'Ze kaarten de hele dag, maar dat zie je niet' GroenLinks moet vrezen voor conservatieve WE Het internet vernieuwt maar de krant blijft Hans de la Mar hoopt d| vaak in Leiden te komi Het CDA in Leide is en blijft herkenba Meningen REDACTIE PAUL DE VLIEGER. 071-5M De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieve met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT 3 de voorgrond de WD- ARCHIEFFOTO HIELCO KUI Klankbord Als een van de eerste kranten in Nederland begon het Leidsch Dagblad een paar jaar geleden met een eigen website op het internet. Toen nog vooral een medium dat een belofte inhield voor de toe komst, inmiddels een niet meer weg te denken commu nicatiemiddel. Door nieuwe technologie en toene mende concur rentie wordt het internet met de dag goed koper en toeganke lijker. Ne derlan ders be horen tot de meest enthousi aste ge bruikers. Ie kunt er informatie vinden, boodschappen en spelletjes doen en je kunt er via gespreksgroepen en e-mail met andere mensen discussië ren en corresponderen. Aanstaande maandag wordt de website van de krant - www.leidschdagblad.nl - ver nieuwd en aangepast aan de eisen van vandaag. Tot dusver publiceerden we regionale ar tikelen uit de krant, legden hier een daar een dossier aan over een belangrijke actuele kwesties en gaven service-in formatie. De toekomst zal leren dat het internet op het gebied van de nieuwsvoorziening steeds meer een eigen leven zal lei den, naast de krant die dage lijks in de bus valt en in de losse verkoop verkrijgbaar is. Daarop gaan we vanaf maan dag vooruitlopen met een website die op drie peilers rust: een compacter overzicht van hetdagelijkse regionale nieuws, meer service-infor matie en een uitgebreider aanbod van dossiers en co lumns over actuele kwesties. Dat alles in een nieuwe, meer toegankelijke vormgeving. Wat blijft, is bijvoorbeeld het com plete over zicht van de sport uitslagen uit de re gio, maar voor een uitgebreid verslag van de wedstrij den moet u de krant pakken. Is er een cri sis in het Leidse gemeentebestuur dan vindt u daar korte berichten over. Wie er alle achtergron den van wil weten, kan terecht in een speciaal dossier. Voor informatie over uitgaan blijft onze website een handige bron. Daarnaast onderzoeken we de mogelijkheden om lezers met elkaar en met de krant te laten discussiëren over het nieuws uit de regio en uw me ning te peilen over spraakma kend nieuws. Voor de niet-in- temetgebruikers willen we daarvan weer in de krant ver slag doen. Kortom: de krant blijft, maar met onze internet site hebben we er een belang rijke en snelle informatiebron bijgekregen. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE OPINIE Het is zeer de vraag of de grootste op positiepartij in de Leidse gemeente raad, de VVD, de crisis in het stadsbe stuur kan oplossen door nu van rol te wisselen door ook tot het college van burgemeester en wethouders toe te treden. Bovendien is het de vraag of stadsbestuur voor de burger in teressanter en beter wordt als er een oppositie ontstaat die dan, met slechts 11 van de 39 zetels, sinds de jaren vijftig nog nooit zo klein is ge weest. Voor het eerst sinds jaren volg ik weer met grote interesse de ontwikke lingen binnen het stadsbestuur. Er is Frits van Oosten is oud gemeenteraadslid van Leiden. Van 1976 tot 1983 zat hij in de raad voor wat toen nog Links Leiden heette. Van Oosten is directeur van het zorgcentrum Rijn en Vliet. Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over de Leidse collegecrisis. een conflict naar buiten gekomen dat louter en alleen 'van persoonlijke aard' zou zijn. Politici blijken ineens opvallend veel emoties te hebben. TV- West liet zien dat Huib Kruijt door emoties niet meer in staat was een gesprek te voeren en in het Leidsch Dagblad spreekt de inhoudelijk sterke en dominante Tjeerd van Rij oprecht over zijn moei zame verhouding tot de gesloten wet houder financiën. Ik vind dat mooi: politici die zich niet schamen te er kennen dat intermenselijke verhou dingen soms veel moeilijker zijn dan politiek bedrijven. Het maakt politiek ineens een stuk menselijker en meer herkenbaar. Het zou ook herkenbaar zijn als de ze crisis wordt opgelost door duidelij ke uitgangspunten te kiezen. De ach terliggende ideeën om de problemen te lijf te gaan, kan ik tot nu toe niet erg duidelijk herkennen. Het beeld dat is ontstaan, kan worden samengevat als dat er geen sprake is van een hecht samenwerkend team, een eenduidig beleid, uitgesproken met grote een stemmigheid. Er klinken zes verschil lende stemmen, iedere wethouder gaat zoveel mogelijk zijn eigen gang, waardoor gemeenschappelijke projec ten niet van de grond (kunnen) ko men. Je zou mogen verwachten dat de oplossingsrichting wordt gezocht door te streven naar minder verdeeld heid, dat er grotere duidelijkheid ont staat over gemeenschappelijke zaken. Je zou niet verwachten dat ook het collegeprogramma ter discussie wordt gesteld, het ging in deze crisis toch niet om het 'wat' maar om het 'hoe'? GroenLinks moet vrezen dat het al om geprezen sociale beleid voor werkzoekenden, voor minima sterk onder druk komt te staan door de in breng van de niet-liberale WD. Er zal nog gemakkelijker naar projectont wikkelaars worden gekeken om ver keersproblemen snel en grondig 'op te lossen'. Er zal minder worden nage dacht over eigentijdse, kleinschalige aanpak van de historische binnen stad. Het voorstel om de WD in het college te laten plaatsnemen in plaats van het CDA zou de onderlinge ver deeldheid nog wel èens groter kunnen maken in plaats van kleiner. De WD heeft in de oppositie geen puinhoop worden. Het doet me trouwens denken aan een prac ticum sociale- en interventie vaardigheden. Daarbij werden we met zijn achten in een hok gestopt, met een begeleider. Daar zag je ook rollen ontstaan: één leider, een paar mensen die niets te vertellen hadden. Som mige mensen konden er niet te gen. Ik heb het gevoel dat er hier ook nog een paar vrijwillig zullen opstappen." J.P. van de Sande, docent soci ale psychologie aan de Rijks universiteit Groningen: ,,Eén keer heb ik gekeken. Wil het wetenschappelijk interessant zijn, dan moet je dingen heel nauwkeurig meten. Nu doen ze maar wat, net als in het gewone leven. En als kijker ben je af hankelijk van hoe ze het mon teren. Het zijn korte shots, met een voorkeur voor blote bor sten en blote reten. Als er tus sen die negen deelnemers la biele mensen zitten, die kun nen er iets aan overhouden. Maar ze zijn geselecteerd en ze leken me betrekkelijk doorsnee. Alleen zullen ze er achteraf tot brakens toe over moeten pra ten. Gevaarlijk vind ik het niet, wel onsmakélijk. Het wordt een soort familie van je. Voor men sen die te beroerd zijn om hun eigen familie op te zoeken, is dat wel aantrekkelijk." Henriëtte Martens, Leidse en voormalig redacteur bij de NCRV: „Ik heb wel wat stukken gezien. Dit programma kan echt niet, het is onethisch. Die mensen zijn gescreend en ze hebben een bezoek aan de ma rine afgelegd om uit te vinden hoe ze het in een onderzeeër uithielden, maar toch. In Zwe den heeft iemand bij een soort gelijk programma zelfmoord gepleegd. Dan kan dit toch niet meer. Mensen doen mee voor het geld en, nog belangrijker, voor de televisie. Uit mijn erva ring bij de NCRV weet ik dat mensen televisie als iets heiligs beschouwen. Een omroep heeft de plicht om goede televisie te maken. Big Brother is slecht. Het is een lelijk programma, slecht gemonteerd, met vrese lijk licht en