,1 Tweede Kamer wil nieuw onderzoek basisvorming 'Hof Beatrix saai en streng bedrijf Binnenland Landelijk Platform tegen Geweld zinspeelt op verbod wapenverkoop Politiek eist snel debat over schijnhuwelijken 'Wie wil in hemelsnaam die details over het hof weten?' Toch kans op behoud rechtstreekse treinen 6 [Jsselbrug bijna klaar ftMPENDe karakteristieke IJsselbrug tussen de binnenstad van [ampen en het station is vervangen door een nieuwe. De rate- ende oude brug was te gammel geworden. De nieuwe over- panningvan de rivier heeft vier heftorens, waarvan de wielen net bladgoud zijn belegd. Begin deze maand schraapten van- lalen een deel van het bladgoud er af. Op 4 oktober wordt de lieuwe brug geopend. Op de achtergrond één van de torenspit- en van de oude stad, waaraan volgens de overlevering ooit een oe werd gehesen om het daar gesignaleerde gras te eten. Het lier overleefde dat natuurlijk niet. Het verhaal zou de snugger- ieid van de Kampenaren illustreren. In het zomerseizoen hangt ïgenwoordig tot vermaak van de toeristen een nep-koe aan de Dren. Dat ding is pas weer om laag gehaald. FOTO ANP RAYMOND RUTTING n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Verwijderingsbijdrage voor schepen haag» Minister Pronk (VROM) laat onderzoeken of het mo- elijk is een verwijderingsbijdrage in te voeren voor schepen, let de bijdrage wordt de milieuvriendelijke afbraak van scha- elijke stoffen uit afgeschreven schepen gefinancierd. De op- 3r rengst kan ook worden gebruikt voor het moderniseren van "lo operijen in derde wereldlanden. Dat zei hij gisteren in de i 1 iveede Kamer. Het overleg was door de Kamer aangevraagd na in, portages over de sloop van scheepswrakken op de stranden sni tn India en Bangladesh. De omstandigheden voor de werkne- b ers zijn gevaarlijk en ook de gevolgen voor het milieu zijn ver ia: etigend. itv ilonde vrouwen lopen gevaar ila 391 otterdam Blonde vrouwen lopen gevaar in de Rotterdamse lelgemeente Delfshaven. Sinds de vader van een slachtoffer isters ophing van de blonde vrouw die zijn kind had mis- uikt, zijn enkele blonde vrouwen in de buurt van scholen be- w 1. De politie lijkt nu olie op het vuur te gooien, door bewo- •rs in de plaatselijke media op te roepen uit te kijken naar een onde vrouw die kinderen op en bij schoolpleinen fotografeert, it is weliswaar niet strafbaar maar als mensen de vrouw zien srdt hen toch gevraagd de politie te waarschuwen. De foto- aferende vrouw is niet dezelfde als de vrouw die de kinderen isbruikte en die op de posters verscheen. 5Jleen bezoek Jorritsma aan Indonesië haag» Het bezoek dat minister Jorritsma van Economische ken eind september aan Indonesië zou brengen, gaat niet or. Dit heeft minister Van Aartsen (Buitenlandse Zaken) gis- en in de Tweede Kamer verklaard, op verzoek van de Kamer. :w6Jn Aartsen vindt dat in dit soort situaties waarin de mensen- :hten onder vuur liggen eerst de minister van Buitenlandse ac ken een bezoek dient af te leggen. Dat geldt ook voor Cuba en n. De minister steekt met zijn opstelling voorlopig een stokje mh or het bezoek dat staatssecretaris Ybema van Economische ken in oktober aan Cuba wil brengen. 1 scortbende was ook in België actief rlen De bende die ervan wordt verdacht de afgelopen landen twee escortbureaus met minderjarige meisjes in erlen te hebben gerund, was mogelijk al sinds 1997 in België ief. Zeker is dat twee van de vier verdachten een gevechts- artschool net over de grens runden. Of van daaruit soortgelij- praktijken met minderjarigen plaatsvonden, is niet bekend, vier verdachten uit Heerlen werden dinsdag opgepakt. Uit iprekken met de slachtoffers bleek dat de bende de meisjes ïselde onder leden van de vechtsportcursussen die ze in «rlen op twee sportscholen gaven. ingeren treiteren homo-sociëteit weg erdam De Rotterdamse homo-sociëteit Apollo wordt door Igdgroepen zodanig geterroriseerd dat