BBS" moeten aanpasse zich altijd Verlaat heeft Invaller Inia redt Sparta De Heer, Kuipers en Jap gaan met LSG 2 voor titel Sport !V> Meteoroloog extra wapen voor olympisch zeilteam DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1999 982 fcER chef willem spierdijk, 071-5356464, plv.-chef janet van dijk, c Op de Didier Martel (rechts) was een plaag voor de AZ-defensie, I* Silvan Inia heeft Sparta op het r Kasteel gered van een neder- f laag tegen De Graafschap (2-1). De invaller, overgenomen van Volendam. maakte in de slotfa se twee doelpunten en bezorg de zijn ploeg de tweede zege op rij. Zondag kreeg FC Utrecht met 3-0 klop. De winst voor Sparta was on- verdiend. Het ware foutenfesti- val verdiende geen winnaar. Toch leek De Graafschap drie punten te pakken nadat routi nier Viscaal in de 61ste minuut getreuzel van Zijm en doelman Jansen koelbloedig had afge straft. Trainer Everse stuurde Inia in de 82ste minuut het veld in voor een alles-of-niets-offen- sief. Hij maakte al na drie mi nuten gelijk, hoewel De Graaf schap heftig protesteerde tegen archieffoto cpd het doelpunt. Inia zou de bal met de hand hebben meegeno men. In de laatste minuut werd de ellende voor de Doetinchem- mers nog groter. Usta gaf de bal voor, waarna Inia de 2-1 bin nenkopte. Doelman Olyslager zag er niet goed uit. Hij beoor deelde de voorzet verkeerd. AZ - FC Utrecht AZ kan (nog) niet winnen in het eigen stadion. De ploeg van Ge rard van der Lem verloor gister avond voor de tweede keer op rij. FC Utrecht klopte de Alk- maarders met 0-1. Het enige doelpunt kwam in de zesde mi nuut op naam van Theo Lucius. AZ ging pas in de tweede helft voetballen. Dat was te laat om de achterstand weg te wer ken. Vooral FC Utrecht had le ring getrokken uit de nederlaag zondag tegen Sparta. De man nen van Wotte waren in de stromende regen feller en agressiever in de duels. Bovendien bracht de snelle voorsprong rust in de ploeg. Al na zes minuten rondde Lucius een goede actie van Didier Mar tel af. De Fransman, die in Utrecht Michael Mols moet doen vergeten, blonk vooral in de eerste helft uit. Uit zijn acties kwam dreiging en hij stelde doelman Moens een aantal ke ren op proef. Bij AZ ontbrak de overtuiging. Huiberts, Bosman en Van Galen kregen wel kans jes, maar echt optreden moest sluitpost Wapenaar alleen bij een kopbal van Bosman in de slotminuut van de eerste helft. Al vanaf de eerste minuut na de rust zette AZ een aanvalsof- fensief in. Vooral Huiberts en Bosman kregen volop mogelijk heden. Hun inzetten gingen ra kelings langs of over. Daarnaast hield de uit Italië teruggekeerde Wapenaar zijn ploeg overeind. Namen: Paul en Rutger Baans Leeftijden: 13 jaar (van 1986) en 14 jaar (van 1985) Beroep: beiden scholier Club: TV Boskoop Speelsterkte: Paul Dl, Rutger Cl Wanneer en waar zijn jullie met tennis begonnen? Paul: „Bij de tennisvereniging Boskoop, waar wij wonen. Ik was geloof ik vijfjaar toen ik be gon en we zijn er altijd blijven tennissen. Afgelopen competi tie hebben we samen zondag 2e klasse jeugd gespeeld." Rutger: „Ik ben een half jaar voor Paul begonnen. Dan zal ik dus wel zes jaar geweest zijn. We hebben in ieder geval onze eerste les gehad van Erik Deijl en daarna verder van Jackie Reardon. Momenteel zitten we allebei in de jeugdselectie van het district Leiden bij Ymco van Gorkom." De landelijke schaakcompetitie van start gaat dit weekeinde zonder de Meesterklasse. Vijf profclubs en vijf topamateur- ploegen hebben zich om publi citaire redenen afgescheiden van de wedstrijdkalender. De Meesterklasse gaat pas vanaf 5 februari 2000 in vijf weekein den, in de bedrijfskantines van landelijke dagbladen, de com petitie afwerken. De 140 overige