Tekorten hinderen bouwwereld Thuistest voor antibiotica in vlees Binnenland Spitsvluchtstrook Statenleden gepikeerd over schorsing Baarspul File-aanpak overheid werkt juist averechts Ministerie wist weinig van riskante leningen AH laat gemanipuleerde producten wijzigen NDERDAG 16 SEPTEMBER 1999 kritiek op Vluchtelingenwerk |jr|CHT^ Vluchtelingen Organisaties Nederland (VON) heeft k^rsaïnenwerking met Vluchtelingenwerk Nederland opge- jchort. Aanleiding daarvoor is het plan van het bestuur van Vluchtelingenwerk (VWN) om voortaan alleen nog hulp te bie- Jen aan 'echte' vluchtelingen. De uiüatingen van het VWN-be- Ituur over het onderscheid tussen vluchtelingen leidden tot (eenlawine van bezorgde en vooral verontwaardigde reacties", fchrijft de VON in een brief aan het VWN-bestuur. Sinds begin Li staan de verhoudingen tussen beide vluchtelingenorgani- bties onder druk. „Het gaat niet om een ruzie, maar om een Lndamentele zaak," aldus de VON. In de VON werken 230 or- fejiisaties van vluchtelingen samen. (Han in Frankrijk nog zoek iF-LES-BAiNSZoekacties in en om de rivier de Verdon in de anse Alpen naar een zaterdag verdwenen Nederlander, heb- m niets opgeleverd. De gepensioneerde Rotterdamse arts W. se olters verdween toen hij foto's wilde maken. Zijn vrouw, die ai i de auto op hem wachtte, sloeg alarm toen hij na een paar uur i\\ iet terug was. Sindsdien kammen dertig gendarmes en brand- ;erlieden met honden en helikopters het onherbergzame ge- ;d uit. Gisteren is geprobeerd met rubberboten op de Verdon ijfte zoeken. wil huurverhogingen beperken haag* De huren gaan te snel omhoog, vindt de PvdA-fractie de Tweede Kamer. Daarom mag de maximale verhoging met pang van 1 juli 2000 niet boven de inflatie uitkomen. Als een ici lurprijs behoorlijk onder het maximum zit, mag die niet in n keer tot de limiet worden verhoogd als een woning vrij- imt. Verder moet er een landelijke ombudsman komen voor y ïurders die klachten hebben over verhuurders. De PvdA heeft -ze plannen gisteren in de Tweede Kamer gepresenteerd. „Er li een te liberaal klimaat ontstaan", aldus Melkert. „We willen et tornen aan de verzelfstandiging van de sector. Maar Rem- moet het evenwicht tussen kopers en huurders meer stimu- Ro onderden vragen over belastingplan 1n haag Een dag na het verschijnen van het belastingplan .0Zi >nd de telefoon bij het ministerie van Financiën roodgloei- d. Ook de internet-site, waarop het hele plan staat, inclusief tien meest gesteld wagen, werd druk bezocht. Drie voorlich- s beantwoorden telefonisch gestelde wagen. Vele honderden insen hebben al gebeld. De meest gestelde wagen gaan over datum waarop het nieuwe stelsel wordt ingevoerd, de hypo- r°' tek en de lijfrentepolis. Iedere seconde waren er dertig men- et op de internet-site aangesloten. Binnenkort zal staatssecre- is Vermeend via internet wagen beantwoorden. de ieen burgemeestersreferendum' ihaag De commissie-Welschen van de PvdA die foorstellen 3.| et over veranderingen in het lokaal bestuur, yoelt niets voor t houden van een referendum over burgemeestersbenoemin- 1 n*Een halfslachtige stap in de richting van een gekozen bur gmeester, oordeelt de PvdA. Een burgemeestersreferendum is dacht tijdens de kabinetsformatie om de tegenstellingen tus- D66 en de WD te overbruggen. De PvdA-commissie noemt 'vlees noch vis en daarom niet aanbevelenswaardig'. De 1 nmissie onder leiding van de Eindhovense burgemeester R. !t lschen pleit voor een door de gemeenteraad gekozen burge- 18f ester. - Wi Acties Pronk tegen chloor s haag* Minister Pronk (Milieu) start meerdere acties tegen por. Hij zal de burger beter voorlichten over de gevaren van stei oor in huishoudens. Chloorhoudende middeltjes zijn ont- n8 lend slecht voor het milieu. Ook gaat Pronk krachtiger waar- uwen tegen chloorhoudende weekmakers in kinderspeel- )ms( d. Sabbelen op zacht speelgoed kan schadelijk zijn omdat oorverbindingen wijkomen. De minister streeft uiteindelijk er ir een Europees verbod op de weekmakers. Tevens over- :gt de minister een heffing op