Leiden Regio Leiden: onderzoek naar gebreken kerken Bewoners blij net Kooiplaza Nee, ik heb geen we in huis 'Mensen aan het werk krijgen is een cadeautje' Pechtold 'kookte van woede' Zondag 19 september ook in Leiden autovrij! NPERDAG 16 SEPTEMBER 1999 wim wegman. 071-5356414. plv -chef annet van aarsen. 071-5356436 (ronken achter het stuur [p. Omdat hij vannacht met een flinke slok op achter het lur was gekropen en een daardoor een aanrijding veroorzaak- heeft de politie gisteren een 31-jarige Leidenaar aangehou- >n. De man knalde op de Stevenshofdreef met zijn auto fron- al op de wagen van een 25-jarige plaatsgenoot. Uit een blaas- st bleek dat de veroorzaker van het ongeluk te veel te hebben dronken. ïbreker betrapt aan Stokroos m pgN Een bewoonster van de Stokroos betrapte vanmorgen n inbreker. Ze was wakker geworden van gestommel. De w riep de buren, die een man in de kamer aantroffen. De vluchtte. De politie heeft hem niet kunnen vinden. feestje rond de Vliet De restauratie en herinrichting van de Vliet wordt zater- officieel afgesloten door wethouder Van Rij. In de afgelopen :e jaar is gewerkt aan riolering, kademuren, bruggen en de inbare ruimte in de omgeving van deze straat. Het feest is 16 uur in het gemeentearchief aan de Boisotkade. iar van de Ouderen jen» 1999 is het Internationale Jaar van de Ouderen. In dit Ier worden in de maand oktober verschillende activiteiten Drganiseerd voor Leidse ouderen. Op donderdag 7 oktober h gint om 19.30 uur de diapresentatie 'De Blauwe Tram in en ui i Leiden', iedereen is dan welkom in centrum De Robijn in de ge Mors. De jaarlijkse Leidse Dag van de Ouderen wordt op dag 15 oktober gevierd. In zaal De Regenboog in de Meren- ik staat die dag het thema 'Leiden, vroeger en nu' centraal. 'ei de Leidse Welzijnsorganisatie zijn kaarten voor deze dag a 'g< 0 gulden te verkrijgen. En op zaterdag 16 oktober vindt in De r ht ag een Leidse 55 plus-informatiemarkt plaats, met als thema \m ideren vernieuwen'. bo pa 8' Vervolg van voorpagina Alle Leidse kerken die voorkomen op de rijksmonumen tenlijst en alle kerken die daarvoor zijn voorgedragen, zouden nauwkeurig moeten nagaan in hoeverre er spra ke is van gebreken. En die kerken moeten ook berekenen wat de kosten zijn van volledig herstel. Dat is de vurige wens van de gemeente. Met de resultaten van zo'n grootscheeps onderzoek in de hand, kan Leiden duide lijk maken dat zij te weinig geld van het Rijk krijgt voor restauratie van de gebouwen. „We kunnen dan laten zien dat het zo niet langer kan", zegt monumentenwet- houder A. Pechtold. Het is de bedoeling dat de gemeente de kerken zeer binnenkort benadert. Nu mag de helft van de subsi die daar naar toe, in de verhou ding 2:1. Niet elke stad heeft een kasteel, maar er zijn ook dorpspompen en dergelijke", legt woordvoerder Richel van de Rijksdienst voor Monumen tenzorg uit. Leiden zegt het geld voor het opknappen van monumentale huizen niet op te kunnen ma ken en klaagt erover dat de gul dens desondanks niet ingezet mogen worden voor een bij zondere restauratie als van de leiden herman joustra hans jacobs Leiden krijgt al een jaarlijkse bijdrage van 1,2 miljoen gul den. Maar dat geld moet voor een groot deel worden besteed aan subsidies voor het opknap pen van monumentale wonin gen. „Die bepaling is een aantal jaren in de wet opgenomen omdat gemeenten en provin cies geneigd waren woonhui zen te verwaarlozen. Al het geld ging naar kerken en kastelen. Pieterskerk. „Dat bedrag is te klein en ik zou het vrij willen besteden", verklaart Pechtold. Hij vindt ook dat Leiden recht heeft op 'maatwerk'. Richel begrijpt niet dat Lei den 'geld overhoudt'.