TRYSIL Toerisme Lustoord voor de doe-het-zelf toerist Het natte hart van Noord-Holland ezeltje [erdag 11 SEPTEMBER 1999 FOTO NOORS VERKEERSBUREAU/B. IJSBRAND nnoOBS. u.c-liê dat de weergoden niet ïeewerken tijdens ons -naa aan het tegen Zweden •110 ikende grensgebied, 288 ölometer ten noord- geliijvan het beter bekende Het regent. En als het :nt, dan plenst het. ^ElZ de boodschap dan heeft begrepen worden laaghangende bewol- het recept toegevoegd, ïidelijk. De Noorse na- zijn geheimen niet zo /4i jsgeven. Dit is geen uit mftf louter zonaanbid- arveel eerder voor elingen, wandelaars en in. ar Sai at en winderig dus. Grat in wordt een tochtje ge let de aloude sleepboot /LUC nut over ^et Osen~ ewel OsensjCEen. Op het zogeheten 'SCEr- /9 ft otermuseum' laat nie- '10 :h uit de knusse kajuit (ke I is het alleen maar om- volgens goed Noors ie fles op tafel staat, rarmend en je krijgt na glaasjes vanzelf zeebe- >assen bij het afstapje eiger bij het museum- >p bescheiden schaal geeft van de houtin- ie in dit gebied jaren- werkgelegenheid orgd. Nu moet het toe rol overnemen, den tonen noeste wer- de immense boom- over de rivieren naar jen brengen. Kinderen De provincie Hedmark is een hoek van Noorwegen waar de stroom toeristen nog voortkabbelt. De Noren weten de weg naar dit natuurrijke gebied goed te vinden; het aandeel van de buitenlandse bezoekers evenwel houdt niet over. Maar misschien dat de loop er nu snel in komt Vanaf de nieuwste aanwinst van het land immers - de splinternieuwe en zeer fraaie nationale luchthaven bij Gardermoen - valt de landstreek rond Trysil, in het oosten van Hedmark, nu beter en aanmerkelijk sneller te bereiken. beleven plezier aan de fraaie houtsnijbeeldjes die waarin de houthakkers en transporteurs zijn vereeuwigd. In Elverum, op weg van en naar Hamar, wor den deze werkzaamheden in het Skogbruksmuseum, gewijd aan de bosbouw en visserij, nog beter uit de doeken gedaan. Ondertussen roffelen de pij penstelen op het houten dak. Zo'n dag is alleen voor de door zetters. Die zijn er echter voldoende. Wie houdt van bibberen in een bootje wordt op zijn wenken bediend. De hengels gaan mee. Vliegvissen is een specialiteit van de s.treek. Kaplaarzen en een waterpak worden aanbevo len. Een hoosblik kan overigens ook geen kwaad. De kaarten met soorten die in deze omge ving gevangen kunnen worden (onder meer veel forel, vlag- zalm, baars en snoek) maken indruk en zijn hoopgevend, maar de paar uur op het rivier tje leveren niks op. Nou ja, een fikse verkoudheid dan. Geluk kig zijn er folders en brochures die illustreren hoe het er uit ziet als hier de zon schijnt. De robuuste beheerder van camping Klara in Trysil laat zien dat maar weinig gasten met lege handen van hun vis- tochten terugkomen. Hij looft zelfs prijzen uit voor de groot ste gevangen exemplaren; het terugzetten van de vangst is in élk geval geen Noors gebruik. Het aanbod voor een berensa fari (er zijn ook bever- en elandsafari's) wordt bij het in vallen van de duisternis afgesla gen. De beren zullen met dit weer toch wel zo verstandig zijn om binnen te blijven. Dan is het niet aardig de Noren te houden aan de garantie die bij het uitstapje wordt gegeven, namelijk dat je altijd een beer tegenkomt. De Noorse gids en directeur van de plaatselijke WV, Knut Eggen, kijkt bij zoveel gebrek aan ondernemingslust wat meewarig naar zijn gasten. Zijn gedrevenheid en enthousiasme verwateren niet. Trysil presen teert zich niet voor niets als een gebied dat met zijn bossen, me ren en bergen garant staat voor bijzondere belevenissen. In een plaatselijk restaurant demon streert de kok in ieder geval dat anderen succesvol zijn geweest bij de jacht. Of zou het malse elandvlees afkomstig zijn van een 'boerderij'? Eén ding is ook duidelijk. Vegetariërs hebben het