de aanschaf van pvc. Bestrij- van chloor in zwembaden verloopt moeizaam, zo meldde Het is lastig om alternatieve middelen te vinden. mk ferughaalactie pakken krokante muesli van het merk Super naturel 375 gram. In enkele pakken krokante muesli naturel 75 gram) van het merk Super zijn stukken glas datangetroffen. Het gaat om pakken muesli met de lun| houdbaarheidsdatum 16-04-2000. pa. Super de Boer roept hierbij consumenten op reeds gekochte pakken super krokante muesli naturel met houdbaarheidsdatum 16-04-2000 ;em terug te brengen naar de winkels, alwaar het aankoopbedrag vergoed wordt. De aanwezig voorraden in winkels en distributiecentra zijn inmiddels geblokkeerd. i de Ut i abinet en CPB i eens over grotingstekort Voor nadere inlichtingen kunt u contact opnemen met onze klantenservice: Telefoon 0528-222222. Wij bieden u onze oprechte excuses aan. ANP Algemeen Nederlanc erde Pers Diensten Grote projecten lopen vertraging op De Utrechtse nieuwe wijk Leidsche Rijn kan niet afge bouwd worden, de aanleg van de Hoge Snelheidslijn loopt jaren vertraging op, er is niet op tijd voldoende zand en grind om dijklichamen aan te leggen voor de Betuweroute en de spoorverdubbeling. Het is geen doemscenario, maar volgens het onderzoeksbureau Be renschot Osborne de harde werkelijkheid. Er is een groot tekort aan bouwmateriaal en personeel in de bouwwe reld. gende grote tekort aan hoog opgeleid technisch personeel UTRECHT BART LAURET Het bureau heeft twee jaar on- voor alle grote infrastructurele derzoek gedaan naar het drei- werken. Maar niet alleen perso neel is een probleem, ook aan zand en grind en bouwmateri eel dreigt een tekort. De conclusies staan in het Berenschot-onderzoek 'De Groei in de Weg' dat vanoch tend in Noordwijk aan Zee aan minister Netelenbos van Ver keer en Waterstaat is overhan digd. Berenschot pleit voor een Nationaal Platform Infrastruc tuur om aan de knellende situa tie het hoofd te kunnen bieden. Volgens senior-adviseur M. Hertogh van Berenschot is het 'nu of nooit'. ,»Als we nu niet met z'n allen het probleem on derkennen, loopt het gegaran deerd over een paar jaar spaak." Volgens hem loopt het personeelstekort alleen maar op. „Zelfs bij een stagnerende markt zijn er mensen te weinig om al het werk te doen. De in vesteringen in de infrastructuur zijn de laatste jaren enorm toe genomen. In 1990 ging er 10 miljard om, de komende jaren zal het oplopen tot circa 28 mil jard. Dat is meer dan we aan kunnen en het is hoog tijd dat we dat allemaal in gaan zien." WETERiNGBRUG Rijkswaterstaat heeft gisteren langs de autosnelweg A4 ter hoogte van het aquaduct onder de Ringvaart bij Weteringbrug de eerste borden geplaatst, die waarschuwen dat de vluchtstrook hier 'spitsstrook' wordt. In de spits mag het verkeer dus ook over de vlucht strook rijden. Het gaat om een experiment. Het project is niet onomstreden. Bezwaar is dat het verkeer bij pech geen kant meer op kan, en dat politie, brandweer en ambulances bij calamiteiten niet meer langs de file kunnen. foto anp robertslagman DEN HAAG ROBBERT MINKHORST De schorsing van kasgeldbe heerder K. Baarspul heeft kwaad bloed gezet bij de WD, D66 en de SP van Provinciale Staten van Zuid-Holland. Voor al het feit dat de paitijen vooraf niet zijn ingelicht over de schorsing en dat Gedeputeerde Staten nu al een topambtenaar schorsen terwijl het onderzoek naar het bankieren nog loopt kan niet door de beugel. Gistermiddag uitten de drie oppositiepartijen hun ergernis over de gang van zaken bij de statencommissie financiën. Baarspul werd vorige week ge schorst, omdat hij twee geldle ningen - aan de gemeente Gou da en aan een bank - niet had gemeld. Baarspul zegt dat hij die eerste lening geheim moest houden. „Ik vind het wrang dat Gede puteerde Staten iemand schor sen terwijl zij zelf ook onder werp van het onderzoek zijn", zei SP-leider F. Vergeer. „Was de afspraak niet om eerst de commissie Van Dijk af te wach ten? We kunnen niet weten waarom Baarspul is geschorst, dus waarom weet u het dan wel? Gedeputeerde Staten