Leidsch Dagblad Spanning in Oost-Timor loopt snel op Leidse universiteit gedeeld de beste 'Uitbreiding zorg kan voor minder euthanasie zorgen' eMatic BEU71-5128030 Invalide vrouw overvallen. Staat u op het punt een auto te kopen? 'Beste Koop' Vaak rotte vis in supermarkt TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ONDERDAG 23 SEPTEMBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 lederlandse roker egint een proces oor het eerst daagt in Neder- nd een roker de tabaksindu- rie vóór de rechter. De man ziek geworden door langdu- tabaksgebruik. Hij wil de iaksproducenten aanspra- lijk stellen voor zijn ziekte een schadeclaim indienen, de Verenigde Staten staat tabaksindustrie al veel lan- rin de beklaagdenbank. Iifspin blijkt in elgië te gedijen vrije wereldhandel heeft delen. Met een Australische heepscontainer kwam ook nestje van de gevreesde back spiders mee naar Bel- waar de levengevaarlijke i zich erg op zijn gemak kt te voelen. Experts zijn nu benieuwd of de soort een enge Europese winter over- ft. gina7 ekortkomingen opvoedcursus Groot-Brittannië is al enige een experiment bezig met verplichte opvoedcursus or ouders van ontspoorde ideren. Het CDA stelde on- voor om ook in Neder- id met zo'n project te begin- Het Britse voorbeeld laat n dat niet alles aan het idee goed werkt. De asoci- ste ouders worden bijvoor- :ld niet bereikt. jfeina7 rui gin mooiste SieMatic keukenideeën- sk ooit gemaakt. Met informatieve sten, praktische tips en ideeën. >al 144 pagina's. Haal het in onze wroom. Gratis. 't Liefst een SieMatic §3 Wkencenler Leiderdorp Meubelplein 9 a to dak bij Mijnders Meubelen lel. 071 - 541 26 15 NR. 42113 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Cafébezoeker komt iedere week met tractor naar de Haarlemmerstraat 16 Schooldirecteur weg na motie van wantrouwen van vijftig ouders 3 Lee Towers is eindelijk toe aan zijn oude liefde 12 Twaalfhonderd gasten 'proeven' verbouwd T resloi' Nog geen abonnee Studenten waarderen studie geneeskunde LUMC laag leiden onno havermans De Universiteit Leiden is volgens hooglera ren de beste van het land. Leiden moet de eer delen met de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg en de Technische Uni versiteit Eindhoven. De studenten verkie zen Maastricht nipt boven Leiden en Gro ningen. Dat blijkt uit twee onderzoeken die het weekblad Elsevier vandaag publiceert. Studenten en professoren blijken het over de kwaliteit vaak eens. In Leiden worden de studies pedagogische wetenschappen en geschiedenis door hen hogelijk gewaar deerd. Elsevier ondervroeg samen met het NIPO twaalfduizend studenten over hun studie en vergeleek de resultaten met die van vo rig jaar. Voor het eerst zijn naast de twintig grootste universitaire opleidingen ook tien hbo-opleidingen vergeleken. Daarin komt de Hogeschool Leiden overigens niet voor. Volgens de studenten kun je het beste in Leiden terecht voor de studies Nederlands, geschiedenis en pedagogische wetenschap pen. Biologie, scheikunde en psychologie moeten slechts een andere universiteit la ten voorgaan. Opvallend is de laqge waar dering die geneeskunde krijgt. Volgens de studenten is die opleiding beter in Maas tricht, Groningen, Amsterdam, VU, Nijme gen én Rotterdam. De Leidse medische fa culteit, onderdeel van het LUMC, scoort steevast hoog in internationale weten schappelijke onderzoeken. Bij rechten, nog altijd veruit de grootste studententrekker in Leiden, scoort Tilburg net als vorig jaar het beste. Leiden moet genoegen nemen met een gedeelde vierde plaats bij fiscaal recht (een plekje gezakt) en