Gratis je vergapen aan design op woongebied Trends Veel contrasten met gladde, harde vloeren DINSDAG 7 SEPTEMBER 1999 RENE DE COCQ Het project IJ-Oevers moet van een Amsterdamse kade met verlaten en vervallen pakhuizen een toplocatie maken; voor wo nen, werken en winkelen. Het zal ook nog wel even duren voordat het is afgerond, en vooralsnog is het vooral een werklocatie voor slopers en bouwers te midden van zand en stof en brokkelend beton. Maar één object is min of meer klaar, en mag meteen als maat gevend worden beschouwd voor de allure van die ambities. Dat is Pakhuis Amsterdam, de plaats waar topdesign op wo- ninginrichtinggebied wordt ge toond in een ambiance van ruimte, licht en luxe. Pakhuis Amsterdam is geves tigd in een immens 19e-eeuws pakhuis dat voorheen de naam Azië voerde, en waarin rietsui ker en koffiebonen werden op geslagen. Het project is een voortzetting van de activiteiten van het vroegere Nederlands Interieur Collectief, dat uit zijn expositieruimte in het West-In disch Pakhuis aan het Graven- hekje was gegroeid. Het collec tief was op zijn beurt een af splitsing van het Dutch Design Centre in de Utrechtse Pastoe- fabriek. Vijf deelnemers van dat DDC (Gelderland, Arco, Castelijn, Metaform en Montis) hebben nu een expositieruimte in Pak huis Amsterdam. Bovendien biedt het pakhuis biedt op 4500 vierkante meters showvloer over vier verdiepingen presen taties van 32 exposanten uit binnen- en buitenland, met als blikvanger een halve etage die is gereserveerd voor Italiaans meubeldesign. Onder directeur Dick Spieren burg (zelf een gereputeerd Het interieur van het Pakhuis Amsterdam met zijn karakteristieke gietijzeren pilaren. meubelontwerper) is de dage lijkse leiding in handen van Ro bin van der Schuyt, die de titel 'office manager' voert. „Wat we belangrijk vinden om uit te stralen", zegt Van der Schuijt, „is dat Pakhuis Amsterdam niet alleen de showroom voor de dealers is, voor de detaillisten, maar ook een prachtige plek waar het publiek het topaanbod van meubeldesign kan zien. We zijn gratis toegankelijk, je kunt hier op ons eigen terrein gratis parkeren, waar kan dat nog in hartje Amsterdam? We mikken op honderdduizend bezoekers per jaar." Dat is nogal wat. „Dat is veel, maar het is een realistisch stre ven. We zijn pas open vanaf maart van dit jaar, en zitten nu al op zo'n tienduizend per maand. Nu even iets minder, moet ik zeggen, in verband met de zomer. Mensen willen nu andere dingen doen dan den ken aan hun interieur. Onze topmaanden zullen het najaar en de winter zijn, en het vroege voorjaar." In Pakhuis Amsterdam kun je als consument alleen kijken, niet kopen. Van der Schuyt: „Onze taak is het bieden van een overzicht. We geven infor matie, we geven advies, over materialen, stoffen, prijzen, stij len. Mensen kunnen zich hier oriënteren, je ziet ook heel veel echtparen hier binnen die iets nieuws willen, die iets in hun hoofd hebben en bij ons komen kijken hoe ze dat kunnen invul len." Kunnen ze ook interieuront werpen bestellen? „Nee, daar voor moeten ze naar een bin nenhuisarchitect, of naar een woninginrichtingszaak die dat soort dienstverlening biedt. Wij verwijzen door naar de dea lers." THEA WAMELINK De trend in vloerbedekking is zacht, maar er zijn allerlei rede nen om toch te kiezen voor gladde of harde vloerbedekking als linoleum, kurk, vinyl, rub ber, kunsthars, tegels of natuur steen. Vanwege het onder- houdsgemak met kinderen en huisdieren of omdat er een ca- rapatiënt in huis is. Het aloude linoleum - dat voor een groot deel uit gemalen kurk bestaat - maakt als natuurlijk materiaal weer furore. Ook de mogelijkheden voor het aan brengen van randmotieven of inlegwerk spreken in deze tijd aan. Vroeger moesten modeven meestal met de hand worden uitgesneden, maar tegenwoor dig zijn daar machines voor. Dat heeft de toepassing aan zienlijk doen toenemen. Steeds vaker ook wordt linoleum in stroken (in ton-sur-ton tinten of juist in contrastkleuren) of als tegels gelegd. Ook de leveranciers van kurk spelen in op de vraag naar de coratieve legpatronen. Zo kun nen kurktegels gecombineerd worden met kleine sluittegel- tjes, met decortegels