VN-hoofdkwartier Oost-Timor gesloten Doden bij nieuwe aardbeving in Turkije Rusland weet niet hoe terrorisme te bestrijden Buitenland Ruim honderd doden bij aanslag Moskou Trimble verwerpt plan voor Noord-Ierse politie AG 14 SEPTEMBER 1999 155 7 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters na:n ia versoepelt strikt geboortebeleid China maakt zich op om het officiële geboortebeleid j kind per gezin te versoepelen. Hiervoor zal de volksre- cover drie jaar de eerste nationale wet op de geboortebe- aannemen, aldus officiële Chinese bronnen. Volgens van de nationale commissie voor geboortebeperking is weinig bekende clausule in de huidige regelgeving die waarvan beide partners enig kind zijn, toestaat zelf twee >n te krijgen. Deze regel moet ook in de toekomstige wet- voorkomen, aldus het commissielid. Het strikte geboor- d van één kind per gezin is ingevoerd in de jaren zeventig enorme bevolkingsgroei van China in te dammen. en bij religieus geweld Molukken Bij nieuwe gewelddadigheden tussen moslims en ien op de Molukken zijn zondag zeker acht mensen om gekomen. Tientallen anderen raakten gewond. De au- probeerden nog informatie in te winnen over moge- eld in afgelegen dorpen in het district. Veel dorpelingen hun toevlucht gezocht in politiebureaus, schoolgebou- oskeeën en kerken. Bij de religieuze onlusten op de Mo- zijn sinds januari bijna vijfhonderd mensen omgeko- chet weer naar ziekenhuis De voormalige Chileense dictator Pinochet is voor een can naar een ziekenhuis in Londen gebracht. Volgens jrdvoerder van de generaal lijdt hij aan verscheidene moet hij zorgvuldig geobserveerd worden. Pinochet uitgebreid onderzoek ondergaan. Pinochet heeft huis- va' ide Britse hoofdstad. Hij werd vorig jaar 17 oktober ge- 1 1 en kan later dit jaar aan Spanje worden uitgeleverd, talige dictator wordt beschuldigd van grove schendin- mensenrechten tijdens zijn bewind (1973-1990). ge pese Unie heft sancties Libië op De Europese Unie heeft gisteren de meeste van de nog ,i de sancties tegen Libië opgeheven. De maatregel werd n op grond van een uit juni daterend rapport van de le Naties waarin wordt geconcludeerd dat er aanwijzin- dat de Libische regering afstand heeft genomen van het ie. De sancties omvatten beperking van de bewegings- van Libisch diplomatiek personeel en strikte visumver- lor Libiërs. De meeste economische sancties, waaron- vluchtverbod op Libië, werden al in april opgeheven )ië de twee verdachten van de bomaanslag op een in 1988 boven het Schotse Lockerbie had uitgeleverd. ij"™ enegro wil eigen munt Montenegro, dat samen met Servië Joegoslavië 'e eeft plannen voor de invoering van een eigen munt ter ng van de Joegoslavische dinar. Dat heeft de Mon- se president Djukanovic gisteren gezegd. Montenegro )rde invoering van de 'Montenegrijnse mark', die even- rd moet zijn als de Duitse mark, de hulp ingeroepen merikaan Steve Hanke, professor in de toegepaste eco- in Johns Hopkins University in Baltimore. Met de in- van de eigen munt hoopt Montenegro te ontsnappen j iperinflatie die de dinar parten speelt. e" )ese taairuzie doorgeschoven De Europese ministers van buitenlandse zaken hebben n Brussel nog geen oplossing weten te vinden voor de die in de EU is opgelaaid. Ze hebben nu de ambassa de lidstaten gevraagd een compromis te zoeken. In- hebben er een hard hoofd in dat dat zal lukken, omdat 1 om een politieke kwestie gaat. De ruzie betreft de ke talen er bij informele bijeenkomsten van EU-minis- ficiële wemaal gelden. Op dit moment zijn dat het ^aa het Engels, plus de taal van het land dat op dat mo- voorzittéHs.'Voor deze talen zijn tolken beschikbaar. )uitse kanselier Schroder heeft deze zomer geëist dat dezelfde behandeling krijgt. /erd aids in Afrika niet te stoppen "jgl )e toename van aids in Afrikaanse landen ten zuiden hara is niet te stoppen. Dat is de belangrijkste conclu- ds-deskundigen op een internationale conferentie