'Hoge BTW op drinkwater belachelijk' Shell reorganiseert NAM en Gasunie Pijnlijk zitvlak leverde de fietsband op Economie Advocaat in fraudezaak ABN Amro daagt officier Minder landbouwgif verboden door Faber Toeteren tegen sluiting JNDERDAG 16 SEPTEMBER 1999 liologische zuivel steeds meer in trek b»~ht De consumptie van melk, karnemelk, yoghurt en via biologisch boerende agrariërs neemt duidelijk toe. Van juli 8 tot eind juni dit jaar was het aandeel van biologische zui- 1,5 procent van de totale zuivelafzet in Nederland. In de iiaaif maanden daarvoor was dat nog 0,6 procent, zo blijkt uit iderzoek van bureau GfK. Een belangrijke rol speelt daarbij de zet van Nederlands grootste grutter Albert Heijn, die steeds eer biologische producten aanbiedt en daarvoor veel reclame aakt. In de eerste helft van dit jaar kochten 13,7 procent van huishoudens tenminste een maal biologische zuivel (was 4,7 ocent). utoindustrie motor van Duitse export kraden De Duitse autoindustrie blijft de belangrijkste aanja- rvan de export. Terwijl de totale uitvoer in de eerste vijf aanden van dit jaar met 1,1 procent afnam tot 473 miljard ark (529 miljard gulden), stegen de verkopen van autofabri- nten aan buitenlandse afnemers met 6,6 procent tot omgere- nd ruim 89 miljard mark (99,7 miljard gulden). Dat blijkt uit jevens die de officiële statistische dienst van de Duitse over- id bekend heeft gemaakt. uchtvaart klaar voor eeuwwisseling ieve» De jaarwisseling wordt voor de luchtvaart niets bijzon- rs. Het millenniumprobleem is op een oor na gevild, maakte TA, de wereldluchtvaartorganisatie, gisteren bekend. Dat dt niet alleen voor de luchtvaartmaatschappijen, maar ook jr vrijwel alle grote vliegvelden. Volgens IATA heeft 99 pro- it van de grootste luchthavens in de VS en 92 procent van de angrijkste vliegvelden daarbuiten de organisatie gedetail- rd inzicht gegeven in hun 2000-plannen. „Als iemand inzit ir de millenniumwisseling, raad hem dan aan een vlucht te eken en aan boord te gaan. Als er namelijk één plaats is waar zal zijn, dan is dat aan boord van een vliegtuig", zei Dmas Windmuller, hoofd van het jaar 2000 project van IATA. aber ziet toekomst in viskweek Omdat de visstand in zee zich op een historisch diepte- nt bevindt ziet staatssecretaris Faber (visserij) een sterke van viskwekerijen op het land. „Een kwart van de gepro- :eerde vis in de Europese Unie komt er al vandaan", zei Fa- gisteren op het Nationaal Visserij Forum in Urk. „De vis- ;ek zal steeds meer aandacht krijgen, ook in ons land. Vooral dat ze over sterke punten beschikt: oog voor het milieu, de gelijkheid om het hele jaar rond te leveren en van te voren te geven wat er geleverd wordt", aldus Faber. Zij kondigde binnenkort een beleidsverkenning over visteelt naar de Ka- rte sturen. Ze wil daarbij vooral kijken naar schoon visvoer, ook een schoon eindproduct te krijgen. iyer ontkent levering foute vaccins warden Het Duitse bedrijf Bayer zegt dat het geen vaccin ft geleverd dat besmet is met koeiengriep. Volgens woord- rder J. van Diest van Bayer heeft een onderzoek door het be- fdat aangetoond. In februari werd de landelijk verplichte :inatie tegen de griep (IBR) gestaakt omdat een deel van de besmet bleek. Op de vaccins die door Bayer zijn onderzocht ,»en infectie aangetroffen. Tot nu toe hebben ongeveer 7.000 ren een claim ingediend bij Bayer. Ze variëren in hoogte van paar duizend gulden tot enkele tonnen. Een onafhankelijk