Campagne voor asielkat of hond Rijp en Groen Wisseling van wacht Stekken van hortensia p u Moeder weet wat het beste is VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1999 160/960 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA Het wordt zo langzamerhand tijd om de zomerbol- len te vervangen voor de voorjaarsbollen. Planten die uit bollen groeien hebben kennelijk een lange rustperiode nodig. De zomerbollen brengen we daarom tot rust. In elk geval voor begin oktober, want ze kunnen geen graadje vorst verdragen. Van de Tigridas knippen we het groen tot op de grond af. Gladiolen en hoe ze allemaal mogen heten tot op tien centimeter. Dan halen we ze voorzichtig uit de grond om ze dan op een luchtige plaats goed droog te laten worden. Opbergen gaat in kistjes of dozen met droog turf op een plek met een tempe ratuur tussen de vijf en tien graden. Pas rond half maart nemen we weer een kijkje, want in de tussentijd kunnen de oude grote bollen en de kleintjes, die pas over twee of drie jaar weer gaan bloeien, uitrusten. Maar nu is het de beurt aan de voorjaarsbollen. Die kunnen de grond in op plaatsen die vrijkomen als het eenjarig spul of de zomerbollen eruit zijn. Hebben we nog geen goede plek of weten we niet meer waar we vorig jaar blij vende bollen hebben gezet, dan kunnen een aantal bollen in een zogenaamd bollenmandje wachten tot we weten waar we ze willen hebben. Die bollenmandjes zijn overal te koop. We vullen ze met iets goede grond, dan komen de gewenste bollen erin, weer goede grond en dan vooral een geschikte plek zoeken om ze in te graven. Dat dient een beschut plaatsje te zijn. De bollenmandjes moeten zo diep de grond in dat er zeker vijf centi meter grond overheen ligt. Eventueel kunnen we er nog wat blad over doen of ander afdekmateriaal, voor als het hard vriest. Het aardige van deze bol lenmandjes in reserve nu is dat we er in het voor jaar naar wens lege plekken mee op kunnen vullen. Dat is vaak een groot succes als we vroeg in het jaar wat extra kleur willen geven aan de tuin. En nu de balkonbezitters. Die kunnen ook bollen zelf tot bloei brengen in het voorjaar, al kost het wat meer moeite. Plant de gewenste bollen in schalen of potten, redelijk dicht bijelkaar. Zet ze wel in goede aarde. Crocussen moeten altijd afge dekt zijn met een laagje aarde. Van de grotere bol len mogen eventueel de neuzen gelijk komen met de grond, al is een dun laagje afdekaarde welkom. En nu komt het: als we geen donkere koele kast hebben waar de temperatuur niet boven de tien graden uitkomt, zetten we de bollen op het balkon. Niet zomaar uiteraard. We zoeken een kist die groot genoeg is om alle potten en schalen te her bergen en minstens veertig centimeter hoog is. We isoleren veiligheidshalve de kist met noppenfolie, ook aan de onderkant. Daarna gaan de schalen en potten onderin. Eventueel ook een mooi mandje dat we van binnen met folie hebben bekleed en daarna gevuld met bollen naar wens en goede grond. Als alles op zijn plaats staat, wordt de kist verder aangevuld met een laag turfmolm die minstens vijftien centimeter boven de potten, schalen en eventuele mandjes moet komen. Op deze manier kunnen de bollen ook op een balkon tot groei ko men. De eerste weken vooral niet kijken. Pas na ongeveer acht of tien weken toch maar kijken of er al groei is. Als tussen de groene spruiten ook de bloemknop zichtbaar is, mogen de bollen lang zaam wennen aan iets hogere temperaturen. Voor al geduldig laten wennen en pas in de warme ka mer als de bloemknop kleurt. Wilde zwanen en andere natuur Ter gelegenheid van haar honderdjarig jubileum zocht Vogelbescherming Neder land een manier om een van de internationaal belangrijke vogelgebieden onder de aan dacht te brengen en te laten zien dat vogels een niet weg te denken onderdeel