niet goed verstaan baar. Maar de kijkers zijn toch nieuwsgierig. Ze hopen dat de een met de ander het bed in duikt." DIANA VIS EN JOB DE KRUIFF Donderdag begon het omstreden Veronica- programma Big Brother. Negen wildvreemden wonen samen in een soort huis in Almere en worden tot op de wc gevolgd door in totaal 24 camera's. De kijkers bepalen wie er morgen als eerste uit moet. Van de drie die het honderd dagen volhouden, gaat de populairste op 31 december naar buiten met 250.000 gulden. Een gevaarlijk experiment? Gênant om naar te kijken? En hébben we gekeken? Carla van Vliet, van jeugdge vangenis Teylingereind in Sas- senheim: „Het programma is hier niet heel bekend. Ik heb het uitgelegd, en dan zeggen de meeste jongens: je bent niet wijs, je bent ziek in je hoofd, als je je vrijwillig Iaat opsluiten. Eentje zei: ze zouden eens een dag hier moeten zitten. Maar toen ik vertelde dat er een geld bedrag te is winnen, toen had den sommigen wel gewild. Zelf heb ik één keer gekeken. Het is niet leuk dat er mensen moeten afvallen. Daardoor gaan men sen zich anders gedragen dan ze in werkelijkheid zijn. Ik be grijp wel dat iemand het een uitdaging kan vinden om met acht anderen opgesloten te zit ten. Het is ook interessant hoe de groep zich gaat ontwikkelen. Wat ik zelf nooit zou doen, is mijn kinderen voor zo'n lange periode achterlaten. Ik keur het overigens niet af." Directeur Ummels van Stich ting Stadspromotie Almere, die Big Brother sponsort: „Per soonlijk vind ik Big Brother door de sobere manier van fil men meer een programma voor de VPRO dan voor Veronica. Het is zeker niet spectaculair. Het beantwoordt wel aan mijn verwachtingen. Zelf zou ik nooit meedoen, maar ze zou den mij ook nooit selecteren. Ik pas er met mijn karakter niet tussen." Joop Maat, hoofd communica- In het artikel 'Campingbaas uit idealisme', in het Zaterdags Bij voegsel van het Keidsch dag blad van 11 september staat de zinsnede: 'Leidse vrienden en bekenden die mij weer willen zien, komen maar naar Dron- ten'. Zo onaardig heb ik toch niet willen zijn. Weliswaar is er in de zomer geen tijd om naai te gaan én is iedereen 1 harte welkom: toch hoo vaak in Leiden te kon kennissen, vrienden mooie plekjes van Leid op te zoeken. Hans di i tie gemeente Leiden: „Ik heb het nog niet gezien. Het heeft voor Almere wel iets koddigs. Almere is natuurlijk te vergelij ken met een mammoetslaap wijk. Of het iets voor Leiden zou zijn? Nee. Buiten het feit dat we het huis niet kwijt kun nen, Leiden heeft dit niet nodig. Kijk, Almere is een stad die fan tastisch groeit. Naamsbekend heid, daar doen ze het voor. Wij hebben wel eens Te land, ter zee en in de lucht gehad, maar daar betalen wij geen cent aan. Almere heeft daarentegen al miljoenen in een campagne ge stoken om bekender te worden. Ik denk dat ik van de week wel een keer ga kijken." Alex Vuijsje, kwam niet door de selectie: „Ik heb alles gezien, plus verschillende keren op in ternet gekeken. Daar is het 24 uur per dag te zien. Ze zitten de hele dag te kaarten of hints te spelen, dat zie je op tv niet. Ik ben wel fan, maar ik ben blij dat ik er niet tussen zit. Vooral vanwege de saaiheid, maar ook om hoe dom en middelmatig die andere mensen zijn. Ze zijn alle negen blank en allemaal zó middelmatig. Er zit niemand tussen die de boel op stelten zet. Zoals het er nu uitziet, gaat het nog vrij gemoedelijk. Het feit dat er vijf genomineerd zijn om weg te gaan, geeft al aan dat ze niet één pispaaltje hebben. Maar ik denk dat ze over een maand wel allemaal dezelfde kiezen. Een paar doen zich nu nog voor als de macho of het leuke meisje. Dat hou je nooit honderd dagen vol. Die Bart is nu de bink, maar die zie ik nog wel in huilen uitbarsten omdat- ie zijn