Verstotene wordt edder in de nood Vlet race-talent alleen red je het niet LEIDEN JSDIOK 1 - Castricum RC Mon van BEmmElEn Sport B» Vijf oud-spelers keren terug bij BS Leiden 133 RUGBY COMES TO Koppen? UI JATERDAG 11 SEPTEMBER 1999 'oach Joris Zandbergen keert terug bij BV Leiderdorp Ir verschijnt een glimlach op het gezicht van Joris Zand ergen, want de 30-jarige Leidenaar weet dat hij een norm cliché gebruikt. Maar hij weet ook dat het heel rg waar is als hij zegt dat de tijd alle wonden heelt. Nou L alle. In elk geval zoveel dat hij kon terugkeren als jach bij BV Leiderdorp, de club die hem drie jaar gele en aan de kant schoof. Dat hakte erin. Maar oude liefde Zandbergen werd op z'n twaalfde lid van BVL en was junioren- en vrouwencoach - roest niet. En zo kon et gebeuren dat de verstotene de redder in nood werd. V Leiderdorp had aan het eind van vorig seizoen nog vier speelsters over, maar begint nu toch met een tedivisiewaardige groep aan de competitie. der gehad, en mensen die mij goed kennen waren ook heel erg verbaasd. Het was heel rot voor MSV, maar als je op de training voortdurend naar de klok staat te kijken omdat je wilt dat de tijd voorbij is, dan is er iets niet goed." •JANET VAN DUK aar om ga je terug naar de lib die je wegstuurde? Omdat ze me gevraagd heb- n. Ik zat voor een jaar in Ier- ïd en daar kreeg ik zoiets van: ik terug ben, wil ik weer wat doen. En als ik wat ga en, dan moet het bij Leider- rp zijn. Daar zitten al mijn endjes en vriendinnetjes. Ik de junioren gaan coachen, utin Feitsma zou de dames jven doen. Maai' die stapte ;ens op omdat hij de selectie klein vond en toen vroegen aan mij of ik de vrouwen wil- gaan coachen. Vas je dan vergeten wat er is ieurd? ,Nee, niet vergeten, zoiets je niet. Maar er zitten andere mensen en een paar nsen van vroeger hebben ofd om hun leven te bete- De mensen met wie ik de este moeite had, zijn weg. hoewel ik op een vervelende nier ben weggegaan, is Lei dorp wel mijn clubje. Bo- idien kon ik er rustig over lenken, en bedenken onder ke voorwaarden ik het wel liet zou doen. seizoenen geleden ite je abrupt als coach van -lSV-heren wegens een ge- aan motivatie. kon toen geen basketbal ir zien. Dat had ik nooit eer- lvier Hoe kwam dat? „Ik had aardig mijn best ge daan bij Leiderdorp, vond ik zelf, ik promoveerde met de vrouwen naar de eredivisie en het jaar daarna eindigden we op een gedeelde vierde plaats. En toch werd ik aan de kant ge schoven, om redenen die ik nog steeds onzin vind. Dat doet emotioneel wat met je. Ik had toen moeten zeggen: ik doe nu een jaar even helemaal niets, maar ik wilde me niet laten kennen. Met als resultaat dat ik een paar maanden later moest zeggen dat ik niet meer verder wilde. In Ierland» was alles lek ker relaxed, ik begon na te den ken en dacht: nu zou het wel weer kunnen." Moest je lang nadenken over de vraag van Leiderdorp om de vrouwen te gaan coachen? „Ik dacht: ik ga rustig met de junioren aan de gang. Ik was niet van plan om het allemaal zo groot aan te gaan pakken. Ik wilde rustig in de luwte begin nen, rustig weer wennen aan het basketbal. Maar toen de vraag er eenmaal lag dacht ik ook: waarom niet? Ik kreeg er wel weer verschrikkelijk veel zin in. En er moest wat gebeuren, want er waren nog maar vier meiden. Dus ik dacht: ik wil het wel doen, maar dan ga ik het ook anders aanpakken. Wat