De koeien van Evert M hebben nieuwe baas WEER NS worstelen met tijdgeest Tl Het Gesprek van de Dag 107 Roos verandert in gouden steen bij start 'Domino Day 99' DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1999 COMMENTAAR NS Reizigers is na grote druk van vooral de ouderenorganisa- ties teruggekomen op het onzalige plan de loketten op de kleine en middelgrote stations te sluiten. Alleen op grote sta tions zou in de toekomst nog een balie openblijven voor in formatie. Kaartjes zijn in die opzet alleen nog bij een auto maat te koop. Het plan is nog altijd niet compleet van tafel, maar de NS lijken nu in elk geval ten halve gekeerd op een doodlopende weg. Stations waar reizigers het moeten doen met automaten die kaartjes produceren en geluidsboxen die vertragingsmede- lingen weergeven wekken weerzin en vervreemding op bij de reizigers. Ze zijn een broedplaats voor vervuiling en vandalis me en daar voelen de meeste reizigers zich niet thuis. De NS horen oog te hebben voor het begrijpelijke verlangen van de klant om waar voor zijn geld te krijgen in de vorm van treinen die schoon zijn, op tijd rijden en voldoende zitplaat sen bieden. De mogelijkheid tot persoonlijke dienstverlening op stations hoort daarbij. Ingrijpende veranderingen hoort NS Reizigers tevoren en niet pas achteraf met consumenten organisaties te bespreken. In een vrije economie biedt gezonde concurrentie de klant de keuze goederen en diensten te kopen bij het bedrijf met de beste prijs-kwaliteitverhouding. De NS hebben echter een monopoliepositie en worstelen nog altijd met de tijdgeest. Het is daarom jammer dat zelfs het bescheiden experiment om de NS concurrentie te bezorgen door nieuwe bedrijven op het spoor toe te laten, dezer dagen is mislukt. Lovers Rail is failliet gegaan en hoewel dit bedrijfje nooit de potentie heeft gehad om serieuze competitie met de NS aan te gaan, zijn we nu weer terug bij af. Dat verplicht de spoorwegen zorgvuldiger met hun klanten om te gaan en de belangenor ganisaties de gang van zaken rond het spoor extra kritisch te volgen. Te paard, te paard Het paard Blinker verbaasde zich nergens over. Terwijl dat op de teletekstpagina van RTL wél was aangekondigd. Maar dat zijn kleinigheden, daar stap je als kijker overheen. Mylène de la Haye verbaasde zich óók nergens over. Dat was ernstiger. 'Te paard, te paard' beleefde gisteravond zijn tweede afleve ring. De eerste had ik gemist, en achteraf ben ik daar niet rou wig om.Mylène de la Haye probeert antwoord te vinden op belangrijke levensvragen", zo kondigde RTL5 het programma aan. Dat was niet waar. „Zij rijdt op het paard Blinker door Nederland, waarbij het tiveetal zich verbaast over zaken, die zich onopvallend in onze maatschappij hebben genesteld." Dat was dus ook niet waar. Het begon met opgewonden gepraat van Jeröme Reehuis. „Wij staan aan de vooravond van een nieuw tijdperk", bralde hij. „Een dappere amazone trekt ten strijde tegen de algehele ver slonzing van het protocol.Daar kwamen Mylène en haar paard Blinker al stapvoets het beeld in. De eerste halteplaats van het aveetal was een speelautoma- tenhal, waar jongens met pistolen en geweren in de trillende hand op computerschermen mikten. „Jongens, jongens, wat een explosies, wat een geweld", mekkerde Mylène. De jongens bleven stoïcijns achter hun computer. „Weten jullie wel wat voor weer het is", probeerde de presentatrice. „Ja, de zon schijnt", zeiden ze, zonder op of om te kijken. Waarop Mylène het maar eens met een provocatie