mschappelijk comité onderzoekt op dit moment nog in iverre Bayer schuldig is aan de besmettingsgevallen. iti-reclamesticker VNU voor internet iaag Internetters die geen ongewenste reclame in hun box willen, kunnen voortaan van een virtuele antireclame- er gebruikmaken. Uitgeefconcem VNU heeft een speciale Yes or No, geïntroduceerd waarop consumenten hun e- wensen kunnen aangeven. Via dezelfde pagina kunnen ijven hun advertenties kwijt. Meer dan veertig procent van ederlanders die gebruikmaken van het elektronische post- :em, zegt in een onderzoek van VNU regelmatig, zo'n drie per week, 'spam' (ongevraagde reclame via e-mail) te ont- >en. De meeste van hen hadden behoefte aan enige be- rming, aldus VNU. indelsdelegatie naar Zuid-Afrika iaag» 'Een van de grootste handelsdelegaties ooit' volgt mi- Netelenbos (verkeer en waterstaat) van 26 september tot iet 2 oktober naar Zuid-Afrika. Tal van bedrijven en instel- :n op het gebied van verkeer en waterstaat vaardigen in to- mensen af; onder meer beton- en havenbedrijven, de te- nsector. Schiphol en baggeraars. Het draait in Zuid-Afrika er niet alleen om geld. Uitwisseling van kennis is minstens elangrijk. Zo is er een groot seminar over verkeersveiligheid, jroot probleem in Zuid-Afrika. Veilig Verkeer Nederland en lichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid ,iö fen daarin een rol. Ook TNO, de Universiteit Twente en de as in partij muesli Super de Boer üiü: In enkele pakken krokante muesli naturel van het merk rvan winkelketen Super de Boer, zijn stukken glas gevon- Daarom heeft het bedrijf besloten het voedingsmiddel te- e nemen. Het gaat om pakken met de houdbaarheidsda- 16-04-2000, meldt Super de Boer. De aanwezige voorraden nkels en distributiecentra zijn inmiddels geblokkeerd. in stoot staatsmonopolies af AhL: In een poging de economische ontwikkeling meer :te geven en buitenlandse investeerders aan te trekken, Iran een aantal staatsmonopolies afstoten. Het gaat daarbij e telecommunicatiesector, tabaksbedrijven en de spoor- n. Dat heeft president Khatami van Iran bekend gemaakt economisch plan. Als het parlement instemt met deze k, dan zal de Iraanse economie binnen vijf jaar voor der- icent in handen zijn van particulieren tegen nu ruim tien int. Iran probeert al enige tijd investeerders aan te trekken, 'jgü inlandse bedrijven zijn aarzelend omdat zij vinden dat ze 462$ m te weinig armslag krijgen. .40* 29,C j23775 itorola doet miljardenovername 1063 3.595 SR*.! Het Amerikaanse Motorola heeft voor 23,3 miljard 3.590 »n General Instrument overgenomen. Daarmee nestelt het 98131 ronicaconcern zich definitief in de sector interactieve ka- telefoonverkeer en breedbandinternet. General Instru- -j produceert vooral 'set-top boxes' die dit mogelijk maken. 26; ,ro'a betaalt General Instrument in aandelen. GI-topman i6,ói 1. gaat bij Motorola een divisie leiden die zich richt op ge- 132» reerc*e en interactieve breedbandactiviteiten. De overname )Óoj< Philips pikant omdat dat bedrijf begin dit jaar een kans Wij eneral Instrument in te lijven liet liggen. De elektronica- lad wel interesse, maar vond de prijs (toen zo'n 10 miljard n) te hoog. ,"(5 atis internet voorlopig voor erbij' itaai' ,25 p* m!ai De KPN-dochter Planet Internet heeft naar eigen if s* n nog maar weinig last van concurrenten die internet gra- obieden. Sinds de introductie ruim twee weken geleden, het gratis Freeler (onder meer ING, Postbank en Nationale handen) al