is die andere aanpak? „Ik wilde het overgebleven groepje niet aanvullen met speelsters uit het tweede en ju nioren. Ik wilde een grote selec tie, daarom hebben we meisjes van buiten gehaald. Dat was bij Leiderdorp niet gebruikelijk. We zijn ook niet bepaald kapi taalkrachtig, dus vijf internatio nals konden we niet halen, want die willen allemaal centen hebben. En Leiderdorp betaalt echt niet, ik geloof alleen een reiskostenvergoeding van een paar dubbeltjes per kilometer. Daarom hebben we geprobeerd mensen te vinden die bij ons wilden komen spelen omdat dat leuk is, omdat we een leuk team hebben." Dat is moeilijk aan te tonen met maar vier speelsters. „Nou ja, we konden zeggen dat die vier leuk zijn. Je moet ergens beginnen. Leiderdorp had jarenlang de reputatie dat we geen leuk team waren. Te arrogant. Ik kan er niet van bui tenaf naar toe kijken, dus ik weet niet of dat waar was. Maar ik heb die klacht vaker gehoord, dus er zal wel een kern van waarheid in zitten. Het komt ook omdat we bij de junioren de top van Nederland waren, altijd eerste of tweede. Daar door ontstond er iets van: kom maar op - wij tegen de rest van de wereld. En die instelling bleek ook wel succesvol. De kracht bleek uiteindelijk toch dat een paar nieuwe speelsters het idee hebben dat ze bij ons nog wat bij kunnen leren. Dat geldt voor drie jonge speelsters van BV Lely uit Amsterdam. Marije de Groot, een superatle te, is van Rotterdam overgeko men. Ze kan hartstikke goed basketballen, maar heeft dat nauwelijks georganiseerd ge- CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356463 De meeste regionale basketbal- ploegen hebben aan de voor avond van de start van de lan delijke competitie te maken ge had met flink wat spelerswisse lingen. De mannen van Blitz uit Voorschoten werden op het laatste moment toegelaten tot de promotiedivisie, waar zij MSV uit Noordwijk zullen tref fen. Helaas is daarmee de derby tegen BS Leiden in de eerste di visie B van de baan. De Leide- naars zagen vijf spelers terugke ren op het oude nest. Bij de vrouwen mikt zowel Grasshoppers als Leiderdorp op een plaats bij de eerste zes van de eredivisie, waarmee een plek in de na twintig wedstrijden te vormen Elite A zou worden be haald. BV Lisse strijdt om een plaats bij de eerste vier var de eerste divisie B die recht geeft op deelname aan de promotie poule. Nieuw: Henkjan Piket (BV Leiderdorp). Roald Noort (BS Leiden), Ruud van der Hoeven, Bram Moitat (jeugd BS Leiden), Gideon Ni- Joris Zandbergen tussen speelsters van BV Leiderdorp, dat vorig jaar op de vierde plaats in de eredivisie ein digde. FOTO TACO VAN DER EB daan. Zij wilde zo hoog moge lijk spelen. En Viviën Beerends is van Hoofddorp overgeko men. Dat team was vorig jaar een drama, ze verloren alles. Zij was op zoek naar een team waar ze zich thuisvoelt en lek ker kan ballen. Ze is heel goed, dus ik ben erg blij met haar komst. Daarnaast keren er twee meisjes terug - Barbara van Rooijen en Küca Stijger - die vo rig jaar stopten omdat ze het gedoe zat waren. Van vorig jaar zijn overgebleven: Lonneke Bransz, Renske van der Voort, Mariska van Zegveld en Sandra Wagemaker. En Birthe, het zus je van Renske, komt er begin volgend jaar weer bij als zij te rug is uit Amerika." Ben je tevreden? „Ja, ik denk dat we goed heb ben 'ingekocht'. Het verhaal ging dat BVL ophield met be