Rijnsburg trekt handen af van Stichting Werkkring 'Vechtpartij in Katwijks centrum was vervelend maar een incident' Duin Bollenstreek 'Rare jongens, die Valkenburgers' ountainbikers tevreden ver Australisch avontuur Rijnmond krijgt nieuw riool Pst Schadeclaim na heien laat Rijnsburg koud Multifunctioneel centrum niet in hart van Rijnsburg Celstraf voor agressie en vernieling in Bollenstreek Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 38,95 )AG 10 SEPTEMBER 1999 CHEF ROZA VAN DER VEER, 071 -5356451PLV.- CHEF N WANROOY, 071-5356452 wrdwijkse woning brandt uit gPWUK Een woning aan de An van Gilsehof in Noordwijk is «ravond om ongeveer 22,00 uur volledig uitgebrand. Een ilofte televisie is de oorzaak van de brand. De Noordwijkse idweer was snel ter plaatse, maar kon niet voorkomen dat foning geheel uitbrandde. De bewoonster kwam met de ik vrij. :raden gestolen in Rijnsburg BURG. Bij een inbraak in een huis aan de Dubbele Buurt in sburg zijn gistermiddag sieraden gestolen. De dieven kwa- de woning binnen door het slot van de voordeur te force- omfiets botst tegen huis gpwuK Een 16-jarig Noordwijks meisje is gistermiddag met bromfiets tegen de voorgevel van een huis aan de School- it gereden. Daarbij is ze aan haar arm en been gewond ge- t. Nabij de kruising Julianastraat/Piet Heinstraat en de jolstraat wilde ze afremmen voor een auto. In plaats daar- gaf het meisje gas, waarna ze tegen de gevel van de woning tilstand kwam. De Noordwijkse is voor behandeling aan ■arm en been naar het LUMC overgebracht. ordwijkse valt in slaap op A44 anwiiK/ABBENESEen 32-jarige Noordwijkse die tijdens het rijden in slaap was gevallen, is vannacht omstreeks 2.00 uur ie A44 ter hoogte van Abbenes tegen de vangrail gebotst. ma is de vrouw, die tegenover de politie verklaarde overver- lid te zijn, in het gras gaan liggen om bij te slapen. Om on- -er 4*.00 werd zij door de patrouillerende politie ontdekt. De (UW is overgebracht naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam, iat ze in shocktoestand verkeerde. Ze is ter observatie opge- linpieper wordt dagbestedingsruimte jtDWiJKDe voormalige behuizing van de zmlk-school De ppieper op het terrein van zorgcentrum Willem van den m wordt in gebruik genomen voor dagbesteding door cliën ten de Willem van den Bergh. Omdat sloop een ton zou en, schenkt de gemeente Noordwijk het uit zes lokalen be ulde noodgebouw aan het zorgcentrum. De Willem van den 5i scheldt in ruil de kosten kwijt die zijn gemaakt bij de ver ing van De Duinpieper naar de Stakman Bossestraat en t basisschool De Jutter de lokalen tijdelijk gebruikte. Volgens jrdvoerder C. Hamburger kan het zorgcentrum de lokalen jl gebruiken. „Dagbesteding is een van de hor items hier. We [ren ernaar dat bewoners acht dagdelen per week een bezig- [buitenshuis hebben." valkenburg Zelfs het Romeinse leger van Astrix en Obelix was Valkenburg gisteren binnengetrokken om maar niets te missen van de laatste paardenmarkt-feestweek van deze eeuw. Het was alsof de koningin werd verwacht, zo hadden de Valkenburgers zich uitgesloofd om het dorp op te fleuren. Vlag gen hingen uit, huizen waren helemaal in slingers gewikkeld en overal hingen feestelij ke lampjes. Vorige week vrijdag werd het feest geopend met een volleybaltoernooi, woensdag was de eigenlijke paardenmarkt. Die dag begon ook de traditionele jaarmarkt. In tal van kramen werd een verscheidenheid aan producten aangeboden. Van eten en drinken tot mode en kunstnijverheid. Giste