Loonexplosie in computerbranche Wereldwijd duizend Unilever-merken weg Economie Vrije tijd wordt steeds populairder Nederlandse bedrijven betalen het slechtst Appeltje voor de feestdagen Naaimachinefabrikant Pfaff failliet Schiphol wil met partners belang in vliegvelden Rome 5DAC 7 SEPTEMBER 1999 -oorlopig geen vaste bio-suikerfabriek ?A. De Suiker Unie gaat voorlopig geen aparte fabriek bou- ,Rji om biologisch geteelde suikerbieten te verwerken. Bereke nen hebben uitgewezen dat dit economisch (nog) niet ren- ,el is. Wel zullen dit jaar bij wijze van experiment tijdens een ==edaagse 'kleine bietencampagne' op 14 en 15 september lEjr het eerst 12.000 ton biologisch geteelde bieten worden ge- en verwerkt tot duizend ton Eko-suiker. Dit gebeurt voor tand aan de echte bietencampagne in de fabriek in Dintel- d, waar jaarlijks zo'n 600.000 ton gewone suiker wordt ge- akt. obiele telecomreus VS op komst den» De Britse mobiele telecomgigant Vodafone AirTouch iet Amerikaanse telecomconcern Bell Atlantic praten over tenvoeging van hun mobiele netwerken in de VS. Dat heb- de Britten gisteren bevestigd. Eind augustus verschenen b -over al berichten in de Amerikaanse zakenkrant The Wall •et Journal. De relaties tussen de twee concerns leken begin jaar nog vertroebeld door de overnameslag om AirTouch mmunications. Die werd uiteindelijk voor 56 miljard dollar b 5 miljard gulden) gewonnen door Vodafone. De activiteiten den evenwel goed op elkaar aansluiten, omdat de Britten a ral in het westen van de VS actief zijn. Omgekeerd geldt dat et oosten voor Bell Atlantic. isproductie Nederlandse velden daalt haag» De gasproductie uit de Nederlandse velden is het b ede kwartaal 9,6 procent gedaald in vergelijking met dezelf- jeriode het jaar ervoor. Als de halfjaarcijfers worden vergele- j daalde de productie 1,4 procent. Volgens het ministerie economische zaken dat de cijfers gisteren bekendmaakte, is ialing voornamelijk te wijten aan de hogere temperatuur, idoor gas uitzet. De totale productie daalde het tweede rtaal met 1,43 miljard kubieke meter naar 13,45 miljard b. De productie op de velden op het vaste land nam met (miljard kubieke meter af. De velden in zee produceerden i (miljard kubieke meter meer. De olieproductie daalde het »de kwartaal met 5,8 procent naar 0,5 miljoen kubieke me- a Op halfjaarbasis ging de olieproductie 7,3 procent achteruit. KB: Extra geld voor infrastructuur 3 ftRDAMMKB-Nederland vindt dat het kabinet drie miljard len per jaar extra moet uitgeven aan infrastructuur (wegen, Dr, openbaar vervoer)Aan versnelde aanleg van een goede a fdinfrastructuur volgens MKB niet meer te ontkomen. „De hte bereikbaarheid is één van de grootste knelpunten voor 3 midden- en kleinbedrijf', aldus MKB-voorzitter J. de Boer jren. Net zoals het onderwijs en de gezondheidszorg aast B op de financiële meevallers van het kabinet. Voor De Boer 3 it zonneklaar dat extra geld naar verbetering van de infra- b ctuur moet gaan. Hij schat dat ten opzichte van de huidige jijkse budgetten van ongeveer vijf miljard gulden voor het obaar vervoer en 2,5 miljard voor wegen, per jaar 2,5 tot drie krd gulden extra nodig is. o j sinder vrachtvervoer KLM op VS 0 o tRDAMLuchtvrachtvervoerder KLM Cargo heeft in augus- ianzienlijk minder vracht van en naar Amerika vervoerd o de maand ervoor. Het vrachtvervoer op de Noord-Atlanti- route daalde met tien procent, terwijl de capaciteit met tien procent daalde. De luchtvaartmaatschappij wilde giste- een verklaring geven voor de daling. De beladingsgraad le totale KLM-vloot steeg in augustus tot 79,2 procent, ver en met 76,6 procent in augustus 1998. Met name het ver- op de routes naar Azië-Pacific groeide flink. Bij het passa- vervoer daalde de bezettingsgraad van 83,7 naar 83,6 pro- 3 ell verkoopt Londens hoofdkantoor )en Shell UK, de Britse dochter van Koninklijke/Shell pp, heeft het hoofdkantoor in Londen verkocht aan het rikaanse vastgoedbedrijf Witkoff Group. 