staan en nu staat dit er. Maar ik weet niet of we de resultaten van vorig jaar - vierde in de competitie, een plaats in de be kerfinale - kunnen herhalen. Andere teams zijn sterker ge worden. Het grootste probleem is om deze groep als team te la ten spëlen. Ineens moeten er vijf nieuwe speelsters worden ingepast. Maar het gaat goed, ze kunnen het in elk geval goed met elkaar vinden. Vertrokken: Sid Bruinsma (gaat alleen coachen). Coach: Sid Bruinsma Prognose: „Doordat we op het laatste moment pas in de promotiedivisie zijn inge deeld weet ik weinig van onze tegenstanders. We zullen het per wedstrijd wel zien. We gaan proberen zowel individueel als als team er een stijgende lijn in te krijgen. Zelf ga ik niet meer spelen, ik heb mijn aandacht nodig om het team te verbeteren. Maar als we in eens tegen degradatie of voor promotie moe ten spelen, who knows..." (Sid Bruinsma) MSV Nieuw: Erik Kortekaas (BV Lisse), Roelof van der Spruit (BV Lisse), Mark Messemaker (Grasshoppers), Gerben van der Holst (eigen Vertrokken: Djoenie Steenvoorde. Coach: Burhan Alibegovic. Prognose: „We gaan voor een plaats net onder de top. We hebben geen grote sponsor dus promoveren naar de eredivisie kunnen we toch niet. Het vertrek van Djoenie Steen voorde naar een eredivisieclub is jammer, maar logisch, Als Rick Driessen meedoet hebben we een goede spelverdeler, maar die speelt alleen thuiswedstrijden We zijn dus nog op zoek naar een guard. We zullen het zelfde soort basketbal spelen, aangepast aan de nieuwe spelers. Er is veel vrijheid in ons spel, maar ze moeten hard werken en goed nadenken. Het duurt een paar jaar om het speltype erin te krijgen. Ik wil werken aan een stabiele ploeg voor langere tijd." (Burhan Alibegovic) BS Leiden Nieuw: Jack Ginjaar (BV Leiderdorp), Erik-. Paul van Weeren (BV Leiderdorp), Jan Groot (BV Leiderdorp). Albert Stuijfzand (Jumpers), Michiel Scheffer, Germain Hennques (eigen J jeugd) Vertrokken: Roald Noort, Ben de long, Arjen Severijn, ChiHang Pang. Coach: Ivo Boom Prognose: „We hebben nog wel een maandje nodig om in vorm te komen, maar we mikken op de derde tot vijfde plaats. Ik ken alleen Attacus en Basketiers als tegen standers, dus moeten we eerst tegen ieder een spelen voordat ik onze kansen goed kan inschatten. Dan kunnen we met Kerst nog eens kijken of de verwachtingen bijgesteld moeten worden. Helaas is Michiel Scheffer op de eerste training al zwaar geblesseerd ge raakt, we moeten nog zien of hij dit seizoen nog in actie komt." (Ivo Boom) Vrouwen Grasshoppers Nieuw: Corinda Guyt (eigen jeugd), Talia Ve- steeg (eigen jeugd), Tinka Bröring (MSV), Liesbeth Faber (college in USA), Eliza Kucharska (Piranha's), Emese Barcs (Honga rije). Vertrokken: Marjan Buijs, Menke Visser, Irene van den Burg, Nieke Hartlief. Coach: Martin Hoekstra Prognose: „Er kan niemand degraderen uit de eredivisie, maar Hoofddorp en Prisma College lijken op voorhand de zwaksten. Wij willen bij de eerste zes komen, om zodoende in de Elite A mee te kunnen spelen, want an ders speel je het laatste deel van de competi tie om niets. Ik verwacht dat Den Helder, Landsmeer. Lieshout en lolly lui meeste kans maken om men, maar als wij bij de Elite A komen gaan we natuurlijk wel proberen om daar tussen te komen. Ik wil wat sneller gaan spelen, met een hoge balcirculatie, en aangezien we wat meer lengte in de ploeg