en met randmoüeven. Er is zelfs kurk met een graniet- of marmer structuur. Kurk is er in vele kleuren, dekkend of transpa rant gelakt dan wel in metallic en parelmoer. Er is bovendien een kurklamel verkrijgbaar die met een oersterke vinylcoating is afgewerkt. Opnieuw lakken is daarbij overbodig. Vinyl is niet alleen praktisch en verkrijgbaar in allerlei modieu ze dessins, maar het is ook ui terst betaalbaar. Er zijn als uni's ogende dessins, talloze fanta siemotieven en zelfs vinyls voor de kinderkamer met allerlei spelletjes. Imitaties van hout, natuursteen en andere materia len werden jaren lang als kitsch beschouwd, maar hebben in middels het predikaat 'camp' verworven. De hernieuwde belangstelling loopt uiteen van zwarte en wit te tegelcombinaties tot naboot singen van klassieke parket vloeren en terrazzo- en grind- vloeren. Fantasiedessins wor den vaak gecombineerd met bijpassende uni's. Er is nu een vinyl met het bedrieglijke uiter lijk van een bouclé tapijt dat ook in zijn 'echte' vorm in de winkel te koop is. Praktisch, als men een homogene overgang tussen woonkamer en keuken of badkamer en slaapkamer wenst en toch in de 'natte' ruimten de voorkeur geeft aan dweilbaar materiaal. De rubber- en kunstharsvloe ren passen bij de retrostylen uit de jaren vijftig, zestig en zeven tig, zoals de rubber noppen- vloeren. Om het onderhoud te vereenvoudigen zijn de moder ne versies van deze vloerbedek king uitgerust met afgeronde noppen of blokjes. Een andere klassieker is de rubbervloer met confettichips. Diverse collecties zijn gerestyled en uitgevoerd in eigentijdse kleuren. Rubber- vloeren worden voor het me rendeel in projecten toegepast, maar een aantal kwaliteiten is ook voor toepassing in de woonsfeer te koop. De kunsthars gietvloer heeft eveneens de weg van de be drijfsruimte naar het woonhuis gevonden. Hij is er in beton- achtige effen tinten en een aan tal sprekende kleuren. In een basislaag van epoxyhars wor den droge verfchips gestrooid. Door deze te mengen zijn vele kleurnuances mogelijk. De uni tegelvloeren hebben in veel gevallen plaats gemaakt voor veelkleurige dessins en legpatronen. Tegels met schit terende motieven uit Portugal, Mexico en Arabische landen en daarnaast ook veel Victoriaanse vloeren met alle mogelijke soorten sluittegeltjes, wybert- jesmodellen en strips. De mees te tegelcollecties worden tegen woordig aangevuld met decor tegels en randmotieven. Maar de effen tegel is niet helemaal weg. Terracotta plavuizen in klein formaat doen het weer goed, evenals de jaren zestig te geltjes in mat wit, geel, grijs, zwart en steenrood. Maar wie daar nu voor kiest wil ze wel in een patroon gelegd hebben, met het dambord als bekendste voorbeeld. Bij natuursteen is er momen teel een voorkeur voor soorten als leisteen, kwartsiet, Belgisch hardsteen (veel voor drempels gebruikt), glad gepolijst mar mer en graniet. De beide laatste worden, evenals de tegelvloe ren, steeds decoratiever door ze te voorzien van inlegmotieven. Relatief nieuw zijn de natuur stenen mozaïekseries uit Italië in geometrische vormen: vier kant, drie-, zes- en achthoekig. Een nostalgisch effect wordt bereikt door ze met staalgrit te bewerken. Er zijn diverse typen natuursteen vloeren bestaande uit met cement of kunsthars ge bonden steenkorrels. De be kendste is ongetwijfeld de grindvloer. Bij een afname van af 40 vierkante meter kan men de vloer in elke gewenste RAL- kleur laten uitvoeren. Patronen worden uit de hand gelegd en desgewenst ingesloten door aluminium of messing profie len. Speciaal voor de keuken zijn de op graniet lijkende te gels van kwartsiet en kunsthars, verkrijgbaar in verschillende kleuren. Terrazzo bloeit even eens op onder invloed van het fin de siècle. De bekende Itali aanse designer Alessandro Mendini speelt hierop in met een serie terrazzotegels. Rubbertegelvoer van de Italiaanse fabrikant Artigo. P u z z Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden-ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1 Made, losse draad, blunder; 2 vulkaan in Italië, verlangen, operatiemesje; 3 werkplaats voor scheepsbouw, deel v.d voet, verdediging; 4. deel