bijna 200.000 aanmeldingen binnengekregen, lit jaar denkt de nieuweling, die op 1 oktober van start JP hetzelfde aantal uit te komen als Planet Internet (ruim 10). Wish, dat al iets langer gratis internet aanbiedt, zit tl over de 200.000, en ook Versatel-dochter Zon wist in wken meer dan 50.000 klanten aan zich te binden. „Ons is dat veel mensen een gratis aansluiting ernaast nemen et te vergelijken met een normaal abonnement", zegt D. en Bos van Planet Internet, dat wel geld vraagt voor inter- Zij maken nu nog niet definief een keuze." amsterdam anp het filiaal na malversaties op de diamantafdeling. De schade be droeg 178 miljoen. Doedens' nieuwe offensief werd gestimu leerd, nadat ABN Amro een ge heim KPMG-rapport over de in terne controlemaatregelen moest overhandigen aan de ad vocaten. De voornaamste con clusie van het stuk was dat de raad van bestuur weinig oog had voor de bestrijding van fraude. Ook was het interne controleapparaat onderbe- mand en slecht geschoold en werden interne signalen over het hoofd gezien. Volgens de advocaat zou uit het rapport blijken dat de bank jarenlang doelbewust gekozen heeft voor het zwarte geld. Wetsovertreding werd door de bank op de koop toegenomen. Fraudeofficier H. de Graaff wordt voor de rechter gesleept via een kort geding van advo caat mr. P. Doedens. Hij is de verdediger van een van de ver dachten bij de megafraude op het ABN Amro-kantoor aan de Sarphatistraat in Amsterdam. De raadsman stelde de offi cier van justitie eind vorige week het ultimatum dat de ver volging tegen zijn verdachte zou gestaakt moeten worden, omdat in zijn ogen ABN Amro de wet heeft overtreden en niet zijn cliënt. De Graaff verklaarde daarop de vervolging niet te willen seponeren. Doedens verdedigt een van de vier verdachten. Justitie ver volgt de ex-medewerkers van den haag anp den bosch Enkele honderden werknemers van elektronicaproducent FCI Electronics in Den Bosch legden gisteren het werk neer om met flink wat decibels te protesteren tegen de sluiting van de productiefadeling. Daardoor verdwijnen 143 van de 310 banen. Het Franse moederbedrijf Framatome, met 17.000 werknemers, wil de productie verplaatsen naar Frankrijk en België omdat de kosten daar lager zijn. Volgens de vakbond is FCI, dat zich toelegt op de productie van connectoren, al jaren een goedlopend bedrijf. foto anp marc bolsius Akkerbouwers en fruittelers hebben weer hoop. Staatssecre taris Faber van landbouw wilde 42 bestrijdingsmiddelen verbie den, maar meldde de Kamer gisteren dat ze er vijf zeven toch wil toestaan. Faber laat de beoordeling over aan een com missie met vertegenwoordigers Vein Natuur Milieu, drinkwa terbedrijven, fabrikanten en boerenorganisatie LTO-Neder- land. Akkerbouwers en fruitte lers hadden afgelopen zomer geklaagd dat hun akkers zonder deze middelen door onkruid overwoekerd zouden worden. Er zijn namelijk nog geen effec tieve biologische varianten. Teelt van uien, erwten en fram bozen zou in Nederland onmo gelijk worden. Conservenfabri kanten wilden uitwijken naar omringende landen. De staats secretaris wil snel tientallen biologische middelen toelaten. Drinkwaterbedrijven slepen overheid voor rechter De Nederlandse waterbedrijven vinden het nieuwe BTW-tarief op drinkwater veel te hoog. Duinwaterbedrijf Zuid-Holland sleept daarom samen met de VEWIN (de over koepelendeorganisatie van drinkwaterbedrijven) de overheid voor de rechter. Vanaf 1 januari 1999 moeten