besloten is om het id in het Oude Westen van Rotterdam te verlaten. De politie it machteloos tegenover het geweld en heeft Apollo aangera- om uit te kijken naar een nieuw onderkomen. De sociëteit ir lesbische en homoseksuele jongeren kampt al geruime tijd It problemen door opdringerige jongeren die 's avonds op at rondhangen. Ook probeert de straatjeugd toegang te krij- en worden de ruiter! van de homo-soos ingegooid. jeeldmerk tegen valse streekproducten iENiNGENOm de wildgroei en vervalsingen van agrarische lekproducten tegen te gaan, komt er een beeldmerk. Dat et garanderen dat een bepaald streekartikel ook daadwerke- uit dat gebied komt. „Vooral Limburg en de Wadden zijn ge- \to ^en waarvan de naa™ veel gebruikt wordt voor agrarische 'l" iducten, maar lang niet altijd terecht", volgens de stichting ïekeigen Producten Nederland (SPN). Staatssecretaris Faber ndbouw) onthult het nieuwe beeldmerk maandag in Rijpwe- IWt ng. Inmiddels hebben vijftien producten een voorlopige er- I d\ ln'n8 gekregen. De stichting verwacht op den duur dertig rtig streekartikelen te kunnen erkennen. "a" abinet wil geen kinderbijslagdebat sepw -Haag Het Jcabinet wil iets extra's doen voor de gezinnen ,t i6.(i t kinderen, maar voelt er niets voor om de kinderbijslag tot mbé centrum van de inkomenspoltiek te maken. Minister De )t 21,11es van Sociale Zaken wil „dit dossier niet weer helemaal gaan uigen," zei hij gisteren in de Kamer. Het kabinet gaat naar wachting de kinderbijslag met 50 gulden per jaar per kind te *2 tegen. PvdA en D66 hebben al laten weten dat ze meer wil- doen voor de gezinnen met kinderen. De Vries wees er op iflff een aantal jaren geleden in een groot deel van de Kamer l sef overeenstemming bestond over juist een vermindering van rleiakinderbijslag. •I. tin JJcf etser overleeft val in brugkelder 22 IMbuk. Een fietser is gisteren in Medemblik in een zes me- Ixlen diep werkgat van een brugkelder gevallen. De brandweer isdnd ft het slachtoffer met een telekraan uit het gat getakeld. Hij olg i d naar het ziekenhuis gebracht. De man fietste bij de brug iwhr de Westerhavensluis, waarvan het brugdek momenteel olgfl :dt vernieuwd. Ernaast is een noodbrug gemaakt die alleen icrac )r voetgangers en fietsers kan worden gebruikt. Het toe- g '3* gsiuik naar de brugkelder stond 's morgens open. Het gat, Idem circa een bij twee meter, was afgezet met een lint. De man olg" ïrmoedelijk tijdens het afstappen voor de noodbrug uit zijn ri se) mvicht geraakt. Hij viel van de fiets precies het keldergat in. 'ken.1 jfers Betuwelijn schokken Kamer l' J Üaag^ De Tweede Kamer wil opheldering van minister Ne- nbos (Verkeer) over cijfers over de Zuidtak van de Betuwe- Uit een uitgelekt rapport van Railned blijkt dat een geheel iw tracé 5,5 miljard gulden kost. Dit scenario komt in beeld lV be Noordtak waarschijnlijk niet doorgaat. Duitsland heeft G (li &e8even veel meer goederentreinen in zuidelijke richting te (123) Pn aftvikkelen. Als de minister kiest voor een nieuwe Zuid- dan ondergraaft ze volgens Groen Links haar argument om ;de) vanwege de hoge kosten (5 miljard) af te zien van de mm 'rdtak. mul® Veel vragen over rapport Onderwijsinspectie DEN HAAG GPD Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat er een nieuw onderzoek komt naar de basisvorming. De On derwijsinspectie kwam gisteren met een rapport waaruit onder meer bleek dat zwakke leerlingen minder preste ren, maar dat wel meer leerlingen doorstromen naar havo-vwo. Volgens PvdA, WD en D66 roept dat zoveel vragen op, dat aanvullend onderzoek nodig is. school verbeteringen aan te brengen. De inspectie kwam verder met de aanbeveling leraren in de eerste drie jaar van de mid delbare school twee uur minder voor de klas te zetten, zodat ze de overgebleven tijd aan de ba sisvorming kunnen besteden. Uit het onderzoek bleek name lijk dat de invoering wel ge paard ging met