Kinderboekenweek krijgt thema school Op het prachtig of prachtige vervallen lijf geschreven Van Gogh uit Japanse privé-collectie op PAN Amsterdam Cultuur Kunst Ie" en. an DAG 7 SEPTEMBER 1999 chef jan rijsdam, 071-5356444. plv. chef annet van aarsen 071-5356443 atrix leent schilderij aan museum Koningin Beatrix leent het schilderij 'Frederik Hen- _s heerser over de zeeën' een tijdje uit aan het Noordbra- s Museum. Het drie meter hoge doek van Thomas Wille- s Bosschaert hangt normaal in de Oranjezaal in Huis ten j, het woonpaleis van het koninlijk paar. De zaal wordt nu Etaureerd, dus de vorstin kan het doek wel even missen. De hgin leent ook een aantal schilderijen uit aan Boijmans van hjngen voor de tentoonstelling 'Hollands Classicisme'. zingen over dans en opera bij K&O De Leidse Volksuniversiteit K&O verzorgt dit wintersei- lezingen als toelichting op diverse dans- en operavoorstel- in het Lucent Danstheater in Den Haag. Een cursus :epunten uit de westerse theaterdans' staat ook op de a. Voor meer informatie: 071-5141141. iljoenen nodig voor oldtimers' Als maag* Musea en verzamelaars van historische auto's, bus- en trams, treinen, vliegtuigen en schepen willen dat staatsse- iris Van der Ploeg van cultuur voor de komende vier jaar bedrag van 75 miljoen gulden uittrekt voor hun gezamenlij- Rynïobiele Collectie Nederland'. De musea en collectioneurs DOrbpen zich recent verenigd in een gelijknamig samenwer- jverband. De club stelt dat genoemd bedrag dringend [zakelijk is voor een betere presentatie en toegankelijkheid tun verzamelingen. Van der Ploeg zou het gevraagde geld [en reserveren in zijn Cultuurnota 2001-2004 (Kunsten- te ten, nciël le be de _N_ï Een recent teruggevonden Andante voor een strijktrio ichubert beleeft zijn wereldpremière tijdens het intematio- kamermuziekfestival in Doom. De uitvoering is op 25 sep- rs v; >er. Componist en altviolist Vladimir Mendelssohn vond de nog i ig maten in kwestie in de Stadt- und Landesbibliothek in legevien. Het in Schuberts eigen handschrift geschreven stuk is vooi el zeker het tweede deel van Schuberts onvoltooide Strijk- Jn B groot (D 471). steWjleiffert en Krijnen in de prijzen )r(^RDAMDe Prix de Rome is dit jaar toegekend aan Charlotte ia he jiffert en aan Cees Krijnen. Schleiffert ontvangt de prijs van bij R< 0 gulden in de categorie Schilderen. Krijnen krijgt hetzelf- zijn 8 :drag: hij won in de categorie Theater/Beeldende Kunst. te grorestigieuze prijzen worden op 11 november uitgereikt door dood ssecretaris Van der Ploeg van cultuur. Het werk van de aars is van 12 tot en met 29 november te zien in het Am- amse Arti et Amicitiae. In de categorie Schilderen is de ;emee fe prijs (20.000 gulden) voor Erik van Lieshout. De twee gevei iprijzen' (10.000 gulden) gaan naar Gijs Frieling en Gé-Ka- R4n der Sterren. Cees Crijnen wordt gevolgd door Germaine (20.000 gulden) en Jennifer Tee (10.000 gulden). rdvoe nwoi andaaF: :omm es van Kooten schrijft kinderboek ju rdam Kees van Kooten heeft een lang gekoesterd voorne- uitgevoerd: het schrijven van een kinderboek. Samen met .rator Willem van Malsen maakte hij 'Het Schaampaard', ijmverhaal over een ros dat zich geneert voor zijn vele bo- n' ^et S100* f°rmaat prentenboek verschijnt begin novem- od IIDe Harmonie. Volgens een woordvoerster van de uitge- ïad Van Kooten al veel eerder iets voor de jeugd willen ven, maar had hij er pas nu tijd voor. het ee x en l en tan de wai van sportti al laat verigi >e gem1 in' en Zan rervol Naar Ste< geval niet. ld van aanije een j nni n al ewoi hl is' ior de dampe nu oi ziet van mière Schubert-vondst in Doorn elberg voltooit filmproject Kubrick Steven Spielberg gaat de film regisseren, waarvoor de lart overleden Stanley Kubrick de voorbereidingen zo goed »erond had. Het is het verhaal van een 