Smaak We lepelen heel wat potjes leeg ,an de slag met marsepein IJzertekort Beetje vet hoort erbij lttZSL' wSi Griekse keuken is lekker en vooral gezond DE GRIEKSE KEUKEN en pulken uit geserveerde vis is niet echt een hoogtepunt de maaltijd. De gratenpicker van Homecraft in de vorm van visje maakt het verwijderen iets aantrekkelijker. Voor 5,95 rijgbaar in kookwinkels, sommige huishoudzaken en de Bij- irf. foto pr nteresseerd is in het be- van marsepein en het een ervan in producten |i kijkje nemen bij De mandel in Nieuw Ven- |L tar wordt de marsepein II ;ds op ambachtelijke ireid volgens zeventien- k recept uit de Duitse beek. De verwarmde Kien worden fijn gema- Hgekookte suiker. Bezoe- iinen ook zien hoe bon- andere chcoladepro- worden gemaakt. Na de ding mag men zelf aan De Ware Amandel organiseert ook dagelijks cursussen. Van maandag tot en met vrijdag is er elke dag een cursus van 14.00 tot 16.00 uur. Op woensdag avond is er een cursus van drie uur die om 19.00 uur begint. De middagcursus kost tien gulden per persoon, inclusief demon stratie, consumptie en een ver pakking voor de eigen creatie. De avondcursus kost 25 gulden per persoon. Daarvoor krijgt men naast het 'middagcursus- pakket' koffie met bonbons. Meer informatie: 0252 - 672543. «uitaten van de Voed- sumptiepeiling 1998 lar voren dat verschei- iftijdsgroepen te wei eten. Zo gebruiken van tien tot negentien twintig procent min- dan wordt aanbevo- vrouwen tot en met zitten gemiddeld 35 onder de aanbevolen ïlheid. Volwassen man- jjgen voldoende bin- V aar jongens van dertien •"jentien jaar zitten 25 it onder de norm. een belangrijk mine- or ons lichaam. Het is tanddeel van hemo- de rode kleurstof in ;d. Hemoglobine heb- nodig om zuurstof te ■en van de longen naar en in ons lichaam. Een aan ijzer heeft tot j_ it er te weinig zuurstof cellen komt. Wie te ijzer binnenkrijgt, voelt den duur slap en fut- et uiteindelijke resul- iloedarmoede (ane- ko laam gaat zuinig om er. Als er onvoldoende de voeding zit, nemen nen het mineraal ech- :iënter op. Door dit i ihanisme zal een ge- v-fld 'age toevoer van ijzer 1 el leiden tot te weinig het bloed. Om vast te of iemand echt een te- eft, moet zijn bloed i onderzocht, ilwassen mannen mg ijzer per dag aan- Voor vrouwen tot de 'g is dat een stuk ho- ielijk 15 mg. Het ijzer het bloedverlies door truatie verloren gaat, ier worden aangevuld, •vergang geldt voor lislin een aanbeveling van F'dag. piemen van ijzer uit de voeding is een ingewikkeld proces waarbij de samenstel ling van de totale voeding een rol speelt. Aan de ene kant komt ijzer in verschillende vormen voor in onze voeding. Aan de andere kant zitten er allerlei stoffen in onze voeding die de ijzeropneming bevor deren of remmen. Al deze stoffen werken voortdurend op elkaar in, waardoor het moeilijk te voorspellen is hoe veel van het ijzer in de voe ding wordt opgenomen. Twee dingen zijn zeker. Ten eerste wordt ijzer uit dierlijke producten beter in het li chaam opgenomen dan ijzer uit plantaardige producten. Ten tweede wordt de opne ming van ijzer sterk bevorderd door de aanwezigheid van vi tamine C. Om deze laatste re den wordt dan ook aangera den om bij elke maaltijd een vitamine-C-bron (groente, fruit, sinaasappelsap, grape fruitsap) te gebruiken. Er wordt wel eens beweerd dat het niet goed is om bij broodmaaltijden melk of melkproducten te eten, omdat dit de ijzeropname zou be lemmeren. Het is echter nog niet duidelijk hoe groot dit ef fect is. Bovendien is melk ook nodig voor de calciumvoorzie- ning. Daarom kunnen melk en melkproducten gerust bij de maaltijd worden gebruikt. De meeste mensen kunnen hun ijzerbehoefte halen uit het normale (grote en gevari eerde) voedselaanbod. In volgorde van belangrijkheid zijn dat brood, vlees, vleeswa ren en gevogelte, groente en aardappelen. Wie bloedar moede heeft, redt het niet met de dagelijkse voeding. In dat geval kan de arts ijzerprepara ten (staalpillenj voorschrijven. Voor meer informatie kunt u de Voedingstelefoon bellen, op werkdagen tussen 12 en 16 uur: 070 - 3068810. Toetjes zuivelindustrie mateloos populair REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-5150265 