we ten meer dan wij en dat was niet de afspraak." „Ik vind het heel ongelukkig dat wij niet op tijd en niet ade quaat zijn ingelicht", meldde D66-fractievoorzitter M. Klijns- ma. „En waarom lopen GS vooruit op een conclusie die we even tueel gezamenlijk zullen trek ken? Daardoor lijkt precies het beeld te ontstaan waar ik voor had gewaarschuwd: de provin cie wil haar stfaatje schoonve gen en de schuld neerleggen bij bepaalde kopstukken." WD, D66 en de SP deden vervolgens een beroep op hun informatierecht, omdat gede puteerde D. Dekker nauwelijks iets over de schorsing van Baarspul wilde loslaten. Uitein delijk beloofde Dekker de sta tenleden in beslotenheid in te lichten. DEN HAAG «ROBBERT MINKHORST Op geen enkele manier had het ministerie van binnenlandse zaken kunnen weten dat de provincie Zuid-Holland riskan te leningen heeft afgesloten. Pas toen ambtenaren van het Rijk in het voorjaar van dit jaar zelf navraag gingen doen, ont dekten zij dat er meer aan de hand was dan 'risicoloos le nen'. Dat laat minister Peper de Tweede Kamer weten. Uit notulen van een gesprek tussen ambtenaren van Zuid- Holland en van het ministerie zou blijken dat de Zuid-Hol landse ambtenaren hun colle ga's tot in detail hebben geïn formeerd over het bankieren van de provincie. Dat is niet waar, zegt Peper nu. In juli 1996 ontdekten ambte naren dat Zuid-Holland op gro te schaal leende. Daarover is opheldering gevraagd en de provincie heeft het ministerie in 1997 verzekerd dat er risico- In het Nationaal Platform In frastructuur moeten overheid, bedrijfsleven, onderwijs en we tenschap nauw samenwerken. Het platform is bedoeld om voorstellen te ontwikkelen voor fasering van het werk zodat niet alle grote infrastructurele wer ken tegelijk op de markt afko men. Door de overspannen markt komt bovendien het be drijfsleven niet toe aan innova tie, zegt Hertogh. Bouwbedrij ven zitten aan het eind van de lijn en kunnen alleen nog de plannen uitvoeren. Werklozen schaars DEN HAAGT GPD In de maanden juni en augus tus daalde de werkloosheid met 5.000 personen. Het aantal ge registreerde werklozen kwam met 213.000 weliswaar iets ho ger uit dan in mei en juli, maar gecorrigeerd naar seizoenin vloeden is er een daling. De stij ging is te verklaren uit de in stroom van schoolverlaters. Maar als deze worden weggela ten dan is er sprake van een substantiële vermindering van de werkloosheid. Want in ver gelijking met dezelfde periode in 1998 is het aantal werklozen afgenomen met 60.000 mensen, zo berekende het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Onderzoek TU Delft DELFT* LEX DE JONGE De file-aanpak van de over heid faalt. Delfts onderzoek wijst uit dat 'ritsen' (om en om invoegen) geen bijdrage levert aan een betere doorstroming van het verkeer. Bovendien toont een tweede studie aan dat het inhaalverbod voor vrachtwagens tijdens de spits uren zelfs averechts kan wer ken. Uit het rits-onderzoek van het Laboratorium voor Verkeers kunde van de TU Delft blijkt dat files niet worden verkleind of voorkomen wanneer automobi listen bij wegversmallingen om en om van rijstrook wisselen. Opvallend is dat minister Nete lenbos (verkeer) in juli juist een speciale campagne is begonnen om het ritsen te bevorderen, hoewel de resultaten van het onderzoek vorig jaar al bekend waren. De minister zei de 'maatregel' belangrijk te vin den, omdat de automobilist zich dan „veiliger voelt en het idee heeft dat het invoegen soe peler verloopt". Volgens onderzoeker Dijker bestaat er een verkeerd beeld over het ontstaan van files bij het invoegen. De algemene ge dachte is dat automobilisten moeten remmen als ze van rij baan wisselen bij een wegver smalling. Achteropkomende automobilisten zouden hier door steeds harder gaan rem men, waardoor een opstopping ontstaat. De praktijk is anders, stelt Dijker: „Automobilisten wisse len juist heel goed van rijstrook. Het punt is dat ze tijdens het invoegen een kleinere afstand tot hun voorgangers accepteren dan normaal. Als ze hebben in gevoegd, willen ze weer meer