'De Baan geschikt voor supermarkt' Leiderdorp: veel geld voor verkeersproblemen ii Een bijzondere vriendschap met Mali Regio jVD pleit voor lager oorzieningenniveau ^oorschoten verlaagt subsidie jumelage Het Wedde week dicht voor nieuwe bodem Gegadigden voor huis in Voorhout 'blijven liggen' Aanleg rotonde Leidse Buurt begonnen 'Vers-hof is kardinale fout' JNDERDAG 16 SEPTEMBER 1999 CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437.PLV -CHEF JUDY NIHOF. 071-5356416 )jeeCé begint aan nieuw seizoen rymscHOTENHet Voorschotense jongerencentrum OjeeCé iat op 1 oktober weer open na een zomerstop. Elke woensdag er een sport spel café van 19.30 tot 22.00 uur. Elke vrijdag is rvan 20.00 tot 24.00 een 'open inloop-avond'. Eens in de laand is er een feest, te beginnen op vrijdag 22 oktober. Dan is onder de naam Straight Up een trance techno party, van .00 tot -02.00 uur. fledingbeurs in Scheppingkerk inFRDORP De Unie van Vrijwilligers Leiderdorp houdt dinsdag iei i en woensdag 29 een beurs voor winter- en sportkleding in de al van de Scheppingskerk (Poelgeestlaan 2). Wie kleding wil inbieden kan dat doen op maandagavond van 19.00 tot 21.00 of op dinsdagmorgen van 09.00 tot 11.00 uur. De verkoop op dinsdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en op woensdag- orgen van 09.00 tot 1.00 uur. ERDORP VANDERTOOLEN ;el Leiderdorpse WD wil een rt :ussie over het huidige ni- van de voorzieningen in lerdorp. Het totale pakket 3ai t veel geld. Te veel wellicht ,as i het oog op de slechte fi- iciële situatie van de ge- »nte, zegt fractieleider H. erentant. e liberalen gaan verrassend ag oeg akkoord een forse poging van onroerend- gfcbelasting B). al zal de tie haar best l n iets van 'oorgestelde procent af knibbelen. accepte- we. Anders is de burger uit- elijk slechter uit. Boven- tqj weten we als raad nu ook we aan toe zijn", zegt Zil- n'tant. larmee is de houding van igepartij WD ten opzichte J de lastenverzwaring radi- anders dan vorig jaar. Toen 'e he college een OZB-ver- ng van 14,5 procent voor. de iberalen zetten B en W toen I oet dwars, omdat ze de be- ngverhoging zo kort na de ezingen niet aan hun ach- konden verkopen. Hun stel om de verhoging over jaar uit te smeren (tien procent in 1999 en zes in 2000) haalde het uiteindelijk. „Je zou kunnen zeggen: hid den we dat vorig jaar maar niet gedaan", zegt de fractievoorzit ter nu. „Maar daar schiet je niks mee op. In vergelijking met vo rig jaar is een aantal dingen ver anderd. De financiële situatie is slechter gebleken. Bovendien was het toen de eerste keer in jaren dat we met een OZB-ver- hoging werden geconfronteerd. Nu moeten ook wij con stateren dat het niet an ders kan. Als we zeggen: dat pikken we niet, zou den er dras tische keu zes moeten worden ge maakt." Zilveren- tant vindt dat het college lef toont met het voorstel voor de ongekende OZB-verhoging, ën met goede argumenten komt. Wel zal de WD proberen een procentje of wat af te dingen. De fractie houdt de begroting voor 2000 onder de loep om te kijken waar dat geld gevonden kan worden. Voor de wat langere termijn wil de WD een grondige dis cussie over eventuele afslan king van het voorzieningenni veau in Leiderdorp. Het toe komstproject Leiderdorp 2015 biedt daarvoor een mooi kader, denkt Zilverentant. 