in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka. Aan de voorlich- pagnes ligt het niet, want de meeste mensen kennen rijkste feiten over aids; dat de ziekte voornamelijk ver- vindt door seksueel contact en dat de gevolgen van ïg fataal kunnen zijn. Sommige Afrikaanse experts wij- iname van aids aan de schrijnende armoede en een n goed onderwijs. Aids heeft in Afrika aan ruim elf ïensen het leven gekost. Het dubbele aantal is besmet iv-virus. s il Palestijnen helpen bij bouwen )e Technische Universiteit in Delft gaat samenwerken tijnse universiteiten op het gebied van stedenbouw, samen onderzoeken hoe de stedenbouw van het toe- Palestina kan worden verbeterd. Nu worden autono- als Ramallah en Gaza-stad nog vrijwel volledig zon- itziende blik volgestouwd met hoge kantoorgebouwen huizenwijken. Een team experts uit Delft vreest dat zal veranderen in een onherstelbare stedenbouwkun- als niet snel wordt ingegrepen. soldaat bekent maken nazi-film voormalige Duitse soldaat heeft gisteren voor de in Aue toegegeven neonazistische videofilms te heb- akt terwijl hij in dienst zat. De 26-jarige Mike Ruegge- terecht op verdenking van het aanzetten tot haat en van verboden symbolen. Hij kan tot vijf jaar gevange orden veroordeeld. De video's, die in 1994-1995 zijn de buurt van kazernes in Saksen, tonen militairen die I81 ze aan het moorden en verkrachten zijn. Daarnaast e soldaten, van wie een aantal toentertijd in training aar Bosnië te worden uitgezonden, herhaaldelijk de t. Rueggeberg gaf toe dat hij enkele jaren geleden een neonazi was. Inmiddels zou hij van politieke voorkeur derd. Volgens zijn advocaat is het maken van dergelij- niet verboden, enkel het vertonen ervan. van seriemoordenaar op internet De seriemoordenaar Arthur Shawcross mag in zijn s geen kunstvoorwerpen meer vervaardigen omdat ze 'orden op het internet. Shawcross zit in New York een bi 250 jaar wegens de moord op elf prostituees. Ge- unstvoorwerpen en kaartjes met zijn handtekening rkocht op de veilingsite www.eBay.com op internet, ruil voor zijn kunst geen geld hebben gekregen maar "i natura, zoals schoenen. Shawcross wordt aange- ^ens het overtreden van de regels van de Sullivan-ge- pr v n ^ew York. Gedetineerden mogen niet zonder toe van de directie proberen goederen te verkrijgen of L eigendom verkopen. Hij mag zijn hobby voorlopig x.ni ch n ier l nebb j. f1,,1 énen. n tonen millenniumplekken en ht lijS'1 Dl mser L ramf nt t mei eis niet af naar de Oekraïne bij het aanbreken van het üennium. Mijdt Russische luchthavens, neem extra ^aar Egypte en wordt vooral niet ziek op de Filipijnen. 'edzaam voor controles op sommige Indonesische rs en vergeet vliegen met Air Seychelles - alle vluch- 'elast tot na Oud Nieuw, voor alle zekerheid. Groot- onthulde vandaag de eerste aflevering van haar mil ds, waarin wordt beschreven wat vijftig landen zoal >et probleem van het jaar 2000 te overwinnen. Reizi- urijven worden gewaarschuwd voor mogelijke zwak- 1 op de aardbol. Het rapport is openbaar gemaakt op :e van het ministerie van buitenlandse zaken (www.f- Nog geen besluit Veiligheidsraad over sturen van internationale troepenmacht MOSKOU AFP-DPA De Verenigde Naties (VN) hebben hun hoofdkwartier in Dili gesloten. De volke renorganisatie is begonnen met de evacuatie van het merendeel van haar perso neel en van de vluchtelin gen die in het VN-complex verbleven. In het complex was het niet veilig meer. Over de inzet van een in ternationale troepenmacht in Oost-Timor heeft de VN-Veiligheidsraad nog geen besluit genomen. DILI-DARWIN ANP-Rtr-AFP-DPA In het VN-hoofdkwartier in Dili werkten honderd mensen en bevonden zich 1.300 Oost-Ti- morese vluchtelingen. Een eer ste vrachtvliegtuig uit Dili is in de Australische stad Darwin aangekomen. Er zijn zeker twaalf vluchten nodig om ie dereen over te brengen. Enkele medewerkers van VN blijven in Dili achter om de situatie in de gaten te houden. De leider van de VN-missie in