Ongewone kunst op wielen Trends Wel de lusten, niet de lasten Jonge ontwerpers delen meubelprij s DINSDAG 14 SEPTEMBER Geef enkele kunstenaars en vormgevers een gewone auto, laat ze zich uitleven en het re sultaat laat zich raden. De dea ler, die zo aardig was om de wa gens uit te lenen, herkent zijn eigen product niet meer. Maar dat was nou precies de opzet van MAMAMobiel. De creatieve uitspattingen van Johan Boer, Luuk Bode, Delta en 75B zullen deze weken niet onopgemerkt blijven, want de rijdende kunstwerken maken in augustus en september een tournee langs allerlei grote eve nementen in Rotterdam. Zo zullen de autootjes opduiken tijdens de Pleinbioscoop, het Wereld Haven Festival, de R'Uitmarkt, Zap Nation en 2000 Beats. Het Rotterdamse MAMA, show room for media and moving art, daagde de vier Rotterdamse en Amsterdamse kunstenaars en vormgevers onlangs uit hun creativiteit los te laten op een Ka, het opvallende modelletje van Ford. De autodealer, die er vier beschikbaar stelde, heeft het geweten. Zijn karretjes wer den bestickerd, beplakt en zelfs tot wrak verbouwd. Hoewel dat laatste slechts schijn is. De au to, die onder handen werd ge nomen door het Rotterdamse ontwerperstrio 75B, oogt dan misschien als rijp voor de sloop, het tegendeel is waar. De vormgevers hebben de Ka 'slechts' beplakt met foto's van autowrakken. „Het leek me een aardig idee om nu eens een gewone auto te nemen als onderwerp van een tentoonstelling," zegt Boris van Berkum van galerie MAMA. „De auto is zo'n wezenlijk on derdeel van ons leven gewor den. Waarom zou een wagen geen drager van kunst kunnen zijn?" Het resultaat is een mo biele expositie van vier kunst werken op zestien wielen. Iede re deelnemende kunstenaar - ontwerper heeft de Ka op zijn eigen herkenbare manier aan gepakt. Zo heeft Johan Boer, de stickerkunstenaar van Rotter dam, het karretje van top tot teen bestickerd. Boer plakt sinds een jaar of drie zijn stic kers op de ruiten van musea en galeries. Ongevraagd weltever staan. Zo kregen onder meer het Nederlands Architectuurin stituut (NAi) en Museum Boij- mans Van Beuningen eerder al een beurt tijdens een nachtelij ke plaktrip. Tegenwoordig is de kunstenaar ook legaal bezig. Voor zijn kunstwerken gebruikt Boer lagen zelfklevend folie, zo als dat ook in de buitenreclame wordt toegepast. De stickers maakt hij in zijn studio. Daarna krijgen ze een plekje op een kunstinstelling, maar het kun nen net zo goed de ramen van de groenteboer om de hoek zijn. De Rotterdamse illustrator en kunstenaar Luuk Bode, die onlangs nog de cd-hoes ont wierp voor 'Paradise in distress' van de Golden Earring, is de be denker van 'The General Luuk'. Een ode aan 'The General Lee', de supersnelle automobiel uit de televisieserie Dukes of Haz- zard. Bode heeft nog even over wogen om de deuren van de Ford Ka in navolging van de tv- serie dicht te lassen, maar dat bleek niet echt handig. Bode begeeft zich in zijn werk door gaans in de wereld van de strip, manga en cartoons. De ontwerpers van 75B hebben zo hun eigen visie op de Ka. Zij maakten er simpelweg een wrak van, dat de titel 'She's a wreck' draagt. „Op de sloop hebben we foto's gemaakt van kapotte autodeuren, ingedeukte daken en motorkappen. We hebben ons niet beperkt tot Ka's, maar allerlei merken en allerlei kleuren genomen," ver telt Rens Muis, een van de ont werpers van 75B. „Die foto's hebben we ingescand en uitge sneden, op groot folie uitge draaid en vervolgens opgeplakt. Het lijkt echt of die Ka volledig in de kreukels ligt en om het nög echter te maken hebben we ook de wieldoppen laten ver wijderen. Ziet-ie er nog lekker