'robotjongen', dat ck vergeleek met het sprookje over Pinocchio. Kubrick volgens de Britse krant The Sunday Times uitvoerig met lerg over zijn plannen voor de film over kunstmatige intel- ie met de werktitel 'AI' (artificial intelligence) gesproken. Nicks nabestaanden en de filmstudio Warner Brothers wil- raag dat Spielberg de regie op zich neemt. De twee regis- waren sinds 1980 goed bevriend, iets wat maar weinig wisten. Pas na Kubricks overlijden werd duidelijk hoe hun band was: Spielberg kwam uit de Verenigde Staten voor de begrafenis in familiekring van de in Engeland over- Kubrick. dwee jy Tielman failliet verklaard -{twee v arliAAG» 1 De 63-jarige zanger-gitarist Andy Tielman uit Den is failliet verklaard. De Haagse rechtbank heeft het faillis- teint uitgesproken en een curator benoemd. Tielman, die wel an v< t gezien als de 'godfather van de Nederlandse rock 'n roll', :sterde voor in totaal zo'n 24.000 gulden in het krijt bij twee deisers. Hij zou ook de kosten van de procedure, circa gulden, moeten betalen. De artiest, die ooit internationaal iéssen vierde met zijn broers, de Tielman Brothers, ligt er niet van wakker. ,,De zaak is al zo goed als opgelost", ij weten. [ei gens r Overzichtsexpositie van Erwin Olaf in galerie De Meerse in Hoofddorp beeldende kunst recensie pablo cabenda Expositie: Foto's gemaakt in opdracht, af fiches en filmproducties van Erwin Olaf. Te zien: t/m 9/10, di. t/m za. van 12.00 tot 17 00 uur en tijdens voorstellingen, galerie De Meerse, Hoofddorp. Hij zou zich omdraaien in zijn graf als hij de foto's zou zien: Wagner en met hem zijn hele gevolg van Germaanse goden, Rijndochters, ringsmedende dwergen en die hele menagerie van Teutoonse zwaarwichtig heid. Maar het Radiofilharmo- nisch Orkest was vorig jaar zeer content met Erwin Olafs foto's voor hun cd-bloemlezing uit de opera's van de Duitse compo nist. Aan de muren van galerie De Meerse in Hoofddorp han gen op de overzichtsexpositie van de Amsterdamse fotograaf de hoofdrolspelers uit Wagners tragedies. Alberich, een half naakte dikke dwerg met een overmaatse ketel op zijn hoofd, een zwaarbefalluste bodybuil der, Tristan, en een tovenares uit Parsifal compleet met walk man, helm en een tattoeage van de heiland. Angstaanjagend fe tisjisme, erotiek die een echo is van Olafs project Chessmen uit '88, ook zwart en zwaar van de symboliek. Bij het Radiofilharmonisch wilden ze het graag zo. Ze ken den het werk voor Chessmen en ze vroegen nadrukkelijk aan Erwin Olaf om foto's in die sfeer, hoewel hij zegt 'dit soort dingen' eigenlijk niet meer te maken. Het is een stap terug in zijn persoonlijke fantasie en gen bezig. Erwin Olaf is ouder. Nederlands hipste dit jaar veertig geworden. En veertig staat voor reflectie en te rugblikken. En dus voor een overzichtsexpositie. In De Meerse hangt een doorsnee van het werk dat Olaf in zeventien jaar in opdracht van een uiteenlopende klanten bestand heeft gemaakt. Foto's voor Het Zuidelijk Toneel, Vei lig Verkeer Nederland en het Duitse Schauspielhaus. Hij be lichtte Karin Bloemen van haar beste kant, was de hoffotograaf van Theo Thea's Tenen- kaasimperium en maakte vi deoclips en een kort musical achtig programma voor de VPRO met de gezelligste theetantes van de woensdag middag: de dikke dames. Iedereen wil Olaf. Als illustra tie hangen zijn foto's van de el kaar beconcurrerende kleding merken, Levi's en Diesel jeans, bijna naast elkaar. Als je succes kunt afmeten aan de gretigheid waarmee de reclamewereld zich in je armen sluit, dan heeft Olaf de top bereikt. De foto van Diesel toont een grijs echtpaar gestoken in trendy jeans dat sa men gezellig op de bank zit. De dame knijpt verlekkerd in het kruis van haar overjarige we derhelft. Olaf humor. Met een hint naar seks op leeftijd. Olaf geeft iedereen sex