'Russische banken pikten deel van IMF-leningen in' Buitenland tv Eerste voedselhulp bereikt Oost-Timor 'Italiaanse diplomaten seksueel onverzadigbaar' KGB probeerde Brandt als spion te recruteren 'Grens Tsjetsjenië dicht' Ruime steun voor ploeg Prodi in europarlement Algerijnen spreken zich uit over vredesplan Bouteflika JNDERDAG 16 SEPTEMBER 1999 [£K: Ontwapening is afgerond jtiNAOngewapende leden van het Kosovo Bevrijdingsleger stonden gisteren in Podujevo in het gelid voor een inspec tor hun commandant. Het UQK verklaarde gisteren ver- e, iard 10.000 wapens te hebben ingeleverd, en daarmee alle af- raken met de NAVO-vredesmacht KFOR-troepen over ontwa- ji ning te zijn nagekomen. Michael Jackson, de Britse comman- i nt van de NAVO-vredesmacht, sloot in juni een ontwape- igsakkoord met het U(^K, waarin het bevrijdingsleger beloof- om onder meer alle automatische wapens binnen drie landen bij KFOR in te leveren. Het UQK zal nu worden omge- rmd tot een soort nationale garde. KFOR en bevrijdingsleger i leten daarover nog een definitief akkoord bereiken. foto epa fehim demir etanyahu door politie verhoord jzalem De Israëlische oud-premier Netanyahu en zijn echt- ïote zijn gisteren acht uur lang door de politie ondervraagd, loopt een onderzoek naar mogelijke fraude van het echtpaar. Igens de Israëlische media wordt Netanyahu ervan verdacht hij een aannemer zijn privé-appartement heeft laten op- ippen met overheidsgeld. De aannemer, die inmiddels in ÏHenis zit, en Netanyahu ontkennen alle beschuldigingen, het politiebureau in Bat Yam, een buitenwijk van Tel Aviv, het echtpaar werd verhoord, verzamelde zich een menigte angers van Netanyahu. Volgens hen zijn de aantijgingen jerdeel van een door de pers en tegenstanders gesmeed OU nplot dat erop gericht is te voorkomen dat Netanyahu terug- Tt in de politiek. elstraffen voor GIA-leden Frankrijk In Frankrijk zijn gisteren 21 leden van een islamitisch iverk veroordeeld tot celstraffen wegens een serie aanslagen 995. De straffen lopen uiteen van zes maanden tot tien jaar. hoogste straf was voor de leider. Eén lid werd vrijgesproken, gaat om de Algerijnse Gewapende Islamitische Groep (GIA). pleegde tussen 25 juli en 17 oktober 1995 een serie aansla- lll waarvan drie op de Parijse metro. Daardoor kwamen in to- tien mensen om en raakten er 250 gewond. De fundamen- iten wilden Parijs dwingen zijn steun aan het bewind in Al- je te staken. De politie kwam de daders op het spoor door ;erafdrukken op plakband om een niet ontplofte bom. fn miljoen vluchtelingen in Congo De oorlog in de Democratische Republiek Congo heeft hgeveer een miljoen vluchtelingen voortgebracht. Dat meld- Bören Jensen-Petersen, de Hoge Commissaris van de VN- ihtelingenorganisatie UNHCR, gisteren in Nairobi. Bij het fedige conflict, dat in augustus 1998 begon, zijn naast de re- Ing in Kinshasa en drie rebellengroeperingen vijf landen be rken. Angola, Namibië en Zimbabwe steunen het bewind ■president Kabila. Rwanda en Uganda vechten mee aan de t van de rebellen die het regime omver probeerden te wer- L Twaalf landen in Centraal-Affika dragen volgens de UNH- pe last van de Congolese exodus. Na maanden van moeiza- pnderhandelingen tekenden de Congolese rebellen en de petrokken regeringen een week geleden een bestand. Het Igekondige staakt-het-vuren is echter nog niet van kracht. ger Burundi doodt tientallen Hutu's mbura In een offensief tegen Hutu-opstandelingen heeft leger van het Afrikaanse land Burundi zestig rebellen ge- d. Het offensief van het leger was een reactie op de aanval rebellen vorige maand op de hoofdstad Bujumbura. Daarbij men 38 mensen om het leven, vrijwel allemaal leden van de bevolking. De Tutsi's vormen de minderheid in Burundi, controleren leger en regering. Legerwoordvoerders spra- berichten tegen dat bij recente gevechten ook bijna dertig airen zijn omgekomen. De strijd tussen Hutu's en het leger t de afgelopen zes jaar aan naar schatting 150.000 mensen even gekost. Vorig jaar juli zijn vredesbesprekingen begon- maar die hebben nog niets opgeleverd. >ortvluchtig RAF-lid