Explosie in flat Moskou was terroristische aanslag Sï yhichteUngen Noord-Iers vredesproces verder onder druk Michael Portillo klaar voor machtsgreep bij Tories Buitenland :s' Deel Jordaanoever in handen Palestijns bestuur Tegenstander van Schroder nu minister RIJDAG 10 SEPTEMBER 1999 Meer doden Griekse aardbeving thene Het dodental van de aardbeving in Griekenland is ge- tegen tot 95. Dit deelde het ministerie van gezondheid gisteren nee. Volgens de brandweer worden ongeveer dertig mensen erinist. Het aantal gewonden van de beving die dinsdagmid- ag even ten noorden van Athene plaatshad is gestegen tot 600. Zeker 350 van hen liggen nog altijd in het ziekenhuis. De oop dat mensen nog levend uit het puin kunnen worden ge- aald is bijzonder klein. De overheid is intussen bezig gebou- en te testen op hun gevoeligheid voor aardbevingen. Van de enduizend onderzochte gebouwen moet 12 procent worden fgebroken. Tienduizenden Grieken zijn als gevolg daarvan akloos en leven in tenten. foto yannis behrakisreuters illah verspreidt boodschap via tomaat st inden Honderden moslims hebben zich verzameld in het En- ilse graafschap West Yorkshire om een tomaat te aanschou- en die een boodschap van Allah zou bevatten. De goddelijke jodschap werd bij toeval ontdekt toen een huisvrouw de to- ïaat in tweeën sneed en in één van de helften het woord 'bis- ïallah' (Allah) zag staan. In het tweede part waren de aders zo ivormd dat er duidelijk 'illaha illaha' (Er is geen god dan Allah) onderscheiden was. De ontdekster van de tekst, Shabana ussein, was 'geschokt en verbaasd' door de ontdekking. Hus- iin wil de tomaat zo lang mogelijk in originele staat bewaren. da anter al eerder ingelicht over Cresson ussel De Belgische eurocommissaris Van Miert zegt voorzit- rSanter van de Europese Commissie vorig jaar al op de boog ie te hebben gesteld van de problemen rond diens Franse colle- Cresson. Hij heeft toen vergeefs aangedrongen op stappen n Santer. „Enkeie maanden voor het ontslag van de Commis- heb ik voorzitter Santer opgezocht om hem duideüjk te ma- m in dat men moest handelen", aldus Van Miert gisteren in een nis terview met de Belgische publieke omroep. Cresson maakte ch als Europees commissaris voor onderzoek en onderwijs huldig aan wanbeheer en vriendjespolitiek. De Europese dfe immissie moest in maart in haar geheel aftreden na een ver- W etigend rapport van een comité van wijzen over fraude en een endjespolitiek binnen de Commissie.. linister Argentinië: 'vuile oorlog' is af hun De 'vuile oorlog' in Argentinië is een afgesloten hoofd- ïk. De Argentijnse regering zou graag verdachten van misda- n begaan tijdens de militaire dictatuur (1976-1983) voor het echt willen slepen, maar heeft daartoe niet de bevoegdheid, zijn wetten 'die dat hoofdstuk hebben afgesloten', aldus de jentijnse minister van justitie Ocampo op een bijeenkomst in rlijn. Veel politieke tegenstanders van de Argentijnse militaire ita van generaal en president Videla zijn tijdens de militaire itatuur gedood. In Nederland is de afgelopen week discussie e vn tstaan over het verleden van Jorge Zorreguieta, de vader van •v-> vriendin van kroonprins Willem-Alexander. Hij is tijdens het Dort ^nd van videla onder meer minister van landbouw geweest. ïolk' weg bij Liberale Internationale haag» Beoogd eurocommissaris Frits Bolkestein treedt toch menkort al terug als voorzitter van de Liberale Internationale. oud-WD-leider liet maandag tijdens een hoorzitting in het ropees parlement nog weten zijn termijn tot oktober volgend r te willen uitdienen. Dat was tegen de wens van het parle- int. In een persbericht laat de Liberale Internationale nu we- dat Bolkestein als voorzitter terug wil treden zodra hij is be- ligd als eurocommissaris 