probeerde. „Die jongens die in Amerika al die schoolkinderen hebben neergeknald, dat is ook zo begonnen hè?" Voor het eerst keek er eentje op. Wat een waanzin", zei hij. Daarna draafde Blinker met Mylène naar de volgende halte plaats: de studio van Tattoo Bob in Rotterdam. Waar ze voor de deur toevallig een jongeman tegenkwam die zijn baargeel en groen had geverfd, een halsband met enge uitsteeksel had omgedaan, en behalve oorbellen in beide oren en een piercing doorzijn wenkbrauw ook zes knopjes in zijn tongen een staafje door zijn onderlip had laten prikken. U ziet: met al die nieuwigheden die zich 'onopvallend in onze maatschappij hebben genesteld' viel het nogal mee. De con clusie van het gesprekje was, dat zijn moeder wel blij zou zijn als hij al die piercing weer liet weghalen. Daarna kregen we nog de rubriek 'corresponderen', waarin Mylène vooreen vrouw een brief aan haar overleden vriendje schreef, en de rubriek 'overpeinzingen van een vagebond', waarin een zwerver mocht vertellen dat de zin van het leven is om 'lief en aardig tegen elkaar te spreken en aangesproken te worden'. Waarmee ook het antwoord op een belangrijke levensvraag was gegeven. En daarmee was weereen onzinnig halfuurtje televisie ten einde. Septemberzomerten einde Met de passage van een koufront, dat gisteravond Nederland be reikte en in de nacht via Groningen ons land heeft verlaten, is een einde gekomen aan de septemberzomer. Het front bracht op enkele plaatsen meer dan 30 mm regen (in Gieten werd 37 mm opgevangen) en op veel plaatsen heeft het ook luidruchtig ge donderd. In onze regio viel tot meer dan 10 mm. Zo werd in Stompwijk 12 en op Valkenburg 11 mm opgevangen. Verder stak aan de achterzijde van het front een sterke zuidwes tenwind op. IJmuiden meldde vanochtend windkracht 6. Uit voorlopige berekeningen (het detinitieve etmaalgemiddelde van woensdag had ik vanochtend nog niet tot mijn beschikking) blijkt dat de eerste helft van september de op één na warmste is geweest van de eeuw. Ik kom voor De Bilt uit op 18,6 graad te gen 18,7 in 1949. Fors omlaag zal het kwik voorlopig wel niet gaan zodat de maand als geheel ook wel heel hoog gaat eindigen. Morgen stijgt de temperatuur tot omstreeks 21 graden en na een buienstoring in de nacht en ochtend blijft het overdag op de meeste plaatsen droog met zon afgewisseld door stapelwolken. De wind waait uit het zuiden tot zuidwesten en is overwegend matig, langs de kust nu en dan vrij krachtig. In het weekeinde krijgen we te maken met een diepe depressie ten westen van Ierland. Fronten van het lagedrukgebied veroorzaken vooral later op zondag en maandag regen of buien. Op zaterdag blijft het waarschijnlijk nog droog met temperaturen tot 21-22 graden. Na het weekeinde wordt de depressie gerenoveerd door de restanten van de orkaan Floyd. Deze ontwikkeling houdt in dat het wissel vallige weer voorlopig voortduurt. Door luchtaanvoer uit het zuidwesten blijft de temperatuur evenwel op een aan genaam niveau. Als de zon s'middags enige tijd schijnt kan het nog wel zo'n 21 graden worden. jan visser -ONC Schaatsheld neemt afscheid van boerenleven in Sint Jansklooster Terwijl John Denver God op zijn blote knieën dankt dat 'ie nog altijd een 'countryboy' is, haalt Ino Meijer flink de zweep er over. Muziek verstomt. Als een ware volksmenner jaagt de flamboyante veilingmeester uit Ens het volk in de tent op: „Kom op, stelletje konijnen fokkers! Drie hokken vol heb ik nog in de aanbieding, door de jongens van Van Benthem