teams starten aanstaande zaterdag met hun competitie en spelen negen ronden. Verdeeld over alle klas sen van de KNSB-competitie komen uit de Leidse regio acht verenigingen op landelijk ni veau uit. Een aantal Leidse clubs hebben zich weten te ver sterken op één of twee borden. Leidsch Schaakgenoot- Niöuw: Rudy van Wessel (Lewenborgl, Jan Smeets (van tweede team), Frank Ervvich (van tweede team) Vertrokken: Machiel de fleer (naar 2de team), Eelco Kuipers (naar tweede team). Linda Jap (naar tweede team) Teamleider: Edwin van Haastert Prognose: Het naar de Meesterklasse gepromoveerde Leidsch Schaakge nootschap heeft zich weten te verster ken met Rudy van Wessel (komt van het Groningse Lewenborg) en wil de titel van een "stelletje jonge honden' in ere houden. Zij hebben dit seizoen de zeer jonge talenten. Jan Smeets en Frank Erwich, in het eerste team. Met daarnaast slechts één meester in de gelederen (Edwin van Haastert) zal dit team het heel zwaar krijgen in het schaakwalhalla. Daardoor worden de LSG-reserves, met de topscorende spelers als Machiel de Heer. Eelco Kui pers en uit de vrouwentop Linda Jap, kandidaat voor de titel in de tweede klasse. De reserveteams van het LSG zorgen ieder seizoen voor een frisse wind in bijna alle klassen, of je nu te gen het derde of het vijfde team speelt, de schaakkracht is vrijwel altijd verras send. UB) Oegstgeest '80 Nieuw: Fred Slingerland (Philidor Lei- Prognose Noordijk: „We zijn met Oegstgeest '80 naar de eerste klasse gepromoveerd en moeten nu met een tiental aan de start verschijnen. Dit bleek nog niet zo makkelijk, omdat de Oegstgeester-reserves naar de regio nale competitie degradeerden. Het ni veauverschil zou te groot zijn. Fred Slingerland schaakte al jaren met zijn jongere zus Caroline bij Philidor Lei den, maar Caroline Slingerland kwam een paar jaar geleden met haar sterk schakende vriend (Anne Reedijk) naar Oegstgeest. De aantrekkingskracht, om met familie in een team te kunnen schaken, lokte hem nu ook naar Oegstgeest. We kunnen hem in deze sterke klasse ook best gebruiken. We zijn natuurlijk al blij als we ons kun nen handhaven, want over onze groot meesters kunnen we alleen beschik ken als ze in het land zijn en ik ze aan het verstand kan brengen dat we ze nodig hebben." Alphense Schaak Club Nieuw: Lance Oldenhuis (van 2e team), Dick Roosa (van 2e team) Vertrokken: Onno van Dijk (Utrecht), Gerard den Hollander (onbekend) Teamleider: Gerard v.d. Laan Prognose speler Dinard van der Laan: „Het vertrek van Onno van Dijk is na tuurlijk een aderlating in speelsterkte, maar met Oldenhuis en Roosa zullen we in de derde klasse wel mee kun- Leiderdorp Nieuw: geen. Vertrokken: geen. Teamleider: Teun Timmerman Prognose: De kampioen van de Leidse Schaakbond Leiderdorp, gaat voor het eerst in hun 78-jarig bestaan in de landelijke competitie uitkomen en zul len het niveauverschil tussen de regio nale topklasse en de derde klasse KNSB niet opmerken. De ploeg heeft twee sterk bezette topborden en daar naast in de breedte een degelijk team. Handhaving moet mogelijk zijn. De Zwarte Pion (Lisse) Nieuw: Richard Godijn (Amstelveen). Eduard Sanosian (Sassenheim) Vertrokken: Fred van Randen (De Uil) Teamleider Ad Reijneveld Prognose wedstrijdleider Marcel van Velzen: „Met de komst van Richard Godijn en Eduard Sanosian denk ik dat we een stuk sterker zijn geworden en kunnen we ons, hopelijk, handha ven. Weliswaar zijn Sjaak Kamps en John van Dijk. vaak voor werkzaamhe den in het buitenland, maar kunnen we terugvallen op sterke invallers." Philidor Leiden Nieuw: geen. Vertrokken: Fred Slingerland (Oegst- geest'80) Teamleider Michiel Vergeer Prognose speler Ab Smit: „We zijn