consumenten 17,5 procent BTW betalen als zij voor meer dan zestig gulden per jaar aan water verbruiken. voorburg gpd-anp (zoals drinken en voedselberei- „Douchen, baden en toiletge ding), aldus de overheid, wat bruik zijn geen luxe. Zij zijn ui- Tot dat bedrag geldt nog steeds daarboven komt is vanaf 1 ja- terst belangrijk voor een goede het oude tarief van zes procent, nuari een luxe-goed. persoonlijke hygiëne en dus De eerste 60 gulden zijn nodig De waterbedrijven vinden dit ook voor de volksgezondheid." voor de eerste levensbehoefte de grootst mogelijke onzin: Als drinkwater niet meer geldt als eerste levensbehoefte, wat blijft er dan nog over, vragen de bedrijven zich af. Volgens de waterbedrijven heeft het hogere BTW-tarief so wieso geen enkele zin. „De hoogte van de prijs van drink water heeft nauwelijks invloed op het verbruik", constateren zij. „Het milieu-argument is niet meer dan een fraai pakpa- piertje om een ordinaire belas tingverhoging gemakkelijk te kunnen verkopen." In Zuid-Holland is het water overigens het duurst van heel Nederland. In Den Haag is de zestig gulden bijvoorbeeld al bij 15 kuub bereikt, terwijl daar in het oosten van het land twee keer zoveel tegenover staat, zegt een woordvoerster van het Duinwaterbedrijf. De belasting heffing op water is volgens haar in Nederland extreem hoog: de totale belastingdruk (BTW, eco- tax en gemeentebelasting) ligt tussen de twintig en veertig procent. „Dat percentage wordt normaal geheven op producten die een gevaar voor de gezond heid opleveren. Alcohol en ta bak bijvoorbeeld." De waterbedrijven willen met het proces een principiële uit spraak uitlokken van de Belas tingkamer van het Gerechtshof in Den Haag. Daarnaast over wegen zij een klacht in te die nen bij de Europese Commis- groningen henk wollerich Het waren bolwerken van maatschappelijke zekerheid en symbolen van welvaart en voor spoed. De hoofdkantoren van de Nederlandse Gasunie in Groningen en de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) in Assen. Als teken van steun en een bijdrage aan de werkgele genheid in Noord-Nederland waar uiteindelijk het aardgas uit de grond werd gehaald. Exact veertig jaar na de eerste gasvondst in Slochteren wor den vele honderden banen ge schrapt. De Gasunie maakte begin dit jaar al bekend 250 ar beidsplaatsen kwijt te willen, eergisteren kondigde de NAM aan 450 banen te saneren. En dat terwijl in voorgaande jaren al rigoureus het mes in de orga nisaties was gezet. Bovendien staan in de toekomst - de NAM spreekt eral openlijk over - meer ingrijpende maatregelen op stapel. Waar een aantal jaren gele den 6.000 mensen hun brood nog verdienden, staan binnen kort in het gunstigste geval nog slechts ruim 3.000 mensen op de loonlijst: 1.400 bij de Gas unie en minder dan 2.000 bij de NAM. Hoewel het bij NAM en Gasunie om gescheiden verha len gaat zijn er duidelijk ver banden zoals de toenemende concurrentie en de lage olie prijs. Mede-eigenaar Shell wordt als aanjager gezien van de reor ganisatieprocessen die volgens de vakbonden CNV Bedrijven- bond en FNV Bondgenoten te draconisch zijn. Shell is puur uit op winstbejag, zo is hun overtuiging. De lage olieprijs wordt, aldus de bonden, aange grepen als de stok om te slaan. Zeker, de situatie was eind vorig jaar uiterst somber met een prijs van negen dollar per vat. Shell maakte barre tijden door, de aandeelhouders van de mul tinational mopperden. Het concern beloofde in te