Leidsch Dagblad Werknemer krijgt betaald zorgverlof 'Ze maken alleen maar ruzie' fi 155 VACATURES K Nachtdienst op de Eiffeltoren (VANROYC.S Geen extra rijkssteun voor herstel Pieterskerk Zondag 19 september ook in Leiden autovrij Leiderdorp wordt duurste gemeente in regio TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. [ERDAG 18 AUGUSTUS 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42109 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 oonrede: Vroeger ia-viertje nu oeverloos Biograaf Giebels: 'Soekarno geen collaborateur' Jan Kruis: Mooie plek tussen Donald Duck en Carmiggelt Topman Van Duyne: 'Hoogovens heet straks geen Hoogovens meer' stieraal pardon egale wapens ister Korthals van justitie december een grote lan- e actie houden om ieder- de gelegenheid te geven il- |e slag- en steekwapens üem en zonder strafver- ing in te leveren bij de po- Begin januari volgt mo- een soortgelijke actie vuurwapens, ia 3 eter railvervoer - k door Lovers' chter P. Sul van tieinex- atiemaatschappij Lovers met lede ogen zijn gees- ind Lovers van het toneel wijnen. „We hebben wel lijk invloed gehad verbe- g van het openbaar ver- Bover de rails. eld treft veel deren Ulster g'i oord-Ierland mag op pa- ig steeds een relatieve heersen, de praktijk anders, vooral ook voor eren. Volgens gegevens iet bureau voor burger en zijn sinds het akkoord vorig jaar zeker vierdui- kinderen het slachtoffer rden van sektarisch ge- iskou jaagt j®;lKaukasiërs 12. varten', zoals Russen uit aukasische deelrepublie k-fin Moskou worden ge- d, staan dezer dagen in ssische hoofdstad doods- en uit. Zij worden aange- als de schuldigen achter imaanslagen van afgelo- veken en zij daarom hun niet meer zeker. I voor steun K minima-gezin tien met kinderen en Dudens die al langer op ninimum-uitkering zijn wezen, moeten extra in- ■nssteun krijgen van één int. De Sociaal Economi- laad (SER) heeft gisteren Ivies naar het kabinet ge- JDAAG 52 PAGINA'S land land en Kunst port en Samenleving. 3 1 k van de Dag wiedia/Strips VANDAAG Qj in deze krant }.j circa (y U vindt de baan Üdie bij u past in Bedrijfsleven ergert zich aan vertragingen en machtspolitiek leiden marijn kramp wim koevoet Het Leidse bedrijfsleven maakt zich grote zorgen over de crisis in het college van burgemeester en wethouders. Ondernemers ergeren zich bovendien aan de 'machtspolitiek' van vooral de PvdA, die deze week de geha vende coalitiepartner CDA de wacht aanzegde. K. Klerks, on dernemer en voorzitter van de Stichting Leiden Promotie/VW: „Ik schaam mij vreselijk dat wij een college hebben dat louter uit is op eigen macht. Ze maken alleen maar ruzie terwijl er een team hoort te staan dat zich in zet voor de stad." De ondernemers zijn be ducht voor de vertragingen die belangrijke projecten in de stad kunnen oplopen. G. Wisse, be stuurslid van de winkeliersver eniging Haarlemmerstraat, noemt het Aalmarktproject, waarvan hij al zes maanden niets bijzonders meer heeft ver nomen. „Met dit college mag je blij zijn als er in 2020 een slap aftreksel van de plannen tot stand komt." C. van Riet, be drijfsleider van Vroom Drees- mann: ,,Als de onrust groot is en lang aanhoudt, kunnen ambtenaren en bestuurders zich niet meer concentreren op het beleid." Ook J. Ponsioen, voorzitter van de afdeling Lei den van Horeca Nederland, merkt 'dat alles een beetje stil is komen te liggen'. „Wij, de hore ca en de ambtenaren, maken het werk wel af, maar het blijft steken bij de politiek. De dis cussie en de besluitvorming blijven uit." J. Maat, hoofd van de afdeling communicatie van de gemeen te Leiden vindt niettemin dat de gemeente nog niet stuurloos is. „Het Leidse beleid wordt ge kenmerkt door langlopende be stuurlijke lijnen, waarvan niet bij de eerste de beste kink in de kabel wordt afgeweken. Ook in crisistijden