Politie laat stiekem sollicitanten screenen ECN bouwt proeftuin voor enorme windturbines in Wieringermeer Justitie nog steeds niet van Puttense moord af tis rjn Aartsen klaagt r soap-journalistiek Binnenland Peper optimistisch over werven agenten Tunnel in het water JA' ,C 10 SEPTEMBER 1999 duo's willen burgemeester worden ort Drie duo's van de Jonge Socialisten hebben zich jdaat gesteld voor het burgemeesterschap van Amersfoort, hadden wel tien duo's kunnen inzetten, maar het gaat om jee", zegt voorzitter Ramon Smits Alvarez. De Jonge Socia- i in de PvdA kiezen Amersfoort voor deze nieuwe vorm van meesterschap, omdat het een 'stad van vernieuwing' is. lal wordt gebouwd, ook met bestuurlijke vernieuwing nersfoort voorop", aldus Ramon Smits Alvarez. De jon- n beseffen dat ze waarschijnlijk niet worden benoemd. De Ten daarom de voorkeur aan een burgemeester die lid is llroenLinks. Ze vinden Groenlinks landelijk zwaar onder- |enwoordigd zonder burgemeesterspost in een van de g grootste steden. De jongerenafdeling van de PvdA vindt I ongeveer dezelfde politieke lijn heeft als Groenlinks. ftie spiedt met camera's in stad De politie in Tilburg wil direct meekijken met de came- e binnenkort in de binnenstad worden opgehangen. Dat trt dan op drukke uitgaanstijden als vrijdag- en zaterdag- a en grote evenementen vanuit een toezichtspost. Tilburg bn de eerste stad zijn waar dit gebeurt. De camera's stellen ■jtie in staat eerder in te grijpen bij calamiteiten. De came- loeten voor volgend voorjaar in werking zijn. De gemeen- I moet er nog mee instemmen. Ook de privacy-aspecten ién nog onder de loep worden genomen. igoud hefwielen brug geschraapt Twee met bladgoud belegde hefwielen voor de Kamper brug die in aanbouw is, zijn door vandalen beschadigd. ;n daar is het bladgoud eraf geschraapt. De schade be- «t* ongeveer anderhalve ton. De wielen zouden deze week ee heftorens worden geplaatst. Ze lagen op een ponton Ie IJsselkade waar iedereen bij kan. De meeste schade is an door bekrassing. Volgens de Kamper wethouder Bre- t er vermoedelijk niet alleen sprake van vandalisme, maar de daders zich mogelijk ook verrijken. De bouw van de V29popt volgens Breman geen vertraging op. De wielen wor- Bijlwoon op de heftorens geplaatst. De schade wordt later B62pn hoogwerker hersteld. Twee andere hefwielen waren I deze week al op heftorens geplaatst. gen (12) bekent doodslag stiefvader De 12-jarige Goudse jongen die al een week vastzit op Jking van doodslag op zijn 41-jarige stiefvader, heeft gis- ien bekentenis afgelegd. Justitie beslist volgende week of lorlopige hechtenis wordt omgezet in bewaring. Een [voerder van Justitie denkt niet dat de jongen een zware fcven het hoofd hangt. Het lijkt erop dat hij zijn moeder rillen beschermen. De jongen gaf toe dat hij vrijdagavond I ruzie tussen zijn 33-jarige moeder en haar ex-vriend, de liet een aardappelschilmesje in de nek heeft gestoken. De prerleed een half uur later in het ziekenhuis. De vrouw en wee kinderen werden meteen na de steekpartij aangehou- vrouw mocht zaterdag na verhoor naar huis, haar 15- Èochter werd begin deze week vrijgelaten. i gedwongen ontslagen KLPD Onder het personeel van het Korps Landelijke Poli jsten (KLPD) zullen geen gedwongen ontslagen vallen, brden medewerkers van dit korps niet verplicht overge- II buiten hun eigen organisatie. Dat melden de gezamen- blitiebonden. Ze hebben met minister Korthals van justi- Jcoord bereikt om een financieel gat van ongeveer vijf oen gulden te dichten. Korthals is korpsbeheerder van 'D. Het is de bedoeling dat het KLPD financieel op orde