Oost-Timor, Ian Martin, is met het eerste vliegtuig meegeko men. Hij zei dat het zo gevaar lijk was in Dili dat er weinig an ders op zat dan over te gaan tot evacuatie. Gewapende bendes hangen rond in de straten en daklozen plunderen uitgebran de gebouwen om aan voedsel te komen. In Darwin bevinden zich ju- Bij de bomaanslag op een flat gebouw in Moskou gisteren zijn zeker 116 mensen om het leven gekomen, onder wie zeker acht kinderen. Dit heeft het tv-stati- on NTV vanochtend gemeld. Nooit eerder zijn bij een aan slag in de Russische hoofdstad zoveel mensen om het leven gekomen. De honderden reddingswer kers die de hele nacht hebben doorgewerkt, hebben geen hoop meer nog overlevenden aan te treffen. De bloedigste aanslag in Moskou tot nu toe was die van afgelopen donder dag. Daarbij kwamen 92 men sen om het leven. Tot nu toe zijn vier verdach ten aangehouden die in ver band worden gebracht met de aanslagen. Volgens de autoritei ten is er een verband met de opstandige moslims in de Kau- kasusrepublieken Tsjetsjenië en De Moskouse politie is in de afgelopen nacht tientallen ke ren uitgerukt nadat bezorgde inwoners verdachte waarne mingen van personen of voor werpen hadden gemeld. Het bleek telkens om loos alarm te gaan. De Russische politie heeft wel enkele tonnen explosieven ont dekt op verschillende plekken in Moskou. De autoriteiten ver moeden dat de explosieven ver band houden met de twee bloe dige aanslagen die Moskou de ze week troffen. Terroristen kunnen op de Russische zwarte markt net zo gemakkelijk aan springstof ko men als aan wapens en muni- De Indonesische politie beschermt de Australische ambassade in Jakarta. Gisteren vielen demonstranten de ambassade aan. Zij vinden dat Australië zich teveel met Oost-Timor bemoeit. foto afp risten die bewijsmateriaal wil len verzamelen voor oorlogs misdaden in Oost-Timor. De Australische afdeling van de In ternationale Commissie van Ju risten (ICJ) doet dat met het oog op een nog eventueel op te zetten tribunaal. Daar zouden de schuldigen van het geweld in de voormalige Portugese ko lonie kunnen worden berecht. Sinds het referendum over onafhankelijkheid hebben pro- Indonesische milities zeker honderden mensen vermoord. Ze hebben er op grote schaal wreedheden begaan, waar schijnlijk met steun van de In donesische strijdkrachten. De Hoge Commissaris voor de Mensenrechten van de Verenig de Naties, Mary Robinson, zin speelde gisteren al op de komst van een internationaal tribu naal. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal naai ver wachting morgen een besluit nemen over de komst van een internationale vredesmacht naar Oost-Timor. De raad is af gelopen nacht bijeen geweest, maar heeft nog niets besloten. De ministers van buitenland se zaken van de Europese Unie zijn het gisteren in Brussel eens geworden over een wapenem bargo tegen Indonesië. Het be treft een uitvoerverbod van vier maanden voor wapens, munitie en militair materieel dat voor onderdrukking en terrorisme kan worden gebruikt. BELFAST DPA-ANP-Rtr De grootste partij van Noord - Ierland, de protestantse UUP, heeft gisteren de voorstellen om de naam van het politie korps van de provincie te ver anderen verworpen. De UUP blijft wel meedoen aan de vre- desgesprekken, die vandaag worden voortgezet. De top van de partij, geleid door David Trimble, vergader de drie uur lang over het vre desproces. De voorstellen van de commissie-Patten over de hervorming van het politie korps Royal Ulster Constabula ry RUC, dat voor negentig pro cent uit protestanten bestaat, werden massaal afgewezen. Turkse soldaten zoeken naar overlevenden, nadat Turkije gisteren door een zware naschok werd getroffen. foto reuters ISTANBUL Rtr-AFP-DPA Het noordwesten van Turkije is gistermiddag opgeschrikt door een sterke aardbeving met een kracht van 5,8 op de schaal van Richter. Volgens de Turkse tele visiezender A-7Vzijn zeker tien mensen omgekomen. Premier Ecevit zei dat 239 