zélf in elkaar getimmerd. Die knagers zijn rond de kerst in topconditie, reken daar maar op..." Een flauw glimlachje vanaf de voorste rij. Zonen Rolf, Merein en Jos houden zich groot. Ook als hun eigen, dierbare 'flappies' figuurlijk onder de hamer gaan. MILLENNIUM nog dagen Krii JTRjCH aars. •lion luchi en a uur» een 1; thrijf ini st ities i u nd ai anisa Uai eerlii ed ui ilfte: - 1 deT gang Evert met het geitje dat 2.200 gulden opbracht. Dat geld is bestemd voor de slachtoffers van de aardbeving in Turkije. foto anp Raymond rutting 't Was een feestje met een lach en een traan, daar tussen de hoge maiskolven van Evert en Jannette van Benthem, met de glooiende landerijen tot aan Blokzijl als fabelachtig decor. Toch moest het zo zijn. En zo ging het ook. „Ze wilden het natuurlijk zelf", probeert buur man en vriend Joep Nankman de zaak wat te relativeren, „maar tsjonge, het is wel even een emotioneel moment, ja." Onder toeziend oog van zeker anderhalfduizend veehandela ren en nieuwsgierigen nam de legendarische schaatsheld uit Sint Jansklooster gisteren voor goed afscheid van een werk zaam boerenleven op De Leeuwte. Voordat de tweevou dig winnaar van de 'Tocht der Tochten' in maart 2000 samen met z'n Jannette en drie zonen de 'nieuwe uitdaging' in Cana da aangaat, werden levende ha ve, landbouwwerktuigen en een handjevol persoonlijke spullen geveild. Van 45 balen gesneden kuilvoer tot een roestig setje mollenklemmen, een fietsenrek voor vijf tientjes, drie kistjes bouten en moeren voor zestig piek, negen geitjes en een bok voor vijf meier, de fitnessappa raten van pa en ma voor vier honderd en twee trapskelters van 'the kids' weg voor samen vijfhonderd gulden. Die opbrengst is hun toekomst. Alleen een geitje resteert (net als parkeercenten en piaskwart jes) voor het goede doel: de slachtoffers van de aardbeving in Turkije. Jan de Boer is voor 2200 gulden de gelukkige eige naar van de bruine mekkeraar. Dan is er de time-out voor een muzikaal intermezzo. Waar blij ven die handjes? Schaatskame- raad Erik Huizebosch draait snel warm: „Hé, daar zie ik mien va en moe ook zitten. Warumme? Die hebben niet eens koeien!" Als zanger rolt er zowaar een welbespraakt ABN uit, wat Evert doet verzuchten: „Kon je maar net zo g schaatsen als zingen Erik, dan lag je altijd een uur voor." De fratsenmaker uit Gramsbergen gooit er nog een hitje tegenaan: „En straks gaan we ze met z'n allen uitzwaaien op Schiphol!" „Het gaat wel goed, maar ik ben moe", zegt Evert tussen twee rondes mijnen en opbod in. Het spektakel op eigen grond (10 hectare parkeerruimte, junkfood van braadworst tot lekkerbek, een mega-tent voor dik duizend zitplaatsen, 'mode show' van minstens 40 runde ren en de geïmproviseerde po lonaise van makker Huize bosch) heeft hem ettelijke nachten uit de slaap gehouden en dat is de sympathieke kaas- Evert en Jannette van Benthem kijken toe tijdens de veiling van hun veestapel. foto anp Raymond rutting boer aan te zien. „Morgenoch tend", zegt een vriend, „dan pas krijgen ze de klap. Als de stallen leeg zijn." Loes, Anna, Corrie, Grietje, Truus, Hendrikje, Roosje en Jantje; alle 82 koeien hebben sinds gisteren een nieuwe baas. Maar Alie 65, de lieveling van Evert en vernoemd naar zijn winnend shirtnummer 13, blijft in de familie. Voor 4301 pieter mannen gekocht door vriend Freek Lok en (schaats) broer Henk van Benthem. Oude glorie herleeft als de tape van Studio Sport draait. En in de catacomben van het geheu gen klinkt nog eenmaal die stem van Tom