doodgeschoten Jüï In Wenen is gisteravond bij een schotenwisseling met olitie een sinds 1984 gezocht lid van de Duitse terreurbewe- RAF gedood. Het gaat om de 43-jarige Horst Ludwig Mey- scN ijn identiteit werd vastgesteld aan de hand van vingeraf- ken. Meyer, die sinds 1984 internationaal werd gezocht, 1 verdacht van betrokkenheid bij moord- en bomaanslagen 'f jaren tachtig. Een vrouw had de politie per telefoon op verdacht paar attent gemaakt. Bij een vuurgevecht met de ie werd Meyer dodelijk in de borst getroffen. Zijn nog on- inde begeleidster liet zich zonder verzet arresteren. Een :enrijkse agent liep schotwonden op. De uiterst linkse Rote ee Fraktion (RAF) terroriseerde vooral in de jaren zeventig test-Duitse samenleving met aanslagen en ontvoeringen. ak-Pinochet naar Haags Hof ago Chili heeft gisteren aangekondigd naar het Intema- lal Gerechtshof in den Haag te zullen stappen, nu Spanje voorstel om een arbitragecommissie te Jaten beslissen over ot van oud-dictator Augusto Pinochet heeft afgewezen. De n :ense minister van buitenlandse zaken Valdes zei dat een edure bij het Hof echter lang kan duren, en dat daarom het geprobeerd kan worden Pinochet, wiens gezondheid snel eruit zou gaan, op humanitaire gronden vrij te krijgen, chet werd in oktober vorig jaar op verzoek van een Spaanse irzoeksrechter aangehouden in Londen, waar hij een ope- had ondergaan. In afwachting van de behandeling van een ins uitleveringsverzoek zit hij nog altijd vast in Londen. ncties tegen Noord-Korea soepeler 1ngtonDe Amerikaanse president Clinton zal nog deze een versoepeling van de economische sancties tegen d-Korea afkondigen. Dat is gisteren in Washington verno- van een hoge regeringsfunctionaris. Clinton 'beloont' Py- ang voor de bevriezing van de tests met lange-afstandsra- n, die Noord-Korea maandag bekendmaakte. Volgens wel- ichte kringen wil Clinton het overmaken van geld tussen i landen toestaan, de handelsmogelijkheden verruimen en 'd-Koreaanse schepen het recht geven Amerikaanse havens te doen. Leningen aan het stalinistische bewind en de over- ht van technologische kennis blijven echter verboden. De fles zijn al bijna een halve eeuw van kracht. itten gewond bij vliegtuigongeluk IAï Door een vliegtuigongeluk in het Spaanse Gerona zijn lagnacht 68 Britse toeristen gewond geraakt. Het toestel, loeing-757 van chartermaatschappij Britannia, raakte bij nding tijdens een zware onweersbui door gladheid van de belandde in een nabijgelegen veld en brak in drie stuk- Aan boord van het vliegtuig, dat afkomstig was uit het Brit- tdiff, bevonden zich 236 passagiers en negen bemannings- De meesten van hen konden zich op eigen kracht in vei- 'd stellen. Niemand liep ernstige verwondingen op. Vijf ien Hggen nog in het ziekenhuis. moskou krf-afp-anp Een deel van de leningen van het Internationaal Mone tair Fonds (IMF) heeft Rusland nooit bereikt. Bijna 8 mil jard gulden zou direct zijn doorgesluisd naar Russische en buitenlandse banken via rekeningen van de Bank of New York, een bank die een belangrijke rol speelt in een onlangs blootgelegd witwasschandaal. jaar met een kredietpakket van 46,6 miljard gulden over de brug. De leningen moesten voorkomen dat Rusland verder in de financiële problemen zou komen. Een maand later gleed de Russische roebel echter on deruit, hetgeen de financiële chaos compleet maakte. Het IMF besloot daarop geen geld meer uit te keren. Recentelijk is het IMF onder vuur komen te liggen, nadat was gebleken dat de Russische maffia via de Bank of New York Deze beschuldigingen uitte de Russische procureur-generaal Joeri Skoeratov gisteren in een vraaggesprek met het Engelsta lige dagblad The Moscow Times. Onder meer de noodlijdende Russische banken SBS-Agro en Oneximbank zouden hebben geprofiteerd van de IMF-miljar- den. Skoeratov gaf niet prijs welke buitenlandse banken zijn betrokken, Het IMF kwam in juli vorig zo'n 21 miljard heeft witgewas sen. Daaronder zouden zich ook IMF-gelden bevinden. Amerikaanse politici hebben al zware kritiek geleverd op de manier waarop het fonds toe zicht houdt