nieuwe boeken, maar dat leraren de tijd ontbrak om de stof tot zich te nemen. Staatssecretaris Adelmund (on derwijs) heeft inmiddels gezegd dat niet het stelsel van de basis vorming verbeterd moet wor den, maar wel de praktijk op school. Zij wijst op de verwach ting van de inspectie dat de kwaliteit van de basisvorming verbetert als de invoering van het studiehuis vordert. Scholen grijpen dat aan om ook in de onderbouw van de middelbare Ook was er sprake van een te overladen programma voor de leerlingen. Adelmund zegt met name naar de vermindering van het aantal uren serieus te willen kij ken. De Tweede Kamer ziet er niets in. Dat verandert niets aan de overladenheid van het pro gramma, vinden PvdA, WD en D66. De PvdA wil dat de Onder wijsraad, het belangrijkste ad viesorgaan van de regering op onderwijsgebied, zich nog eens over de basisvorming buigt. D66 trekt het rapport van de in spectie in twijfel. De partij ver moedt dat het rapport nog een te positief beeld schetst. Ook de WD twijfelt over de inhoud. Oppositiepartij CDA gaat er vanuit dat de inhoud klopt, Boek Remco Meijer over duffe monarchie Koningin Beatrix spreekt in 1980 haar eerste troonrede uit. DEN HAAG JAMES MCGONIGAL Het hof van koningin Beatrix wordt geleid als een bedrijf. Een tamelijk saai bedrijf, waar alles tot in de puntjes is geregeld. Strenger, rigider kan haast niet. Dat is het beeld dat opdoemt uit het boek dat journa list Remco Meijer heeft geschreven over de wijze waarop de vorstin haar functie in de praktijk uitoefent. Dat is geen toeval: 'ver rassing' is zo ongeveer de grootste vloek die de Dienst Koninklijk Huis en de bazin daarvan in de Nederlandse taal kennen. Op werkpaleis Noordeinde wemelt het dan ook van de richtlijnen, protocollen en vademe cums voor alle denkbare 'evenementen'. Met dat woord wordt intern een activiteit van de vorstin of een ander lid van het ko ninklijk huis aangegeven, van staatsbezoek tot Koninginnedag. Meijer, die voor het weekblad Elsevier over royalty schrijft, vraagt zich in de inlei ding en aan het slot van zijn boek af hoe Willem-Alexander als koning Willem IV straks met de moderne monarchie zal om gaan. Net als zijn moeder, in een soort 'functionele ijstijd'? Wordt hij gezien als de „zoon van de baas die in het bedrijf komt"? Of kan hij, meer lijkend op zijn grootmoe der Juliana, de teugels wat laten vieren: „Is dooi mettertijd mogelijk een machtig wa pen" van de koning, vraagt Meijer zich af. Tussen deze ontboezemingen door heeft hij een soort Handboek Hof geschreven, dat bol staat van de feiten en feitjes over het dagelijks reilen en zeilen ten paleize. Wat doet de vorstin gewoonlijk op donder dag? Hoe lang duurt een officieel bezoek in het binnenland? Wie is de chef van de ko ninklijke stallen? Wat is een hofdame? Hoe wordt een staatsbezoek in het buitenland voorbereid? Wat is het verschil tussen een intendant en een adjudant? Voor wie in dergelijke zaken is geïnteres seerd, is dit boek van groot belang. Burge meesters en voorzitters van Oranjevereni gingen bij voorbeeld kunnen leren hoe het beste een bezoek op Koninginnedag te ar rangeren en vooral - als dat na een langdu rige lobby gelukt mocht zijn - hoe zich dan jegens de majesteit te gedragen. Het boek is arm aan aardige anekdotes. Meijer heeft veel bronnen binnen en bui ten de hofhouding kunnen aanboren, maar de discretie daarvan is groot. De angst die Beatrix haar omgeving kan aanjagen staat daar blijkbaar borg voor. Erg veel meer dan de bekende clichés (ze houdt van moderne kunst) over de mens achter de majesteit komt de lezer niet te weten. In de aanloop naar de troon had Beatrix laten blijken dat zij niet veel zag in de 'liefe lijke chaos', zoals het hof van haar moeder Juliana vroeger wel werd genoemd. De re organisaties die daar in de jaren zestig en zeventig waren doorgevoerd op gebied van financiën en personeelsbeleid