IMF zonniger over economie Aardbeving in Taiwan maakt computer flink duurder odafone en Bell Atlantic )rmen zaktelefoongigant Economie Hergebruik poepluiers AH-slagerij naar Britse Hilton Food Schreiner ook achter Air Holland aan Unilever bespaart drie miljard met grotere merkensanering Recordoogst aardappelen Keurmerk streekproducten Austrian Airlines uit Qualiflyer-groep jnen De Oostenrijkse luchtvaartmaatschappij Austrian Airli- ies stapt uit de luchtvaartgroep Qualiflyer, waarvan ook het Avitserse Swissair en het Belgische Sabena deel uitmaken. Me dio 2000 wil ze toetreden tot het samenwerkingsverband Star Alliance dat in 1997 werd opgericht. Star Alliance telt sterke iartners als Lufthansa en het Amerikaanse United Airlines. Jaast Qualiflyer, Star Alliance en de alliantie tussen Air France en Delta Air Lines zijn er nog twee nauwe samenwerkingsver banden in de luchtvaart. KLM vormt samen met Northwest Air lines en Alitalia de Wings-groep. Verder is er nog Oneworld, waarvan British Airways en American Airlines de belangrijkste vertegenwoordigers zijn. Nederland: hoogste inflatie in EU [russel Nederland is binnen de Europese Unie het land met de ioogste inflatie. In augustus bedroeg de geldontwaarding in Nederland 2,5 procent vergeleken met een jaar eerder. In juli was de Nederlandse inflatie nog 1,8 procent in vergelijking met :en jaar eerder. Het gemiddelde inflatiecijfer in de EU was in augustus 1,2 procent. Dat blijkt uit gegevens van Eurostat, het tatistisch bureau van de EU. Ook in Denemarken en Ierland beide 2,4 procent) en Spanje (2,3 procent) lag de inflatie rela- ief hoog. De laagste geldontwaarding hadden Frankrijk en Oos- enrijk (beide een half procent), Duitsland (0,7 procent) en Zwe len (0,8 procent). Jraaiboek acties Hoogovens klaar felsen-noordHoogovens Staal Lange Producten heeft het Iraaiboek voor acties al klaar als Hoogovens onverhoopt besluit lil onderdeel af te stoten cq op te heffen. De beslissing daar- ver valt tussen nu en 10 oktober. De 700 medewerkers verke- en al jarenlang in onzekerheid over het voortbestaan dat staat if valt met de beslissing wel of niet te investeren in een elektro- ven waardoor de aanvoer van ruw ijzer (grondstof) is verze- erd. Het staalbedrijf heeft deze week zijn Jaarplan 2000 gepre- enteerd waarin drie scenario's opgenomen. Eén behelst slui- ing van de staaf- en draadwalserij, een onderdeel van HSLP. (orte staking bij Paktank Chemical •rnis Het personeel van Paktank Chemical in Pemis heeft gis- eravond het werk hervat na een wilde staking. De ongeveer ze- entig stakers eisten een vertrekpremie omdat de Zaanse firma ,001e het op- en overslagbedrijf overneemt. Pakhoed wilde al- •en praten over baangaranties. De vakbonden, die de actie niet eunden, hebben bemiddeld. Hoewel de directie van Paktank ?en toezeggingen heeft gedaan over een vertrekpremie, wil zij iel met de nieuwe eigenaar overleggen over de invulling van regens vervroegde uittredding opengevallen arbeidsplaatsen. tellen concurrent via KPN duurder ;n haag Een telefoontje naar iemand die een abonnement eeft bij een concurrent van KPN Telecom wordt mogelijk uurder. 