hebben dan vorig jaar moeten we in de rebound ook sterker zijn." (Martin Hoekstra) de Groot (Rotterdam), Marsje Mosman (BV Lely), Sanne Bakker (BV Lely), Iris van der Mark (BV Lely), Kika Stijger, Barbara van Rooijen. Vertrokken: I inga Gosschalk, Marianne Schuijt, Renate Sluijs Coach: Joris Zandbergen Prognose: „Het zal moeilijk worden de prestaties van vorig jaar te herhalen, want de tegenstanders zijn sterker geworden. Ook zullen we tijd nodig hebben om de nieuwe speelsters in te passen. Het doel is wel om bij de eerste zes te komen. Grasshoppers, Celeri- tudo, Binnenland en wij zullen waarschijnlijk strijden om de plaatsen vijf en zes." (Joris Zandbergen) BV Lisse Nieuw: Vertrokken: Coach: Hans van Vegten Prognose: „Ik vind dat we de promotie poule moeten halen, dus dienen we bij de eerste vier in onze divisie te komen. Er zijn weinig wijzigingen in het team, dus kunnen we voortbouwen op de basis van vorig jaar (Hans van Vegten) '.derlandse talenten kloppen op deur Formule 1 MAR ANDRE HOOGEBOOM Nederlandse autosport is iglevend. Het circuit van dvoort groeit en bloeit en ace-talenten stapelen zich Tom Coronel viert furore in in, Christijan Albers in Island en ook Jos Verstap- is nog in beeld. Maar voor end jaar zijn alle plaatsen et Mekka van de autosport, 'ormule 1, al vergeven en er n geen Nederlanders bij. ze wel zo goed, of zien de <s teambazen de coureurs le lage landen niet staan? at onderscheidt het talent de hype? Dat is in de mees porten snel duidelijk. De I lagsvliegen vallen genade door de mand. Maar in de |sport ligt dat anders. De gjtge speling van het lot be- t in veel gevallen de toe- st van een coureur. Wil- idei coureur Alex Zanardi zei al eerder: „Michael Schum- dustrf r is echt niet de beste cou- ter wereld, zoals Mare Ge liet de slechtste is." De au- le financiële middelen van team, de contacten van de eurs, hun uitstraling. Fa- in die in de hedendaagse sport niet onderschat mo- worden. >b Niessink, manager van nige Nederlandse Formule Tom Coronel - „Hij kocht zelfs zijn eigen schoenveters bij wijze van spreken." 3 stal Van Amersfoort Racing, zag de Nederlandse talenten komen. Jos Verstappen, Tom Coronel en Christijan Albers. Ze kwamen alledrie uit voor zijn team. „Hard rijden kunnen ze E-de: ieelM? Kick off: 14.30 uur edereen is welkom aan de Smaragdlaan 101 te Leiden (t.o. 3 Octoberhal) i- KAMPEER- WINTER- RUITERSPORT Rijndijk 4 Hazerswoude-Rijndijk Telefoon: 071-3414909 allemaal, maar dat is niet alleen bepalend voor de toekomst. Er zijn andere factoren die een rol spelen. Ik denk zelfs dat de ver houding fifty-fifty is, dat andere karaktereigenschappen net zo belangrijk zijn als het goed kun nen sturen en gas geven." Uiteindelijk, zegt Niessink, is hard rijden eigenlijk helemaal niet zo moeilijk. „Bij elke Grand Prix zitten er 20.000 coureurs voor de televisie, die allemaal denken dat ze het ook kunnen. Maar er rijden er slechts 22. Zij hebben iets extra's bovenop hun rijkwaliteiten. Coureurs moeten zich kunnen verkopen, maar die praatjes dan ook waarmaken. Dat is het moeilijk ste. Er gaat belachelijk veel geld om in de autosport en als punt je bij paaltje komt, ligt dat hele budget, van misschien wel 300 miljoen gulden, op de schou ders van die ene man, in die ene auto. En er kijken miljoe nen mensen naar, die allemaal hopen dat je een foutje maakt. En als