ren, op de tweede dag van dit evenement, vulden ook sociale en culturele instellingen de kramen. De middag verliep, in tegenstel ling tot het avondfeest, vrij rustig, maar aan gezeligheid ontbrak het niet. Moeders met kinderen vormden de meerderheid. Kinder wagens in overvloed. Dit soms toch tot er gernis van de mannen en vrouwen aan de ander kant van de kraampjes. „Je ziet alleen maar dezelfde mensen heen en weer lopen", verzuchtte de man van de leesmapkraam. Rond half zes sloten de kraampjes, maar de meeste bezoekers waren toen nog lang niet van plan om naar huis te gaan. Het feest werd voortgezet door voornamelijk de jeugd. Buurtbewoners en bezoekers van buiten het dorp feestten tot in de late uurtjes. Ondanks de forse hoeveelheid drank die door sommi gen werd genutigd, waren er geen proble men onder de bezoekers. Er was slechts één wijkagent nodig om de boel in de gaten te houden. Pas om vier uur 's ochtends zochten de laatste feestgangers hun bed op. En toen stonden de Romeinen nog steeds te lachen: „Rare jongens, die Valkenburgers." FOTO DICK HOCEWONINC Tekort geschat op twee miljoen gulden ;mountainbikers Simon o (Noordwijk) en Teeuwen (Lisse) zijn :en tevreden gevoel te- ;eerd van de etappc- ijd om de Crocodile ly in Australië. Appcrloo vijfde, Teeuwen achtste eindrangschikking, raf verklaarde het twee- it ze blij zouden zijn als wedstrijd zouden uitlij- Vlak. voor het vertrek Australië incasseerde 'en nog een tegenvaller, fiets werd uit een schuur >len. Tot verbazing van de irrenten en vooral van if eindigden de moun- likers in de top tien. Er coureurs mee, onder jrdwijk: en geld voor ideropvang jchtelingen filing Vluchtelingenwerk Rlwijk krijgt geen geld van ;cn iconic voor de kinderop- S van vluchtelingen. Daar- kunnen de betrokken ou- i een beroep doen op de bij- €ere bijstand. De raads- missic voor sociale zaken gisteren wel akkoord met jcsi van de begroting over J van Vluchtelingenwerk, in pl ruim anderhalve ton. fc Combinatie PvdA/Groen- :s/D66 en RPF/GPV hadden evraagde 5.500 gulden voor eropvang wel willen schen- als een soort van waarde- psubsidie. „De Stichting t goed werk onder vaak heel je omstandigheden", zei fieleider J. van Holst van De winatie. „Wij waarderen htelingenwerk zeer, maar f begroting is niet voor de "ig van kinderen. Daarvoor bijzondere bijstand", vond guderj. Smit. jordinator M. Lakeman van jptelingenwerk betreurt «de jzing. Zij zegt bang te zijn de bijzondere bijstand al- aanvragen honoreert voor aven die 'echt noodzakelijk' ^Kinderopvang is volgens een makkelijke manier f vluchtelingen om de Ne- andse cultuur en manier spelen te leren kennen, en £oede voorbereiding op het sonderwijs. wie 13 Nederlanders. Vorige week keerde het tweetal terug. Apperloo: „Het was zwaar, maar het ging boven verwach ting goed." In eerste instantie loonde de mountainbiker zich niet enthousiast. „Wat moet ik hier", dacht hij vlak na aan komst, toen hij het zware par cours onder ogenschouw nam en het deelnemersveld Over zag. Uiteindelijk viel alles mee. Behalve dan de organi satie van de wedstrijd. Apper loo: „Die was gewoon slecht. En het eten trouwens ook. Het was allemaal een beetje ama teuristisch." Niettemin doet het duo volgend jaar weer mee. „Ondanks die min puntjes was het hartstikke gaaf." De gemeente Rijnsburg trekt tijdelijk de handen af van Stichting Werkkring in Lisse. Die stichting voert de Wet Inschakeling Werkzoekenden (WTW) uit namens tien ge meenten in de Duin- en Bollenstreek, waaronder