'Scheidsrechter' OPTA bepaalde vandaag dat KPN de togere) kosten die concurrenten in rekening brengend mag oorberekenen aan de klanten. KPN had geëist dat de concur- nten - in dit geval Enertel - dezelfde prijs als de KPN rekenen ior gebruik van eikaars net. De prijs voor het gebruik van het PN-net is door dezelfde OPTA aan banden gelegd. De OPTA ndt echter dat concurrenten een andere, hogere prijs mogen agen. KPN moet deze hogere kosten dan maar doorbereke nt. Daarom kunnen er verschillende tarieven ontstaan voor illen naar KPN-abonnees en bellen naar abonnees van andere lecombedrijven. evi-Strauss schrapt 700 banen asgow De Amerikaanse spijkerbroekenfabrikant Levi- rauss schrapt bijna 700 banen in Schotland. Een fabriek in hitburn met 586 werknemers gaat dicht en bij een productie- idrijf in Belshill vervallen 83 banen. Levi besloot eerder al tot liling van fabrieken in de VS, België en Frankrijk wegens lage- verkopen. yntus wil nog meer spoorlijnen ietinchem Syntus, sinds eind mei de nieuwe spoor- en streek- rvoerder in de Achterhoek, wil ook de spoorlijnen Zutphen- leldoorn en Zutphen-Hengelo-Oldenzaal exploiteren. Direc- ir J. Allersma ziet beide verbindingen als prima aanvulling op huidige netwerk. Syntus, een samenwerkingsverband van VSN en Cariane, wil voor de nieuwe trajecten het model epassen dat het ook in de Achterhoek hanteert. Dat betekent de nieuwkomer naast het spoor- ook het streekvervoer voor rekening wil nemen. out-en Bouwbond CNV: 3 procent wk De Hout- en Bouwbond CNV gaat volgend jaar de CAO- iderhandelingen in met een looneis van 1,75 procent plus ijscompensatie. Dat zal volgens bestuurder J. Slok een totale aneis van drie procent betekenen. De bond zet zich in voor aantrekkelijker maken van de bouwsector voor werknemers, dit moment stromen er vrijwel geen jonge werknemers meer waardoor een groot tekort ontstaat aan vakbekwame werk- mers. De CNV-bond hoopt het werk in de bouw populairder maken door afspraken te maken over het combineren van trk en zorgtaken thuis. Ook moeten ouderen voortaan ontzien ttrden bij ploegendiensten en overwerk. enzineprijs daalt twee cent 'erdam Benzine wordt goedkoper. Marktleider Shell ver- igt de benzineprijzen vanaf morgen met twee cent. Een liter per met loodvervanger komt op 2,42 gulden. Euro ongelood alt tot 2,30 gulden en super plus ongelood komt op 2,36. De ijs van diesel wijzigt niet. Een liter van die brandstof kost ruim 10 gulden. Producent van BK-GAS van autogas (LPG) ver- ogt per vandaag de prijs van een liter brandstof met een cent. n liter LPG komt uit 83,4 cent. andelstekort VS weer op record ■hington Het Amerikaanse handelstekort is opnieuw op een :ordhoogte beland. In totaal werd in juli voor 53,4 miljard Iden meer aan goederen en diensten ingevoerd dan uitge- erd, zo blijkt uit cijfers van het Amerikaanse ministerie van ndel. In juni bedroeg het handelstekort nog 52,1 miljard, 'n ook al een record. Met de belangrijkste handelspartners iropa, Japan en China) nam het tekort verder toe. Zowel met 'st-Europa als Japan belandde het negatieve verschil op een ordhoogte van 14,4 miljard. Brits-Amerikaanse tele- bedrijf Vodafone AirTouch ,K Bij! et Amerikaanse Bell Atlan- aereia 'oegen hun mobiele tele- activiteiten in de VS samen, a aan' !ens beide bedrijven heb- I5 PJ2 die een waarde van 148 eu">d gulden. Atlantic krijgt 55 procent de nieuwe onderneming in den. Vodafone, onder meer 'aar van Libertel, het overi- !'ang. Het is de tweede gro- *p van Vodafone in de VS. n dit jaar nam het al voor miljard gulden AirTouch "hunications over. Toen Herstel in Japan voorspoediger dan was verwacht Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) is optimisti scher geworden over de kansen voor economisch herstel in Japan. De groeiprognoses zijn flink verhoogd, zo blijkt uit het vandaag gepubliceerde halfjaarlijkse rapport over de wereldeconomie. Het IMF denkt dat de Japanse eco nomie dit jaar met een procent zal groeien na een inzin king met 2,8 procent in 1998. De voorlopige prognose lag op 0,2 procent. De raming voor volgend jaar is ver hoogd van een tot 1,5 procent. „Het kan