je uit de auto stapt moet je er weer staan, weer iedereen te woord staan, van enorm rijke sponsors tot filmsterren. Ook als je bent uitgevallen." Niessink acht Verstappen nog steeds kandidaat voor een plaats in de F-l. „Als ik team baas was, zou ik niet aarzelen. FOTO HANS VAN WEEL Jos heeft alles; ervaring, snel heid, uitstraling. Het zou me niets verbazen als hij toch nog ergens opduikt. Hij is al vaker afgeschreven en kwam dan toch weer bovendrijven. Alleen, als hij in 2000 nog geen zitje heeft, tja, dan ben ik bang het wel heel moeilijk gaat worden." Tom Coronel is het exponent van de selfmade coureur. De man heeft een groot hart, een mooie carrière, van Formule Ford naar potentieel Japans kampioen Formule Nippon. Die klasse is beroemd als oplei dingsinstituut voor Formule 1 rijders. Heinz Harald Frentzen en Jacques Villeneuve, Eddie Ir vine, Mika Salo, Ralf Schuma cher. Allemaal kwamen ze via de Japanse F-3000 klasse in de Formule 1 terecht. Alleen de jonge 'Schumi' wist overigens het klassement te winnen. Ook daarom heeft Niessink bewon dering voor Coronel. „Die jon gen heeft het echt allemaal al leen gedaan, kocht zelfs z'n ei gen schoenveters bij wijze van spreken. Hij heeft alles opgege ven om te werken aan zijn droom, heeft karakter getoond, doorzettingsvermogen. Zit al vier jaar in Japan. Bovendien blijft hij altijd zichzelf, kan heel goed met mensen omgaan, past zich prima aan in moeilijke om standigheden. Coronel is abso luut top." De Japanse journalisten dra gen de Nederlander op handen omdat hij innemend is en tijd vrij maakt - ook bij tegenslag - voor fan en journalist. Maar bo vendien ook goed presteert, ra ces wint en koploper is van het klassement. Er zijn nog drie ra ces te gaan en hij heeft tien punten voorsprong op de con currentie. Coronel heeft echter een groot nadeel; zijn lange weg heeft kostbare jaren gekost. Hij is nu 27 en het stadium van ta lent al voorbij. Niessink ziet dat niet als een doorslaggevend na deel: „Tegenwoordig zijn de F-l bazen niet meer zo happig op jonge wildebrassen. Je ziet een tendens naar oudere rijders, die een auto ook heelhuids over de streep kunnen brengen en niet zo vaak in de grindbak staan." Maar Coronel moet ook nog ervaring opdoen in de F-l, dat kost ook weer enkele jaren. Zelfs al zou hij volgend seizoen een zitje krijgen - en dat kan al leen nog als testpiloot - dan nog duurt het twee jaar voor een rij der voldoende ervaring heeft om potten te breken. Is hij 29. Dan Christijan Albers. Ook hij reed bij Van Amersfoort, maar verhuisde aan het begin van het seizoen over naar team van Bertram Schöfer Racing. De 20- jarige kan het Duits kampioen schap Formule 3 winnen, net als Jos Verstappen in 1993. Het lijkt een goede opstap naar een mooie loopbaan maar een ga rantie is het niet. Niessink: „Chris is een hele goede cou reur, maar moet op andere ter reinen nog heel veel leren. Dat is niet erg, want hij is nog jong." Albers krijgt een test in de F3000, het peperdure voor portaal van de Formule 1. Hij mag het proberen bij Red Buil, dat is verbonden aan F-l-stal Sauber Petronas, dat op zijn beurt weer samenwerkt met Ferrari. „Opnieuw een hele moeilijke weg, al is het wel zo ongeveer de enige weg. Ik zie het aan Bas Leinders, vorig jaar de teamgenoot van Albers bij ons. Die F3000 is kei- en kei hard. De reglementen zijn zo strak, dat