'omdat hij vindt dat de twee func- s mogelijk onverenigbaar worden geacht'. Bolkestein heeft Commissie-voorzitter Prodi en de Spaanse europarle- intariër De Palacio, die de hoprzitting maandag voorzat, in- Idels op de hoogte gesteld van zijn voornemen. Tinton zet gratie Puertoricanen door shingtonDe Amerikaanse president Clinton heeft gisteren Snitief besloten twaalf Puertoricaanse activisten, die hebben oofd geen geweld meer te gebruiken, gratie te verlenen. De p kwam Clinton op felle kritiek te staan van het parlement en [i vrouw Hillary. De Puertoricanen waren lid van een bewe- ig die streeft naar onafhankelijkheid voor Puerto Rico, een lerikaans kolonie in de Caribische Zee. De organisatie pleeg- in de jaren '70 en '80 130 bomaanslagen in de VS. Critici be ren dat de gratie een stunt van de president is om zijn vrouw lary te helpen. Zij hoopt volgend jaar tot senator voor de at New York te worden en kan de steun van de honderddui- ïden spaanstaligen in de staat goed gebruiken. Hillary heeft deze kritiek de president echter verzocht van de gratieverle- ig af te zien. kikampioen kandidaat extreem-rechts ülüi Oud-wereld- en olympisch skikampioen Patrick Ortlieb eefti ïft zich kandidaat gesteld namens de extreem-rechtse Frei- itliche Partei österreich (FPÖ) voor de parlementsverkiezin- n in Oostenrijk in oktober. FPÖ-leider Jörg Haider presenteer de 32-jarige oud-sportman in Wenen aan het publiek. Ort- een van Oostenrijks bekendste topsporters, eindigde zijn tière in januari van dit jaar na een spectaculair ski-ongeluk. 'en, c tlieb staat op de tweede plaats van de kieslijst. frikanen besluiten tot Unie iftee fi ier se ar H.P* E bliothe ,e. Afrikaanse leiders hebben gisteren tijdens een speciale ïontmoeting van de Organisatie voor Afrikaanse eenheid AE) in Libië unaniem besloten tot de oprichting van een Afri- se Unie. Radicale initiatieven voor Afrikaanse integratie, organisator en gastheer Khadaffi op had gehoopt, bleven er uit. De 43 staatshoofden die aanwezig waren, riepen >ral op tot een snelle uitvoering van het verdrag van Abuja uit 11. Dit voorziet in de oprichting van een Afrikaanse Centrale tk, een monetaire unie, een Afrikaans gerechtshof en een 'lement. Het parlement moet volgens het jongste verdrag in li )0 actief worden. In juni van dat jaar moet een stichtingsver- ig voor de Afrikaanse Unie worden gepresenteerd. tan bromt negentien jaar te lang BBJSXDwn.» De 54-jarige David Brown uit de Amerikaanse at Pennsylvania heeft negentien jaar onnodig in de cel geze- doordat een belangrijk document was zoekgeraakt in een "aucratisch labyrint. In dat document waren de afspraken ~elegd die de veroordeelde destijds met justitie had ge- T In 1965 bekende Brown samen met zijn medeplichtige hael McCaffrey de roofmoord op een 62-jarige eigenaar van delicatessenwinkel. Omdat Brown bekende kreeg hij le- slang, maar kon hij na vijftien jaar vrijkomen als hij daar zelf verzoek toe indiende. De afspraken daarover waren echter en in McCaffrey's dossier terechtgekomen; die kwam in 6 wel vervroegd vrij. Brown is afgelopen week vrijgelaten. Maandag uitgeroepen tot dag van nationale rouw TEL AVIV AD BLOEMENDAAL De explosie in een flatgebouw in de Russische hoofdstad Moskou in de nacht van woensdag op donderdag was zeker een terroristische aanslag. Dat zei de burgemeester van Moskou, Joeri Loezjkov, vandaag in een gesprek met premier Poetin. Volgens Loezjkov is de 'aanslag niet lan ger een theorie maar een absolute zekerheid'. Poetin heeft komende maandag uitgeroepen tot dag van natio nale rouw. MOSKOU AFP-DPA-Rtr De ontploffing kostte ten min ste 74 mensen, onder wie zeven kinderen, het leven. Het minis terie van rampenbestrijding vreest dat het dodental nog drastisch zal