moeder zo mist." René van Dammen, Dienst Kijk- en Luisteronderzoek NOS: „Donderdagavond heb ben 1,1 miljoen mensen geke ken. Dat is voor Veronica en vooral voor dat tijdstip heel veel. De tweede aflevering, vrij dag, ging voornamelijk ten kos te van Goede Tijden, Slechte Tij den. Normaal kijken daar 1,5 miljoen mensen naar, nu 1,1 miljoen. Big Brother trok die avond 920 duizend mensen, zondag 850 duizend, maandag 800 duizend." Fleur van Kesteren, studente pedagogiek, woont in studen tenhuis Beschuitbus in Lei den: „Ik volg het elke dag, ik zit er al helemaal in. Goede Tijden, Slechte Tijden kijk ik nu 's och tends. Het is geweldig, al ben ik 'wel bang dat het doorgestoken kaart is. Dat er van tevoren al wordt besloten wie er weg moet en wie blijft. Ik zou zelf niet meedoen, ik zou helemaal gek worden. Ik kan me dan ook niet voorstellen dat ik dit huis niet uit kan. En wij kennen hier el kaar dan nog." Wil Buys, tv-recensent van het Leidsch Dagblad: „Het doet me denken aan laboratoriumtesten met ratten en andere knaagdie ren. Gezien de geldprijs zullen de deelnemers zich wel moeten profileren. Met rustig in een hoekje zitten met een boek kom je niet ver in de kijkersgunst. De producent van dit fraais heeft er op gewezen dat de deelne mers zijn geselecteerd door kli nisch psychologen. Dus omdat er een stel doctorandussen aan te pas is gekomen, moeten we het zeker allemaal in orde vin den. Hou toch op, het wordt pas 'interessant' als er gelazer in de tent komt." Jürgen Massink, Oegstgeeste- naar, psycholoog: „Ik heb zon dag een kwartiertje gezien en gisteren vijf minuten. Het zijn niet echt boeiende beelden. Er wordt heel overdreven gedaan: 'wat voor zinderends gaan ze vandaag doen, gaan ze elkaar vertellen wie ze genomineerd hebben om weg te sturen?' Maar het enige watje te zien krijgt, is het kringgesprek en die mensen in de dagboekkamer. Je hebt niet een keer dingen ge zien die ze samen deden. Ja, één keer zag je ze op de achter grond afwassen. Het zit nog in de beginfase, hoor. Er staat na tuurlijk een geldprijs op, dus het kan nog wel boeiend wor den. Dan moet het een grote In de krant van maandag 20 september hebben veel betrok kenen een reactie kunnen ge ven op het besluit van Pvda, Groen-Links en D66 om de sa menwerking met het CDA in de huidige coalitie op te zeggen. De reactie van het CDA op deze breuk heeft in die krant van 20 september slechts drie regels mogen beslaan. Drie regels die gekozen zijn uit een langer ge sprek met de journaliste over de ontstane situatie. De drie re gels zijn ook nog eens uit de context van dat gesprek getrok ken. Van het persbericht dat wij zondagavond 19 september hebben doen uitgaan, is in het Leidsch Dagblad van 20 sep tember niets terug te vinden. Omdat op die manier geen recht wordt gedaan aan het standpunt dat door het CDA over de breuk is ingenomen, en omdat het van belang is dat de reactie van het CDA onverkort in deze krant bekend wordt, maak ik van deze gelegenheid gebruik om alsnog het stand punt van het CDA neer te zet ten. De CDA-fractie is zwaar te leurgesteld over het besluit dat de drie coalitiepartners hebben genomen. De CDA-fractie heeft al het mogelijke gedaan om de huidige coalitie jn stand te hou den door een krachtige, compe tente kandidaat-wethouder voor te dragen. Hij zou een ver sterking zijn geweest voor het huidige college. De coalitie zou met deze versterking een goed vervolg hebben kunnen geven aan het afgesproken beleid. Naar de overtuiging van de CDA-fractie en haar achterban was het college-programma het waard door deze coalitie verder te worden uitgevoerd. Ten be hoeve van de stad! De wethouderscrisis van be- De oppositie heeft ook in deze crisis geen rol van betekenis gespeeld in te