dat de dienst onder de hoede van minister Peper van landse zaken komt. Dit gebeurt op 1 januari 2000. Kort- eft de bonden toegezegd 20 miljoen gulden van het fi- e gat voor zijn rekening te nemen. Vervolgens wordt 10 i gulden gesaneerd doordat het KLPD een aantal dien- at doorberekenen aan de regiokorpsen. ene monumenten bedreigd Groene monumenten £oals parken, hofjes, begraaf- i en buitenplaatsen dreigen te verdwijnen door gebrek inis en inzicht. Er zou een internationaal verdrag moe ien om het cultuurhistorische erfgoed te behouden. Drs. ing, architectuur- en landschapshistoricus aan de Vrije siteit van Amsterdam, zei dat gisteren bij de start van de de Open Monumentendag in Arnhem. De Open Monu- ,hdag is het grootste eendaagse culturele evenement in ind. Zaterdag en zondag worden ongeveer 850.000 be- °n verwacht bij duizenden groene monumenten in meer plaatsen. Ook in onze regio open monumenten hun voor bezoek. so ge Vol I CA 07V-, ien< 07 giebesparing moet doorgaan Minister Jorritsma (Economische Zaken) houdt vast energiebesparing van twee procent per jaar. Als het niet dit te halen, zullen er andere, ingrijpender maatregelen worden genomen. Jorritsma zei dat gisteren in de Kamer. Daar Ikreeg ze van alle partijen te horen dat de d mensen en bedrijven te weinig stimuleert om minder te gebruiken. Jorritsma erkende dat meer kan worden als andere ministeries ook meedoen. In het huidige ac- amma wordt dit jaar 690 miljoen gulden uitgetrokken ergiebesparing, oplopend tot 910 miljoen in 2001. Eén "i an dat geld is voor subsidies, bijvoorbeeld op zuinige i^idelijke apparatuur, de rest is voor fiscale stimulering. Jjiteit van de journalis- jsteeds meer te wensen serieuze nieuws krijgt Ids hoger 'soap'-gehalte. ;;j Jdt tenminste minister b!-etsen (buitenlandse za- bJïrichtgeving over grote bj Aarden en wereldge- bj -'issen gaat wel steeds bj $jmaar gebeuit daardoor bj >eeds oppervlakkeriger. bj^r 'igt volgens de minis- H®evaar op de loer dat po- ll^ds vaker reageren zon- bj 'ze weten wat de diepere bj gronden van een kwestie b^£ bewindsman zei dat J0Pin een rede bij de ope- de Vijfde Nederlands- 1 [Conferentie. „Burgers lei, geconfronteerd met [erende beelden, scha- l binnen luttele uren b Jeo of ander zaak. De bj A harde actie klinkt dan bJ"ed, effectief buitenlands bjj&n echter niet geba- bj jn op primaire emo- "|elt Van Aartsen. „De ferichtgeving van van- idag is een veel te smal- [Om belangrijke beleids leen te nemen." faister refereert met zijn togen niet aan een spe- jvvestie. Maar dinsdag ■jn woordvoerder al uit Teunstoelsdeskundigen' die Nederland betichten van te weinig actie tegen het optreden van de moordpartijen op Oost- Timor. „We moeten oppassen dat de BV emotie niet de eerste raadgever wordt en Nederland dwingt tot zeepkistendiploma- tie", aldus Van Aartsens zegs man toen. Adjuncthoofdredac teur H. Laroes van het NOS Journaal erkent dat de druk op politici versterkt wordt door 'CNN-achtig opereren'. Maar volgens hem gebeurt dat met name in de Verenigde Staten. „In Nederland is dat niet aan de orde. Wij vertellen wat et ge beurt, maar ook hoe dat geko men is", aldus Laroes. D66-fractievoorzitter De Graaf heeft gisteren voor de NCRV-radio uitgehaald naar de woordvoerder van minister Van Aartsen. Die had gesproken van 'leunstoeldeskundigen' die het kabinet en de Nederlandse am bassadeur bij de Verenigde Na ties gebrek aan daadkracht ver wijten. De Graaf zei zich onge looflijk te hebben gestoord aan dat commentaar. „Buitenge woon denigrerend, een onge looflijk dédain van zo'n ambte naar." De Graaf zei dat hij er zich zo