van het landschap vormen. Twintig kunstenaars waren bereid zich te laten inspireren door de IJssel en zijn vele vogels. Het accent ligt op de flora, fauna, landschaps- en cultu rele elementen van de rivier de IJssel. Het landschap langs de IJssel bestaat afwisselend uit gras landen, open water, moeras sen, kleine bossen, bloemrij ke graslandvegetaties en boerderijen met erfbeplan- ting. De rivier heeft sterk wis selende waterstanden en overstroomt haar uiterwaar den in de winter en in het vroege voorjaar regelmatig. Vooral door deze afwisseling is het stroomgebied van de IJssel voor vele soorten vo gels een internationaal be langrijk wetland. Nergen in Nederland pleisteren meer wilde en kleine zwanen. Broedende moeras- en riet vogels komen vooral in na tuurreservaten die ongeveer twintig procent van de uiter waarden beslaan. De fotografen, grafici, beed- houwers, schilders, tekenaars en een muzikant laten de ar tistieke resultaten van hun inspanningen zien op ver schillende locaties in Neder land. Het Noordbrabants Na tuurmuseum in Tilburg opent van 24 september tot en met 14 november de reeks. Het museum is ge opend op dinsdag t/m vrij dag van 10.00 tot 17.00 uur; in het weekeinde van 13.00 tot 17.00 uur. Onkruid wieden De Landbouw Universiteit Wageningen heeft een me chanische schoffel ontwik keld als alternatief voor het handmatig wieden van on kruid. Het belang van derge lijk alternatief is groot voor het milieuvriendelijk produ ceren. Dit maakt het mogelijk voor suikermaatschappijen om op grote schaal biologi sche suikerbieten te telen voor de productie van EKO- suiker. De schoffel kan het onkruid met een snelheid van 3.6 kilometer per uur verwijderen tussen planten die op rij zijn gezaaid. Tussen de rijen kan het onkruid met schoffelmessen achter een trekker worden weggeno men. Na het uittesten van een prototype in het najaar, gaat de universietit van Wa geningen een mechanische schoffel maken voor zes rij en. Dit gebeurt in samenwer king met een werktuigenfa brikant en enkele suikerbie tentelers in de Flevopolder. 'Baasjes pochen graag met piranha's' Aquariumdistributiecentrum, een groothandel in aquarium- en vijverproducten die onder meer piranha's in Nederland verkoopt. Precieze cijfers over de afzet kan hij niet geven, maar ruwe schattingen wijzen op enkele duizenden verkochte piranha's per jaar. De meeste daarvan worden in Azië en Oost-Europese landen ge kweekt en een deel komt uit de wildvang. Opvallend is dat de verkoop van de vissen vrij stabiel is, ter wijl de belangstelling voor een aquarium al jarenlang daalt. Woordvoerder Bleijenberg van de Dierenbescherming meent dat menigeen voornamelijk met deze vissen wil pochen. „De baasjes vinden het stoer om een piranha te hebben en hou den de dieren niet uit liefde. Bovendien worden ze vaak in een impuls gekocht zonder dat de eigenaars zich in de verzor- gingseisen verdiepen." Wie piranha's als huisdier wil, dient er een aantal tegelijk te nemen, want het zijn groeps- dieren die zich alleen tussen soortgenoten op hun gemak voelen. Als voedsel kunnen on der meer guppies, goudvissen en muizen dienen. Verder is de afmeting van het aquarium be langrijk: om pakweg vier vol wassen exemplaren een geluk kig leven te bieden, moet de bak minimaal 250 liter water bevatten met een gemiddelde temperatuur van 25 graden. Een andere eis is om in het aquarium voldoende schuil plaatsen van bijvoorbeeld plan ten aan te leggen, want de pi ranha is vrij schuw en verstopt zich graag.Zwemt de vis een maal uit zijn schuilplaats, dan levert dat een adembenemend gezicht op", zegt de Limburgse piranhaliefhebster Noor Oost endorp, een trotse baas van twee exemplaren. „De dieprode buik, donkere rug en daartus sen de glinsterende schubben op een gespierd en krachtig li chaam blijven mij