ftdfn Regio neltram in 2001 de rails' Politici betreden heilige grond Raadslid De Coo vindt dat college moet 'oprotten' gemakkelijk te vinden Nieuw ontwerp Indië monument Een kamer is in Leiden i haag' ainkhorst robbert minkhorst Jacques de Coo, duo-raadslid van LWG/De Groenen heeft het helemaal gehad met het college van B en W in Leiden. In weinig vleiende woorden gaf hij wet houder Alexander Pechtold gis teravond te verstaan dat hij en zijn collega's het best een punt achter hun samenwerking kon den zetten. „Het moet maar eens afgelo pen zijn met dit gesodemieter. Het college moet oprotten", zei De Coo. De politicus raakte van de kook tijdens de commissie milieu, sport, toerisme en cul tuur, toen het nieuwe Kiekmo- nument ter sprake kwam. De wens om in Leiden een Kiek- monument op te richten, is niet nieuw, tien jaar geleden kwam er al een voorstel van raadslid Stöxen. Zijn motie werd in no vember 1989 aangenomen. De Coo ergerde zich aan de traagheid van de politiek. Dat het zo lang moet duren voor twee kunstenaars de opdracht krijgen een ontwerp te maken, was in zijn ogen belachelijk. Geluk bij een ongeluk, de foto graaf Kiek is dit jaar honderd jaar dood, meldde De Coo. Pechtold was niet gediend van de terechtwijzing. Hij noemde De Coo's partij Leiden Weer Gezanik, in plaats van het gebruikelijke Leiden Weer Ge zellig. De Coo werd prompt kwaad. „Ik vind dit buitenge woon laag. Het college beant woordt nooit onze vragen." Hij eiste dat Pechtold zijn woorden terugnam. Die antwoordde: ,,U dient maar een klacht in." Commissievergadering welzijn verplaatst tember, voorafgaand aan de raadsvergadering. De vergadering is uitgesteld in verband met het aftreden van portefeuillehouder Huib Kruijt en omdat er weinig agen dapunten zijn. De commissie economische za ken, financiën en welzijn van vanavond gaat niet door. De vergadering is verplaatst naar volgende week dinsdag 14 sep- LUMC tweede van het land Het Leids Universitair Me disch Centrum is op een na het beste academisch zieken huis van het land. Het AZU in Utrecht werd als beste beoor deeld. Op de ranglijst van middelgrote ziekenhuizen staat het Leidse Diaconessen- huis op de twaalfde plaats. Al thans volgens het weekblad Elsevier dat bureau Lagendijk voor de derde keer onderzoek heeft laten doen naar de me ning van ruim zeshonderd medisch specialisten, huisart sen en ziekenhuisdirecteuren. ^Imet daarin Alexander PJd draaide een minuutje t de parkeerplaats r ach, wie zal hem dat biden? Jaren duurde het besluit viel over de mo- g van zwembad De ii nu de wethouder gis tend even over negenen 'delijk het startschot b verbouwing kwam ge ilden die paar minuten wachten er ook nog wel I kniesoor die daarop let. I Vrienden van de Vliet ide dames Zonneveld en ■zijn allang blij dat het jad überhaupt in de toe- ppenblijft. Dat ze er als februikers straks nog een fentree, warme douches en een grotere kantine gratis en voor niks bij krijgen, daarvoor waren deze 'strijders voor be houd' de wethouder en de ge meente bijzonder dankbaar. Nou ja, dat gratis en voor niks is natuurlijk ook niet helemaal waar. „De verbouwing kost een miljoen", wond Carel Caron er geen doekjes om. Zoals deze ambtenaar van Sport Recrea tie trouwens nooit moeilijk doet als hij naar commentaar wordt .gevraagd over de toe stand van de velden, terreinen of baden. Daar kunnen veel van zijn collega's nog een voor beeld aan nemen als ze zich al dan niet gedwongen onder cu ratele laten stellen van een voorlichter. Maar dit geheel