op zijn kredietver lening. Door de beschuldigingen komt het IMF in een nog lasti ger parket. Eerder dit jaar werd besloten tot het hervatten van de kredietverlening aan Rus land. Deze maand stond een uitkering van 1,5 miljard gulden op het programma. In juli wer den de eerste miljoenen over gemaakt. Procureur-generaal Skoera tov heeft begin dit jaar de boe ken bekeken van de Russische centrale bank. Hij deed toen onderzoek naar een corruptie- affaire (de zogenoemde Mabe- tex-zaak), waarbij hoge Russi sche functionarissen zouden zijn betrokken. Nadat Skoeratov het Kremlin enkele malen in verlegenheid had gebracht, werd hij uit zijn functie onthe ven. Officieel heet het dat seksuele uitspattingen zijn ontslag heb ben ingeluid. In maart kwam een videoband naar buiten waarop was te zien dat de ge trouwde procureur-generaal seks had met twee vrouwen. De Federatieraad, de Russische Eerste Kamer, heeft tot dusver Skoeratovs aftreden niet willen accepteren, omdat de raad denkt dat hij er door de maffia is ingeluisd. Skoeratov is deson danks nog steeds niet aan het werk. darwin-jakarta ANP-DPA-AFP-Rtr De eerste voedselhulp heeft, zij het op beschei den schaal, vluchtelingen in Oost-Timor bereikt. Het handjevol VN-mede- werkers dat op het eiland was achtergebleven, wist twee vrachtwagens met zo'n zes ton rijst naar de omgeving van de plaats Dare te krijgen. Daar be vinden zich tienduizen den mensen in de heu vels. De vrachtwagens wis ten gisteren veilig hun plaats van bestemming te bereiken hoewel de Indo nesische militairen hun belofte om het transport te begeleiden niet nakwa men. De VN-organisatie schat dat ongeveer 50.000 mensen hun toevlucht hebben gezocht in de heuvels rond Dare. „Ze hebben duidelijk behoef te aan meer voedsel", al dus een VN-woordvoer der. Voedseldroppings zou den de situatie in het ge bied aanzienlijk kunnen verbeteren. Er bestaat een kans dat de eerste vluch ten vandaag worden uit gevoerd, deelde de chef van de Australische de fensieve strijdkrachten' admiraal Barrie, mee. Volgens het televisie station ABC hebben het Australische leger en zijn Indonesische tegenhan ger een akkoord bereikt over het inzetten van mi litaire vliegtuigen boven Oost-Timor. 's Ochtends had premier Howard nog verklaard dat de Indone sische strijdkrachten nog geen garantie hadden verleend dat de Australi sche hulpvluchten onge moeid zouden worden gelaten. De VN-Veiligheidsraad stemde gisteren in met het sturen van een multi nationale vredesmacht naar Oost-Timor. Een tiental landen heeft reeds verklaard troepen te wil len leveren voor de vre desmacht. Naar verwach ting zullen de eerste sol daten niet later dan ko mende maandag in het gebied aankomen. Een Indonesische studente schreeuwt leuzen tegen het leger, nadat zij gisteren tij dens een demonstratie ge arresteerd werd. De stu denten demonstreerden in Jakarta tegen een contro versiële oproerwet. Sinds de ongeregeldheden in Oost-Timor vinden er bijna dagelijks demonstraties in Jakarta plaats. foto reuters darren whiteside KGB-boek Britse historicus: rome anpblica, die al inzage heeft gehad in het boek, werden de Italiaan se diplomaten verleid door mooie KGB-agentes. De 'latin lovers' vertoonden volgens Mi- trochin 'een onverzadigbare seksuele eetlust'. De geheime amoureuze ontmoetingen wer den door de KGB stiekem gefo tografeerd. Op een gegeven moment werden de diplomaten gecon fronteerd met de mededeling dat hun minnares zwanger was. Vervolgens dook plotseling een valse echtgenoot op die met een schandaal dreigde. ,,In het algemeen gaven onze diploma ten toe aan de afpersing", aldus La Repubblica. Zelfs een am bassadeur behoorde tot de slachtoffers. De KGB, de geheime dienst van de Sovjetunie, was jarenlang op de hoogte van vrijwel alle diplo matieke boodschappen die de Italiaanse ambassade in Mos kou naar Rome stuurde. De KGB bediende zich van de techniek van seksuele afpersing om aan die informatie te ko men. Dit staat in een boek van de Britse historicus Christopher Andrew over de KGB, dat vol gende week verschijnt. Andrew schreef het samen met