„Dan klopt de raming van de behoef te en noodzaak tot restauratie niet, of heeft de gemeente niet genoeg haar best gedaan om ei genaren enthousiast te maken om subsidie aan te vragen voor het opknappen van hun huis. Maar goed, als Leiden kan aan tonen dat ze haar uiterste best heeft gedaan dan kan staatsse cretaris Van der Ploeg worden gevraagd of het geld elders kan worden gebruikt", aldus Richel. Op die manier zou Leiden, mits ze het verzoek kan onderbou wen, extra geld kunnen vrijma ken voor de Pieterskerk. De gemeente zal zich wat dit betreft zeker melden maar vraagt ook om meer. „We moe ten inzetten op het verwerven van een speciale positie bij het Rijk", vindt Pechtold. De Pie terskerk mag dan nu wel hard toe zijn aan een restauratie, er zijn meer monumentale kerken in Leiden die wat dat betreft aandacht behoeven. Behalve de Pieterskerk staan ook de Gere formeerde kerk Vrijgemaakt aan de Herengracht, de Luther se kerk aan de Hooglandsekerk- gracht, de Hooglandse kerk, de Bethlehemskerk aan de Lam mermarkt, de Marekerk aan de Lange Mare, de Doopsgezinde kerk aan de Pieterskerkstraat en de Lodewijkskerk aan de Steen- schuur op de rijksmonumen tenlijst. De kerk en pastorie van de Onze Lieve Vrouwe Hemel vaart en Sint Joseph aan de He rensingel, de Petruskerk aan de Lammenschansweg en de oud- katholieke kerk aan de Zoeter- woudsesingel zijn door de ge meente voor die lijst voorgedra gen. De landelijke verdeling van gelden die de Rijksdienst voor de Monumentenzorg nu han teert doet volgens Pechtold geen recht aan het monumen tale karakter van de stad. „Lei den heeft de meeste monu menten per vierkante kilometer in Nederland en heeft op Am- peter groenendijk n (11), Erhan (9) en Ricar- 10) komen druipend onder tailmtein vandaan. „Hartstikke i", zegt Ricardo. „Je kan er steeds doorheen lopen, nu word je nat. Leuk man! jn vriendje Erhan is wat zichtiger: „Ik doe dit alleen hoor. Anders wordt moeder echt boos." De tin op het Kooiplein werkt Het beroemde waterwerk gisteren na 27 jaar op- n in gebruik genomen. Het opgeknapte Kooiplein, zo imen de aanwezigen, heeft lei f nu een nieuwe naam: fontein werd dertig jaar en gemaakt door de des- wereldberoemde Cobra- tenaar Constant Nieuwen- Maar twee jaar na de ope- in 1970 ging de kraan de voorbijgangers wer- - jongewenst nat van de on- "-^enbare waterstralen. In de vorm zal dergelijke ast achterwege blijven, it de pompinstallatie van itein is geavanceerd, ithouder A. Pechtold, een de sprekers tijdens de itigheid: „Door een con- tiefout van Constant was mtein erg onpraktisch. De gemeente wilde de fontein toen verwijderen, maar de buurtbe woners hieldëh dat tegen." Jammer genoeg kon Constant, inmiddels 79 jaar oud, gisteren de feestelijkheden niet meema ken. Veel buurtbewoners toonden zich tijdens de feestelijkheden verheugd dat 'hun' fontein het weer doet. „Een prachtig ge zicht", meende een 75-jarige bewoner van de Suriname- straat. „Ik woon hier al zolang ik leef, maar ik kan me amper nog herinneren dat hij ooit heeft gewerkt. Het werd na tuurlijk wel tijd, dat er wat ge beurde." Een andere toeschou wer, bestuurslid van de aan het plein .gelegen moskee: „Voor ons is de fontein belangrijk. Het bepaalt het gezicht van deze plek, die onze bezoekers na tuurlijk heel vaak zien. Dit plein neemt een belangrijke plaats in ons leven in. Ja, ik ben er heel blij mee." Tijdens de openingsplechtig heid nam Pechtold het eerste exemplaar in ontvangst van het boekje Sieraden in de stad - Beelden en fonteinen in Leiden. Schrijfster Marijke Uittenbroek vertelt hierin over de ontstaans geschiedenis van bijvoorbeeld de Vïsfontein aan de Aalmarkt, de beelden van Van der Werff en Boerhaave en de fontein van Constant. In dit boekje valt on der meer te lezen, hoe de Co bra-kunstenaar de fontein niet alleen ontwierp als rustpunt, maar ook als eerbetoon aan be woners van De Kooi, die tijdens de Tweede Wereldoorlog actief waren in het verzet. Uitten broek noemde de fontein „een sieraad voor de wijk." Wethouder Van Rij onthulde het nieuwe plein samen met de bedenkster