Rijns burg. De stichting kampt met zulke grote tekorten in de boekhouding dat de gemeente even de verhoudingen bevriest. runsburg peter van egmond Formeel moet Rijnsburg aan Stichting Werkkring een nieuw mandaat geven om ook het ko mende jaar de WIW uit te voe ren. Dat houdt in dat de stich ting langdurig werklozen, uitke ringsgerechtigden en jongeren een zetje geeft op de arbeids markt, door hen via werkerva ringsplaatsen aan een baan te helpen. Dat nieuwe mandaat stond gisteravond op de agenda van de gemeenteraad. Op voor stel van B en W is de vaststel ling ervan uitgesteld tot er zicht is op de financiële situatie. Wethouder C. van der Graaf: „We schorten de ondertekening op. Eerst moet er meer duide lijkheid komen in de financiële situatie en hoe men die weer gezond kan krijgen. Het tekort over 1999 staat uiteraard nog niet vast. Hoe sneller we dus een oplossing hebben, hoe meer geld het kan schelen. Elke week is meegenomen." Al eerder werd bekend dat door een periode van financieel wanbeheer Stichting Werkkring kampt met een chaos in de boeldiouding. Over de jaren 1997, 1998 en 1999 lopen de te korten op tot naar schatting twee miljoen gulden. De be trokken wethouders van de tien Duin- en Bollenstreek-gemeen ten hebben gistermiddag over leg gevoerd over hoe deze te korten te verdelen, maar heb ben nog geen verdeelsleutel be reikt. De gemeente Rijnsburg krijgt hoe dan ook een deel van de tekorten op haar bord. Oorzaken voor het debacle zijn volgens wethouder Van der Graaf moeilijk aan te geven. Uitblijven van langdurige werk loosheid zou een belangrijke oorzaak zijn. Ook bleek het per soneelsbestand bij de stichting veel te groot. Verder was be groot dat de nieuwe werkgevers van met succes aan een baan geholpen werkzoekenden, een steentje zouden bijdragen in de kosten van Stichting Werkkring. Dat is maar ten dele gebeurd. weg weer beschikbaar voor het verkeer. LISSE PETER BLOK Het CDA in Lisse wil dat de plaatselijke drugshandel op korte termijn strenger wordt aangepakt. Vooral tegen de ille gale straathandel en de huisver koop moet harder worden op getreden. Dat schrijft de partij in haar algemene beschouwin gen. Het in 1998 afgesproken drugsbeleid wordt in Lisse op dit moment onvoldoende ge handhaafd, vinden de christen democraten. „Van de destijds runsburg peter van egmond De Rijnsburgse gemeenteraad maakt zich niet druk om de schadeclaim die bewoners van de Graaf Florislaan en de Oude Vlietweg hebben ingediend te gen de gemeente. De bewoners hebben of vrezen schade als ge volg van de hei-werkzaamhe den voor het nieuwe gemeente huis. De raadsleden wijzen er op dat de gemeente de aan sprakelijkheid heeft geregeld met aannemer Van Egmond: schadeclaims komen voor reke ning van de aannemer. In geval van schade aan de woning bekijkt de verzekerings maatschappij of vergoeding op tafel moet komen en hoeveel. Bij een bewoner van de Oude Vlietweg is een onafhankelijk 'onderzoeker' al langsgeweest om de scheuren in het stucwerk te bekijken. De gemeente zelf blijft financieel buiten schot. De omwonenden van het ge meentehuis voelen zich ge schoffeerd omdat de gemeente in hun ogen niet goed met hen heeft overlegd. Dit voorjaar en deze zomer werd regelmatig ge heid, en dat begon al in de vroege ochtenduren. Het CDA concludeerde, als enige partij, dat er beter gelet moet worden op de voorlichting. Volgens B en W waren alle bewoners geïnformeerd toen de eerste serie heipalen de grond in werd gestampt. Bij de twee de, enige