nog meer wor den als het vertrouwen in de particuliere sector zich ver der herstelt", aldus het rapport. washington gpd-anp hield het IMF het nog op 2,3 procent. De Aziatische landen De groeiprognose voor de we- die in een crisis raakten, her- reldeconomie voor dit jaar is stellen zich sneller dan ver- nog iets verder opgetrokken wacht. Bovendien vielen de te- van 2,8 tot 3,0 procent. In mei rugslagen in Rusland en Brazi lië mee. Volgend jaar neemt de wereldproductie toe met 3,5 procent. In de voorlopige prog noses voor de VS, de Europese Unie en Nederland is geen wij ziging gekomen. De groei van de Amerikaanse economie zal flink afnemen van 3,7 procent dit jaar tot 2,6 procent in 2000. Valt de vermindering nog groter uit, dan is het de vraag of Euro pa en Japan die kunnen com penseren, aldus het rapport. Het IMF is bezorgd over de verschillen in groei tussen Ja pan, Europa en de VS. De VS hebben de wereldeconomie met hun krachtige importvraag behoed voor een crisis, maar dat heeft wel geleid tot een for se stijging van het tekort op de Amenkaanse handelsbalans. Wordt de economische situatie buiten de VS beter, dan zal dat tekort kunnen afnemen, maar dan kan ook een flinke daling van de dollarkoers optreden. Zusterorganisatie de Wereld bank heeft kritiek op de IMF- aanpak van de crises in Azië, Rusland, Korea en Indonesië. Topman Jim Wolfensohn zei gisteren: „Dat de economische statistieken in een aantal lan den er een stuk beter uitzien dan een jaar geleden, wil niet zeggen dat er geen crises zijn in de ontwikkeling van volken en armoede." Hij wees erop dat de financiële rampspoed de arm- sten het zwaarst treft. „De rijke ren hebben altijd wel een ma nier om er goed uit te springen en houden, als het ergste achter de rug is, verbeteringen vaak te gen. De enorme inkomensver schillen in de armste landen blijven dan gewoon voortbe staan." De plannen voor een forse schuldenverlichting en kwijt schelding door het IMF, een pakket van bijna 58 miljard gul den voor enkele tientallen lan den, zijn volgens Wolfensohn 'niet alles'. „Er is meer dan schulden kwijtschelden. Over een paar jaar leven, vier miljard mensen in grote armoede, van wie de helft minder dan een dollar per dag hebben. Met wat meer geld voor aids-remmers kunnen we drie tot vier miljoen kinderen per jaar in leven hou den." i- 1 zaandam anp Albert Heijn verkoopt zijn Cen trale Slagerij in Zaandam aan de Britse Hilton Food Group. De slagerij, die het vlees voor de AH-winkels verzorgt, gaat ver der als Hilton Meats Zaandam. De 350 werknemers gaan mee naar de nieuwe eigenaar. De huidige slagerij verwerkt 300 ton v^rse vleesproducten (voornamelijk rundvlees) per week. De twee hebben afge sproken dat de supermarkten van Albert Heijn in elk geval de komende vijf jaar hun rund vlees van de slagerij betrekken. Volgens Albert Heijn is schaalvergroting noodzakelijk voor het vleesbedrijf. Binnen de supermEirktgigant is dat niet mogelijk. Eind vorig jaar ver kocht moederbedrijf Ahold daarom al de slachterij in Eind hoven aan Dumeco. Als de gis teren aangekondigde overname is afgerond, zal er ook fors geïn vesteerd worden in de Zaanse vleeshouwer. De nieuwe Britse eigenaar le vert nu al de Greenfields-pro- ducten (rundvlees uit Schot land) aan de supermarktketen. Verder voorziet het onder meer Marks Spencer en McDo nalds van vlees. Hilton Food Group heeft een jaaromzet van ruim 1,2 miljard gulden en er werken zo'n 1.500 mensen. Telers steunen veiling Greenery den bosch anp De ruim 6.000 tuinders die zijn aangesloten bij de veiling- en verkooporganisatie The Gre enery staan de komende jaren een deel van hun omzet