hebben onze part ners daardoor een redelijk hou vast." Het CDA heeft vorige week W. Bleijie naar voren geschoven als de nieuwe wethouder voor economische zaken. Binnen het bedrijfsleven wordt echter ge twijfeld aan zijn geschiktheid. Bleijie, voorzitter van het cen trummanagement, heeft zich zelf destijds kandidaat gesteld voor de functie van centrum manager, maar werd daarvoor te licht bevonden. Volgens in gewijden is hij dan zeker te licht voor het wethouderschap. Pagina Leiden: Ondernemers willen de vaart terug in het college luwen komen ier in WAO ren komen eerder in de Gerecht, omdat ze min- lan mannen het gevoel n dat ze per se moeten n. Dit zegt staatssecreta- oogervorst (sociale za- »Het lijkt erop dat onze chappij nog vasthoudt et traditionele kostwin- 'nken waarin de vrouw ir se hoeft te werken." parijs Een alpinist beklimt de Eiffeltoren in hartje Parijs. Hij is één van de twintig bergbeklimmers die sinds begin september iedere nacht bezig zijn verlichting in de karakteristieke toren aan te brengen. Het is de be doeling dat op 31 december 1999 om middernacht de feestverlichting in de Eiffeltoren wordt ontstoken om het jaar 2000 in te luiden. De alpinisten hebben nog drie maanden nodig om alle lampjes - bij elkaar een snoer van achttien kilometer lang - aan de toren te bevestigen. foto afp eric feferberc Tien dagen per jaar om ziek kind of partner te verzorgen ADVOCATEN (Tel. (071)5132362, HET WOORD IS AAN Alexander Pola Geloof bergt verzet. a 12° fp. den haag gpd Werknemers krijgen het recht op tien verlofdagen per jaar om zieke kinderen of een zieke partner te verzorgen. Daarbij houden ze recht op doorbetaling van zeventig procent van hun loon. Dit heeft het kabinet gisteren be sloten. zakelijk is voor de verzorging van een zieke. Het betaald zorgverlof is een zwaarbevochten overwinning voor staatssecretaris Verstand van sociale zaken. Zij denkt, net als de vakbeweging, dat het zorgverlof een stimulans is voor veel moeders om aan het werk te gaan. Daarnaast moet het bijdragen tot een eerlijker ver deling van zorgtaken tussen werkende partners. WD-minister Jorritsma van economische zaken ging eerder dit jaar echter dwarsliggen. In navolging van de werkgevers was zij bang dat dit het bedrijfs leven anderhalf miljard gulden zou kosten. Werknemers zou den hun zorgdagen gaan ge- Om werkgevers niet te veel op kosten te jagen, betaalt de over heid de helft van de loonkosten gedurende de zorgdagen aan de werkgever. Dat kost de schatkist jaarlijks zo'n 185 miljoen gul den. Met een wettelijk recht op betaald zorgverlof hoopt het kabinet te voorkomen dat werk nemers veinzen zelf ziek te zijn om hun kind te verzorgen. De regeling geldt niet voor de ver zorging van zieke ouders. Werkgevers mogen een ver zoek om zorgverlof weigeren, als de bedrijfsvoering in gevaar komt. Daarnaast moet de werk nemer kunnen aantonen dat zijn aanwezigheid thuis nood- 'Moskou bereidt legeractie tegen Tsjetsjenen voor' MOSKOU Rtr-AFP Rusland bereidt een 'grote mili taire operatie' voor tegen de ba ses van islamitische veldheren in de deelrepubliek Tsjetsenië. Dat meldt het Russische pers bureau RIA-Novosti. Het be roept zich daarbij op bronnen in het ministerie van defensie, die reppen van een grootschali ge opbouw van troepen en ma terieel in Dagestan, de buurre- publiek van Tsjetsjenië. De Tsjetsjeense veldheren worden door Moskou gezien als het brein achter de reeks bom aanslagen in Russische steden van de afgelopen weken. De Russische Federatieraad heeft naar aanleiding van die aansla gen gisteren ingestemd met de harde maatregelen die premier Poetin wil nemen. Hij wil voor al Tsjetsjenië isoleren van de rest van de Russische Federatie. Ook heeft Poetin tijdens zijn toespraak in de Federatieraad, vergelijkbaar met de Neder landse Eerste