'OZB-verhoging in één klap accepteren we' LEIDERDORP AFKE VAN DER TOOLEN Het oplossen van de verkeers problemen kost Leiderdorp volgend jaar handenvol geld. Dat blijkt uit het beleidsplan van burgemeester en wethou ders voor het jaar 2000. Het aangekondigde grote verkeers plan is midden volgend jaar klaar, waarna de uitvoering kan beginnen. Daar trekt de gemeente 2,5 miljoen gulden voor uit. Voor die tijd wordt de doorgaande route Achthove- nerweg/Acacialaan veiliger ge maakt voor fietsers en voet gangers. Kosten: 750.000 gul den. Ook de weg door sport park De Bloemerd, die intus sen een doorgaande weg is ge worden tussen Leyhof en Voorhof, moet veiliger worden, en dat kost 1 miljoen gulden. Veel geld kost ook de oplos sing van de knellende perso neelsproblemen op het ge meentehuis. Acht ton tot 1,5 miljoen gulden heeft het ge meentebestuur daarvoor no dig. Verder wordt er in de tweede helft van 2000 een eer ste opzet van een dienstencen trum voor voornamelijk oude ren gepresenteerd. Het cen trum dat een plaatsje krijgt in het nieuwe dorpshart van Lei derdorp, tussen Santhorst en de Winkelhof, kost jaarlijks 2 ton. Een speciale ouderenwer- ker begint volgens het beleids plan van burgemeerster en wethouders midden volgend jaar. Een andere grote uitgave wordt voor de jaren na 2000 verwacht: de gemeentewerf gaat drastisch veranderen. De gemeente verkoopt wellicht het gedeeltelijke van de werf, aan de kant van de begraaf plaats. De kosten van het werf- plan worden geraamd op 2,25 miljoen gulden. Andere grote projecten, zoals het nieuwe W4-plan (woning- en bedrijfs- bouw voor een diepere A4) en het centrumplan leveren vol gens het gemeentebestuur geen verlies op. Het gebied tussen Santhorst en de Win kelhof wordt volgens het be leidsplan van B en W een dorpshart waarin 'wonen, win kelen, vertier, culturele en maatschappelijke dienstverle ning' bijeen komen. Aan het centrumplan wordt nog ge werkt. °di 0 Drschoten verlaagt de isidie aan de Stichting irschoten Oost-Europa 0) met 9000 gulden per De SVO, die de steden- id met Druskininkai in Li- wen verzorgt, krijgt vanaf 0 nog maar 11.000 in ats van 20.000 gulden. is bedoeld voor uit- j en overdracht van inis. Voor materiële hulp et de stichting sponsors >e SVO hangt bovendien korting op de subsidie dit jaar boven het >fd. Lange tijd zag het er pindens een commissiever§a" °V ing naar uit dat de meer- heid van de raad (WD en A) zou instemmen met voorstel van het college de bijdrage voor 1999 te agen van 20.000 naar 100 gulden. Na protesten andere partijen en de lieten WD en CDA we- dat zij hun mening pas en geven tijdens de I dsvergadering van 30 sep- ui ^er" pn '1 begonnen vooral te Maal toen werc*en 8e" lhu 'en °P Pr°blemen die e >r de korting zouden ont- ®n( m. In dat geval zou •hts duizend gulden be- 'kbaar zijn voor de kosten het transport van mate- en naar het ziekenhuis en r verpleeghuis in Drus- 1 nkai, in plaats van de jV duizend gulden die er- >r nodig is. Bovendien zou tnodig is. Bovendien zou en geld zijn voor uitwis- l op het gebied van st en voor het opzetten v„ail,een jongerenproject. van Dam, coördinator dische sector van de SVO, s erop dat alles al gere is voor dit jaar en dat uiterst merkwaardig en I onder ongelukkig is om T'ervvege het jaar in de sidie te snijden. „Dit is p - wel erg rauw op het dak ^en- Voor de komende n kunnen we samen met gemeente nog tot veran- iugen komen, maar dit niet meer. Op zo'n korte nijn kunnen we geen an- geldschieters vinden, hopen dat de subsidie flit jaar intact blijft." Corry van der Krogt (midden) op bezoek in een school in Kita. In de stedenband Voorschoten-Kita neemt onderwijs een belangrijke plaats in. FOTO CORRY VAN DER KROGT Jumelage VoorschotenJKita bestaat twintig jaar VOORSCHOTEN SUZANNE BARBIER Het geeft hem een goed gevoel om weer even terug te zijn in Voorschoten. Maar veel langer dan een paar weken moet het niet duren. Daarvoor is Johan Wachters te zeer verknocht ge raakt aan het West-Afrikaanse Mali waar hij met echtgenote Ramata en zijn vier kinderen woont, zo vertelde hij de Stich ting Jumelage Voorschoten-Kita dinsdagavond in het ambachts huis. Het echtpaar Wachters is deze week op bezoek bij de or ganisatie die de band met de verre zusterstad onderhoudt. Voor