mensen ge wond zijn geraakt. Het epicentrum van de be ving lag in de provincie Kocaeli. De beving deed zich even voor 14.00 uur voor. In verscheidene Turkse steden renden mensen in paniek de straat op. Sommi ge mensen verwondden zich door vallend puin of na een sprong van hun balkon. Premier Evecit kenschetste de mini-ramp van gisteren als na schokken van de verwoestende aardbeving van vorige maand. „Deze naschokken kunnen nog geruime tijd voortduren. Ik hoop dat ze niet zoveel ver woesting veroorzaken als van daag. We moeten er mee le ven." Evecit's regering lag vori ge maand onder vuur, omdat zij niet snel genoeg zou hebben gereageerd op de ramp. Kocaeli was een van de zwaarst getroffen provincies in de verwoestende aardbeving van 17 augustus, die aan min stens 15.500 mensen het leven heeft gekost. Duizenden men sen worden nog steeds vermist. Het epicentrum van die beving, die een kracht had van 7,4 op de schaal van Richter, lag toen in de buurt van Izmit, zo'n twintig kilometer van de plaats waar gisteren de felste schok ken werden geregistreerd. De schok van gisteren werd niet alleen in Izmit gevoeld, maar ook in Istanbul en Anka ra. De beurs van Istanbul on derbrak korte tijd haar activitei ten. Telefoonlijnen tussen Ko caeli en Ankara raakten bescha digd en de regering gaf op dracht scholen te sluiten. Britse seismologen verklaar den maandag dat Turkije de ko mende weken nog met meer zware naschokken rekening moet houden. Kleinere bevin gen kunnen zich in de getroffen regio nog jarenlang voordoen. MOSKOU ANNA DOLGOV-GREG MYRE Volgens de Moskouse burgemeester Joe- ri Loezjkov zitten islamitische extremis ten achter de bomaanslagen die de Rus sische hoofdstad de afgelopen weken hebben getroffen. De meeste Russische autoriteiten erkennen echter dat zij niet weten wie verantwoordelijk is. De be schuldigingen van Loezjkov zijn dan ook eerder gebaseerd op verdenkingen dan op bewijzen. „De bandieten hebben ons uitgedaagd", zei president Boris Jeltsin gisteren in een televisietoespraak. „De staat zal doel treffend reageren: prompt, beslissend en vastberaden." Jeltsin liet een nadere identificatie van de 'bandieten' echter achterwege, waardoor onmiddellijk de vraag rees welke waarde aan zijn belofte moet worden gehecht. Loezjkov gelooft dat Tsjetsjeense rebel len en hun handlangers achter de aan slagen zitten, omdat het Russische leger met harde hand is opgetreden tegen re bellen in Dagestan, die de deelrepubliek vanuit Tsjetsjenië zijn binnengevallen. In de campagne tegen de rebellen is zwaar materieel ingezet en zijn lucht aanvallen uitgevoerd op zowel doelen in Dagestan als in Tsjetsjenië. Loezjkov staat niet alleen in zijn verden kingen jegens de Tsjetsjenen en hun bondgenoten. Veel mensen denken dat de daders van de aanslagen afkomstig zijn uit de bevolkingsgroepen van de Kaukasus. De Russische oud-premier Je- vgeni Primakov waarschuwde dan ook dat 'inspanningen op het gebied van de terreurbestrijding niet etnisch gekleurd' mogen zijn. De aanslagen illustreren op schrikwek kende wijze hoe desastreus de gevolgen kunnen zijn van de ineenstorting van een totalitaire staat. In de tijd van de Sovjetunie wogen veiligheidsoverwegin gen standaard zwaarder dan individuele vrijheden, werden de grenzen zwaar be waakt, waren de straten in Moskou 's nachts veilig en was terrorisme iets voor andere landen. De veiligheidsdiensten legden dissiden ten het vuur na aan de schenen en boe zemden de gewone burger vrees in. Zij hadden echter weinig ervaring in het voorkomen, onderzoeken of oplossen van werkelijke misdrijven, en staan van daag de dag machteloos tegenover de terreur van schijnbaar willekeurige aan slagen en afrekeningen binnen de geor ganiseerde misdaad. De veiligheidsdiensten kampen net als alle andere overheidsdiensten met fi nanciële tekorten, onderbetaling en cor ruptie. Het leger zit met veelal jeugdigde dienstplichtigen, die slecht worden ge voed, gehuisvest