Vasilij Mitrochin, een voormalige hoofdarchivaris van de KGB. Hij is met een enorme verza meling documenten overgelo pen naar het Westen. Volgens de krant La Repub- londen «afp NKVD-spion was. Hij verschaf te dezelfde inlichtingen name lijk ook aan de Amerikanen en de Britten. Bovendien hield hij er een jaar later mee op. Na de oorlog probeerde Mos kou Brandt nog een aantal keer te verleiden tot spioneren. Toen dat niet lukte, begon de KGB een lange lastercampagne te gen hem. De ironie wil dat juist Brandt als kanselier de relatie met het Oostblok wilde ont dooien. In nauwe samenwer king met de Oost-Duitse Stasi 'onthulde' de KGB achtereen volgens dat Brandt een spion van de Gestapo, de CIA en haarzelf was. Hij trad in 1974 af, toen bleek dat zijn adviseur Guillaume een Oost-Duitse spi on was. Uit het Mitrokhin-archief komt naar voren dat de hele so ciaal-democratische SPD het belangrijkste doelwit van de KGB was. Zo werd ook Brandts partijgenoot Oskar Lafontaine in 1981 benaderd. De toenmali ge burgemeester van Saarbrüc- ken weigerde echter ook. De geheime dienst van de Sov jetunie, de KGB en haar voor ganger NKVD, hebben gepro beerd de in 1992 overleden Duitse oud-bondskanselier Wil ly Brandt en de voormalige mi nister van financiën Oskar La fontaine te recruteren. Dat blijkt uit het zogeheten Mitrok hin-archief. Deze door een Rus sische archivaris naar het wes ten gesmokkelde documenten zorgen momenteel voor de ont maskering van talloze KGB-spi- onnen. In de herfst van 1941 werd Brandt benaderd door de NKVD. Brandt was acht jaar eerder als antifascist naar Noorwegen gevlucht en kreeg in 1938 de Noorse nationaliteit. Brandt stemde toe in het ver zoek van de Sovjets om infor matie over operaties van het Duitse leger in Noorwegen te geven. Maar de historicus Christopher Andrew, wiens boek over het Mitrokhin-archief binnenkort verschijnt, bena drukt dat Brandt daarmee geen moskou afp-Rtr Het is niet duidelijk wie achter deze organisatie zitten. Moskou verdenkt Tsjetsjenië ervan hulp te geven aan islamitische guer rillastrijders, die verantwoorde lijk zijn voor de recente bom aanslagen. De Tsjetsjeense rebellenleider Basajev ontkent dat zijn volgers of islamitische strijders uit buurrepubliek Dagestan iets te maken hebben met het geweld. Jeltsin zei na gesprekken met premier Poetin en minister van buitenlandse zaken Ivanov dat Rusland 'de mogelijkheden en de middelen heeft om terroris me uit te roeien'. vervolg van voorpagina De Russische president Jeltsin heeft minister van buitenlandse zaken Ivanov naar aanleiding van de aanslag van vanmorgen opgedragen de grens tussen Rusland met de opstandige Kaukasische republiek Tsjetsje nië beter te beveiligen. Het Rus sische persbureau Interfax meldt dat Jeltsin geen transport meer wil tussen Tsjetsjenië en de rest van Rusland. De eerdere aanslagen van de ze maand zijn opgeëist door het 'Dagestaanse bevrijdingsleger'. craten droegen bij aan de te genstemmers, die geen vuist konden maken tegenover de steun van socialisten, liberalen en vele groenen. Alle Neder landse delegaties, op klein rechts (RPF/SGP/GPV) met zijn drie leden na, sloten de ploeg- Prodi en bloc in de armen. „Eind goed al goed", consta teerde een verheugde WD- voorman Wiebenga, herinne rend aan de verwijten die Bol kestein onlangs nog van CDA- 'ers en GroenLinksers moest aanhoren. De doorslag voor de Neder landse europarlementariërs gaf de toezegging van Prodi, op ba sis van een motie van het EP, dat hij een eurocommissaris te gen wie een strafrechtelijke klacht loopt en die voor die rechter moet verschijnen, met een schorst. Hij zal dan zijn of haar ontslag in overweging ne- straatsburg anp Met een ruime meerderheid van 414 stemmen heeft het Eu ropees Parlement gisteren de nieuwe Europese Commissie goedgekeurd. Er waren 142 te genstemmen en 35 onthoudin gen. Het college van twintig commissarissen, onder wie oud-WD-leider Frits Bolke- stein, kan nu aan de slag. De vorige Commissie stapte afgelo pen maart op na een vernieti gend rapport over wanbeleid, vriendjespolitiek en fraude. De