appeal of maakt ze stoer in een feest van lichamelijke uitbundigheid. Wat je ook bekijkt, de ferme boerinnenborsten van de affi che 'Het begeren onder de ol men', of de nar van 'Abele Spe len', ze hebben allemaal iets ge meen. De modellen zijn lief, wreed, geil, grappig, lelijk (soms), maar altijd trots en een sterk zelfbewustzijn uitstralend. In interviews verklaarde Olaf dat hij van alles doet met zijn modellen, maar ze nooit in de maling neemt. En dat zie je. In Olafs wereld is ruimte voor meer dan één schoonheidsideaal en hij over tuigt je met alle middelen die hem ter beschikking staan. Als daar een litertje nepbloed voor nodig is: soit, dan komt er een litertje nepbloed. Op een affi che voor de voorstelling 'Me dea' van Het Zuidelijk Toneel is de mythische toverkol afge beeld met stromen bloed als oorlogskleuren over haar ge zicht. Het affiche is niet verko zen. Een lieflijker versie kreeg de voorkeur: Medea als drome rig meisje in engelachtige veer tjes. Alleen de neptraan is ge handhaafd. Maar het bloed stroomt uit bundig waar het niet gaan kan en komt weer terug in een affi che voor 'Tragödie der Rader' van het Schauspielhaus. Een bovenproportioneel bedeeld manspersoon met kroon laat de rivieren van wraakzucht vrijelijk over zijn torso en Calvin Klein- slip vloeien. Olafs letterlijke ver taling van bloedgeil. Het is meer een acteur dan een mo del. Net zoals alle modellen van Olaf eigenlijk acteurs zijn in zijn geënsceneerd privé-universum van shocking pink, bloedrood en beangstigend zwart. Ze spe len de rollen die de 'golden boy' ze op het prachtige of prachtig vervallen lijf heeft ge schreven. Olaf geeft als een bril jant regisseur alleen maar aan wijzingen en zorgt ervoor dat ze het best tot hun recht komen. En dan krijgt zelfs lelijkheid een overdonderende kwaliteit. 'Van penstaartje tot apenkooi' Onder het motto van 'Van A penstaartje tot apenkooi - verhalen over school' heeft de Stichting CPNB voor de 45ste Kinderboekenweek voor het eerst 'boeken over de basisschool' als thema gekozen. Met de opening van de site www.kinderboekenweek.nl gaat de stichting boven dien voor het eerst op internet en is voor basisscholen het pakket 'Internet en de Kinderboekenweek' samenge steld. Dankzij een subsidie van het ministerie van OCW en sponsorbijdragen kost dit pakket maar 47,50 gulden. amsterdam - gpd Kinderen kunnen vanaf van daag tot 1 december op de site leeservaringen uitwisselen, ti tels van favoriete auteurs zoe ken of 'chatten' met Carry Slee, de schrijfster van het Kinder boekenweekgeschenk 'Bikkels'. Het geschenk verschijnt in een recordoplage van 350.000 exemplaren. Dat is 69.000 meer dan twee jaar geleden toen Paul van Loon het geschenk schreef en 57.000 meer dan de oplage van Toon Tellegens Konder boekenweekgeschenk van vorig jaar. 'Bikkels' is tijdens de Kinder boekenweek gratis bij aankoop van tenminste 19,50 gulden aan boeken en kost na afloop een tientje. Ter gelegenheid van de Kinderboekenweek verschijnt in een oplage van 115.000 exemplaren ook het prenten boekje 's Nachts' van Wolf Erl- bruch. Het boekje is vanaf 6 ok tober verkrijgbaar voor 4,95 gulden. Volgens directeur Henk Krai- ma van de Stichting CPNB was het thema 'school' nog niet eer der mogelijk. Bij de presentatie van het programma van de Kin derboekenweek, die dit jaar duurt van 6 tot en met 16 okto ber, vertelde Kraima gisteren in Amsterdam dat de CPNB na een zoektocht 'tot de opmerke lijke constatering kwam dat het leven op de lagere school tot 1975 weinig tot niet in het kin derboek centraal stond'. Als voorbeelden noemde hij de Ka meleon-boeken waarin Hielke en Sietse Klinkhamer altijd vrij hebben en Pippi Langkous die alleen naar school gaat als ze zin heeft. Pas in de loop van de jaren zeventig brak volgens Kraima de lagere school door