ruimte scheppen en pas dan ontstaat de file. Ritsen heeft op dit proces dus geen enkele in vloed." Daarnaast speelt mee dat vrachtwagens langzaam op trekken, zodat in de file 'grote gaten' vallen. Ook het nut van het inhaal verbod voor vrachtwagens tij dens de spits lijkt twijfelachtig. Een promotieonderzoek aan de onderzoeksschool TRAIL (een samenwerking tussen de TU Delft en de Erasmus Universi teit Rotterdam) toont aan dat het verbod, dat in oktober wordt uitgebreid, soms zelfs averechts kan werken. Dat heeft onder meer te maken met 'fan toom-files': opstoppingen die uit het niets lijken te ontstaan, maar het gevolg zijn van trage reacties in drukke en moeilijke verkeerssituaties. Een inhaal verbod kan het ontstaan van zulke files versnellen. Peper antwoordt op Kamervragen loos werd gehandeld'. Rijks ambtenaren hebben tot april 1999 geen verdere aanwijzingen kunnen vinden dat het anders zou liggen. In die maand kreeg binnen- landze zaken een tip binnen, van buiten de provincie, waar uit bleek dat Zuid-Holland wel degelijk risico' nam. Vervolgens is opnieuw om opheldering ge vraagd, op 12 mei. Voor de pro vincie kon antwoorden kwam de Ceteco-affaire aan het licht. De Kamer debatteert in oktober over het bankieren van Zuid- Holland. Peper laat verder we ten dat hij een onafhankelijk bureau de opdracht heeft gege ven onderzoek te doen naar het toezicht van het ministerie op de provincie Zuid-Holland. De uitkomsten daarvan verwacht hij over twee weken. De nieuwe wet die het bankieren van over heden verbiedt en het lenen en uitlenen van geld aan banden legt ligt nu voor advies bij de Raad van State. DEN HAAG GPD Zo'n 100 genetisch gemodi ficeerde producten die in de supermarkten van Albert Heijn worden verkocht, zijn het afgelopen jaar aange past. De genetisch gemani puleerde ingrediënten zijn eruit gehaald en vervangen door traditionele. De producten zijn aange past nadat Albert Heijn de leveranciers had gevraagd de etiketten aan te passen. Volgens AH hebben de leve ranciers de producten ver volgens aangepast door de genetisch gemanipuleerde ingrediënten eruit te halen. „De producten zijn niet uit de winkel gehaald", aldus woordvoerder Erik Müller. Reden voor Albert Heijn om de etiketten te laten aanpas sen is dat de winkel de con sumenten een duidelijke keuze wil geven in de schap pen. „Dus moet er duidelijk op het etiket staan wat erin zit", aldus de woordvoerder. Al- bert Heijn merkt niet dat de consument de gemanipu leerde producten niet wil eten. Het gaat alleen om de huismerkartikelen van de supermarkt. Volgens de Stichting Merkartikel (SMA) is het niet gebruikelijk om de produc ten aan te passen in plaats van de etiketten. Volgens een woordvoerster van SMA is het waarschijnlijk koud watervrees van de produ centen. „Ze zijn bang dat ze anders omzet verliezen om dat mensen er nog niet aan toe zijn. Niemand wil het als eerste op zijn product ver melden", aldus de woord voerster. De SMA wijst erop dat er al een wettelijke rege ling is dat 'aantoonbaar ge netisch gemodificeerde' in grediënten op het etiket moeten staan. Volgens AH liggen er nu nog enkele tien tallen producten in de win kel waarin gemanipuleerde ingrediënten zitten. heerlen gpd cabinet vindt dat het Cen- ,jj Planbureau (CPB) te opti vo sc^ 's over ^et terugdrin Van ^et financieringstekort ter v. overheid. In de stukken aanstaande dinsdag op 'esdag worden gepresen- staan tegenstrijdige cij- ati 1 CPB raamt het tekort vol- jfg 'aar °P °-2 procent. Vol- n(j, de miljoenennota komt 30 si 1 buurt van procent, her i ministerie van Financiën de CPB-cijfers opnieuw ideerd en komt tot de con- dat het CPB de opbrengst le belastingen te hoog in- ufesf-D0 tegenstrijdige ramin- t J Kin politiek 'gevoelig. Een jte 1 van 0,2 procent volgend 3reni het waarschijnlijk k ietd°.orzettende economi- jL Poei een begrotingsover- ,ftés ontstaat- 066 en p, !n dat het regeerakkoord vanc Voorz'et in zo'n situatie en jg.j er dus nieuwe afspraken ten worden gemaakt. Het Limburgs Chemieconcern DSM brengt een door TNO