hier niet makkelijk. Trysil, dat staat als een paal bo ven water, is een lustoord voor de doe-het-zelf toerist. Kanova ren, paardrijden, 'wilde bees tensafari's' en talloze vistoch- ten, maar ook het na het onge val in Zwitserland in opspraak geraakte 'kloofzeilen' (in het Engels canyoning genoemd) en waterval-tochten alsmede berg- wandelen en klimmen zijn slechts een greep uit het aan bod. Het is vooral zaak om 's avonds niet te veel energie over te hebben, want nachtelijk ver tier is er niet. Daarvoor moet je hier in de wintermaanden ko men, wanneer het dorp niet al leen door de uitbundige sneeuw van gedaante en karak ter verandert. Eigenlijk geniet dit deel van Noorwegen meer bekendheid als ski-gebied, zowel voor afda lingen als voor Langlaufen. Noorse families komen hier in de weekeinden massaal naar toe om zich op de beboste berghellingen eens lekker uit te leven. Ook de Denen, die 's winters de helft van de gasten uitmaken, en Zweden vertoe ven er graag. „Je kunt hier in al le richtingen skiën, en profite ren van de zon. Van 1 novem ber tot 1 mei hebben we goede sneeuw", meldt Eggen. De man heeft in de skiwereld een reputatie heeft op te hou den als voormalig coach van het Noorse skiteam bij de Olympische Spelen van 1980 in Lake Placid en 1984 in Sarajevo. Eggen was ook nauw betrokken bij het ontwerpen van de pistes voor de Winterspelen van 1994 in Lillehammer. Nu houdt hij zich hier bezig met het uitzet ten van afdalingen. Trysil heeft veel zogenaamde black dia monds en black areas, de moei lijkste geprepareerde ski-hellin gen. Het kost wat moeite om een voorstelling te maken van een winters Trysil. Er is weinig zo naargeestig als een verlaten ski dorp verhuld in de mist. Zoals je in het midden van de winter ook niet moet willen flaneren op de boulevard van Katwijk of Zandvoort. Fraaie hoge bergen en leuke doorkijkjes naar ande re valleien, zoals in Oostenrijk en Zwitserland, zijn er hier ook zonder de mist niet. De toppen in het Trysilfjellet reiken slechts tot 1132 meter. Daar staat te genover dat de wachttijden voor de liften (met een totaal capaciteit van 24.000 skiërs per uur) ook niet zo lang zijn en dat er op de 62 pistes prachtige tochten kunnen worden ge maakt. Het gebied - de eerste skilift opende in 1966 - is nog volop in ontwikkeling, waarbij de Noren nog strenger dan de Zwitsers rekening houden met een juist evenwicht tussen vooruitgang en natuur. De hutten op de hel lingen zijn van hout, op de da ken groeit gras en ze vallen nauwelijks op. Dat Trysil onder sportliefhebbers de reputatie heeft van een onontdekte parel blijkt wel uit het feit dat twee sporthelden er een huis heb ben. De eerste is coureur Mi chael Schumacher, die zich buiten het raceseizoen graag mag terugtrekken in zijn gigan tische houten villa aan de rand van het skigebied. De tweede is de meervoudig Olympisch langlaufkampioen Björn Dahlie wiens eveneens zeer ruim bemeten woning ook af en toe te huur is. Je moet dan wel over een fikse vrienden kring of een grote familie be schikken. Maar juist daarom ook heeft Dahlie het zo riant opgezet. „Ik wil al mijn vrien den kunnen uitnodigen", aldus de topaüeet. In het skidorp, op enige afstand van Trysil zelf, zijn appartementen. Op de hel ling staan de hutten, wel zo'n 5.000, maar die doen niets af aan het ruimtelijk gevoel. Mist of geen mist. Informatie: Noors Nationaal Ver keersbureau, Postbus 75120, 1070 AC Amsterdam telefoon (0900).889.11.70671.28.54 ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Een polder, anders dan alle andere Noord-Hollandse polders. Want die immers zijn droog, groen en - worden (Schermer, Beemster) doorschoten door spatrechte we gen en al even spatrechte sloten. De schoonheid van die symmetrie is in de Eilandspolder ver te zoe ken. Hier veel eerder de