af om de veiling te helpen. The Gre enery kwam eind vorig jaar in grote financiële problemen. Acht jaar lang geven de tuin ders zo'n tien miljoen gulden per jaar aan The Greenery als achtergestelde lening. De le denraad stemde daar gisteren mee in. Eind vorig jaar was de bodem van de kas van The Greenery in zicht. Het eigen vermogen be droeg een magere elf miljoen op een balanstotaal van 1,9 mil jard. Volgens een woordvoerder is de situatie inmiddels verbe terd dankzij de verkoop van on roerend goed. Door een reeks oorzaken kwam The Greenery in de pro blemen. Zo gaven de veilingen die in 1996 samen het bedrijf op poten zetten, vlak voor de fusie veel geld terug aan de te lers. Daardoor begon The Gre enery met kleine reserves. Bo vendien was de concurrentie hevig, waardoor met name aan supermarkten met hoge kortin gen moest worden geleverd. Verder botste de zakelijke op stelling van het groente- en fruitbedrijf met de traditionele aanpak van de telers. De drup pel die de emmer deed overlo pen, was de overname vorig jaar van Van Dijk Delft en vers producten van Perkins. De te lers moesten de afgelopen jaren al een procent van de omzet af dragen aan The Greenery. De helft daarvan werd omgezet in een achtergestelde lening. De andere helft konden de tuin ders na een jaar terugkrijgen of vrijwillig aan de veilingorgani satie lenen. Dat laatste deed bij na niemand. hoofddorp anp Schreiner Luchtvaartgroep bindt de strijd met Easyjet aan om de chartermaatschappij Air Hol land in handen te krijgen. Net als de Britse 'prijsvechter' heeft het Nederlandse bedrijf (ver huur van vliegtuigen en simulatoren, helikop teroperaties, opleidingen) een bod uitgebracht. Easyjet maakte zijn belangstelling donderdag kenbaar. De Britse maatschappij is echter voor al uit op de start- en landingsrechten van Air Holland op Schiphol. Vervolgens wil zij met een lijndienstnetwerk vanaf Schiphol heel Europa bedienen. Schreiner (omzet 500 miljoen, 600 werkne mers in Nederland) wil de charteractiviteiten van Air Holland voortzetten en ziet die als een mooie aanvulling op zijn huidige activiteiten. „Wij zijn goed in het verhuren van vliegtuigen. En ik denk dat wij ook goed kunnen zijn in het verhuren van toestellen en stoelen aan tourope rators", verwacht directievoorzitter J. Röben. Air Holland bevestigt dat het met de twee kandidaten in gesprek is, maar voegt eraan toe dat ook andere belangstellenden zich hebben gemeld. De chartermaatschappij verwacht de onderhandelingen binnen enkele weken af te ronden. Schreiner sluit niet uit dat ook buitenlandse touroperators een oogje op Air Holland hebben. Maar Röben vraagt zich af wat die met de char teraar moeten. „Zulke touroperators vliegen meestal zelf. Nemen ze Air Holland over, dan moeten ze ook klanten van de concurrentie ver voeren." arnhem Het Canadese bedrijf Knowaste nam giste ren in Arnhem een installatie in gebruik waarmee vieze luiers weer kunnen worden gebruikt. Knowas te heeft het patent om volgepoepte en -geplaste lui ers om te toveren in papierpulp en plastic. De fabriek kan maximaal 70.000 ton luiers per jaar verwerken. Er werken twintig mensen. Knowaste accepteert al leen luiers afkomstig van zorginstellingen waarmee het een contract heeft. Luiers van huishoudens zijn moeilijk in te zamelen, omdat het bedrijf 'zuiver' lui- erafval nodig heeft. Het verwerken van 1.000 kilo luiers kost een zorginstelling 205 gulden (exclusief vervoer), terwijl storten of verbranden vanaf volgend jaar 270 gulden gaat kosten. Knowaste kreeg van de Europese Unie een eenmalige subsidie van 1,8 mil joen. FOTO ANP BEN BALSTER rotterdam anp De drastische