'Zorgvoorrang' werknemers van de baan De Grave kan PvdA-plan Defensie niet negeren Binnenland Kroonprins speelt mee Kleine zelfstandigen verhogen premie ziekenfonds niet Grootste cd-bende opgerold D66 en oppositie willen stop op investeringen Betuwelijn 'Onderzoek loopt spaak door gebrek aan kennis' pü 10 SEPTEMBER 1999 evisie kijken in tram pAM» Passagiers in de trams van lijn 4 in Amsterdam »n vanaf vandaag tot en met dinsdag televisie kijken. In el- i tussen het Rai Congrescentrum en het Centraal Station drie beeldschermen te hangen. Daarop zijn filmpjes - geluid- te zien die worden verzonden vanaf de Interna- Broadcasting Convention in de Rai. Volgens het Gemeen- voer Bedrijf Amsterdam is het een wereldprimeur dat rei- jn de tram tv kunnen kijken. Het project moet een nieuwe iek demonstreren om programma's te verzenden. weg met vaste schoolboekenprijs AG. De PvdA wil af van de vaste prijs voor schoolboeken, weede Kamerlid Dijksma heeft staatssecretaris Adelmund rwijs) gevraagd te onderzoeken of dit mogelijk is. Volgens na zijn de boeken voor het studiehuis veel te duur. De npakketten voor het studiehuis, de hogere leerjaren van ivo-vwo, tellen twee keer zoveel vakken als het havo-vwo i stijl. Sommige ouders betalen duizend gulden meer voor [boeken dan vorig jaar, weet Dijksma. ,,En lang niet ieder- «nt in aanmerking voor een tegemoetkoming in de stu- ten. Vo ral middeninkomens met twee of drie kinderen lö voortgezet onderwijs voelen dit in hun portemonee." ia denkt dat ouders al gauw 25 procent minder duur uit i de vaste prijs voor schoolboeken verdwijnt. ,a, 0 ner: houdt Hoekse Waard groen 'J AGEen overgrote meerderheid van de Tweede Kamer t dat er in de Hoekse Waard een bedrijventerrein komt. binet wil hiervoor 100 hectare beschikbaar stellen aan de ;and van het gebied. Het besloot hier onlangs toe na zeer se aam en langdurig overleg. De Tweede Kamer is het wel kabinet eens dat er geen glastuinbouw naar de Hoekse mag. In de Hoekse Waard zou zeker honderd hectare be- aar moeten komen voor bedrijven die te maken hebben P1 Rotterdamse haven. De PvdA wil de Hoekse Waard ab- feli behouden als een open natuurgebied. D66, CDA, Groen- SP, SGP en GPV sloten zich daarbij aan. arrestaties na schietpartij Vier Rotterdammers (22, 42, 49 en 62 jaar) zijn op- voor hun betrokkenheid bij de dodelijke schietpartij af- j op de Heemraadssingel in de Maasstad. Ze vandaag voorgeleid aan de rechter-commissaris. Een i Rotterdammer en een naar nu blijkt 26-jarige Duitser bij de schietpartij om het leven. Na de schietpartij en de daders in twee auto's. Een 22-jarige man die in het ver(j geschoten, ligt nog zwaar gewond in het ziekenhuis. ndere slachtoffers, 25 en 34 jaar, zijn inmiddels uit het eee ïuis ontslagen. VOi b aal NOS-tv millenniumwisseling °n [Mi De NOS brengt rond de millenniumwisseling op TV2 orij( jste rechtstreekse programma ooit op televisie vertoond, dud i.i5 uur op 31 december is uur 24 uur lang te zien hoe 4 nieuw zich in Nederland en in de rest van de wereld De televisiemarathon, die de titel Hallo 2000 draagt, een ;epresenteerd door vier presentatoren: Philip Freriks, Al- te^ inkar, Mart Smeets en Maartje van Weegen. Tijdens de tiss zijn er interviews, reportages, studiogesprekken en veel takelingen met andere delen van de wereld te zien. :n Rotterdam vervolgt Greenpeace )aP mi Het Havenbedrijf Rotterdam onderneemt juridi cal ippen tegen Greenpeace, omdat de actiegroep sinds lagochtend voor de kust van Scheveningen de storting v ger verhindert. Actievoerders blokkeerden woensdag- l'het schip Hein om de baggerstort te verhinderen en en gesprek met het