en gekleed, en die niet zelden te lijden hebben van mishande ling door officieren. Loezjkov beloofde de inwoners van Moskou harde maatregelen en een 'zui vering', met name onder mensen van buiten die geen papieren hebben en die niet kunnen hard maken waarom zij in de hoofdstad verblijven. In een poging het politie optreden effectiever te ma ken, gaf de gouverneur van de regio Moskou, Anatoli Tjazjlov, gisteren op dracht de politie binnen twee dagen al haar achterstallige salaris uit te betalen. Ook gaf hij bevel om alle politievoertui gen met onmiddellijke ingang van ben zine te voorzien. Loezjkovs stadsbestuur is beter georga niseerd dan het federale bestuur, maar het blijft de vraag of politie-inspecties in een stad van tien miljoen ingezetenen veel zullen uitmaken. Veel agenten zijn corrupt en het komt geregeld voor dat mensen zonder identiteitspapieren ver volging of uitzetting kunnen afkopen. De normen en waarden lijken in Rus land dermate te zijn aangetast dat maat regelen op de korte termijn waarschijn lijk weinig zullen uitmaken. Trimble noemde het rapport van Patten 'volstrekt fout en aanstootgevend'. Hij ontkende geruchten dat zijn positie als voorzitter van de UUP zou wankelen. De UUP ziet geen re den om de gesprekken met on derhandelaar George Mitchell af te breken. De Amerikaan ar riveerde gisteren in Belfast voor nieuw gesprekken. Veel pro-Britse protestanten vinden dat de politie met de naam die Patten voorstelt (Poli tie van Noord-lerland) haar Britse identiteit kwijtraakt. De commissie vindt de naam RUC te beladen. In de eerste decen nia van de Ierse deling gold de RUC als uiterst partijdig en dis criminerend. Griekenland wil Turkije als lid van de EU LONDEN ANP Griekenland neemt het voor touw bij de gesprekken tussen Brussel en Ankara over toela ting van Turkije tot de Europese Unie. Dat zei de Griekse minis ter van buitenlandse zaken Pa- pandreou gisteren in een inter view met het Britse dagblad The Guardian. De relatie tussen aartsvijanden Athene en Ankara is sterk verbeterd, sinds Grie kenland vorige maand hulp stuurde voor slachtoffers van de aardbeving in Turkije. Volgens Papandreou is Grie kenland niet alleen voorstander van Turkse toetreding, maar wil het ook de kar wil trekken voor 'een Europees Turkije'. Volgens de minister is het „in het be lang van Griekenland dat Tur kije deel uitmaakt van de Euro pese Unie, in plaats van dat het buurland daar telkens conflic ten mee uitvecht". Volgens Papandreou gaan stabilisatie in de Balkan en het aanhalen van de banden met Turkije hand in hemd. Pa pandreou zegt dat Kosovo het keerpunt in de relatie tussen Griekenland en Turkije is ge weest. „In plaats van te bek vechten, werkten de twee lan den samen bij de opvang van Albanese vluchtelingen en het sturen van humanitaire hulp." Britse regering verdacht in '49 atoomspionne al LONDEN Rtr De regering van Groot-Brittan- nië verdacht Melita Norwood al vijftig jaar geleden van spionage voor de Sovjetunie. Zij is echter nooit ondervraagd om andere onderzoeken naar spionnen niet in gevaar te brengen. Dat heeft minister Jack Straw van binnenlandse zaken gisteren gezegd. Afgelopen weekend werd be kend dat de inmiddels 87-jarige Norwood onder de codenaam Hola veertig jaar lang atoomge heimen aan de Sovjets heeft doorgegegeven. Zij werkte bij de Britse Organisatie voor On derzoek naar Non-Ferrometa- len, die nauw bij het Britse atoomonderzoek was betrok ken. Norwood kreeg in 1945 toe stemming om bij de onder zoeksorganisatie te werken, hoewel haar communistische sympathieën argwaan hadden gewekt. Norwood kreeg vanaf 1949 geen toegang meer tot ge heimen over de ontwikkeling van de Britse atoombom. In 1965 kwam een commissie tot de conclusie dat Norwood in de jaren veertig voor de Russen had gespionneerd. De contra spionage besloot haar niet te ondervragen om ander onder zoek niet in gevaar te brengen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7