grijpen. De organisaties moesten ge bouwd worden op de basis van een gemiddelde olieprijs van tien dollar. Bij die prijs moesten investeringen nog rendabel zijn. Inmiddels ziet de wereld er weer heel anders uit. De olie prijs bereikt hoogtepunt na hoogtepunt en zit inmiddels op 23 dollar. Zelfs op lange termijn ziet het er gunstig uit want de belangrijkste olielanden willen de productie pas weer verho gen - wat weer een prijsdruk- kend effect heeft - bij zo'n 21 dollar over langere tijd. En dat kan nog even duren. Daarmee valt de basis van het verhaal waarop de reorganisatie bij de NAM is geënt weg, zegt CNV-districtsbestuurder J. Mul der "Voor ons is het puur een slag die Shell wil maken om de winst te maximaliseren en zo de aandeelhouders te behagen. Shell durft het richting Gasunie en NAM hard te spelen omdat de overheid het kennelijk toch wel accepteert." De vakbond wil in elk geval de politiek bewerken om NAM en Gasunie en de daarbij ho rende hoogwaardige werkgele genheid voor het Noorden te behouden. Mulder noemt het tijdstip waarop de nieuwe reor ganisatie wordt aangekondigd 'uiterst verdacht'. Vandaag hield de kamercommissie voor economische zaken een hoor zitting over de nieuwe mijn- bouwwet, waarin het kader waaronder olie- en gaswinning mogen plaatsvinden, wordt vastgelegd. De NAM noemt als reden voor de reorganisatie ook het 'niet of zeer moeizaam ver krijgen van vergunningen', waarbij uiteraard gedacht kan worden aan de Waddenzee. Mulder gelooft er niets van. "Ze hebben moedwillig de kansen om bij Ameland te gaan boren laten lopen." De vakbondsbe stuurder doelt hier er op dat de NAM heeft afgezien van het recht om op Ameland aan de slag te gaan omdat het kabinet nog geen formeel standpunt over boringen in en om de Waddenzee had ingenomen. "Nu past het wel. Iedereen kan nu een beetje van de schuld over dit banenverlies op z'n bordje krijgen, behalve de NAM zelf. En misschien past het ook wel om politiek wat druk te zetten rond de discussie over boren in de Waddenzee." De NAM (Shell) speelt het spel hard: banen weg en investerin gen - de afgelopen jaren rond de twee miljard gulden per jaar - worden drastisch terugge schroefd. De NAM zet door niet meer te investeren in nieuwe ontwik kelingen het eigen voortbestaan op het spel, is de overtuiging van FNV-bes,tuurder H. Pol. "Dit is echt waanzinnig. Een rampzalige ontwikkeling. Over een aantal jaren is de NAM nog slechts een doorgeefluik." Dui delijk is ook dat de NAM door te stoppen met zoeken en ont wikkelen van nieuwe kleine gasvelden een bom legt onder het Nederlandse gasgebouw en - via de export - ons economi sche succes. Zelden staan we stil bij de oorsprong van handige voorwerpen, die het dagelijks leven vergemakkelijken. Feiten en weetjes over hoe die alledaagse dingen zijn ontstaan en wie ze heeft uitgevonden. Vandaag het negende deel van de serie 'Dagelijkse Dingen': de fietsband. den haag alex bogers Fietsen was rond 1887 geen pretje. De rijwielen waren nog niet zo geavanceerd als nu, achterwielaanclrijving was net uitgevonden, maar hadden vooral houten, metalen of hard- rubberen banden. Elke onef fenheid in het wegdek voelde de fietser door zijn hele li chaam. Zo ook bij Johnie Dunlop. De straten van zijn woonplaats Dublin lagen vol kasseien en trambanen wat hem een pijn lijk achterwerk opleverde. Maar bovenal maakte de jonge Dunlop zich zorgen om zijn prestige. De knul kon tijdens wedstrijden niet winnen