kraan op de vrachtwagen de boom naar zijn nieuwe plek hijst." Koopt een tuinier minimaal vier bomen, dan inspecteert af en toe een deskundige van Bo mencentrum Nederland koste loos de gezondheid van ver plante bomen. „Voor iedere klant hanteren wij een drie jaar durende garantie: sterft de boom in die periode, dan komt er op onze rekening een nieu we." Hoewel de meeste kwekers voor Cryptogram Horizontaal: 1. Alternatieve Duitse rivier (4); 4. Drukte die ik afschafl (5); 7. Heeft al zijn geld in wezen van het land (7); 8. Boom met een hoorbaar merkteken (3); 9. Er is nog van alles mogelijk, hij is rond! (3); 10. Duivelse natuur van een verwarde dominee (7); 12. Schoen van een toneelschrijver (7). Verticaal: 2. Vedette met eeri eindeloze rustbank (4); 3. De slons van de garde maakt 'r een troep van (6); 4. Geen kerk van recente datum (8); 5. Ondanks z'n stijfheid toch bruikbaar in de tuin (4); 6. Je handen branden (6); 9. Pelgrimage zonder snelheid (4); 11Beestje voor de sloop (3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Mangostan; 9. elan; 10. memo; 11. uk; 12. oei; 14. ar; 15. vendu; 17. eta; 19. boa; 21. ons; 22. mok; 23. spa; 25. oer; 27. flint; 30. os; 32. obi; 33. cd; 34. oker; 36. para; 38. miniatuur. Verticaal: 1. Meute; 2. alk; 3. na; 4. gnoe; 5. smid; 6. te; 7. ama; 8. noria; 13. ene; 15. vanaf; 16. uboot; 18. top; 20. oke; 23. stoom; 24. rib; 26. radar; 28. lori; 29. nipt; 31. ski; 33. cru; 35. en; 37. au. het transport geen extra kosten in rekening brengen, moet de tuinier zelf het gat in de grond graven, de kuil dichtgooien en de boom vervolgens bijmesten. Dit karwei kan de hovenier of de kweker klaren, maar daar voor moeten enkele honderden guldens worden betaald. Voor deliger is om dit zelf te doen en daarbij is onder meer de groot te van het gat zeer belangrijk. Die kuil moet een spadensteek dieper zijn dan de langste wor tel en tweemaal zo breed als de totale wortelkluit. Vervolgens is het verstandig om aan de voet van de boom een mulchlaag van verteerde stalmest, stro of blad te strooien en die vervol gens met wat aarde af te dek ken. Wie een boom wil moet tevoren nagaan welke soort in de tuin fraai oogt. „De sierwaarde van een boom komt tot uitdrukking in drie kenmerken: de bladeren, bloemen of vruchten. Is de keu ze eenmaal gemaakt, dan is vrijwel iedere boom die in Ne derland kan groeien in de tuin te plaatsen." Bepaalde soorten zoals de berk en moerbei, gedij en echter veel beter op droge zandgrond, terwijl de peer, lin de en eik liever in kleigrond wortel schieten. „Een boom met rode herfstkleuren komt op zandgrond goed tot zijn recht. Exemplaren die voor gele herfsttinten zorgen, leven daar entegen langer in een natte bo dem. Bomen waarvan de blade ren volledig afvallen zoals de esdoorn, zijn geschikt voor zware en kleiige grond. Negen tig procent van alle soorten is echter zogenoemd bodemvaag: die groeien in vrijwel iedere grond. Veen is een uitzonde ring; vanwege de hoge zuur graad in deze bodem kunnen veel bomen er niet zo goed in aarden", legt Blokzijl uit. Naast de grond, bepaalt ook het klimaat of een soort tot volle wasdom komt. Vuistregel daar bij is dat alle bomen die vanaf Parijs tot en met Scandinavië groeien, ook in Nederlandse bodem gedijen. „Tuiniers vin den exotische bomen uit bij voorbeeld Curasao en Califor- nië vanwege de intense kleuren zeer prachtig en willen er graag een exemplaar van hebben, maar succesvolle bloei is bij ons niet mogelijk", vertelt de Baarnse kweker. „Bovendien, een gewone kastanje is toch ook bijzonder prachtig." REDACTIE. MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-515 