natuurlijk niet blij met het vertrek van Fred Slingerland, maar we hebben nog genoeg KNSB-kwaliteit in huis met bijvoorbeeld Piet Bakker, Herman van Halderen, Nico Kuyf en Wim Vriend en gaan we ook dit jaar weer voor de titel." Voorschoten Nieuw: Chris Gerritsen (van 2e team). Jan Bey (van 2e team), Frans Erwich (LSG) Vertrokken: Bert Houweling (op de reservelijst, i.v.m. werkzaamheden in Amerika) Teamleider Gert Both Prognose: Voorschoten lijkt dit sei zoen iets sterker door de sterke wissel spelers. Frans Erwich keerde als voor malig Voorschotenaar terug op het ou de nest en kan wel eens als een be langrijke reservespeler fungeren. Paul: „Mijn mooiste prestatie was, dat ik vorig jaar bij de bes te acht van Nederland kwam in het Masters-toernooi tot en met 12 jaar. In dat jaar werd ik ook tweede in het landelijke jeugdtoemooi van Temeuzen. Dit jaar won ik het Dl-toernooi van TEAN, dat was het eerste toernooi, dat ik won." Rutgen „In 1997 werd ik dis trictsjeugdkampioen tot en met 12 jaar. Ik won toen van Daniel Harmzen van Lisse. Dit jaar is mijn beste resultaat het winnen van het Cl-toernooi van Lisse. Ik versloeg toen Mark van der Luit in de finale." Wat betekenen de LD Masters precies voor jou? Paul: „Dit is mijn eerste Mas- térs. Daar ben ik dit jaar ook voor gegaan, daar wilde ik ge woon meespelen. Het is heel leuk, als je hard je best gedaan hebt, dat je het haalt. Maar het is natuurlijk nog leuker voor Rutger, want die heeft blessures gehad en mag nu ook meespe len. We zijn de enige twee broers hier." Rutger: „Dit is voor mij ook mijn eerste Masters. Dit seizoen ben ik van de Dl naar de Cl-lijst gezet. Eigenlijk had ik er daarom niet op gerekend mee te doen. Ik ben dit jaar be gonnen met te proberen in de Cl een paar rondjes te winnen. Aan het eind sta je in de Mas ters. Dat is me in Dl niet eens gelukt. Dus ik vind het een gro te eer hier te spelen en ik be grijp, dat het toch bijzonder is, dat er twee broers uit een gezin bij de Masters meespelen." Paul: „Ik won mijn eerste partij van Remco Fehr en die stond als tweede geplaatst. Ik viel iets meer aan dan hij en ik zal hem daarmee wel onder druk heb ben gezet, want hij maakte veel fouten. Ik sta niet alleen bij de Masters, maar ik ga nu ook voor de titel. In zo'n belangrijk toer nooi als dit doe ik extra hard mijn best." Rutger: „Mijn eerste partij ver loor ik van Dylan Prins gewoon sterker dan ik lijk zou ik wel Mastel worden, maar als ik paar potjes win, ben iki wel tevreden. Ze zijn sterk." Weet je al wat je in komst met tennis wi ken? Paul: „Dit jaar heb meegespeeld, dus wil gend jaar proberen Cl-Masters mee te do ^J0' dat ik volgend jaar 14 no ga ik er ook aan werken mogelijk op de nations 2 str ranglijst tot en met 1 Om komen. Een combinatj 3 IJap) nioren en jeugdto dus." Rutgen „Doordat ik de Cl-Masters sta heb punten, dat ik vi B2-speler ben. De B-i ld" (n en zijn erg zwaar, van is een grote stap. Mas dit jaar ga ik gewoon een paar rondjes te w dan zie ik wel waar iku tekst peter klein 3 foto henk bouwman EK. Ad ons0^ Rabobank c vol energie Mercedes-Benz L.I.A.M. NOTARISKANTOOR Mr. H.H. Augstein L.J. SPORT ALL - IN SPORTSTORE WIM SIEMERINK J^>CöC,W\ PRESENTATIE NOORDWIJK - SASSENHEIM TVM'er Oetsjakov wint tiende rit ZARACOZASergej Oetsjakov heeft de tiende etappe van de Ron de van Spanje gewonnen. De Oekraïense renner van de TVM- ploeg versloeg in de eindsprint in Zaragoza zijn medevluchter, de Italiaan Fabio Roscioli. De rit, die ook in Zaragoza was ge start, ging over 183 km. De Spanjaard Abraham Olano behoudt de leiding in de algemene rangschikking met ruim twee minu ten voorsprong op de Duitser Jan Ullrich. Het was de eerste ze ge voor de equipe