HANS BELTERMAN Op het gebied van nagerechten tonen de meeste Nederlanders hun grote verbondenheid met de zuivelindustrie. Dagelijks worden er in ons land vele hon derdduizenden potjes en beker tjes met zuivelproducten leeg gelepeld. De zuivelindustrie timmert al sinds de jaren ze ventig aardig aan de weg met toetjes. Eerst ging het nog om yoghurt en vla in grote verpak kingen. Tegenwoordig worden de toetjes steeds vaker in een persoonsverpakkingen aan de man gebracht. Hoeveel verschillende nage rechten er op de markt zijn is moeilijk na te gaan, omdat het assortiment voortdurend in be weging is. Terwijl het ene pro duct met een reclamecampag ne bij de consument wordt ge ïntroduceerd is het volgende al onderweg. Als consument zie je zo langzamerhand door de bo men het bos niet meer. En dat wordt nog erger, wanneer je van de ene supermarkt naar een andere overstapt. Dan merk je dat er nog veel meer merken en producten bestaan waarvan je het bestaan niet eens wist. Dan kom je er ook achter waar om de toetjesmakers in ons land met steeds weer nieuwe producten op de markt komen. Al die toetjes lijken niet alleen heel erg op elkaar, maar begin nen je na enige tijd ook tegen te staan. Ze zijn niet zo verrassend meer, als toen je ze voor de eer ste keer proefde. Daarom ko men er steeds weer andere toetjes op de markt. Het is geen kunst om een jaar lang elke dag een ander kant en-klaar toetje op tafel te bren gen. Je moet er dan wel voor van de ene supermarkt naar de andere gaan, want er is in ons land niet één supermarkt te vinden waar ze alle toetjes van ons land op één schap hebben staan. Dat is ook niet nodig, Er worden jaarlijks heel wat zuiveltoetjes verorberd. Nederlanders hebben niet veel zin in een stuk fruit na de maaltijd. foto gpd want onderling verschillen de meeste toetjes niet eens zoveel van elkaar. Daarbij komt nog dat soms dezelfde producten onder verschillende namen worden aangeboden. De toetjes, of het nu gaat om yoghurt, vla, mousse of een of- ander puddinkje, verschillen wat de samenstelling betreft niet zoveel van elkaar. Toegege ven: er zijn uitgesproken mage re toetjes en toetjes waarvan het vetgehalte vrij hoog is. Ze zijn lang niet allemaal bevor derlijk voor een goede gezond heid. Er zitten veel suikers in. Samen met andere bestandde len waarmee de toetjes worden gemaakt leveren ze ons eigen lijk (te) veel calorieën op. En toch is de populariteit ervan groot. Nederlanders houden niet van vers fruit als nagerecht. Ze hebben er een hekel aan om aan tafel appels of peren te schillen en sinaasappels of ba nanen te pellen. Men lepelt lie ver zo snel mogelijk zo'n potje leeg. Het verse fruit eten we in ons land meestal als tussendoortje of zoals met sinaasappelen ge beurt: we persen het uit, want dat drinkt zo gemakkelijk weg. Honderden scheepsladingen si naasappelen drinken we jaar lijks leeg. En dat allemaal in de veronderstelling dat het goed voor ons is. Een sinaasappel per dag zou niet voldoende zijn, dus persen we er twee of drie per persoon per dag uit. Jammer dat al die natuurlijke vezels daarbij voor een groot deel verloren gaan. Vezels heb ben we nodig om onze stoel gang soepel te laten verlopen. Schil daarom eens een appeltje extra en pel eens een sinaasap pel aan tafel. Vet is een echte smaakmaker. Bovendien zorgt het voor een lekker smeuïge samenstelling en structuur van datgene wat we eten. Zonder vet in chips, gebak en kroketten zouden we er niet veel aan vinden. En in combinatie met suiker geeft vet een geweldige smaakprikkel. Veel vet eten is echter onge zond. In ons land eten we over het algemeen meer vet dan no dig is. Vooral in koekjes, chips, gebak, noten en snacks zitten veel onzichtbare vetten. Maar te weinig vet is ook niet goed, want vet levert ons ener gie. Een vrouw heeft dagelijks gemiddeld 70 gram vet nodig, een man 90 gram. Als vetten niet meteen worden gebruikt voor energie slaat het lichaam ze op als reservebrandstof. De vetreserve zit voornamelijk vlak onder de huid en heeft een iso lerende werking, zodat we onze lichaamstemperatuur goed kunnen vasthouden. Ook zit het vetweefsel rondom orga