goedgekeurde, eenvoudige test op de markt om na te gaan of vlees an tibiotica bevat. Er zijn al afspraken gemaakt met een Europese supermarktketen, die le veranciers van vlees wil verplichten hun producten aan de DSM-test te onderwer pen. De test zal waarschijnlijk maar een paar jaar bruikbaar zijn omdat diervoeder fabrikanten het bijmengen van antibiotica willen stoppen. De Consumentenbond denkt dat ook consumenten de test gaan aanschaffen. DSM lanceerde de nieuwe, zeer gevoelige onderzoekswijze deze week tijdens een vakbeurs in Parijs. Het chemieconcern hoopt dat ook de Nederlandse autoriteiten er gebruik van gaan maken. De methode zou veel gevoeliger zijn dan de testen die nu worden gebruikt. Dankzij DSM is het niet langer nodig vlees van dieren in een laboratorium te onder zoeken en vervolgens een dag te wachten op de uitslag. Er wordt vocht van het vlees toegevoegd aan een bacterie. Na drie uur kan aan de hand van de verkleuring wor den vastgesteld of het vlees vrij is van anti biotica. „Het is eigenlijk net zo simpel als een zwangerschapstest", zegt DSM-woordvoer der Bert Holtkamp. „Je pakt een stukje vlees, knijpt er in, bijvoorbeeld met een knoflookpers. Het vleessap vang je op in het testbuisje. Vervolgens moet je dat sap drie uur lang verwarmen op 64 graden. Dan verkleurt het sap geel. Gebeurt dat niet dan zit er antibiotica in. Een kind kan de was doen". De test is geschikt voor zowel varkens-, kip pen- als rundervlees en kost volgens DSM tussen de vijf a tien gulden. DSM denkt dat vooral supermarkten en fastfoodketens de nieuwe vinding willen gebruiken om voor hun klanten antibioticavrij vlees te kunnen garanderen. De supermarktketen, die de test al besteld heeft, eist nu al van haar le veranciers dat het vlees beslist vrij is van antibiotica. Antibiotica wordt vaak standaard aan dier voeders toegevoegd omdat het geneesmid del tegen infectieziektes ook een voederbe- sparend effect heeft. „Ja, dat klopt," zegt J. Den Hartog van het Productschap Diervoe der in Den Haag. „Antibiotica remt een be paalde bacteriegroei in de darmen van die ren waardoor andere bacteriën het voer be ter kunnen omzetten. Daardoor wordt het beter verteerd en is er minder nodig." Het gaat volgens hem echter om zeer lage doseringen, die vooral in kippen- en var kensvoer worden gemengd. „De doserin gen zijn zodanig, dat residuen in vlees niet kunnen voorkomen," zegt Den Hartig. De diervoederfabrikanten verwachten volgens hem dat antibiotica binnen enkele jaren to taal wordt verboden. Er wordt gewerkt aan vervangende ingrediënten om de voeder omzetting te verbeteren. Ook krijgen slachtdieren overigens soms antibiotica toegediend als medicijn, zoals in de biolo gische landbouw. DSM prijst de zogeheten PremiTest aan als een revolutionair product omdat het snel een eenvoudig is toe te passen. Een labora torium is niet nodig om de test uit te voe ren. Holtkamp acht het zelfs niet uitgeslo ten dat de test straks ook voor de consu ment verkrijgbaar is. De Consumentenbond in Den Haag is een beetje sceptisch over de test. „Onze voe dingsdeskundigen twijfelen of je met de test ook kunt aantonen of er ooit misschien toch antibiotica is gebruikt maar dat het niet meer aan te tonen is. Maar als het werkt, dan denken wij dat ook de consu menten op grote schaal de test zal aan schaffen. Heel veel mensen zijn immers ontzettend gevoelig voor dit soort zaken. Antibiotica in vlees zorgt er voor dat men sen resistent worden voor bepaalde ontste kingsremmers. Als ze dan werkelijk een keer ziek worden, werkt antibiotica soms niet meer bij hen," zegt de woordvoerder van de Consumentenbond. Telefoneren via Tele2 is spraakmakend goedkoper. Zonder abonnementskosten, zonder aansluitkosten en gewoon met uw eigen toestel en telefoonnummer. Alleen 16-0-2 voor het gewenste nummer toetsen is voldoende. Meld u nu aan via Internet, www.tele2.nl of bel gratis 0800-1602, dan telefoneert ook u thuis of in uw bedrijf binnen 48 uur spraakmakend goedkoper.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3