terzijde. Het gaat hier per slot van rekening over het bad. „Dit is feitelijk fase twee", her nam Caron onverstoorbaar, „want de eerste daadwerkelijke renovatie hebben we al achter de rug. Dat betrof de noodza kelijke aanpassing aan pom pen, machines en leidingen. De capaciteit van de watercircula tie is nu geheel volgens de nor men van de Wet Voorzieningen en Hygiëne Zwembaden. Daar voor al was overeengekomen om het vijf jaar aan te kijken met De Vliet. Om vervolgens een beslissing te nemen over het voortbestaan van het bad." Die knoop is, in het derde jaar, al doorgehakt. Alle partijen wa ren het er over eens dat De Vliet voorziet in een sportieve, recreatieve en sociale behoefte. Weliswaar voor een kleiner pu bliek dan vroeger, maar toch. Toen er geld vrijkwam, is beslo ten om het zwembad ook in de toekomst open te houden. En dat niet alleen. Na 36 jaar werd het hoog tijd dat de boel eens werd opgeknapt. Aangepast aan de eisen van de moderne tijd. Dat kon trouwens ook niet anders na de brand die vorig jaar de kantine vrijwel in de as legde. Het moet gezegd, op de teke ningen ziet het er allemaal fraai uit. Een ruime kantine, een ge zellig barretje, een aparte aan- kleedruimte voor baby's bij het inmiddels opgekalefaterde peuterbad en warme douches. „Alles gaat plat. Alleen aan het bad zelf gebeurt niets", zegt Caron. „Dat is goed. We gaan er vanuit dat de verbouwing aan het begin van het nieuwe seizoen gereed is. We rekenen ERDAG 9 SEPTEMBER 1999 M WEGMAN, 071-5356414, PLV.-CHEF ANNET VAN AARSEN, 071-5356436 Iedere zomer trekken vele eer stejaarsstudenten naar Leiden, om het ouderlijk huis te verrui len voor een eigen kamer. Ook dit jaar zoekt menig student naar geschikte woonruimte; een zoektocht die de laatste ja ren niet al teveel obstakels meer oplevert. „Het is hier erg donker, want het licht doet het niet. En pas op, daar lekt het nogal." Sienja Sekeris (19), eerstejaars Pabo studente aan de Leidse Hoge school, wijst achteloos op de mankementen in het studen tenhuis waar zij inmiddels twee maanden woont. Dat ook de kachel niet werkt, kan de pret nauwelijks drukken. „Ik heb het in deze kamer prima naar m'n zin. Voorlopig ga ik hier niet weg." Sienja vond deze kamer via een bemiddelingsbureau. „Ik moest 90 gulden inschrijf geld betalen, plus borg en een maand huur. Maar daarvoor kreeg ik wel heel snel deze ka mer. En ik ben er blij mee", al dus Sienja. Voor de manke menten heeft zij inmiddels con tact opgenomen met datzelfde bureau. „Ze zeiden, dat ze het gaan repareren. Daar vertrouw ik wel op. Het lijkt me een be trouwbare firma." Voor de ka mer van drie bij vijf meter be taalt zij 500 gulden. „Dat lijkt me een redelijke prijs. Mits er iets aan de lekkage wordt ge daan, natuurlijk." Linda Vermeulen (20) is op zoek naar een kamer in Leiden, nu ze van Amsterdam naar de Universiteit Leiden is gegaan voor haar studie Duits. „Wat een verschil met Amsterdam. Ik heb een week geleden een briefje in de Leidse Universi teitsbibliotheek gehangen en ik heb nu al vier afspraken om te hospiteren. En allemaal in het centrum van Leiden. Het gaat makkelijker dan ik dacht." Hos piteren, een beoordelingsge sprek voeren met de bewoners van het studentenhuis, lijkt haar wel leuk. „Ik zie er niet te genop, al is het een beetje spannend. Ik denk dat ik snel een leuke kamer heb." Bob Willemse (18) profiteerde van de diensten van de Stich ting Leidse Studentenhuisves ting (SLS). In mei had hij al een kamer te pakken, in het voor malige klooster