imponeren. Wellicht word ik onbewust ook door de gevaarlijke uitstraling aangetrokken, maar ik geniet voornamelijk van hun indruk wekkende verschijning in mijn aquarium." Jeugdige werpmole m Het animo voor hengele kelt gestaag af. Een eigei werpmolen voor jongen de markt keren. De de RAR werpmolen wee] paar honderd gram, is vi centimeter lang en acht meter hoog. Opvallende! fraaie vormgeving waan jongeren het vissen moe varen als een 'spannend menspel tussen mens, n en techniek', zo meldt d kant wervend. Deze ambitie vertaalt zit bijvoorbeeld de speciale knop waarmee de weers van de vislijn is in te stel Sr Het merendeel van de ruim twintig verschillende soorten piranha's heeft alleen planten op het menu staan, zoals deze Pacu of wel Colossoma Brachypomum. foto gpd stand van de knop geeft dien aan hoe sterk de wi stand is, wat bij andere molens niet is te zien. Vi de bediening voor het 0| mechanisme - de zogem anti-reverseknop - op e< dere plaats dan gebruikf Kortom, zowel jongere dere sportvissers kunne de werpmolen uit de voi De prijs van de RAR wei bedraagt ruim tachtig gi Info: Silstar, Etten-Leur, telefoon 076 - 504.27.32 ALEX VAN HOOF Steek je hand in een aquarium met piranha's en binnen luttele seconden is het vlees tot op het bot weggevreten. Het behoort tot de onuitroeibare mythen, maar het is onzin. Alleen een werkelijk uitgehongerde piran ha zou een hapje kunnen pro beren. Ook in het Amazone gebied, waar de vissen van na ture voorkomen, heeft men in normale omstandigheden niets van deze dieren te vrezen. Niettemin is het vooral de my the, plus het toch wel angstaan jagende uiterlijk - wrede kop met vlijmscherpe tandjes - die de piranha populair maakt als aquariumvis. De belangstelling voor aquariumvissen daalt al jarenlang, maar de piranha blijft gewild. Waarom een exotisch huisdier zoals een piranha in huis ne men, terwijl er duizenden hom den en katten in overvolle asie len op een nieuw baasje wach ten, zo waagt de Dierenbe scherming zich al enige tijd af. Vandaar dat deze organisatie vlak voor Werelddierendag op 4 oktober een campagne begint om het houden van onder meer reptielen, amfibieën en piran ha's te ontmoedigen en dat van asielhonden en -katten te sti muleren. De Dierenbescherming doet nog meer: ze oefent druk op de landelijke politiek uit om de handel en verkoop van nogal wat diersoorten te verbieden. „Medio volgend jaar beslist de Tweede Kamer over wat voor soort dieren nog wel en welke niet meer mogen worden ver kocht", zegt de woordvoerder van de Dierenbescherming, Mattheus Bleijenberg. „Wij verwachten dat er een be knopte lijst van toegestane soorten komt en daarop staat vrijwel zeker geen piranha. Heeft de liefhebber al een exemplaar, dan mag hij dat houden. Nieuwe piranha's aan schaffen wordt echter verbo den. Het is overigens wij lo gisch om de handel en verkoop van deze vissen aan banden te leggen", verklaart de woord voerder. „De redelijk forse die ren zwemmen in scholen, ver eisen een bijzonder groot aqua rium en zijn moeilijk te verzor gen. Bovendien staan ze als zeer agressief bekend en ze kunnen levensgevaarlijke situa ties veroorzaken. Enkele maan den geleden is bijvoorbeeld een piranha in een Fries meer ont dekt." Anders dan Bleijenberg doet voorkomen was het ontsnapte exemplaar -een zogenoemde rode pacu - wij onschuldig, want het diertje is een planten- eter. Naast de rode pacu be staan er nog 23 andere soorten piranha's die allemaal verwant zijn aan de karperzalm en waarvan het merendeel alleen planten op het menu heeft staan. Nogal wat overdreven verhalen en films scheren ech ter alle piranha's over een kam: nietsvermoedende zwemmers in een rivier met deze vissen worden in rap tempo tot op het bot verscheurd. Zoiets is niet onmogelijk, maar een geoefende zwemmer zon der wonden loopt