Egbers: „Evert. Voor altijd winnaar van de Elf stedentocht. We zullen hem Nog 107 dagen en het nieuwe millennium bi aan. Reden voor deze om in een dagelijkse se ytei terug te kijken op belande rijke gebeurtenissen di e'te plaatsgrepen op corres ponderende data in de gelopen 1000 jaar. Dez* week: 13 sep 1974: gijzi ling Franse ambassade sep 1949: mysterieuze moord Schallenberg; sep 1879: HFC opgeric! lurpr 16 sep 1765: Mozart op nke' door Nederland: 17 se[ 1943: vlucht Engeland) zepj der De Jonge; 18 sep li een t stoomloc Tom Thumb liest van paard. dam is nu Den Haag aan beurt. Vader Leopold Mo; heeft zich samen met zijn vrouw en kinderen naar Di Haag begeven, waar het ge veel langer dan gedacht za M ven. Musicoloog dr. Bastia Blomhert verklaart de grol ropese concertreis uit hei ven naar erkenning en roe jsye maar zeker ook financieel win. De komst naar de Rep bliek der Zeven Verenigde derlanden heeft een speci; aanleiding. Prinses Carolii van Nassau-Weilburg will graag kennismaken met di richtingen van vooral heti nfcc__ ponerende en klavier spek jac^ wonderkind Wolfgang Am deus, zo stelt de Mozart-d: kundige bij uitstek. Maar i aankomst per trekschuit g het al snel mis. Wolfgang! Nannerl - de kinderen - w ernstig ziek, zozeer dat Wc gang 'op het randje van dcTlK dood balanceert', aldus BI hert. Pas een halfjaar latei ze ook nog even in Amstei Haarlem en Utrecht zijn g weest, verlaten ze Nederla Ondanks de sombere oms digheden geeft Wolfgang/ deus vrij veel concerten er componeert hij aardig wal Vlet pimi< lscht esiei ken. Van het 'Galimathias sicum' heeft het Haagse gi meentemuseum het origir handschrift. En vonden zc hier leuk? 'De Nederlande ren een beetje bonkig', s< Leopold later. HENKRUUL* Bijna teder houdt illusionist Hans Klok een rode roos vast. Hij plukt de knop en balt zijn vuist. Even later opent hij deze weer en de roos is spoorloos ver dwenen. In de palm van zijn hand ligt nu een gouden domineesteen. Het is doodstil in de hal van de Prins Bem- hardhoeve in Zuidlaren, wanneer hij het fonkelende voorwerp neerzet. Het applaus en geklik van camera's bar sten los. De eerste steen voor 'Domino Day 99' is gezet. Onder leiding van 'opperbouwer' Robin Paul Weijers doen zestig bouwers een poging het oude wereldrecord Domino van 1998 te verbreken en wederom een plaats te veroveren in het Guiness Book of Re córds. Op vrijdag 5 november valt de eerste steen. Het thema van dit jaar is 'Bouwen voor het kind'. De Nationale Postcode Lote rij is de hoofdsponsor van het evene ment en steunt een aantal kinderpro jecten in de wereld van onder meer UNICEF en WarChild. Op een opper vlakte van zo'n vierduizend vierkante meter verrijzen vijftig velden met typi sche zaken uit de Europese Unie, die Weijers samen met twee medewerkers heeft ontworpen. De valpartij, die on geveer anderhalf uur in beslag zal ne men, begint met de val van de Berlijn- se Muur. „Vijfduizend stenen zijn hier in verwerkt en symboliseren de Oost en West-Duitsers die de muur omver halen. Dat wordt een grandioos ge zicht. Ook het slot met de zeven Euro pese biljetten is bijzonder boeiend", vertelt Weijers. Van de 2.250.000 opgezette stenen vie len er vorig jaar in Leeuwarden uitein delijk 1.605.757 om. Deze keer worden er 2,5 miljoen stenen opgezet. De voorbereidingen voor het spektakel zijn al in april begonnen. De selectie van de bouwers was bijzonder streng. „Het is topsport", legt Weijers uit. „Ze werken acht uur per dag op hun knie- en en dat is een erg zware