Kamer, verklaard dat het Russische leger zal doorgaan met de bombarde menten op bases van islamiti sche extremistische comman do's in Tsjetsjenië. Poetin ontkende echter dat een invasie van de deelrepu bliek, die zich begin jaren ne gentig eenzijdig onafhankelijk verklaarde van Rusland, wordt overwogen. Volgens militaire analisten mist het Russische le ger daarvoor ook de financiële middelen en slagkracht. Vol gens Russische media zou al leen al het creëren van een vei ligheidszone rond Tsjetsjenië ruim twee miljard dollar kos ten, voor het verarmde Rusland een bijna astronomisch bedrag. De Amerikaanse president Clinton heeft gisteren zijn af schuw uitgesproken over de bomaanslagen in Rusland. Hij beloofde Moskou te helpen bij de bestrijding van het terroris me, maar zei niet hoe. bruiken als extra vakantieda gen. Hoewel Verstand bepleitte dat de zorgdagen alleen in geval van calamiteiten mogen wor den opgenomen, moest zij bak zeil halen. Zij kwam in maart met een compromis voor tien dagen onbetaald zorgverlof. De staatssecretaris heeft haar col lega's in het kabinet nu kunnen overtuigen dat de kosten be heersbaar blijven. In totaal gaat het het bedrijfsleven 370 mil joen gulden per jaar kosten, waarvan de helft nu door de overheid wordt betaalt. Werkgevers zijn nog steeds tegen het kabinetsplan. In een eerste reactie zegt werkgevers organisatie VNO/NCW dat werknemers zonder problemen een vakantiedag kunnen opne men om een ziek kind te ver zorgen. Als ze dat niet willen, zal het met de noodzaak van de zorg ook wel meevallen, stelt de organisatie. - nogjevenr zomers Kabinet wil ook belastingvoordeel middeninkomens den haag gpd zoetermeer/leiden HERMAN JOUSTRA Staatssecretaris R. van der Ploeg stelt honderd miljoen gulden subsidie beschikbaar voor de restauratie van grote monumenten. Hij heeft dat gis termiddag bekendgemaakt. De Leidse Pieterskerk, waarvan on langs bekend werd dat hij een opknapbeurt van zo'n tien mil joen gulden nodig heeft, staat niet op Van der Ploegs lijstje. De honderd miljoen komt vrij uit de extra middelen die in het regeerakkoord zijn uitgetrokken voor monumentenzorg. Het geld is in eerste instantie be doeld voor de grotere restaura ties waarmee miljoenen gul dens zijn gemoeid. In een over zicht noemt de staatssecretaris onder meer de restauraties van van de Beurs van Berlage, kas teel De Haar in Vleuten-De Meern, de Sint Jan in 's Herto genbosch en de voormalige strokartonfabriek in Scheemda. In totaal staan er 109 monu menten op de lijst. Het ontbreken van de Pie terskerk is volgens een woord voerster van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg 'begrijpe- Supersnel autowassen Kia dealer Vlietwijk v. Beethovenlaan 67 Voorschoten lijk'. „De lijst is, behalve op ei gen waarnemingen van onze dienst, gebaseerd op de zoge heten behoefteraming onder de verschillende gemeenten van twee jaar geleden. En de Pie terskerk kwam toen niet op het lijstje van Leiden voor." De honderd miljoen gulden is overigens nog niet definitief verdeeld. Gemeenten of andere eigenaren van genoemde mo numenten kunnen een aan vraag tot subsidie indienen. Het gaat daarbij om restauraties van meer dan drie miljoen gul den. De aanvragen worden on der meer beoordeeld op de bouwkundige staat van de mo numenten en op de exploitatie plannen. Het kabinet komt met een cor rectie op het belastingplan 2001 om bepaalde groepen midden inkomens tegemoet te komen. In het deze week gepresenteer de plan profiteren met name al leenverdieners met een bruto jaarinkomen van 70.000 gulden nauwelijks van het nieuwe stel sel. Alle grote partijen in de Tweede Kamer namen het met een op voor deze categorie werknemers. Premier Kok beti telde dit gistermiddag als 'een kwetsbaar punt'. Het kabinet heeft vervolgens gisteren de be windslieden op