van de naam 'Kooi plaza', mevrouw Van der Weerdt. De naam werd gekozen uit 281 inzendingen van Leide- naars. Vein Rij benadrukte in zijn toespraak het belang van de aanpassing van jongere stadswijken. „In de gemeente gaat soms teveel aandacht naar onze binnenstad. Begrijpelijk, want die binnenstad is wereld vermaard. Het is echter van groot belang, dat ook nieuwere wijken zoals De Kooi aan de wensen van de tijd worden aan gepast. De herinrichting van het Kooiplein is daar een mooi voorbeeld van." Aan het plein werden in de voorbije jaren wo ningen en winkels gebouwd. Nu is het plein omringd door een supermarkt, een video theek en een appartementen- Kinderen uit De Kooi ver maken zich in de fontein van lonstant foto •loek zuyderduin complex. „Daarom was ook een nieuwe naam nodig: het is een nieuw plein geworden", aldus Van Rij. Van Rij verklaarde blij te zijn met de goede politieke samen werking die tot de herinrichting heeft geleid. „Er wordt momen teel veel gepraat over samen werking in het college. Maar over dit plein waren we het vaak in een minuut eens." |gemeente is momenteel c doende aan te schuiven Jhet rijtje namen dat al fors rSlwoningen verdient. Make- jrs en notarissen bijvoor- fcld hebben bijzonder veel lit bij de overspannen hui- jimarkt. Binnenkort slaat de heente daar ook (weer) een |dig slaatje uit. Want de irde van alle 'objecten' in !den wordt dezer dagen vast heid in het kader van de Wet irdering Onroerende Zaken OZ). Op 1 januari 2000 moet [klus zijn afgerond. Daarna f de rekening onroerend- jkbelasting vanzelf in de bus. ede kans dat die hoger uit- t dan daarvoor, jaar geleden leidden de ities tot metershoge stapels waarschriften. Er werd toen •ral 'vanaf de straat' geschat. Uit de losse pols, zeg maar. Zo kon het gebeuren dat u in een fors achterstallig onderhouden pandje voor hetzelfde bedrag werd aangeslagen als uw buur man in een keurig gerenoveer de woning. Binnenkort moet u er, als huis eigenaar, weer aan geloven. De informatie heeft Leiden name lijk nodig voor de waardevast stelling (taxatie) van uw huis voor de periode 2001-2004. In ventarisatie woningen hertaxa tie 1999 heet dit programma. Speciaal daartoe wordeh zoge naamde inventariseerders op pad gestuurd. De gemeente wil dit keer niet dezelfde ellende meemaken als vijfjaar geleden. Daarom trekken speurneuzen kriskras door Leiden om uw huis te bekijken, van buiten én van binnen. Om een juiste De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad i waarde vast te kunnen stellen is het van groot belang dat een aantal kenmerken van uw wo ning inpandig wordt opgeno men, schrijft de gemeente aan Leidenaars die door de inven tariseerders niet thuis worden aangetroffen. Om de ontbre kende gegevens alsnog te krij gen, wordt er een vragenfor mulier achtergelaten. Binnen twee weken na afgifte dient dat formulier naar de gemeente te worden gezonden. Het is mo gelijk dat er steeksproefsgewijs een controle zal plaatsvinden van het ingevulde vragenfor mulier. Hiervoor wordt u dan apart benaderd. Wat de gemeente op dat vra genformulier allemaal wil we ten over uw woning? Dat wilt u niet weten. Hoeveel we's zijn er? Is de woning aangesloten op het openbaar riool? Zijn er hardhouten trappen? Is er een schuifpui? Is er mechanische ventilatie? Kunt u op zolder rechtop staan? Verder zijn er vragen over de inrichting van badkamer en keuken. En als u over een kelder beschikt die ook nog eens bewoond is, heeft u ineens een souterrain. Dit schreeuwt natuurlijk om frau de. Nee, ik heb geen wc in huis en ben ook niet op een afvoer aangesloten en doe mijn be hoefte dus in de tuin, zou een antwoord kunnen zijn. Zo'n vaart zal dat volgens Joop Maat niet lopen. Het hoofd voorlichting van de gemeente is uiteraard bereid het vragen formulier toe te lichten. „We gaan ervan uit dat de waarheid wordt ingevuld", aldus Maat. „We