aan de Vrou we nweg. „Ik ben wel lid van een studentenvereniging, maar die heb ik niet nodig gehad om een kamer te vinden in Leiden. Ik kreeg dit aangeboden, be keek het en dacht: ja, hier ga ik me wel vermaken." Bob, die net is begonnen met zijn studie rechten, heeft een kamer van vijf bij drie meter, met uitzicht op de voormalige kloostertuin. Keuken en sanitair deelt hij met zeven andere jongeren. „Vrien den van mij hebben in Leiden dezelfde goede ervaringen. In Delft is het veel erger; daar heb ben ze geen bureau als de SLS en moet je zelf op zoek. Hospi teren dus. Ik ben blij, dat ik niet aan die vleeskeuring heb hoe ven meedoen." Is het dan echt zo makkelijk om in Leiden een kamer te vin den? Linda Vermeulen denkt van wel. „Ik heb uit Leiden nog geen verhalen gehoord over mensen die niets konden vin den. In Amsterdam is het veel erger: vrienden van mij hebben er jarenlang op een wachtlijst gestaan, voor ze een kamer kre gen toegewezen. Dan zit je hier prima." Zeeger de Jongh van de over koepelende bond van studen tenverenigingen (PKW) beaamt dit. „De Universiteit Leiden kent al enkele jaren een dalend aantal inschrijvingen. Dat is misschien vervelend voor de universiteit, maar huisvesting van studenten is daardoor mak kelijker geworden." Zwembad De Vliet voorziet in een sportieve, recreatieve en sociale behoefte. De bebouwing ondergaat daarom de komende tijd een grondige renovatie. foto archief er op dat de mensen de weg naar De Vliet blijven vinden of terugvinden. En nee, het is niet de bedoeling dat de verbou wing wordt terugverdiend door de entreeprijzen straks te ver hogen. Die blijven gelijk of, gaan hooguit met de trend mee." Zebra (2) Binnenkort is hij niet meer: de halve zebra op de Breestraat, waarover we vorig jaar op deze plaats onze verbazing uitspra ken. De gemeente gaat deze oversteekplaats, die de voet gangers slechts tot het midden van de weg brengt, begraven onder een laagje fonkelnieuw donkerrood asfalt. Kijk nog maar eens goed naar deze cu riositeit ter hoogte van het Trouwstraatje: drie strepen in plaats van zes. We hebben er nog wel eens naar vreemde ta ferelen staan kijken. Naar voet gangers, die aan de oversteek begonnen, maar halverwege toch maar weer terugkeerden om vervolgens naar het hele broertje van de halve zebra te lopen, een paar meter verder op. Het lijkt wat overdreven: een hele straat asfalteren om een halve zebra weg te werken. Voor veel minder geld had de gemeente toch ook de drie mis sende strepen op het wegdek kunnen schilderen? Of moeten we het zo niet zien? Nee, zegt projectleider Dingjan van Bin nenste Beter. „Zie het maar als de finishing touch. We hebben nog niet zo lang geleden de he le Breestraat opgeknapt. Een nieuw en breder troitoir, nieu we inrichting. Alleen het weg dek zelf is toen niet meegeno men. Er zitten her en der repa- ratieplekken in en op sommige plekken is het wegdek langs de stoepranden ook niet fraai. Bij het stadhuis is er nog een heel stuk waar stenen in liggen. Het was gewoon nodig. U behangt uw huis toch ook wel eens?" Dingjan heeft nog nieuws: de datum van de werkzaamheden is verschoven: zondag 10 okto ber in plaats van 19 september. „We doen het in één dag. Zo snel zijn wij." ad van kaam annet van aarssen Holland heeft haast met plannen spek den /fete sneltrams tussen Leiden, Alphen aan den Rijn ïda moeten al in 2001 en anders uiterlijk in het 'de™ jp over bestaand spoor rijden. Dat zegt gedepu- Wolf van Zuid-Holland. Bovendien moeten de ontwikkeling, de