doorgaans weinig gevaar. Dat komt, omdat de dieren - net als haaien, - op de geur van bloed en gespartel in het water afkomen. Het zijn signalen van een dier in nood en die wekken de eetlust van bepaalde soorten piranha's op, tenminste wanneer zij hongerig zijn. Vlijmscherpe tanden Drie soorten piranha's kunnen gevaarlijk zijn en vooral de minst agressieve daarvan wordt in aquariums gehouden: de zo genoemde serrasalmus natte- rei. Deze soort heeft een blauw- tot bruingrijze rug, rode buik' en keel, zwarte staartvin en kan pakweg 25 centimeter lang worden. Net als zijn vleeseten de soortgenoten, bezit de natte- rei een fors aantal vervaarlijke en vlijmscherpe tanden. Met die tanden scheuren ze vlees in stukken dat ze zonder te kau wen in één keer naar binnen werken. Sommige aquarium- liefhebbers kunnen van dit schouwspel geen genoeg krij gen. „Piranha's zijn vanwege hun gedrag net iets aantrekkelijker dan veel andere soorten vis sen", zegt een bioloog van het Mysterie opg i9t Vooral de vleesetende piranhasoort Serrasalmus Natterei wordt in aquaria gehouden. Vraag antwoord Henk J. J. Smit uit Oegstgeest heeft helaas een groot stuk tuin dat over woekerd is door een cypergras met veel ondergrondse uitlopers. Hierte gen is naar mijn mening maar één re medie en dat is alles met zorg omspit ten, alle ondergrondse uitlopers met zorg verwijderen en in de vuilnisbak, zeker niet op de compost. Daarna weer de oorspronkelijke beplanting aanbrengen en blijven opletten of er nog ergens een stukje gras opkomt. Elk ondergronds deeltje kan weer uit lopen. Helaas kan ik niets anders advi seren. H. M. van der Steen uit Leiden is se dert enige tijd trotse bezitter van een balkon en nu komen de wagen. Kan aarde, die dit seizoen gebruikt is, vol gend jaar weer in bakken en potten. Ik zou zeggen, alleen als men deze mengt met nieuwe potgrond of com post. Bijvoorbeeld in een verhouding van één deel oud, twee delen nieuw. Ook zou ik de oude aarde in zakken op het balkon zetten zodat alles goed doorwiest en eventuele schadelijke kiemen en ongewenst ongedierte de winter niet overleeft. De vingerhoedskruid en stokrooszaai lingen zullen volgend jaar bloeien en heel groot worden. Nu de potjes in een grotere bak buiten laten staan, eventu eel bij zeer harde vorst beschermen Of de éénjarige papaver het volgend jaar zal doen, betwijfel ik en de rode haze laar die weer groen geworden is, blijft een probleem. Was het een zaailing. Zaailingen zijn niet kleurvast. Te wei nig zon kan eventueel ook de reden zijn. Als een lezer een beter antwoord weet dan graag. Een hortensia kan eventueel ge scheurd worden als de struik zich daartoe leent. Ook kan men stekken, nu een eenjarige tak afsnijden vlak on der de aanzet van een blad. Een stuk van rond de twintig cm. Bovenste zachte deel weg, onderste bladeren weg en dan heel diep in de grond zet ten op een beschutte plaats. Dat noe men we zomerstek en als het goed gaat zijn er volgend voorjaar piepklei ne wortels zichtbaar aan de plant als er groei in komt. Dit is mijn antwoord, bestemd voor mewouw C. van Leeu wen uit IJmuiden. De palm van Annette Sacharow uit Leiden heeft geen schimmel. De fijne witte draden op de aarde zijn haar wortels en die horen erbij. Niet be schadigen dus. De hapjes en gaatjes in de avocadoblaadjes worden gemaakt door een kevertje, haantje in de volks mond. Afdoende en milieuwiendelijk werkt Plantschoon of Spruzit De avo cado Persica americana in het Latijn wordt in het land van herkomst, tro pisch Zuid Amerika, een grote boom. dat verklaart zijn groeiwijze. De tien jaar oude Schefflera van me vrouw Boxman Wesseling uit Haar lem bloeit met mooie witte bloemtros sen en dat is zeldzaam. Gefeliciteerd. Normaal bloeit deze plant alleen in het land van oorsprong, Australië. PETER DE JAEGER Moeders