havenbedrijf. Eerder zou de blokka- het schip niet worden opgegeven. Een woordvoerder m havenbedrijf zei gisteren dat de bagger nergens anders kan. Volgens de actievoerders gaat het om sterk ver uit de Rotterdamse haven. n bedr war. teltb |b xsdo r verzet tegen sluiting kerncentrale Steeds meer instanties in Zeeland dringen aan op Alc0 uden van de kerncentrale in Borssele na 1 januari 2004. een rovincie Zeeland, de gemeente Borsele, werknemers en ;tie Van de kerncentrale pleit nu ook de Zeeuwse Kamer iphandel hiervoor bij minister Pronk. De tegenstanders m 41 ting wijzen onder meer op de liberalisering van de elek- honi smarkt. De Kamer van Koophandel noemt het strijdig 'n^ beleid van de overheid om een concurrerende en veili- centrale te sluiten, terwijl de import van stroom uit :rgie uit het buitenland toeneemt. huis Deventer ontsnapt aan brand De brandweer in Deventer heeft gistermiddag kun- irkomen dat een brand in een belendend slooppand :g naar het stadhuis. De brand in het slooppand ont- ven na vijf uur en breidde zich snel uit naar een ander EL jmdat gevreesd werd dat de vlammen naar het stadhuis overslaan, gaf de brandweer groot alarm. Het stadhuis spaard voor de vlammen, maar de brandweer kon niet nen dat het vuur oversloeg naar een onlangs gereno- sslanc oorthuis. Het centrum van Deventer is korte tijd afgeslo ot mei eest voor alle verkeer. De omvang van de schade en de van de brand zijn nog niet bekend. ivaren in zeecontainer pk tü Tien Kosovaren zijn gisteren aangetroffen in een ,09rl liner op het terrein van Dow Benelux in Terneuzen. ïrkers van het chemiebedrijf vonden de vluchtelingen geboihet lossen van een lading isolatiemateriaal. De groep nd in vrouwen, twee mannen en vijf kinderen (in leeftijd va- rgelijl van één tot twaalf jaar) is overgedragen aan de vreem- dela h ïpolitie. De Kosovaren waren begin dit jaar gevlucht beni t oorlogsgeweld en terechtgekomen in een tentenkamp Trits: ïië. Daar hebben ze acht maanden geleefd, maar de le- standigheden waren zo slecht dat ze uiteindelijk beslo- heil elders te zoeken. Met een boot kwamen ze in Italië Ze hadden in Engeland terecht willen komen maar na- co verkeerde vrachtwagen. ANP Algemeen Nederlands Persbure. CPD Geassocieerde Pers Diensten Borst haalt bakzeil in Tweede Kamer Speciale snelle zorg voor werknemers is van de baan. Minister Borst (Volksgezondheid) heeft gisteren onder forse druk van de Tweede Kamer haar voorstel ingetrok ken. Zij komt nu met een plan waarbij iedereen kan pro fiteren van de speciale zorg die vooral is gericht op psy chische klachten en nek- en schouderproblemen. voor aparte zorg voor hun werknemers, neerkomt op on acceptabele voorrangszorg. De kern van het kabinetsvoorstel ligt nu in de prullenbak. Borst ontkende dat werkne mers met haar plan voorrang krijgen. Ze probeerde de Kamer den haag gpd Onder het motto 'een mens leert bij' haalde de minister bakzeil in het debat. De Kamer, met uitzondering van de WD, concludeerde dat het plan om werkgevers te laten betalen nog te overtuigen dat het uit sluitend gaat om een 'nieuw product', om nieuwe behande lingen voor speciale klachten die met het werk te maken heb ben. Die behandelingen be staan al in de vorm van com merciële arbozorg en kunnen met werkgeversgeld de gewone gezondheidszorg worden bin nengelokt. Goed plan, gaf de Kamer toe, maar waarom dan die zorg al leen mogelijk maken voor men sen met een baan? Ook de huis vrouw met rugklachten kan toch worden behandeld met die snelle zorg? En wat te den ken van degene die al in de WAO zit en weer aan het werk wil? De minister zag in dat officië le voorrang voor bepaalde groe