aanleg en later ook het beheer Rijn Gouwe Lijn tussen de drie steden in handen van de provincie. Wolf, belast met de ille verkeer en vervoer, 1 genoeg met de light- ifestt nding. Het ministerie Veer en waterstaat dat w financiert, heeft be lt de lijn er uiterlijk in et zijn. „Dat moet vlug- 1 ten", vindt de provin- mkerstyx&ei. „Binnen twee, moet hij rijden." HJoelt dan op het (reeds le) tracé tussen Leiden la. Later moet er ook den aangelegd door de linnenstad en richting Noordwijk. Eventueel in Alphen nog een af richting het noorden gemeente. Waarschijn- dan ook de spoorver- ig tussen Leiden en Al- Alphen en Gouda eer- jerealiseerd. n Gouwe Lijn is voor Hand 'speerpunt van schrijft de provincie in aan de Tweede Ka- die brief geeft het pro- ituur een reactie op de 'isie 'De derde eeuw lie over de toekomst jspoorwegennet in Ne- n het beheer daarvan provincie hecht groot belang aan de ontwikkeling van een light-railsysteem in de Rijn- /Gouwe-corridor. Het gebied kampt met een groeiende ver- keers- en vervoerproblematiek, die voornamelijk wordt veroor zaakt door toenemend autoge bruik. De beoogde groei van het openbaar vervoer komt niet tot stand", beweert het provincie bestuur. Uit onderzoek is onlangs vast komen te staan dat het (fre quent) laten rijden van snel trams wél effect heeft en be hoorlijk ook. De 'verkenningen studie Rijn Gouwe Oost' rept van 'een drastische verbetering van het openbaar vervoer'. De tram moet dan wel een snel en comfortabel alternatief zijn voor de auto, voegt Wolf toe. „Dan helpt het de files in de re gio oplossen." Daarbij is het ook nodig dat de regie over de aanleg en ver volgens het beheer van de tramlijn bij Zuid-Holland komt te liggen. „Voor een succesvolle ontwikkeling is dat van door slaggevend belang. We hebben dan de mogelijkheid om zelf het beleid erover te voeren", al dus Wolf. Bijvoorbeeld over wie de lijn exploiteert. „Dat de NS het niet moeten worden, is geen slechte gedachte", denkt de bestuurder. leiden robbert minkhorst Voor de renovatie van het Von Siebold-huis aan het Rapenburg in Leiden is nog vier miljoen gulden nodig. Wethouder Alexan der Pechtold wijst naar boven en zegt: „Hier zie je waar het geld in moet gaan zit ten." Het monumentale stucwerk in de ka mer op de eerste verdieping is verpest door een systeemplafond. De wethouder en ambtenaar Hans Goos- sensen gaven gisteravond voor leden van de commissie cultuur en monumentenzorg een rondleiding. Het immense gebouw, tot voor kort domicile van het kantongerecht en in de vorige eeuw van de arts Von Sie- bold, is vrijwel helemaal leeg. Kamers rui ken muf - alsof al jaren niemand meer een stap in het pand heeft gezet. Op de meeste muren zit klassiek bloemetjesbehang, maar van waarde is het niet. Weg moet het, net als de enkele systeemplafonds en de hou ten afscheidingen op zolder. De zolder is een unieke kans om ten toonstellingen te kunnen houden, zegt Goossensen. De ruimte meet in totaal zo'n 200 vierkante meter. In de inrichting van de expositieruimte gaat veel geld zitten. Zo moet er een lift in het gebouw komen, en is (voor de conservatie van de museumstuk ken) een klimaatregeling noodzakelijk. De oude rechtszaal wordt een kamer voor le zingen, colleges en recepties. De voorka mer links wordt ingericht als werkkamer van Von Siebold. De tuin, waar het onkruid inmiddels de overhand neemt, verandert als vanzelfsprekend in een Japanse tuin. Voor de renovatie, die duurt tot in 2002, is een Japanse architecte aangezocht. „Van