oplopen. Volgens een woordvoerder van de Rus sische veiligheidsdienst werd de ontploffing veroorzaakt door 'een grote hoeveelheid industri eel geproduceerde springstof of een mengsel van explosieve stoffen'. Het persbureau Interfax meldt op gezag van het kantoor van Loezjkov dat vermoedelijk een tijdontsteking is gebruikt om de stof hexogeen tot ontploffing te brengen. Hexogeen is een ui terst sterke springstof die alleen door het leger wordt gebruikt, aldus Loezjkov. Een man met een Kaukasisch accent liet gisteren telefonisch weten dat het om een aanslag gaat. Het zou een wraakactie zijn voor het optreden van het Russische leger in Tsjetsjenië en Dagestan. Volgens het ministerie van rampenbestrijding liggen wel licht nog honderd mensen on der het puin. Volgens reddingswerkers is de kans zeer klein dat er nog men sen levend worden gevonden. Tweehonderd reddingswerkers zetten de afgelopen nacht de zoektocht naar overlevenden voort. Bij de explosie raakten 157 mensen gewond. Ten minste 72 appartementen in het flatge bouw van negen verdiepingen in het zuidoosten van de stad zijn verwoest. Aanvankelijk dacht men dat de explosie was veroorzaakt door een gaslek. Een ooggetui ge verklaarde echter op de Rus sische televisie geen gaslucht te hebben geroken. Het was de tweede aanslag in Moskou in korte tijd. Vorige week raakten 41 mensen ge wond door een bomexplosie in een ondergronds winkelcen trum in de Russische hoofd stad. Die explosie werd opgeëist door een groep die zich verzet tegen de consumptiemaat schappij. Deze zelfde aanslag werd later echter ook opgeëist door Dagestaanse rebellen. Stuft uitvoering Wye-II akkoord lestijnse conflict. Daarbij zal het gaan om problemen als de sta tus van Jeruzalem, de toekomst van de Palestijnse vluchtelingen en de grenzen tussen Israël en een toekomstige Palestijnse staat. Gisteren maakte de vrijlating van een groep van 200 Pales tijnse gevangenen duidelijk dat er na drie jaar impasse nu echt beweging is gekomen in het vredesproces. In feite kwamen er trouwens maar 199 gevange nen in vrijheid, omdat één van hen liever de paar dagen straf die hij nog tegoed had, uitzat. Het bespaarde hem de onderte kening van een formulier waar in hij beloofde zich in de toe komst niet meer schuldig te maken aan tegen Israël gerichte gewelddadige acties. Geen van de vrijgelaten ge vangen heeft een Israëlische burger of soldaat gedood. Vol gende maand worden er nog 150 gevangenen vrijgelaten. CORRESPONDENT Israël draagt vandaag zeven procent van het bezette deel van de Westelijke Jordaanoever over aan het Palestijnse be stuur. Gisteren werden al 200 Palestijnse gevangenen vrijgela ten. Hiermee is Israël begonnen met de praktische uitvoering van het met de Palestijnen ge sloten Wye-II akkoord. Omdat in het gebied op de Westelijke Jordaanoever geen legerkampen liggen en er dus geen sprake is van een militaire terugtrekking, is de overdracht een 'virtuele' aangelegenheid. Het meeste over te dragen grondgebied ligt in de omge ving van de steden Nablus en Hebron. Maandag beginnen aan de grens tussen Israël en de Gaza- strook de moeilijke onderhan delingen over een definitieve regeling van het Israëlisch-Pa- Uitbraak ziektes Na verschijning omstreden rapport over hervorming politie in Oost-Timor 1 SYDNEY ANP Onder de alsmaar groeiende stroom Oost-Timorezen die op de vlucht zijn voor het geweld van milities en Indonesisch le ger, breken in toenemende ma te ziektes uit. Het mensenrech- tencentrum voor Oost-Timor Ethrc in Australië meldt dat vooral diarree veel voorkomt. Volgens het centrum zitten er in het West-Timorese plaatsje Atambua tegen de 45.000 vluchtelingen dicht op elkaar. Ze zijn omringd door milities en het Indonesisch leger die in het wilde