der uit." Rens Muis en zijn collega"s Pie- ter Vos en Robert Beckand zijn dol op dit soort opdrachten. In middels hebben ze zich alweer Auto's als dragers van kunst: zo zullen zij de komende weken Rotterdamse kleur geven, waarbij vrolijke da mes ze door het verkeer loodsen. foto gpd/arie versluis op een volgend project gestort: het bewerken van een spijker- boek en -jack voor Levi's. Daar naast zijn ze bezig met het ma ken van vier grote videoscher men voor Lowlands, dat eind deze maand wordt gehouden. Formule 1 De Amsterdamse allround kun stenaar Delta zocht zijn inspira tie voor het project MAMAMo biel in de Formule 1. Zijn Ka is de enige 'race'-Ka die deze en volgende maand door de stad scheurt. Delta begon zijn carri ère zo'n twintig jaar geleden als graffiti-artiest. De spuitbus hanteert hij nog maar zelden, maar de vormentaal van de graffiti is hij trouw gebleven in zijn schilderijen en houtreliëfs. Bij een mooie auto hoort ook een mooie dame op de motor kap, zo was Boris van Berkum van MAMA van mening. Daar om hebben stylistes Isis Vaan drager en Ellie Uyttenbroek voor elke kunst-Ka een host of hostess geselecteerd en deze in de stijl van het rijdende kunst werk gekleed. Zij zullen de au tootjes de komende maanden door Rotterdam loodsen. Als de wagens niet on the road zijn, zijn ze tot 25 september te be zichtigen bij AutoBrugStad aan de Koperstraat 15 in Rotterdam. Alternatief voor klussen onderhoudsabonnement ALEX VAN HOOF De Vereniging Eigen Huis is on langs een samenwerking aange gaan met de Apeldoomse on derneming Planbuilding. De 600.000 leden van de vereniging kunnen met vijf procent korting een abonnement bij het bedrijf afsluiten om de woning te laten onderhouden. Dergelijke abon nementscontracten voor klus- werkzaamheden nemen de laatste tijd toe. Tweeverdieners en senioren hebben geen boodschap aan de toegenomen belangstelling voor doe-het-zelven. De twee groepen willen echter wel de woning netjes onderhouden, maar ze hebben geen tijd of missen de lichamelijke kracht voor een zware klusinspanning. De loodgieter, timmerman en schilder komen dan van pas, maar daarvoor moeten drie ver schillende bedrijven worden in geschakeld. „Praktischer is om één loket voor deze vaklieden te hebben", vertelt manager Hans Cornelisse van Planbuilding. Bij deze onderneming zijn tien jaar durende abonnementscon tracten af te sluiten voor ver schillende klussen aan de wo ning. „Er bestaat een module voor gevelschilderwerk en kit- onderhoud, er is een abonne ment om kozijnen te verzorgen en voor het onderhouden van een plat dak", vertelt Cornelis se. De hoogte van de abonne- mentsbijdrage is afhankelijk van de grootte van de woning en bedraagt minimaal vijftig gulden per maand. Sluit de lief hebber een contract af voor de module Gevelschilderwerk en Kitonderhoud, dan komt iedere drie jaar de vakman een dag langs om onder meer de voor deur te schilderen. „Elke zes jaar wordt de complete woning gesausd. Bij een abonnement voor kozijnenonderhoud wor den eventuele door houtrot aangetaste exemplaren zonder extra kosten door nieuwe ver vangen. Bovendien blijft het abonnementsgeld tien jaar on gewijzigd", zo somt Cornelisse de voordelen op. Volgens de manager zal de be langstelling voor zijn vorm van dienstverlening de komende ja ren toenemen. Naast Planbuil ding, spelen op deze ontwikke ling vooralsnog twee andere be drijven in. Een daarvan, de Se- lektgroep in Ede, biedt het zo genoemde GarantSelektLease- Comfort aan. Voor een paar tientjes per maand kan de abonnee geregeld de schilder voor zijn deur verwachten. „Be drijven springen in het gat, om dat steeds