pen mensen, hoe beperkt ook van omvang, een brug te ver is. Ze beloofde dat zij in haar nieu we plan drie garanties op neemt. De speciale zorg komt er voor iedereen die daaraan behoefte heeft. De speciale zorg mag geen personeel uit de ge wone gezondheidszorg wegha len. De aanpak van de wacht lijsten moet onverminderd doorgaan. Hoe de gelijke toegang voor iedereen moet worden betaald, is nog onduidelijk. Borst opper de het idee dat ziekenfondsen hiervoor gebruik kunnen ma ken van hun potje met 'vrij te besteden' geld. Critici zeiden direct dat werkgevers niet zul len meebetalen als het zieken fonds de behandelingen al ver goedt. Kern van het probleem dat de afgelopen weken leidde tot felle Eigen bedrijf beginnen wordt gemakkelijker DEN HAAG GPD Het opzetten van een bedrijf wordt veel gemakkelijker. Een groot deel van de wettelijke ei sen die nu nog gelden voor startende ondernemers, vervalt. Dat staat in een voorstel van minister Jorritsma (economi sche zaken) dat het kabinet vandaag bespreekt. Jorritsma wil het diploma Al gemene Ondernemersvaardig heden (AOV), dat in de plaats is gekomen van het oude mid denstandsdiploma, geheel schrappen. De opleiding voor het AOV omvat onder meer ma nagement, financiën en marke ting. Het is volgens de minister aan beginnende ondernemers zelf om te zorgen dat zij vol doende kennis in huis hebben om een bedrijf te beginnen. Wel moeten bedrijven blijven vol doen aan bepaalde vereisten op het gebied van veiligheid en volksgezondheid In een evaluatie van de Vesti gingswet, die het kabinet van daag bespreekt, stelt de minis ter dat het AOV niet heel rele vant is. De helft van de onder nemers hoeft nu al aan geen enkele vestigingseis te voldoen. Bovendien biedt het AOV geen garantie dat ondernemers die aan de eisen van jaren geleden voldeden, bijblijven op hun vakgebied. Ondernemersorganisaties zijn er tegen om de regels te veel te verruimen. Het stellen van eisen aan startende onder nemers vergroot de overle vingskansen van de bedrijven, aldus de organisaties. Jorritsma wil haar plannen vanaf 2001 invoeren. Zij kon digde al direct na haar aantre den vorig jaar aan dat zij het makkelijker wilde maken voor mensen een bedrijf te begin nen. Zo wil zij vooral de admi nistratieve rompslomp voor on dernemers beperken. Haar voorganger Wijers was daar al mee begonnen. Nijmegen Prins Willem Alexander liet zich gisteren in Nijmegen verleiden om even mee te spelen tijdens een wedstrijd quadrugby (rolstoelrug- by). De kroonprins deed dat bij de officiële opening van de St. Maartenskliniek. Bij die gelegenheid werd namelijk ook de quardugby-interland Nederland-België gespeeld. foto anp erik van hullenaar DEN HAAG GPD De instroom van kleine zelf standigen in het ziekenfonds zal niet leiden tot een hogere ziekenfondspremie. Aanvanke lijk zouden de premies met 0,2 procentpunt omhoog moeten om een verwacht gat van onge veer 300 miljoen gulden in de Algemene Ziekenfondskas te dichten. Maar het kabinet vult het tekort zelf aan. De Tweede Kamer ging giste ren akkoord met het voorstel van minister Borst van volksge zondheid om kleine zelfstandi gen met een belastbaar inko men onder de 41.200 gulden per januari 2000 verplicht in het ziekenfonds onder te brengen. Verder werd besloten meer mensen wier inkomen tegen de ziekenfondsgrens aan zit, ver sneld uit het fonds te laten stro men. Dat gebeurt door de zie kenfondsgrens de prijsstijging te laten volgen in plaats van de loonstijging, zodat meer men sen sneller een particuliere zorgverzekering moeten ne- discussies over tweedeling, vor men de wachtlijsten in de ge zondheidszorg. Werkgevers, die door