Vreemdganger krijgt geen naam maar nummer f 'De Neus' legt massagraf Duitse soldaten bloot 4 Het Gesprek van de Dag Van den Ende is hypocriet Kleine buienkans Millenniumtour ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1999 -JRDAG COMMENTAAR Met begrijpelijke verbijstering is deze week gereageerd op de uit spraken van Joop van den Ende over de 'verpaupering' van het programma-aanbod. Van den Ende vindt dat de commerciële tele visie veel te veel amusement en grofheid uitzendt en dat de over heid daaraan met nieuwe regels een einde moet maken. Dat uitge rekend Neerlands bekendste televisie-producent dit soort verwij ten durft te maken is inderdaad een gotspe. Joop van der Ende zelf is namelijkals-geen ander verantwoordelijk voor de cultuuromslag die zich de afgelopen tien jaar in de Neder landse ether heeft voltrokken. Hij was de bedenker van TV10 dat het eerste legale commerciële televisienet had moeten worden. Van meet af aan had dat de bedoeling met een minimum aan seri euze informatie en een maximum aan vrijblijvend amusement grote groepen kijkers weg te lokken bij de publieke omroepen. Toen die opzet mislukte, sloot hij samen met de concurrerende plannenmakers van Veronique een monsterverbond dat via Luxemburg de huiskamer ging bestoken met een - vriendelijk ge zegd - lichtvoetige programmering. Joop van den Ende begon ooit als arme feestartikelenhandelaar, maakte naam als theaterproducent van vrije producties en maakte vooral de afgelopen tien jaar een inmens fortuin als mede- lid van de raad van bestuur van het naar de beurs gebrachte Endemol. Dat bedrijf is het nieuwe televisieseizoen begonnen met twee om streden programma's. In het een worden echtparen gescheiden en tot overspel verleid. In het andere gaan wildvreemde mensen met elkaar in huis wonen, 24-uur per dag bespied door camera's. Over verpaupering van het televisieaanbod gesproken. De overheid is er niet om programma's te verbieden, maar wel om kwaliteit mogelijk te maken. Ze doet dat als hoedster van het pu blieke bestel. In de commerciële wereld bestaat terecht een grote productievrijheid, al raken steeds meer bedrijven gelukkig over tuigd van hun maatschappelijke verantwoordelijkheid. Het is jam mer dat dat besef bij Endemol nog niet is doorgedrongen. Het is ronduit hypocriet dat Van den Ende nu in de spiegel kijkt, zonder zijn eigen beeltenis daarin te herkennen. Grote, sterke vrouwen Sinds de commerciële omroepen hebben ontdekt dat je met behulp van keukengiganten en tuincentra goedkope dagtelevisie kan ma ken, is Nederland aan het doe-het-zelven geslagen. Een witte muur in huis kan niet meer; daar moet op 'gesponsd', 'gemozaïekt' of'ges jabloneerd' worden. De ouderwetse tuin - met tegelterrasje en ga zonnetje - heeft afgedaan. Voor minder dan klaterende waterpartij en, wuivende tropische planten en designterrasjes in spannende kleuren komt niemand zijn huis meer uit. Nu levert al dat handwerk vaak mooie luiizen en tuinen op. Op te levisie, tenminste. In de praktijk leiden de goedbedoelde klusadvie- zen van SBS en RTL regelmatig tot platgeslagen duimen en onder tegels geplette tenen. Om maar niet te spreken van de scheefgezaag- de planken, kortgesloten elektrische circuits en niet-dekkende verf lagen. In Engeland hebben ze dat nu ook ontdekt. De BBC, die de laatste tijd met alle kook- en klusprogramma's overdag een echte huis-, tuin- en keukenzender aan het worden is, stuurt daarom el ke dag rond lunchtijd een hulpteam op pad om de grootste mis kleunen weer recht te breien. Het team bestaat uit twee potige klus sers: Siobhian Palmer en Fiona Quigley. Inderdaad, tiuee dames. Ze noemen zichzelf de 'Big, strong girls' ('grote, sterke meiden') en dat zijn ze ook. Tweehonderd kilo puur vakvrouwschap. De BBC heeft niet voor niets gekozen voor tivee da mes. Negen van de tien veroorzaakers van doe-het-zelf-rampen zijn van het mannelijk geslacht. En toegegeven, het is best vermake lijk zo'n stevige Engelse huisvader, vaak kalend en voorzien van een buikje en tatoeages, die door