'Shell wil geen prijs men, maar volgens Britse media betalen de Amerikanen on er 180 miljoen pond (600 miljoen gulden). Shell was eige- ;van de gebouwen in hartje Londen sinds de bouw in 1931. olieconcern zal de panden eind van dit jaar verlaten. De oop vloeit voort uit het vorig jaar september bekendge- kte besluit de hoofdkantoren in Groot-Brittannië, Neder- Frankrijk en Duitsland te sluiten om kosten te besparen, .merendeel van de 450 mensen op het hoofdkantoor van 1 Nederland in Rotterdam krijgt dit najaar onderdak in Ca- 1 aan den IJssel. De rest gaat naar Den Haag. sie Reckitt-Benckiser mag i De Europese Commissie heeft gisteren de fusie tussen ritse bedrijf Reckitt Colman en het Nederlandse Bencki- [oedgekeurd. Beide bedrijven produceren huishoudelijke ^schoonmaakproducten. Het nieuwe bedrijf zal Reckitt 5 ïkiser heten. Hoewel het over een belangrijk marktaandeel 1 jeschikken, zal het stevige concurrentie blijven ondervin- 5 imet name van grote supermarkt-en drogisterijketens. De a jentratie zal daarom geen machtspositie in het leven roe- 5 bf versterken, oordeelt de Europese Commissie. 5 jdior gaat samenwerken met W V 5 ërdam Uitzendorganisatie Vedior gaat samenwerken met q fc Vakmanschap, een wervings- en selectiebureau voor 5 nisch personeel. De samenwerking moet in april 2000 een o ajn. Eerder werkte Werk Vakmanschap samen met Start. 5 relatie werd echter in april beëindigd. W V werd in 1994 2 litiatief van Akzo Nobel door tien Gelderse bedrijven opge- De instelling moest vooral lager en middelbaar opgeleid o pisch personeel aan werk helpen. Inmiddels opereert de or- 3 satie landelijk. Ze bedient zo'n zeshonderd bedrijven en be- q ongeveer duizend mensen werk. Vedior kondigde vorige o t aan het Britse uitzendconcern Select voor 3,8 miljard te o ti overnemen. Ook kocht zij vorige week een Tsjechisch uit- 5 bureau. ^consumptie neemt verder toe ÉRdam» In het eerste halfjaar van 1999 kochten de mensen jrocent meer verse vis. Daaraan gaven zij negen procent 3570 u*t- Inmiddels komen bij iets meer dan 54 procent l9 04 3e huishoudens af en toe verse vis, schaal- en schelpdieren ',674 jfel, blijkt uit cijfers van het Nederlands Visbureau bij de ran Nationale Mosselweek. Dat betekent in enkele jaren 5953 ien stijging met 300.000 huishoudens. Het afgelopen half 6900 werd twaalf procent meer garnalen verkocht, zestien pro- 35 F166* mosselen en tien procent meer gebakken vis. Verse 0.47 lat vaak bij de speciaalzaak wordt gekocht, is met 59 pro- «90 ^et Popu^st bij de kopers. Daarna volgen diepvriesvis (26 >5 91 fent) en vis in blik of glas (vijftien procent). 3,015 I Ijs jdi gaat A6 produceren in China 3050 sburg De Duitse autofabrikant Audi, eigendom van Volks- 70 'n' 8aat zi)'n luxe model A6 in China produceren. In een we fabriek in Changchun moeten jaarlijks 30.000 auto's van ö|ndroUen- k-i'h'^er overname bakkerij Kamps jtdorf_« De Duitse bakkerijgroep Kamps neemt de grotere se branchegenoot Wendeln over. Eerder dit jaar werd al het srlandse Bakkerij Bart ingelijfd. Béide bakkerijgroepen heb- een intentieverklaring ondertekend. De overname moet be- 'olgend jaar rond zijn. Daardoor verdrievoudigt de omzet Kamps tot bijna drie miljard Duitse mark (3,36 miljard gul- Wendeln neemt daarvan twee miljard mark voor zijn reke- De gezamenlijke bakkerijgroep heeft ruim 13.000 mensen |n8t; Vorig jaar