gingen haar niet ver genoeg. Overeenkomstig adviezen van hoge ambtenaren en diplomaten zag DEN HAAG ANP Het is misschien te vroeg om de wapenverkoop te verbieden, maar je kunt je afvragen wat het nut ervan is. Dat vindt de Haag se burgemeester Deetman, voorzitter vEm het Landelijk Platform Tegen Geweld Op Straat. Dat het uiteindelijk tot een verbod zou moeten komen, sluit hij niet uit. „Waarom moet een Rambo-mes met bloedgleuf en kartelrand in de etalage lig gen, en waarom koop je zoiets? De eerste stap moet volgens Deetman zijn dat winkeliers af spraken maken, of gedragsco des opstellen voor zulke vraag stukken. „Het gaat om een mentaliteitsverandering. Een probleem is dat er een groot schemergebied zit tussen echte wapens en zogenaamde creatieve wapens, zoals een stok met een klauwhamer erop getaped, scheermesjes tussen de vingers of honkbalknuppels. Dit soort wapens kunnen soms meer schade toebrengen dan wapens als een stiletto of een pistool. De huidige definitie van wapens schiet in ieder geval schromelijk te kort, vindt Deet man. Het accent moet veel meer liggen op 'de smerigheid' van een wapen. Het Landelijk Platform werd in februari in het leven geroe pen na een reeks debatten over zinloos geweld op straat. Giste ren lanceerde het platform de eerste voorstellen. Die gaan over het terugdringen van wa penbezit. Jongeren moeten er volgens Deetman van worden doordrongen dat wapens een 'schijnveiligheid' creëren. Deetman toont zich kritisch over het besluit van de minis ters Korthals (Justitie) en Peper (Binnenlandse Zaken) om de politie voorlopig niet meer be voegdheden te geven om bur gers preventief te fouilleren op wapenbezit. Volgens de be windslieden heeft de politie nu genoeg mogelijkheden om pre ventief te fouilleren, of om wo ningen en auto's te doorzoe ken. Dat is een denkfout, vindt Deetman. „Soms weet de poli tie dat er bijvoorbeeld wapens in een auto zitten, maar kan ze niet ingrijpen." maar voelt evenmin als Adel mund voor een stelselwijziging. De Algemene Onderwijsbond en de Onderwijsbonden CNV zijn gematigd tevreden over het inspectierapport. De AOb stemt ermee in dat het lesprogramma voor zwakkere leerlingen wordt verlicht. De CNV-bonden zien wel iets in vermindering van het aantal lesuren. Volgens het Sociaal en Cultu reel Planbureau (SCP) claimt de inspectie ten onrechte dat door de basisvorming de laatste ja ren meer leerlingen naar havo en vwo zijn gegaan. „Die bewe ring is niet hard te maken", meent SCP-onderzoeker P. Tes- ser. „Basisscholen geven hun leer lingen steeds vaker een hoog advies." DEN HAAG/TURKU ANP De Tweede Kamer wil 'met spoed' praten met staatsse cretaris Cohen van Justitie over regels voor huwelijken tussen Nederlanders en bui tenlanders. PvdA, D66, GroenLinks en SP willen dat Cohen bekijkt of deze regels niet 'te strak' zijn. D66-Kamerlid Dittrich vindt dat een buitenlander die een verblijfsvergunning heeft gekregen door een hu welijk met een Nederlander, niet 'zonder meer' het land uit moet als de Nederlandse partner binnen drie jaar overlijdt. Cohen moet 'in schrijnende gevallen' vaker een uitzondering op deze re gel kunnen maken. De grootste regeringspartij PvdA constateert dat de re gels in theorie 'goed zijn', maar in praktijk veel te streng uitpakken. De regel is dat een buitenlandse part ner geen verblijfsvergunning krijgt als het huwelijk bin nen drie jaar eindigt. Er zit volgens Albayrak echter een groot verschil tussen „een relatie verbreken of dood gaan". GroenLinks wil af van de driejarengrens. Die moet worden teruggebracht tot een jaar, aldus Kamerlid Halsema. Ook vrouwen die hun huwelijk beëindigen vanwege mishandeling, mo gen niet worden uitgezet, vindt zij. Cohen lijkt vooralsnog niet van plan de regels te versoepelen. Zijn bevoegd heid om op humanitaire gronden van de regels af te wijken, biedt voldoende mo gelijkheden. Maar hij is be reid tot