geheim zinnigheid van wuivend riet, kron kelslootjes,opgeschoten bosjes, slingerweggetjes en door kabbe lend water afgekloven eilandjes. Een woeste warreling van groen en blauw, die wordt bewoond door duizenden vogels en glimmende koeien die door de boer op een platte schuit van weitje naar weitje worden gebracht. "Verweiden' wordt dat hier dus genoemd. De Eilandspolder, het natte hart van Noord-Holland, is bij de meeste mensen slechts bekend als décor van wat altijd weer wordt ge noemd de 'mooiste schaatstocht ter wereld'. Een tikje overdreven, die kwalificatie, maar feit blijft het dat je bijna nergens anders zo mooi van dorpje naar dorpje kunt schaatsen. En van - niet te verge ten natuurlijk- etablissement naar etablissement. Aanmelden in "'s Lands Welvaren' in Schermerhorn, koffie met appeltaart in de 'De Jonge Ruiter' in Grootschermer, een vervaarlijke Loemoemba (hete chocolademelk met rum en slag room) in 'De Vriendschap' in Drie huizen en dan - via De Rijp - met krachtige slag op huis aan. In de rest van het jaar is het merk waardigerwijs aanmerkelijk rusti ger in de polder die ook nog eens een keer wordt omgeven door stokoude dorpen als Grootscher mer, De Rijp (met als hoogtepunt de uit - lijkt het wel - de zeventien de eeuw geknipte 'Buurtjes'), Graft en Driehuizen. Er wordt hier en 'daar gefietst (met zoals het hoort de hoog boven het vlakke land uit- piepende kerktorens als oriëntatie punt) en ook worden er wel wan delaars, kanoërs en roeiers (ver huurbedrijven voldoende) waarge nomen. Maar uiteindelijk is de Ei landspolder misschien wel het stil ste plekje van Noord-Holland. Een gegeven waarover Frans Buis- sink zich al jarenlang zo verbaast, dat hij een prachtig boekje over het Noord-Hollandse wildemisje schreef. En omdat Frank van der Most er al even prachtige foto's bij maakte, kan het niet anders of het gaat straks aanmerkelijk drukker worden in het aanvallige poldertje. Waarin vier magnifieke wandel tochten kunnen worden gemaakt (Buissink beschrijft ze gepassio neerd) en waarin dus ook verken ningstochten over zowel de dijkjes als het water kunnen worden on dernomen. Naar Siberië bijvoor beeld. Of de Zesendertig. Of de Tweede Heel. Of hoe die eilandjes ook allemaal ipogen heten. 'Noord-Holland op z'n mooist', zegt de schrijver ergens in z'n boekje. Wie durft hem tegen te spreken? 'Gids voor de Eilandspolder' door Frans Buissink is een uitgave van het Noordhollands Landschap en is ver krijgbaar bij de boekhandel, de VWs van Noord-Holland en de winkel van het Noordhollands Landschap in Cas- tricum, Prijs: 14,50 gulden. REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN H 15 BERICHTEN Cruise-schepen P 0 Cruises heeft vijf nieuwe cruiseschepen besteld. Ze zullen - als alles volgens de planning verloopt - tussen okto ber 2002 en mei 2004 hun maidentrip maken. Twee sche pen (met een accommodatie voor 2600 passagiers) worden gebouwd in Japan; twee in Frankrijk (1950 passagiers) en één in Italië (2600 passagiers). P 0 heeft op dit moment al vier boten in aanbouw. De eerste daarvan zal in mei 2000 in gebruik worden genomen. Winnie de Poeh In Disneyland Parijs wordt van 24 tot en met 26 september de eerste Europese Winnie de Poeh Vriendschapsdagen ge houden. Gedurende het weekeinde wordt in het attractiepark speciale aandacht besteed aan het weliswaar uit Canada stammende, maar door een Engelsman (Harry Colebourn) be dachte speelgoedbeertje. Ook Winnie's vriendjes Teigetje, Knorretje, lejoor, Konijn en al die anderen zullen acte de pre sence geven. Onderlinge vriendschap is het thema van de happining die onder meer zal worden bijgewoond door een Nederlandse delegatie die wordt aangevoerd door het kind, dat de Winnie de Poeh tekenwedstrijd heeft gewonnen. De muur Het Stadtgeschichtliches Museum in de