van Cees Priem. Sprinter Jeroen Blijlevens, die niet geheel fit is, heeft tot nu toe in geen enkele sprint van de Vuelta een vooraanstaande rol kunnen spelen. Het wachten is nog steeds op de honderdste overwinning voor een Nederlan der in de historie van de Ronde van Spanje. Drie Chinese zwemmers geschorst peking Verboden stimulerende middelen blijken wijd verbreid in het Chinese zwemmen. Weer drie Chinese zwemmers zijn geschorst voor dopingovertredingen. Ze mogen niet meedoen aan de nationale kampioenschappen in Xian. Zwemster Tan Caini (400 meter vrije slag) en de zwemmers Liu Gang (400 m vrij) en Xi Schichao (100 m vrij) werden bij bloedcontroles door de Chinese bond gesnapt. Vorige week schorste de internatio nale federatie FINA vier Chinese zwemmers wegens doping voor vier jaar. Het Nederlands zeilteam be schikt tijdens de pre-Olympics, vanaf zaterdag in Sydney, over een extra wapen. Tijdens de voorbereidingswedstrijden voor de Spelen van 2000 kunnen de zeilers en surfers een beroep doen op meteoroloog Frits Koek van weerbureau HWS uit Soest. De zeilbond neemt hem ook volgend jaar tijdens de Olympi sche Spelen mee naar Australië. „We hebben medaillekandida ten met Margriet Matthijsse in de Europe- en Roy Heiner in de Soling-ldasse. Zijn gedetailleer de informatie kan een beslis send voordeel zijn voor een medaille", meent een woord voerder. Koek maakte al naam in de zeilwereld. Hij gaf vorig jaar de BrunelSunergy-equipe in de Whitbread Round the World Race meteorologische informa tie. De bemanning haalde dankzij zijn tips een overwin ning in de zevende etappe. Op aanraden van Koek namen de zeilers in de korte vaart van Fort Lauderdale naar Baltimore een andere koers dan de overi ge deelnemers, hetgeen beslis send voordeel opleverde. Ook in de vijfde etappe koos de BrunelSunergy voor een ei genzinnige route, die leidde naar de tweede plaats. Als enige voer de boot oostelijk langs de Falklandeilanden. Weerbureau HWS gaf dit jaar weerinforma- tie aan de deelnemers van on der meer de Ronde om Texel, de SPA Regatta en de PWA World Cup windsurfen. Koek maakt in Sydney deel uit van het olympische zeil team. HWS houdt hem via in ternet op de hoogte van de ac tuele weersverwachting voor de haven van Sydney, dat bekend staat als 'moeilijk' zeilgebied. De woordvoerder: „Je hebt daar te maken met verschillende stromingen en wind uit ver schillende richtingen. Boven dien vaart de ene helft van de klassen binnen en de andere helft buiten de baai." Volgens HWS-directeur Dekker is Koek een expert in stromingen. „Andere landen maken nog weinig gebruik van meteorolo gen", weet de woordvoerder. „De organisatie levert wel infor matie en de coaches hebben meestal veel kennis, maar toch levert een weerkundige veel voordeel op." Centrumverdediger vertoont bij Ajax ondanks scepsis 'stijgende lijn gpd Hij kan terugzien op een goede prestatie, vorige week, tegen Feyenoord. Verlaat bleek het gevecht aan te kunnen met Cruz, de begaafde spits. Maar verwacht bij de verdediger geen triomfalisme. Hij zal ook niet zeggen dat de aanpassingspro blemen overwonnen zijn. Ver laat zegt dat hij bekend is ge raakt met de wensen van de trainer, en dat zijn spel een stij gende lijn vertoont. Maar hij er kent dat hij nog niet zo ver is dat hij leiding kan geven aan de defensie, waarvoor hij toch ook werd gehaald. Daarvoor is hij nog te veel met zichzelf bezig. Akelig precies kan hij de for muleringen van zijn criticasters opdreunen. Geen 'corrigerende snelheid'. 