sanering van het aantal Unilever- merken moet het concern over drie jaar een be sparing van drie miljard gulden opleveren. Door zich te concentreren op een beperkt aantal grote merken denkt het concern sneller te kunnen groeien dan tot nu toe. De brutomarge zal de ko mende vijf jaar elk jaar een half procent stijgen. Gisteren maakte het was- en voedingsmidde lenconcern bekend terug te willen naar 400 toon aangevende merken. Dan zijn er nog eens 200 minder dan enige weken terug. Toen stelde top man A. Burgmans dat 1.000 van de 1.600 merken onder de loep zouden worden genomen. Die 1.000 dragen maar acht procent aan de omzet bij. Het doel is de topmerken zes tot acht procent te laten groeien en in sommige gevallen zelfs meer, aldus Burgmans. Het bedrijf geeft ruim tien 10 miljard, zo'n 13 procent van de omzet, uit aan reclame en marketing om alle 1.600 merken te ondersteunen. Unilever zegt dat door de merkensanering het concern minder complex wordt. Dat leidt ook tot een simpelere en efficiëntere aanvoerketen. De afgelopen vijf jaar heeft het concern complete bedrijfsonderdelen afgestoten, zoals de chemie bedrijven. Ook heeft het de lappendekken van fa brieken gesaneerd. Het bedrijf is volgens Burgmans slanker, Fitter en sneller geworden. „Door ons te concentreren op toonaangevende merkend zullen we in een steeds hoger tempo de komende drie tot vijf jaar de algehele groei verhogen". Burgmans wil in elk geval harder gaan dan de concurrenten en de groei van de economie. voorburg anp De oogst van consumptie- en pootaardappelen overschrijdt dit jaar de recordproductie van 1996 met ongeveer zes procent. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren ge meld. Het CBS denkt dat gun stig weer en een grotere teelt oppervlakte de oorzaken zijn. Steeds meer aardappelen ko men van de zand- in plaats van kleigronden. Nu is dat bijna een kwart, in 1995 nog veertien pro cent. De verschuiving komt door een groter areaal en door grotere oogsten per hectare. De opbrengst per hectare zand- aardappelen zal in 1999 gelijk zijn aan die van kleiaardappe- len. Volgens voorzitter A. van Hootegem van de Producenten Organisatie Aardappelen (POA) zijn er nog wat onzekerheden bij de oogst, die vooral de ko mende vier weken plaats heeft. De aardappelen zijn dit jaar na melijk wat kleiner. De POA ver wacht 10 a 20 procent minder 'bonken' (groter dan 50 mm), die vooral bij de frietindustrie gewild zijn. Van Hootegem ver moedt ook enkele problemen met kwaliteit: „Het verschilt per gebied, maar sommige perce len hebben deze zomer flink te lijden gehad van de droogte. Misvormingen, groeischeuren en glazigheid kunnen voor gro tere uitval zorgen." rupweteringStaatssecretaris Faber (landbouw) onthulde in Rijpwetering het keurmerk voor Streekeigen Producten Neder land (SPN). Duurzame produc ten die verbouwd en geprodu ceerd worden in een helder af gebakend gebied en waarvan de herkomst controleerbaar is, mo gen dit keurmerk dragen. Dat zijn onder andere Veenweide- kaas uit het Groene Hart, Duin- doornbavarois uit het wadden gebied en Vlegelbier uit Zee land. De producten zijn herkenbaar aan een rond vignet met de tekst 'Streekeigen Producten Neder land' en een groen vlak. Al vijf tien producten dragen het keur merk en het moeten er dertig a veertig worden. Zes regionale organisaties stonden aan de ba sis: de stichtingen Wadden- groep, Keurmerk Waterland, Keurmerk Groene Hart Produc ten, Zeeuwse Vlegel, Streekpro ducten Limburg/Dageraad bv en Stimuland Overijssel. Volgens A. van den Brand van de Weste lijke Land- en Tuinbouworgani satie (WLTO) wordt in Frankrijk 25 procent van de totale