aan heeft gestoord dat hij minister Van Aartsen in een brief heeft gevraagd publiekelijk afstand te doen van de uitlatin gen van zijn woordvoerder, omdat het aanzien van de Tweede Kamer in het geding is. den haag anp De politie screent stiekem sollicitanten die als agent aan de slag willen. Ook relaties van aankomende dienders worden soms tegen het licht gehouden op een manier die niet deugt, signaleert de Registratiekamer. „Zo wordt regelmatig een ongerechtvaardigde inbreuk gemaakt op het privé-leven van toekomstig personeel en hun omge ving", stelt de controle-instantie in een verklaring. den haag anp De Registratiekamer heeft mi nister Peper (Binnenlandse Za ken) met klem gevraagd de po litie te laten ophouden met de ze praktijken. „Aan stiekeme onderzoeken door de politie naar met name de relaties van toekomstig politiepersoneel dient snel een einde te komen." De Registratiekamer erkent dat de antecedenten van sollici tanten bij de politie in bepaalde gevallen moeten worden nage trokken, bijvoorbeeld om te voorkomen dat agenten in dienst treden die bindingen hebben met^ criminelen. Maar de screening moet wel volgens de wettelijke regels verlopen. Dat gebeurt nu lang niet altijd, meent de instantie die beziet of onder andere de overheid niet te zeer een inbreuk pleegt op de privacy van burgers. Officieel moet de politie de sollicitant vooraf vertellen dat hij gescreend gaat worden en bij wie navraag zal worden ge daan. Ook moet de aankomen de agent te horen krijgen wat over hem aan het licht is geko men. Wij zijn hierover al zo'n twee jaar in gesprek met het ministerie, maar er gebeurt niets", aldus een woordvoerder van de Registratiekamer. „Tege lijkertijd krijgen we signalen van individuele burgers - maar ook uit de politiewereld - dat zo maar screenen een standaard praktijk is geworden. Het ge beurt vaak onrechtmatig." De Registratiekamer wil dat de mi nister snel aangeeft welke ba nen bij de politie vertrouwens functies zijn, waarvoor wel ge screend mag worden, en welke gewone banen, waarvoor scree ning achterwege moet blijven. Ook wil de controle-instantie dat het antecedentenonder zoek, als het al gebeuren moet, wordt overgelaten aan de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD). De politie zelf moet er vanaf blijven. „Het screenen is een vak apart. Daar is de BVD voor. Het moet niet gebeuren door amateurs", aldus de woordvoerder. Een woordvoerder van minis ter Peper zegt dat de kwestie bekend is. De minister praat al enige tijd met de politie. Het is volgens de PvdA-bewindsman niet de bedoeling dat iedere agent aan een 'relatie-onder zoek' wordt onderworpen. Wel krijgen alle agenten een antece dentenonderzoek. Mensen op vetrouwensfuncties worden door de BVD gescreend. „Maar dat kan niet bij iedereen", aldus de woordvoerster. Dat zou al leen al organisatorisch proble men opleveren. Peper komt 'zo snel mogelijk' met een reactie. Het Landelijk Selectie- en Op leidingscentrum Politie (LSOP) kan genoeg mensen leveren om aan het eind van deze kabinets periode de 'beloofde' 3000 extra agenten te leveren. Op dit mo ment zitten 2140 mensen in op leiding. In 2002 kan het LSOP 6000 tot 7000 politiemensen klaarstomen. „En als het moet nog meer", verzekert minister Peper van Binnenlandse Zaken. Het aantal vacatures bij de politie ligt op 1500, bleek giste ren tijdens een debat van de Tweede Kamer met Peper en zijn collega's Korthals (Justitie) en Hermans (Onderwijs). Eer der gaf Peper ai aan dat er in 2002 3400 agenten op straat moeten rondlopen. De PvdA-bewindsman toon de zich optimistisch over de mogelijkheden