meer mensen een koopwoning hebben en die wil len ze goed verzorgen. Daar naast stijgt het aantal tweever dieners en ouderen; dat zijn mensen die het kluswerk aan hun woning graag uitbeste den", legt Cornelisse uit. Tot enorm veel klanten heeft de nieuwe dienstverlening nog niet geleid, want Planbuilding heeft tweehonderd abonnees. VIVIAN DE GIER Geen haren op de bank, geen kwijl of plasjes op het bed. Het elektronische hondje Aibo geeft zijn baasje wel de lusten, maar niet de lasten van een huisdier. De robodog is een uitkomst voor mensen die krap behuisd zijn of te weinig tijd hebben. De ontwikkelingen in de elek tronische huisgenoten gaan rap. Nog maar twee jaar gele den, in 1997, zorgde de Tama gotchi in Nederland voor een ware rage. Kinderen stortten zich massaal op het computer- knuffeltje en namen het mee de klas in, tot grote ergernis van hun docent. Want als het dier tje honger had, begon het te piepen, wat de aandacht be hoorlijk afleidde van de les. In datzelfde jaar werd het 'vo geldolfijntje' Fin Fin gelan ceerd. Dit beestje is niet mo biel, zoals de Tamagotchi, maar zit thuis in de pc. Door middel van het toetsenbord kan de ge zondheid van het vogeldolfijn tje in de gaten worden gehou den. Het baasje kan zien of Fin Fin gelukkig is, of hij honger of dorst heeft en of zijn hartje niet te snel klopt. Vervolgens was het de beurt aan Furby, een wollig speeltje dat praat (nu nog alleen En gels), en giechelt als-ie gekie teld wordt. Als het eten ge smaakt heeft, laat hij een boer tje. Furby is al ongeveer een half jaar oud, maar doet het nog steeds erg goed. „Iedere drie se conden wordt ergens op de we- De Robodog kan ook voetballen. reld een Furby gekocht," zegt Huibert Brands van Hasbro, de firma die het diertje voor Ne derland importeert. „Wereld wijd zijn er nu acht miljoen ver kocht, in Nederland zo'n 200.000." Volgens Brands wa ren het in het begin vooral vol wassenen en studenten die Furby wilden hebben, maar nu zijn het met name kinderen. Op termijn zal Furby waarschijnlijk een Nederlandssprekend zusje krijgen, dat is leuker voor de kleintjes. „Met Furby zijn we voorlopig nog niet klaar." Ook het robotje R100 van het foto epa/bertil ericson Japanse NEC Corporation kan praten en reageert op stem men. Het mannetje kan voor werpen en gezichten herken nen. En als je 't hem een beetje vriendelijk vraagt, kan het vent je zelfs huishoudelijke appara tuur bedienen. Gezelschap en werkster in één dus. Maar die ren lijken toch de voorkeur te krijgen. Dat techniek daarin werkelijk voor niets staat, be wijst het hondje Aibo uit Japan. Deze week werd de metalen cockerspaniël van Sony voor het eerst in Europa getoond, op de Berlijnse elektronicabeurs REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA IFA. Daar wordt de Europese belangstelling voor de hond gestest. Aibo kost vijfduizend gulden, maar daar krijg je als baasje dan ook wat voor. De spaniël plast niet, kwijlt en ver haart niet en hoeft bovendien niet te worden gevoerd. Maar in zijn gedrag lijkt hij verder op een hond van vlees en bloed. Hij blaft en kwispelt met zijn staart. Hij kan ook boos wor den; dan lichten z'n ogen rood op. Omdat Aibo bij aanschaf nog een pup is, kan zijn baasje hem nog veel leren. De elektro nische hond kan bijvoorbeeld getraind worden om de krant te halen of pootjes te geven. Kwa lijk gedrag kan worden afge leerd met een tik op de neus. Zoals met alle elektronische huisdieren was Aibo in Japan direct een groot succes. „De eerste vijfduizend exemplaren waren in twintig minuten uit verkocht," vertelt Hester de Roo van Sony Nederland. „De kopers waren vooral