de Stichting Jumelage hét moment om stil te staan bij de bijzondere vriendschap met Ki ta. Vierendertig jaar geleden al weer vertrok Johan Wachters, toen nog als pater, naar Mali om in de missie te gaan wer ken. Hij raakte er in de ban van de schoonheid van het land en de gastvrijheid en tolerantie van de mensen. Zijn initiatief begin jaren tachtig om Kita, de provinciehoofdstad van Mali, zusterstad van zijn Zuid-Hol landse geboorteplaats te maken werd gelijk positief ontvangen. Het doel van de stedenband was vanaf het begin de mensen en hun manier van leven en werken intensief te leren ken nen. Geen liefdadigheid dus, maar samenwerking, benadrukt oud voorzitter Theo Potman. Hij herinnert zich nog goed het eerste bezoek van de Malinezen aan Voorschoten, vijftien jaar geleden. „Het Kita-comité kwam in november, toen het ijskoud was. Nadat mijn vrouw en ik de drie gasten naar hun logeeradres hadden gebracht, maakten we ons zorgen dat ze het veel te koud zouden heb ben. We besloten terug te keren met extra dekens en kruiken. Tot onze verrassing lag de woonkamer al vol met spullen van Voorschotenaren die pre cies diezelfde gedachte hadden gehad." De uitwisseling bleek het be gin van een bijzondere vriend schap, waarin beide partners flink investeerden. Met financi ële hulp van de jumelage wer den rond Kita drie dammen ge bouwd om de stad door het lange droogteseizoen te helpen. Daarnaast kwam er een vrou wencentrum, dat cursussen gaf en vrouwen in staat stelde om economisch zelfstandig te zijn. De laatste jaren zijn daar ook nog een tuinbouwcoöperatie en verschillende kippenfokkerijen bijgekomen. Iedere twee jaar wisselen de comités uit Voor schoten en Kita de ervaringen uit op een werkbezoek van en kele weken. Volgens Corry van der Krogt, de huidige voorzitter van de ju melage, is er absoluut geen sprake van eenrichtingsverkeer. „Het is niet zo dat wij er alleen maar kennis en geld heenbren gen, wij leren er zelf ook veel van. De samenhorigheid in de gemeenschap en de manier waarop de familie samenwerkt is bijzonder. In Kita zitten geen kinderen in de crèche of oude ren in het bejaardenhuis. Hun verwondering over het leven hier zet je aan het denken." De voorbereidingen voor het bezoek van een afvaardiging uit Kita in het voorjaar zijn al in volle gang. Centraal staat deze keer het onderwijs, een onder werp dat Johan Wachters van harte steunt. „De hoge graad van analfabetisme is een gewel dig probleem in Mali. Slechts een op de vier kan er lezen en schrijven." Vooral vrouwen moeten de kans krijgen om naar school gaan, bepleitte de voormalige voorschotenaar. „Onderwijs je hen, dan leert het hele gezin." VOORSCHOTEN JAN PREENEN Manager G. van Hal hoopt dat zwembad Het Wedde in Voor schoten slechts één week hoeft te sluiten voor het vervangen van de beweegbare bodem. Kort geleden zag het er nog naar uit, dat daar twee weken voor nodig zouden zijn. „Intus sen hebben we die tijd gelukkig kunnen terugdringen. Onze be zoekers en wij hebben al ge noeg tegenvallers gehad." Van Hal doelt daarbij op de wateroverlast die het bad een groot deel van de zomer al heeft geteisterd. Op 23 juli schoot een buis los, waardoor het bad leegstroomde, de kelder onder water liep en Het Wedde drie weken moest sluiten. „Daarom willen we de schade zoveel mo gelijk beperken en in dè rustig ste periode dichtgaan. Eventu eel begin januari." Hij schat de gederfde inkomsten in die week op 30.000 gulden. De beweegbare bodem is hard aan vervanging toe, omdat zich regelmatig problemen voordoen. Daarom wordt dit onderdeel van het groot onder houd naar voren gehaald. „Op dit moment kunnen we alles nog snel oplossen, maar ik wil voorkomen dat we dat niet meer kunnen. Die vloer is hard nodig. We kunnen 'm naar bo ven halen, zodat kinderen