v.e bijenkorf, oogvocht, hoofdstad van Albanië; 5 schuine strook, gereedschap, gemak; 6. vleesgerecht a.e. stokje, oefentijd, nagroen; 7 voornemen, Europees gebergte, schrijfgerei; 8. deurstijl, trottoir, stijloefening; 9. hemellichaam, gemeendheid, weegtoestel; 10. koon, proberen, afkeer gevoelen Het zwart-wit geblokte vinyl doet het altijd goed. Favoriet is dit tegel- foto cpd motief voor de keuken, badkamer en de woonkamer. foto gpd REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-5151 J- Residence Woonbeurs j>0^ Het voormalige pakhuis is door de architecten Meyer en Van Schooten (bekend van spraak makende ontwerpen voor on der meer het Kemagebouw in Arnhem en het ING-hoofdkan- toor in Amsterdam) gereno veerd. Met respect voor de mo numentale uitstraling die het enorme pand van zichzelf al had. De drie vloeren zijn door broken met vides en geheel in glas uitgevoerde trappen om de etages onderling visueel met el kaar te verbinden, en de entree- partij is van vloer tot dak geheel opengebroken. Karakteristieke gietijzeren pila ren verbinden in het hele pand het hedendaagse interieurde sign op natuurlijke wijze met het verleden. De bovenste ver dieping, waar de vijf initiatief nemers zelf hun presentaties hebben, maakt vooral indruk door de lichtinval door het in ere gehouden glazen dak. Robin van der Schuyt: „De pre sentaties hebben nog niet alle maal het niveau van exposeren dat we graag zien. De exposan ten moeten nog een beetje wennen aan de allure van het gebouw. Op de begane grond is dat al min of meer bereikt; daar zijn de presentaties van wo ningtextiel, en die benaderen hier en daar al aardig het ide aal." In de loop van september wordt Pakhuis Amsterdam ver rijkt met een restaurant; tot die tijd moeten de bezoekers het doen met een koffieautomaat. Toegegeven: het ding is van een prachtig eigentijds ontwerp. Pakhuis Amsterdam, perma nente expositie voor interieur design. Oostelijke Handelskade 15-17, Amsterdam, tel. 020- 4211.033. Openingstijden ma t/m za 10-17 uur. Vouwgordijnen Vouwgordijnen zitten de rol gordijnen op de hielen. Er zijn twee typen vouwgordijnen: het rechthangende gordijn met ho rizontale plooien en de gordij nen die van onder naar boven gerimpeld worden opgetrok ken. Een variant is het gordijn dat bij het gedeeltelijk optrek ken aan de onderzijde een prachtige waaiervorm vertoont. Op de vakbeurs voor de wo ninginrichter, Inter Decor '99, die deze maand wordt gehou den, brengen diverse fabrikan ten van vouwgordijnen nieuwe collecties en technische snufjes. Bécé vouwgordijnen komt met 170 stoffen in uni, transparant en structuur. In de uni collectie onder meer jacquards en zach te, aaibare stoffen zoals chenil les en peau de pêche. In trans parant zijn er veel ausbrenners. Dat zijn stoffen waarbij het des sin op de stof is aangebracht door wegetsen van een deel van de garens. Daarnaast brengt men futuristische stoffen en vouwgordijnen in vitragekwali teiten. Bovendien zijn de gor dijnen voorzien van elektrische bediening. Sunway brengt zes uitvoeringen in vouwgordijnen (Softshades), ook al met trendy stoffen. Deze vouwgordijnen zijn er onder meer met zes verschillende schulpranden. Bijzonder is de mogelijkheid een effen stof te verfraaien met een aangestikte of opgestikte bies. Vitragefabrikant Ado voert op de beurs drie modellen aan in zes afwerkingen. Daar zijn 'in between' stoffen bij, die zijn ge maakt van polyester garen met een katoen uiterlijk. Daardoor kan het vouwgordijn in de was machine zonder dat men bang hoeft te zijn voor krimp. Alle vouwgordijnen kunnen gemak kelijk van het ophangsysteem worden losgeritst en zijn in een handomdraai weer te bevesti gen. Dat voordeel heeft ook het nieuwe optreksysteem van Ro- biflex-Inside vouwgordijnen. Het systeem is uit het zicht aan gebracht in een smalle bak (25 mm). Doordat de optrekkoor- den uiterst dun zijn, vallen ze nauwelijks op. Bovendien is het systeem voorzien van een zelf- remmend, eindeloos optrekme- chanisme. De tiende Residence Woonbeurs van 15 tot en met 19 septem jaag ber staat geheel in het teken van 'smaakmakende' stijl. De beider j toont volgens de organisatie de