weg op hen schieten. Inmiddels zijn de eerste me dewerkers van de VN-missie Unamet uit Oost-Timor in Au stralië aangekomen. Zestig tot tachtig VN-medewerkers heb ben besloten niet mee te gaan omdat ze de ongeveer duizend Oost-Timorezen die zich nog op het terrein van de VN in Dili bevinden, willen bijstaan. De VN besloot woensdag tot de evacuatie van de medewerkers, omdat de situatie te onveilig werd en er gebrek aan voedsel en water begon te ontstaan. In Dili verbleven zo'n tweehon derd buitenlandse en 167 Oost- Timorese VN-ers. Het buitenland blijft Jakarta onder druk zetten om een ein de aan het geweld van de pro- Indonesische milities te maken en in te stemmen met een in ternationale vredesmacht in de vroegere Portugese kolonie. Gisteren verbrak de Amerikaan se regering de militaire betrek kingen met het Indonesische bewind. President Clinton waarschuwde Jakarta dat de si tuatie in Oost-Timor ernstige consequenties voor de econo mische hulp aan Jakarta kan hebben. De Wereldbank heeft gedreigd het vrijgeven van le ningen te vertragen. Ook Au stralië en Nieuw-Zeeland wer ken voorlopig niet meer militair met de regering in Jakarta sa- Twee jongetjes gluren over een muur waarop wordt opgeroepen tot de ontbinding van de RUC, de omstreden Noord-Ierse politiemacht Gisteren werd een rapport gepresenteerd over de toekomst van de Noord-Ierse politie. foto reuters paul mcERlane BELFAST Rtr-GPD BERLUN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De Duitse bondskanselier Schroder heeft gisteren tot veler verrassing een van zijn scherp ste critici tot minister be noemd. De demissionaire mi nister-president van Saarland, Reinhard Klimmt, volgt Franz Müntefering op als minister van verkeer en bouwaangele- genheden. Müntefering wordt de nieuwe secretaris-generaal van de SPD. Hij moet de ernstig verdeelde sociaal-democraten op de mo- derniseringskoers van de kan selier-tevens-partijvoorzitter zien te brengen. De traditionalist Klimmt heeft zich de afgelopen maan den geprofileerd als een van de meest uitgesproken tegenstan ders van het moderniserings programma van Schroder. Tij dens de campagne in de aan loop naar de deelstaatverkiezin gen in Saarland heeft hij regel recht oppositie gevoerd tegen de omstreden bezuinigings plannen van de regering in Ber lijn. Met name de nullijn voor de AOW was, en is, voor Klimmt volstrekt onaanvaardbaar. Hij wilde zelfs een initiatief tegen dit voorstel indienen in de Bondsraad, de Eerste Kamer waarin de regeringen van de deelstaten zijn vertegenwoor- digd. Een op voorhand omstreden rapport waarin gepleit wordt voor een grondige hervorming van de Noord-Ierse politie, de Royal Ulster Constabulary (RUC), heeft gisteren het toch al kwakkelende vredesproces ver der onder druk gezet. Het giste ren verschenen rapport van Chris Patten, oud-gouverneur van Hong Kong en aanstaand eurocommissaris, wordt ver guisd door de strijdende Noord-Ierse partijen. Het rapport is een uitvloeisel van het vorig jaar gesloten vre desakkoord. Met name de re publikeinen hebben altijd pro blemen gehad met de RUC, die zij als pro-Brits beschouwen. Enkele aanbevelingen van het rapport zijn dat de naam van de Royal Ulster Constabulary (RUC), moet worden gewijzigd in de Politiedienst van Noord - Ierland. De sterkte van het korps moet van 13.000 naar 7500 agenten worden terugge bracht en het moet voor de helft uit katholieken bestaan (nu bestaat de RUC voor bijna 90 procent uit protestanten). Huidige insignes en andere herkenningstekens, die vooral Brits zijn, worden vervangen door meer neutrale. Ook zal de Britse vlag niet meer op de poli tiebureaus wapperen. De Ierse regering liet weten ingetogen te zijn met het rap port, dat ze als rechtvaardig en evenwichtig beschouwt. De