'Laat het alsjeblieft niet vergeefs zijn' geidatg Verhaal kunstschilder komt niet uit de verf e Leiden Regio Is het rustig isword je wel erg veel aangesproken' GERECHT DAG 14 SEPTEMBER 1999 chef wim wegman. 071-5356414. piv -chef annet van aarsen. 071-5356436 Oud-wethouder Kruijt hoopt dat er iets gaat veranderen in het bestuur van de stad afscheidsinterview. Een wethouder die om vat voor reden dan ook tussentijds uit de itiek stapt, komt er niet omheen. Ook Huib Cruijt niet. Maar de afgelopen twee weken hield de CDA'er het bij een brief en een ersconferentie waarin hij zijn vertrek kort lelichtte. Gistermorgen, twee dagen na de envergadering van het CDA en enkele uren voordat hij met onbekende bestemming 'Vertrok, wilde de wethouder dan eindelijk praten. Het wachten wordt beloond. ia d t CDA is aanvankelijk met 'el ting en ongeloof gerea- op de berichten dat de bezig was u uit het college a ken. Maar er is de afgelo- 3ei laanden toch ook U1forse kritiek op u gele- van verschillende kanten stateerd dat de samen- Pfl ig in het college beter jd Daarom zijn we dit jaar 1 v keer de hei op geweest, d® aren best stevige sessies. 'c eerste sessie kwam Hans ns flink onder vuur te lig- ni laar de roep om zijn af- Va is uiteindelijk ook weer gel nd. Ik begrijp best dat ik er ede sessie even het doel- 's- is. Maar ik vergelijk het met een situatie waarin t goed gaat met je huwe- je huwelijksbemiddeling Q eelt. Dan stuur je ook i het tweede gesprek de u leidingspapieren op.' iwt het dan dat u inmid- •tltouder af bent en Hans is er nog altijd zit? is van de PvdA. Ik denk een niet onbelangrijk is. De kritiek op Baaij- ig er toch niet om. der Pechtold (de D66- der, red.) had het echt al met hem gehad. Hij bij mij praten met de noet Hans niet opstap- snap best het probleem: )te-stedenbeleid (waar- laijens verantwoordelijk nonds echtpaar Nieuwveen laat zich niet beïnvloeden door verkopers is, red.) is moeilijk en dat zat behoorlijk vast. Maar ik zit toch niet zo in elkaar. Ik vind dat je elkaar ook in moeilijke tijden moet steunen. Ie moet in zo'n situatie voor elkaar gaan staan." Wat is er toch mis met dit colle- Samenwerking. Ia, dat is toch het sleutelwoord hoor. Ik heb het idee dat we de stad aan het kwijt raken zijn. Terwijl je het tegendeel zou verwachten met zo'n toekomstdiscussie als Lei den 21. Maar die discussie loopt wat mij betreft ook niet lekker. Er zit geen schwung in. Ie hoort ook van allerlei men sen dat ze merken dat het colle ge niet samenwerkt. Dan kom je ergens en hoor je: A heeft dat gezegd, en B het tegenoverge stelde. Dan kom jij het zeker oplossen? Wanneer het college niet eensgezind optreedt, lukt het niet om private partners te vinden voor investeringen in de stad. Een slechte sa.menwerking werkt frustrerend voor ieder een. Ik heb bijvoorbeeld erg veel moeite gedaan om ruimte te vinden voor kinderopvang. En dan heb je eindelijk een ruimte vrij kunnen maken, dan gaat die toch weer naar onder wijs. Daar wordt de COKL niet vrolijk van." In uw ontslagbrief staat dat het gebrek aan samenwerking in het college de laatste maanden meermalen tot 'onaanvaardbare Oud-wethouder Huib Kruijt: „Ik heb het gevoel dat het college de stad aan het kwijtraken is." situaties' heeft geleid. Waarom bent u dan niet eerder opge stapt? „We hebben voor de zomer als CDA flink moeten slikken. Wij wilden de Zalmsnip niet verla gen. Maar we hebben er alles afwegend geen breekpunt van gemaakt. Maar als je in het col lege duidelijk aangeeft dat je fractie daar een groot probleem mee heeft, dan verwacht je niet dat de PvdA en GroenLinks ver volgens nog eens met moties over dat onderwerp komen. Ik vond dat echt ongelofelijk. Ik heb me in die dagen wel afge