de privatisering van de ziektewet opdraaien voor de kosten van hun zieke werkne mers, hebben baat bij snelle zorg. Ze omzeilen de wachüijs- ten door op de markt behande lingen en therapieën in te ko pen. Hierdoor bestaat in de praktijk al een tweedeling. De Kamer beseft dit, maar weet niet goed hoe ze met dit ver schijnsel moet omgaan. Deeltijdwet blijft niet overeind DEN HAAG GPD Staatssecretaris Verstand (Soci ale Zaken) heeft haar deeltijd- wet niet overeind kunnen hou den in de Tweede Kamer. Op één belangrijk punt -de reden waarom werkgevers een ver zoek tot deeltijd mogen weige ren- heeft ze al verloren. Of andere punten het halen hangt af van de stemmingen op 28 september. Opmerkelijk is dat eigenlijk niemand in de Tweede Kamer betwist dat werknemers het wettelijk recht moeten krijgen om parttime te gaan werken. De oppositie wil het en de regeringspartijen hebben het afgesproken in het regeerakkoord. Toch loopt het voorstel gevaar te sneuvelen. Zo maakt de WD er een hals zaak van dat het onderdeel in de wet geschrapt wordt, waarin staat dat werknemers ook recht moeten krijgen op langer wer ken. Verstand vindt dat werkne mers in deeltijdbanen voorrang moeten krijgen bij het opvullen van opengevallen uren in hun bedrijf. De WD vindt dat be drijven de mogelijkheid moeten hebben in zulke situaties ie mand van buiten aan te nemen. Precies de helft van het aantal Kamerleden steunt de WD in haar opstelling. Het hangt van de aanwezigheid van alle Ka merleden bij de stemming af of Verstand het recht op langer werken moet schrappen. Het CDA maakt een principi eel punt van de mate waarin werloiemers en werkgevers zelf afspraken kunnen maken over deeltijdarbeid. Volgens de christen-democraten moet een CAO-afspraak de wet kunnen 'overrulen'. Verstand is hier pertinent op tegen. Deeltijdar beid moet een recht zijn voor alle werknemers en mag niet onder druk van werkgevers bij CAO-onderhandelingen wor den geschrapt. Bij dit punt geldt ook dat de helft van de Kamer het CDA steunt. Ook het CDA overweegt in geval van verlies tegen het hele wetsvoor stel te stemmen. Groep verkocht miljoenen illegale opnamen rotterdam gpd De grootste klap die de illegale cd-handel in Nederland tot nu toe is toegebracht. Gisteren werd bekend dat de politie een bende heeft opgerold die sinds 1995 maandelijks tachtig- tot honderdduizend illegale mu- ziek-cd's produceerde en ver kocht. Tien verdachten zijn vandaag voorgeleid aan de offi cier van justitie. De schijfjes werden in het hele land verkocht. Dat gebeurde op plekken waar veel jeugd komt zoals op schoolpleinen, in ho reca en kantines. Onder de noemer 'Braun MTV Euro- charts' en 'Hitexplosion' waren cd's, die een compilatie van de twintig meest recente hits be vatten, voor 25 gulden te koop. De bende kon worden opge rold door een gezamenlijke ac tie van het Landelijk Openbaar Ministerie (LOM), het Landelijk Recherche Team (LRT), de op sporingsdienst van auteurs rechtenorganisatie Buma/Stemra en regionale po litiekorpsen. Woensdag zijn de belangrijkste distributeurs en producenten gearresteerd. Daarna is huiszoeking verricht in vijftig woningen, bedrijven, loodsen en garageboxen in Noord-Holland, Utrecht, Gel derland, Brabant, Drente en Limburg. Verder werden twee adressen in Duitsland door zocht. De tien verdachten zijn negen Nederlanders en één Duitser. Grote aantallen illegale cd's, de administratie en vuur wapens zijn in beslag genomen. Om een voorschot te nemen op het kaalplukken van de cd-pira- ten heeft de politie beslag ge legd op twee miljoen gulden aan contant geld, dertig auto's, luxe goederen en sieraden. De top van de