om mensen tot het politievak te verleiden. De banenlijn voor de politie heeft tot nu toe 53.000 reacties opge leverd. Meer dan 8000 mensen barendrecht Vanuit een bootje wordt de tunnelbouwput langs de Oude Maas bij Barendrecht aan een inspectie onderwor pen. De al eerder gebruikte bouwput wordt opnieuw onder water gezet. In de put, waar voorheen de tunneldelen van de Heinen- oordtunnel, de Rotterdamse Willemsspoor tunnel en de Wijkertunnel werden ge bouwd, zijn nu de segmenten van de twee de Beneluxtunnel in aanbouw. Over een paar maanden worden de veertig meter lange en acht meter hoge betonsegmenten over water naar Schiedam gesleept, achter elkaar naast de Beneluxtunnel in de Maas tot zinken gebracht, en tot één geheel ge maakt. In de nieuwe tunnel wordt naast de rijstroken voor het autoverkeer ook een metrospoorweg aangelegd. FOTO ANP TON BORSBOOM zijn daadwerkelijk geschikt, al dus Peper. Hij wil er nadrukke lijk op toezien dat de politie korpsen hun best doen om po tentiële kandidaten ook echt binnen te halen. Peper gaf opnieuw te kennen serieus te willen nadenken over een hogere vergoeding voor as pirant-politieagenten. „De be loning maakt hier en daar een wat karige indruk", beaamde Peper. Dit geldt vooral voor mensen die op latere leeftijd hun 'jongensdroom willen acti veren'. Het is volgens hem zon de om deze mensen te laten lo pen. Een meerderheid in de Ka mer vreest dat de politiecultuur vooral vrouwen en allochtonen afschrikt om voor het politievak te kiezen. Volgens Peper gaat dit echter steeds beter. Vrou wen bekleden ongeveer 25 pro cent van de functies bij de poli tie. Bovendien, zo constateert hij, wordt de politiecultuur 'steeds zachter en robuuster'. Student in rolstoel na mishandeling in Delftse sociëteit delft anp Een 19-jarige student uit Zaan stad heeft woensdag bij de poli tie in Delft aangifte gedaan van mishandeling door twee mede studenten. Op een feest in de Delftse studentensociëteit Phoenix werd hij dusdanig te grazen genomen dat hij bot- scheurtjes in zijn beide ellebo gen opliep. Hij is nu tijdelijk van een rolstoel afhankelijk. Het feest vond plaats op 28 augustus. De student uit Zaan stad ging op krukken naar Phoenix omdat zijn voet in het gips zit. Toen hij naar de toilet ten ging om zijn medicijnen in te nemen, werd hij door twee ouderejaars tegengehouden, die vonden dat hij zich aanstel de. Ze pakten zijn bril en krukken af, lieten hem heen en weer hinken en gooiden water over hem heen. Daarna draaiden ze beide armen op zijn rug en her haalden dat enkele malen. Uit eindelijk lieten ze hem gaan, waarna de 19-jarige naar hel ziekenhuis werd overgebracht. Omdat hij zijn armen acht we ken niet kan gebruiken, evenals (nog steeds) zijn voet, zit hij nu in een rolstoel. De politie heeft een onder zoek ingesteld naar de twee ou derejaars. De student deed pas woensdag aangifte omdat het eigenlijk niet is toegestaan za ken van de sociëteit naar buiten te brengen. De Senaat van hel Delftsch Studenten Corps zegt donderdag ernstig geschokken te zijn door het voorval. De twee betrokken leden zijn on middellijk geschorst. Uitstoot C02 in 1998 stabiel bilthoven anp De uitstoot van C02, een gas dat het broeikaseffect zou ver sterken, lijkt te stabiliseren in Nederland. Vorig jaar bedroeg de toename van kooldioxide nog maar tienden van een pro cent ten opzichte van het jaar ervoor. Dat is duidelijk minder dan de twee procent stijging in 1997 en de circa één procent in 1996. Dit blijkt uit de Milieuba lans van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Een woordvoerder vindt het te vroeg om van een