in het diepe bassin kunnen staan. Op die manier kunnen we meer groepen tegelijk les geven. Bo vendien passen we die techniek toe bij aquarobics", aldus Van Hal. Voorschoten verstrekt een le ning van 240.000 gulden. De raad neemt daarover op 30 sep tember een beslissing. Van Hal: „Het lijkt een formaliteit, maar voor de zekerheid wachten we nog even op die vergadering. Daarna kunnen de vloer bestel len. Het duurt altijd nog twee drie maanden voor we die bin nen hebben." Twijfels bij PW en WD over kop Dorpsstraat VOORHOUT ANNETTE VAN DER ELST Voorhout handhaaft voorlopig het verkoopsysteem 'liggen voor een huis'. Wel wil de ge meente, vanwege de overlast die de methode met zich mee brengt, de verkoop op een an der punt in het dorp laten ge beuren. De huidige verkoopmethode is een simpel. Voor het verkrij gen van een huis is de plaats in de rij bepalend. De laatste jaren is het in Voorhout gebruikelijk dat gegadigden voor een nieuwbouwhuis in Hoogh Teijlingen voor het makelaars kantoor aan de Oosthoutlaan kamperen. Alleen zo maken ze kans op een goede plaats in de rij, en daarmee op een huis. Het tafereel wordt steeds gekker; kooplustigen liggen er dagen. De 'kampeerders' leggen zelf een lijst aan, waarvoor de gega digden zich herhaaldelijk moe ten melden. Wie er niet is komt weer onderaan de lijst. Om dit te voorkomen worden scholie ren ingehuurd. Burgemeester C. de Ronde noemde de prak tijk eerder dit jaar 'mensonte rend.' Hij wil nu een discussie met de makelaars alvorens het systeem te wijzigen. KATWIJK Electro World Peursum b.v. Voorstraat 31b-33. LEIDEN Van Cleef Bang Olufsen Center, Botermarkt 25. Swaak Beeld Geluid, Haarlemmerstraat 279. USSE Johan van Stijn Bang Olufsen Center, Kanaalstraat 32. NOORDWUK Expert De Lange, Molenstraat 49. OEGSTGEEST G.W. Roest b.v. Bang Olufsen Center, Lange Voort 11. RIJNSBURG G.W. Roest b.v., Anjelierenstraat 37 VOORSCHOTEN W de Ru en Zn„ Voorstraat 25. OEGSTGEESTOp het kruispunt Geversstraat en Rhijngeesterstraatweg In Oegstgeest is een begin gemaakt met de bouw van een rotonde. Nu wordt aan het stuk van de Rhijngeesterstraatweg naar de A44 ge werkt. De verkeerslichten daar zijn weggehaald. Het verkeer wordt in goede banen geleid via belijning op de weg. De nieuwe situatie vraagt volgens de gemeente 'even gewenning'. De verwachting is dat de rotonde aan het eind van het jaar klaar is. Alleen een vroege winter kan de planning verstoren. De nieuwe asfaltlaag is 'vorstgevoelig'. Voor de aanleg heeft Oegstgeest negen ton subsidie gekregen. De aanleg van de rotonde Leidse Buurt maakt deel uit van het verkeers- activiteitenplan 2000. FOTO HIELCO KUIPERS Niet de kop van de Dorpsstraat, maar De Baan heeft de voorkeur van de meerderheid van de Warmondse poli tiek als vestigingsplaats voor een supermarkt. Op aan dringen van Progressief Warmond (PW) en de WD gaat wethouder K. van den Aardweg kijken of het mogelijk is panden op De Baan te verwerven. PW en WD vinden dat het door de gemeente ingehuurde ad viesbureau DHV onvoldoende heeft onderzocht wat de moge lijkheden zijn op de De Baan. Pas als blijkt dat deze straat echt geen optie is, kan PW 'heel goed leven' met de kop van de Dorpsstraat, zei raadslid H. Goudsmit gisteravond in een druk bezochte commissieverga dering. Een soortgelijk geluid liet WD-raadslid J. Kwestro horen. „Ik heb moeite met de conclu sie dat 'de kop' de meest ge schikte locatie is", aldus de WD'er. „Bij De Baan krijg ik, hoe je het ook wendt of keert, een warmer gevoel. De Baan is een charmantere plek met een dorpser karakter en een centra lere ligging. Als je 'de kop' gaat inrichten nodigt dat de mensen niet uit om de rest van de Dorpsstraat te bewandelen." Wethouder Van den Aard weg, die snel met de Dorps straat verder wil, beloofde te