melk plas in streekeigen producten verwerkt. „Hier kunnen we ook die kant op. Er wonen in West- Nederland miljoenen consu menten om de hoek die we een beetje vergeten zijn." Ook staatssecretaris Faber gelooft in producten met het nieuwe keur merk. „Je ziet aan de ene kant een enorme internationalisering, maar aan de andere kant is er de uitdrukkelijke zoektocht naar kwalitatief goede producten, een streven naar eigenheid." FOTO LOEK ZUYDERDUIN bood Bell Atlantic mee, maar verloor. Daardoor leken de rela ties vertroebeld. Beide telecombedrijven vul len elkaar goed aan. Vodafone is met AirTouch Communicati ons vooral in het westen van de VS actief. Omgekeerd geldt dat in het oosten voor Bell Atlantic. Een Brits-Amerikaanse mo biele telecomsamenwerking is niet nieuw. Vorige week verras ten AT&T en British Telecom de financiële markten met een ver bond. Dat richt zich ook op mobiele telefonie en moet er toe leiden dat met één zaktele foon in het grootste deel van de wereld gebeld kan worden. haarlem patrick van den hurk Slecht nieuws voor iedereen die binnenkort een nieuwe computer wil kopen: door de aardbeving in Taiwan wordt die aanschaf vrij wel zeker enkele tientjes tot honderden guldens duurder. Door het natuurgeweld hebben twee van de grootste chipmakers op het ei land, Taiwan Semiconductor en United Microelectronics, schade opgelopen. De bedrijven zijn samen goed voor twaalf procent van de wereldmarkt van 64 megabyte geheugenchips, onmisbaar voor het werken van de pc. Het tijdelijk wegvallen van hun capaciteit zou niet zo erg zijn als er grote voorraden waren van de DRAM-chip, zoals de plaatjes met het Random Access Memory van de computer heten. Er was echter al een flinke schaarste door de grote vraag van de afgelopen tijd. De onstuitbaar uitdijende hoeveelheid toepassingen van com puters en de hoge vervangingswaag door het millenniumpro bleem zorgen voor een almaar stijgende behoefte. Enkele jaren geleden deed zich ook al eens een DRAM schaarste voor. Die werd toen vooral veroorzaakt door een volstrekt ontoe reikende productiecapaciteit. De prijs van de chips steeg daardoor zó explosief dat de plaatjes per gram bijna net zo duur waren als diamant. De grote producenten besloten daarop tot een forse uit breiding van de productie. De economische crisis van vorig jaar in Azië gooide vervolgens weer roet in het eten. Diverse producenten zagen zich genood zaakt productielijnen of zelfs hele fabrieken te sluiten, en die wer den niet meteen heropend toen het herstel kwam en de vraag aan trok. Daardoor was de prijs van de chips de afgelopen maanden alweer flink aan het stijgen. In juni werd voor één chip nog vier dollar betaald, nu ligt het prijsniveau al tegen de vjftien dollar. De aardbeving van deze week zal de prijsopdrijving alleen maar versnellen. Taiwan Semiconductor en United Microelectronics lie ten gisteren weten dat alleen de electriciteit was uitgevallen, en dat de productielijnen niet zijn aangetast. Marktkenners twijfelen daar aan, omdat de productielijnen zeer gevoelig zijn voor trillingen. Volgens ingewijden duurt het zeker een of twee maanden voordat de fabrieken weer normaal draaien. Ook Philips heeft grote delen van zijn productie op Taiwan zien stilvallen door de stroomstoring na de beving. Volgens een woord voerder is er nergens schade ontstaan aan gebouwen of productie lijnen. Een grote chipsfabriek in het zuiden - waar overigens geen DRAM-chips worden gemaakt - draait ongehinderd door. Taiwan is het belangrijkste productiecentrum van Philips in Azië voor computermonitoren en beeldbuizen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9