twee vrouwen aan zijn oor door het huis wordt gesleept om op zijn falen als 'handyman' te worden ge wezen. Van mannen die al zes jaar lang hun gezin laten struikelen over losse plinten tot heren die de meest afschuwelijke ongelukken hebben veroorzaakt met hun gereedschap, geen enkele mislukte klusser wordt gespaard. De grappen van de dames zijn daarbij meestal te flauw voor woor den. Maar dat geeft niet, deze nieuwe aanpak van de anders zo saaie huis- en tuinprogramma's is op zichzelf al grappig genoeg. En dat is een hele prestatie in een wereld waar de Robs en de Nico's het voor het zeggen hebben. Siobhan en Fiona zijn van een heel ander kaliber. De big, strong girls zijn de enige, echte kerels van klussend televisieland. De boeren waren een paar weken gelden tamelijk ongerust. De plens- regens die op hun velden neerdaalden, terwijl een deel van het graan en de pootaardappelen nog geoogst moesten worden, werden met lede ogen aanschouwd. De laatste weken is er echter veel veranderd. Op veel plaatsen heeft het sedert de zware donderbuien van donderdag ochtend 26 augustus niet meer geregend. Zo'n lange regenloze perio de komt maar weinig voor. Overigens was het begin van de week com pleet noodweer in het Brabantse. In Oosterhout viel 95 mm en zware hagelbuien hebben schade veroorzaakt aan rijp fruit in ondermeer de Betuwe. Vandaag de eerste climax van de nazomer. In een zuidooste lijke stroming komt weinig bewolking voor, de lucht droogt sterk op en het kwik haast zich naar waarden boven de 25 graden. Overal in onze regio, ook aan de stranden, wordt het meer dan 25, plaatselijk wel 28 graden. Morgen wordt een tijdelijke tempering van de warm te verwacht. Waarschijnlijk stokt het kwik bij 23-24 graden. Oor zaak is een frontaal systeem dat vanuit het westen dichterbij komt. Het front doet ook de bewolking toenemen en misschien komt er een enkele bui opdraven. Verder waait de wind uit het westen. Ook op maandag is er in een drukkende atmosfeer een kleine buien kans. Daarna weer enkele dagen droog, zonnig en zomers warm tot tropische hitte in het binnenland. Gisteren een bewolkte ochtend. Daarna werd het zonnig, maar de zon kwam te laat en de lucht was te vochtig voor zomerse maxima. Stompwijk no teerde 24,3 graad. In De Bilt lukte het net wel. Daar werd de vijfde zomerse dag van deze septembermaand geregi streerd en hoe bijzonder dat wel niet is bewijst het feit dat er voor het laatst in 1961 meer zomerse dagen zijn gere gistreerd. Toen waren het er zes en in 1959 zeven. Die aantallen worden dit jaar voorbijgestreefd. jan visser Discretie van grootste belang bij bureau voor aanvullende relatie Hij gebruikt het woord 'vreemdgaan' bij voorkeur niet. Liever spreekt hij van een aanvullende relatie. Want zijn cliënten hebben alle maal behoefte aan 'iets extra's' naast hun vaste partner. Mari Kapteijns (51) is directeur van Dating Consultancy Partner (DC Partner), een bureau voor (on) gebonden relatiebemiddeling. Geen alledaags werk, want op vreemdgaan heerst nog steeds een groot taboe. Bijna iedereen doet het, maar niemand geeft het toe. Het wordt tijd dat er meer openheid komt." In de woonkamer van zijn huis in Schijndel staan drie beeldjes die het gezegde 'Horen, zien en zwijgen' uitbeelden. Een tref fende uitdrukking die alles met Kapteijns' werk te maken heeft. Tachtig procent van zijn cliën ten is immers zonder medewe ten van hun vaste partner op zoek naar een aanvullende rela tie. Voor de bemiddelaar reden om alle verzoeken met de hoogste discretie te behande len. „Als iemand zich aanmeldt, bespreek ik allereerst hoe we het beste contact kunnen heb ben zonder dat het thuisfront daar iets van weet", zegt de di recteur. „Dat kan via het werk, een mobiele telefoon, maar ook via een postbus." Verder werkt DC Partner nooit met namen: cliënten krijgen allemaal een inschrijfnummer, waarmee ze zich kunnen identificeren. „Zo lekt er nooit informatie naar derden. Dat is in deze branche heel belangrijk." De reden om op zoek te gaan naar een aanvullende relatie is voor