met tegenspoed leve ren nakomelingen die beter be stand zijn tegen levensbedrei gende ongemakken. Dat is aan getoond bij planten en insecten in een studie van de universiteit van Californië in Davis. „Nor maal wordt ervan uitgegaan dat erfelijke aanleg en de omgeving bepalen hoe een individu eruit ziet en handelt. Maar tot onze verrassing laat deze studie dat de omgeving van de moeder niet alleen haar eigen ontwikke ling beïnvloedt, maar ook die van haar kinderen", zegt eco loog Anurag Agra wal. De vondst kan gevolgen heb ben voor het gebruik van insec ticiden in de landbouw. Zaden van met gif bespoten planten zijn minder gehard dan zaden van planten die een zekere ma te van aantasting moesten ver duren. „Er is altijd gedacht dat planten die zijn aangetast door insecten minder gezonde zaden voortbrengen dan onbescha digde planten. Maar deze stu die toont het tegenovergestel de", zegt Agrawal. In een parallelstudie is gekeken of die overdracht ook opgaat in het dierenrijk. Sagrawal onder zocht dit bij de watervlo. De kleine watervlo ontwikkelt bij gevaar een helm-achtige struc tuur, die hem als prooi minder aantrekkelijk maakt. De water vlo ontwikkelt deze helm als hij wordt blootgesteld aan monen, door belagers scheiden stoffen. De oi 0 kers vonden dat nakon van watervlooien die o| yj N den in een omgeving n 041- monen grotere helmen dan de kroost van moe )S-L waren grootgebracht ii oog c schoon milieu. 3R0 „Planten en dieren bez 3cht2 nen die oproepbare ah temen in gang kunnen Het is mogelijk dat de 1 deze genen al bij de ov activeert, bij voorbeeld bepaalde chemische sti de eieren of zaden te p denkt Agrawal. „Inzeki t2 weet zij bij voorbaat ws beste is voor haar kroo C Cryptogram Horizontaal: 1Deels een knappe meid (4); 4. Met dit hars wordt vader omarmd door een heks (5); 7. Mooi exemplaar om te draaien (7); 8. Drank voor graven (3); 9. Geld voor de glasteelt (3); 10. Een spits bits behandelen (7); 12. Voorstelling van een japon (7). Verticaal: 2. Mondgeluid (4); 3 Afnemers van neergeslagen journalisten (6); 4. Vleiende aanduiding van Jacobus (8); 5. Ouder in dubbel opzicht (4); 6. Onlangs stond je onderaan de ranglijst (6); 9. Daaronder moet je het weten (4); 11Been van een vis (3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1 Csardas, 7. el; 8. ja; 10. rat; 13. Let; 15. er; 16. cel; 18 te; 19. wand, 21. aver; 23. ba; 24. en; 25. Beta; 27. erts; 29. as; 30. rag; 32. je; 33. aks; 35. rel; 36. af; 38. be; 39. crashen. Verticaal: 2. Set; 3. al; 4. dj; 5. aal, 6. crew; 9. ster; 11. arabesk; 12. re; 14. etentje; 16. cd; 17. la; 20. nat; 22. ver: 25. baan; 26. ar; 27. eg; 28. sela, 31. af; 34. sar; 35. ree; 37. fa; 38. bh Jammer dat taxonooml us niet meer leeft. Zijn c king in 1742 van een biz vormde plant op een eil Stockholm stelde hemv raadsel. De plant leek oj vlasleeuwenbek (Linari. ris), maar de bloemen v f>?n anders. Een normale vit ^lnc wenbek heeft een bloen buis met een sterk welvs onderlip. De bloemblad staan gegroepeerd in ee venste en een onderste Maar bij deze variant st< alle blaadjes in één cirl naeus noemde de bloer ria, Grieks voor monstei Wetenschappers van he Innes Centre in het Eng Norwich hebben nu om im. dat het hier gaat om ei tie van een gen dat de trie van bloemvorming Met deze vondst, beschilevt Nature van 9 septembe mysterie van tweehom tig jaar oud opgelost. Cieest Linnaeus was in de 18e bedenker van de classil van het plantenrijk. Vo| Juni zijn systeem, bloemstructuur, moest wijkende plant een niei kei. soort zijn. Linnaeus coi deerde daarom dat dez< mr vorm kwam door een matie' van gewone vlas k( wenbek naar de nieuweling Dat was een radicaal id os een tijd dat soorten als anderlijk werden besch haa Nac en :e J '5j; lat '0<

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10