Britse premier feliciteerde Pat ten met het eindverslag. „Dit rapport richt zich op de toe komst. Het opent een weg die de gehele bevolking van Noord- Ierland ten goede komt en be oogt een politiemacht die bin nen alle gemeenschappen ef fectiefkan werken", zei Blair. Het republikeinse Sinn Fein, de politieke tak van het Ierse re publikeinse leger IRA, liet giste ren nog niet het achterste van zijn tong zien, maar verwacht wordt dat na bestudering een zeer kritische reactie volgt. Een woordvoerster van Sinn Fein, zei in een voorlopige reactie dat de RUC altijd heeft gefungeerd als 'de gewapende vleugel van het pro-Britse Unionisme'. „Hervorming daarvan gaat niet ver genoeg en is daarom onac ceptabel." De Unionisten maakten het rapport met de grond gelijk. Leider David Trimble van de UUP zei delen van het rapport als een 'groteske belediging' te ervaren. Patten reageerde hier geprik keld op en zei: „Wat op aarde hadden de heren dan verwacht, toen ons gevraagd werd de RUC tegen het licht te houden? LONDEN HARM HARKEAAA CORRESPONDENT Hij wordt beschouwd als de enige echte erfgenaam van Margaret Thatcher en leek voorbestemd om in 1997 John Major op te volgen als leider van de Britse Con servatieven. Maar Michael Portillo (46), die het al had geschopt tot minister van defensie, had buiten de kiezer gerekend. Portillo werd bij de verkiezingen in 1997 het voornaamste slachtoffer van de rava ge die Tony Blairs New-Labour wist aan te richten onder'de Conservatieven. Por tillo werd, tot zijn eigen verbijstering en die van zijn partij, niet eens in het parle ment gekozen door kiezers van zijn dis trict Enfield. Twee jaar lang heeft hij in alle rust krach ten kunnen opdoen voor zijn terugkeer. Hij zorgde ervoor op gezette tijden de publiciteit te halen, opdat hij niet zou worden vergeten door het publiek. Want dal hij nog eens een belangrijke rol in de Britse politiek wenste te spelen, dat was wel duidelijk. Toen afgelopen week oud-minister en zittend conservatief parlementslid voor het Londense kiesdistrict Kensington en Chelsea, Alan Clark, overleed en er dus een plek in het parlement vrij viel, kwam de geruchtenstroom onmiddellijk op gang: dit is de kans voor Portillo om via een tussenverkiezing terug te keren in het centrum van de macht. Portillo hield de natie nog even in spanning. Maar gister middag kwam het hoge woord eruit: ja, ik zal kandidaat staan voor Chelsea en Ken sington. De Britse media staan er al een paar da gen bol van. De Conservatieven smach ten naar een nieuwe leider en alom wordt verwacht dat Portillo op termijn de zwakke leider William Hague opvolgt. Hague, de iele grijze muis, van wie drie kwart van de Britse bevolking nog steeds niet weet dat hij bestaat, blijkt niet in staat de partij uit het dal te trekken. Con currentie in het Lagerhuis heeft hij echter niet, want hij weet zich er omringd door nog veel minder tot de verbeelding spre kende goden. De Tories zijn dan ook nog even impopu lair als toen zij door de kiezers in 1997 werden afgeslacht en ze vormen geen en kele partij voor de oppermachtige Blair en diens New-Labour. Bij de achterban neemt het gemor toe, dus lijken vele seinen voor Portillo op groen te staan. Portillo heeft alles wat Plague ontbeert: hij heeft charisma en straalt kracht en jeugdig elan uit. Verder is hij bovenmatig intelligent en weet hij zijn mond goed te roeren. Hij is een geharnast Euro-scepti cus. Een houding waarmee stemmen te winnen zijn. Verder is Portillo de afgelo pen twee jaar milder geworden en heeft hij de kilheid en de al te hardvochtige Thatcheriaanse standpunten die hem kenmerkten van zich afgeschud. Kortom, als er iemand is die het tegen Blair kan opnemen, dan is Portillo het wel. Hague juicht de aanstaande