'Positioneel niet goed'. Hij kent de verhalen dat hij in Duitsland, bij VfB Stutt gart, voornamelijk als laatste man heeft gespeeld. Onzin, vindt hij. Ook in Duitsland speelde hij vaak, zoals bij Ajax wordt verlangd, met drie verde digers op één lijn. Het verschil was dat de spelers aan de bui tenkanten, altijd loopwonders in de Bundesliga, zich konden laten zakken voor verdedigend werk. Daardoor waren de ruim tes kleiner dan hier in Neder land. Dat vereist van hem uiteraard trouwen heeft hij er niet in ge proefd. Nu het langzaam lijkt te gaan lukken, is de vraag interessant hoe hij zich als 31-jarige, nor maal gesproken niet meer om te vormen verdediger nog zo kan aanpassen. Komt dat ook door zijn achtergrond? Al op 21-jarige leeftijd vertrok Verlaat naar het Zwitserse Lausanne Sports. Daarna speelde hij voor Auxerre in Frankrijk ('92-'95) en Stuttgart ('95-'99). Bij Auxerre, een aanmerkelijk hoger niveau dan Lausanne, was zijn begin periode te vergelijken met die van nu bij Ajax, herinnert hij zich. Verlaat weet niet bei la"e. tijd heeft hij zich moeter.zea' passen, en bovendien aai n uiteenlopende omstai* den. De Al tien jaar lang, op vei |van lende plaatsen met steed j de ti schillende gewoonten, isl igebi wend zich naar anderen it )eeld ten. Dat lijkt een versch past de hedendaagse jonge vo ien. I Ier die vaak zo goed d( NVB hem ideale voorwaarden de bi te schetsen, en zo gauw D anderen wijst. Verlaat i D I prof, in de ware zin vj woord. Hij oefent een v Met trainer Wouters spr situaties over het verdt 10 °I door. Daarmee gaat hij J'n. slag, zonder naar andei 'n e. wijzen. J6 Dat anderen wel naa wijzen (en hem dan son f.jjp oordelen), is waarschijn] in vermijdelijk in Nederlai zeker bij Ajax. Juist doori ternationale verleden isl geen typisch Nederlands ozaj dediger. In zijn spel lijkt aliscl dat wordt versterkt doi Guii lange haren) een Italiaan eten derdaad, een Duitser. I zeiV het zelf niet op als een I ierd g ging. Hij vindt dat hij de tanb elementen heeft meegei n ve uit buitenlandse voetba ome: ren. Hij zegt simpel, It 1. denkend, dat Cruz tege in twee wedstrijden nie; 0ZA gescoord. Verlaat, terug immer op aanvallen gi m Nederland, weet al lang asjn( in het voetbal niet één j j heid bestaat. evan Verlaat is geen Frank d weergaloze stilist onder )rai dedigers. Hij zal het zi hardop zeggen, maar mis heeft juist Ajax het wel e(iarc^ dig dat de bal krachtig e derl; luut over de zijlijn woiïn w; werkt, zoals hij soms d wart dat er een hinderlijke 0 '8m( ding ^gen een tegensp met dreef wordt begaan. Mi is Frank Verlaat juist 1 wel een verdediger vo Ch huidige Ajax, dat vanavc j~e tra van de Europese top autoi Uefa-cuptoernooi speeli iarse Dukla Banska Bistrica 1 Rjcai wakije. roef 1 Frank Verlaat is geen ver dediger voor Ajax. Hij is een libero geworden, één van Duitse snit nog wel en in de verheven denkwereld van Ajax is zoiets een tac tisch fossiel. Hij is zo niet traag dan toch niet erg snel. Frank Verlaat neemt alle scepsis tot zich, blijft (anders dan vele vakgeno ten in vergelijkbare situa ties) een vriendelijke, toe gankelijke voetballer en zegt dat hij nooit zo nega tief is geweest als de men sen om hem heen. een omschakeling. Hij is welis waar opgeleid bij Ajax, maar dan gaat het vooral om de theo rieën van het jeugdvoetbal, stipt hij aan. Als senior is hij, zoals bekend, in zijn eerste Am sterdamse periode (1986-'89) nooit een basisspeler geweest. Nee, twijfel heeft hij na zijn terugkeer bij Ajax desondanks niet gekend. Dat trainer Wou ters defensieve nuances aan bracht - en de schijn wekte vooral rond Verlaat naar meer zekerheid te zoeken - raakte de verdediger zelf niet. De trainer handelde naar de situatie, zegt Verlaat. Een gebrek aan ver- Si WÊÊÊk idffl Frank Verlaat komt na een moeizame start steeds beter in vorm bij Ajax.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24