vraagd of we niet te diep in de min zaten. Maar aan de andere kant waren we aan het eind van een heel zwaar seizoen. Als je daardoor allemaal tegen over spannenheid aan zit, moet je niet gek opkijken wanneer de spanningen hoog oplopen. Dan moet je ervoor waken dat je geen onherroepelijke uitspra ken doet. Een ander moeilijk punt voor ons waren de EZH-gelden. In de Perspectiefnota wordt vanaf 2000 jaarlijks vier en een half miljoen gulden ingeboekt als dividenduitkering van het ener giebedrijf. Ik vond dat een on verantwoorde aanname. Ik heb tot twee keer toe een notitie het college in gestuurd waarin ik voorrekende dat dat bedrag mi nimaal twee miljoen te hoog is ingeschat. De aandeelhouders bij de fusie hebben geaccor deerd dat 35 procent van de winst wordt uitgekeerd als divi dend, maar het college blijft op 70 procent rekenen. Dat is voor mij een idee-fixe. Voor de fractie was het EZH- verhaal ook een punt waarop met het college gebroken kon worden. Dat het toen niet zo ver gekomen is? Je moet de context in de gaten houden. Het CDA is natuurlijk een be stuurderspartij. We lopen niet zo gauw weg voor compromis sen. Je moet wel heel erg zeker weten dat het met de verhou dingen in het college mis zit, foto henk bouwman wil je ook echt opstappen." Voor de zomer sprak de CDA- fractie nog met één mond: Huib is onze man. Wat is er gebeurd waardoor er van die steun een kleine twee maanden later niets meer over is? „Marjan de Jonge en Ton van Dijk hebben aan het eind van de zomer gesprekken gevoerd met de andere collegepartijen. Daarbij was de inzet van het CDA heel duidelijk: niet alleen Kruijt heeft een probleem, maar het hele college heeft een pro bleem. Ik denk dat dat een hele goede insteek was. Maar gaan de de gesprekken zijn de inhou delijke verschillen van mening en de breedte van de problema tiek steeds meer op de achter grond geraakt. Het beeld dat achterbleef was dat de proble men bij mij als persoon lagen. Ik probeer dat proces te begrij pen. Het waren heel intensieve gesprekken waarin steeds het feilen van de CDA-wethouder werd benadrukt. Het kan zijn dat dat zo sterk wordt, dat je het ook gaat geloven. Maar aan de andere kant: als je meer waarde hecht aan de visie van de andere collegepartijen dan aan de visie van je eigen wet houder, dan heb je als fractie een probleem. Ik vind: wat je aan het begin zei, dat moet je ook nu zeggen. Dus: als je van onze wethouder af wil, dan ben je ook van het CDA af. Niet om dat we als CDA zo graag de op positie in willen, maar omdat er op deze manier niet te werken valt." De CDA-fractie heeft u nogal hard laten vallen. Hoe kijkt u terug op de samenwerking met de fractie? „Ik ben teleurgesteld in de af weging die de fractie en daarna ook de ledenvergadering heeft gemaakt. Ik vind dat men zich achter mij had moeten scharen. Maar ik ben echt op niemand in de fractie boos. Ik heb de af gelopen twee jaar heel intensief samengewerkt met Marjan de Jonge. Ja, dan merk je wel dat we erg verschillend zijn, maar de samenwerking vond ik wel Twee jaar geleden begon u als wethouder kort nadat u had overwogen uit de raad te stap pen, en uitsluitend omdat u door de PvdA werd aangewezen als de enige aanvaardbare kan didaat. Is dat niet een vreselijk foute start voor een wethouder? „Als je op de kandidatenlijst staat, brengt dat ook verant woordelijkheid met zich mee. Je moet in bepaalde gevallen je verantwoordelijkheid nemen. Daarbij kun je tal van twijfels ruupsep hebben. Zo moest de fractie wim koevoet zich weer helemaal zetten. Maar je hebt nou eenmaal die verantwoordelijkheid. Waarom heeft het CDA vorig jaar opnieuw de ondankbare portefeuille financiën voor haar rekening genomen Ik heb het nooit verstandig