financiën ge vraagd extra ruimte te zoeken voor de middeninkomens. De invoering van het belas tingstelsel gaat gepaard met een lastenverlichting van vijf miljard gulden, waarvan men sen met minimumloon en vlak daarboven het meest profite ren. Volgens de premier is een verhoging van die vijf miljard niet aan de orde. Het kabinet weet overigens nog niet exact hoeveel het be lastingstelsel vanaf 2001 zal op brengen. Wellicht dat nieuwe berekeningen de financiële ruimte opleveren om meer te doen voor de middengroepen. Een schoon en gezond milieu is voor iedereen van belang. Daarom ondersteunt de gemeente Leiden van harte het initiatief van lokale en landelijke milieuorganisaties voor een autovrije zondag. De gemeente doet daarom een beroep op u om zondag 19 september vrijwillig de auto niet, of veel minder, te gebruiken. 13,15,16,17,18,19 1 rogramma's36,37 14 leiderdorp marun kramp AFKE VAN DER TOOLEN Leiderdorp is wat de hoogte van de onroe- rendezaakbelasting (ozb) betreft hard op weg naar de top in Nederland. Dat "bere kent F. van Loon, directeur ledenbelang van de Vereniging Eigen Huis, naar aanlei ding van de voorgestelde ozb-verhoging van 32,5 procent. In de Leidse regio blijft het dorp nog achter bij Leiden, maar dat gaat niet op als de riool- en afvalheffïngen worden meegerekend. Dan laat Leiderdorp zelfs Oegstgeest, dit jaar nog de duurste ge meente in het Leidse Samenwerkingsver band, achter zich. Het Leiderdorpse gemeentebestuur pre fereert een zeer forse lastenverzwaring in één keer boven een stapsgewijze verhoging, omdat die laatste oplossing uiteindelijk duurder zou uitvallen voor de burger. Van Loon van Eigen Huis is het daar niet mee eens. „Ik geef de voorkeur aan een gefa seerde invoering. Op die manier kunnen inwoners wennen aan de hogere lasten. Dat een gefaseerde verhoging op termijn duurder zou zijn is onzin. In die periode kun je immers ook ontdekken dat bepaalde zaken goedkoper kunnen." Je moet je wel van zeer goede huize ko men om een verhoging met 32,5 procent aan je burgers te kunnen verkopen, zegt Van Loon. Hij kent echter nog een drasti scher voorbeeld: de gemeente Horst heeft ooit de ozb met bijna 92 procent verhoogd. Dat had te maken met minder inkomsten uit het gemeentefonds. Die korting van het rijk speelt volgens de wethouder van financiën A. Roest ook een grote rol in het Leiderdorpse besluit. De ge meente krijgt sinds 1997 jaarlijks 2,5 mil joen gulden minder dan voorheen. Dat ex cuus verbaast zijn voorganger C. Huigen, die als eerste te maken kreeg met de kor ting. „Daar kun je nu niet meer mee aanko men. We hebben daar destijds oplossingen voor gevonden", zegt ze. Voor het overige is de lastenverzwaring voornamelijk nodig om twee grote proble men aan te pakken: de achterstanden op het gemeentehuis en de verkeersproble men in het dorp. Ook op die punten krijgt het college van B en W kritiek. Zo vindt D66 het voorbarig om jaarlijks anderhalf mil joen extra te besteden aan het optuigen van een organisatie, zonder dat een onder zoek duidelijk heeft gemaakt waar het pro bleem precies ligt. Wat de verkeersproble men betreft pakt de 'interactieve' aanpak die wethouder V. Molkenboer voorstaat volgens oud-wethouder Huigen veel te duur uit. „Als je burgers gaat vragen wat zij allemaal willen, moet je al die wensen ook uitvoeren." Informatie: 020-6262620 of www.autovrijezondag.nl Dienst Bouwen en Wonen Leiden Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. - Plaats: - (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Öautomatisch If. 98.90) i automatisch (f. 33.70) Oacceptgiro (f. 97.90) N'r. bank/gin - Handtekening: Circuskassa 0900-202.12.12 (60 cpm) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel, 2300 VB Leiden OF BEL 071-5128 030 8 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1