Paddestoelen van Amsterdam Toverchampignons in het Amsterdamse bos. Eekhoorn tjesbrood bij het Galileïplant- soen. Harig breeksteeltje in de Czaar Peterstraat. Niet bij de groentenman, maar tussen de straattegels. Een stad als Am sterdam blijkt over een onver wachte rijkdom aan padde stoelen te beschikken. Met hun plotselinge verschijnen, bizarre vormen en opvallende kleuren hebben paddestoelen voor ons altijd iets geheimzin nigs. Vroeger werden padde stoelen geassocieerd met duistere krachten. Weten schappelijke kennis heeft voor nieuwe inzichten verzorgd, maar dat maakt hun voorko men en groeiwijze niet minder intrigerend. H-£8 /-Ar V-£.& 6-£-N-0-M-£-rt m* »v\! H-A-l-F V-O-L-L-E S-M-E-E-E-K-A-A-S E-E-N PAK F-A-V-E-E- M-O-tS-T, i-l/C-f-FE-E-Z foto; Struisvogels emigreren naar Frankrijk. Kop in het zand steken Vier Emmense struisvogels zijn deze week vertrokken naar een Franse dierentuin. De dieren weigerden hun nieuwe verblijf in Emmen in gebruik te nemen. Steeds weer liepen ze naar hun oude on derkomen terug. De combina tie van de vertrouwde savanne met de nieuwe stal was voor de struisvogels niet te begrij pen. Zelfs dranghekken wer den geplaatst om de bekende route cif te snijden. Het mocht niet baten. De vogels gooiden de hekken zelfs om en renden regelrecht naar hun vertrouw de stek. Omdat ze niet altijd buiten kunnen blijven mo SpU ze naar een andere dieren (jat Daar zijn geen problemen se verwachten, omdat de hel tuatie er nieuw is. Vier andere struisvogels z hun plaats in Emmen innfk men. Binnenkort lopen er weer een haan en drie henca op de savanne. Het oude struisvogelverblijf moest v ken in verband met uitbre jj ding van het neushoorns blijf. Neushoorn Gingabell namelijk drachtig en zal n hed verwachting eind novemb bevallen. Jong klein paard 1 Moeder en dochter. FOTO PR» Falabella's zijn de kleinste paarden ter wereld en komen uil gentinië. In het Noorderdierenpark is voor het eerst sinds weer een Falabella geboren. Na een draagtijd van tien maai beviel de elfjarige moeder van haar zevende jong, een dami een kwartier stond ze op eigen benen en dartelde, nog wati beholpen, mee in de kudde. )/o Muur van groen Een volle al dan niet strakke haag rondom de tuin of het terras is een goede barrière voor nieuwsgierige blikken. Een goede haag is ook een windvanger en houdt het ge luid een beetje tegen. De octo- bermaand is het beste tijdstip om een haag te planten. Een ideale haag is bijvoorbeeld de Ligustrum ovalifolium; de be kende liguster. De populariteit van de liguster als naagplant komt niet zo maar uit de lucht vallen. De plant groeit redelijk snel, bo vendien is hij min of meer wintergroen. De haag bloeit in juli met witte bloemetjes in kleine pluimen. Later volgen zwarte vruchten. De bloemen en vruchten komen vooral tot hun recht wanneer de liguster de kans krijgt vrij uit te groei en. Bij een strak geschoren haag gaat dat sierlijke karakter voor een deel verloren. Wat blijft is echter een perfecte groene muur. Andere planten die goed een hoge haag vormen, zijn vooral coniferen. Cupressocyparis leylandii is een zeer snel groeiende conifeer, die ook goed groen blijft op een win derige plaats. Voor een vol haag kunnen er het beste t op een meter worden geze Een conifeer met behoorüj afwijkende eiegenschappe 8 Taxus. Door hun langzame groei vormen ze zeer volle gen en vragen ze weinig or derhoud. Verder is de Thüj een goede plant voor een 1 haag. Deze conifeer stelt w 2 R nig eisen aan de grond en l vragen thuja's een plaats luwte en in de zon.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10