houding." De bouwers uit Nederland en Duits land worden dan ook intensief bege leid. Een team van fysiotherapeuten en psychologen staat voor hen klaar. Weijers: „Als een bouwer ook maar één fout maakt en een steen omstoot, kan de arbeid van een hele dag verlo ren gaan. De mentale klap is dan erg groot." Om te voorkomen dat de bou wers fouten maken, hebben ze een cursus 'stenen zetten' gekregen. Vol gens Weijers komt daar nog heel wat bij kijken. „Je moet bijvoorbeeld in een bocht de stenen niet te dicht bij elkaar zetten, want dat remt de snelheid." Daarnaast heeft de organisatie h; ^5 best gedaan ervoor te zorgen, da angi wel bouwers als stenen niet hun wicht verliezen. Tijdens het opzc van de stenen, mag de NAM gee: proefboringen doen en liggen de bouwwerkzaamheden in de gem Zuidlaren stil. Bovendien zijn er luchthaven Eelde afspraken gem dat boven een bepaald gedeelte het dorp geen vliegverkeer komt,1 waardoor de speciaal gepreparef vloer kan gaan trillen en de boui met een snelheid van tienduizen nen per seconde doet omvallen. menseliji De maximale generatie De nieu we geliefde van onze kroonprins houdt de Ne derlandsegemoederen op alle niveaus bezig: in de roddelbladen en in de serieuze media. Ze is het voort durende ohderwerp van nieuwsgierigheid, speculatie en discussie. Temeer omdat Koningin Beatrix en prins Willem-Alexander al over haar hebben gespro ken met de minister-president en de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) heeft dit gegeven publiek gemaakt. De weg terug is op deze wijze voor ons koningshuis al moeilijk geworden, ook uit oogpunt van diplomatie ke betrekkingen, zo vernam ik van een bevriend di plomaat. Na de kennismaking met de ouders en de familie van Maxima, en met de felicitaties van de Ar gentijnse president al op zak, zouden plotselinge be denkingen van PWA in Argentinië ronduit slecht vallen. Men is daar sowieso al onaangenaam verrast door alle kritische kanttekeningen bij de achtergronden van de vader van Maxima die men in Nederland in de politiek en in de media plaatst. Daarnaast wordt er in uiteenlopende krantenkolommen en tv-rubrieken uit gebreid gesomberd over de toekomstige positie va n Maxi ma, daa rtoe aa i ige- moedigd door de allerlei koninklijke heisa rond verlovingen in het verle den en de ervaringen met vier prins-ge malen. Nu gaat het hier om een functie die zelfs in Van Dale niet voorkomt, om dat hij al meer dan een eeuw niet heeft bestaan in Nederland, namelijk die van prins-gemalin. Kenmerkend vooral deze beschouwingen is dal men kennelijk wei nig voeling heeft met het levensgevoel van een generatie die als voornaamste ken- HELEEN CRUL jee ieri disi merk heeft dat ze Maximaal is: de late twintigers en jonge dertigers. Een generatie waarvan niet alleen prins Willem-Alexander en Maxima Zorreguieta ex ponenten zijn maar ook mijn dochters, schoonzoons en hun vrienden. Ik heb de kinderen van die generatie van jongs af aan om mij heen gehad en ze volwassen zien worden. Het zijn kinderen die voor het eerst in de geschiedenis massaal bewust verwekt en zeer gewenst zijn geweest en veel individuele aandacht van toegewijde en ge motiveerde ouders hebben gekregen. Ze hebben van jongs af aan alles mee gehad: de optimistische jaren zeventig met nieuwe, welwillende pedagogische op vattingen die zich richtten op de ontwikkeling van hun emotionele rijpingen sociale vaardigheden. Het zijn ook de eerste kinderen van een ongekende welvaart met maximale mogelijkheden op het gebied van