trend te spreken, omdat al eer der de stijging lager uitviel maar het volgende jaar een grotere toename gaf te zien. Mogelijk heeft de zware indu strie vorig jaar tijdelijk minder geproduceerd door de Azië- crisis. C02 ontstaat uit de ver branding van fossiele grond stoffen. Energieeentrum: nog onvoldoende onderzoek naar windenergie gedaan haarlem theo van der kaau Op akkerland in de Wieringer meer komt een proeftuin voor geavanceerde reuzen-windtur bines. Het Energie Onderzoeks Centrum Nederland (ECN) in Petten werkt hiervoor plannen uit. Met de betrokken boeren is al een schadeloosstelling over eengekomen. ECN wil fabrikan ten de mogelijkheid bieden hier windturbines te testen van an derhalf tot vijf megawatt. Zulke grote turbines met wieken van honderd meter middellijn staan nog nergens in Nederland. Het is de bedoeling met dergelijke apparatuur windenergie op te wekken in de Noordzee. De provincie maakt de aanleg van het testveld mogelijk met een bijdrage van 9,5 miljoen gulden uit het Afvalstoffen- fonds, de financiële reserve die onder meer is opgebouwd met de opbrengst van vuilstort plaatsen. Ook ECN zelf, ener giebedrijf NUON ENW en het ministerie van economische za ken betalen mee aan het test veld dat ruim 39 miljoen gulden kost. „Het blijkt dat er nog steeds onderzoek nodig is naai- wind energie, hoewel wij ons daar al meer dan twintig jaar mee be zig houden", zegt ECN-direc- teur W. Schatborn, „Nederland mag dan een land van windmo lens zijn, maar windturbines vormen een heel moeilijke techniek waar iedereen zich erg op verkeken heeft. Het draaien van een turbine in de wind lijkt het zo eenvoudig. Daar komen echter zoveel krachten bij los, dat de wieken je regelmatig om de oren vliegen." ECN gaat speciaal de tech niek testen van windturbines die groter zijn dan die tot nu toe in Nederland zijn geplaatst. Deze zouden veel beter rende ment opleveren, maar de risi co's van de grotere vrijkomende krachten zijn niet bekend. De grote turbines komen uiteinde lijk niet op het land te staan, maar bij elkaar in windparken op zee. De testresultaten wor den gebruikt bij de uitvoering van de eerder gepresenteerde plannen van Rijkswaterstaat en de provincie Noord-Holland voor windparken in de Noord- Advocaat laat op eigen kosten DN A-onderzoek uitvoeren om cliënten vrij te krijgen utrecht jaap nuijten De strafpleiter mr. P. Doedens gaat op nieuw met justitie in de slag over de Put tense moordzaak. Door zelf een DNA- onderzoek van enkele haren te financie ren, hoopt hij op een doorbraak die tot heropening van de rechtszaak zal leiden. De haren werden op het lichaam van stewardess Christel Ambrosius (23) aan getroffen toen zij in januari 1994 ver kracht en vermoord in de woning van haar oma in Putten werd gevonden. Het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk zal het onderzoek uitvoeren. De raadsman is er nog steeds van overtuigd dat zijn cliënten, een 39-jarige en een 28-jarige man, ten onrechte voor deze moord tot langdurige gevangenisstraffen zijn ver oordeeld. Een maand na de lugubere vondst werden beide mannen al aange houden en na wekenlange verhoren be kenden zij betrokken te zijn geweest bij de moord en de daaraan voorafgaande verkrachting. Het tweetal trok de beken tenis later weer in. Opmerkelijk was dat tijdens de rechtszaak bleek dat het DNA van een grote vlek sperma, dat op het li chaam van de vermoorde stewardess werd aangetroffen, niet overeenkwam met dat van beide veroordeelde man nen. Even opmerkelijk was het feit dat de verklaringen van twee getuigen, die beweerden te hebben gezien dat het tweetal