een gesprek. Aanlei ding is kwestie van een Poolse vrouw die het land uit moet omdat haar man binnen een jaar drie jaar is overleden. Beatrix meer in een structuur als een mi nisterie: onder de politieke (vorstelijke) lei ding een secretaris-generaal (grootmees ter), die op zijn beurt leiding geeft aan di recteuren-generaal (diensthoofden), die gaan over duidelijk omschreven afdelingen. Bovendien wilde de toenmalige kroonprin ses af van de traditie dat hoffunctionarissen vooral werden gerecruteerd uit adellijke kringen en min of meer voor het leven wer den benoemd. Het is jammer dat de schrijver niet meer aandacht heeft willen besteden aan de seri euze en minder serieuze turbulentie waar aan Beatrix, haar gezin en haar functie al tijd bloot staan. Je kunt voor of tegen een vorstenhuis zijn, je kunt veel of weinig be langstelling hebben voor de personen die er deel van uitmaken - het onderwerp be roert iedereen, van de hoogleraar staats recht tot de vlaggetjeszwaaier op Koningin nedag. In zijn streven het hof van Beatrix neer te zetten als een geoliede machine, die het prestige van de monarchie overeind houdt, toch niet te ver lijkt af te staan van het Ne derlandse volk en tegelijkertijd de privacy van de leden van het koninklijk huis be schermt, is Meijer geslaagd. Maar het boek is helaas zo feitelijk, dat er nauwelijks sfeer in zit. Remco Meijer, Aan het Hof, de monarchie onder koningin Beatrix uitg. Bert Bak ker, 303 pagina's., 39,90 gulden. DEN HAAG BERRIT DE LANGE „Wie wil in hemelsnaam al die kleine details over de hofhou ding van koningin Beatrix we ten?" Hoogleraar en republi kein Hans van den Bergh wierp deze vraag gisteren op tijdens een discussie over de monarchie onder koningin Beatrix. .Alleen Oranje-lik kers," meende Van den Bergh. Een blik in het publiek dat was afgekomen op de presentatie van het boek Aan het hof van Elsevier-journalist Remco Meijer, had hem ook ant woord kunnen verschaffen: aanwezig waren (royalty)jour nalisten, vertegenwoordigers van de Rijksvoorlichtings dienst en verwoede republi keinen als journalist Martin van Amerongen. De komst van enkele (oud-)le- den van de hofhouding en zelfs F. Kist, tot vorig jaar grootmeester van koningin Beatrix, was opvallend. Zij worden immers geacht tijdens én na hun dienstverband grote discretie te betrachten over hun koninklijke functies, schrijft Meijer in zijn boek over de rigide en gesloten in vulling van bijna twintig jaar koningschap door Beatrix. Present waren ook de konink lijke verslaggevers van NOS en RTL, overigens zonder came ra's. Wellicht had het onder werp van discussie hen aange spoord de apparatuur in Hil versum te laten. Het debat had namelijk net als het boek de geheimhouding aan het strak georganiseerde hof als onder werp. Beatrix reorganiseerde de hofhouding bij haar aantre den drastisch en rekende reso luut af met de 'lieflijke chaos' onder Juliana. Volgens hoogleraar geschiede nis Cees Fasseur, auteur van Wilhelmina, de jonge koningin valt de geheimhouding wel mee. „Ik krijg alle medewer king bij de inzage van de fami liearchieven. Dat is lang niet altijd het geval. Neem bijvoor beeld de familie Den Uyl, die zit als een kloek op het familie archief." Beatrix staat voor de verzake lijking van het koningschap, zowel in haar eigen belang als in het belang van de Staat, meende PvdA-Kamerlid Peter Rehwinkel. „Juist door die za kelijk aanpak kan zij de cere moniële en symbolische func ties uitstekend uitoefenen. Maar zolang politici niet op een lijn zitten, heeft de konin gin macht." Rehwinkel pleit voorzichtig voor het terugdrin gen van de rol van de koningin bij kabinetsformaties. „Mis schien dat de bewindslieden bij de volgende kabinetsfor matie het zélf eens kunnen worden over (in)formateurs. Een stapje op weg naar de re publiek," hield Rehwinkel zijn gehoor wat uitdagend voor. Daarnaast vindt de PvdA'er dat zo