nen, zoals hart, lever en nieren. Daar vormt het een natuurlijk stootkussen. Het soort vet speelt een belang rijke rol bij het ontstaan van hart- en vaatziekten. Er zijn meerdere soorten: enkelvoudig onverzadigde vetzuren, meer voudig onverzadigde vetzuren en verzadigde vetzuren. Het woord verzadigd heeft te ma ken met de chemische samen stelling van de vetzuren. Voe ding met onverzadigde vetzu ren helpt om het cholesterolge halte in het bloed te verlagen. Daarmee daalt de kans op hart en vaatziekten. Verzadigd vet verhoogt dat risico. Uit onderzoek blijkt dat we ge middeld 14 procent verzadigd vet gebruiken, vier procent meer dan wenselijk is. Verza digd vet zijn vooral dierlijke vet ten in zuivelproducten, vlees, vleeswaren, koekjes, chocolade, gebak en snacks. Plantaardige vetten in dieetmargarines, plantaardige oliën en vette vis bevatten veel onverzadigde vet zuren. Cholesterol is een belangrijke stof voor het lichaam. We heb ben cholesterol nodig als bouwsteen voor de celwanden en grondstof voor hormonen. Het lichaam maakt zelf wat cholesterol aan en ook via de voeding komt cholesterol bin nen. Vroeger werd geadviseerd om niet meer dan twee tot drie eieren per week te eten in het verband met het hoge choleste rolgehalte van een ei. Maar in middels is duidelijk dat vooral verzadigd vet het cholesterolge halte van het bloed verhoogt en niet cholesterol in de voeding. Eieren bevatten weinig vet en bestaan bovendien voor meer dan de helft uit onverzadigde vetten. Vetten in de voeding zijn ook belangrijk vanwege de essentië le vetzuren (linolzuur en alfa-li- noleenzuur), Deze essentiële vetzuren zijn onmisbaar voor de structuur van celwanden en spelen een belangrijke rol bij ontstekingsreacties, regulering van de bloeddruk en afweer te gen ziektes. Essentiële vetzuren kan ons li chaam niet zelf maken, maar moeten we uit onze voeding halen. Daarom worden ze es sentieel genoemd. Wie regel matig dieetmargarines. plant aardige oliën, noten en pinda's eet krijgt voldoende van deze vetzuren binnen. Vitamines kan ons lichaam niet zelf maken en moeten dus uit onze voeding komen. In vette producten zitten de vitamines A, D, E en K. Ze zitten in marga rine, halvarine, boter, vette vis, visolie, plantaardige olie en melkproducten. Vitamine A is goed voor het functioneren van de ogen, een gezonde huid, haar en tandvlees. Vitamine D is nodig voor stevige botten en tanden. Vitamine E beschermt het lichaam als antioxidant te gen vrije radicalen. Vrije radica len zijn agressieve stoffen die normaal tijdens de stofwisse ling ontstaan, maar ook door roken, veel zonlicht, bacteriën en virussen. Vitamine K is no dig voor een goede bloedstol- ling. (Bron: Hartburg, het bulletin van de Hartstichting) Bij een Griekse maaltijd wordt vaak ouzo geserveerd. ELLEN SCHOLTENS Voor velen is Griekenland het land van zon, zee, ouzo en sirtaki. Minder bekend is de Griekse keuken, die als een van de gezondste ter wereld geldt. Niet de keuken van restaurants wier menu op toeristen is afge stemd, maar die van eerlijke, pure gerechten uit de bergdor pen, de oude keuken van Con- stantinopel, de Venetiaans ge tinte schotels van de Ionische eilanden en de gerechten van Arabische oorsprong. Achter de moussaka, souvlaki en tzatziki gaat een wereld aan culinaire rijkdom schuil, blijkt uit de nieuwe uitgave in de landense- rie van uitgeverij Bzztoöh. Tussen de meer dan vierhon derd recepten kom je tomaten- kroketjes van Santorini tegen, gepeperde visstoofpot uit Corfu en een Grieks-Joodse variant van de bekende dolma's - maar dan van gevulde spinazieblade- ren. Rianne Buis, oud-redacteur van AllerHande en Lekker Eten Drinken en met een wekelijkse column in het dagblad Trouw, woont sinds acht jaar op Kreta. Met Manousos Daskalogiannis, die een kenner is van de cul tuur, tradities en 'eigenaardig heden' van het Griekse volk, schreef ze 'De Griekse Keuken', waarmee de lezer wordt inge wijd in de culinaire historie en keukengeheimen van de Grie ken. Maar niet zonder een blik te werpen op de landen die de bakermat van de Europese be schaving omringen, want de in- foto gpd jaap rozema vloed van Italië, de