iedere cliënt verschillend, weet Kapteijns. „Vaak hebben ze een slechte relatie met hun huidige partner, maar willen ze deze toch niet verlaten omwille van de kinderen of om financi ële redenen. Omdat ze toch be hoefte hebben aan liefde en ge negenheid, komen ze dan bij mij." Ook ouderen van wie de partner langdurig ziek is, klop pen veelvuldig bij DCP aan. Kapteijns: „Deze mensen zijn vaak op zoek naar iemand met wie ze de dagelijkse dingen kunnen delen. Met hun eigen partner kan dat niet meer." De directeur benadrukt dat het zijn cliënten niet alleen om seks gaat. „Ik bemiddel alleen voor serieuze relaties. Mannen die denken dat ik hier een blik met vrouwen opentrek, zijn aan het verkeerde adres. Daar heb je andere bureaus voor." De werkwijze van DC Partner is heel grondig. Een nieuwe cliënt moet allereerst een uitgebreide vragenlijst invullen met infor matie over zichzelf, zijn werksi tuatie en gezinsomstandighe den. Verder wil Kapteijns graag weten waarom iemand de be hoefte heeft aan een aanvullen de relatie. „Ik hoor soms hart verscheurende verhalen. Er zijn mensen die al jarenlang als broer en zus leven en geen en kele band meer hebben. Som migen beginnen zelfs spontaan te huilen als ze over hun thuis situatie praten. Dan ben ik heel blij dat ik ze kan helpen", zegt de directeur. Na het intakegesprek wordt een profielschets van de cliënt ge maakt, waarin hij aangeeft wat voor 'n persoon hij zoekt en waar en wanneer hij de aanvul lende partner kan ontmoeten. „Als iemand maar een uurtje per week vrij kan maken, wordt het natuurlijk niets", zegt Kap teijns. „Ook in een aanvullende relatie moet je veel tijd steken." Toen de bemiddelaar zes jaar geleden met het bureau begon, ondervond hij veel weerstand van zijn omgeving. „Veel men sen vonden het onbehoorlijk dat ik in goede huwelijken ging stoken. Maar zo'n relatie is echt niet zo goed meer als een van de partners bij mij komt", zegt Kapteijns. Een enkele keer advi seert hij een cliënt nog een po ging te doen de problemen met de vaste partner op te lossen. „Dan raad ik aan om samen in therapie te gaan of een boek te lezen over huwelijken en rela ties." Het vreemdgaan zelf kan ook een goede leerschool zijn. „Iemand krijgt dan een beter inzicht in de problemen met de vaste partner en kan daaraan gaan werken. De aanvullende relatie gaat dan over en de band met de vaste partner wordt beter. Dat is natuurlijk geweldig." Natuurlijk gebeurt het ook re gelmatig dat een vaste relatie stukloopt omdat een van de partners vreemdgaat. „Ik voel me daar niet verantwoordelijk voor", zegt Kapteijns. „Mijn cli ënten zijn volwassen genoeg om daar fatsoenlijk mee om te gaan. Ze kiezen daar zelf voor." Dat niet iedereen even blij is met zo'n verbroken relatie, blijkt uit de kwade telefoontjes die Kapteijns af en toe ontvangt van bedrogen partners. „Ik pro beer die mensen altijd een spie gel voor te houden door te vra gen waarom hun partner een vriend of vriendin heeft ge zocht. Dan binden ze vanzelf wel in." Dat het ook heel anders kan gaan, blijkt uit een incident dat zich vorig jaar voordeed binnen DC Partner. Kapteijns kreeg een vrouw op bezoek, die niet ge noeg voldoening vond in haar huwelijk en op zoek was naar een vriend. De directeur nam haar adresgegevens op en deze kwamen hem bekend voor. Hij controleerde ze in de computer en het bleek dat de echtgenoot van de vrouw ook op zoek was naar een aanvullende partner. Kapteijns besloot discreet te blijven en beide partijen niets te vertellen. „Het enige dat ik kon doen was de vrouw aanra den een postbus te nemen in een andere stad dan haar woonplaats. Daar ontving haar man immers zijn post al. En het zou toch bijzonder vervelend zijn als ze naast elkaar zouden staan om een envelop van DC Partner uit de postbus te halen. Al zou dat veel moeilijkheden besparen." ANOUK MIDDELKAMP- „Het is uitzonderlijk dat in zo'n korte tijd zoveel lijken van Duit se militairen bij elkaar worden aangetroffen. Normaal gaat het om één of twee. Maar tien ske letten in drie weken in een