ge vonden dat wij als CDA financi en wilden. Het is wel een leuke portefeuille, maar politiek heel onhandig. Het ligt het meest voor de hand dat een partij die meerdere wethouders mag le veren die portefeuille voor haar rekening neemt. Daarom moet je eigenlijk niet willen dat het CDA, de kleinste coalitiepartij, financiën heeft. Maar dat moet je niet te hard roepen tijdens de college-onderhandelingen, want dan neemt de ruilwaarde van de portefeuille af. Uiteinde lijk bleef die hete aardappel fi nanciën maar liggen. Zo is die post toch weer bij het CDA te rechtgekomen. Zal uw opvolger dezelfde pro blemen tegenkomen als u? Als je ergens een andere per soon neerzet, dan kan het zijn dat je ergens beter uit komt. Maar wat mij zorgen baart is dat de anderen onvoldoende hard hebben uitgesproken dat ze willen verbeteren. De pro blemen op financiën zijn blij ven liggen. Er is wel gesproken over verbetering van de samen werking. Maar dat is heel moei lijk. Dan moet je wel overtuigd zijn van de oprechtheid en van het tempo. Ik hoop nog steeds dat er iets gaat veranderen in het bestuur van de stad. Laat het alsjeblieft niet vergeefs zijn." Wat gaat u nu doen? „Ik ga nu eerst op vakantie. Daarna ga ik me eens rustig ori ënteren op de arbeidsmarkt. En misschien kom ik nog wel eens terug in de politiek. Maar dan niet in Leiden." esley grieten v-op ben het snel en pijnloos vertelt Ciska Nieuw- Warmond tevreden. Ze et uit de stoel van een Jieidsspecialiste op het Plaza op de Leidato. j^pfen gulden heeft ze haar ,p{ auwen laten epileren. ,ee at ik daar speciaal voor voi -- ïaar ik zag het opeens let is wel handig, want 1 klooi ik zelf wat aan." bezoekers kunnen niet terecht voor epileren, inda Breedevelt van Yo- 'airstyling uit. Ze is één medewerkers van de to- ven bedrijven van het Plaza. „Mensen kunnen korte behandeling on- Ze kunnen hun haar jknippen of hun nagels jwerken." De behande- «jtk 1 ^en ^den en °P~ gaat in zijn geheel naar een aardbeving getrof- settet Ciska Nieuwveen wordt onder handen genomen door Sandra van Dubbelden van beautysalon Alventura. De behandeling kost tien gulden en de opbrengst gaat in zijn geheel naar Turkije. foto marklamers fen Turkije. rustig. Met alle gevolgen van- zicht is. „Als het heel druk is Was het tijdens de opening dien. De verkopers van ver- heb je er niet zo'n last van, de warmte die weinig bezoekers schillende stands beginnen bij maar nu het rustig is op de lokte, gisteren was het ondanks gebrek aan klandizie hun praat- beurs dan word je wel erg veel het mindere weer nog steeds je al als er een 'slachtoffer' in aangesproken", zegt Nieuw koop. Zij laat zich in elk geval niet beïnvloeden en is nog nooit met een bankstel thuisge komen dat niet nodig was. Wel met kleine miskoopjes, maar dat kan de beste overko men. „Vorig jaar kocht ik van iemand van die handige boren die dwars door al elk soort ma teriaal gingen," vertelt haar man Jan Nieuwveen. „Maar niet als je probeert om dat na drie keer nog eens te doen", voegt hij er lachend aan toe. Na ruim een uur heeft het echtpaar alleen nog maar de buitenste ring van de beurs ge zien. Maar als regelmatige be zoeker van de beurs, worden ze niet echt meer verrast door het aanbod. „Het is jammer dat er veel dezelfde producten zijn. Van die strakke onderbroeken bijvoorbeeld, die kom je overal tegen." Het echtpaar komt naar de Leidato omdat de beurs dicht bij huis is en om ideetjes op te doen. Kopen is niet echt be langrijk en de beurs wordt meestal maar een keer bezocht. „Alleen als ik over iets twijfel dan wil ik nog wel eens terug gaan", vertelt Ciska Nieuwveen. „Maar voor echt grote aanko pen ga ik gewoon naar de win kel." haal is niet zo goed uit chtioö ekomen", grapte advo- los na afloop van de hng. Volgens hem had iG PER| aanse cliënt de politie- per n een mengelmoesje een to i niet duidelijk kunnen lat hij de ruzie met zijn al had bijgelegd door zelfgemaakte schilde- f'eenfcven. din van de verdachte il duidelijke taal: haar ad haar door een ruit en daarom wilde zij en schadevergoeding 1 een beschadigde trui. st wilde ze dat hij haar luis kwam schilderen, d voor smartengeld *ot 1000 gulden 'heeft tiet'. 