zich aan de vrouw vergreep, aantoonbaar niet klopten. Deze verkla ringen trokken zij later overigens ook weer in. Alle pogingen die Doedens tot nu toe heeft ondernomen de zaak her opend te krijgen, zijn mislukt. Dat is me de het gevolg van het feit dat Nederland een gesloten rechtssysteem heeft. Dat betekent dat de strafzaak tegen verdach ten die tot aan de hoogste rechtsinstan tie (Hoge Raad) zijn veroordeeld, alleen wordt heropend als zich nieuwe feiten en/of omstandigheden voordoen. On danks diverse pogingen is de raadsman er tot op heden niet in geslaagd het openbaar ministerie te bewegen de zaak opnieuw voor de rechter te brengen. Doedens hoopt dat binnen afzienbare tijd een kentering in de zaak komt. „Ik geef het namelijk niet op", zegt hij. De zer dagen kan het openbaar ministerie een brief van hem verwachten waarin hij de op het lichaam van de vermoorde Puttense aangetroffen haren van justitie opeist. Deze haren zijn, zo heeft de Haagse procureur-generaal Doedens onlangs laten weten, bewaard gebleven. Het DNA van deze haren is echter nooit bepaald. Daarin wil Doedens verande ring brengen. Hij wil de haren 'op kos ten van de verdediging' alsnog laten on derzoeken door het gerechtelijk labora torium. „Als het DNA blijkt overeen te komen met dat van het gevonden sper ma, moet de zaak wel heropend wor den", zegt hij. De strafpleiter verwacht dat hij zijn cliënten dan snel vrij krijgt. „En dat wordt ook wel tijd. Want zelfs op basis van het dossier en de verslagen van de rechtszittingen, durf ik te stellen dat er sprake is van een gerechtelijke dwaling van formaat." zee en langs de Afsluitdijk. Noord-Holland maakte deze week bekend totaal ruim veertig miljoen gulden uit het Afval- stoffenfonds te besteden aan grootschalige projecten voor duurzame energie. Zo gaat er tien miljoen gulden naar de 'Stad van de Zon' bij Alkmaar en Heerhugowaard. Hier wor den 2.600 nieuwe woningen voorzien van panelen met zon necellen. De Huisvuilcentrale in Alkmaar krijgt ruim negen miljoen gulden voor een con- tainerterminal, waarmee het mogelijk wordt afval uit Noord- Holland en Flevoland per schip te vervoeren in plaats van over de weg. Inwoners van Wieringerwaard eisen stillegging windmolens alkmaar anp Elf inwoners van de Wierin gerwaard hebben de recht bank in Alkmaar gevraagd het energiebedrijf Energie Noord West (ENW) te som meren onmiddellijk de windturbines in de polder stil te zetten. Volgens de be woners maken de windmo lens teveel lawaai. Boven dien heeft ENW geen milieu vergunning voor de turbines. De buurtbewoners willen via de rechter de terugkeer van de rust in de polder af dwingen. „Met een vliegen de storm hoor je de turbines niet, maar als de stilte in de polder overheerst, is het net alsof een tractor voortdu rend langsrijdt. De windmo lens zoemen en brommen", aldus een van de bewoners. De gemeente Anna Pau- lowna verleende het energie bedrijf in februari 1996 een milieuvergunning voor de windmolens, maar de Raad van State vernietigde die op 15 juli van dit jaar. Volgens de Raad van State is de ge luidsproductie van de wind molens vooraf verkeerd be rekend en hebben de ge meente en ENW nagelaten de feitelijke overlast te meten toen de turbines er eenmaal stonden. Ondanks de uit spraak draaien de windmo lens nog steeds. Advocaat P. ten Brocke van ENW denkt dat de gemeente Anna Pau- lowna binnenkort een ge doogvergunning afgeeft. „Er is nu sprake van stilzwijgend gedogen, dat zo dadelijk wordt omgezet in expliciet gedogen,' aldus Ten Broeke. Uitspraak 16 september. i

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5