hebben natuurlijk de ka dastrale gegevens van een pand maar willen graag meer weten om de waarde zuiver te kunnen bepalen." Of controleurs ver- Geen wc en geen aansluiting op het openbaar riool. Geschatte waarde van deze ruime doorzonwoning: rond de vijf ton. archieffoto hielco kuipers plicht moeten worden toegela ten tot een woning of bedrijfs pand, weet hij (nog) niet pre cies want het hoofd juridische zaken viert vakantie. „Maar ga er maar van uit dat als het moet, het ook kan." Het klinkt demagogisch maar toch kunnen wij ons niet aan de indruk onttrekken dat men sen die met bloed, zweet en tranen in de afgelopen vijfjaar hun huisje hebben opgeloiapt, worden 'gestraft' met een ho gere aanslag. „De wettelijke grondslag van de waardebepa ling is de taxatiewaarde", aldus Maat. „Bij eventuele verkoop kan dat te gelde worden ge maakt." Met anderewoorden: hoe hoger het huis voor de WOZ wordt getaxeerd, hoe meer het pand op de markt zou kunnen opbrengen bij eventu ele verkoop. Nou dachten wij toch altijd dat verreweg de meeste mensen hun huis opknappen om er prettig in te wonen. En niet di rect om het te verkopen. Luchtkussen Een iets luchtiger onderwerp tot slot. Het leek Adie Tegelaar, voorzit ter van de bewonerscommissie Agaatlaan, een aardig idee om volgend jaar op Koninginnedag bij het vierde Agaatfeest, voor de verandering eens flink uit te pakken. Ze hebben daar die dag, op het pleintje voor de flat, van alles. Kraampjes, een pop penkast, een terras, een zanger, noem maar op. Maar vanwege het millennium leek het haar leuk om ditmaal achter zo'n luchtkussen aan te gaan. Voor de kids. Om op te springen. Maar informatie bij sport-o- theek van de gemeente Leiden leerde haar dat hun kussen Aantal rijksmonumenten stijgt naar 56.000 De Leidse Pieterskerk is niet het enige rijksmonument dat geld nodig heeft. Volgens de laatste inventarisatie van de behoefte aan restauratie en onderhoud van de 44.000 rijksmonumenten blijkt dat bij meer dan 35 procent snel op treden nodig is. Het gaat daar bij alleen nog maar om bouw werken die zijn gebouwd voor 1850. Daar komen binnenkort de bouwwerken uit het tijd perk 1850-1940 bij die belang rijk genoeg zijn om te behou den. De verwachting is dan ook dat volgend jaar het aan tal rijksmonumenten 56.000 De laatste berekeningen ge ven aan dat minstens 4,3 mil jard gulden nodig is om de achterstanden weg te werken. Die zijn vooral ontstaan in de jaren tachtig toen er alleen maar op monumentenzorg werd bezuinigd. Zo daalde het restauratiebudget van 180 miljoen gulden in 1980 tot 80 miljoen gulden in 1996. In fei te werd nog minder uitgege ven. sterdam na de grootste aaneen- baar komt zal ook evenredig gesloten historische binnen- over het land worden verdeeld, stad." Maar de rijksdienst waar- „Het kan natuurlijk niet zo zijn schuwt nu al: geld dat binnen- dat alles terecht komt in Am- kort eventueel extra beschik- sterdam of Leiden", zegt Richel. Premier Kok: keerplan, waarin veel mensen met Melkertbanen werken. Bij het Regionaal Opleidingen Cen trum (ROC) kregen zij te horen hoe een man na psychiatrische problemen nu weer aan het werk is via het Leerwerkbedrijf van DZB. En ook het project Toezicht door Jongeren kreeg hoog bezoek. Tot slot spraken Kok en Vliegenthart in restau rant Lokaal van Verre met ver tegenwoordigers van diverse organisaties over onder meer het scholingsproject van het restaurant en de rol van het midden- en kleinbedrijf bij ar beidsintegratie. Kok zei dat de Leidse aanpak hierbij zeker resultaat had. „Je ziet heel veel vooruitgang. Dat geeft moed. Elke burger die wil participeren op de arbeids markt maar dat niet kan, is er een teveel." Een cadeautje voor de posi tieve resultaten van Leiden - in de vorm van subsidie - zat er echter niet in. „Dat mensen weer aan het werk komen is het cadeautje", zei hij. leiden connie van