Japan hebben we de bijdrage al op de bank staan", weet Pechtold. „Zo werkt dat daar. Voor Japan is dit heilige grond. Zo bijzon der vinden ze het." indje aan Nieuwe Rijn Een bewoonster van de Nieuwe Rijn is gisteravond over- Bcht naar het LUMC na een brandje in haar woning. Hoe- He vrouw er zelf in was geslaagd het vuur te doven, besloot Handweer haar toch naar het ziekenhuis te laten overbren- [ij had namelijk flinke hoeveelheden rook ingeademd. De 1 is vermoedelijk ontstaan door een defect koffiezetappa- |ehalve rookschade, ontstond in de woning ook water- Ie doordat bij de brand een waterleiding knapte. immerrijder gewond na val Een 17-jarige Leidenaar is gistermiddag gewond geraakt ij hij met zijn brommer tegen een paal op het Kooiplein «reden. Dat gebeurde omdat hij schrok van een auto die Igkade wilde oprijden. De jongeman stond na zijn val op, Liel na een meter of tien opnieuw op de grond. Hij is met end letsel overgebracht naar het LUMC. 'Een afscheid zonder thuis komst 1945-1952'. Drie bronzen figuurtjes met licht gebogen rug op een sokkel van gezoete (on gepolijste) hardsteen. Eén fi guurtje ontbreekt en de sokkel is in tweeën gesplitst tussen de woorden 'afscheid' en 'zonder'. Achter op de sokkel staan veer tig namen van gesneuvelde mi litairen die vanuit Leiden naar het voormalig Nederlands Indië vertrokken. Het nieuwe ontwerp voor het gedenkteken voor voormalige Indiëgangers symboliseert vol gens het bestuur van de Stich ting Militair Indië Monument het gevoel van deemoedigheid om het verlies van 'kameraden'. „Die gebogen rug van oudere figuurtjes. Dat voor je uitstaren. Eén man missen, dat was onze maat. Ik heb vijf minuten stil zitten kijken naar dit ontwerp met tranen in mijn ogen", zegt P. Brouwer, een van de initia tiefnemers en voorzitter van de stichting. De ontwerpers G. Brouwer en J. Kleingeld hebben het monu ment nadrukkelijk heel eenvou dig willen houden. „De allure zit hem in het kleine. Het moest niet schreeuwerig worden, niet protserig. We wilden het ver driet om vrienden van vroeger zichtbaar maken", zegt Klein geld. Het beeld - met een sokkel van 1,10 meter hoog, 2,30 breed en 30 centimeter diep en fi guurtjes van 70 centimeter hoog - is een alternatief voor het eerder door wethouder A. Pechtold afgekeurde ontwerp van de voorzitter van de stich ting. Dat ontwerp stelde een terneergeslagen soldaat voor met een geweer in de hand en een helm op de rug, maar werd destijds door Pechtold te mili taristisch bevonden. „Ik had op dat moment ook de verant woordelijkheid voor diverse ge voelens in de samenleving", zegt Pechtold. Het huidige ont werp kon wel zijn goedkeuring wegdragen. „Daar is goed over nagedacht." P. Brouwer, maker van het af gekeurde ontwerp, verklaarde bij de presentatie dat hij geen kunstenaar is en geen agressie Een maquette van het Indië Monument. had willen uitdrukken. „Wij zijn geen moordenaars, we waren slachtoffers want we zijn ge schonden teruggekomen." Hij staat volledig achter het nieuwe ontwerp. „In veel plaatsen in Nederland zijn er monumen ten, maar dit wordt het mooi ste. Dat durf ik met mijn hand op mijn hart te zeggen." Het is de bedoeling dat het gedenkteken, dat bij het voor- foto marc de haan malige wachtgebouw van de vroegere kazerne bij de Mor- spoort komt, op 23 oktober door burgemeester J. Postma wordt onthuld, als hij tenmin ste weer aan het werk is. Wethouder Pechtold en commissieleden in de toekomstige Japanse tuin.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13