organisatie hield er een luxueuze levensstijl op na. Veel geld werd geïnvesteerd in de 'bovenwereld', vooral onroe rend goed. Het LRT begon vorig jaar met het onderzoek naar de bende die vermoedelijk al vier jaar ac tief was. Volgens officier van justitie mr. P. Quak was er zo veel tijd nodig omdat de verko pers van de cd's van het 'laagste niveau' waren. ,,De figuren in de top waren goed afge schermd. Bijna niemand wist wie ze waren." DEN HAAG GPD De oppositie en coalitiepartij D66 eisen dat minister Nete lenbos (PvdA) direct stopt met alle investeringen in de Betu welijn. Zij willen eerst weten hoe het voltallige kabinet denkt over de plannen de noordoostelijke aftakking van de goederenspoorlijn te schrappen. Pas als dal duide lijk is, mag de minister even tueel nieuwe verplichtingen aangaan voor de aanleg van de hoofdroute. De verkeersminister zei gis teren tijdens een debat over de Betuweroute een investe ringsstop 'volstrekt onaccep tabel te vinden'. „Wij maken ons dan internationaal bela chelijk. We werken bedrijfs matig aan de lijn, met alle ju ridische claims vandien als we stoppen." De minister beloof de wel een lijst naar de Twee- dé Kamer te sturen met een gedetailleerd overzicht van al le gedane en te verwachten uitgaven. De PvdA en WD, een meer derheid van de Tweede Ka mer, zullen de motie van D66 om voorlopig pas op de plaats te maken niet steunen. PvdA- 'er Feenstra voelt niets voor een verplichte investerings stop en WD'ster Verbugt vindt het 'teveel van het goede om op basis van een interview met de minister en vooruitlo pend op het kabinetsbesluit alle ontwikkelingen stop te zetten'. Met de indiening van de motie volgende week dins dag, neemt D66 afstand van haar coalitiegenoten. Aanleiding voor de commo tie is een interview, waarin Netelenbos haar twijfels uitte over de aanleg van de noord- tak van de Betuweroute. Daar mee liep ze vooruit op een be sluit van het kabinet, dat nu op 24 september wordt geno men. De Kamer heeft indertijd een motie aangenomen dat er zonder noord tak geen Betu welijn mag komen. ij elka; kunstr jars •elangrijkste partijen van de IAXI tiitie, VVD en PvdA, hebben inlopende toekomstplannen irsj rijgsmacht. Als het aan de naan'di de krijgsmacht „geën- de boer op om brandbaar- in wfreld te blussen. Een p uitzending naar Oost-Ti- in deze visie. i words in de discussie, is wel duidelijk dat ze veel voelen voor een dure, snel inzet bare, zelfstandige vredesmacht. Reden voor de politieke partijen om nu met hun visies op de krijgsmacht te komen is dat minister De Grave (WD, Defensie) binnenkort gaat werken aan zijn Defensienota 2000. Daarin ver kondigt de bewindsman zijn visie op de toekomst van het militaire appa raat. Een voorschot nam de minister in zijn eerder dit jaar gepubliceerde 'hoofdlijnennotitie'. Daarin beschreef hij een krijgsmacht die zowel geschikt is voor de verdedi ging van NAVO-grondgebied als voor het uitvoeren van vredesmissies. Prak- .tisch betekent dit dat de drie krijgs machtdelen marine, landmacht en luchtmacht, voor beide soorten van oorlog moeten worden uitgerust. De verwachting is dat De Grave in zijn Defensienota deze lijn doortrekt. Wel heeft hij aangekondigd dat de land macht meer parate troepen moet krij gen om het personeelstekort bij vre desmissies op te lossen. Toch zal hij de roep van de PvdA om de krijgsmacht volledig toe te rusten voor internationale vredesoperaties niet kunnen negeren. De woensdag gepresenteerde PvdA-nota is niet, zo als de studie van de WD, afkomstig van een wetenschappelijk bureau, maar van de PvdA-fractie zelf. PvdA-fractievoorzitter Melkert bena drukte dat zijn