ge bied van driehonderd meter is echt uniek." Kapitein Harry Jongen, ook bekend als 'De Neus', heeft deze week in het Brabantse Sprang-Capelle het tiende skelet van een Duitse soldaat uit de Tweede-Wereld oorlog opgegraven. Het massagraf werd afgelopen zomer ontdekt bij werkzaamhe den voor de verzwaring van de zomerdijk langs de Bergsche Maas. Jongen, werkzaam bij de Bergings- en Identificatiedienst van de Landmacht leidt de ber gingsoperatie. Hij verwacht dat nog veel meer stoffelijke resten aan de oppervlakte zullen ko men. „In dit gebied is aan het einde van de oorlog zwaar ge vochten en zijn honderden do den gevallen. Het is de eerste keer dat we toestemming heb ben om aan de natte kant van de dijk te graven. Er kunnen nog wel tientallen lijken wor den blootgelegd", oordeelt hij. Identificatieplaatjes en wapens die in het graf zijn aangetroffen maken duidelijk dat het om Duitse soldaten gaat. Geen van de tien gesneuvelde militairen is tot nu toe geïdentificeerd. De stoffelijke resten zijn voor iden tificatie overgebracht naar het laboratorium van de Kolonel Palmkazerne in Bussum. Later zullen zij worden bijgezet op de begraafplaats voor Duitse mili tairen in het Limburgse Yssel- steyn. De Duitsers zijn waarschijnlijk in de winter van 1944-1945 ge sneuveld tijdens zware gevech ten met de geallieerde strijd krachten. Kapelsche Veer vorm de toen een belangrijk Duits bruggenhoofd, dat doelwit was van geallieerde aanvallen. Daarbij zijn zowel bij de gealli eerden als bij de Duitsers hon derden doden gevallen. „Moge lijk stuiten we ook nog op geal lieerde militairen. Onze taak is de berging en identificatie van alie gesneuvelden, hun natio naliteit speelt geen enkele rol. Wij doen dit werk ten behoeve van de nabestaanden", zegt Jongen die al meer dan dertig jaar als 'lijkenspeurder' van de landmacht dienst doet. De gevonden skeletten - waar van er in ieder geval zes nage noeg compleet zijn - lagen voor een deel op elkaar gestapeld. Van vier lijken ontbreekt het hoofd. In de weilanden rond het massagraf zijn verspreid ook andere beenderen aange troffen. In de lokale gemeen schap gaan geruchten dat zich in een soort bunker aan de kop van de dijk nog een massagraf moet bevinden. ,,'Als die verha len juist zijn, dan moeten er daar ook nog een aantal lig gen", aldus Jongen, die met zijn scherpe reukzin-vaak speur honden heeft verslagen. In de Bergsche Maasdijk wordt al sinds juni gezocht naar over blijfselen van soldaten uit de Tweede Wereldoorlog. De speurtocht loopt vooruit op het verbeteren van de dijk tussen Waalwijk en Geertruidenberg, die uiterlijk in 2001 bestand moet zijn tegen hoge water standen. In juli werd er ook een vijfhonderd pond zware vlieg tuigbom gevonden, die op vijf meter onder de grond tot ontL ploffing is gebracht. yvonne van der heupen De slechte dingen Toen ik negen jaar was stierf wijn vader. Ik wil al jaren een stukje schrijven over de absurde za ken die die dag plaats vonden. Althans absurd in mijn negenjaiige ogen. Maar om een of ande re reden komt het er niet van. Angst waar schijnlijk. Mijn moeder bleef achter met zes kinde ren. Een van de gevolgen was dat mijn ooms, ik had er vele, zich met de op- voeding gingen bemoeien. Geluk kig beperkte die bemoeienissen zich tot vage wijsheden als: Jon gen, één ding moet je nooit ver geten: er zijn wel duizenden meisjes-maa r je hebt maar één moeder", of „en gidden is een gulden en die kun je maar één - keer uitgeven.Om niet te spreken van: „Jongen, je weeter alles van hè.Toen vond ik het allemaal nogal lachwekkend. Maar nu ben ik zelf al vele jaren oom en iets slimmers dan boven staande heb ik ook nooit kunnen bedenken. De relatie oom-neefis kennelijk te vaag voor andere me dedelingen dan: Wat hoor ik, heeft je zus verkering?" of „Zit je te genwoordig in de computerbranche, booming business zeker." Het kwam dan ook als een verrassing dat ik op veertienjarige leeftijd apart ge- nomen werd door mijn vaders jongste broer, mijn oom Jef Hij zei: „Jongen, iedereen bemoeit zich met je opvoeding