in de ver halen, met als 'dappere vaan deldrager' Guus Kuijer die een onvergetelijk nieuw type onder wijzer neerzet in zijn boek 'Met je kop in de prullenbak'. „Het toen controversiële boek weer spiegelt de verandering in de maatschappij, waarin het kind bijvoorbeeld zijn positie als vol waardig meepratend lid van het gezin begint te verwerven", al dus Kraima. De kinderboeken schrijvers van nu geven volgens Kraima de school wel de voor- Schrijfster Carry Slee met het Kinderboekenweekgeschenk 'Bikkels'. aanstaande plaats die ze heeft in het universum van het kind. Als voorbeelden noemde hij Slee, Jacques Vriens en Anke de Vries. Volgens de CPNB-directeur kon het ministerie van OCW 'helaas' geen actuele cijfers ver strekken waaruit valt af te lei den hoeveel basisscholen in middels één of meer computers hebben. Ook zijn er geen gege vens beschikbaar over de kwali tatieve prestaties van de com puters, zoals de beschikbaar heid van een cd-rom drive. On danks het ontbreken van deze cijfers heeft de CPNB gemeend dat de tijd rijp is 'ambitieuze scholen' met de samenstelling van een internet-pakket 'een steuntje in de rug te geven'. Het pakket bevat een leerlin- genboek, een docentenhandlei- FOTO GPD ROLAND DE BRUIN ding en software om een eigen schoolsite te bouwen. Scholen die bestellen, betalen van 22 september tot en met 15 okto ber tijdens schooluren geen in- ternetabonnemenskosten en geen telefoonkosten voor de verbinding. De CPNB werkt voor het project samen met IB M/Personal Ware, KPN/Tele com, Microsoft en Planet Inter net. dpriceboek ziekt de ketmarkt' amsterdam gpd DAM ANP ie Dor lidpriceboek is een hit, sommige uitgevers ge- het medium verkeerd. komt de traditionele in het nauw. Dat zegt ir Ronald Dietz van de e erspers, die in 1995 de «de ceboeken (prijs ongeveer den, red.) introduceerde, er meer Nijgh en Van zijn na de Arbeiderspers 1 en 'geeltjesreeks' geko- Jijgh en Van Ditmar-me- cer Piet van Riele: „Dank- midprice zijn we de zo- ;oed doorgekomen. Ze vooral bij treinreizigers e in de AKO-shops ko- volgens Dietz wordt het cestempel oneigenlijk <t. De bedoeling is vol- em dat titels van een jaar oud die nog steeds be gijn, een herdruk krijgen n slappe kaft. Op die ma- iel ordt een publiek aange- dat het geld niet over 'oor de dure gebonden "en dat bovendien het ge- "ïeeft om even te wachten. ,Maar wat doen andere irijen? Zé gooien ook oud die niet meer actu- n, in de midprice. Maar tyren eigenlijk als pocket te 'ti heruitgebracht. Dat is in boekje dat zo, hop, in 'r nnenzak past en waar itief slechter papier voor kt is. De markt voor poc- kt in, dat zie je nu." l0^ titels c Met de presentatie van 'Bois de Bou logne' van Vincent van Gogh voor een vraagprijs van zes miljoen gulden zorgt kunsthandel Noortman uit Maastricht op de komende PAN Am sterdam voor de grootste verrassing. Van Gogh schilderde het doek in 1886, toen hij nog maar net in de Franse hoofdstad was gearriveerd. Onder in vloed van de impressionisten sloot hij in Parijs zijn bruingetinte 'Nederland se' leerperiode af en bekwaamde zich in een andere stijl. Het schilderij meet 37,5 bij 45,5 cen timeter en was de afgelopen twintig jaar eigendom van een Japanse privé- verzamelaar. Het zomerse doek toont groepjes wandelaars en kinderen. Het blauw in de lucht en het rood in de kleding zijn typerend voor het kleuri ger palet dat Van Gogh ging uitprobe ren. Onder de vleugels van zijn broer Theo bekwaamde Vincent zich in Pa rijs bovendien in de vlottere penseel voering, waar dit doek een mooi vroeg voorbeeld van is. De dertiende editie van de PAN Am sterdam duurt van 26 september tot en met 3 oktober en telt honderd deel nemers uit Nederland en tien uit Vlaanderen. Om de reputatie als be langrijkste kunst- en antiekbeurs van de Lage Landen te bewaken, voert de