langzamerhand te veel Oranjes onder de ministeriële verantwoordelijkheid vallen. „Die kring zou wat verkleind kunnen worden, zodat be windslieden niet meer verant woordelijk zijn voor het doen en laten van bijvoorbeeld de zonen van prinses Margriet." Na 'de ijsheilige' Beatrix, is het tijd voor Willem-Alexander om het koningshuis weer wat dichter bij het volk te brengen, meenden de sprekers. Reh winkel: „Misschien kan hij het mét behoud van de organisa tie van Beatrix op het punt van herkenning beter doen." Kamer ziet Netelenbos zwichten 'Meisjes Nigeria centraal opvangen' Nigeriaanse meisjes zouden in Nederland in één centraal on derzoekscentrum opvang moeten krijgen. Zo kunnen zij veel beter worden begeleid en is er meer controle mogelijk, vindt Tweede-Kamerlid Albay rak (PvdA). Ook moet er in zo'n centrum meer camera toezicht en politiecontrole ko men om te voorkomen dat de meisjes verdwijnen, meent zij. Deze week werd bekend dat veel Nigeriaanse meisjes als asielzoekers Nederland bin nenkomen en vervolgens ver volgens uit de centra verdwij nen om in de prostitutie te be landen. Volgens Terre des Hommes zijn er sinds 1996 ze ker vierhonderd Nigeriaanse meisjes Nederland binnenge smokkeld. DEN HAAG HANS JACOBS HAAGS REDACTEUR Er is een goede kans dat de rechtstreekse sneltreinen en In tercity's uit Noord-Holland naar Den Haag en Utrecht toch behouden blijven. Een meer derheid in de Tweede Kamer beschouwt de Noord-Holland se spoorlijnen in kwestie als on derdeel van het 'kernnet' van de NS. De WD verwacht dat minis ter Netelenbos zich bij die visie moet neerlegeen. „Als je een écht kernnet wilt, dan horen Alkmaar en Hoorn daar bij. Per definitie", zegt de liberaal woordvoerder Hofstra. Zijn col lega Van der Steenhoven (Groen Links) denkt niet dat de minister het parlement op an dere gedachten kan brengen. „De houding van de PvdA is cruciaal. Ik ga daarom nog eens goed met ze praten", aldus Van der Steenhoven. Afgelopen maandag sprak de Tweede Kamer intensief met de bewindsvrouw over de toe komst van de spoorwegen. Ne telenbos heeft in haar nota 'derde eeuw spoor' voorgesteld en deel van het spoornet te pri vatiseren en uit te besteden. De eerste tien jaar blijft het zoge noemde kernnet in handen van NS Reizigers. De Kamer kan zich in grote lijnen vinden in de voorstellen van de minister, maar maakt een uitzondering voor de lijnen boven het Noordzeekanaal. „Er is van daar voldoende rei zigersverkeer naar de rest vein het land om de intercity-vei bindingen te handhaven en rei zigers niet te dwingen tot over stappen in Haarlem en Amster dam", meent Van der Steenho ven. Hofstra valt hem daarin bij. „Ik sta voor een dilemma. Ik geloof dat de lijnen Alkmaar- Haarlem en Alkmaar-Amster dam tot het kernnet behoren. Maar als je ze eruit haalt, dan blijft er niets over om te decen traliseren en daar zijn we nu juist een groot voorstander van. Hoe meer, hoe beter." vindt Hofstra. De minister moet de knoop maar doorhakken, en gezien het standpunt van de meeste partijen moet dat resul teren in een herziening van het voorgestelde kernnet. Met an dere woorden: de lijnen naar Haarlem- Alkaar (-Hoorn) en Amsterdam -Alkmaar (-Den Helder) blijven er dan bij. PvdA-woordvoerder Van Gij zel leek Netelenbos maandag nog het voordeel van de twijfel te geven. Hij berustte tenminste in de toezegging van de minis ter om haar keuze nog eens met recente cijfers over het reizi gersaanbod te staven. „Ik wil die cijfers wel eens zien", aldus Van Gijzel. „Ik kan me niet voorstellen dat de minister met andere getallen komt dan de gemeente Alkmaar. De PvdA moet dus zijn woord houden en de kop van Noord-Holland bij het hoofdnet voegen", zegt Van der Steenhoven. Op dat mo ment weet Netelenbos de be langrijkste partijen tegenover zich want ook het CDA is tegen de voorgestelde 'loskoppeling'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5