genstelling tot de crisis bij het provin ciale bestuur van afgelopen zomer. Daar bleek dat een sterke oppositie tot veel in staat is: de coalitiepartijen zagen zich door de oppositie gedwon gen een gewaardeerde gedeputeerde te laten vallen. Die kwaliteit van op positie voeren heèft de Leidse WD in de gemeenteraad niet voor elkaar ge kregen. Geen sterke oppositie voeren is niet in het belang van de plaatselijke de mocratie en de betrokkenheid van burgers hierbij. Als de WD in het col lege komt, verschraalt de oppositie nog meer en zal het democratisch ge halte en de betrokkenheid van bur gers nog verder afnemen. De compro missen in het college zullen ten koste gaan van de duidelijke inbreng van GroenLinks en de PvdA. De Leidse gemeenteraad vergadert. GroenLinks-fractievoorzitter Stella t< fractie. rol van betekenis gespeeld. De oppo sitie in de gemeenteraad is onderling sterk verdeeld maar de WD zou in tern ook wel eens verdeeld kunnen zijn. De WD heeft vanouds twee stro mingen binnen de partij: een liberale, met de oud-burgemeester C. Goekoop als bekend voorbeeld, en een conser vatieve met het onbekende huidige raadslid Kuperus als voorbeeld. Met de liberale stroming kunnen de PvdA en GroenLinks goed samenwerken. Dat is al veel eerder in de jaren '80, al ruim voordat er sprake was van een Paars kabinet, in Leiden aangetoond met colleges waarin deze drie partijen deelnamen. Het moet nu dus ook kunnen, althans met het liberale smaldeel van de WD. Als het conser vatieve deel van de WD een belangrij ke stem krijgt, zal de verdeeldheid in het college alleen nog groter worden. !e De verdeeldheid wordt met I Qj wethouders van de WD niet kle maar wel meer binnenskamers houden. Met name GroenLinks zich wel goed bezinnen of het mei ai ze WD in het college nog in sta f om voldoende van haar eigen ge naar buiten te laten zien. Aan meer) grijze muizen in de pol 1 heeft niemand behoefte. Hel li standpunten, duidelijke uitgangs] ten door een compleet team van houders - en hopelijk ook weer nenkort met een goede burgeme jij - gedragen, daar kan Leiden bete worden. Er rest nog één vraag: wil de WD opstaan en zich net zo opi uitspreken over interne opvatti en dilemma's als de genoemde ci? FRITS VAN OOSTEN Het speciaal gebouwde onderkomen in Almere waar de deelnemers aan het Veronica-televisieprogramma 'Big ten zitten. Brother1 honderd dagen opgeslo- FOTO ANP gin deze zomer stond 1 ;e de bestuurlijke prob o: waarmee het college nurj geconfronteerd. Kenneli ten de drie coalitiepartij 11 huidige college echter te irl daadkrachtig en slagvaai u de veranderingen die noi ai door te voeren of aan te fl en is dat de reden waai met andere partijen eeni o coalitie willen aangaan, ld breder draagvlak heeft d< raad. lil Dat het CDA nu wordt ten te weinig slagvaardig li en intern te onstabiel, vtii CDA-fractie beslist vi n; hand. Wij kunnen nog v een krachtige wethouder ren. Van instabiliteit i ic sprake: fractie, steunfrac d stuur en afdeling zitten 1 lijn. Er is een zetel vi g omdat de heer Breedve a niet bij deze lijn heeft n* aansluiten. De overige r tels van het CDA echter nog altijd een meerder! 1 in de raad voor de coaV voor het college-progi Doorgaan was zeker n 1 geweest. Het is bitter voor het er door het besluit van m coalitie-partners voo geen plaats meer is vi n CDA in een nieuwe coa dat er op deze manier e ir de lijkt te moeten kom g een jarenlange, intensi g menwerking. Wij wacl besprekingen van de vie r en over de aanpassing s college-programma af. e Vanzelfsprekend zuil o ons met toewijding big zetten voor de toekomsi 1 stad en zullen wij daara e bijdrage blijven leveren a Namens het CDA e Marjan d 1 fractievo

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16