een gedeelde zesde stek bij Nederlands recht. De hoogleraren zetten Leiden wel op de eerste plaats bij fis caal recht. Verder wijzen zij bestuurskunde, pedagogische wetenschappen, geschiede nis, Engels, politicologie, sterrenkunde en algemene taalwetenschap in Leiden aan als de beste studies van het land. Daarmee stijgt Leiden met stip: vorig jaar stonden slechts drie studies op een. Nederlands, godgeleerdheid en wiskunde behalen nu elk een tweede plaats. De hoogleraren mochten niet op hun eigen universiteit stemmen. Zij keken vooral naar eikaars re putatie en wetenschappelijke prestaties. ssel trekt aan van fusiegolf Europese Commissie gaat fusiegolf van steeds meer irijven indammen. Strenge- controles moeten machts- kken op de vrije markt Drkomen. Kerverse Euro- iimissaris Monti laat zich den door een fusieverbod het Britse toerisme en een al bij Peugeot. ?na9 eineken wil slag aan in Tsjechië ineken gaat opnieuw pro- en de Tsjechische brouwe- n Radegast en Plzensky te len. Eerder lukte het de Ne- landse brouwer niet om tot treenstemming te komen eigenaar Nomura, een Ja- ise investeringsbank. ?na9 'ANDAAG 26 PAGINA'S De spanning in de vrijwel totaal verwoeste hoofdstad van Oost-Timor is de laatste uren flink opgelopen. Voor het eerst sinds de internationale vredestroepen voet aan wal zetten in de haven van Dili zijn er schotenuitwisse lingen geweest. De vredesmacht heeft drie man gearres teerd. Ook heeft de vredesmacht leden van het Indonesi sche leger ervan weten te weerhouden een munitiedepot te plunderen. HET WOORD IS AAN Heather Marchant Als mannen bergen beklim men, omdat er nu eenmaal bergen zijn, waarom doen ze dan niet de afwas? 21° L 14° VT"] 1 regeniep" r \st8< zonneschijn jakarta theo haerkens correspondent Er zijn berichten dat milities in het westen van de regio zich voorbereiden om een aanval te doen op de VN-troepen. Mili tie-leiders die verzetten tegen onafhankelijkheid van Oost-Ti- mor hebben gezegd bereid te zijn om te vechten tot de laatste snik. In het grensgebied met West-Timor hebben de milities steeds de overhand gehad. Vooral in de plaatsten Maliana en Liquica maakten zij de dienst uit. Zwaar bewapende VN-troepen rukken op in die richting. In een put in Dili zijn de ver minkte lichamen gevonden van minstens acht mensen die ge dood zijn na te zijn gemarteld. Deze lijken vormen de eerste aanwijzing voor systematisch doden en mishandelen van mensen. Dit heeft het Australi sche leger vanochtend bekend gemaakt. De vondst is gemeld aan het Indonesische leger. Met ongeveer 7.500 man vre destroepen moeten de VN de orde zien te herstellen in de re gio. Terwijl drieduizend man vredestroepen gisteren voet aan wal zetten, plunderden wanho pige Oost-Timorezen voedsel opslagplaatsen. Twintig Oost- Timorezen die uit angst voor de pro-Indonesische milities hun toevlucht hadden gezocht in de plaats Dare, zijn van de honger gestorven. Dat heeft de woord voerder van de VN-missie voor Oost-Timor vandaag gezegd. Op Oost-Timor heerst gebrek aan alle elementaire levensbe hoeften, zoals rijst, olie en zelfs drinkwater. Een geplande vluchten van de VN-troepen kon echter niet doorgaan we gens gebrek aan vliegtuigen en door de bureaucratie van de In donesiërs die alle toestellen en hun lading vooraf willen in specteren. De Nederlandse journalist Sander Thoenes werd gisteren dood teruggevonden nadat hij een dag eerder werd vermist. Pagina 7: VN-chef Kofi Annan spreekt afschuw uit over dood noordwukerhout Prinses Margriet was gistermiddag in Noordwijkerhout. Ze opende daar de nieuwbouw van De