leek Wendeln nog zijn positie als grootste :erij in Duitsland te versterken door de overname van bran- jenoot Lieken. Naar eigen zeggen wordt Kamps nu de tste producent van bakkerswaren in Europa. V ge beuisCï 3io.:' rotterdam gpd De ijsjes van Davino en Caraco zijn verdwenen, zij zitten nu in een Olapapiertje. Pakjes Royco- soep liggen niet meer in de supermarkt. Zij zijn vervangen door Unox. Unilever, het concern dat margarine, waspoeder, parfums, shampoo en deodorants produceert, saneert zijn merken in de hele wereld. „Van de 1.600 merken zullen er op den duur zeshonderd overblijven," kon digde Antony Burgmans (52), de nieuwe be stuursvoorzitter van Unilever gisteren aan. „Dat zal niet binnen drie maanden gebeuren, dat is een langdurig proces. Daar hebben wij zeker drie tot vijf jaar voor nodig." Burgmans is sinds mei als opvolger van Morris Tabaksblat de hoog ste baas van de 265.000 werknemers van Unile ver in de hele wereld. De afgelopen tien jaar groeide het Unilever-con- cern slechts 2,5 procent. „Wij willen binnen drie jaar uitkomen op een volumegroei van vier pro cent per jaar. Eerst hebben wij onze fabrieken en bedrijven gesaneerd en gereorganiseerd. In de ja ren negentig zijn we teruggegaan naar onze kern activiteiten: margarine, waspoeder, ijs en thee. In al die jaren hebben wij leidende posities voor on ze sterke merken in de markt verworven. Nu capelle aan den ussel gpd Nederlandse werknemers kiezen steeds vaker voor meer vrije tijd. Ruim één op de drie werk nemers koos dit jaar voor meer vrije dagen in plaats van geld, bijvoorbeeld door onbetaald verlof op te nemen. Ook de managers kiezen dit jaar massaal voor meer vrije tijd. Dat blijkt uit onderzoek van salarisverwerker ADP en perso neelsadviesbureau Nedworx. „Het komt vooral door de opkomst van twee verdieners", zegt Theo van der Hoeven, direc teur van Nedworx. „Die kunnen het zich per mitteren. Bovendien kunnen werkgevers het niet meer weigeren om mensen meer vrije tijd te geven. Steeds meer werknemers eisen dat de bedrijven het opnemen in de arbeidsvoorwaar den. Anders zoeken ze ergens anders een baan." Van der Hoeven verwacht dat de vraag naar vrije tijd in de toekomst nog veel groter wordt. „Het is een teken aan de wand dat de trend op alle functieniveaus doorbreekt." Van de direc teuren waarvan jarenlang werd verwacht dat ze zestig uur per week voor het bedrijf paraat ston den, neemt dit jaar 29,2 procent onbetaald ver lof op. Van het hoger management doet 32,3 procent dat en van het middelmanagement (de chefs) 34,9 procent. Ook onder 'gewone werk nemers' is vrije tijd een ware trend. Van het on dersteunend personeel neemt 35,5 procent on betaald verlof op en van het uitvoerend perso neel 35 procent. Opvallend is ook dat werknemers hun overwerk liever vergoed krijgen in vrije dagen dan in extra salaris. Bij het lagere en middelbare personeel kiest rond de 43 procent voor extra vrije tijd. Bij de managers wil ongeveer dertig procent liever extra vrije dagen dan extra loon. „Dat grote ver schil is te verklaren", zegt Van der Hoeven. „Een manager verdient stukken meer, dus ver liest ook erg veel loon als hij vpor vrije tijd kiest. Desondanks doet één op de drie het toch." 