stad Leipzig wijdt onder de titel 'Het moet zijn loop hebben' van 7 september tot 27 februari een expositie die herinnert aan de val van de muur, nu tien jaar geleden. De tentoonstelling geeft een nauwgezet beeld van de persoonlijke levensomstandigheden en de veranderingsgezindheid van de DDR-burgers in de ja ren 1979-1989. Uiteindelijk culmineerde het verzet in de ineenstorting van het communistische regime in het najaar van 1989. Verleiders In de binnenlocatie van het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen is tot en met 8 oktober de tentoonstelling 'Vroege Verleiders' te zien. De expositie laat zien hoe de consument ook vroeger al werd bestookt met reclame. Toen echter niet in de vorm van televisiecommercials en dergelijke maar door middel van bijvoorbeeld affiches, geëmailleerde borden en etalagemate riaal. Hoe de winkels er in de periode 1900-1950 uitzagen toont een serie foto's die afkomstig zijn uit het Spaarnestad Fotoarchief. Informatie: Zuiderzeemuseum Enkhuizen, telefoon (0228).35.11.11 Poederdozen In het Poppenmuseum aan de Telefoonstraat 13-15 in Til burg is nog tot en met 31 oktober de tentoonstelling 'Van Ba by tot Beauty' te zien. De expositie is opgebouwd rondom een collectie van meer dan 500 poederdozen en -bussen. Daar onder exemplaren van ivoor, zilver, koper en leer. De oudste dateert uit het eind van de 18e eeuw toen het poederen bij 'dames van welstand' in de mode raakte. Informatie: Poppenmuseum in Tilburg, telefoon (013).543.63.05. Vogelkaart Speciaal voor haar leden - en dat zijn er ruim driemiljoen - heeft de ANWB zojuist een Vogelkaart Nederland' uitgege ven. De plattegrond geeft een overzicht van en informatie over de vele observatieplekken die ons land rijk is. Bovendien wor den honderdtwtintig van de meest voorkomende vogels in ons land niet alleen beschreven, maar tevens wordt vermeld waar en in welke periode van het jaar ze regelmatig kunnen worden gesignaleerd. De 'Vogelkaart Nederland' is voor leden gratis af te halen bij alle ANWB-vestigingen. M Ik kan niet op vakantie zijn of er wordt me voor grof geld wel één of ander ritje op een exotisch beest aangeboden. Maar sinds ik vijfendertig jaar geleden in de omgeving van Saint Tropez bij na van een op hol geslagen paard ben gevallen, wimpel ik de of ferte in eerste instantie beleefd af. Ik ga wel lopen. Maar hoe gaat dat? Er wordt een olifant voorgeleid en het Fort van Amber bij Jaipur ligt hoog boven je te trillen in de zinderende hitte. Toch maar plaatsnemen dus op die loom deinende rug. Terwijl een urenlange olifantentocht in een natuurpark Nepal me ooit zo zeeziek maakte, dat ik moest overgeven. Nog veel erger zijn kamelen. Doodeng. Voordat zo'n dier einde lijk staat met jou tussen z'n bulten, ben je al vijf keer door de hel gegaan. Eerst denk je voorover van het beest te donderen, daar na achterover en vervolgens aan de zijkant. Waarna het einde loze, stomvervelende geschommel dooreen stukje bloedheet zand nog moet beginnen. Over de struisvogels van Zuid-Afrika wil ik het nooit meer heb ben, netzo min als over de paarden bij de roze stad Petri, de na- maakstier op de kermis van De Koog op Texel en de muilezels in Bryce Canyon waarvan wordt beweerd dat ze nooit misstappen. Ik vind het nog zielig voor die dieren ook. Waar ik nog wel met groot genoegen aan terugdenk is die rit op een ezeltje op het strand van Scheveningen in de zomer van 1947. Ik was vijf. Nog hoor ik het ruisen van de branding, ruik ik het zout van de zee en nog zie ik mijn in een zwarte ja pon gestoken grootmoeder vrolijk naar me zwaaien. Om het uur ongeveer, baad de ze pootje en het enige blote aan haar waren haar voeten. Na het strand gingen we taartjes eten bij Krul in Den Haag. Ook verdwenen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27