2 had drie maanden ge- ;t zijn vriendin bij hem u een potje voetbal zit- gGZOt n. Hij wilde nog uit zijn vriendin moest maar wegwezen. Zij echter het toilet in, [de verdachte de deur Hij ontkende de «volgens door de ruit van de voordeur te hebben ge duwd. De ruit was gebroken omdat hij de deur hard achter haar had dichtgesmeten. Die snee van zes centimeter in haar hand was haar eigen schuld: ze had haar hand naar binnen ge stoken om nog een jas en een tas te pakken. De relatie tussen de twee zou volgens de verdachte nu weer goed zijn, ondanks het feit dat de vrouw een ander liet uitleg gen dat zij een schadevergoe ding wilde. Officier van justitie E. Schuijer had daar wel begrip voor en zette de gevangenisstraf die zij oorspronkelijk in ge dachten had, om in een geld boete van 750 gulden of 15 da gen hechtenis. De schadever goeding vond zij ook accepta bel, maar het smartengeld mocht wel wat minder zijn: 350 gulden. De advocaat van de man wilde vrijspraak: het was het ene ver haal tegen het andere en er was geen sprake van getuigenver klaringen of aanvullend bewijs. De eis tot smartengeld vond hij maar vreemd: de twee hadden volgens zijn cliënt immers weer een goed contact. Volgens politierechter J. van Daal was er echter wel sprake van bewijs: de man had tegen de politie gezegd dat zijn vrien din bij hun ruzie gewond was geraakt. Bovendien had zij kneuzingen. Daarom veroor deelde hij de man tot een boete van 750 gulden, waarvan 500 voorwaardelijk. De 100 gulden vergoeding voor de trui moest de man maar naar de Staat der Nederlanden overmaken. Het schilderen van het huis kon de vrouw wel op haar buik schrij ven. Van Daal kan iemand daar nu eenmaal niet toe veroorde len. Spelletje Als je 's ochtends om acht uur begint met werken en je bent 's avonds om elf uur klaar, dan wil je maar één ding: zo snel mogelijk naar huis. Als een auto dan op de smalle oprit van het bedrijf in de weg staat, ga je even toeteren. Als er vervolgens niemand reageert, dan sleep je die auto gewoon met een ka beltje weg. De ANWB zou dat immers ook hebben gedaan, zo beweerde een 52-jarige Wasse- naarse verdachte gistermiddag bij Van Daal. Punt was echter wel dat de auto was bescha digd: hij was bekrast en de rui tenwisser was kapot. Daarom had de Wassenaarder rechter Van Daal wel een en ander uit te leggen. De verdachte legde daarop uit het helemaal te hebben gehad. Tien jaar geleden had er al een caravan op de oprit van het Voorschotense bedrijf gestaan. Na zijn verzoek aan de eigenaar deze weg te halen, had de cara van er nog driekwart jaar ge staan. Iemand zou nu een spel letje met hem spelen. „Het is een beetje flauw om te zeggen misschien, maar ik denk dat het van de buurvrouw afkomt. Daar leven wij al tien jaar mee in het ongerede en dat laat ik niet over mijn kant gaan", zei de Wasse naarder. Zowel de officier van justitie als de rechter vonden dat de scha de bewezen was, maar waren er niet van overtuigd dat de man die had toegebracht. Zeker niet nu de buurvrouw niet was ko men opdagen om te getuigen. Zij vonden allebei dan ook dat vrijspraak op zijn plaats was. connie van uffelen- t de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Donderdag 14 September LEIDEN - Het was Zaterdag II. voor de werklieden