Hafakker, Noordwijker- houts bijzondere woonwijk. In De Hafakker wonen honderd mensen met een verstandelijke handicap tussen 28 'gewone' gezinnen. De prin ses werd tijdens haar wandeling over het terrein vergezeld door bewoonster Hanneke Willems (links) en door Joep Aarts (rechts), de directeur van de Stichting Bollenstreek, die De Hafakker beheert. Pagina 16: 'Tolerantie is in Noordwijkerhout groter dan elders' FOTO DICK HOCEWONINC oegstgeest en vervolgens vroegen of ze wist hoe laat het was. Nadat de vrouw de jongens antwoord had gegeven, grepen zij de tas die voorin in het wagentje lag en gingen er vandoor. In de tas zaten medicijnen die ze net bij de apotheek had gehaald en en kele niet waardevolle spullen. De politie onderzoekt de zaak. Een hoogbejaarde invalide vrouw uit Oegstgeest is gister middag in haar woonplaats van haar tas beroofd. De 88-jarige vrouw reed in haar invalidewa gen door het Hofbrouckerpark toen twee fietsers en een brom fietser haar vroegen te stoppen Kijk snel op pag. 18,voor enkele belangrijke aandachtspunten. Geen personeel Christelijke partijen spreken zich nogmaals uit tegen ruimere wet voor trein Leiden-Utrecht leiden/alphen aan den run saskia buitelaar 'Dames en heren, door perso neelsgebrek rijdt de trein van Leiden naar Utrecht niet'. Deze mededeling schalde gistermid dag uit de luidsprekers van sta tion Lammenschans in Leiden. Even daarvoor was nog onge roepen dat de trein was ver traagd door problemen aan het spoor voorbij Bodegraven. Het verband tussen beide omroepberichten is juist lo gisch, legt een woordvoerder van NS reizigersinformatie uit. „Om 11.30 uur bleek dat tussen Bodegraven en Woerden een spoor moest worden vervan gen. En als er dan geen treinen kunnen rijden, komen er ook geen machinisten mee. Voordat er reservepersoneel van de standplaatsen is gearriveerd, ben je zo een tijd verder." den haag sjaak smakman De christelijke partijen en de SP hebben vanmorgen bij premier Kok aangedrongen op uitbrei ding van de aangepaste zorg voor ernstig zieken. Gebrek aan zorg of vereenzaming mag nooit een reden zijn waarom mensen uiteindelijk maar om euthanasie vragen, hielden met name Van der Vlies (SGP) en Marijnissen (SP) de premier voor. De kleine christelijke par tijen en het CDA spraken zich vanmorgen bij de beantwoor ding van de algemene beschou wingen door premier Kok nog eens nadrukkelijk uit tegen de nieuwe, ruimere euthanasie wet. Volgens CDA-fractievoor zitter De Hoop Scheffer gaat het kabinet 'een brug over' door de vraag of een arts zich wel aan de wet heeft gehouden, over te laten aan de speciale toetsings commissies in plaats van het Openbaar Ministerie. Justitie komt in de nieuwe opzet pas in actie wanneer de commissie van deskundigen aan de bel trekt. Kok zelf ontkende, zoals met name Van der Vlies stelde, dat het kabinet met het nieuwe voorstel de huig naar de wind laat hangen. Kok wees erop dat ook in de nieuwe wet uitgangs punt-blijft dat euthanasie alleen gerechtvaardigd is wanneer het lijden zo ernstig is 'dat alleen de dood daar een einde aan kan maken'. Kok ging niet in op de plei dooien om meer geld beschik baar te stellen voor pijnbestrij ding en andere alleen op het lij- dens verlichtende gerichte vor men van zorg. Wel hield hij de christelijke partijen voor dat er ook bij meer aangepaste zorg altijd mensen zullen zijn die om euthanasie vragen. Volgens hem doet het kabinet daar al veel aan. Kok weersprak ook de suggestie van De Hoop Scheffer dat de ruimere euthanasiewet vooral het resultaat is van een politiek handjeklap in de coali tie, met name om D66 tevreden te stellen. 