'Er is een oorlog om talent aan de gang In de computerbranche stijgen de salarissen dit jaar explosief. Vooral programmeurs en operators schieten omhoog met loonsverhogingen van bijna negen procent. Daar mee stijgt hun inkomen zelfs dubbel zo hard als dat van de Nederlandse topmanager. Het verschil met gewone werknemers is zelfs nog groter, namelijk drie keer zoveel. Van de 'extreme' verhogingen profiteren vooral ervaren werknemers in de informatie technologie (IT). capelle aan nden ijssel gpd Dat blijkt uit onderzoek van het Amerikaanse bedrijf ADP, één van de grootste salarisverwer kers ter wereld en personeels adviesbureau Nedworx. Zij hebben 522 Nederlandse be drijven ondervraagd en 140 functies onder de loep geno men. Gekeken is naar de bruto jaarsalarissen inclusief acht procent vakantiegeld en de der tiende maand, maar zonder ex tra's als opties- en aandelenre- gelingen, bonussen en pensi oenreserveringen. „Het onder zoek is representatief voor heel ondernemend Nederland", zegt Hein Brockhoff, commercieel directeur van ADP. Als de extra's wel meegeteld zouden worden, zouden de lo nen in de IT helemaal hoog uit komen, verwacht hij. „Juist in deze sector worden veel bonus sen uitgedeeld, omdat de be drijven veel moeite hebben om goed opgeleide werknemers te vinden en hen vast te houden." Volgens Brockhoff was er vorig jaar al sprake van een snelle stijging, maar is de bom nu echt gebarsten. „Er is een oor log om talent aan de gang." De IT'er staat met zijn salaris stijging eenzaam aan de top. Zelfs de topmanagers blijven met een structurele stijging van 4,9 procent ver achter. Chefs en afdelingshoofden worden zelfs rijker bedeeld met gemiddeld zo'n 5,5 procent extra loon. Werknemers in de laagste loon schalen profiteren dit jaar ook van de gunstige economie. Zij krijgen er zo'n 4,16 procent bij. Daarmee zijn de lonen van alle werknemers in Nederland veel harder gestegen dan in de CAO 's is afgesproken, namelijk ge middeld drie procent. Alleen de concerndirecteuren hadden dit jaar pech. Zij moes ten genoegen nemen met 2,6 procent structurele loonsverho ging. „Ze worden meer op re sultaat afgerekend, dus moeten ze meer doen om extra geld te verdienen", zegt Brockhoff. „Bij goed draaiende bedrijven heb ben de directeuren dus veel meer geld binnengehaald via bonussen en bij bedrijven die het slechter deden moesten ze het met die 2,6 procent doen." Overigens raakt prestatiebe loning langzaam maar zeker in geburgerd. Steeds meer bedrij ven zeggen in de toekomst hun werknemers af te rekenen op hun daden. „Niet alleen aan de top, maar op alle functieni veaus", aldus Brockhoff. capelle aan den ussel gpd Nederlandse bedrijven beta len hun werknemers slechter dan bedrijven met een buiten landse moederorganisatie. Al leen Belgische bedrijven beta len de meeste werknemers nog minder. Bedrijven van Franse komaf betalen het meest, behalve dan aan de topmanagers. Die zijn het beste af bij een Japanse on derneming. Dat blijkt uit een onderzoek van salarisverwer ker ADP en personeelsadvies bureau Nedworx. De onderzoekers hebben het totale (bruto) jaarsalaris van werknemers bij buiten landse bedrijven (die op Ne derlandse bodem staan) ver geleken met dat van werkne mers in dienst van Nederland se bedrijven. In het totale jaar salaris zijn ook vakantiegeld, bonussen en optieregelingen meegeteld. Belgische bedrijven zijn over het algemeen slechte be talers. Topmanagers krijgen zo'n tien procent minder dan wanneer ze voor een Neder landse onderneming zouden werken. Ze verdienen zelfs 83 procent minder dan bij een Japanse onderneming. Afde lingsmanagers krijgen ruim twintig procent minder dan bij een Nederlands bedrijf. Het personeel in de allerlaag ste loonschalen is juist goed af bij Belgen; hun salaris ligt 23 procent hoger. Bedrijven met een Franse moederorganisatie betalen het allerbest: 25 tot 83 procent meer dan bedrijven met een Nederlandse moeder. De al lerlaagste functies krijgen 52 procent meer. Topmanagers verdienen 37 procent meer. De topmanager verdient het meest als hij in dienst is van een Japans bedrijf. Daar krijgt hij maar