terugkeer van Portillo toe. Hij kan niet anders. Poli tieke koffiedikkijkers voorspellen dat Wil liam Hague de Conservatieven bij de vol gende verkiezingen in 2002 nog naar een nieuw dieptepunt mag leiden. Daarna is de weg vrij voor Portillo. Portillo, getrouwd, heeft zich gisteren al vast ontdaan van een mogelijk 'lijk in de kast'. Na jarenlange geruchten in de me dia dat hij een verhouding zou hebben gehad met zijn toenmalige collega-minis ter Peter Lilley, onthulde Portillo gisteren zelf dat hij in zijn studententijd 'enige homoseksuele ervaringen' heeft opge daan. Verder is hij zijn vrouw, die hij 17 jaar geleden huwde, altijd trouw geweest. Dus de geruchten over mij en Lilley klop pen niet, liet Portillo optekenen. Tony Blair zij gewaarschuwd. Joegoslavische schepen aan de ketting gelegd BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT De burenruzie tussen Roeme nië, Bulgarije en Joegoslavië over de vrije toegang tot de Do- nau heeft gisteren een nieuw hoogtepunt bereikt. De Roe meense autoriteiten legden gis teren in de Zwarte-Zeehaven Constanta zes Joegoslavische schepen aan de ketting. Met de inbeslagneming wil de Roemeense regering berei ken dat Joegoslavië een kanaal parallel aan de Donau ook openstelt voor Roemeense schepen. Roemenië en Bulgarije zijn er woedend over dat Joegoslavië schepen uit die twee landen weigert toe te laten tot het Frans Jozef-kanaal. Het hon derd jaar oude kanaal vórmt een soort 'bypass' rond de stad Joegoslavische stad Novi Sad. De Donau zelf is ter hoogte van Novi Sad onbevaarbaar gewor den doordat twee bruggen die tijdens de NAVO-luchtacties van afgelopen voorjaar werden vernield, dwars door de vaar geul liggen. Joegoslavië maakt vooralsnog geen aanstalten om de verniel de bruggen te verwijderen. De regering van president Milose vic heeft al maanden geleden duidelijk gemaakt dat het her stel van de bruggen onmogelijk is zonder substantiële, westerse financiële hulp. Het westen voelt er echter niets voor om mee te betalen aan de weder opbouw van Joegoslavië zolang Milosevic nog in het zadel zit. Roemenië en Bulgarije wor den zwaar gedupeerd door die impasse. Voor beide landen is de Donau een cruciale trans- portader. Tientallen Roemeen se en Bulgaarse schepen zijn ir Duitsland, Oostenrijk, Slowa kije en Hongarije gestrand. Taairuzie in EU loopt uit de hand BRUSSEL» ANP De taairuzie in de Europesi Unie dreigt uit de hand te lo pen. Italië is van plan de zaal maandag aan te zwengelen Of een vergadering van de EU-mi nisters van buitenlandse zaken Als minister Dini zich hart maakt voor erkenning van he Italiaans als werktaal bij infor meel beraad, zal Nederland die zelfde positie eisen voor he Nederlands. Dit is gisteren ui diplomatieke bronnen in Brus sel vernomen. Dini is van plan bij zijn EU collega's zijn beklag te doei over het feit dat er tijdens eei bijeenkomst die zij het afgelo pen weekeinde in Fins Laplam hadden, geen tolken waren or zijn Italiaans te vertalen. Hij be zigde daar zijn moedertaal ui woede omdat zijn Duitse colle ga Fischer het waagde Duits t praten. De afspraak luidt echter da op informele vergaderingen ai leen Engels, Frans en de taal (c talen) van het land dat voorzit ter is, worden terugvertaalt Dat vergt niet zoveel tolken ai de officiële ministerraden, waa alle elf F.U-talen gebruikt kur nen worden. De Duitse regering is de e genlijke aanstichter van de taa strijd. Kanselier Schroder eist deze zomer in een brief aan cl Finse regering, sinds 1 juli El voorzitter, keihard dezelfde b< handeling als Engels en Fran Oostenrijk steunde hem. Bon en Wenen vonden dat zij mi een gezamenlijke bevolking va 100 miljoen daar het volsi recht toe hebben.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7