Balkensta- ten, Turkije en het Midden- Oosten komen in heel veel ge rechten terug. Grieks eten in z'n puurste en meest authentieke vorm is vol gens de schrijfster het best be waard gebleven op 'haar eigen' Kreta. Tot ver in deze eeuw was alles wat men at en dronk van het eiland zelf. Alle mogelijke groenten en fruit groeien er, maar de olijfboom speelt de hoofdrol. Kreta is het eiland van olijven en olijfolie, wilde geiten en wilde groenten, wijngaard slakken en berghellingen vol tijm, oregano en venkel. Een van de 'leukste en lekkerste aspecten' van de Griekse keu ken is wat wij voorgerechten noemen, maar wat in het land van de 2000 eilanden een enor me verscheidenheid is aan kou de en warme hapjes, slaatjes en dips: mezze (meervoud: mezét- hes). De ziel van het mezze-ri- tueel, waarin de Griekse gast vrijheid misschien nog het meest tot uitdrukking komt, is de ouzerie. Er wordt voorname lijk ouzo geserveerd, het be kendste Griekse aperitief, altijd in kleine glaasjes en altijd bege leid door bordjes met allerlei kleine gerechten. Het recept voor tzatziki mag natuurlijk niet ontbreken in de ze verzameling voorgerechtjes, want de beste maak je zelf: fris, romig en dik. Het belangrijkste ingrediënt is uitgelekte yoghurt of een combinatie van dikke (Griekse) yoghurt en zure room. Beroemde mezze zijn verder ta- ramosalata (gemaakt van visk uit), keftedakia (gehaktbal letjes), diverse soorten hartig gebak (spinazie-kaas pasteitjes) en gevulde wijnbladeren, maar 'De Griekse Keuken' vermeldt ook recepten voor limabonen uit de oven, gefrituurde klipvis en wijngaardslakken met roze marijn en wijnazijn (Grieken zijn dol op slakken). De beste ouzomezze - om met de schrijf ster te spreken - zijn echter de krokante, versgebakken kroket- jes van vis of minder voor de hand liggende ingrediënten als pompoen. Glykokolokythekef- tédes heten ze, in het Grieks een hele mond vol. Waar Grieken bij zweren is olijf olie. Met 20 liter per persoon per jaar zijn ze de grootste ge bruikers ter wereld: de Kreten zers spannen de kroon met 25 liter per persoon per jaar! Thee van wildé bergkruiden, een stuk pittige schapenkaas en kleine, zoute, zwarte olijven vormden eeuwenlang het ontbijt op Kre ta. Dat krijgen culinaire journa listen die op zoek zijn naar de wortels van het mediterrane di eet voorgeschoteld. Grieken zijn ook de grootste kaaseters van Europa. De be- RIANNE BUIS EN MANOUSOS DASKALOGIANNIS MEER DAN -100 SMAKELIJKE EN AUTHENTIEKE RECEPTEN kendste soorten - feta, Kasséri, Graviéra - worden in fabrieken gemaakt, maar de ambachtelij ke, op kleine schaal geprodu ceerde (en alleen lokaal ver krijgbare) kaassoorten zijn geenszins verdwenen. Zo vind je nog steeds een overvloed aan verse, witte kaasjes, kaas die met zeewater wordt gewassen, kazen die rijpen in olijfolie of in geitenvellen en kaas die weekt in wijndroesem onder in de wijnvaten. Maar de meeste aandacht j uit naar groenten, want Grie kenland is een paradijs voor ve getariërs. Groenten zijn geen bijgerecht, maar spelen een hoofdrol sinds de oudste tijden. Bijna alle groentegerechten en salades vormen met wat brood, kaas, olijven en een glas wijn een hoofdgerecht. Schaarste misschien, maar daaraan dan ken de Grieken hun goede ge zondheid; het is het mediterra ne dieet in een notendop. (De Griekse Keuken, uitgeverij Bzztöh, 49,50 gulden) ■KKHHHHjji WÊÊKÊM >rdraadsel NTAAL: Wijk van Londen; 8. sierplant; 10. schoudermantel; 12. levenslucht; •roaat; 15. nagerecht; 16. familielid; 17. ontkenning; 19. tros bananen; •eaan; 22. herkauwer; 23. tussenzetsel; 25. bloeiwijze; 26. rondhout; vochtmaat; 28. loofboom; 30. insecteneter; 32. club van schilders; 'water; 36. herstellen. I'L: 2. Beet; 3. leerling; 4. deel v.e. bureau; 5. guit; 6. gravure; 7. uitroep; parelduikster; 11. attentaat; 13. zeuren; 18. Griekse letter; 20. soort 24. ontvangkamer; 25. welriekend hars; 26. belemmering; 29. bevel; een zekere; 35. persoonlijk vnw. van woensdag: i': 1. Spot; 4. gelijk; 7. raadsel; 8. oei; 9. bes; 10. partner; 12. storing. 2- Pols; 3. Tellus; 4. galoppas; 5. lori; 6. kraton; 9. brug; 11. Rio.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11