directie een streng toelatingsbeleid. Wie een aankoop doet, is er dan ook van verzekerd dat hij geen kat in de zak koopt. Om het imago van dure beurs met louter 'prijzen op aanvraag' te ontkrachten, benadrukt de directie altijd graag dat er ook genoeg voor werpen present zijn waarvoor de ko per niet schatrijk hoeft te zijn. Met aanbod dat varieert van oud tot hedendaags en van Aziatische kunst tot Romeinse beeldjes, is de sterkste troef van de PAN altijd de grote varia tie. Onder de verzameling oude mees ters in de RAI Parkhal trekt Salomon Lilian dit keer de aandacht met een "Interieur van de Oude Kerk in Amster dam' van de zeventiende-eeuwer Emanuel de Witte. In dit schilderij toont De Witte zijn meesterschap door de blik van de kijker vernuftig via bre de banen zonlicht naar de ramen ach terin de kerk te leiden. Kunsthandel J. Polak brengt een en semble van Indiase miniaturen uit de achttiende en negentiende eeuw met onder meer verfijnde scènes uit het hofleven. De miniaturen dragen veel zeggende titels als 'Liefdespaar in de wintermaand' en 'Nachtelijke af spraak'. Op 'Nachtelijke afspraak' helpt een hofdame haar meesteres op de olifant die haar geliefde naast de paleismuur heeft 'geparkeerd'. De kunstenaar verhoogde de amuse mentswaarde van het tafereel door de olifant van een brede glimlach te voor zien. A. Aardewerk Antiquair blikt op de PAN vooruit op de tentoonstelling van Amsterdams goud en zilver in het Rijksmuseum in december. Met onder meer miniatuurzilver van de Van Gef- fens, Van Somerwils en Van Strants en een Lodewijk XIV-lampetstel van Alger Mensma toont zilverspecialist Aarde werk hun meesterschap. Op een manshoge kaart van de hoofdstad zal hij laten zien waar de achttiende- eeuwse Amsterdamse zilversmeden woonden en atelier hielden. Aronson Antiquairs verwierf recent de privé-collectie zwart Delfts van de antiquair-verzamelaar A. Vecht. Om de zwarte kleur te fabriceren, moest de oventemperatuur zeer nauwkeurig worden geregeld. Dat was zo moeilijk dat dit aardewerk extreem zeldzaam en kostbaar is. Op de PAN zijn zeven stukken te bewonderen, waaronder een veertien centimeter hoog theebus je dat omstreeks 1705 met Chinese landschapjes werd gedecoreerd. De speciale PAN-tentoonstellingen van dit jaar zijn gewijd aan de bedrijfs- collectie van Peter Stuyvesant en 'kunstzinnige' Swatch-horloges uit de privé-collectie van Swatch-directeur N.G. Hayek. Te zien zijn onder meer het ontwerp van graffiti-kunstenaar Keith Haring uit 1986 en de in 1996 in Atlanta zeer gewilde 'Olympic Portraits Swatch'-exemplaren van fotografe An nie Leibovitz PAN Amsterdam (RAI Parkhal, Am sterdam), van 26 september tot en met 3 oktober. Openingstijden op werkdagen van 11.00 tot 20.00 uur; zaterdag en zondag van 11.00 tot 18.00 uur. 'De Manne' zijn uitgeragd De Raggende Manne houdt het voor gezien. Na dertien jaar en zeven cd's is de koek op. „Ik wil niet zeggen dat de boterham is afgelikt, maar het is gewoon genoeg geweest", zei Raggende Manne-voorman Bob Fosko gisteravond in Nova. De Manne hebben niet echt naam gemaakt als ar tistieke hoogvliegers. De wilde rockbende uit Am sterdam moest het vooral hebben van de overdosis aan energie. En van de rui ge teksten. Dat ze meer konden dat 'Ik heb poep in m'n kop' zingen, bewezen ze vorig jaar toen ze in het kader van de flasbacks-serie de wereldberoemde rockmusi- cal Tommy van The Who (See me, feel me...) in een ander jasje staken. Bob Fosko (pseudoniem voor Geert Timmers) legde voor al veel eer in de vertalingen, die hijzelf als 'vrij en ab surd' omschreef. Zo werd Pinball Wizzard Trekkast Mafkees'. Fans van De Raggende Manne kunnen hun idolen nog één keer aan het werk zien. Op 4 oktober is er een afscheidsconcert in Paradi- so in Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17