137220 147230 14721° 40% 50% 60% 30% 30% 20% Jurist vecht stadionverbod Feyenoord aan rotterdam gpd Het opleggen van een stadion verbod voor de Kuip aan Feyenoord-supporters die gis teravond naar de Champions League-wedstrijd tegen Rosen borg in het Noorse Trondheim zijn geweest, en dat zijn er naar schatting vijftig, is juridisch ge zien niet mogelijk. Dat zegt de Rotterdamse strafpleiter mr. C.J. Noppen. Feyenoord ziet dat anders. Bevreesd als hij is om uit de Europese competitie te worden gezet, heeft Feyenoord-voorzit- ter Jorien van den Herik ge dreigd dat supporters die naar de Noorse wedstrijd gaan, wor den gefilmd en bij terugkomst hun seizoenskaart kwijt zijn en een stadionverbod krijgen. „Feyenoord mag uitmaken wie er het stadion in komt en wie niet. Maar in dit geval weer houdt Van den Herik mensen ervan naar Noorwegen te gaan. Dat is zeer aanvechtbaar", zegt Noppen, die als advocaat veel met supportersproblemen te maken heeft gehad en zodoen de goed is ingevoerd in stadion verboden. Noppen is bereid een proefproces te voeren in dien er mensen het stadion niet meer inkomen omdat ze de wedstrijd tegen Rosenborg heb ben bijgewoond. Feyenoords 'huisadvocaat' mr. J. Mentink noemt het relaas van Noppen 'onzin'. „Het is ge woon niet waar." Volgens de Rotterdamse raadsman weten supporters heel goed dat Feyenoord afspraken heeft met de UEFA en zijn ze door de uit gebreide berichtgeving erover in media daar zeker van op de hoogte. Pagina 23: Feyenoord-fans: 'Niemand houdt ons tegen' Suni uitgeroepen tot Consumentengids september 1999 Produktschap beraadt zich over maatregelen den haag anp Makkelijk en schoon voor een Sunil prijs. veronique van der waal Uit onderzoek van de Consumentenbond is gebleken dat de kwaliteit van kabeljauwfilet in Nederlandse supermarkten, viswinkels en marktkramen ronduit slecht is. Vooral in su permarkten bleek de vis vaak droog, naar ammoniak te ruiken en 'korrelig op de tong te liggen'. Volgens de Consumentenbond is nog niet direct sprake van gevaar voor de volksgezondheid, maar wel van smaakbe- derf. Het Produktschap is geschrokken van de resultaten en beraadt zich over maatrege len. Van de vijftig filets die de Consumenten bond onderzocht, kwamen er 25 uit super markten en de rest uit viswinkels en markt kramen. Volgens de bond hebben de proe vers geen enkele keer vis meegemaakt die sappig, stevig en vers was. In enkele gevallen moest het predikaat rot worden meegegeven. Ook blijkt zuurstofarm verpakte vis in de su permarkten geen succes. Zo kan de vis laat worden ingepakt, maar kan een dergelijke verpakking het bederf onvoldoende rem men. In de winkels en kramen waren er nog al wat filets besmet met een ziekmakende bacterie. Ook liet de kwaliteit van het fileren te wensen over. R. Carp van het Produktschap Vis is teleur gesteld over de resultaten van het onderzoek. „Er wordt heel wat gedaan om de kwaliteit van vis te garanderen, maar blijkbaar zijn er nog meer Kwaliteitsbevorderende maatrege len nodig. Vooral op het gebied van tijd, temperatuur en hygiëne is verbetering nood zakelijk." 1 Adres: i Postcode: Tel: |af ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Plaats: fl.v.1 Na de lD Per maand l automatisch (f. 33,70) ontrole bezorging! 1 twee weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Oautornarisch (f. 96.90) i O acceptgiro (f. 97.90) - Handtekening: - Leidsch ^Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. /clop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 8 '712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1