het een loopbaan kan beïnvloeden. Je kunt door een kleinigheid zo maar de kwalifi catie missen en dan sta je tij dens de race langs de kant. De Europese F3000 heeft veel han dicaps en je moet van ijzer zijn om je te onderscheiden." Vijftig procent van de amateurvoetballers loopt in zijn loopbaan één of meer her senschuddingen op. Van hen houdt 39 procent chronische klachten, blijkt uit een onderzoek van neuropsycholoog Erik Matser. De mening van vijf deskundigen. Oebo Brouwer, kinderneuroloog en vader van Alexander (UVS El): „Dat vijftig procent van de amateurvoetballers schade oploopt bij het koppen, lijkt me ongeloof waardig. Van boksers is wel bekend dat zij chro nisch letsel oplopen. Het probleem bij dit soort zaken is altijd: hoe kom je er achter? Dat kan al leen door iemand te onderzoeken voordat-ie gaat koppen en dan opnieuw na afloop van z'n voetballoopbaan. Dat soort onder zoek is nooit verricht. Als ik zie hoe er in het elftal van m'n zoon wordt gekopt, dan denk ik dat het niet zoveel kwaad kan. Kinderen gaan er heel intuïtief mee om. Een hoge, harde bal laten ze gaan. Maar als m 'n zoon een rauwdauwer zou zijn die elke bal kopt, dan denk ik niet dat ik daar superblij mee zou zijn. Carlo van Zeist, verdediger van Ter Leede 1, staat bekend als 'goede kop per": „Een goede kopbal kan volgens mij hele maal geen kwaad. Het meeste gevaar schuilt volgens mij in botsingen of elle boogstoten. Als je de bal goed op je voor hoofd krijgt, dan voel je er ook bijna niets van. Als je de bal verkeerd op je hoofd krijgt, zal dat best slecht zijn. Maar hoe vaak gebeurt zoiets? Ik denk dat ik de bal in m 'n hele loopbaan mis schien tien keer verkeerd op m'n kop heb gekregen. Har Meijer, huisarts en voormalig rechtsachter van ASC 7, kopte niet: „Ik ben het er volledig mee eens dat er wordt ge waarschuwd, maar ik denk niet dat er een bal minder om wordt gekopt. Ik heb al zoveel voet ballers in m'n praktijk gehad die klaagden over hoofdpijn. Misschien dat het overdreven is om te zeggen dat je bij het koppen hersenletsel kan op lopen, maar je kan wel last van hoofdpijn krij gen. Vooral op het lagere amateurniveau is het een risico omdat haast niemand het koppen be heerst. In het elftal waarin ik speelde, kon er een tje van.de elf koppen. De anderen kregen 'm alle maal verkeerd op hun knar. Zelf kopte ik niet. Als ik het een keertje deed had ik altijd hoofdpijn. Marijke de Beer, moeder van Mart (RCL F14), heeft nooit gekopt: „Toen Mart vier was, stond z'n vader al met hem in de voortuin te koppen. Ik heb daar wat van ge zegd, ik wil het niet hebben. Ik denk dat het erg 'slecht is voor jonge kinderen. Vooral omdat ze geen idee hebben hoe ze moeten koppen. Z'n va der zegt dat er onherstelbare schade aan z'n voet balloopbaan wordt aangericht, als-ie niet mag koppen. Ik heb dat liever dan onherstelbare scha de aan z'n hoofd." Hans Zwaan, voormalig spits van Rijnsburgse Boys en Katwijk, maakte ongeveer honderd doelpunten met z'n hoofd op het hoogste ama teurniveau. Is inmiddels gestopt: „Naar mijn idee heb ik nergens last van. Ik heb ook nooit hoofdpijn geluid van het koppen. M'n vrouw zegt dat ik wel eens vergeetachtig ben. als ik geen bloemen van de veiling heb meegenomen. Is dat ook een symptoom?" TEKST: WILLEM SPIERDUK FOTO: KEES VAN HOOGDALEM

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25