mannen tussen de 30 en 40 jaar." Of het hondje ook in Nederland verkrijgbaar wordt, is nog onze ker. Voorlopig in elk geval niet. Wie niet kan wachten en nu al 'dierenleven' in huis wil heb ben, kan zijn hart ophalen aan de videoserie Mimmic Video's van Polygram. De kijker waant zich de ene dag de trotse bezit ter van een prachtig aquarium, de volgende dag kan hij zijn ka mer opfleuren met het gekwet ter van bontgekleurde dwerg papegaaien. Niet interactief, wel makkelijk. En hij kan ook gewoon uit. Radiogolven in sleutelhang'ED Radiogolven doen hun intrede in de apparaatjes voor af standsbediening. Bij voor beeld in een sleutelhanger waarmee lampen in de woon kamer of de koffiezetter kun nen worden bediend. Radio golven hebben een groter be reik dan infrarood. Men kan er bij voorbeeld mee werken vanuit de tuin. De signalen worden opgepikt door een speciale stekkerdoos, waarop het te bedienen elektrische apparaat is aangesloten. De stekkerdoos past in ieder stopcontact. Naast een sleu telhanger, bestaat er ook een muurschakelaar die radiogol ven uitstraalt en als afstand bediening voor allerlei appa raten fungeert. Voor de muur schakelaar moet echter pak weg vijftig gulden worden be- NOS taald, terwijl de sleutel) NL 1^ op veertig gulden komt speciale stekkerdozen i Kath voor enkele tientjes vei baar. Info: Philips Com Seri Electronics, Eindhoven het I 2736401. inde jaar. Hert Alle: Kmc The I Ame rie. E uit rr dans Met het knopje op deze hanger kunnen allerlei; ten op afstand worden Draaifauteuil met slang Een begrenzer beperkt het draaien van de zit/ligfauteuil van Leolux, zithoogte en zitdiepte zijn in te stellen. Vooi zich afvraagt wat de naam betekent: die is ontleend aan Leonardo da Vinei uitgedachte oerhelikopter ofwel 'lud schroef. Ontwerper Axel Enthoven gebruikte een stabie vijfteens- of ringvoet. Hij koos voor twee ruggen, een ho een lage. Door middel van stapelringen is de zithoogte - achteraf nog - aanpasbaar. De zitdiepte verandert meei de voetsteun wordt versteld. Dat gaat elektrisch via twei armleuning verborgen knoppen. Dat betekent een snot het stopcontact, maar dat is verfraaid met een 'snake', i mantel van over elkaar schubbende stukjes leer, in de ld de bekleding. De platte slang valt goed op, maar ontsiei De fauteuil staat in oktober op De Woonbeurs in Amste Om uit te proberen, want te koop is hij pas tegen de ten minste f 4.800. Lichl gram (zinn liteit ledag Lang: Serie Viole plekk gesel landi Prese Falke Get th Kenn Paula NOS-J Netwe Actua inde. De Helical in relaxstand. Het snoer valt wel op, maar dat sl FC Zon en kou wering Een lichtdoorlatend gordijn dat ook nog zonnewarmte kou tegenhoudt. Dat kan, zegt fabrikant Verosol, het tri neelgordijn dat wordt gepresenteerd op De Woonbeurs - RAI (5 t/m 10 oktober). Het gordijn, bestaand uit rechti textiel die aan de buitenzijde zijn voorzien van een alui laag, kan vijf graden in de temperatuur schelen. Er zijn breedten (45 en 70 cm) en vijf versies, van supertranspi naar transparant, half transparant, ondoorzichtig en ve m Cf rend. Met klittenband worden de banen aan meerspon bevestigd, zodat ze achter elkaar weggeschoven kunne den. Om strak hangen te garanderen is in de zoom aan c derzijde een lat geschoven. Dit type paneelgordijnen is n schikt voor glaspuien en ramen van formaat. Ze zijn -1 s zonder trekstang - handmatig te bedienen maar gemot kan ook. Gemetalliseerde paneelgordijnen. septt >rengt. THEA WAMELINK Plooistoel van Harm de Klein. Voor het eerst in de vijftienjarige ge schiedenis van de Nederlandse Meu- belprijzen is de Prijs voor jonge ont werpers toegekend aan twee