tijd uitgestelde, serie vond de gemeente een per soonlijk schrijven aan de onwo- nenden niet meer nodig. CDA- 'er D. Binnendijk vond dat B en W voortaan toch maar 'een A4'tje' moeten opstellen. „Vijf tig keer kopiëren en een rondje maken van een half uurtje. Dat is toch niet zo veel moeite?" Wethouder J. de Mooij volstond met de constatering dat elke heipaal inmiddels in de grond zit en dat discussie over het on derwerp dus 'mosterd na de maaltijd is'. runsburg peter van egmond Als er een multifunctioneel centrum komt in Rijnsburg - met onder meer buitenschoolse opvang, peuterspeelzaal en denksportclubs - komt het in elk geval niet in het hart van het dorp. In plaats daarvan is geko zen voor een plek aan de rand van het dorp: in De Hom, het nog te bebouwen gebied ten oosten van de Collegianten- straat. Gisteravond hakte de ge meenteraad die knoop door. Alleen een minderheid van WD en Gemeentebelangen Rijnsburg (GBR) protesteerde nog tegen deze keuze. Die par tijen zijn niet tegen een multi functioneel centrum, maar voor hen staat nog niet vast dat De Hom daarvoor de aangewezen plek is. De gemeente begint een onderzoek of het oprichten van een multifunctioneel centrum in Rijnsburg haalbaar is, en in die studie moet wat deze oppo sitiepartijen betreft ook beke ken worden of zo'n centrum niet in het hart van het dorp thuis hoort. Want dat zou de bereikbaarheid ten goede ko men. Wethouder J. de Mooij verde digde zich door erop te wijzen dat vestiging in het centrum, bijvoorbeeld door verbouwing van het Denkhuis, de gemeente meer geld zou gaan kosten dan nieuwbouw in De Hom. Boven dien zijn volgens De Mooij de deelnemers aan zo'n centrum, onder meer de denksportclubs, juist enthousiast over een nieuw onderkomen in De Hom. Het centrum wordt dan gekoppeld aan de daar nieuw te bouwen school en bijbehoren de gymzaal. Ook woningbouwvereniging Spinoza ziet wel heil in het pro ject en zint op de mogelijkheid van woningbouw bij het cen trum. „Als iedereen er zo blij mee is, moet je daar nuchter mee omgaan", stelde wethou der De Mooij vast. den haag/noordwuk CDA Lisse wil strenger optreden tegen plaatselijke drugshandel bedoelde effecten komt niets terecht. In het voorjaar van 1998 hebben wij immers als raad besloten om in Lisse een coffeeshop te gedogen om daarmee de plaatselijke drugs problematiek enigszins in de hand te houden. Maar dat lukt niet." Het drugsprobleem wordt volgens het CDA, net als de af spraken die in 1998 gemaakt zijn, door het college niet of on voldoende serieus genomen. „Dat gevoel leeft niet allleen bij ons, maar ook bij de burgers." uit een supermarkt een reep chocolade probeerde te stelen. Toen het personeel de man aansprak begon hij te schelden. „Als je niet weggaat, maak ik je dood", en: „Ik steek je tent in de fik en ik krijg je nog wel", riep hij. Bij zijn vertrek gooide de man zijn fiets naar de cais sière, die een bloeduitstorting aan de elleboog opliep. Gisteren werd het agressieve gedrag besproken op een straf zitting bij de Haagse politie rechter I. van Engelen. Officier van justitie M. Renkens zei dat het gedrag van de Amsterdam mer niet door de beugel kon. „Ik kan mij levendig voorstellen dat het personeel van het psy chiatrisch ziekenhuis en de su permarkt levensbang werd", zei de officier. Zij eiste een celstraf van zes maanden waarvan één voorwaardelijk en behandeling door het centrum voor versla vingszorg. Politierechter Van Engelen legde een minder zware straf op dan geëist omdat de