voeding, gezondheidszorg, sportbeoefening, scho ling kleding, uiterlijke verzorgingen vrije tijd. Nooit eerder was een generatie dan ook zo lang, zo recht van lijf en leclen en gebit, zo aantrekkelijk om te zien, zo bereisd en hoog opgeleid, als juist deze generatie. Ze zijn ook de vrucht van een voor hen heel vanzelf sprekende co-educatie en gaan spontaan en vriend schappelijk met de andere sekse om. Ze zijn gewend om de dimensies van ons geografische landschap te ontvluchten en hebben weinig aanleg voor soberheid en eenvoud die onze Calvinistische volksaard lang heeft gekenmerkt. Het is een generatie die alles maximaal wil hebben en dus hoge eisen aan de kwaliteit van het leven stelt. Dat leven moet leuk zijn, zowel wat inspanning als ontspanning betreft. Ze hebben een zeer verlengde jeugd gekend en blijven bepaalde aspecten ervan, het feesten, de vriendschappen, koesteren. Dat zie je ook op hun huwelijksfeesten, voorafgegaan door uitbun dige bachelorsparty's, die ze niet alleen voorbereiden met hun vrienden maar ook uitgebreid met elkaar vieren. En dat levert dan foto's en bewegende beelden op zoals die van Mdxima die ik glimlachend herken, niet als 'exotisch Argentijns', maar als universeel ge drag van die generatie. Want ook mijn dochters heb benfoto's en video's waarop de dolle pret overheerst, waarin ze zich met vrienden en vriendinnen als een zooitje ongeregeld hebben gedrapeerd voor de came ra. vrolijk en uitgelaten, met benen en armen die nonchalant rond slingeren. Dat alles hoort bij het le vensgevoel van die generatie. De huiver vooreen temperamentvolle Argentijnse die zal verkommeren in de gouden kooi annex het glazen huis deel ik dan ook niet. Prins Willem-Alexander zelfheeft ook een faam als feestbeest en dat weer houdt hem niet zich steeds serieuzer te profileren als troonopvolger. Hij zal bovendien vooral de koning worden van zijn eigen generatie en als kind van zijn tijd toch ongedwongener aanpakken. De toegevoegde, vrouwelijke waarde van zijn partner is, na vier koninginnen, van het grootste belang, Mdxima lijkt alle gereedschap in huis te hebben om de positie van prins-gemalin tot een succes te maken: 'brains', 'beauty', een internationale opleiding en ori ëntatie. en een zonnig geboorteland waar ze regelma tig even op adem kan komen. Daarnaast maakt ze deel uit van een generatie die voortdurend bezig is de lusten en lasten van het leven, plicht en plezier, met elkaar in evenwicht te brengen. Van de lenigheid waarmee ze dat doen, kunnen hun ouders nog wat leren. Staatss: ris MARi VLIEGE THARTi gezond! |D]J welzijn, zal op d 6CI nationa van de ren opv 1 oktob: terlijk haar stem laten hort men met de zangeres Will l hj ALBERTI zal ze in de Jaar in Utrecht het speciale van h de ov de Generaties' inzetten vo 15.000 ouderen. Samen die het grootste koor terwl" vormen. Het Nationaal Co L, van de Ouderen organisee |J ouderendag in het kader) VN-Jaar van de Ouderen n rpp 1999. De dag vindt plaat; dens de Nationale Manife 50+ Beurs Festival in i- n de beurs, dat duurt van 30 s; ber tot en met 3 oktober.I de nifestatie trekt jaarlijks zc „d 60.000 bezoekers. Meth edat treden om 13.00 uur gev; de genthart en Alberti het of t De meldt het comité. In tekst muziek staat de solidarite maaj sen jongeren en ouderen (j- do traal. Daarom zijn ook jei ren actief. Verder organis Qru ruim 435 lokale comités ,n meenten meer dan duize ^00rz, viteiten in het kader van< j en het Jaar van de Ouden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2