en iedereen heeft het beste met je voor. Maar van wie moet jij de slechte dingen leren? Wie leert je roken, diinken, gok ken? Van die zaken moet een jonge jongen toch ook kennis nemen. En daar ga ik voorzorgen." Oom hield woord. Hij presenteerde me mijn eer ste sigaret. Niet over de longen roken jongen, dat schijnt slecht te zijn voor een mens.Oom Jef was huisarts. Hij nam me mee naar de kroegen naar het casino in Blankenberge. Ik weet niet hoeveel tijd ik in mijn leven aan de kaarttafel heb doorgebracht maar als ik in die tijd natuurkunde had gestudeerd, was ik nu atoomgeleerde geweest. Ik weet niet hoeveel geld ik aan de kroegbazen heb gegeven („Nooit de fooi vergeten, jongen") maar als ik het allemaal gespaard had. hoefde ik nu niet meer te werken. En wat dat roken betreft: niet langgeleden werd ik geopereerd aan een slagader die verstopt zat. Een verstopping die volgens de neuroloog voor namelijk te danken was aan langjarig nicotine- gebruik. Hele delen van mijn leven tot nu toe zijn ver vaagd in een walm van rook en alcohol. En mijn toekomstig leven zal dank zij diezelfde walm waarschijnlijk ernstig worden ingekort. Ik zou oom Jef moeten vervloeken. Maar dat doe ik niet. Integendeel: hij is mijn hele leven al mijn favoriete oom. Hoe kan dat toch? Ik weet het niet. JOOST PRINSEN Miami Bob Glassman rijdt de komende maanden in een geheel inge richte glazen truck, compleet met bad, keuken en zitkamer door de Ver enigde Staten. Glassman is van plan langs veertig steden te rijden, op zoek naar de ideale stad voor het nieuwe millennium. FOTO EPA RQBERTO SCHMIDT Ti jtie aan Hen erv Jen ink< M I L L E N Nlonrech' iggevori nog terhout d0g611ereneei Nog 112 dagen en|Zer®d nieuwe millenniujj^1^ aan. Reden voord, om in een dagelijl terug te kijken opf k rijke gebeurtenissfyiiüH plaatsgrepen op ponderende data£ct'0p gelopen 1000 jaarpstaakt week: 6 sep 1948:1 Inkel i Juliana: 7 sep 193ptlaafsl Holly geboren; 8sEeer Piet Hein veroverlj cijfers vloot; 9 sep 1976: fO. overleden: 10 sep! Londense chauffelparj dronken rijder: 11 n 1963: Beatles nengj^k* loves you'op. kt zuig 11 SEPTEMBER 1963 Platenstudio Parlopl Zyjver wel iets met het banc^et ap, nen. Alleen de drum ncjere der de maat. Hij heet en get en zijn enige pluspui e juch in het bezit is van eej Dat is een kostbare heid in deze dagen. t band dus over een d kunt beschikken, ook gaan zeuren als s^fst er geen moer op kla; e(jin§ Maar nu is het kieze;tel 8e' Of de drummer er uien, S(v platencontract. John e George hebben hete toch wel gehad metP? a(v valt nogal uit de tooi jcencl< schuchter en ziet er$e 8e.^ van in om nonnetjes Ö1 hoofd te plassen, zo: Paul in Hamburg plifnill doen na afloop vani den. Er uit dus met >sch» en Paul zien hun kaïinland vriend Ringo over te hanj; komen drummen. Dste Ka niet weigeren met eemet d contract in het versdijke ti ger Brian Epstein onin B< Pete. Maar zo makkedie i John, Paul en George drie j« vanaf. Fans van PeteIn d stieren bij de Liverpi ted. E vern Club en slaan Gi de 'r blauw oog. Mindere) maand later, op 11 Sp^f» 1962, nemen de Beai eerste plaatje op: 'b (DAM Als een paar jaar latere r, Paul, George en Rinjedacl hun rijkdom wentelde h Pete 180 gulden peryiiegt een broodfabriek, had peter breedveld _waar ïnkori MENSEb""™ aurte ftho ttAll «nter e tijd De Belgische kroont gaat zich verloven, itm Vlaamse krant Hetlsj™ Nieuws, die zegt helju drie bronnen bevesll te hebben. De uitvet MATHILDE D'UDEKf zijn, oudste dochteif adelijk Belgisch ges' prins Filip (39) vers enkele maanden rej het Waalse dorpje V ne-Eau bij Bastenal familie d'Udekemo kasteel heeft, zo he nister LOUIS OLIVII Laatste Nieuws vert binnenkort' zou dei kend gemaakt word d'Udekem d'Acozis t- als logopediste. Ze schreven als ,,bemi trekkelijk, recht dot] vaste hand opgevoe zou haar in Italië o ben. De afgelopen! diverse malen gerui een op handen zijn™ van de Belgische k Maar dit keer zou li ontmoet hebben, dit jaar zouden Fili&J gaan trouwen. JJ1

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2