man tij dens zijn daden licht vermin derd toerekeningsvatbaar zou zijn geweest. persbureau cerberus Voor agressie, het uitslaan van dreigende taal en vernielingen is een 21-jarige Amsterdammer gisteren veroordeeld tot een half jaar- cel, waarvan de helft voorwaardelijk. De strafbare feiten pleegde de man eerder dit jaar in Noordwijk, Katwijk en Voorhout. De man, een ex-patiënt van het psychiatrisch ziekenhuis Langeveld in Noordwijk, ging op 10 juni door het lint toen hij bij een bezoek aan zijn voorma lige tehuis de geëiste hulp niet kreeg. De man sloeg een ruit van de toegangsdeur in, mis handelde een verpleegkundige en sloeg dreigende taal uit. „Ik sla je op je bek als ik geen hulp krijg", hoorde de verpleegkun dige de man roepen. Een kleine twee weken later was het opnieuw raak. De over buurvrouw zag hoe de man een ruit van zijn ouderlijke woning in Voorhout intrapte. Dezelfde dag kwam het in Katwijk tot ge welddadig gedrag toen de Am sterdammer honger kreeg en Politie tast nog in het duister over achtergrond van massale kloppartij De politie tast nog in het duis ter over de aanleiding van de massale vechtpartij, die afgelo pen zaterdag plaatsvond in de Badstraat in Katwijk. Twintig jongeren raakten met elkaar slaags. In de afgelopen maan den zijn er vaker vechtpartijen geweest tussen jongeren in Kat wijk. Omdat er tegenstrijdige ver klaringen zijn afgelegd, kan de politie zich geen goed beeld vormen over de vechtpartij. De politie is deze week druk bezig om alle verdachten te onder vragen. Als alle betrokkenen zijn gehoord, legt de politie de zaak voor aan het Openbaar Ministerie, dat beslist of de ver dachten moeten voorkomen. Gisteren waren er nog geen aanhoudingen in deze zaak ver richt. Om beter inzicht in het ge drag van de jongeren te krijgen en de overlast in de dammen, voerde de politie vorige week een gesprek met horeca-eige- naren uit het Katwijkse cen trum. Eigenaar C. van der Lin den van café In den Blauwen Bock hield aan dat gesprek een goed gevoel over. „Je kunt het de laatste tijd toch al merken dat er meer politie op straat is. Dat is een goede zaak." Hij heeft in zijn café geen hinder van de overlast, die zich voor namelijk op straat afspeelt. Van der Linden: „Het gaat om een groep jongeren die buiten op straat bier drinkt en in actie komt rond sluitingstijd. De po litie heeft ons beloofd dat er rond die tijd extra gesurveil leerd wordt." R. Ravesteijn, plaatsvervan gend teamchef bij de politie Holland Midden Bollenstreek- Zuid, zegt dat de politie al lan ger extra surveilleert. De politie heeft tijdens de zogeheten piek uren vier agenten extra ter be schikking; die kunnen zich con centreren op overlast in het centrum. Politie en café-eigenaars heb ben opnieuw afspraken met el kaar gemaakt. Ravesteijn: „Wij besteden maximale zorg aan de overlast in het centrum. Daar hoort kennismaking met de ho reca ook bij. Onbekend maakt immers onbemind. Geluiden uit de samenleving zijn erg be langrijk, daar kunnen wij als politie op anticiperen." Ravesteijn maakt zich voor alsnog geen extra zorgen over de geweldsuitbarstingen in Kat wijk. „Die vechtpartij is verve lend, maar het is een incident. Wat me veel meer zorgen baart is de toename van geweld in de samenleving." Van der Linden: „We moeten de zaak ook niet opblazen. Wat hier in Katwijk gebeurt, is een lachertje in ver gelijking met grote steden. Maar we moeten natuurlijk wel waakzaam blijven." -

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19