van zijn grotere vriendjes. Vader John Boyd Dunlop moest daar om maar eens bedenken hoe de d i tl fiets sneller én comfortabeler kon worden. Vader Dunlop ging de uitdaging aan hoewel hij eigenlijk veearts was. Iedere gegoede, zichzelf respecterende en handige Brit (Dunlop was geboren in Schot land) leek zich ten doel gesteld foto gpd rob keeris te hebben met tenminste één verbetering voor de fiets te ko men. Dunlop begon te experimente ren en bedacht dat verende op blaasbare banden wellicht snel ler en comfortabeler waren. Om zijn gedachte te bewijzen begon Dunlop in het klein. Hij nam twee houten schijven. Óp een van de schijven bevestigde hij een zelfgenaaide rubberen luchtslang met een klein toe voerbuisje. Met de voetbal- pomp pompte hij zijn wiel op. De eerste proef hield Dunlop in de achtertuin van zijn huis. Hij trommelde zoontje, vrouw en één van zijn twaalf werknemers op als getuigen. Met een onder handse worp liet hij eerst de houten schijf rollen over een geplaveid pad. Na korte tijd ver loor deze zijn energie, tolde een keer eh viel. Met dezelfde worp en dezelfde kracht rolde Dunlop daarna de schijf met de rubberen opblaasband. Deze rolde de hele tuin door, botste tegen de deur van de schuur en rolde nog een stukje terug. Toen de ongelovige assistent met hetzelfde resultaat de proef herhaalde, was de luchtband geboren. Dunlop besefte dat hij wat goeds in handen had en werkte in alle stilte en geheimzinnig heid verder aan zijn uitvinding. Uiteindelijk mocht zoontje Joh nie op de avond van 28 februari 1888 een driewieler met lucht banden uitproberen. Zoonlief was razend enthousiast. Zo hard had hij nog nooit gefietst. Vader Dunlop werd pas de vol gende dag enthousiast. De band vertoonde geen schade terwijl hij Johnie toch over de ruigste straten van de stad had gestuurd. Dunlop verfijnde de band en liet hem door de fiet senmaker Edlin Co uitprobe ren op een tochtje van 3.000 ki lometer. De route werd uitge- fietst op één paar banden waar niet één keer lucht bij hoefde. Dunlops uitvinding was klaar voor het echte werk. De eerste publieke vuurdoop was een wedstrijd, één jaar na de uitvinding. Op het Queens College Sport in Dublin mocht, de door de kranten uit die tijd als middelmatige rijder om schreven, William Hume als enige meedoen op luchtban den. Hume won alledrie de wedstrijden waarin hij mee deed. Het publiek, dat vooraf nog enigszins lacherig riep dat de brave coureur wielen van pudding had, was verbaasd. Het gerucht dat zich iets sensa tioneels had voorgedaan ver spreidde zich rap over de Britse, eilanden. Binnen de kortste ke ren had Edlin Co. dan ook vijftig fietsen met Dunlops ban den verkocht. Toch kon Edlin niet lang profiteren van de roem. Tijdens de wedstrijd had coureur Hume namelijk ook twee zoons van de in die tijd beroemde ex-atleet 1 larvey du Cros verslagen. Du Cros was door de import van Engelse machines inmiddels een welge stelde zakenman in Dublin ge worden en zag uitgebreide commerciële mogelijkheden in de nieuwe band. Met een aantal zakenvrienden stelde hij Dunlop voor zijn oc trooi in te brengen in een nieuw bedrijf genaamd 'The Pneumatic Tyre and Booth's Cycle Agency Ltd.'. Dunlop ging akkoord en kreeg in ruil er voor aandelen in het bedrijf. De uitvinder vond het toen op 50- jarige leeftijd ook tijd om maar eens te leren fietsen. Later werd het bedrijf omgedoopt tot Dunlop Rubber Company.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9