ploeg onder leiding van de Italiaanse ex-premier Roma no Prodi wordt morgen voor het Europees Hof van Justitie in Luxemburg beëdigd. Ze blijft tot januari 2005 in functie. Zij maakt daarmee ook de vier maanden af die resteerden van het mandaat van haar voorgan gers. De verdeelde christen-demo- algiers nicolas marmie Na zeven jaar bloedvergieten, dat aan 100.000 mensen het leven kostte, heeft de president van Algerije de bevolking gevraagd voor een nieuw begin te kiezen door het door hem opgestelde 'burgerakkoord' goed te keuren. Zeventien mil joen Algerijnen mogen vandaag per referendum hun stem uitbrengen over het akkoord. Het akkoord is al goedgekeurd door het parle ment en voorziet in gratie voor moslimmilitanten die hun wapens inleveren en niet zijn veroor deeld wegens verkrachting, moord of bomaan slagen. De vraag die de kiezers met ja of nee moeten beantwoorden luidt: Bent u het eens met de stappen die de president van de republiek heeft genomen in de richting van een burgerak koord? Nationale verzoening is het belangrijkste doel dat Abdelaziz Bouteflika zich heeft gesteld. Hij werd in april van dit jaar tot president gekozen, nadat de zes overige kandidaten zich uit protest tegen al dan niet vermeende fraude hadden terugge trokken. Bouteflika heeft gezegd te zullen aftre den als de kiezers zich niet achter het akkoord scharen. Kennelijk om de kiezers gunstig te stemmen verleende Bouteflika gisteren meer dan een miljoen ontduikers van de dienstplicht am nestie, waardoor ze weer recht krijgen op werk en een paspoort. Het vredesplan waarover de Algerijnen zich van daag mogen uitspreken moet ertoe leiden dat de moslimmilitanten die in 1992 een bloedige op stand begonnen weer in de maatschappij wor den opgenomen. De opstand brak uit nadat het leger de verkiezingen stopzette omdat de eerste ronde was gewonnen door het fundamentalisti sche Islamitisch Reddingsfront (FIS). Het FIS werd vervolgens verboden. Honderden leden van de Gewapende Islamiti sche Groep (GIA), de gewelddadigste militante organisatie, hebben inmiddels hun wapens inge leverd in de hoop voor amnestie in aanmerking te komen. Een aantal van hen heeft reeds gratie gekregen. Minister van binnenlandse zaken Ab- delmalek Sellal zei zondag dat de afgelopen we ken dagelijks een twaalftal GIA-leden zichzelf heeft aangegeven. Het plan van Bouteflika heeft de steun van een aantal belangrijke moslimleiders, onder wie de oprichter van het FIS, Abassi Madani. Ook vier politieke partijen, waaronder de gematigde mos limpartij Beweging voor een Vreedzame Samen leving, hebben de kiezers opgeroepen voor het akkoord te stemmen. Tot de tegenstanders beho ren ex-premier Sid Ahmed Ghozali, die onlangs zelf een partij heeft opgericht, en het Front van Socialistische Krachten, dat heeft opgeroepen tot een boycot van het referendum. Ook het Natio nale Comité Tegen Vergeten en Verraad heeft op geroepen tot een boycot. Volgens woordvoerster Keltoum Zinou van het comité creëert Bouteflika een 'valse vrede'. De echtgenoot van de 33-jarige Zinou werd vier jaar geleden doodgeschoten door moslimmiltanten. Ondanks Bouteflika's op verzoening gerichte maatregelen is er nog geen eind gekomen aan het geweld. Hoewel het in de grote steden sinds de verkiezingen van april betrekkelijk rustig is, hebben aanslagen waarvoor de GIA verantwoor delijk is gesteld sinds begin augustus aan zo'n 200 mensen het leven gekost. Mede daarom we ten veel mensen nog niet of ze vandaag voor of tegen het akkooord gaan stemmen. „Ik weet niet of ik ga stemmen", zegt Djaouida, een 62-jarige gepensioneerde secretaresse. „Terroristen gratie verlenen, dat is een bittere pil." Anderen betogen dat het tijd wordt dat er een eind komt aan het isolement ten opzichte van de rest van de wereld waarin Algerije verkeert. De 32-jarige Hamid, die werkt voor de staatsolie maatschappij Sonatrach, stemt daarom voor het akkoord. „Het is voor het eerst dat ik ga stem men", zegt hij. „Ik ga 'ja' voor de aanpak van de president en 'ja' voor vrede stemmen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7