van de firma Voorhoeve en Van Ravesteyn, alhier, voorzeker een aangename verrassing te vernemen, dat hun bij welwillende beschikking van wijlen een hunner patroons, onlangs overleden, schenkingen waren gemaakt van ruim 100 tot 600 naar ge lang van den tijd, dat zij bij genoemde firma in dienst waren geweest. De meesterknecht, die mede een aantal jaren aldaar werkzaam is, werd op bijzon dere wijze bedacht. GEMENGD NIEUWS - De oud-hoogleeraar dr. Nico- laas Beets, de schrijver van de 'Camera Obscura', viert heden zijn 85sten verjaardag. VALKENBURG - De gisteren gehouden paarden markt was in onderscheiding van die van het vorige jaar druk bezocht. Niet minder dan plm. 550 paar den waren aan de lijn, benevens een 70 a 80 veu lens. Vooral in de morgenuren was de handel door de tegenwoordigheid van vreemde kooplieden bepaald levendig te noemen, verder op den dag wat trager Er waren uitstekende jonge paarden aangevoerd, die voor goeden prijs van de hand gingen. Voor enke Ie 2,5 jarige exemplaren werd gevraagd 450 of meer en betaald plm. 400. Luxepaarden kwamen niet ter markt voor. ANNO 1974 LEIDERDORP - De kleuters van de Leiderdorpse kleuterschool 't Splintertje, namen gisteren ondanks neerstromende regen het nieuwe trimtoestel in gebruik. Het ging er vrolijk aan toe met ballonnen en ge zang. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD valse coupures van honderd dollar en valse paspoor ten. De Japanner verklaarde toen dat hij lid was van 't Japanse Rode Leger, dat onder meer verantwoor delijk was voor het bloedbad in 1972 op het vlieg veld Lod van Tel Aviv in Israël. De Franse premier Valery Giscard d'Estamg heeft persoonlijk de beslis sing genomen om de Japanner, wiens vrijlating werd geëist vrij te laten. ALPHEN AAN DEN RIJN - Vijfduizend liter diesel olie is gisteren uit een ondergrondse tank in de Oude Rijn gestroomd. De olie zou afkomstig zijn van een bedrijf (de politie wil de naam hiervan niet prijsge ven) dat direct aan dit water zou zijn gelegen. Het lukte de bemanning van een vliegtuigje de dader op te sporen. De dieselolie kwam vrij toen een afsluit- dop van een te repareren leiding was gesprongen. De vrijgekomen olie verspreidde vooral in het centrum van Alphen een enorme stank. Bij Katwijk werden de sluizen opengezet terwijl in Gouda het gemaal op volle toeren ging werken om de rommel zo snel mo gelijk naar zee te loodsen. DEN HAAG/PARIJS (ANP/AFP) - De Franse autori teiten hebben vannacht toegegeven aan de eis van drie Japanse terroristen, die gistermiddag de Franse ambassade in Den Haag hebben bezet. De Japan ners eisten de vrijlating van een lid van het Japanse Rode Leger uit de Parijse Santé-gevangenis. Toen de bezetters dreigden hun gijzelaars, onder wie de Franse ambassadeur te doden, werd de gevangene vanuit Parijs overgevlogen. De moeilijkheden in de Franse ambassade begonnen omstreeks vier uur gis termiddag. De politie werd toen gebeld om assisten tie te verlenen. Een agent en een agente, die kort daarna het ambassadegebouw binnengingen werden op de derde etage beschoten door een onbekende man. De agent werd in de schouder getroffen, zijn uit Katwijk afkomstige vrouwelijke collega in de borst. Beiden werden in het ziekenhuis opgenomen. De Japanner voor wiens vrijlating tot de gijzeling werd overgegaan werd op 21 juli op het vliegveld Or- ly bij Parijs aangehouden met in zijn bezit honderd Foto's in deze rubriek kruinen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen ovcrschrljvlngskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 hij 18 In zwart wit) op te sturen naar hel I eldsdi Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AU l eiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15