uffelen vervolg van voorpagina 'Erg onder de indruk' was pre mier Kok gistermiddag na zijn werkbezoek aan Leiden. Dit be zoek stond in het teken van 'de weg terug naar zelfstandigheid en werk' en Kok was vooral zeer te spreken over de motivatie van de verschillende Leidse in stanties om mensen weer aan het werk te helpen. „Leiden heeft een bijzondere positie verworven. Er gebeurt heel veel in goede onderlinge samenwer king", zei Kok. „Mensen zijn er mee gebaat dat ze niet van het kastje naar de muur worden ge stuurd." Samen met staatssecretaris M. Vliegenthart, begon Kok zijn bezoek bij Stichting De Binnen vest. Daar maakten zij kennis met de opvang en begeleiding van mensen met verslavings- en zwerversproblematiek. Kok sprak hierbij met twee deelne mers aan een begeleid-wonen- project. Daarna kregen de bewinds lieden uitleg over het Stadspar- leiden robbert minkhorstmaken en lichtte hem daarna bij tijd en wijle in over hoe de zaak er voor stond. Vorige week woensdag werd de commissie ingelicht. B en W hebben de opdracht gegeven aan Hester Keijser en Norman Beierle. Zij hebben een budget gekregen van 7.500 gulden. „Ik zat niet te wachten op een bedankje. Ik had wel verwacht dat hij zou zeggen: 'Ik ben blij dat het er nu komt'. Maar hij begon meteen te foeteren." Pechtold noemde De Coo's partij daarom Leiden Weer Ge zanik in plaats van Leiden Weer Gezellig. „Van binnen kookte ik van woede", licht de wethouder toe. De Coo werd woedend en zei 'dat het eens afgelopen moet zijn met dit gesodemieter. „Dit college moet oprotten." „Ik denk dat hij de zaak roos kleuriger voorstelt dan ze is", reageert De Coo. „Hij heeft mij alleen maar op de hoogte ge houden omdat ik er steeds ach terheen zat. Verder vind ik tweeënhalf jaar nog knap aan de lange kant. Raadsbesluiten moeten gewoon worden uitge voerd." Wethouder Alexander Pechtold heeft duo-raadslid Jacques de Coo (LWG/De Groenen) speci aal voor de commissie cultuur uitgenodigd omdat daar de op dracht voor het maken van het Kiekmonument op de agenda stond. Bovendien heeft hij De Coo geregeld op de hoogte ge houden van zijn pogingen geld te vinden voor het project. „Ik was daarom hoogstverbaasd toen hij begon te foeteren." De Coo zei vorige week dat hij het ongehoord vond dat het tien jaar heeft moeten duren voor dat twee kunstenaars de op dracht kregen. Pechtold trad ruim twee jaar geleden aan als wethouder en kreeg onder meer de portefeuil le cultuur. De Coo wees hem er toen op dat er nog een motie uit 1989 lag, waarin werd ge vraagd om een eerbetoon aan de Leidse fotograaf Kiek. Die motie heeft de gemeenteraad overgenomen, maar is tot op de dag van vandaag niet uitge voerd. Pechtold beloofde De Coo dat hij daar werk van zou voor die dag al verhuurd was. Jammer, te laat. Kan gebeuren. Verbaasd was ze alleen wel om te horen aan wie. Aan de ge meente Katwijk. Vreemde gang van zaken. Of wij dat ook von den? Uiteraard. Aad van der Luit daarom gebeld. Van Sport Recreatie. Die doet navraag. „Klopt, het kussen is weg. Der tig aanvragen voor die dag. Maar het gaat niet naar Kat wijk. Het blijft in Leiden. Overi gens, het még wel aan een om liggende gemeente worden ver huurd. De sport-o-theek heeft namelijk niet een plaatselijke maar een regionale functie. Ik ben bang dat mevrouw het er gens anders moet proberen." Dat gaat ze doen. Mocht ie mand wat weten: Adie Tege laar, 071-5766377 eric-jan berendsen ad van kaam Een schoon en gezond milieu is voor iedereen van belang. Daarom ondersteunt de gemeente Leiden van harte het initiatief van lokale en landelijke milieuorganisaties voor een autovrije zondag. De gemeente doet daarom een beroep op u om zondag 19 september vrijwillig de auto niet, of veel minder, te gebruiken. Informatie: 020-6262620 of www.autovrijezondag.nl Dienst Bouwen en Wonen Leiden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15