partij een 'geëngageer de internationale veiligheidspolitiek' eist van het kabinet. Om dat te berei ken is de PvdA bereid voor het eerst in tien jaar niet meer het mes te zetten in het defensiebudget. En dat is op zich al heel bijzonder. De waarschuwing van Melkert was ook duidelijk. Als de WD niet kiest voor een actievere bui tenlandpolitiek dan halen de sociaal democraten hun bezuinigingsmes weer van stal. De Grave kan de PvdA-nota ook in zijn eigen voordeel gebruiken. De opstel lers hekelen namelijk de inflexibele or ganisatie-structuur van de krijgs macht. De drie krijgsmachtdelen hou den elkaar nauwlettend in de gaten. Geld wordt al jaren in keurige partjes over de landmacht, marine en lucht macht verdeeld volgens het principe, twee delen voor de landmacht, één voor de marine en één voor de lucht macht. De landmacht is ruwweg twee keer zo groot als de luchtmacht en landmacht. Bezuinigingen worden volgens datzelfde principe geslikt, leer de De Grave eind vorig jaar. Hij werd geconfronteerd met een kant- en klaar bezuinigingsplan waarover de drie krijgsmachtdelen het eens waren ge worden. Hijzelf had weinig in te bren gen. De PvdA stelt dat veranderingen in de krijgsmacht en duidelijke, soms pijnlij ke keuzes door dit principe niet ge maakt kunnen worden. Vandaar dat het volgens de PvdA-opstellers nu tijd wordt om de „innerlijke barrières" binnen de krijgsmacht te slechten. De krijgsmacht moet aangepast worden aan de internationale veiligheidssitua tie. In deze optiek moet volgens de op stellers het mes diep in de marine. De marine speelde een bescheiden rol in de drie meest recente Balkan-oorlo gen. Landmacht en zeker de lucht macht waren daarentegen actief be trokken bij deze conflicten. Vandaar dat de marine fors moet inleveren om de landmacht te laten uitbreiden. De luchtmacht hoeft helemaal niets in te léveren, vinden de sociaal-democra ten, omdat met bommen bewapende vliegtuigen en luchttransport bij uit stek geschikt zijn voor vredesmissies. De bevelhebbers, vooral die van de marine, zullen geschrokken zijn van de aanbevelingen van de PvdA. De be staande lobby-netwerken van de krijgsmacht naar de politiek zullen on getwijfeld overuren draaien om dit doemscenario de grond in te boren. Zie ook commentaar op pagina 2 Hoogleraar criminologie: ede gpd Als voorbeeld noemt de hoogleraar een geval waarbij politie en justitie een Russische bende volgden. „Daarbij had den ze zich totaal niet verdiept in de typische structuren van criminele organisaties uit een land als Rusland. Door te veel door de Nederlandse bril te kij ken worden dan dus de ver keerde mensen gevolgd en op- gepakt." Bruinsma vermoedt dat het gebrek aan kennis deels te ma ken heeft met de vermeende taaiheid van de criminologische publicaties. Ook denkt hij dat politiemensen die liever met praktijk dan theorie bezig zijn er weinig voor voelen om naast hun werk nog veel tijd te spen deren aan studie en het bijhou den van vakliteratuur. De criminologische kennis bij politiemensen, rechters en offi cieren van justitie is vaak zo ge ring, dat onderzoeken spaak lo pen, verkeerde mensen worden opgepakt en verdachten ver keerde straffen krijgen. Dat stel de hoogleraar criminologie prof. dr. Gerben Bruinsma gis teren tijdens een juridisch con gres in Ede. „Ik ben vaak hoogst verbaasd over officieren, rech ter en rechercheurs die geen goede strategische analyses kunnen maken, omdat ze geen inzicht hebben in de criminolo gische achtergronden," aldus Bruinsma, die tevens directeur is van het Nederlands Studie centrum Criminaliteit en Rechtshandhaving.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3