liefst 73 procent meer salaris dan bij een Nederlands bedrijf. Japanners blijken so wieso gulle betalers. De werk nemers in de laagste loon schalen krijgen elf procent meer loon en in de middelba re functies ongeveer vijf pro cent. Vorig jaar liepen de Ja panners precies in de pas met de Nederlandse ondernemers. Bedrijven met een Ameri kaanse moeder betalen niet alleen hun topmanagers veel meer (43 procent) dan Neder landse ondernemers, maar ook het lagere personeel pro fiteert mee. De allerlaagste functies liggen zeven procent hoger en de werknemers daar net boven zitten (dragen de verantwoordelijkheid voor het uitvoerende werk) krijgen ruim 22 procent meer. baarloBij fruitteelt- bedrijf Hofackers in het Noord-Limburgse Baar- lo treft men al voorbe reidingen voor de feest maand december. Daar om worden de biolo gisch geteelde appels nog voor de oogst be plakt met een sticker waarop de tekst 'Pretti ge feestdagen' staat. Na de pluk worden de plak kers verwijderd en blijft de door de zon gekleur de wenstekst op de ap pelschil achter. De Jo nagold wordt vervol gens gekoeld en met kerstmis - in cellofaan verpakt - op de markt gebracht. foto anp bas rutten moeten wij de groei in onze verkopen verder op voeren. Dat proberen wij door het aantal merken drastisch terug te brengen." Het reclame- en marketingbudget van ruim elf miljard gulden per jaar blijft gehandhaafd, maar wordt verdeeld over minder merken. Volgens Burgmans maken duizend merken nog geen acht procent van de omzet uit. „In die groep moeten wij gaan wieden." Burgmans laakt de chaotische regelgeving in Eu ropa als het om de veiligheid van voeding gaat. Vooral bij de introductie van functionele voe ding, zoals Becel pro activ, een nieuwe margarine die het cholestorolgehalte verlaagt, heeft Unile ver dit ervaren. De concurrent verkoopt Benecol al enkele maanden. Unilever wacht nog op goed keuring van de Europese Commissie. Burgmans pleit voor een Europese voedingsauto riteit, zoals het gezaghebbende Amerikaanse in stituut: de Food and Drug Administration. „Wij willen onze klanten veilig voedsel garanderen, maar de regelgeving in Europa is te versnipperd. In feite worden nog te veel beslissingen op lan delijk niveau genomen en niet op Europees ni veau. Dat hebben wij bij de 'gekkekoeienziekte' gezien, bij de varkenspest en bij de dioxinekwes- velsen-noordHet staalconcern Hoogovens heeft sinds kort de beschikking over een overdekte haven, waarin bij elk weertype schepen geladen en gelost kunnen worden. Het is de tweede zogeheten 'all weather terminal' in ons land. Amsterdam had de nationale primeur. De rollen staal kunnen direct van de trein in het schip worden geladen. De overkapping is 120 meter lang en vijftig meter breed inclusief drie sporen voor treinen. De invaarbreedte - 28 meter - groot genoeg voor binnenvaartschepen en kustvaarders. Van de zes miljoen ton staal dat Hoogovens per jaar in Velsen-Noord produceert gaat zo'n vier miljoen ton over het wa ter naar de afnemers. foto anp olaf kraak kaiserslautern dpa/anp De gerenommeerde Duitse naaimachinefabri kant Pfaff heeft gisteren faillissement aange vraagd. Banken weigeren nieuwe kredieten te verstrekken aan het 137 jaar oude bedrijf. Pfaff heeft een schuldenlast van ruim tweehonderd miljoen gulden. Winst en omzet zijn dramatisch gedaald. Bovendien hebben ze moeite met de ondoorzichtigheid van de relatie met het Ameri kaanse moederbedrijf Singer, dat sinds 1997 een belang van ruim tachtig procent heeft in Pfaff. Singer kampt zelf ook met problemen en wil daarom geen financiële steun meer geven aan de Duitse dochter. De Amerikaanse onderneming is op haar beurt in meerderheid