meest exclusieve woonstijlen, 1 gecreëerd door mensen 'die vanuit hun eigen specialisme ge- c voel voor stijl combineren met een streven naar kwaliteit'. Wi kickt op interieurs uit woontijdschriften is hier aan het juiste adres. Omdat het een jubileum betreft is er een bizondere at tractie in de vorm van de beroemde collectie van Carl Faberg gA. Ook zijn er ontwerpen van Theo Fabergé te zien. Er zijn Fabe gé-eieren te koop, in prijs variërend van 3000 tot 300.000 gul- )ujt; den. Niet alleen aan het binnenhuis-gebeuren wordt aandad iUjs besteed, ook zijn er trends op gebied van eten en drinken, m< e Gi de en buitenleven. Openingstijden van woensdag 15 tot en m jJ1 a, zondag 19 september van 11.00 tot 18.00 uur. Toegangsprijs i g (17 25 gulden, kinderen tot 12 jaar 12,50. De beurs wordt gehoud ^-c in het Nederlands Congres Centrum in Den Haag. ,bre tzic op N njea inti Doe-het-zelf workshops Zelf leren loodgieten, klusjes in huis opknappen (timmeren, ren, lampen ophangen, stekker aanzetten, kranen repareren, omgaan met gereedschap) of leren werken met de bovenfree nJ Het kan allemaal op de DoehetZelf-workshops, georganiseen p, door hetblad DoehetZelf Wonen en de Klusinfo doe-het-zelf- school in Den Haag. De workshops worden gehouden op een zaterdag. De prijs bedraagt 249 gulden, inclusief lunch en kof fie/thee. Abonnees op DoehetZelf Wonen krijgen korting. De cursusdagen zijn: voor loodgieten 2 oktober in Leusden en 23 oktober in Den Haag, klusjes in huis 16 oktober in Den Haag 27 november in Leusden, werken met de bovenfrees 20 novel ber in Den Haag en 11 december in Leusden. Aanmelden bijl Klusinfo doe-het-zelfschool in Den Haag, tel. 070 - 365 0999. Speellijn voor meisjes 1 JjuBn ilo'Uno igiiHjou ivi') üo 1 ro< IjELi gel LEGO-Scala is een nieuwe speellijn speciaal voor meisjes van 5 jaar. Met bouwelementen, meubeltjes, accessoires en een poppenfamilie. Bij de grotere (er zijn negentien verschillende samenstellingen) Scala-dozen zit bovendien een boekje voor ontwerpen van kleding, bedenken van accessoires, kleuren, knippen, plakken enz. De prijzen verschillen van 9,95 tot 199 gulden. Er is ook een website over de nieuwe lijn: www- .lego.nl/scala. Dcea 2000 De postbodes hebben het zwaar deze weken, want de nieuwe Ikeagidsen moeten huis aan huis door de brievenbussen. Al thans, in de gebieden rond de Ikea-vestigingen in Amsterdan Delft, Groningen, Sliedrecht, Arnhem, Eindhoven, Heerlen ei Utrecht Leden van de Ikea familyclub krijgen de gids op naai te toegestuurd, ook als ze ver van een vestiging vandaan wonen De kleurige, kooplustopwekkende gids - totale oplage in Ned land 4,5 miljoen - vormt een van de pijlers onder het giganti sche commerciële succes van Ikea, dat ooit op het Zweedse platteland begon als een postorderbedrijf voor meubelen. Defctijar eerste catalogus verscheen in 1952. De opzet van de gids is, v geleken met vorig jaar, veranderd. De kleine verhaaltjes rond fictieve gezinnetjes zijn verdwenen. Weg het halve gezinnetje van dochter en vader, geïntroduceerd met de tekst 'Hier won Forrr we, papa en ik. Hoewel, ik woon hier niet de hele tijd Papa a p 0 co-ouder, op 59 vierkante meter. Dat maakt Ikea 2000 zakelijl )i en feitelijker.Gebleven zijn de aantrekkelijk gecombineerde gefotografeerde interieurs. De presentatie is overzichtelijker worden. De nieuwe gids voert de lezer via een duidelijke inf meteen naar het juiste onderdeel: woonkamer, eetkamer, ken, verlichting, werkplek, 'opbergen en organiseren', kinder land, slaapkamer of badkamer. Achterin staat alles nog eens; en- Tr fabetisch opgesomd. Ikeagids 2000, gratis huis aan huis tusse 23 aug. en 18 sept. Daarna op tel. aanvraag: 0900-235.4532. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Pak; 5. eed; 7. contact; 8. Ate; 9. hak; 11. noest; 14. ma; 16. en; 17. lee; 18. eer; 19. ze; 20. ah; 22. knoet; 25. sla; 27. rum; 29. enteren; 30. ego; 31. eis. Verticaal: 2. Act; 3. koen; 4. stee; 5. echt; 6. Eta; 8. arm; 10. kan; 12. opeen; 13. stere; 15. ale; 16. era; 19. zes; 21. hem; 22. kano; 23. open; 24. tree; 26. leg; 28. uni. nule 'iirgi 3*e i DIVIS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18