kijken naar De Baan, maar gaf de raadsleden weinig hoop. „We hebben vier maanden ge leden al eens navraag gedaan. Toen bleek dat een van de ob jecten di^ we zouden moeten verwerven niet te verwerven is: het KPN-gebouw." PW-raadslid H. Goudsmit vindt dat de wethouder zich niet moet beperken tot het KPN-gebouw. Zo is een andere ondernemer op De Baan vol gens hem wél bereid om zijn pand te verkopen. Vreemd, vond de wethouder dat. „Er is nog nooit een ondernemer van De Baan naar de gemeente toe gekomen met de vraag: zullen we samen iets doen?" De gemoederen liepen gister avond af en toe hoog op, met name bij PW. Aan het begin van de vergadering leverde PW- raadslid Goudsmit felle kritiek op het rapport van adviesbu reau DHV. Niet alleen beargu menteert DHV onvoldoende waarom 'de kop' een betere plek is dan De Baan, ook ont breekt een consumentenonder zoek, aldus Goudsmit. „Wat gaat de consument straks doen? Blijft die gewoon naar de Lange Voort in Oegstgeest gaan? Het antwoord hierop had van de Warmondse consument moe ten komen." DHV is 'in gebreke gebleven', aldus de PW'er. Zijn kritiek gold niet het college, dat de adviezen van DHV wil opvolgen, stelde hij met klem. „Daar waar het rapport niet volledig is, is het logisch dat het college door- werkfouten maakt." Wethouder Van den Aardweg betreurde de kritiek op DHV, die gisteravond overigens geen vertegenwoordiger had ge stuurd. Volgens hem had het bureau wel goed werk afgele verd. „DHV is geen kleine jon gen op dit gebied", aldus de wethouder. Volgens hem be schikt de gemeente met het rapport eindelijk over 'objectie ve criteria' om een beslissing op te baseren. „Een historisch mo ment", aldus Van den Aardweg. Hij wil vaart maken met de su permarkt, in Warmond al vele jaren een punt van discussie. De wethouder toonde zich be reid om het rapport op bepaal de punten beter te onderbou wen, maar zei niets te voelen voor uitgebreid onderzoek. „Ik ben bang dat we anders weer terug zijn bij af." WARMOND JUDY NIHOF Warmond heeft niets aan een kleine supermarkt aangevuld met een vijftal verswinkels. Deze door adviesbureau DHV geopperde formule - een 'vers-hof - is verouderd en werkt niet, drukte B. Rot teveel de Warmondse poli tiek gisteravond op het hart. I-Iij waarschuwde Warmond, dat het een 'kardinale fout' dreigt te maken. Rotteveel sprak namens supermarktke ten Vomar. Vomar is niet in de race voor de vestiging van een su permarkt in Warmond, maar zou wel heel graag willen meedingen. Vomar zou, hield Rotteveel de commissieleden voor, niet inzetten op een kleine supermarkt met win kels er omheen, maar op een grote, zonder aparte winkel tjes. „De consument kiest voor een ruime supermarkt", aldus de adviseur. Hij raadt Warmond aan het vloerop pervlak van de nieuwe super markt te vergroten ten koste van de winkeltjes. „De con sument komt de eerste keer wel kijken, hoor, als een klei ne supermarkt net open gaat. Maar daarna gaat hij weer te rug naar die grote, waar hij altijd al kwam." Wethouder K. van den Aardweg was niet onder de indruk van het betoog van Rotteveel. „De twee super marktketens waarmee wordt onderhandeld zien de for mule van een supermarkt met verswinkels eromheen wel zitten." J. Vink van Schuitema Vastgoed van on der meer C1000, een van de twee kandidaten voor de Warmondse supermarkt, be aamde dat. „Wat oppervlakte van de supermarkt betreft, moet je rekening houden met de maat van Warmond. De oppervlakte die is ge noemd, is voor ons renda bel." voor het oog Kom dichterbij met uw hand en de deurtjes glijden geruisloos opzij Een zacht licht overstraalt het gehele paneel Zo heet de BeoSound Ouverture u welkom in een muziekwereld die alle zintuigen boeit 3 jaar garantie BANG 6. OLUFSEN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19