eigendom van de in Canada gevestigde houdstermaatschappij Se- mi-Tech van Hongkong-Chinees James Ting. Ook over deze relatie tasten de banken in het duister. Pas als er meer duidelijkheid is, willen ze eventueel meewerken aan instandhouding van Pfaff. Blijft redding uit, dan verliezen 1.800 werkne mers in de Duitse steden Kaiserslautern en Karls ruhe hun baan. In 1987 werkten daar nog 6.700 mensen. Sindsdien zijn er diverse saneringsope raties geweest, waarbij onder meer werk werd verplaatst naar Rusland en China. De jongste problemen bij Pfaff hebben vooral te maken met het inzakken van de verkoop van industriële naaimachines (zestig procent van de omzet) door de crisis in de Amerikaanse jeansin- dustrie. Werkloosheid in Europa daalt licht tot 10,2 procent brussel anp De .werkloosheid in de elf euro landen bedroeg in juli 10,2 pro cent. Dat is 0,1 procent minder dan in juni en 0,6 procent min der dan een jaar eerder. In de hele EU daalde de werkloos heid in juli tot 9,3 procent, 0,1 procent minder dan in juni en 0,7 procent minder dan een jaar eerder. Dat blijkt uit gegevens van Eurostat, het statistisch bureau van de EU. Het laagste ligt de werkloosheid in Luxemburg (2,8 procent), gevolgd door Ne derland (3,2 procent). In juli vo rig jaar was het Nederlandse werkloosheidspercentage 3,8 procent. Spanje is nog steeds het euro land met de grootste werkloos heid: 15,9 procent in juli. Dat is overigens bijna drie procent minder dan een jaar eerder. Ook Frankrijk (elf procent), Fin land (9,8 procent), Duitsland (9,1 procent) en België (negen procent) doen het relatief slecht. In absolute cijfers waren in juli 13,2 miljoen inwoners van euro-landen werkloos, zo schat Eurostat. schiphol anp van de Italiaanse overheid maar voor twee procent meedoen. Zowel Schiphol, voor ruim drie kwart eigendom van het rijk als de luchthaven Frankfurt zijn volgens de Italianen staatsbe drijven. Deze Italiaanse voorwaarde geldt voor vijfjaar. Dat betekent dat als het 'Schiphol-consorti- um' wordt uitverkoren de vier partners na vijfjaar kunnen be sluiten het aandeel anders te verdelen. De Italiaanse regering wil eind oktober beslissen wel ke partijen een bod mogen uit brengen. De uiteindelijke be slissing valt waarschijnlijk nog dit jaar. Een belang in de Romeinse vliegvelden zou ook niet slecht zijn voor de KLM, gezien de al liantie van Schiphols 'thuis- maatschappij' met Alitalia. Maar ook los van deze omstan digheid is Schiphol geïnteres seerd, aldus de woordvoerder. Schiphol heeft al een belang in een terminal op vliegveld John F. Kennedy in New York en zit verder voor 15,8 procent in de exploitatie van de luchthaven Brisbane in Australië. Schiphol heeft met drie part ners een consortium gevormd om de exploitatie van twee vliegvelden in Rome te verwer ven. Ze zijn nu nog voor meer dan de helft in handen van het Italiaanse staatsbedrijf Aero- porti di Roma. De partners zijn ABN-Amro, Banca Populare di Milano en de luchthaven Frankfurt. Het consortium heeft de Itali aanse regering gisteravond offi cieel laten weten serieuze inte resse te hebben. De stap gaat vooraf aan het uitbrengen van een concreet bod. Aeroporti di Roma exploiteert Fiumicino, hét vliegveld van Rome, en het kleinere vliegveld Ciampino. Het bedrijf, waarvan de totale waarde wordt geschat op 4,5 a vijf miljard gulden, wordt volle dig geprivatiseerd door een be lang van 54,2 procent op de markt te brengen. Beide banken zitten elk voor 49 procent in het consortium, Schiphol en Frankfurt elk voor één procent. Voor deze verde ling is om tactische redenen ge kozen. Staatsbedrijven mogen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7