inzendin gen: Project Unit van Copray Schol ten en de Plooistoel van Harm de Klein. Bob Copray en Stefan Scholten richt ten in 1997 hun ontwerpbureau op, maar zijn nog steeds niet te oud (alle bei onder de dertig) om naar de Prijs voor Jonge Ontwerpers mee te dingen. Hun winnende Unit is een concept voor een totaalinterieur. Zij hebben gpd/pr modules ontwikkeld die flexibel kun nen worden toegepast. Zo kan de was kamer unit (een zitbad/douche met erachter een wastafel) ook in de slaap kamer geplaatst worden. De slaapeenheid bestaat uit een soort twijfelaar met aan de ene kant een nachtkastje en aan de andere kant een uitklapbare armleuning. Zet je er twee naast elkaar, dan heb je een flink lits- jumeaux. Ga je uit elkaar, dan kan ie der zijn eigen bed meenemen. De koo- kunit is ingesteld op de snelle hap voor mensen met een druk leven. In het meubel is ruimte - achter een deur - voor een magnetron. Daaronder be vindt zich de koelkast. Er zijn twee werkplekken; de kleinste is voorzien van een stopcontact waarop een espressoapparaat kan worden aangesloten. De grootste bevindt zich onder de kraan en kan als - vrij ondie pe - spoelbak maar ook als werkvlak worden gebruikt. In een eenkamerwo ning heel geschikt als keukenmeubel. De Werkunit is gebaseerd op de tafel als middelpunt van het huiselijk leven. Om aan te eten en te werken. Aan de kopse kant, waar de poten terugwijken bij voorbeeld, geschikt voor werken aan de pc. Onder een geïntegreerd klapblad kan men de laptop of het be stek opbergen. De laatste unit (Relaxing) bestaat uit een soort ziteiland uit drie (losse) de len van gemakkelijk te kuisen kunst stof met afzetruimte en een plek voor audio/visuele apparatuur. Vooral de veelzijdigheid van Project Unit sprak de jury aan. Voor de Plooistoel heeft winnaar Harm de Klein - dat concluderen althans de juryleden Willem van Ast, Gerard van den Berg, Jan des Bouvrie en Jan Pes- inan - twee uitgangspunten gehan teerd: een nieuwe vormgeving en een nieuwe richting. De naam van de twintig jaar geleden uiterst innovatieve ontwerper Colombo valt hierbij. De Klein is pas 23 en onlangs afgestu deerd aan de Hogeschool voor de Kunst in Arnhem. De naam Plooistoel rdl ii.i] che jo nen i o-indu heeft hij gekozen, omdat he uit één handeling is ontstaa schrijft het als vouwen van' met een plooi en een bocht kern is van hout. Aan de zijl wit singelband een opvallei N0$T/i langs de stoffering. Alle inzendingen voor deze editie van de Nederlandse l zen zijn tot en met zaterdag >enza P< tember in hal 3 van het Jaai j £JV plex gratis te bekijken. Ook| 6430 van Jan des Bouvrie. de Prijs voor het beste Nedf meubelontwerp mee. Open,ent 23- 18.30. ma/di 10-22, wo/do/ 18.30, za 10-16 uur. Hot 06.' 00.0 :iek tervi PUZZEL Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1Vogel, Noorse componist, klein; 2 metselspecie, bosgod, hekwerk; 3 putemmertje, pook, godsspraak, 4. vuurwapen, gezondheid, stad in Frankrijk; 5 ondeskundige, vloerbedekking, deel v.e pan; 6 ontploffing, beddengoed, labiel; 7. echtgenoot, voor het gerecht roepen, aantekenboekje; 8. kluwen, Russische zweep, pepervreter; 9. makker, soort aardappel, dag en nacht; 2 3 4 5 6 7 Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Dof; 5. gei; 7. kakelen; 8. ges; 9. Eta; 11. ester; 14. la; 16. om; 17. ace; 18. nul; 19. os; 20. en; 22. akker; 25. kok; 27. els; 29. relatie; 30. man; 31nee Verticaal: 2. Oké; 3. fase; 4. geit; 5. geer; 6. ent; 8. gal; 10. arm; 12. steek; 13. einde; 15. aas; 16. olé; 19. ook; 21. nis; 22. Aken; 23. kaas; 24. rein; 26. ora; 28 lee.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10